Italienii vor sa evacueze o tabara de romi de langa Milano

de C.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 0:00

Foto: adnkronos.com

Romii din Romania sunt din nou in mijlocul unui scandal-monstru in Italia. Aproximativ 400 de localnici dintr-un oras de langa Milano au protestat sambata fata de realizarea in zona a unei tabere speciale pentru romi.

Conform site-ului TGCom, cetatenii din oraselul Milanese au navalit peste edilii localitatii, cerand desfiintarea taberei de romi.

De altfel, in zona au fost incendiate joi mai multe corturi, pana acum autoritatile nereusind sa stabileasca daca a fost vorba despre un accident sau un act intentionat.

Conform presei italiene, romii se stabilisera ilegal in zona dupa ce au fost evacuati din alte orase italiene in urma comiterii a numeroase infractiuni. Printre cei aproximativ 70 de romi din tabara ilegala se numara foarte multi copii.

In randul protestatarilor este posibil sa se numere si reprezentanti ai extremei drepte italiene, dupa cum scrie Tgcom.


















149 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    i-as ajuta (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 20:59)

    Cristi [anonim]

    i-as ajuta eu daca as putea...pe politistii italieni...ne intrebam de ce avem asa o imagine buna in lume, iar la intrebarea"where are you from?"raspunsul Romania este urmat de un oftat...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i evacueze... (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 21:20)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Sa-i trimita inapoi in Romania. Ce dracu', ne fac de ras urat de tot... Daca s-ar duce sa munceasca, nu ar fi rau. Da' ei se duc sa fure, de prin magazine si din buzunarele unora...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 21:48)

    vio [anonim]

    eu sunt pentru sa ramana acolo
  • 0 (0 voturi)    
    ceeeeeeeeeeee mhaaaaaaaa ! (Duminică, 24 decembrie 2006, 0:03)

    tiganu [anonim]

    in romana mhaaaa nu traiti bine nici voi romanii,da apoi noi rromii ?

    Nic pe timpul comunist nu am duso asa de rau in romania ,ca cum acum ,nu vedeti ?

    Cel putin in comunism furam numai noi in romania ,dupa caderea lui voi ati furat tot,ati distrus tot .mancavar boala !
  • 0 (0 voturi)    
    De ce acolo se poate ? (Duminică, 24 decembrie 2006, 0:25)

    Ali [anonim]

    Unde sunt "drepturile omului" trambitate cu ostentatie la cea mai mica tentativa de revolta a unui roman, chiar aici in tara ? De ce trebuie sa ne lasam mereu calcati in picioare de niste indivizi ce nu au nimic in comun cu civilizatia, si sa nu putem riposta ? De ce Occidentul trebuie sa ne dea lectii despre modul cum trebuie sa-i ajutam si sa-i acceptam, in timp ce incep sa apara manifestari ostile tiganilor, indreptatite de altfel, chiar acolo. Nu suntem luati cumva de fraieri ? Rasismul nu exista, atata vreme cat te aperi in propria tara de indivizi ce sunt la nivel de Ev Mediu. Civilizarea si integrarea lor este o utopie - a se vedea cat s-au schimbat comportamental rromii in ultimii 10 ani, in conditiile in care li s-au creat facilitati, si au beneficiat de nu stiu cate fonduri. In afara de imparati, regi si printese... exista niste probleme serioase ce se pot agrava in viitor. Daca altii pot avea o atitudine, nu vad de ce noi trebuie sa stam cu mainile in san.
  • 0 (0 voturi)    
    f bine (Duminică, 24 decembrie 2006, 1:48)

    maximilian metodiu [anonim]

    au reactionat foarte corect italienii aia.
    tu te zbati sa fii om, muncesti pe rupte sa-ti creezi in juru tau conditii cat mai bune si, deodata, te trezesti pe cap cu o gloata de nespalati, obraznici, hoti, infractori.
    se duce de rapa tot ce te-ai chinuit tu sa faci.
    ce ghinion istoric am avut cu tiganii astia si ce rau ca nu reusim sa-i civilizam mai repede, sa-i educam, sa-i scoatem din marasm, din evul mediu si sa ne facem noua, in primul rand, un serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    f bine (Duminică, 24 decembrie 2006, 2:14)

    maximilian metodiu [anonim]

    au reactionat foarte corect italienii aia.
    tu te zbati sa fii om, muncesti pe rupte sa-ti creezi in juru tau conditii cat mai bune si, deodata, te trezesti pe cap cu o gloata de nespalati, obraznici, hoti, infractori.
    se duce de rapa tot ce te-ai chinuit tu sa faci.
    ce ghinion istoric am avut cu tiganii astia si ce rau ca nu reusim sa-i civilizam mai repede, sa-i educam, sa-i scoatem din marasm, din evul mediu si sa ne facem noua, in primul rand, un serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie o solutie (Duminică, 24 decembrie 2006, 7:14)

    Fane [anonim]

    In 2050 este estimat sa fie 16 milioane de oameni in Romania. Cati dintre ei credeti ca vor fii romi sau alte natii asiatice? O combinatie intre o emigrare din Romania a romanilor, o rata a natalitatii de 1,37 copii/femeie, si o imigrare de catre natii asiatice care vor venii in Romania dupa aderare va duce la distrugerea etniei romanesti. O rata a natalitatii de 1,37 copii/femeie inseamna injumatatirea numarului romanilor in fiecare 2 generatii. Romii, isi dubleza chiar tripleaza populatia in acelasi timp. Putem spune ca acesta este un genocid al romanilor. "Geno-cid", adica distrugerea genelor, alterarea genetica a populatiei de pe teritoriul Romaniei.

    Dar, ce face o tara cea ce este? Geografia teritoriului, sau oameni care traiesc acolo? Daca de exemplu Romania ar fi fost ocupatea de 80% Asiatici, ar mai fii fost primita in UE? Nu cred. Din acest motiv a fost Ciprul, o tara in Asia cu o populatie Europeana primit, iar a fost respins Marocul, o tara in Asia cu o populatia Asiatica.
    Cu o crestere rapida a populatiei tiganesti, ne putem astepta la asemenea stiri din ce in ce mai des.

    Aici guvernul trebuie sa ia masuri. China, de exemplu restrictioneaza rata natalitatii a populatiei. Asa si Romania ar trebuii restrictiona rata natalitatii a romilor prin sterilizare, etc., iar rata natalitatii a romanilor ar trebuii sporita.
  • 0 (0 voturi)    
    Ocupati Europa! (Duminică, 24 decembrie 2006, 8:20)

    Gagiul [anonim]

    Cind lumea de la noi era disperata de tiganii (le spun asa pt. ca asa le-au spus romanii dintodeauna si asa le spune toata Europa) de la noi, vezi Hadareni,Mihail Kogalniceanu si alte parti care nu au aparut in presa, pt.toate relele pe care le faceau, au sarit toti in sus inclusiv rahatii de occidentali acuzindu-ne ca nu respectam drepturile omului de a fura,pacali pe toti,a distruge,ati da in cap,asi batea joc de toate si de toti obligindu-ne intr-un fel sau altul sa le platim despagubiri de milioane si totodata sa le restituim aurul care le-a fost confiscat fara sa se intrebe nimeni cum a fost dobindit, cum nu se intreaba nimeni cum au dobindit banii cu care si-au facut hidoasele de "palate" de unde au bani pt.tot felul de masini scumpe si alte lucruri care nu sunt la indemina oricui.Nu neg ca or fi si citiva cu bun simt si care isi cistiga piinea cinstit,bazati in principal pe talentele lor,dar sunt foarte putini.In final vreau sa spun ca cei care ne-au tot blamat pt.ca nu stiu ce drepturi nu le dam sa-i tina la ei sa le de-a drepturile pe care cica nu le au in Romania, sa-i educe si in felul acesta sa ne demonstreze ca noi suntem prosti si nu ei.
    Fratilor tigani,umpleti Europa si bagatii in boale pe toti cacatii de europeni cu nasul pe sus,merita asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Tiganii (Duminică, 24 decembrie 2006, 9:16)

    popescu maria [anonim]

    poate vor intelege acum si occidentalii ca tiganii nu sunt usor de .Sa vedem cum vor respecta drepturile omului cand ii vor avea pe cap. S-a facut mult caz de o descindere a politiei intr-o colonie de tigani care furau curent......si polotia s-a aparat de agresiunea tuciuriilor.Au fost ONG-uri care au luat apararea tiganilor uitand cu desavarsire de ce a ajuns Politia acolo si cum s-au purtat tiganii. Au retinut si facut publice fotografii cu tigani zgaraiati..
    Nadajduiesc ca odata cu libera circulatie sa se mai disipeze aceste creaturi...Poate ravasiti vor avea mai putin curaj..
  • 0 (0 voturi)    
    intru totul de acord cu Fane (Duminică, 24 decembrie 2006, 9:17)

    clujean [anonim]

    problema tiganilor poate fi rezolvata doar prin 1. reducerea drastica a natalitatii lor si 2. aplicarea cu strictete a legilor; explicatii: 1. limitarea numarului de nasteri la o populatie in covarsitoarea ei majoritate antisociala si asistata pe bani publici este nu doar un drept ci o necesitate stringenta; conteaza foarte purin ce vor spune altii despre asta; daca nu ne permit asa ceva, sa-i ia si sa-ti tina pe banii si pe nervii lor! la pct.2 e clar ca povestea cu amaratii care fura, talharesc, escrocheaza si violeaza, polueaza mediul social cu prezenta lor nu mai poate fi tolerata! a fi sarac si tigan nu e o scuza ci dimpotriva! iar solutiile de integrare sociala prin alimentarea tiganilor cu bani publici si sustinerea tot de la buget a natalitatii lor debordante e evident sinucigasa; nu ne putem chiar sinucide ca natie si civilizatie de dragul corectitudinii politice! la treaba, stimati concetateni, avem o societate de asanat!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa dam mana cu mana..... sa starpim... (Duminică, 24 decembrie 2006, 11:28)

    Gabriel [anonim]

    Exista oare "cineva" sau un "ceva" care sa ne stranga pe toti nemultumitii si pe toti cei care am vrea sa facem ceva conta acestor tigani pentru a nu ne mai descalifica ca popor???
    Astep sa vad si as fi poate printre primii care ar adera si as contribui.....!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asa le trebuie ,la italieni ! (Duminică, 24 decembrie 2006, 13:28)

    marius george [anonim]

    aaa,acum nu le mai convine ? pai cu ceva timp in urma toti europenii spuneau ca in romania se face discriminare,ca tiganilor nu li-se ofera sanse,locuri de munca,bla,bla,bla.Ha,ha,ha...sa le ofere ei acum de toate ,ca ii au acolo la ei.Sa dea dumnezeu sa plece toti tiganii in UE,si sa le acorde europenii tot ce ne sfatuiau pe noi sa facem.Ipocritii dracu,le cer altora sa faca ce ei nu sunt in stare.
  • 0 (0 voturi)    
    rromilor..mereti in lume si inmultiti-va! (Duminică, 24 decembrie 2006, 14:00)

    emil [anonim]

    Traiasca familia tha dha manelisti mancatzash ! Tzagani, mereti in lume si inmultiti-va, asimilati popoarele barbare din vest ..hahahaha, din italia, germania, irlanda, franta ! Aia au bani si resurse europene pentru voi! In romania nu mai e nimik de furat ca au furat comunistii si securistii tot de 17 ani in 'coace ..hahahah. Furati din italia, germania, irlanda si franta tot si aduceti in romania in palathele vuastre cu turnuletze ..hahahah
  • 0 (0 voturi)    
    Statul roman are obligatii si fata de ei (Duminică, 24 decembrie 2006, 15:41)

    Albert Straton [anonim]

    Daca sunt cetateni romani, statul roman are obligatia sa le respecte drepturile si sa-i reprezinte, indiferent de ceea ce fac sau nu, acolo unde sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    keep it (Duminică, 24 decembrie 2006, 16:42)

    ioio [anonim]

    sa-i pastreze ei, ca noi cica ii discriminam
  • 0 (0 voturi)    
    in India sunt buni in software....... (Duminică, 24 decembrie 2006, 18:16)

    gigi [anonim]

    hmmm,de ce nu pun mana pe carte sa faca programare....?
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne mai gandim (Duminică, 24 decembrie 2006, 20:05)

    maximilian metodiu [anonim]

    sunt de acord ca raporturile demografice se vor schimba in deceniile urmatoare, iar tiganii vor fi mult mai numerosi si mai bine reprezentati in societate si, din cauza asta, mai puternici - chestiune care ma cam sperie, pentru ca nu cred ca tiganii vor fi mult diferiti fata de ce sunt in prezent.

    iar politica tampita a ministeruui muncii, care a promovat legea privind sprijinul financiar uniform acordat mamelor(cam 8 milioane, daca nu ma insel, indiferent de contributia avuta anterior la buget) - va incuraja paturile astea sociale sa aibe copii...pe de alta parte, nici amarata care vinde chinezarii in bazar pe un salariu de 4 milioane nu e drept sa se chinuie cu un venit proportional mizerabil pe durata concediului pre si post-natal, insa legea asta ramane o arma cu doua taisuri.

    controlul natalitatii la tigani, sterilizarea si alte solutii de felul asta de care s-a vorbit aici, care , dupa mine, reprezinta iluzia unor solutii pragmatice si eficiente, sunt anticamera unor experimente sociale si istorice abominabile, domnilor, auschwitz, mauthausen, fosta iugoslavie, pogromul armenilor din turcia etc, nu mai vorbiti cu atata usurinta despre asemenea atrocitati.
  • 0 (0 voturi)    
    inca o chestiune (Duminică, 24 decembrie 2006, 20:16)

    maximilian metodiu [anonim]

    poate ar trebui sa ne gandim si la altceva - poate suna emfatic, dar noi, ca natiune, avem o vina si o responsabilitate istorice fata de tigani.
    in tarile romane, astia au fost robi, sclavi - pana inspre jumatatea secolului al nouasprezecelea.
    ganditi-va, cand tudor trecea jiul, cand pasoptistii veneau de la paris mai destepti, cand scoala ardeleneasca ne umflau noua pipota de mandria in manualele de istorie, fixt atunci tiganii erau sclavi. deci, inca o data - SCLAVII nostri.

    istoria ne arata ca toate raporturile astea nedrepte se razbuna.
    americanii au ramas pe cap cu negrii adusi in lanturi din africa si au avut si au parte de framantari, cu tot melting pot-ul lor, parte francezii au ramas cu magrebieni din colonii si, mai recent, cu algerienii si urmasii lor, folositi ca mana de lucru ieftina in anii '50 - '60, "arienii" din africa de sud, simpatizantii apartheidului se vad acum sufocati de bastinasii care isi recapata drepturile.
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai grava problema sociala a Europei (Luni, 25 decembrie 2006, 11:33)

    George [anonim]

    O populatie caracterizata de D, Cantemir acum 300 ani ca fiind lenesi si hoti, in prezent refractara la cultura si civilizatie,cu probleme grave privin educatia, igiena, munca, planificarea familiala, nu a evoluat in cei 1000 de ani de cand a fost adusa in Europa de tatari, constiinta lor ramanand la nivel de gasca, satra.
    Procesul de insertie sociala este aproape imposibil datorita mentalitatilor si obiceiurilor medievale retrograde.Principalul scop este inmultirea si nu munca.
    Tiganii sunt ai Europei. Prin eforturile tuturor tarilor europene in cateva sute de ani este posibila o oarecare evolutie a acestei populatii .
  • 0 (0 voturi)    
    de ce (Marţi, 26 decembrie 2006, 0:08)

    chris [anonim]

    Si de ce ascultati muzica de-a lor? Curatenia societatii ar trebui inceputa cu interzicerea manelor!
  • 0 (0 voturi)    
    Rommi ? nu Tiganii (Marţi, 26 decembrie 2006, 2:36)

    Strainul [anonim]

    Au incercat intii in Germania la inceputul anilor 90, prin 91-92 si n-au reusit, nemtii i-au luat "tare".De altfel nemtii au si ei tiganii lor dar care au devenit dupa 1945 "oameni", dovada ca se poate si cineva ar trebui sa invete din aceasta eperienta. Romanii ar putea lua o initiativa ca de, acum apartinem comunitatii si sa propuna o actiune unita pentru rezolvarea problemei. Oare vor cei care conduc ?
  • 0 (0 voturi)    
    hehehehe...are tata o solutie (Marţi, 26 decembrie 2006, 11:28)

    gipsykiller [anonim]

    mai tineti minte de canalul Dunare Bucuresti? ar fi o idee destul de buna ca sa il terminati cu tiganii. Sau de ce nu canalul Dunare -Sighetu Marmatiei? sau de ce nu cateva sute de km de autostrada? i ar mai fi multe....dar cea mai buna solutie e ...sapunul! o sa iasa cam negru si fara parfum, ca toata lumea stie ca tiganii sunt jegosi, dar o sa fie bun in industrie. Ar trebui sa luam masuri cu plaga asta care se cheama TIGANIE. Ar trebui impuscati si decapitati acolo unde ar fi gasiti. Holocaustul a avut un singur defect: a inceput rea tarziu si s-a terminat prea devreme. Heil Hitler
  • 0 (0 voturi)    
    hehehehe...are tata o solutie (Marţi, 26 decembrie 2006, 11:30)

    gipsykiller [anonim]

    mai tineti minte de canalul Dunare Bucuresti? ar fi o idee destul de buna ca sa il terminati cu tiganii. Sau de ce nu canalul Dunare -Sighetu Marmatiei? sau de ce nu cateva sute de km de autostrada? i ar mai fi multe....dar cea mai buna solutie e ...sapunul! o sa iasa cam negru si fara parfum, ca toata lumea stie ca tiganii sunt jegosi, dar o sa fie bun in industrie. Ar trebui sa luam masuri cu plaga asta care se cheama TIGANIE. Ar trebui impuscati si decapitati acolo unde ar fi gasiti. Holocaustul a avut un singur defect: a inceput rea tarziu si s-a terminat prea devreme. Heil Hitler
  • 0 (0 voturi)    
    Imi e mila de bietii oameni (Marţi, 26 decembrie 2006, 19:32)

    sara [anonim]

    in primul rand ce au italienii cu romi de vor sa-i evacueze?Lasatii sa stea unde vor.daca i-ar evacua pe ei cineva cum s-ar simtii?nu e corect.se duc si bietii oameni undeva,si astia ii evacueaza.poate ca s-au dus sa munceasca.ca au astia cu ei? mie chiar imi e mila de bietii oameni.Eu sunt un copil,am 11 ani.si nu ar trebui sa imi pese.dar ce au italienii cu ei?eu zic sigur ca nu e corect.si daca nu vor sa plece ce le vor face?ori ii baga in puscarie,ori ii omoara?doamne fereste.!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i trimiteti inapoi (Miercuri, 27 decembrie 2006, 9:23)

    valentin [anonim]

    Tiganii au cea mai mare sansa sa se integreze in Italia Cine a cunoscut italieni stie ca sunt foarte asemanatori cu tiganii, puturosi, inculti, hoti, daca pot sa te fure te fura pan la sange, indiferent cu ce iai ajutat, ce ai facut pentru ei daca te-au prins cu o slabiciune te-au ras. Singura diferenta e ca italienii sunt mai spalati, nu put.
  • 0 (0 voturi)    
    Aceasta ciuma ar trebui sa dispara. (Miercuri, 27 decembrie 2006, 14:55)

    Vade Retro [anonim]

    Fara tzigani, fara rromi. Aceasta ciuma ar trebui sa dispara.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciorilor ascultati comanda la mine : FACETI EUROPEI CE ATI FACUT ROMANIEI ZECI DE ANI ! CIORDITI TOT (Miercuri, 27 decembrie 2006, 18:55)

    babauuuu [anonim]

    Ciorilor ascultati comanda la mine : FACETI EUROPEI CE ATI FACUT ROMANIEI ZECI DE ANI ! CIORDITI TOT si apoi cacati-va pe ea de civilizatie sa vada si ei cum e sa traiesti cu o populatie de tzigani pe cap. Aaaa si era sa uit , apoi puneti-va streangul de gat si folositi si voi sapunul macar o data in viatza voastra. Succes !
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 20 august 2007, 10:54)

    Cristi [anonim]

    Si nu vin si la noi GAPE astia..? :)
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii {ROMI ?} (Luni, 20 august 2007, 11:55)

    ilinca [anonim]

    cred ca cel mai bine ar fi sa i tina acolo mai scapam si noi de unii dar pe de alta parte nu poti scoate capul afara din tara fara sa ti se spune tigan roman.Ar trebui ca politicienii si mai ales cei care ii reprezinta pe tigani sa i ajute pentru a fi educati cand spun educati nu ma refer numai la scoala si in general la viata de zi cu zi mai ales cu spalatul si de ai invata sa i respecte pe ceilalti cu care traiesc in colectivitate.Nu cred ca aceasta etnie trebuie sa apeleze tot mai des la a cere sa fie ajutati.Cand esti sanatos trebuie sa te ajuti singur.
  • 0 (0 voturi)    
    Din folclorul rromanesc (Luni, 20 august 2007, 21:34)

    Vadim [anonim]

    Noi suntem rromani ,noi suntem rromani...