Exclusiv HotNews.ro

Sergentul roman ranit in Afganistan: ''M-as intoarce imediat pe campul de lupta!''

de L. Peter     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2006, 0:00

Slaniceanu, in rezerva din Spitalul Militar
Foto: HotNews.ro

Costinel Slaniceanu este unul dintre eroii Romaniei. Sergentul de 28 de ani este una dintre victimele razboiului din Afganistan. El a fost grav ranit in vara in timpul unui atac asupra convoiului de masini blindate cu care Slatineanu se intorcea la baza din Kandahar, impreuna cu alti camarazi.

Dupa o luna de coma, cinci luni de spitalizare in Germania si amputarea unui picior, Costinel Slaniceanu s-a intors in Romania. "Daca ar fi sa dau timpul inapoi as face la fel, fara nici un fel de dubii, si m-as intoarce inapoi si in aceasta stare, daca as fi de ajutor", a declarat pentru HotNews.ro sergentul aflat acum pe un pat de spital din Bucuresti.

"Am suferit noua operatii si o sa mai fie nevoie de inca o operatie estetica pentru a-mi scoate schijele de pe fata", spune sergentul internat la Spitalul Militar din Bucuresti. A sosit in Romania intr-o discretie absoluta, doar familia si cativa apropiati de la unitatea sa militara din Targu-Mures venind sa-l astepte la aeroport.

[c:1:s]Vestea ca el se afla in Romania l-a surprins inclusiv pe comandantul Unitatii din Targu Mures. Cei prezenti pe aeroport au aflat cu o seara inainte in urma telefonului pe care l-a dat Costinel ca sa-si anunte venirea.

Dupa ce au fost anuntate autoritatile, situatia a devenit pentru acestia una comica. Li s-a impus asteptarea unei ambulante, chiar daca cei care-l asteptau erau pregatiti cu o masina pentru a-l transporta la spital. Au urmat vizitele oficialilor, care-si amintisera ca au lasat candva un soldat pe jumatate mort. A doua zi dupa revenirea in tara, eroul a primit vizita ministrului Apararii.

Ce-si mai aminteste Slaniceanu

"In primele trei luni in Afganistan, misiunea noastra era sa transportam ajutoare, si sa asiguram paza, sa mentinem pacea. Dupa aceasta perioada, afganii au inceput sa atace baza. Patrulam in fiecare seara, impreuna cu canadienii, la fel ca si in seara aceea. Era un traseu stabilit si anume mergeam seara si ne intorceam dimineata", rememoreaza sergentul timpul petrecut in Afganistan.

Din momentul accidentului, firul intamplarilor s-a rupt. "Tot ce stiu e de la colegul Serban Laurentiu, care a fost constient in tot acest timp. Din acel moment am intrat in coma, stare care a durat pana pe 17 iulie, mai precis o luna de zile. Am fost transportati in Germania, in urma dorintei colegului meu, care a fost pus sa aleaga intre spitalele din Romania sau din Germania.
Stiind ca in Germania se afla spitalul americanilor, acesta a optat pentru varianta nemteasca".

Urmarile razboiului
Foto: HotNews.ro

Desi nu-si mai aduce aminte de nici un incident din timpul atacului, Costinel Slaniceanu stie ca a fost ingrijit ca la carte de militarii americani si doctorii din spitalul german. "Cei din Germania s-au ocupat cum nu se putea mai bine de mine", spune militarul roman. Nu se plange nici o secunda de durere, desi pe fata i se citesc semnele unor suferinte atroce.

De ce pleaca un militar roman in Afganistan

"Ca oricare militar ce a ales aceasta meserie din placere, dorinta plecarii o aveam inca dinainte de a ajunge la Targu Mures. Cand am auzit ca s-ar putea ca din unitatea noastra sa se plece in misiune, am fost suta la suta sigur ca asta vreau", spune Slaniceanu.

Nici banii nu au fost insa de lepadat: "Am fost asa de hotarat pentru ca vroiam sa vad cum arata o tara in razboi si, de ce sa nu recunosc, si pentru bani. Toata lumea stie ca se castiga bine daca mergi intr-una din aceste misiuni. Vroiam si eu sa-mi cumpar o casa, sa-mi intemeiez o familie, deoarece din salariu era clar ca nu-mi permiteam".

Din septembrie 2005 si pana in ianuarie a urmat stagiul de pregatire la Constanta, stagiu care urma sa-l pregateasca pentru cele sase luni care vor urma.

"Nimic din ceea ce am facut la Constanta nu a semanat cu ce am gasit in Afghanistan. Inainte de plecare vorbeam la telefon cu cei care se aflau acolo pentru a ne familiariza oarecum cu atmosfera. Oricum, socul a fost destul de mare, lumina era una orbitoare, fara ochelari nu aveai nici o sansa".


















90 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 27 decembrie 2006, 9:58)

    Gigi [anonim]

    cati bani i-a dat armata sa zica ca ar merge inappoi...
  • 0 (0 voturi)    
    inapoi (Miercuri, 27 decembrie 2006, 11:07)

    Dan [anonim]

    Nu cred ca se pune problema sa mai mearga inapoi, ce va face de acum incolo conteaza, armata ar trebui sa-i asigure pe timpul vietii o pensie suficienta si sa nu ajunga peste citiva ani in imposibilitatea sa se intretina pentru ca este clar ca nu va putea sa-si gaseasca usor un servici.
  • 0 (0 voturi)    
    pe drumul de costisa (Miercuri, 27 decembrie 2006, 13:25)

    Radu [anonim]

    Mai era un sergent asa prin literatura romana... bietul de el, in loc sa-si vada de nenorocirea lui o da cu oistea-n gard
  • 0 (0 voturi)    
    M-a emotionat articolul (Miercuri, 27 decembrie 2006, 16:33)

    Marian [anonim]

    Felicitari. UIn mizeria care ne inconjoara, ajungem sa nu mai fim sensibili si sa luam totul in bascalie. Ne place sa ne autoflagelam si sa ne credem niste cretini si hoti. Nu suntem toti asa si acest militar o dovedeste.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr gigi (Miercuri, 27 decembrie 2006, 19:14)

    cristi [anonim]

    las-o balta cu mda-uri din astea de jmeker.nu da armata bani pentru alte treburi mai serioase darmite ca sa spui ceva!!!incearca si tu sa gandesti...macar putin, ca nu doare.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot respectul (Joi, 28 decembrie 2006, 14:20)

    Stefan [anonim]

    Indiferent de motivatia sa, acest soldat si-a riscat viata si a demonstrat ca nu da inapoi de la nimic. Eu nu stiu daca as fi in stare de asa ceva. Pentru cei ce mananca degeaba pe aici, sa va vedeti de treaba. Nu aveti curaj nici sa traversati strada singuri, daramite sa stati cu o arma in brate pentru tara voastra.
    Felicitari soldatilor romani.
  • 0 (0 voturi)    
    armata de voie (Joi, 28 decembrie 2006, 15:40)

    dan [anonim]

    ce spun liberalii de aceasta dorinta???mai strang ei semnaturi ptr. retragerea soldatilor?habar nu aveau....
  • 0 (0 voturi)    
    pt Gigi (Joi, 28 decembrie 2006, 21:30)

    cosmin [anonim]

    "Armata" nici macar nu stia cand se intorcea in tara....Merge omu la razboi, este ranit si dupa ce nemtii il fac bine se intoarce in tara ca un simplu pasager. Ce sa faci, daca nu s-a intors omu in cosciug sa poata plange "autoritatile" pe la aieroport nu merita efortul sa fie asteptat....
  • 0 (0 voturi)    
    foamea (Vineri, 29 decembrie 2006, 7:42)

    foame [anonim]

    mai fratzilor, mai lasati-o cu sentimentu, nimeni nu a plecat acolo pentru vreun ideal cat pentru o slujba ca oricare alta doar ca mult mai bine platita relativ la calificarea respectivului !
    adica , ce, l-a fortat cineva sa ia drumu irakului sau afghanistanului ? stia bine cu ce se mananca toate astea ca doar nu s-o fi asteptat sa faca act de prezenta la razboi acolo, sa ia banii si sa revina in tara fara nici un risc!
    daca ar fi vreun razboi pe lumea asta sa mergem cu totii, semnam condica pe campu de lupta, stam cu ochii in soare, facem plaja, iesim prin oras la cumparaturi si apoi mai venim si cu bani acasa primit cu fast pe aeroport ca erou natzional...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara trambite (Vineri, 29 decembrie 2006, 11:35)

    cosmin [anonim]

    In lumea asta foamea multora nu mai lasa loc de niciun ideal si cateodata ti se acreste de idealuri. Putin respect nu strica totusi...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara trambite (Vineri, 29 decembrie 2006, 12:19)

    cosmin [anonim]

    In lumea asta foamea multora nu mai lasa loc de niciun ideal si cateodata ti se acreste de idealuri. Putin respect nu strica totusi...
  • 0 (0 voturi)    
    rusine autoritatilor romane (Joi, 4 ianuarie 2007, 19:16)

    marcel [anonim]

    Traim intr-o tara care vrea sa isi formeze o armata de profesionisti asemenea marilor state si facem campani de atragere a tinerilor in serviciul militar si observam ca sunt foarte multi care din nevoie sau din pasiunea de a face o cariera militara se inroleaza se formeaza ca buni combatanti se implica in misiuni gen Afganistan si Irak si ne duc renumele de Romani peste hotare. Dar din pacate se intampla si lucruri neplacute ca a sergentului Slaniceanu care merita tot respectul pt modul in care si-a facut datoria si mai ales pt faptul ca nu a acuzat pe nimeni pt cele intamplate si cel mai uimitor lucru este ca poate afirma cu toata sinceritatea ca sar intoarce acolo sa isi faca datoria. Dar intrebarea mea este : CE FAC AUTORITATILE ROMANE PT SOLDATII CA SERGENTUL SLANICEANU?.
    Pe viitor cred ca or sa mai fie cazuri asemanatoare si ce se va face cu ei oare ce metode vor aplica autoritatile pt ca ei sa duca o viata normala cel putin asemanatoare ca inainte. Sau ne folosim cat sunt buni si apoi nu ne mai interezeaza de ei.
    Pt sergentul Slaniceanu numai RESPECT din partea mea si cel putin o parte din tineri sa ia aminte la felul lui cum isi face datoria .
  • 0 (0 voturi)    
    Respect pentru soldatii romani (Duminică, 18 martie 2007, 21:44)

    valentina [anonim]

    Chiar daca soarta a fost nemiloasa cu tine, ai dat dovada de mult curaj si meriti respectul tuturor romanilor. Iti doresc multa sanatate si speram ca autoritatile sa nu te lase deoparte, sa te ajute sa duci o viata aproape normala. Respectati-i pe soldatii romani....................
  • 0 (0 voturi)