Din cauza diferentei de fus orar

Romania si Bulgaria vor adera la UE cu o ora intarziere

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2006, 0:00


Bulgaria si Romania vor intra, oficial, in Uniunea Europeana la 1 ianuarie 2007, la miezul noptii.

Numai ca acest moment va avea loc la ora Bruxelles-ului, ceea ce inseamna ca, practic, pentru cele doua tari aderarea efectiva va veni cu o ora mai tarziu, la ora locala 1.00, relateaza Sofia Echo.

Sistemul de control la vama va fi modificat incepand cu ora locala 1.00, cu o ora mai tarziu decat celebrarea oficiala a aderarii la UE, a declarat Nikolai Suskov, seful punctului de control vamal de la Kulata.

Actuala procedura de verificare la vama se va aplica pana la ora 1.00.
In aceste conditii, persoanele care vor dori sa calatoreasca la 1 ianuarie 2007 vor fi nevoite sa astepte o ora, pana cand barierele vamale dintre Bulgaria si Grecia, pe de o parte, si Bulgaria si Romania, pe de alta parte, vor fi ridicate.



















241 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    uuu (Miercuri, 27 decembrie 2006, 14:50)

    uuu [anonim]

    nashpa
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Miercuri, 27 decembrie 2006, 14:59)

    Pentru uuu [anonim]

    Ma facusi sa ma rad.
  • 0 (0 voturi)    
    VIN NEGRI PE PLANTATIE (Miercuri, 27 decembrie 2006, 16:50)

    YO [anonim]

    MAMALICUBRAUCULA ASTA-I ROMANIA MEA....
  • 0 (0 voturi)    
    relativitate (Miercuri, 27 decembrie 2006, 17:45)

    monica L [anonim]

    Dupa fus orar, o ora intirziere, dupa pozitie geostrategica si istorie, cu cel putin doia ani intirziere, dupa merit, cu sapte-opt ani mai devreme...
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta (Miercuri, 27 decembrie 2006, 20:49)

    adrian [anonim]

    ...dupa mentalitate... sapte-opt generatii !?
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta (Miercuri, 27 decembrie 2006, 20:50)

    adrian [anonim]

    ...dupa mentalitate... sapte-opt generatii !?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa mai da stire :-) (Joi, 28 decembrie 2006, 2:13)

    conu [anonim]

    Da, f important!
    De retinut! Tb sa apara in toata mass-media aceasta chestiune! Este vitala! Diferenta de o ora iti poate schimba viata: in bine sau in rau ...

    Asa da stire!

    Atat putem!
  • 0 (0 voturi)    
    Ati ramas in pana de idei? (Joi, 28 decembrie 2006, 10:00)

    Ionut Calugaru [anonim]

    Hai mai fratilor, da chiar v-ati ticnit. Ce e cu articolul asta? Altceva mai interesant n-ati gasit?
  • 0 (0 voturi)    
    Cartea de identitate (Joi, 28 decembrie 2006, 10:45)

    Marinescu Eugen [anonim]

    Trebuie explicat clar in presa ca de la 1 Ianuarie 2007 se poate merge in UE pe baza de carte de identitate si daca pot fi unele riscuri asumate de catre persoanele care nu au asupra lor si pasaportul. Sunt persoane care poate chiar in aceasta luna, Decembrie si-au preschimbat CI, chiar numele in urma casatoriei si care nu detin pasaport sau detin, dar pe numele vechi.
    Mai e nevoie de carte verde? Dar de asigurare medicala?

    Vezi: http://www.dpfiasi.ro/pdf/oug_96_2006.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    Cartea de identitate (Joi, 28 decembrie 2006, 10:55)

    Marinescu Eugen [anonim]

    Trebuie explicat clar in presa ca de la 1 Ianuarie 2007 se poate merge in UE pe baza de carte de identitate si daca pot fi unele riscuri asumate de catre persoanele care nu au asupra lor si pasaportul. Sunt persoane care poate chiar in aceasta luna, Decembrie si-au preschimbat CI, chiar numele in urma casatoriei si care nu detin pasaport sau detin, dar pe numele vechi.
    Mai e nevoie de carte verde? Dar de asigurare medicala?

    Vezi: http://www.dpfiasi.ro/pdf/oug_96_2006.pdf