Romania - raiul vanatorilor europeni

de R.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2006, 0:00

Foto: dubova.ro




Documente:
Tarifele pentru vanatorii straini
(29.12.2006) DOC

300 de ursi, 500 de lupi, 500 de rasi. Acestea sunt cotele de vanatoare stabilite de Ministerul Agriculturii pentru 2006. Chiar daca pentru un neinitiat in tainele vanatorii par mici, aceste cifre au darul de a atrage atentia tuturor vanatorilor.

Si nu doar a celor romani, ci, mai cu seama, a celor straini, care se pot intoarce din Romani cu trofee imposibil de obtinut in majoritatea tarilor din UE. Conform Agentiei France Presse, autoritatile romane asteapta o „afluenta masiva de vanatori provenind din Germania, Franta sau Austria, atrasi de vanatul abundent”.

Tarife pentru impatimiti

Tarifele pentru vanatorii straini veniti la distractie in Romania sunt stabilite printr-un Ordin al Ministerului Agriculturii care dateaza din 2001. Conform actului oficial, preturile cele mai piperate sunt pentru cei care vaneaza cerbi (putand sari de 8.000 de euro) si ursi (5.000 - 7.000 de euro).

In ceea ce priveste preturile pentru vanarea exemplarelor din rase mai putin valoroase, acestea sunt de-a dreptul modice, mergand de la cateva zeci de euro pentru un iepurem, cateva sute de euro pentru mistreti sau lupi. Caprele negre sau caprioarele sunt si ele destul de bine cotate, ajungand la peste 2.000 de euro.

Romania - magnet pentru vanatori celebri

Avand in vedere tarifele mai mult decat accesibile pentru straini si exemplele unor vanatori celebre, precum cele organizate pentru Regele Spaniei sau pentru musafirii lui Ion Tiriac, nu este exclus ca temerile sa fie reale.

Desfasurata la Balc, in ianuarie 2004, vanatoarea organizata de Ion Tiriac a starnit un val de proteste in randul societatii civile, omul de afaceri si invitatii fiind acuzati de un adevarat macel.

Printre cei prezenti la vanatoare s-au numarat Klaus Mangold, presedintele Daimler Chrysler Service, Wolfgang Porsche, proprietar al cunoscutului producator de automobile, Julius Meinl, detinatorul imperiului alimentar cu acelasi nume, Burchard Bergman, presedintele Ruhrgas si fostul premier Adrian Nastase.

O alta vanatoare de pomina este cea al carei protagonist a fost Juan Carlos al II-lea, monarhul Spaniei. In 2004, acesta a vanat in Covasna cinci ursi si doi mistreti.


















196 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tara comunista inapoiata (Vineri, 29 decembrie 2006, 19:40)

    eu [anonim]

    continua masacrarea animalelor protejate pt un pumn de euro, nivelul romaniei este sub cel al Bangladesh-ului....pe noi nu stiu ce ministru nu ne va lasa sa ne crestem cainii, in schimb se pune umarul la disparitia unor specii de animale...sper sa construiasca VADIM o data puscaria mafiotilor, ca avem ce baga in ea...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Vineri, 29 decembrie 2006, 19:46)

    florin [anonim]

    Si de ce trebuie sa fie aceasta cota? De ce nu pot fi lasate animalele in pace? De ce trebuie sa vina aia din vest sa le omoare? Pentru cateva mii de euro? Ei si-au terminat toti ursii, lupii, mistretii, vulpile si-acum trebuie sa vina la noi? Pai, ce nu face guvernantul pentru un pumn de coco euro, mai ales acum, 'in prag de integrare'..
    O sa ne vedem si noi in curand animale numai in documentare.
    Sarmanele salbaticiuni... Pentru un pumn de euroi..
  • 0 (0 voturi)    
    Mangoldeanu pe post de ursulet (Vineri, 29 decembrie 2006, 20:39)

    dani [anonim]

    Wunderschoen...daca nu-si intretin instinctul criminal si agresivitatea, bosii astia mari dau faliment, ca-i rade concurenta. Macelul de la Balc a fost o porcarie, despre care a scris toata presa straina.

    Vanatoarea=sport nobil? Poate, pentru cei cu degetul pe tragaci, la adapost de copaci.

    Ia puneti-va, stimabili vanatori, macar o data, pe post de ursulet!
  • 0 (0 voturi)    
    vand (Vineri, 29 decembrie 2006, 23:45)

    Cristi [anonim]

    isi vand sufletele pentru cativa euro si ne vand si fericirea noastra odata cu ele...acelasi model e urmat si in cazul padurilor, Dumnezeu e sus si vede, ne autodistrugem singuri, am avansat atat de mult, dar tot nu suntem capabili de a ne proteja de noi insine, de interesele meschine din jurul nostru si de nevoia de bani...
    numai bine prietenii mei, sper sa apucam 2050 sanatosi
  • 0 (0 voturi)    
    revin, de ce? (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 1:27)

    florin [anonim]

    Sulfina e prea mica pentru un interes atat de mare...
    Ce vina au ursii nostri ca sa le vina de hac tot felul de neintelesi din Europa plini de bani? Si ce daca plateste, de ce trebuie facuta aceasta cota anuala, de ce trebuie omorate animalele? Inteleg, sa impusti un animal bolnav, turbat, dar de ce ditai frumusetea de urs, doar ca sa se mandreasca un tembel ca Nastase sau alt aiurit plin de bani din UE? De ce trebuie sa omorati ursii? Poate Sulfina sa raspunda? Poate, pe dracu..
  • 0 (0 voturi)    
    Distrugerea continua in Est (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 4:02)

    Manola Romalo [anonim]

    In Europa occidentala ursii au fost decimati , lupi aproape ca nu mai exista, diversitatea biologica s-a redus drastic in ultimii 40 de ani. In primavara acestui an, incercarea de introducere a unui "nou exemplar"(un urs din Polonia), in regiunea alpina bavareza (Germania) a esuat lamentabil. Dupa o saptamana, la ordinul ministerului Ecologic (sic!) ursul a fost impuscat, avand un "comportament neadecvat"... Acum, turistii occidentali sau marile companii (energetice, agro-industriale etc.) au gasit in Romania un nou teren de prada. Guvernantii noii membre a Uniunii Europene le dau mana libera sa faca ceeace la ei acasa nu au dreptul . Pentru cat timp inca?
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 8:38)

    Cristina Puiu [anonim]

    Cit are de cistigat Romania din aceasta afacere? Un profit nesemnificativ probabil, raportat la intreaga economie. Cit are insa de pierdut? In opinia mea,imens in ceea ce priveste imaginea. Pentru ca, sint sigura,majoritatea lumii civilizate respinge aceasta barbarie , numita, ipocrit, sport. Iar cei care au pus la cale tranzactia - viata si suferinta contra bani - stiu ca imaginea se traduce pina la urma in cash. Atit pentru mintile practice.
    Pentru noi, ceilalti, e pur si simplu trist. Sper ca aceia care pot opri masacrul sa o faca.
    Daca nu, cei care vor trage linie si isi isi vor asuma "meritele" profitului final, sa puna alaturi si cite o poza a fiecarui animal omorit. Si poate un film cu animalele ranite mai intii si apoi ucise. Stiati domnilor ca si animalele simt frica si durerea?
  • 0 (0 voturi)    
    lasati-ne ursii in pace ! (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 10:27)

    florin [anonim]

    Banuiam ca nu e goanga de Sulfina, sunt ticalosii de la Agricultura, aia de pretaluiesc capul de urs contra sumei de.
    Sa-si deseneze tinte pe cartoane in Germania, Italia, Spania, UE si sa traga in ele.
    Lasati-ne ursii in pace, tragloditilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tara necivilizata avem (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 11:40)

    Andrei A [anonim]

    Cind o sa ajung eu mare si tare in tara asta, vinatoarea va fi interzisa PRIN LEGE. Cred ca interzicerea ei e o dovada de civilizatie ridicata, nu credeti? Adica avem tigarile interzise a fi fumate in destule locuri dar daca vrei sa impusti niste animale nevinovate in rezervatii naturale poti sa o faci. Politicieni de cartier.
  • 0 (0 voturi)    
    Castiga mafiile/dispar animalele (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 12:13)

    sisilvia [anonim]

    Cui sa-i ceri sa se preocupe de soarta acestor animale, daca din moartea lor se fac averi frumusele? Credeti ca agentiile de vanatoare or sa-si inchida de bunavoie afacerile chiar daca ar sti ca numarul animalelor se imputineaza si padurile se pustiesc? Nu, pentru ca astia acum isi burdusesc conturile bancare si peste cativa ani n-o sa le mai pese ca avem paduri pustii.

    Nu prea vad cine ar putea sa ia o pozitie ferma impotriva acestui masacru organizat, de vreme ce Ministerul Agriculturii falsifica date si umfla recensamintele de animale, numai ca sa stabileasca niste cote de vanatoare mai mari.
  • 0 (0 voturi)    
    dor de Neanderthal (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 12:55)

    anacronicus [anonim]

    E clar : dupa ce au ajuns in pozitii asa inalte se simt siguri si pot lasa liber omul de Neanderthal din ei.

    Daca vor sa demonstreze ca au evoluat ar putea iesi cu aparatul foto la vanatoare.
    De ce nu se promoveaza turismul "ecologic"? Ar fi material si pentru anul viitor.

    Pe ce criterii au stabilit acele cote de vanatoare? Au numarat animalele existente ca Ghita Pristanda steagurile? Probabil densitatea la vanat a crescut fiindca au disparut padurile.

    Nu se mai aude boncaluit de cerbi, nu mai sunt atatea capre negre ca acum 2-3 ani si ei au cote uriase de vanat!!

    Oameni buni tot ce putem face acum e sa-i tragem de maneca si pe actualii ministri ai agriculturii si mediului dar si la viitoarele alegeri! Protestati! Nu mai aveti pic de vlaga,de mandrie? V-au adormit cu stirile de doi bani, cu minciunile si mizeria zilnica?
  • 0 (0 voturi)    
    poate cineva sa faca un recensamant real al animalelor salbatice de la noi? (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 14:30)

    and [anonim]

    poate cineva sa faca un recensamant real al animalelor salbatice de la noi?

    oare ce s-ar intampla daca s-ar afla si nr real al animalelor salbatice de la noi din tara .. ar fi tras cineva la raspundere ...cred ca nu.da ce mai conteaza. noi sa intram in UE si de restul in cot ne doare.

    apropo cand se termina asemenea vanatori , la sf de an sa vad si eu statistica cati ursi au fost ucisi si cate s-au raportat ca s-au ucis. oare se intereseaza cineva de asa ceva? si ce se intampla daca ursula cela ucis era o femela cu pui micuti? si apoi ne mai miram ca vedem ursi care cauta in cosurile de gunoi de la periferia oraselor de munte, sau ca nu stiu cine a fost atacat de urs in padure. pai ar trebui sa ne mire. ope mine unul nu..

    apropo de acest lucru ... din cate imi amintesc in franta au gasit un singur lup care traieste liber si presupuneau ca nici macar nu e a lor ci ca a venit din spania (l-au gasit in Pirinei).
    asa ca unde sa mearga la vanatoare ... sau mai degraba ce sa vaneze...
    :-)
  • 0 (0 voturi)    
    cote de vanatoare (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 15:28)

    jaful [anonim]

    ce-ar fi sa-i oferim drept cote nelimitate pe nenorocitii aia care stabilesc aceste cote prentru profitul lor si-al neamurilor lor jegoase..
    dupa ce au furat tot ce au putut, inclusiv padurile acestei tari trebuie sa facem sluj in fata jigodiilor din vest care vin sa se distreze intr-o proaspata aderanta cu bani putini
    sictir unor asa europeni!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Idioti din ministere (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 17:54)

    glumet [anonim]

    Sunt vanator si fiu de vanator. Niciodata insa cei de la noi din familie nu au impuscat ras, cerb sau urs. Eu ma intreb daca cei de la ministerul agriculturii au cea mai vaga idee despre documentele pe care le aproba. Intre 1999-2004 conform statisticilor, 60% din efectivul de urs a disparut. Mai precis a fost masacrat de idioti gen Nasatse, Mitrea, Sarbu, Tiriac, Vacaroiu, fotbalisti sau alte asa zise persoane importante. Sa aprobi impuscarea celor cateva sute de animale (pe cale de disparitie deja) este pur si simplu crima. Asta probabil in conditiile in care se mai si braconeaza. Nu inteleg ce naiba face AGVPS si ce fac cei din organizatiile pentru protectia animalelor? Chiar nu mai sunt oameni responsabili?
  • 0 (0 voturi)    
    nu distrugeri !!!!! (Duminică, 31 decembrie 2006, 10:06)

    plg [anonim]

    impuscati cit mai multe (animale).e bine cind organizeaza vinatori si se impusca intre ei. asa vad si familiile lor durerea traita de celelalte animale. iubesc animalele salbatice din paduri. nu (animalelor) ce fac aceste legi'
  • 0 (0 voturi)    
    "Vanatori" (Duminică, 31 decembrie 2006, 13:55)

    georgiana [anonim]

    Ce-as vrea sa-i vad fata-n fata cu un animal nervos pe impotentii astia care se cred mari barbati daca omoara un animal care nu le+a facut nimic! Cine crapa de foame si simte nevoia sa vaneze ceva ca sa-si umple burta (ca alta justificare nu vad pentru acest "sport") sa ia o bata-n mana, frate, si sa alerge cu ea dupa ursi prin padure! Sa vedem daca mai e asa de curajos ca atunci cand are in mana o arma automata si trage cu ea de la adapostul unor buncare de beton. De cate ori aud de masacrele astea care se cheama vanatori imi aduc aminte de un cantec popular care spune ca "cine-i tanar si voinic iese seara pe colnic fara teama de nimic / Fara pusti, fara pistoale, numai cu mainile goale...". Bineinteles, cine nu e tanar si voinic, dar are o ticneala sangeroasa isi ia o pusca si iese cu ea in padure, ca altceva nu mai poate... (daca a putut vreodata)
  • 0 (0 voturi)    
    Jigodii (Luni, 1 ianuarie 2007, 12:04)

    Remus G. [anonim]

    Mai lingailor! Faceti orice pentru bani, va vindeti natura, fauna, speciile rare, copii....Va chiar pare rau ca batrani nu se cauta ca altfel mamaia sau tataia erau de mult sau vanduti sau oferiti vanatorilor! O tara de nimic, de lepadaturi interlope. Atunci cand in Europa se incearca cu disperare sa se reintroduca ursii (caci si alti idioti i-au decimat), voi distrugeti frumusetea tarii. Rusine guvernului, caci e singurul care ar putea interzice aceste practici "sportive" degradatoare. Da, dar "vanatorii" straini, plini de bani, vor "trofee" sa le agate in saloanele vilelor de lux si asta se poate obtine in Romanika in detrimentul patrimoniului national! Sunteti niste jigodii se pus lantul la gat!
  • 0 (0 voturi)    
    Lacheii Europei (Luni, 1 ianuarie 2007, 12:10)

    Joitica [anonim]

    Romania a devenit lacheul Europei. Uitati-va in articol cine participa la asemenea sangeroase "vanatori". Este cea mai cumplita nerusinare vreodata citita in presa romaneasca! Numai miliardari si sefi de guverne sau de tari! Atunci cand in tara lor au decimat toata suflarea patrupeda (folosind pusi cu luneta laser, de care nici musca nu scapa), incultii respectivi se grabesc sa lichideze si patrimoniul romanesc. Totul sub binecuvantarea "alesilor poporului"! Mi-e scarba!
  • 0 (0 voturi)    
    vinatoarea (Luni, 1 ianuarie 2007, 20:57)

    v.vanatoru [anonim]

    noi din tara lui Dracula,pentru bani sugem si....
  • 0 (0 voturi)    
    nemernici (Marţi, 2 ianuarie 2007, 22:34)

    Andrei [anonim]

    La inceput de an nou, nu le pot dori vanatorilor "sportivi" decat sa aiba parte de aceeasi soarta pe care o impart animalelor. Din pacate in societatea in care traim tot omul de bun simt este vanatul iar ei tot vanatori sunt... Dar cine stie... poate om trai vremea sa vedem un Nastase, Tziriac etc la puscarie. Poate ca urarea de mai sus nu e una chiar crestina, dar iubirea este, si o fac din cauza ca intr-un principiu al compensatiei, raul pe care l-ar suferi astfel de persoane ar fi compensat cu varf si indesat de disparitia raului pe care il provoaca.
  • 0 (0 voturi)    
    marii sportivii (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 10:00)

    xenofon [anonim]

    Nici nu ma intereseaza ce neam sunt domnii vanatori; romani, francezi, germani, etc. Daca vor vana asa cum i-a lasat Dumnezeu, fara arme, belicosi si sustinuti doar de priceperea si puterea lor fizica/mentala si vor castiga, ok, sunt niste scule de masculi.
    Daca nu, si vor folosi arme, doresc din tot sufletul o moarte lenta, sub ghearele unui ras sau ale unui urs, cu intestinele sfasiate de coarnele unui cerb. Din tot sufletul le doresc.
    Un jet de u r i n a pe fetzele lor de imbuibati este tot ceea ce merita.
    Vanatoarea nu este un sport. Vanatoarea este o crima si atat; intr-o lume in care chiar nu exista inca, problema alimentatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne concureaza Somalia, Congo, Gabon si Tanzania (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 12:03)

    xxx [anonim]

    Cu putin efort putem intrece Angola.

    Mai baga povesti cu faptul ca au hranit animalele si chipurile sunt prea multe.
    Orice interventie a omului in viata animalelor este nociva.
    La metro am vazut ca se gaseste porc mistrez si urs de vanzare, caprioara in cantitati industriale... Chiar sunt multe.
    Pentru cat timp?
  • 0 (0 voturi)    
    Haideti sa facem ceva pentru aceste animale (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 15:06)

    X-( [anonim]

    Oare chiar opinia publica nu e in stare de nimic? Anunta masacrul asta cu surle si trambite pe la toate televiziunile, de parca e un lucru bun! De ce oare nimeni nu reactioneaza impotriva acestei decizii?
    Si daca aceasta vanatoare este facuta publica cu cifrele exorbitante prezentate, oare cate mii de animale vor muri defapt?
    Sunt total revoltata impotriva acestei decizii si ma simt neputincioasa pentru ca nimeni nu face nimic pentru aceste suflete.
    Sper sa se impuste singuri mai intai si sa vedem dupa, daca le mai arde de vanat.
    Ar fi mult mai bine daca ar putea cineva sa opreasca aceste decizii lipsite de orice omenie!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa se interzica vanatoarea (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 23:37)

    Ticalosi ordinari [anonim]

    Propun interzicerea vanatorii. Haideti sa intram si noi in randul tarilor civilizate cum ar fi UK intainte sa distrugem toate fauna pentru cativa ticalosi din afara.

    Sa omori un animal pentru placere este o CRIMA.
  • 0 (0 voturi)    
    PLACEREA DE A UCIDE (Joi, 4 ianuarie 2007, 15:47)

    K1 [anonim]

    Placerea de a ucide nu e tolerata in UE.
    In Romania este incurajata.
    Romania a ajuns raiul ucigasilor, pedofililor, traficantilor de fiinte umane,etc.
    Draga vanatorule, ne vom intalni cat de curand.
    Daca rezisti 1 minut in picioare in fata mea, te las sa ochesti cu stangu`.
  • 0 (0 voturi)    
    important (Vineri, 5 ianuarie 2007, 19:58)

    important [anonim]

    vanatoarea rationala e necesara.odata ce omul a intrat in teritoriul animalelor a facilitat dezvoltarea unor animale in detrimentul altora.de exemplu taind padurea pentru asi face casa ,omul a ajutat la inmultirea anumitor rapitori,de exemplu:cioara,vulpea.o populatie prea mare de vulpi afecteaza in mod considerabil caprioara si iepurele.deci taind padurea am am distrus mediul capriaorelor creind mediu vulpii,care fiind in numar mare va dauna caprioarelor.sa nu uitam ca vanatoare are ca prim scop amelirarea calitatii vanatului si pastrarea echilibrului dintre specii.pt o fiinta rationala cum ar trebui sa fi omul ,vanatoarea mai mult o responsabilitate decat o placere de a ucide.nastase si tiriac nu s vanatori,sunt niste complexati care ar trebui omorati. astep raspuns
  • 0 (0 voturi)    
    vanatoarea! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:35)

    Emil [anonim]

    Pe zi ce trece....e tot un mai mare masacru in Romania...nenorocitii astia din Guvern aproba toate cererile de vanatoare!Eu nu sunt in tara....sunt in Spania....DE aici merg bogatii si vaneaza in Romania...urs...lup...cerb...mai tot!Ce e mai frumos...se duce...!Haideti fratilor sa ne unim si sa ii dam jos pe nenorociti ca ne vand TARA!Cat e de frumos toamna sa mergi in natura sa auzi un recital de boncaluit de cerb....dar nenorocitii stau cu armele de vanatoare pregatiti sa puste ce e mai frumos...pt.cativa bani....as face orice sa ii vad pe nenorocitii si nemernicii astia in inchisoare...!In Suceava...unde locuiesc eu...in anii trecuti...cata frumusete era toamna.,...rasunau seara padurile de boncaluit de cerb....Acu....in fiecare an...se aude tot mai putin...iubitori de animale...haideti sa facem ceva...sa oprim masacru..!