Reportaj HotNews.ro

Sibiu: Capitala culturala europeana cu parfum germano-balcanic

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 2 ianuarie 2007, 0:00

O mare de turisti, cum rar a vazut Sibiul. Pe 31 decembrie, o armata de oficiali UE, artisti, ziaristi sau simpli gura-casca au invadat micul burg medieval. Estimari neoficiale indicau citeva mii de turisti sau tot atitia potentiali clienti.

Hotelul Imparatul Romanilor
Foto: Dan Tapalaga

Clientii cui? In plin centrul Sibiului, in preajma lansarii programului “Sibiu 2007, capitala culturala europeana”, comerciantii au tras obloanele. Pe bulevardul comercial al Sibiului functionau, spre disperarea turistilor, o farmacie si o alimentara. “Am fost foarte mirat sa constat ca nu gasesc nimic deschis.

Am vrut sa-mi cumpar doua CD-uri, insa n-am avut de unde”, spune Robert Garcia, coordonatorul programului “Luxemburg capitala culturala europeana”, impreuna cu care Sibiul imparte acest titlu. Pretentii cam mari pentru un oras cu aspect inca de santier, vizibil chiar la intrarea in hotelul “Imparatul Romanilor” (foto).

E adevarat insa ca fata orasului s-a schimbat enorm in ultimul an, stralucind pe alocuri ca un veritabil burg german.

Capitala barurilor
Faci steaguri, castigi

Barurile si restaurantele sint insa afacerea zilei. In Piata Mica, botezata pe o coperta publicitara “primul Mall Medieval”, din 7 afaceri tot atitea sint carciumi. “Cred ca au aparut cel putin 20 de baruri de cand cu “capitala culturala europeana”. Majoritatea s-au deschis in ultimele sase luni.

"Acum, aproape la a doua casa gasesti un bar”, spune Marius Georgescu, patronul unui pub deschis intr-o pivnita saseasca, cu bolti inalte de caramida. In spatiul inchiriat de la Biserica Evanghelica, Marius are o afacere cum poti gasi oriunde in Europa . A lucrat vreo cinci ani chelner, barman sau in serviciile hoteliere prin Frankfurt, Zurich si Viena. Pina si numele pub-ului sau are ceva rezonante europene: Kulturcafe-Sigi.

Parca a explodat orasul
[c:1:d]“Din 2005 parca a explodat orasul. Probabil in 2007 or sa vina si mai multi turisti”, spune Marius, in timp ce-si soarbe Polish beer-ul, adica bere amestecata cu suc de zmeura. Beata Zilinska, sotia sa, a amestecat putina traditie din Krakovia in Hermannstadt-ul sasesc.

Sibienii, oameni ultraconservatori, imbacsiti mai degraba de spiritul oierilor din “Marginime” decit de liberalismul european, au inceput parca sa respire alt aer. “Sint mai multi oameni care ies seara la o bere decit acum doi ani”, povesteste Marius. Se plinge insa de forta de munca calificata, care a sters-o in UE inainte de integrare.

Spune ca gaseste greu chelneri sau barmani priceputi, iar cei putini ramasi in tara ridica pretentii mari: “Cred ca am schimbat 20 de chelneri si barmani in sase luni”.

Afaceri cu steaguri si stegulete
Casa Luxemburg din Sibiu
Dan Tapalaga

Alexandru Balan fost ofiter de armata, si-a pus uniforma in cui inca din anii 90 si s-a lansat in afaceri cu confectii. “Tsunami-ul chinezesc”, cum il numeste, l-a silit sa caute o nisa in piata. Si a gasit-o: steaguri si produse personalizate. Toate steagurile pentru Sommet-ul francofoniei s-au fabricat la Sibiu.

“Programul cultural Sibiu 2007 ne-a adus cistiguri mari. Am livrat peste 3000 de steaguri cu “Sibiu - capitala culturala europeana si peste 10.000 de steaguri cu simbourile UE”. Firma sa are acum 100 de angajati si se gindeste sa-si extinda afacerea.

“Am glisat usor catre zona de heraldica, in care Sibiul e foarte ofertant”, explica Balan, care se lauda ca poate confectiona toate categoriile de steaguri “indiferent de marime si calitate fotografica”.

Investitii de zeci de milioane de euro
[c:2:d]Titlul de Capitala Culturala costa insa bani. Foarte multi bani. “In 2007 ar urma sa se cheltuiasca in total cam 90 de milioane de euro”, afirma Cristian Radu, coordonatorul general al proiectului . Banii vin din doua directii: de la bugetul de stat, prin Ministerul Culturii, si din visteria primariei.

Banii se cheltuiesc pe programe culturale si programe de infrastructura (reablitarea cladirilor de patrimoniu si modernizarea infrastructurii civile). Primaria a cheltuit in 2006 peste 40 de milioane de euro pentru pavarea intregului centru istoric cu piatra cubica, stilpi de iluminat etc.

Pe de alta parte, Ministerul Culturii sustine ca in 2006 a finantat 30 de proiecte in valoare de 3, 5 milioane de RON, vizind renovarea fatedelor unor cladiri din centrul istoric. Sergiu Nistor, comisar din partea MC pentru proiectul “Sibiu 2007, capitala culturala europeana”, afirma ca pentru 2007 sint alocati 20 de milioane de RON.

Transparenta si cistigatori
Ceasul de gheata
Dan Tapalaga

Un mare semn de intrebare il ridica transparenta unor contracte prin incredintare directa. Jurnalistul de investigatie, Dan Tomozei, sustine ca exista si o serie de incompatibilitati, unii dintre organizatorii evenimentului fiind si beneficiari ai unor contracte.

In 2007 vor fi organizate la Sibiu nu mai putin de 1700 de evenimente culturale de catre aproape 200 de operatori culturali.

Insa de departe, cel mai avantajat de acest eveniment este primarul Klaus Johannis Popularitatea sa se mentine la cote ametitoare in sondaje (peste 80%) si practic nu are contracandidat. Asfaltarea strazilor si refacerea infrastructurii orasului ii asigura fara emotii si un al treile mandat, in cazul in care va candida din nou anul viitor.

Sasii din Luxemburg
Ziaristii straini nu duc lipra de subiecte
Dan Tapalaga

Primul val de imigranti a sosit in Sibiu in secolul al XII lea din valea riului Mosela. Erau mai putin saxoni, ci mai degraba franci si leteburgeri, din zona Luxemburgului de azi. Candidatura Sibiului pentru anul 2007 are avantajul ca beneficiaza de sprijinul Ducatului de Luxemburg, care efectuase anterior toate demersurile si care interesat sa imparta acest statut cu Sibiul.

Luxemburgul a mai detinut titlul de capitala culturala europeana in 1995. Avantajele directe, sustine Robert Garcia, coordonatorul programului, ar fi investitia in infrastructura culturala: sali de teatru, muzeu de arta contemporana etc. “Din 95 pina acum, in Luxemburg s-au investit peste 800 de milioane de euro pentru infrastructura culturala”, spune Garcia. (foto- Casa Luxemburg din Sibiu)















899 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sibiul are 5 camere si nici una nu functioneaza (Luni, 1 ianuarie 2007, 17:12)

    Dodo [anonim]

    De ce s-au achizitionat si s-au pus in functiune daca nu te poti
    uita cind este un eveniment?
    In restul timpului ce sa vedem?Piatra cubica din piata?
    Chestia cu popularitatea primarului este discutabila.
    Articol slabut.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea... (Luni, 1 ianuarie 2007, 19:02)

    toma [anonim]

    Nu sunt un individ patetic, nici care sufera de patriotism local de prost gust, dar sunt un individ care nu cred ca poate functiona in alt spatiu decat cel sibian. Cred, deci, ca atitudinea sibienilor fata de Sibiu |Capitala Culturala Europeana 2007 ar trebui sa fie ca aceea a oricarui om civilizat care vorbeste despre tara sa: sa o laude strainilor, sa vorbeasca despre frumusetile ei cu strainii, dar acasa la el sa fie rezervat si sa nu se sfiasca sa atraga atentia asupra greselilor. Oricum, in Sibiu s-au facut foarte multe in ultimii doi ani... Dar adevarata concluzie o vom trage la 1 ianuarie 2008. Atunci incepe adevarata Capitala Culturala a Europei. Vom mai fi in stare, noi, sibienii, sa atragem atentia asupra orasului nostru?
    Nu comentez articolul, comentez evenimentul. Articolul mi se pare slabut, asa cum spunea cel dinainte. Revin: nu slabut - EXECRABIL!!! Titlul il anunta reportaj, dar nu este asa ceva, e articol de opinie... subiectiv... superficial...
  • 0 (0 voturi)    
    evanghelistii (Luni, 1 ianuarie 2007, 20:02)

    Radu [anonim]

    cei patru care erau trei, Luca si Matei...

    "Patru noi hoteluri, Continental, Ramada, Palaces si Ramada sint in curs de finalizare"
    N.R.: Multumim, am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    care e partea balcanica? (Luni, 1 ianuarie 2007, 20:20)

    mucles [anonim]

    si care e balcanismul parfumului? Tapalaga din redactia Cotidianului in bucuresti crede ca si Ardealul e plin de turcisme si balcanisme ca bucurestiul lui. sa mai scoata nasul si in asa-numita lor provincie, sa vada ca Ardealul e complet altceva decat sudul balcanic.
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant!! (Luni, 1 ianuarie 2007, 21:17)

    Sorin [anonim]

    Vad ca unii chiar nu pricep care-i faza cu balcanismul din relatarea lui Tapalaga. Pai, camerele video instalate de Johannis sunt cea mai clara dovada ca la balcanism nu ne bate nimeni. Ce conteaza ca imagini din Piata Mare puteam vedea tot anul, important e ca niciuna din cele 5 camere nu functioneaza taman acum cand toata lumea e cu ochii pe noi! Bravo, baieti! Aplauze pt primaria lu Klaus!
  • 0 (0 voturi)    
    Intram in mUE!!! Iupiiiiiiiii (Luni, 1 ianuarie 2007, 21:47)

    Lolzar [anonim]

    Uraaaa intram un mUE si de la anul o sa traim si noi ca si tarile alea jegoase. URAAAA.
    Hai sa fim seriosi, aici sunt numai pile si relatii. Noi ne vindem tara pentru cativa banuti aurii. Noi intram in mUE numai ca sa ne fure aia intreprinderile si fabricile. Ne-au furat Petromul, Posta Romana si acum vor sa ne fure si curentul si resursele naturale. E o rusine ce se intampla. Sper ca jalnica asta imitatie a Uniunii Sovietice (care nu era nici aia cine stie ce, cu toate ca acolo toti vorbeau aceeasi limba) sa se destrame cat mai repede si sa fin iarasi o Europa alcatuita din mai multe state aliate, fapt care ne-ar avantaja pe toti. Chiar e nevoie sa incercam sa imitam tot ce fac tero-Americanii? Adevarata europa e alcatuita din toate statele din Europa, nu doar din Germania si cateva tari satelit.
  • 0 (0 voturi)    
    ai luat-o (Luni, 1 ianuarie 2007, 23:40)

    traian basescu [anonim]

    si o meriti ca prea scrii prostii despre tara ta,despre orasul tau,rusine,nu era cazul,daca tu crezi ca puteai face mai multe DE CE NU TE IMPLICI?Comentarii tardive poate face oricine. Cat despre "reportaj" Slabut!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiu si sibieni! (Luni, 1 ianuarie 2007, 23:46)

    omul bun [anonim]

    Din pacate, dupa cum a observat si domnul Tapalaga exista foarte multe sanse ca ceea ce e frumos si de buna intentie la Sibiu sa fie distrus de catre cei care acum se afla in apropierea sasului Johanis si care nu urmaresc decat sa-si traga foloase cat mai usor si cat mai repede ! Sa speram ca e doar o parere si realitatea va anula banuielile! din punctul meu de vedere articolul este complex!
  • 0 (0 voturi)    
    Re: care e partea balcanica? pentru mucles (Luni, 1 ianuarie 2007, 23:57)

    kalinix [anonim]

    Poate faptul ca
    Un fel de rupere-n cot. Si ce daca? Las ca merge si-asa.
  • 0 (0 voturi)    
    romani frustrati (Marţi, 2 ianuarie 2007, 9:29)

    dangalanga [anonim]

    Cum incep sa se dea bani in alta parte decat pentru drumurile bucurestenilor spre munte si spre mare...nu e bine. Nu sunteti de acord cu ceea ce s-a facut la Sibiu ? Eu spun atat: federalizare
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiul e o bijuterie (Marţi, 2 ianuarie 2007, 10:27)

    sempere [anonim]

    restaurarea centrului Sibiului merita toti banii investiti. N-am sesizat nimic balcanic, ba din contra, chiar m-am simtit ca intr-un oras european. La intoarcerea in mizeria din Bucuresti contrastul a fost de-a dreptul izbitor.
  • 0 (0 voturi)    
    Slab articol (Marţi, 2 ianuarie 2007, 11:11)

    Gaspy [anonim]

    "Sibienii, oameni ultraconservatori, imbacsiti mai degraba de spiritul oierilor din “Marginime” decit de liberalismul european" -- ce vrea sa insemne asta???

    E foarte usor sa aruci cu epitete, de ce nu dati un exemplu?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai SibiuuuuulllL!!!! (Marţi, 2 ianuarie 2007, 11:15)

    Soso [anonim]

    Sunt un sibian imbacsit de spiritul oierilor din Marginime! Nu's cum domnul acela simpatic n-a gasit CD-uri la vanzare, ca io am stat pana dupe ora 1.00 pe Corso si strigam din toti ranunchii ... CD-uri la vanzare ,,, CD-uri la vanzare! E bine ca au fost inchise magazinele ... ca la bugetul sibianului si la pofta de cumparaturi ... n-ar mai fi stat nimeni in Piata ... sa apara vedetele pe scena ... ci s-ar fi dus la cumparaturi! Sibiul a avut dupa revolutie cativa primari de cacao care n-au facut nimic, iar guvernele ... tot de cacao ... n-au dat nici o sansa Sibiului ... Primarul actual, chiar daca vexeaza prin multe chestii ... a adus Sibiul la viata! Cine vrea sa se simta roman in Sibiu, se duce in muzeul din Dumbrava ... Cine vrea sa se simta european, sta acum pe bancute in Piata Mare si Piata Mica ... si arunca firmituri la porumbei ... Cine vrea sa se simta naspa in Sibiu .,.. se duce sa viziteze cartierele de la periferie (inclusiv ... Hipodrom) ... Cine vrea sa se simta bine ... zilele astea ... isi face bagajele si pleaca la ski in Austria! Ok, articolul este interesant ... dar ma loveste in patriotismul local ... care la mine zice asa: "Ce frumoase erau vitrinele magazinelor inchise in noaptea deschiderii capitalei culturale!!!" Sa spuna organizatorii de ce intre momentele cheie ale spectacolelor de REV si deschidere capitala ... au fost foarte lungi momente ... de playback ... muzica buna! Si de ce Chris Norman/Smokie erau mai "afumati" ca mine ... cand au interpretat ... chestia.
  • 0 (0 voturi)    
    @Lolzar (Marţi, 2 ianuarie 2007, 11:24)

    Doru [anonim]

    "si de la anul o sa traim si noi ca si tarile alea jegoase."
    Nici nu crezi cat as da eu sa traim ca si "jegosii" de occidentali!
    Nu stiu in ce oras-minune traiesti tu , dar aici in Timisoara e plin de gunoaie cum nu le-am vazut niciunde in vest.
  • 0 (0 voturi)    
    tapalaga a scris din 2 minute de plimbat pe centru (Marţi, 2 ianuarie 2007, 12:10)

    x-ulescu [anonim]

    tapalaga a scris din 2 minute de plimbat pe centru si o poveste la o bere cu amicul sau tomozei... sunt numai amintiri de-ale autorului articolului despre Sibiu. Eu nu am mai fost de un an de zile in Sibiu, iar schimbarea a fost esentiala. La Bucuresti totul este invaluit in chici... asha ca ziaristul lu peste tapalaga sa se rezume la tocsouri ieftine sa putem schimba canalul! Cand te gandesti ca mai imbacseste shi studentii cu ideile lui de jurnalism... te apuca groaza!
  • 0 (0 voturi)    
    articol slab (Marţi, 2 ianuarie 2007, 13:01)

    tsr [anonim]

    Articol slab, bazat pe povestirile din pub-uri. Nici urma de analiza seroasa. Dl. Tapalaga este rautocios in acest articol, nu si-a facut meseria de ziarist, a barfit ca in mahala. Ma bucur ca exista orase in Romania care investesc in imaginea lor. Sibiu este cel mai stralucitor exemplu si ar trebui sa-l urmeze cat mai multi. Avem o tara frumoasa cu orase urate.
  • 0 (0 voturi)    
    pana de curent a fost o regie pe care n-ai inteles-o (Marţi, 2 ianuarie 2007, 13:50)

    Luci [anonim]

    Faza cu pana de curent a fost facuta ca o comparatie intre a avea sau nu carte - a avea sau nu lumina.
    lumineaza-te stimabile
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiu Capitala Culturala Europeana saluta provincia Bucuresti !!!!! (Marţi, 2 ianuarie 2007, 15:07)

    Adi [anonim]

    Cu riscul de a fi considerat pueril, vreau sa ii transmit domnului autor al articolului urmatorul lucru: ti-e ciuda mai, ca noi putem, si voi nu?? Daca ai incerca sa-ti schimbi mentalitatea aia de bucurestean "care a pus coada la pruna", poate ai reusi sa VEZI cu alti OCHI Sibiul nostru.
    RUSINE SA-TI FIE ca te consideri jurnalist si scrii asemenea articole SUBIECTIVE. Ar trebui sa te legam de picioare, cu capul in jos, si sa-ti lovim talpile cu biciul culturii si al mentalitatii europene. Taranii din Marginimea Sibiului sunt cu mult mai civilizati decat voi bucurestenii. Dar asta e, poti sa te pui cu "buricul pamantului"? Daca Bucurestiul vede programul Sibiu Capitala Culturala Europeana ca si tine, va fi un dezastru. Oameni buni, suntem cu totii romani, de ce trebuie sa fim invidiosi pentru ce se intampla intr-un minunat oras de la noi din tara, altul decat acela in care traim??
    RUSINE sa-ti fie inca o data!
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiul schimbarilor, comunitatea si ziaristii. (Marţi, 2 ianuarie 2007, 15:52)

    OliviaMan [anonim]

    Sunt aspecte de criticat la Sibiu, sa nu-si inchipuie cineva ca toate se fac aici precum in povestile din sacul lui Mos Craciun.
    Sunt si ziaristi de criticat la Sibiu sa nu-si inchipuie cineva ca aici toate se scriu la ziar precum sunt in realitate.
    Am descoperit, de pilda ca, mai-nainte de a lectura un articol, doar auzind numele jurnalistului, stiu daca voi da peste ceva incriminator la adresa primarului sau a Forumului German vinovati mai ales de a nu fi lasat lucrurile asa cum erau si de alinierea la cerintele comunitatii mai degraba decat la jocurile politice.
    Nu cred ca domnulTapalaga face parte din aceasta specie a ziaristilor "angajati". Participarea mediei si a cetatenilor cu intrebari si critici e absolut necesara.Sper de aceea ca domnul Dan Tapalaga o sa depaseasca acest moment de superficialitate in ale gazetariei, o sa studieze temeinic,cu rabdare si onestitate terenul, si o sa verifice informatiile inainte de a trimite cititorilor impresiile sale in amestec cu
    altele mai mult sau mai putin reale.
    De prin 2000, sibienii au constatat, dupa multi ani de amorteala, neincredere si dezinteres, ca incep sa inteleaga ce inseamna o comunitate (cu oieri, cu olteni, cu ...etc. etc...cu tot) si ca orasul intra intr-o adevarata si benefica schimbare.
    Ca o conservatoare ce sunt marturisesc ca nici n-as dori ca acest loc deosebit sa devina exagerat de bantuit de turisti, e mai placut in intimitatea, pitorescul si romantismul sau cand vanzoleala e mai redusa.
    Neindoielnic, insa, ca ceeace se petrece acum, indiferent decat de neprietenos ar fi privit de unii, va insemna foarte mult
    pentru viitorul Sibiului si nu numai.l
  • 0 (0 voturi)    
    Primarul a schimbat lucrurile ptr. comunitate (Marţi, 2 ianuarie 2007, 17:08)

    Fritz [anonim]

    Primarul a schimbat multe lucruri ptr. comunitatea germana,al carui sef este.
    Oricum sibienii sunt romani in majoritate,iar comunitatea germana este in minoritate.
  • 0 (0 voturi)    
    jenant (Marţi, 2 ianuarie 2007, 18:11)

    claudiu [anonim]

    "Sibienii, oameni ultraconservatori, imbacsiti mai degraba de spiritul oierilor din “Marginime” decit de liberalismul european, au inceput parca sa respire alt aer."

    ... absolut jenant; banuiesc ca locuiti de ani buni de zile in sibiu si cunoasteti foarte bine aceste lucruri, atata de bine incat va permiteti sa va dati cu parerea
  • 0 (0 voturi)    
    despre Sibiu (Marţi, 2 ianuarie 2007, 19:07)

    sebastis [anonim]

    Ce fel de articol e acesta care din prima fraza imparte multimea adunata in Piata Mare a Sibiului in trei categorii: "artisti, ziaristi sau simpli gura-casca"....? Deci turistii in ce categorie se regasesc?
    Autorului ii da apoi sa critice ca desi s-a inmultit nr de baruri in oras, nu erau deschise la ora aceea. De parca notiunea de capitala culturala se reduce numai la birturi si carciumi.
    Iata in sfarsit si o fraza pozitiva "E adevarat insa ca fata orasului s-a schimbat enorm in ultimul an, stralucind pe alocuri ca un veritabil burg german." Merita mai multe vorbe. Si mentionat cate ceva din programele culturale din anul acesta. Slabutz.
    Cred ca ar trebui sa privim Sibiul cu mandrie, nu cu rautate.
    Ziaristii cu chef de critica sa se plimbe prin Bucuresti sau orasele dimprejur, de la Giurgiu la Slobozia.
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiu capitala culturala (Marţi, 2 ianuarie 2007, 21:18)

    kiri [anonim]

    Consider ca sunteti foarte invidiosi pe noi sibienii de aceea meritati salutul nostru:Sibiu capitala culturala europeana saluta provincia:Bucuresti.Speram sa aveti ce scrie despre Sibiu1 an intreg
  • 0 (0 voturi)    
    SIBIU schimbari (Marţi, 2 ianuarie 2007, 22:48)

    cusluni [anonim]

    Cunosc Sibiul ..Inca din perioada CDRului persoane angrenate in activitati culturale au cautat sa miste ceva in acest domeniu.Vezi Salonul International Arta Foto, primele demersuri Festivalul International de Teatru,primele contacte cuLuxemburgul (renovarea din Piata acum HUET)Nu trebuie ignorata activitatea fostelor administratii locale.Felicitari celor implicati direct acum in continuarea si finalizarea demersurilor incepute atunci.Va fi interesant de urmarit derularea programul pe parcursul intregului an si ...bilantul...In rest santiere peste tot .Miroase a bani multi,multe multe credite..Inadmisibil sa-ti intampini oaspetii cu santiere inca in lucru,lucrari scumpe executate in graba (trainic ?)cu MAXI CONTAINERE de gunoi (vezi restaurant CAEDONIAHipodrom sau fostul CT-7 ) Impresionti de jocurile de artificii (care ... se faceau si inainte) de fantana arteziena care curge in parcul din centrul orasului,de seria de spectacole in aer liber data de diverse trupe in voga,de mesele amenajate pe vechiul corso....sibienii sunt extaziati.Mai putin eu .Aceste lucruri ma intereseaza mai putin atunci cand constat ca pretul apei s-a inzecit in ultimi ani desi Sibiul are apa suficienta,ca unele sedinte ale CL se fac cu usile inchise,cand vad cum mass-media locala nu mai conteneste cu laudele la adresa primarului,care este acum aproape un idol.Se spune ca este mai usor sa critici,sa darami decat sa construiesti.Sa fim insa constienti :nu cred ca modul cum se iau acum anumite decizii in oras respecta ceea ce noi am cerut in 89'Daca pana la inceputul trecutului secol ronanii stateau mai mult inafara cetatii ( vezi datele Muzeului de Istorie al orasului )cred ca dupa un secol in care ei au devenit majoritari nornal era ca infruntea urbei sa sa fie unul de-al lor.Alegerea sibienilor a fost mai degraba un BLAM le adresa partidelor romanesti .Sper ca temerile privind anumite lucruri murdare in manevrarea acestor fonduri,sa nu se adevereasca in viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    euronews (Marţi, 2 ianuarie 2007, 22:58)

    stranger [anonim]

    duminica 31dec.06 am putut viziona pe canalul de stiri euronews un documentar de aprox.30 min despre Sibiu - capitala culturala a Europei.
    m-am bucurat ca mai poti vedea & auzi si lucruri bune despre Romania inafara de borat,tigani,copii abandonati, curve & hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristi pe banda rulanta (Marţi, 2 ianuarie 2007, 23:12)

    popa [anonim]

    Avea dreptate Becali apropo de Mucea. Asa si cu Tapalaga. Daca el este tapalaga ce sa-i ceri? Toti ratati se fac ziaristi pentru-ca stiu sa arunce cu noroi . De altceva nu sunt in stare. Daca adevarartii ziaristi nu fac nimic o sa-i inghita mediocritatea. Succes baieti.
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiul merita aceasta onoare!!! (Marţi, 2 ianuarie 2007, 23:13)

    Zoii [anonim]

    Eu sunt bucuresteanca, dar recunosc cit se poate de deschis ca Sibiul merita din plin onoarea de a fi capitala culturala europeana.
    Am participat anul trecut la festivalul international de teatru de la Sibiu si vreau sa spun doar atit: IREPROSABIL!

    Asa ca tot respectul si le tin pumnii anul acesta! Cit despre articol... Asta e. Toti se cred ziaristi in tara asta. Unul mai destept decit altul.
  • 0 (0 voturi)    
    interesante opinii (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 1:18)

    jaguar [anonim]

    tare interesante opiniile postate aici. Sincer, sunt tare curios cum se vor simti acesti oameni cand se vor face publice afacerile primarului Johannis si dosarele sale care acum sunt oprite..De fapt sper sa se afle candva adevarul...PE de alta parte nu pot sa nu spun ca articolul acesta e un bun reportaj pentru ca de fapt e unul de opinie, al unui ziarist care e cam certat cu toata "lumea" Sibiului, la fel ca si amicul sau Tomozei ce publica un ziar local, parca...definita jurnalistica a reportajului e alta, domnule tapalaga...Cu toate ca nu e chiar asa de greu de facut legaturi despre afacerile in care primarul e implicat direct sau doar tarat de indivi care fie conduc ziare la Sibiu si autobuze, fie au alte afaceri "sasesti"...nu sunt dintre cei care vor cu orice pret sa arunce cu noroi. Sunt sibian si asta ma obligsa si ma determina sa scriu aici pentru toti, mai ales pentru burcuresteni ca Sibiul e cel ami frumos oras din tara si datorita lui Johannis.si asta nu are legatura cu ce face johannis in rest. O fi bagat el mana in bani? de unde stie tapalaga asta? cand e vorba de acest program SIbiu CCE 2007 nu cinteaza altceva.Sibiul e cel mai important oras cultural al europei centrale si de est si dl Tapalaga ma ia cu frustrarile personale...nu ca nu ar avea dreptate cu unele lucruri,dar sa recunoastem ca sunt si multe exagerari! Si ca sa inchei: al sibiu traiesc de mult si germnai si maghiari si tigani si olteni multi, si ciobanii marginimii si atat de mine ne intelegem intre noi incat bucurestenii oricare ar fi ei ar fi bine sa ne ignore pentru ca oricum nu ne fac nimic bine...
  • 0 (0 voturi)    
    sibiu = turism (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 4:58)

    preafericitu pafnutie [anonim]

    nu vad de ce atata pompa. sibiul este un oras turistic, primaru' neamtz a intuit chestia asta si acum trage fonduri din toate partile. vesticu' vine sa dea o tura pe la munte, sa bea o bere intre case vechi ... inca oata, nemtzu a intuit perfect potentialu' turistic, a folosit dezavantaju' de a nu avea cai de transport prea babane in zona (nu autostrada, nu cale ferata decenta, in schimb un aeroportuletz numa bun de adus turisti an jarmania ...). ca si-o fi tras si el ceva? ovbcors, ca doar fiecare din voi ar fi pus ceva de-o parte. asa e peste tot ...

    ah, bucurestiu' e altceva. nu e un oras turistic, el se bazeaza pe industrie, finante, comunicatii, etc.

    momentan, sibiul mere excelent cu turizmu', bucurestiu' cu industria mai zlabutz. neamtzu' face si desface intr-un oras cat palma, ca-i ajung banii, comparativ videanu n-are bani sa faca la fel intr-un oras cat cearshafu' king size. asta e realitatea, sa nu ne mai prostim.

    reversu' medaliei? sibiu' e condamnat sa ramana un oras turistic. cai de comunicatii noi nu tai prin centru' istoric, iar sa-l ocolesti inseamna sa-i negi utilitatea. deci sibiul cam asta e, cat e acum. bucurestiu' are o sansa daca reuseste sa produca.

    mie imi place sa ma plimb is sibiu, sa imi fac vacanta. in nici un caz sa traiesc acolo. btw, ala e un oras in care tu te adresezi la vanzatoare cu "dumneavoastra" iar ea te ia "per tu". ardelenii vor spune ca asta e civilizatia lor. ok, nimic de zis, da' trebe precizat.

    p-orma ... hai sa fim seriosi ... "capitala culturala" in sibiu ... mmm ... e o chestie obtinuta de lobbyul neamtzului (vedeti ca sibienii au TOATE motivele sa-l aleaga pe inca 10 ani?). "capitala a istoriei si a turismului" ar fi fost corect, dat fiind faptu' ca tot ce are sibiu' sunt niste ziduri. "cultura" presupune o universitate mai acatarii, un conservator, o opera, un teatru ... ce se intampla acum in sibiu e la fel de "cultural" cat erau luptele de gladiatori pe vremea romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapalaga trage de vita (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 9:29)

    adrian [anonim]

    Tapalaga din redactia Cotidianului, oaie est mai frate .Care ii dati salariu de ziarist la asta mai fratiilor , pana acolo a-ti coborat cu jurnalismul .Sau nu mai gastiti jurnalisti adevararti , angajati pe orice vanzator de ziare la intersectia strazilor .Tapalaga mama , ca respect pentru oi (ca pentru oameni nu esti in stare ) da-ti demisia , ca de scris articole esti varza .Habar nu ai pe ce lume traiesti .Te pupa Ardeaulul , si tu sa-l pupi unde stim noi.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce aceasta atitudine? (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 9:48)

    Marius Neagu [anonim]

    Consider ca am calatorit mult, atat in strainatate cat si in tara noastra. Si bazat pe aceasta Sibiul mi se pare singurul oras in care s-a investit cu cap si s-a construit un oras cu adevarat european.
    Apreciez hotnews si mi se ca este de asemenea facut cu mult cap si bun simt. Dar atitudinea in acest articol/reportaj este una atat de subiectiva si de negativa incat nu pot intelege cum poate fi acceptat.
    Pana in acest moment sunt 29 de pareri trimise de cititori din care o mare majoritate sunt contra articolului. Chiar nimeni din redactie nu isi pune o intrebare referitor la validitatea acestei povestiri de o rautate crunta la adresa unor Romani ca si el.
    Cineva, un oras, niste oameni au facut ceva BINE ptr tara asta si pentru aia trebuie sa aruncam cu pietre?!

    De ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Un articol defaimator si mincinos (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 9:55)

    Alex [anonim]

    """Pretentii cam mari pentru un oras cu aspect inca de santier, vizibil chiar la intrarea in hotelul “Imparatul Romanilor.""" Numai minciuni.Hotelul Imparatul Romanilor este total renovat.Poza din aarticol esta a unei cladiri alaturate hotelului.Dan Tapalaga = ziarist bucurestean de doi lei invidios pe cei din "provincie".Toate laudele primarului din Sibiu.
  • 0 (0 voturi)    
    am fost la Sibiu (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 10:03)

    x1 [anonim]

    Am stat la Sibiu din 27 decembrie pina in 2 ianuarie.

    A fost suuuuuuuuuuuuuper!

    nu m-am saturat plimbindu-ma si facind sute de poze.
    Cele 7 zile au trecut ca o clipa!

    Ma voi intoarce la Sibiu in luna mai 2007 ca voluntar timp de o luna.
  • 0 (0 voturi)    
    un cioban din Sibiu (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 10:06)

    un cioban din Sibiu [anonim]

    Chiar nu inteleg cum poti sa fi platit pentru articole execrabile de genul celui de sus. Daca nu iti plac ciobanii din Sibiu ramai la ciobanii din Bucuresti......vai de capu vostru....imi e mila de voi....
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! inca un reportaj (c) hotnews (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 10:30)

    georgel [anonim]

    jenant din nou. adica puternic biased si POV. renunt sa mai citesc reportajele hotnews..
  • 0 (0 voturi)    
    provincialisme (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 11:00)

    Anca Paduraru [anonim]

    nu ma intereseaza articolul.
    e asa si asa, spre slab, cum s-a spus.
    ma intereseaza replicile care anuleaza articolul, sau comentariile ulterioare, pe motiv ca reprezinta bucurestenii - presupusi oameni de cc.
    acestea nu sunt decat semnul slabei puteri de judecata, pentru ca se lanseaza in generalizari la fel de stupide si nesustinute ca cele facute in articolul criticat;
    asa cum sunt si semnul unei slabei puteri de argumentare, cuplate cu vechi complexe de inferioritate.
    ca atunci cand, incapabil de o replica mai acatarii, ii spui preopinentului "da' nu vezi ce nas mare ai, ce stramba esti, etc"
    patetic.
    ca bucurestean de trei generatii, propun cartitorilor sa ia capitala politica in capitala europeana, cu toti parlamentarii ei cu tot, care, trebuie sa admiteti, sunt in majoritate covarsitoare din alte locuri decat Bucurestii;
    ba, n-as avea nimic impotriva sa va scapam cu totul de infamul oras si oamenii lui facand o Republica Bucuresti, cu limita teritoriala in Ilfov, ca sa ne ramana noua 20% din bugetul de stat, adica exact cota noastra [a 10% din populatie] de contributie la cheltuielile tarii [conform datelor Min Finantelor].
    salutare si virtute, mai harnicilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Tapalaga (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 11:42)

    Adrian [anonim]

    La ce articole va puteti astepta de la un om care arunca numai vorbe in vant.

    sa va amintesc:

    http://www.hotnews.ro/articol_25298-Jurnalistul-Dan-Tapalaga-si-a-dat-demisia-de-la-Ev.-Zilei.htm

    "Ziaristul Dan Tapalaga a demisionat, vineri, din cauza materialului in care 'Evenimentul Zilei' o acuza pe Monica Macovei ca s-ar fi imbatat si ar fi spart pahare, la o reunine de la Costinesti."

    Propun administratiei Hotnews sa nu angajeze toate rebuturile care sunt refuzate de alte ziare.
  • 0 (0 voturi)    
    articolul nu e obiectiv si nici asa bine documentat (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 12:07)

    iza [anonim]

    am pretentii de la dan tapalaga si de la voi cei de la hotnews. nu e chiar asa cum scrie colegu. si mai aveti o problema aici la hotnews. va verificati informatiile din materialul asta ori ba?
  • 0 (0 voturi)    
    bucurestenisme... (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 12:24)

    pentru anca paduraru [anonim]

    nu ma intereseaza articolul. " e o ipocrizie ieftina - l-ai citit si ai si avut o opinie despre asta "
    e asa si asa, spre slab, cum s-a spus.
    ma intereseaza replicile care anuleaza articolul, sau comentariile ulterioare, pe motiv ca reprezinta bucurestenii - presupusi oameni de cc. " e aceeasi prejudecata care a fost folosita in articol si pe care o condamni la cei care au raspuns la articol "
    acestea nu sunt decat semnul slabei puteri de judecata, pentru ca se lanseaza in generalizari la fel de stupide si nesustinute ca cele facute in articolul criticat;
    asa cum sunt si semnul unei slabei puteri de argumentare, cuplate cu vechi complexe de inferioritate. " sunt semnul aprecierii bucuresteanului ca specie- iar in ceea ce priveste inferioritatea ...aici ai dreptate ... ma simt diminuat ca om atunci cand sunt condus de oameni inferiori "
    ca atunci cand, incapabil de o replica mai acatarii, ii spui preopinentului "da' nu vezi ce nas mare ai, ce stramba esti, etc"
    patetic.
    ca bucurestean de trei generatii, propun cartitorilor sa ia capitala politica in capitala europeana, cu toti parlamentarii ei cu tot, care, trebuie sa admiteti, sunt in majoritate covarsitoare din alte locuri decat Bucurestii; " are bucurestiul un dar extraordinar de a strange toate jegurile acolo - e vina lui..."
    ba, n-as avea nimic impotriva sa va scapam cu totul de infamul oras si oamenii lui facand o Republica Bucuresti, cu limita teritoriala in Ilfov, ca sa ne ramana noua 20% din bugetul de stat, adica exact cota noastra [a 10% din populatie] de contributie la cheltuielile tarii [conform datelor Min Finantelor]. " as fi bucuros sa se intample asa ...acel 20 % ar scadea dramatic pentru ca sunt multe afaceri care nu se fac in Bucuresti dar apar inregistrate acolo - cunosc suficient de multe exemple "
    salutare si virtute, mai harnicilor. " te pup ...pa...pa ... cum ar zice bucurestenii indiferent de cate generatii "
  • 0 (0 voturi)    
    ordinari (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 12:40)

    mihnea [anonim]

    sibiul nu isi propune sa se compare cu bucurestiul. sibienii , insa , pot , oricand sa o faca.ei pot la orice ora sa dea clasa celor care se dau drept reprezentanti ai capitalei si care , de fapt , sunt niste mahalagii.cat despre tapalaga , rusine.rusine fiindca nu ai fost obiectiv nici macar acum , cand a fost vorba despre orasul tau , in care traiesc parintii tai.
    in aceeasi oala se afla si "jurnalistul" de la jurnalul national.ati dat cinstea pe o clipa de glorie.
  • 0 (0 voturi)    
    Iohannis si Sibiul (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 12:49)

    Paula T. [anonim]

    Am fost la Sibiu pentru inaugurarea Capitalei culturale. Impreuna cu alti prieteni care au venit special din Bucuresti pentru acest eveniment. Ce am gasit acolo? O inghesuiala de nedescris. Oameni care se calcau in picioare.
    Organizarea a fost jenanta. De ce? Pentru ca este inadmisibil sa tii cateva zeci de mii de oameni in picioare, in fata unei scene goale, fara un animator, fara sa aduci o formatie care sa intretina atmosfera... Doar un CD cu muzica, aceasta a oferit minunatul Iohannis (asta e numele lui de buletin si nu Johannis).
    Evident ca la un moment dat au inceput huiduielile pentru ca manifestarile fusesera anuntate pentru ora 9. Solutia a fost geniala: au dat muzica mai tare sa nu se mai auda nimic.
    Prietenii mei au plecat dezamagiti. Au inghetat si nici macar nu au mai ramas sa vada artificiile care au fost intr-adevar superbe.
    La fel ca si orasul. Intr-adevar s-a investit mult si orasul arata foarte frumos. Singurul amendament este legat de faptul ca banii nu au venit de la bugetul local si deci Iohannis nu are decat cel mult meritul administrarii acestora.
    Cat priveste statutul de Sibiu Capitala culturala nimeni nu spune nimic despre contributia esentiala pe care a avut-o fostul ministru al culturii, Ion Caramitru...
    Ca sa nu o mai lungesc. Am vazut un Sibiu intr-adevar schimbat in bine. Si un Iohannis plin de el, un mic despot local, si care cu singuranta la alegeri va lua cel putin 90% din voturi. Pentru ca oamenii filteaza totul doar prin prisma a ceea ce vad.
    Am fost in vara la o sedinta de Consiliu Local. Cele 40 de proiecte au fost aprobate in maxim 15 minute. Si toate erau initiate de ... dl Iohannis. E singurul care munceste! Atunci de ce mai exista Consiliul Local? Eu zic sa il faceti primar pe viata...
    Si nu pot uita nici minunatul lui raspuns dat cu consecventa timp de un an de zile la intrebarea "Cand stim si noi programul manifestarilor?". Raspunsul ironic din varful buzelor: "Pe data de 31 decembrie 2006".
  • 0 (0 voturi)    
    Reportaj HotNews.ro??? (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 13:08)

    Georgeta Trifa [anonim]

    Pacat! de zeci de mii de ori pacat!
    Cred ca trebuie instituita "cenzura" la HotNews.ro, sau "clanta" pentru "autorii" cu pretentii ca stiu scrie un reportaj.
    Sibiul, cu sau fara acesta atributie temporata de "Capitala culturala europeana " , este un oras transilvan ce merita vizitat. Farmecul orasului medieval ingenios pe alocuri intrepatruns cu "modernismul" - de pina in 1989, si flagrantele "tipologi arhitectonice spatiale" care incearca sa se inalte in Sibiu, fac din capitala Tarii Barsei - un conglomerat interesant.
    Te poti plimba prin istorie de la medieval - arhaic - la modernism si contemporan, dor vizitind acest oras.
    Cite comori culturale si traditionale europene si romanesti gasesti la Sibiu.
    Din nou spun PACAT, scribalaul vostru nu are suflet de artist, componenta esentiala pentru a scrie un reportaj.
    Pentru toti LA MULTI ANI !, de la Oradea
  • 0 (0 voturi)    
    raspunsuri ? (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 15:18)

    claudiu [anonim]

    nu ar fi frumos din partea autorului sa raspunda la acuzatiile (unele foarte grave) ce i se aduc in comentariile anterioare ?

    poate niste raspunsuri punctuale ar mai repara din ceea ce autorul a reusit sa strice cu acest articol;

    nu cer scuze, ci explicatii; sau este cumva si dansul ''imbacsit mai degraba de spiritul oierilor din “Marginime” decit de liberalismul european'' ?
  • 0 (0 voturi)    
    Tapalaga, reti un GUNOI! (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 15:36)

    Octavian Budan [anonim]

    Imi pare rau de site-ul Hotnews pentru faptul ca gazduieste "inteligentele" panseuri de carciuma de mahala ale unui LIMBRIC intelectual, care vorbeste in asemenea hal despre orasul in care s-a nascut si in care ai traiesc parintii! RUSINE, MAI HAHALERA! Ai fost dat afara de peste tot unde ai incercat sa-ti promovezi IMBECILITATEA si ai sfarsit - in mod LAMENTABIL pentru acest site! - sa-ti improsti veninul si tampenia. Din acest moment, NU voi mai intra NICIODATA pe site-ul Hotnews! PACAT.
    Dr. Fiz. Octavian Budan
    Sef Program Special Combustibil Nuclear
    Nuclearelectrica
    Tel. (de acasa, ca sa ma puteti injura in liniste!): 021 252 78 08
  • 0 (0 voturi)    
    scurte precizari (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 16:09)

    dan tapalaga [anonim]

    1. Cunosc bine Sibiul, fiind nascut/ crescut acolo. N-am, prin urmare, nici un fel de complexe de bucurestean.

    2. N-am cautat nici sa critic nici sa ridic in slavi realizarile primarului ci sa indic posibile efecte economice ale programului cultural. Daca ati fi fost mai atenti la cifre, ati fi inteles asta. Meritul principal al acestui program este inviorarea economiei locale, ceea ce rezulta cred destul de limpede din articol. Economia locala are insa mici probleme de trezire din somn.

    3. Daca ati fi putin onesti cu voi, ati fi inteles perfect sensul primelor fraze. Cum e posibil ca in zilele in care Sibiul este invadat de turisti, comerciantii sa traga obloanele (am vazut cu ochii mei zeci de restaurante si magazine de suveniruri INCHISE!) A doua zi de revelion, in centru era coada la o covrigarie si la un fast food. Excelent. Tineti/o tot asa, sibieni, si veti avea un turism infloritor.

    5. Inteleg ca toti cei care au postat mesaje critice ar fi dorit sa citeasca un panegiric la adresa primarului sau un reportaj la superlativ. Pai asta cititi, dragilor, zilnic in minunata voastra presa locala.

    6. Chiar merita sapat mai adanc prin zecile de contracte din programul Sibiu 2007, cu atat mai mult cu cit vorbim despre bani publici. Insa patriotismul local le/a intunecat unora judecata. Ca orasul arata bine, asta e incontestabil. Insa cum s-au impartit banii e alta mancare de peste. S/au organizat licitatii sau banii sau distribuit cumva prin incredintare directa? Cum e posibil ca organizatorii programului sa se numere si printre beneficiarii unor contracte? Asta nu va starneste nici o curiozitate? Nici o emotie?

    7. Ma intereseaza toate aceste lucruri tocmai pentru ca tin la orasul meu. Altfel, m/as fi putut alinia usor corului de laudatori. Insa nu asta imi este meseria.

    8. V/ati atacat inutil la fraza cu spiritul marginimii. Daca e ceva care a tinut Sibiul ani de zile pe loc, de era sa cada orasul peste voi, despre romanasii verzi vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    cateva observatii (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 17:56)

    Doc [anonim]

    Articolul nu e atat de exagerat si superficial cum il acuza destule comentarii (multe comentarii sunt, la randul lor, superficiale si exagerate). As face cateva observatii,

    1. Prima poza are subtitlul "Hotelul Imparatul Romanilor"; nu e vorba de hotel ci de intrarea in el, cladirea care se vede este una adiacenta; si arata cu totul altfel de cum ar trebui sa arate un hotel, si de cum arata Imparatul Romanilor. Articolul este mai clar, problema e cu subtitlul pozei.

    2. Citez, "Sibienii, oameni ultraconservatori, imbacsiti mai degraba de spiritul oierilor din “Marginime” decit de liberalismul european, au inceput parca sa respire alt aer. “Sint mai multi oameni care ies seara la o bere decit acum doi ani”, povesteste Marius."

    Aici e ceva mai mult decat o generalizare riscanta si excesiva. Eu nu cred ca spiritul oierilor din Marginime, ultraconservatori cum or fi, se impotriveste ideii de a iesi in oras la o bere. Nu cred ca liberalismul unui oras este direct proportional, sau legat in orice fel, de numarul de bautori din crasmele sale.

    3 Citez, "Un mare semn de intrebare il ridica transparenta unor contracte prin incredintare directa. Jurnalistul de investigatie, Dan Tomozei, sustine ca exista si o serie de incompatibilitati, unii dintre organizatorii evenimentului fiind si beneficiari ai unor contracte."

    Asa o fi, dar ne asteptam la ceva semne de exclamare dupa cel de intrebare. Mai exact, eu cred ca pasajul acesta e neavenit in lipsa oricarui element concret care sa-l sustina. Nu stim de ce contracte se vorbeste; cine anume le-a dat si in ce conditii. Cu siguranta ca este sarcina unui jurnalist bun sa scrie despre astfel de lucruri, asa cum e sigur ca scrierea de panegirice nu se numara printre aceste sarcini. Dar un jurnalist bun trebuie sa faca afirmatii specifice si argumentate, nu sa acuze la modul vag si generic.
  • 0 (0 voturi)    
    Sibiu, capitala mafiotilor cu creierul fleasca (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 21:00)

    Sibian get-beget [anonim]

    Un oras cu o coruptie feroce, dominat de moguli si nababi locali. Un oras in care, cu exceptia lui Mircea Ivanescu, nu exista nici un creator de cultura de mare valoare. Un oras care, in cartierele sale ultra-sarace, arata ca dupa tsunami... O universitate corupta, condusa de nulitati patente, comunisto-securisti....Un oras sfasiat de luptele intestine intre nababi, inclusiv in proiectul de capitala culturala... CAPITALA EUROPEANA A CORUPTIEI SI MEDIOCRITATII AGRESIVE, asta e Sibiul la 2007!

    50.000 de oameni s-au calcat in picioare in piata mare a Sibiului de Revelion...Batai, betii crunte, tone de mizerie, urlete si vandalisme...halal capitala europeana. SIBIU, CAPITALA MONDIALA A VANDLISMULUI alaturi de La Medelin!

    Intr-adevar, Capitala Culturala e mana cereasca pt. Carabulea si toti super-bogatii Sibiului... Saracimea va saraci si mai si, datorita cresterii exponentiale a preturilor (le ridica nemtzalaii si ailalti straini...). De asemenea, mana cereasca pt. toti trogloditii-manageri ai institutiilor de stat din Sibiu (teatru, universitate, consiliu judetean) de a-si acoperi fraudele si incompetenta crasa. Relativ la locurile de munca noi, Sibiul e iarasi mediocru: locul 20 in tara dpdv al investitiilor straine. JALE MARE!!!

    Totusi cimitirul din Sibiu, in afara de Belu din Bucuresti, e unul din cele mai misto. Merita sa mori in acest oras, fie si numai pt. cimitirul sau vechi si bine ingrijit.
  • 0 (0 voturi)    
    dan tapalaga abereaza (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 21:44)

    Tudor B [anonim]

    dan tapalaga, chiar nu ai observat ca te critica si persoane care nu sunt din Sibiu, simplii vizitatori ai Sibiului ce au fost revoltati de minciunile tale ? de ce bagi povestea cu "patriotismul local" cand si turistii au observat ca articolul tau e mincinos ?!

    poza cu Hotelul Imparatul Romanilor e o mare aberatie. Intrarea in hotel se afla chiar in dreapta cladirii ce gazduieste hotelul, la 2 metri aflandu-se o casa care nu are NICI O LEGATURA cu hotelul, si care la parter are un dealer Orange. Cum ai putut sa minti in asa hal ??? Sunt sigur ca stiai ca dealerul Orange nu apartine de hotel, ci e cu totul alta cladire. Insa ai fost rau-intentionat, ai vrut sa arunci cu tine... pardon, cu rahat!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim Domnule Tapalaga (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 21:49)

    Petre Florescu [anonim]

    Mare noroc avem (ca sibieni ramasi acasa) ca Dan Tapalaga s-a milostivit de orasul sau natal si a pus degetul pe cateva (putine probabil) din bubele lui. Astfel am aflat , documentat cu cifre, ca programul cultural a dus la cresterea consumului de bere si de steaguri, ca economia locala s-a inviorat dar nu s-a trezit inca din somn si netrezindu-se inca din somn trage obloanele zecilor baruri si restaurante care sunt afacerea zilei. Ce ne mai spune d-nul Tapalaga ? Ca ar trebui sa sapam mai adanc printre contracte pentru ca mintea dansului nu poate concepe ca la atata gramada de bani cheltuita organizatorii sa nu-si fi tras ceva de o parte, cumparand cu aceasta ocazie si presa locala care, jenant , lauda realizarile administratiei.
    Domnul Tapalaga nu are complexe. Nu va atacati inutil sibieni, domnul Tapalaga este un detinator de adevar. Posibil unicul detinator de adevar din zona. Si trebuie sa fie clar pentru toata lumea ca daca nu se fac corectiile indicate cu atata bunavointa de somitatea sa , viitorul Sibiului va fi sumbru.

    Multumim pentru atentionare domnule Tapalaga !
  • 0 (0 voturi)    
    pentru scribalaul dan tapalaga (Joi, 4 ianuarie 2007, 0:32)

    Georgeta Trifa [anonim]

    Asculta amice, poate ar fi bine sa te antrenezi putin in presa locala.
    Nu cred ca ai gasi spatiu tipografic pentru ce esti tu instare sa debitezi multe din ziarele locale nu gazduiesc "condeie" expitate sau ratate..
    Ai pretentii de mare gazetar, de jurnalist de investigatii si opinie. Mai baiete, care este ultimul curs de presa pe care l-ai promovat?
    Daca ai sti cu ce se mananca - exceptionalul gen jurnalistic si literar REPORTAJUL , pe cuvant ca ai avea din partea mea sprijin sa publici intro publicatie provinciala - una cu aproape 15000 tiraj vindut. dar tu nu esti bun pentru asa ceva. Tu poti scrie de acum incolo dor la Gazeta de perete.
    Ne apostrofezi cu "Pai asta cititi, dragilor, zilnic in minunata voastra presa locala". Junime ... pacat ca ii faci de ras pe gazetari cu talent si har - TINERI - care provin din Sibiu - care lucreaza la agentii de presa si ziare centrale tot atit de importante ca si cele care te-au ejectat pe tine, mai mult din Sibiu au plecat jurnalisti care azi publica in presa germana si italiana.
    Te rog sa duci banii de diurna si onorariul pentru drepturi de autor la caserie. Acolo mai poti semna, dar pentru returnarea banilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Replica pentru Anca Paduraru (Joi, 4 ianuarie 2007, 1:36)

    Radu Bilei [anonim]

    Draga Anca, incep prin a face mentiunea ca ce scriu mai departe nu se aplica in cazul in care nu ai implinit inca o varsta la care se accepta in general ca omul gandeste.

    Cum iti permiti? De ce atata ironie, de unde? M-am cutremurat sa vad atata rautate si ignoranta.... In scenariul tau, Republica Bucuresti? Bun, deci capitala Romaniei s-ar muta, sa zicem la Sibiu. Mai departe? Cine-ar mai sta, crezi, in Mizeria aia a lui Bucur + Ceausescu? Da-mi un singur motiv.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo sibian get-beget!!!! (Joi, 4 ianuarie 2007, 10:02)

    :) [anonim]

    mare adevar ai grait!!! si mai ales cand te gandesti si in ce hal s-au facut asfaltarire cu ocazia carora siguri multi nababi si-au umflat pungile...pavat, scoate pavajul, pavat, scoate pavajul si la sfarsit dai cu asfalt!!! si marea modernizare a orasului,,, pliiiiiiiiiiz!!!!

    aplauze pentru sibienii get beget!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo sibian get-beget!!!! (Joi, 4 ianuarie 2007, 10:38)

    :) [anonim]

    mare adevar ai grait!!! si mai ales cand te gandesti si in ce hal s-au facut asfaltarire cu ocazia carora siguri multi nababi si-au umflat pungile...pavat, scoate pavajul, pavat, scoate pavajul si la sfarsit dai cu asfalt!!! si marea modernizare a orasului,,, pliiiiiiiiiiz!!!!

    aplauze pentru sibienii get beget!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Salut Sibiul (Joi, 4 ianuarie 2007, 11:47)

    Andrei L. [anonim]

    Buimac dupa petrecerea de Revelion am plecat la drum din Bacau spre Sibiu. Ajuns acolo am gasit exact ceea ce ma asteptam : un oras european (si am vazut toata Europa). Felicitari!!! Ma voi intoarce cu drag in Sibiu.
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalistii (Joi, 4 ianuarie 2007, 12:08)

    radu [anonim]

    s-a gasit tapalaga sa-l citeze pe tomozei.de la bucuresti probabil nu se simte mirosul de scursura al "jurnalistului de investigatii".
    care investigatii frate? ai citit vreodata in ce ziar scrie tomozei asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie. (Joi, 4 ianuarie 2007, 12:31)

    OliviaMan [anonim]

    Abia acum am remarcat fotografia"Hotel Imparatul Romanilor - foto Dan Tapalaga". E un fals!
    Dincolo de comentariile licentioase, inclusiv cele care se lanseaza in comparatii neavenite cu capitala tarii, din cele mai multe postari rezulta imposibilitatea de a inghiti un text intocmit ca un antipanegiric, daca vreti, ceeace il anuleaza aproape in intregime ca informatie si mesaj.
    Imi aduce aminte de cineva care intors dintr-o excursie la Paris povestea despre rahatii de pe malul Senei foarte mirat si nemultumit ca in ciuda acestei realitati, orasul isi pastreaza celebritatea,farmecul si atractivitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    martor (Joi, 4 ianuarie 2007, 13:14)

    monica L [anonim]

    Am fost si eu martor la Revelionul 2007 si inaugurarea capitalei culturale din Sibiu. Obiectivul meu a fost sa ma "integrez" in societatea sibiana, sa incerc sa cunosc "problema" sub toate aspectele. E ceea ce ar trebui sa faca si jurnalistii care scriu despre Sibiu...
    Am observat doua neajunsuri majore ale organizarii evenimentului:
    1. organizatorii au fost depasiti de tipul de manifestari cu mase mari de public; daca mai au de gind sa desfasoare astfel de evenimente, e cazul sa-si aduca urgent specialisti in gestiunea unor asemenea proiecte; ce s-a intimplat atit pe 31 dec. cit mai cu seama pe 1 ianuarie a fost si penibil si frustrant... s-au deteriorat rezultatele muncii unora; le recomand sa consulte un arhitect sau stage designer cu mai multa experienta si capacitate intelectuala decit jandarmeria sau contabilul Festivalului de Teatru de la Sibiu
    2. Asociatia Sibiu 2007, a cazut in capcana institutiilor care pe bani publici organizeaza manifestari culturale fara public - adica fara o cota de bilete vindute publicului, cu accesul permis numai pe "baza de invitatii si acreditari".. e dreptul lor de a-si alege un model organizatoric din ograda Ministerului Culturii, Presedintiei sau Guvernului.. parerea mea e ca modelul acesta inseamna nu numai desconsiderarea cetatenilor, ci si o deturnare a fondurilor publice... si chiar stiu despre ce vorbesc...

    Ramine sa vedem cum vor evolua toate categile de participanti: organizatori, finantatori, public, turisti etc. etc.
    La nivelul UE decizia desemnarii Sibiului drept capitala culturala europeana 2007 a fost luata prin mai 2005. Ministerul Culturii a inceput sa functioneze in a doua jumatate a anului 2006, autoritatile locale sibiene ceva mai devreme, poate la sfirsitul lui 2005, odata cu proiectia bugetara pentru 2006. Timpii neutilizati eficient se razbuna amarnic... iar cei care platesc sint contribuabilii, intotdeauna...atit ca sursa a bugetului cit si ca beneficiari ai cheltuielii publice...
  • 0 (0 voturi)    
    am trimis un comentariu (Joi, 4 ianuarie 2007, 13:59)

    monica L [anonim]

    acum mai bine de o ora... nu a fost postat... probleme tehnice sau de cenzura?
  • 0 (0 voturi)    
    moare sudul de ciuda! (invidiosii din sud) (Joi, 4 ianuarie 2007, 16:08)

    cosmin [anonim]

    SIBIUL - capitala culturala EUROPEANA - saluta provincia bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    bravo dane (Joi, 4 ianuarie 2007, 17:13)

    dan [anonim]

    Sunt un om care a ajuns din provincie in Bucuresti. Au fost (si sunt multe lucruri) care nu-mi plac aici. Insa, constat cu tristete, ca adevaratii frustrati si complexati in legatura cu aceasta comparatie (aberanta pana la urma) provincie -capitala suntem noi cei din provincie.
    Nu comentez calitatea articolului care mi se pare prea general, fara chestii punctate clar. Dar sa spui ca dan tapalaga e o nulitate ca jurnalist, ca a fost data afara d ela principalel ziare din Romania, ca e un "scribalau" trebuie sa fii ori dus cu capul sau rau intentionat, ori trebuie sa fii un ziarist de provincie frustrat. Cati dintre voi au indraznit macar sa viseze ca vor ajungev reodata la aceste ziare??
    Dan Tapalaga a plecat si de la Evenimentul Zilei si de la Cotidianul atunci cand avea o functie importanta de conducere in redactie, aparand niste principii si aratand ca functia, banii si mandria de a scrie la un ziar mare nu sunt totul.
    NU a fost data fara de acolo ci a plecat atunci cand acele ziare au depasit o anumita limita a bunului simt-vezi cazul Monica Macovei.
    Sunt ziaristi buni in presa locala, mai buni decat multi dintre cei care scriu in presa centrala. Sunt insa mult mai multe nulitati si frustrati care ataca fara nicio noima.
    Am fost de vreo patru ori anul trecut la Sibiu. Un oras frumos, in care poti petrece in mod placut cateva zile. Dar sintagma "Capitala europeana..." mi s epare chiar o gluma.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba da (Joi, 4 ianuarie 2007, 19:46)

    Mihnea Capraru [anonim]

    E in mare masura corect ce scrie d-l Tapalaga, inclusiv (si mai ales) in ce priveste ultraconservatorismul marginean. Cat despre concitadinii mei obsedati de provincii si de metropole, ar trebui sa-mi cer scuze in numele lor, dar nu pot...

    Despre iesitul la o bere, unul dintre cele mai inteligente comentarii pe care le-am vazut spunea ca nu se exclude cu spiritul marginimii. Ma tem (de fapt sper) ca se exclud cele doua. Margineanul sta in ograda lui, acolo este lumea lui, el nu iese in oras. Si cred ca intr-adevar incepem sa ne eliberam de inchistarea asta - ceea ce si consemneaza, de altfel, articolul. Acest articol e 'de bine', nu e 'de rau'. Dar 'de bine' prea subtil pentru multi sibieni, inca.

    Pentru mai multe discutii pe aceleasi teme:

    http://sibiupeople.ro/en/interviews/136
    http://sibiupeople.ro/en/essays/137
    http://sibiupeople.ro/en/reports/255
    http://sibiupeople.ro/en/essays/85
    http://sibiupeople.ro/en/essays/83
  • 0 (0 voturi)    
    mai mult profesionalism (Joi, 4 ianuarie 2007, 19:54)

    Sibiu 2007 [anonim]

    O explicatie pentru reactiile la acest articol este obisnuinta celor vizati de a nu trata lucrurile cu atata superficialitate cum o face autorul. Nu se asteptau atat la o lauda falsa cat la o critica argumentata.
    Sper ca aceasta incercare de reportaj sa nu fie singura; poate isi vor face alti jurnalisti temele mai bine/serios;
    si sper ca organizatorii/sbibienii sa nu dea ocazia multor articole de acest gen.
    Succese maxime tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    Concert pe baza de invitatii (Joi, 4 ianuarie 2007, 20:24)

    Dodo [anonim]

    Bravo Monica L!
    Mi-ai citit gindurile.
    De cind se exclude cetateanul de rind,care isi permite sa cumpere un bilet si se dau concerte numai ptr."geschlossene Gesellschaft"?Adica,tradus pe romaneste numai ptr.snobii care sunt la putere.

    Din ce bani ati platit artistii domnule Primar?
    Din banii publici,nu-i asa?
    Rusine!
    Mi-ar place sa va acuze cineva de frauda in avutul obstesc.
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Joi, 4 ianuarie 2007, 20:26)

    monica L [anonim]

    Decizia asupra desemnarii Sibiului impreuna cu Luxembourgul drept capitale culturale europene in 2007 dateaza din mai 2004 (si nu 2005). Un motiv in plus ca pregatirile sa fi inceput cu mult timp in urma. Un studiu comandat de Comisia Europeana biroului de consultanta Palmer si Rae din Bruxelles era disponibil autoritatilor romane din 2004 inca. Acolo se spune clar: pentru ca efectele (benefice) pe termen lung sa se produca pentru o capitala culturala europeana, totul trebuie pregatit cu multa vreme inainte. Pentru Sibiu si Romania profitabile nu erau numai cistigurile economice, culturale, de infrastructura, ci numai faptul de a fi putut opera organizatoric si strategic la nivelul Uniunii Europene, de a fi creatori de know-how pentru alte comunitati/autoritati din Romania; dupa parerea mea, aceasta sansa s-a ratat. Ce se poate recupera poate fi egal substantial: prin gratia divina a romanilor de a ingrasa porcul in ajun si a face din rahat bici (eufemismele nu-si au locul aici).
  • 0 (0 voturi)    
    "Traditional" (Joi, 4 ianuarie 2007, 23:18)

    Vlad [anonim]

    1. pentru cei care au remarcat si s-au distrat la treaba cu "Dan Tomozei, ziarist de investigarii" .. bravo! si eu m-am distrat citind.
    2. asta asa, cam in tonul articolului.. sibiul, capitala culturala europeana.. asa ca au desfiintat galeria de arta din centru, ca sa faca .. normal, carciuma. Stiu.. au fost ceva probleme cu retrocedari, bla bla.. .. dar totusi!! CAPITALA CULTURALA -->>> CARCIUMA!!!
    3. Din nefericire.. cred ca e unul din cele mai bune materiale ale lui Dan.. asta e .. mai mult nu poate
  • 0 (0 voturi)    
    Gloata de prosti? (Vineri, 5 ianuarie 2007, 1:59)

    Mihnea Capraru [anonim]

    Uneori am impresia ca Sibiul e bantuit de o gloata de prosti, si ma intreb cine ne-a pedepsit in asa hal, si pentru ce.

    Amatorii de detalii isi pot satisface setea aici:

    http://sibiupeople.ro/en/reports/264
  • 0 (0 voturi)    
    consternare (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:53)

    Paula T. [anonim]

    Stau, citesc si nu imi vine sa cred. In primul rand aceasta indarjire impotriva lui Dan Tapalaga. Nu stiu cati dintre cei care il injurati sunteti capabili sa realizati ce a realizat el din punct de vedere profesional.
    Cat despre ziaristii din Sibiu, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cu foarte putine exceptii, cei care isi fac meseria acolo nu sunt altceva decat un cor de laudatori, care niciodata nu deranjeaza. Si care scriu foarte prost
    Am fost in vara pentru o luna acolo si am ramas stupefiata cand la conferintele de presa cu greu se gasea cineva sa puna o intrebare. Cativa corespondenti ai presei centrale si ai agentiilor, in rest pauza.
    In ceea ce priveste presa scrisa sa avem pardon, dar minunatele cotidiane nici macar nu se obosesc sa prelucreze un comunicat de presa.
    Sunt de acord si cu ce se scria despre universitate.... Am facut facultatea acolo si cu foarte putine exceptii profesorii sunt niste nulitati. Nu am invatat nimic de la ei.
    Mai mult, acum la facultatea de jurnalism predau materii de specialitate oameni care nu au scris in viata lor un rand, care nu au facut presa, care nu stiu ce inseamna terenul. Oameni care merg pe acelasi stil al dictarii dupa notite, fara viziune, dar care au un spate puternic.
    Iar din punct de vedere al comunicarii la nivelul autoritatilor... Birourile de presa sunt, cu exceptia celui de la Primarie, praf. De fapt nici nu exista.
    Asa incat "la asa sac asa petec".
  • 0 (0 voturi)    
    sa iti fie rusine d-le tapalga! (Marţi, 9 ianuarie 2007, 22:21)

    razvan [anonim]

    nu inteleg de ce ai inglobat un minunat eveniment ca cel al inaugurarii capitalei europene in frustrarea ta provenita din mediocritatea vietii la bucuresti....va rog incetati naibii o data cu critica si cu invidia asta....pt ca nu esti singurul care a criticat programul CCE.....in momentul in care crezi ca esti in stare sa fi obiectiv apucate din nou de postat, iar pana atunci mai fa o plimbare in sibiu si ai sa vezi ca in calitate de turist il observi diferit decat in calitate de critic ,
    in legatura cu magazinele inchise probabil ca tu nu ai auzit de concediu de sarbatori si crede-ma sctrictul necesar era asigurat
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea in Sibiu e alta (Duminică, 4 februarie 2007, 10:14)

    gabi [anonim]

    Sibiul s-a schimbat mult fata de acum 7 ani si asta in bine. Inca se lucreaza in oras (e santier) insa asta e un lucru bun, ca se repara infrastructura si nu se repara ca in Bucuresti.
    Casele au fost renovate cu mult bun gust. Parerea mea oricat de carcotas as fi e ca au facut o treaba buna.
    In Sibiu nu sunt atat de multe carciumi cat spune autorul, iar acelea care sunt sunt excelente. Servicii foarte bune. Si mai sunt si cluburi de jazz. Comparat cu Bucurestiul, Capitala e o mahala insalubra.
    Personal gasesc articolul slab, fara coada, fara cap si rautacios..
    Nu vad un motiv pentru care sa ai o nuanta negativa. Sibiul trebuie sustinut si promovat. Este sansa noastra sa fim si altceva decat o tara de manelisti.
    Fotografii recente cu Sibiul sunt la:

    http://fotoblog.ro/2007/02/03/sibiu-cultual-capital-2007/
  • 0 (0 voturi)    
    Heil Johannis ! (Luni, 16 aprilie 2007, 12:58)

    Adi [anonim]

    daaaa. minunat ce s-a facut in Sibiu, felicitari alesului poporului, mandria neamului (care neam?) her Johannis. Eu va dau numai un exemplu tangibil si accesibil oricui. Luati la rand toate spoturile luminoase din pavaje pe care s-au cheltuit averi... miscati-le usor cu piciorul... spuneti-mi daca gasitu UNA !! care sa fie fixata, care sa nu fi fost pusa in bataie de joc acolo.la genul. hai da'i dracu' de fraieri, ca-s romani, tzarani, si n-au mai vazut d'astea.. or sa cada pe spate. Ei, uite ca romanul mai si umbla mai nou si mai vede... ghinion her Johannis, nu toata populatia Sibiului se reduce la tarani sau ex. tarani din marginime asa cum ne crezi dumitale, si sunt tot mai multi cei pe care nu-i mai poti duce cu zaharelul, pardon zuckerelul... Ma apuca groaza cand ma gandesc cum vor arata toate lucrarile aste facute de mantuiala in cativa ani... injurati-ma acum... dar mai vorbim ceva mai incolo.