A iesit cum si-a dorit Tariceanu

Dan Georgescu a fost numit in fruntea ANRCTI, fosta ANRC

de R.S.     HotNews.ro
Miercuri, 3 ianuarie 2007, 0:00


Calin Popescu Tariceanu l-a numit in functia de presedinte al nou infiintatei ANRCTI, pe fostul presedinte al ANRC, Dan Cristian Georgescu, dupa ce in perioada sarbatorilor de iarna, primul ministru a decis sa desfiinteze autoritatea de reglementare, aflata intr-un plin scandal legat de nivelul tarifelor de interconectare practicat de doi operatori de telefonie mobila de pe piata.

Acesta nu a fost singurul scandal in care a fost implicata Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii, fostul presedinte Ion Smeeianu castigand un proces in fata lui Calin Popescu Tariceanu, premierul fiind obligat sa-l repuna in functie pe acesta, instanta hotarand ca decizia de destituire a fost abuziva.

Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, desfiintarea inainte de mini-vacanta de sarbatori a ANRC-ului s-a facut tocmai pentru ca revenirea lui Smeeianu in fruntea autoritatii sa devina imposibila.

ANRC- o institutie extrem de controversata

Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii a fost in centrul mai multor scandaluri, fiind acuzata ca face jocurile operatorilor Orange si Vodafone.

Razboiul s-a dus intre ANRC, Orange si Vodafone pe de-o parte si Cosmote, Zappp si Romtelecom pe de alta parte.

Flacara a fost aprinsa de o decizie a institutiei de reglamentare care stabilea ca una dintre etapele de reducere a tarifelor de interconectare, aferenta perioadei 2007-2008, ar urma sa fie amanata, urmand a intra in vigoare la inceputul lui 2008.

Principalii beneficiari ai acestei decizii sunt Orange si Vodafone, in timp ce de partea invinsilor se situeaza ceilalti operatori din piata: Cosmote, Romtelecom si Zapp. La acea data, cei trei operatori anuntau ca vor face plangere la Uniunea Europeana, Romtelecom avand chiar intentia de a solicita daune de 12 milioane de euro de la ANRC.



















535 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    viata ca un film (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 17:36)

    gigel [anonim]

    este incredibil... parca ar fi o faza dintr-un film...
    titlul articolului ar trebui sa fie: "cum ne invata guvernul ca puterea executiva e mai puternica decat puterea legislativa" (sau: cum ne invata guvernul ca el face ce vrea in Romania)
  • 0 (0 voturi)    
    Mafie pe fata (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 19:04)

    lucian [anonim]

    Chiar nu vede nimeni ce face mafiotul asta?
    Destituie ilegal seful agentiei, apoi chiar DESFIINTEAZA agentia si face alta la fel dar cu omul lui ca sef.
    De ce l-o durea pe Calin Popescu Tariceanu atat de mult de Orange si Vodafone?... hmmm.... de ce oare?

    Huaaaa coruptilor si mafiotilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ANRC (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 19:20)

    Dan [anonim]

    Ramane de vazut daca toate documentele semnate de DG - pana la miscarea mafiota facuta - raman valabile si daca nu cumva Statul Roman va plati despagubiri din banii nostrii pentru a sterge urmele unei ilegalitati.

    Asa se intampla cand un motociclist numeste un baschetbalist, care se pare ca a mai avut de-a face si cu Dinamo, inainte de '89, pentru a aranja interesele evidente ale unora.
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIE DE STAT (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 20:19)

    Gica [anonim]

    MAFIE DE STAT
    DISPRET FATA DE LEGE
    GRUPURILE DE INTERESE

    (p.s. nu-i mai spuneti Slabiceanu ca nu a demisionat cand trebia , spunetii Itereseanu-Afacericeanu interesele grupurilor sunt cele care conteaza )
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIE DE STAT (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 20:19)

    Gica [anonim]

    MAFIE DE STAT
    DISPRET FATA DE LEGE
    GRUPURILE DE INTERESE

    (p.s. nu-i mai spuneti Slabiceanu ca nu a demisionat cand trebia , spunetii Itereseanu-Afacericeanu interesele grupurilor sunt cele care conteaza )
  • 0 (0 voturi)    
    anrc (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 23:20)

    ginel [anonim]

    Treaba e cam asa. Tariceanu e un capitalist adevarat si e pe lipeala cu firmele mari. PDSR-ul e un partid social si e pe lipeala cu firmele mici care le apartin more or less.
  • 0 (0 voturi)    
    nedumeriere (Joi, 4 ianuarie 2007, 12:50)

    Ionut Calugaru [anonim]

    Buna ziua,

    Explicati-mi si mie ca tot nu mi-e clar!

    Tariceanu a inchis ANRC pt ca aceasta institutie a eliminat tarifele de interconectare, si a infiintat o alta autoritate cu un nou director pentru a pastra tarifele de interconectare???

    Deci nu mai inteleg nimic! Tipul asta isi bate joc de romani?? Numai o lichea trage in proprii cetateni si le taie craca de sub picioare.

    Pai ce pretentii sa mai avem in chestiuni de asigurari medicale, justitie etc, daca pt moftul a doi operatori de telefonie mobila, opinca plateste in plus tarife..

    Mi-e scarba.

    L-au huiduit de revelion pe buna dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    stai sa-ti explic (Joi, 4 ianuarie 2007, 13:19)

    irina [anonim]

    Da, individul isi bate joc.
    Adica, fostul director al ANRC, destituit (instanta spune ca abuziv), a cistigat in justitie procesul, Tariceanu fiind obligat sa-l repuna in functia de presedinte al ANRC; cum sa fentam justitia (cind a dovedit acest papitoi respect pentru justitie?) ? pai, hai sa desfiintam ANRC, prin urmare entitatea unde trebuia repus in functie fostul director nu mai exista, asa ca hotatarea instantei nu mai poate fi pusa in executare. Dar ii punem aceleiasi Marii o alta palarie, ANRCTI, astfel incit sa putem sa-i pastram omului "nostru", Georgescu, functia pentru care o fi cotizat din greu.
    Ce e aia justitie? Ce e aia respectarea deciziilor ei? Astea-s pentru fraieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Tariceanu (Joi, 4 ianuarie 2007, 15:19)

    Bogdan [anonim]

    Domnule Tariceanu ,


    Sunteti cel mai josnic om de pe Pamant !
  • 0 (0 voturi)    
    Josnic individ (Joi, 4 ianuarie 2007, 17:50)

    Gogu [anonim]

    Imi este scarba de tariceanu(nu scriu cu majuscula ca nu merita) si de asa zisi lui liberali. Adica sa igonri o hotarare judecatoreasca dovedeste cat de josnic este. Nici macar PSD-ul, care stim cu totii cum sunt, nu s-a pretat la sa ceva. Nu ma mira faptul ca anul trecut i-a crescut averea din dividende si actiuni. Si nici ca se tine de scaunul de prim-ministru cu dintii si ii elimina pe toti cei care il critica. Sa il vad pe tariceanu daca are curaj sa faca bai de multime, ca la cat este de iubit de popor, tare imi e frica ca iar o sa se intoarca la clinica din Bordeaux.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu = Dezamagire crunta (Vineri, 5 ianuarie 2007, 22:46)

    Technorati [anonim]

    Pana azi, eram de partea lui Tariceanu. Azi realizez ca are o capacitate uriasa, incredibila, de a dezamagi total si de a se autovulnerabiliza.
    Maine plec din PNL.
    Reorganizare prin desfiintare...de la PSD-isti m-as fi asteptat si totusi n-au facut manevre atat de penibile. Cel putin nu atat de ... pe fata.
    Ca sa nu mai zic ca ANRC/ANRCTI whatsoever, TREBUIE sa maximizeze beneficiul utilizatorilor finali.
    Decizia de amanare a scaderii tarifelor face exact invers, il minimizeaza pe al utilizatorilor finali si maximizeaza beneficiul Orange si Vodafone.
    Iar pentru cei care au gandit reorganizarea prin desfiintare am o singura intrebare:
    Daca ANRC s-a desfiintat cu deciziile ANRC ce se intampla? Caline, esti cel mai bun agent electoral al PSD, PRM, PNG, PD. Tine-o tot asa. Esti foarte bun.
    Pacat de PNL.
    Iar daca Tariceanu isi imagineaza ca s-a pus bine cu Orange si Vodafone isi ia o mare tzeapa. Pentru ca aceste doua SA-uri sunt SA-uri PSD-iste 110%.

    Avea dreptate Vanghelie, papagalii astia nu stiu nici macar sa fure...
    Doare sa ajungi sa-i dai dreptate lui Vanghelie.
    Domnu` Base, va rog frumos, nu mai dati in Calin.
    Ca isi da singur, mai rau decat ar putea altcineva s-o faca.

    Sorry Caline, PNL-ului ii era mai bine fara tine.
    Si tuturor romanilor. Iar daca datorita tie PNL va avea soarta PNTCD...so be it!
  • 0 (0 voturi)    
    ultima fraza din acest articol (Vineri, 5 ianuarie 2007, 22:53)

    Figaro [anonim]

    Principalii beneficiari ai acestei decizii sunt Orange si Vodafone,
    CORECT!

    in timp ce de partea invinsilor se situeaza ceilalti operatori din piata: Cosmote, Romtelecom si Zapp.
    GRESIT!

    De partea invinsilor se situeaza 21. 7 milioane romani

    Care vor vorbi la telefon mai scump grazie lui Calinush!