Taxa pentru prima inmatriculare. Cine castiga, cine pierde.

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2007, 0:00

foto: Adevarul

Incepand cu 1 ianuarie, noul Cod Fiscal aduce in premiera taxa pentru prima inmatriculare, aplicabila atat masinilor noi, cat si celor second-hand. Numai ca diferentele foarte mari intre aceste categorii au nascut vii dispute.

Aplicata de stat ca o masura antipoluare, taxa pentru prima inmatriculare este in realitate o masura care urmareste avantajarea producatorilor autohtoni de automobile, precum si a importatorilor de masini noi.

Mai mult, importatorii de masini second-hand acuza statul roman ca a introdus aceasta masura la presiunile importatorilor de automobile noi. Impreuna cu Eugen Cocea, editor coordonator la AutoNews.ro., am incercat sa vedem care sunt avantajele si inconvenientele acestei taxe.

Scutiri de la taxa

Taxa pentru prima inmatriculare nu se va aplica masinilor pentru care accizele au fost platite in cursul anului 2006, dar care nu au fost inca inmatriculate, si nici autovehiculelor achizitionate in sistem leasing pina la 1 ianuarie 2007 (chiar daca contractul se incheie dupa aceasta data).

De asemnea, scutite de la aceasta taxa vor fi si masinile care sunt echipate special pentru persoanele cu handicap, precum si autovehiculele inmatriculate temporar in Romania, pe o perioada de timp egala cu valabilitatea cartii verzi.

[c:2:s]O taxa nu tocmai europeana

Ministrul Mediului, Sulfina Barbu, declara anterior ca numai grija pentru mediul inconjurator a fost motivul introducerii acestei taxe si ca hotararea a fost luata dupa consultari cu ministrul Finantelor. Taxa ar fi - in opinia doamnei ministru - una conforma cu cerintele UE.

Numai ca lucrurile nu stau deloc asa. Atat Ungaria, Polonia si Cehia, care au introdus si ele imediat dupa integrare astfel de masuri protectioniste, sunt cercetate de UE tocmai pentru aceste legi si se pare chiar ca vor primi o sanctiune.

Mai mult, chiar comisarul european Ludovic Orban si-a declarat dezamagirea fata de aceasta taxa care nu corespunde normelor europene.

Cine castiga
  • Castigatorii principali ai acestei taxe sunt indiscutabil importatorii de automobile noi.
  • Si producatorii autohtoni de automobile (Renault Dacia) pot sta linistiti. Valul de masini second-hand ieftine si foarte ieftine a fost stopat.
  • Castigator va fi si statul roman, care nu a facut altceva decat sa inlocuiasca o taxa neeuropeana (accizele vamale) cu o alta care, chiar daca se ascunde sub masca responsabilitatii fata de mediu, tot nu este pe placul UE.
  • Vor castiga si bancile, deoarece leasingul va creste simtitor. Pentru masina luata in leasing, taxele pentru prima inmatriculare nu se vor simti asa mult.
  • Castiga Romania, care va scapa de o buna parte din harburile care circula in acest moment pe soselele tarii, adevarate surse de poluare si de insecuritate.

    [c:3:d]Romania este pe penultimul loc in Europa in ceea ce priveste numarul de masini noi pe cap de locuitor. Mai bine din 70% din masinile care alcatuiesc parcul auto al Romaniei sunt masini non-euro, a declarat pentru HotNews.ro Eugen Cocea.

    "Din acest punct de vedere, taxele sunt binevenite deoarece vor determina cumpararea de masini noi in detrimentul celor vechi si poluante. Taxele percepute sunt totusi cam mari", a mai declarat Eugen Cocea.

    Cine pierde

  • In primul rand, pierde cetateanul obisnuit, care nu-si va mai putea lua o masina ieftina si buna dintr-o tara membra UE
  • Importatorii de masini second-hand vor pierde multi bani din cauza ca nu vor mai putea vinde masini mai vechi de cativa ani, dar vor putea sa-si refaca veniturile cu vanzarea masinilor mai noi de un an.
  • Si statul roman s-ar putea dovedi perdant in situatia in care aceasta taxa se va dovedi a fi neconforma cu legislatia Uniunii Europene.

    Romanul s-a si gandit cum sa evite taxa

  • Romanul s-a si gandit deja la cateva posibilitati de a evita taxa pentru prima inmatriculare. Cum masinile echipate special pentru persoanele cu handicap sunt scutite de la aceasta taxa, multi s-au gandit ca s-ar putea repeta povestea de acum cativa ani, cand anumite ONG-uri sau biserici aveau inscrise zeci de masini.
  • O alta modalitatea de a evita taxa este infintarea unui Off-Shore in Belize. Realitatea TV a facut chiar un calcul privind costurile unei astfel de actiuni. Operatiunea se deruleaza rapid si costurile nu depasesc 1400 de euro. Desigur, un off-shore poate fi folosit si pentru evitarea altor taxe.






  • 9080 vizualizari
    • 0 (0 voturi)    
      cum se vita taxa (Vineri, 5 ianuarie 2007, 15:30)

      adi [anonim]

      Felicitari ptr articol. bine structurat, informatie buna si mai are si haz. auzi, ne-am si gandit deja cum putem eluda taxa:) sunt tare curios sa vad ce metode "ocolitoare" se mai pot gasi:)
    • 0 (0 voturi)    
      o taxa buna (Vineri, 5 ianuarie 2007, 15:35)

      Coco [anonim]

      chiar daca multi speram la masini mai ieftine, taxa este buna buna fiindca va innoi parcul auto. prea multe rable la noi parca.
    • 0 (0 voturi)    
      Da de unde... (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:17)

      Stoewer [anonim]

      Da de unde innoire parc auto....De parca amarasteanul cu 1310 din 1900 toamna trage de harb pentru ca asa vrea el. Singura lui sansa este sa-si ia rate pe viata la Logan si sa plateasca la ea si dupa ce masina e de mult data la fier vechi. Dar nu toata lumea e asa stupida sa plateasca 10 ani rate la o masina....(scuzati termenul masina in acelasi context cu Loganul). E o masura numai pentru importatori (Tariceanu e si el importator de autoturisme, vai, ce concidenta....) si pentru Dacia, ca sa-si vanda cutiile (dupa ce i-au indopat si pe jandarmi, gardieni, Politia Rurala etc etc cu ele, ca sa iasa vanzarile....)
    • 0 (0 voturi)    
      foame de bani (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:43)

      sorge [anonim]

      daca inteleg bine taxa pt prima inmatriculare se plateste indiferent daca masina e noua sau second. Doar nivelul taxei e diferit . Asa ca defavorizat ramane cumparatorul. Statul ne suge ca o lipitoare. Daca tot ne vor pe toti in masini noi trebuiau scutite de taxa asta masinile noi.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa de inmatriculare... (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:55)

      Joho [anonim]

      Ca daca n-ar fi asa, n-am fi romani !?

      Un caz recent, privind situatia taxelor legate de prima inmatriculare, este Ungaria, unde sunt politicieni "destepti si smecheri", ca la Bucuresti, care si ei dupa '90, bateau toba, ca noi nu ne vindem tara si tot soiul de asemenea baliverne.

      Ungaria a introdus taxa pe prima inmatriculare acum, un an jumate, cu ocazia intrarii in UE. Taxa maxima propusa de guvern si aplicata, pana mai ieri a fost in jur de 4000 Euro.

      O taxa care a fost initial propusa si in Romania. Taxa a fost insa repede "regandita" de iubitii nostri guvernanti, asa ca "la a doua strigare" s-a ajuns rapid la cele 8000 de Euro (taxa maxima), perceputa actualmente.

      Si pentru ca Bucuretiul, este departe de Europa (sau asa cred Ei) si romanul e mai usor (se pare), de prostit si tras in piept, nu a fost urmarita, (sau nu s-a vrut?), evolutia acestei taxe, in tarile care tocmai "exersau" practica, de a ïnlocui accizele vamale cu taxa pe prima inmatriculare, care tipic politicienilor romani, au dublat daca nu intreit, fostele accize vamale.

      Dar !!!, in toamna asta Ungaria fost avertizata si amendata Comisia Europeana, ca practica este ilegala si este o forma MASCATA a fostelor accize vamale, obligand Ungaria si actualul guvern sa RESTITUE !!! cetatenilor sumele incasate ilegal.

      Un exemplu se gaseste pe site M.Finantelor din Ungaria:
      - in loc sa se incaseseze o taxa de inmatriculare de 2-300 de euro, Ungaria incasa in medie, de zeca ori mai mult, pentru un tip de vehicul.

      Comisia Europeana obliga astazi guvernul sa restitue sumele incasate, care se pare ca au ajuns la sume asa de mari, incat guvernul maghiar, a cerut un ragaz de cativa ani pentru a plati esalonat aceaste sume. Si bugetul lor este la pamant.

      Nu m-ar mira, ca in calculul ascuns al guvernantilor de la Bucuresti,care au dublat practic aceste taxe, sa se regaseasca urmatorul rationament:

      ïncasam acum banii, ca apoi om vedea..., ce ne aduce viitorul", ca si bugetul nostru este la pamanat....
      • 0 (0 voturi)    
        Hotie (Joi, 29 noiembrie 2007, 19:24)

        Adrianno [anonim] i-a raspuns lui Joho

        Taxa este absolut ilegala in conformitate cu UE si este o mare hotie instituita de guvernul roman si toti hotii de acolo.<br/>Cine spune ca o masina foarte buna din 2004 care nu se compara cu conservele astea de dacii Logan polueaza mai mult? Romania este vai de capul ei !
    • 0 (0 voturi)    
      reclamati la bruxelles (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:55)

      jiji [anonim]

      faceti reclamatii la bruxelles si vedeti intr-o luna cad taxele aste ENORME EXORBITANTE CE FACEM MAI PLATIM O MASINA STATULUI????cine-s desteptii astia care gindesc legile astea? au logan??????????
    • 0 (0 voturi)    
      bun articol (Vineri, 5 ianuarie 2007, 19:12)

      tranda-art [anonim]

      mai ashteptam astfel de articole. Scrieti mai multe pe aceasta tema ... gen noile reglementari dupa aderare... foarte utile... shi acesta... bravo...
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Vineri, 5 ianuarie 2007, 20:20)

      florea gelu [anonim]

      E o prostie.O masina euro2 ar inlocui una non euro.Cum am sta atunci cu mediul? Ar iesi repede din circulatie cele puternic poluante
      Si sa nu iutam ca in tarile cu vecime in UE au cam disparut cele cu euro1 sau non euro Singura taxa care ar trebui pusa ar fi pe capacitatea cilindrica
    • 0 (0 voturi)    
      avantaj tariceanu (Vineri, 5 ianuarie 2007, 21:29)

      costy [anonim]

      avantaj tariceanu care are firma de import masini noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa auto (Vineri, 5 ianuarie 2007, 21:34)

      Dilimaxim [anonim]

      Taxa auto impusa de "guvernantii" nostri e o HOTIE, a cata oare... Justificarea cu ecologia este doar praf in ochii celor lipsiti de simtul umorului. Va sa zica, statul ma obliga sa circul cu aceeasi masina veche (bani de una noua nu am) de care voi trage cu dintii inca multa vreme, in loc sa ma lase sa-mi aduc una mai buna. Daca asta e ecologie eu sunt idiot. Guvernantii daca ar fi fost preocupati cu adevarat de ecologie ar fi trebuit sa scuteasca de taxa pe oricine isi aduce o masina mai buna decat are deja, cu obligatia ca sa predea la fier vechi cea pe care o are in circulatie. In acest fel, dispareau cu adevarat de pe strazi vechiturile. Nimeni nu e nebun sa-si aduca un harb. Asta ar fi ecologie si dreptate dupa parerea mea. Daca sunteti de acord cu mine, raspanditi acest punct de vedere, poate putem schimba ceva. Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      PROSTIE (Vineri, 5 ianuarie 2007, 23:04)

      TITUS [anonim]

      SA SI PUNA BUCURESTENII TAXA PE PROSTIE LA CATA IDIOTIE AU CACI S AR IMBOGATII TARA

      UN MARE BRAVO LA HOTNEWS PENTRU ARTICOLELE SALE
    • 0 (0 voturi)    
      Hoti (Vineri, 5 ianuarie 2007, 23:53)

      Marian [anonim]

      Sa existe o taxa asupra inmatricularii vehiculelor non-eur sau eur 1 mai mare decat una pentru vehicule eur 3 sau 4 mi se pare necesara, sa existe o taxa mai mare pentru o masina eur 3 veche de 2-3 ani decat pentru o masina noua tot eur 3 asta e HOTIE!!! Iar Tariceanu este intr-un conflict de interese clar.
    • 0 (0 voturi)    
      lege super (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 9:41)

      mihai [anonim]

      asa am sa pot sa imi vand eu masina veche de 4 ani si sa imi cumpar una noua. ha, ha, ha
    • 0 (0 voturi)    
      scutire taxe pentru handicap (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 10:31)

      bogdan gheorghita [anonim]

      Buna ziua.Sunt handicapat gradul trei,nu am un picior.Ma intereseaza daca iau o masina din (germania sa spunem) trebuie sa fie adaptata handicapului de producator sau pot sa o adaptez eu aici dupa ce o aduc,si daca asa mai sunt scutit de taxe.
      Va multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Cade bine ! (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 11:17)

      yohan [anonim]

      Bunicul meu, printre altele, avea o vorba:
      "Cu cat legile sunt mai tari, cu atat draci's mai mari !"
      Francezii spun: " Trop d'impot tue l'impot" (impozitul prea mare omoara impozitul)
      Aici se aplica foarte bine. Cu cat sunt taxe mai mari cu atat afaceristii speculatori pot sa castige un ban mai usor.
      Pierde in primul rand, ca de obicei, omul de rand, mai pierde ceva si statul.
      Sunt interesat si eu sa castig ceva din afacerea asta. Am reteta si o oarecare capacitate. Caut asociati.
    • 0 (0 voturi)    
      articol corect (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 11:59)

      ion [anonim]

      felicitari hotnews pt acest articol cat se poate de obiectiv.

      este clar pentru oricine are putina minte ca aceste impozite impuse de cartelul APIA/guvern si votate "ca primaru" de parlament sunt o incalcare grava a drepturilor cetatenilor obisnuiti... in favoarea importatorilor/producatorilor de masini noi care vor sa isi protejeze afacerile de tip cartel prin limitarea optiunilor cetatenilor... halal capitalism... mai degraba comunism cu alta palarie.
      trebuiesc reclamati la UE... daca stie cineva cum se poate face sa scrie si aici
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa = Hotia Grupului de Interese Tariceanu (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 12:19)

      Rusu Mihail [anonim]

      Am locuit in Germania, avem firma cu Olanda, deci stim ce inseamna Euro 3.
      Aceasta mare cacialma, a Grupului Citroen-Tariceanu cit si Renault, nu face decit sa ne stirnesca o ura incredibila si o mara scirba fata de acest grup de interese din guvernul actual.
      Vorbesc de mediu ? E atit de poluata tara asta de autovehicole ? Avem noi conditii de a impune Euro 3 ? Unde este protectia consumatorului cind dai pe un turism nou 15 mii si in 3 luni il faci varza din cauza drumurilor ?
      Sper sa avem curajul sa-i infruntam pe acesti mafioti ce-si fac legea singuri pt a vinde Citroen-Renault si a-si umple buzunarele. Trebuie obstructionati prin orice metode posibile!
      Poate aud aceste comentarii si cei din presa TV , care mult ar ajuta daca ar avea curaj si daca ar fi corecti !
      Cind un BMW din 1999 cu Euro 2 va polua mai mult decit un Citroen cu Euro 3 ? Cacialma !
      E LEGEA TARICEANU CITROEN !
    • 0 (0 voturi)    
      taxe prima inmatriculare + TVA? (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 12:22)

      Calin [anonim]

      Adica daca cumpar o masina de la o persoana fizica din Germania pe linga taxa de prima inmatriculare mai platesc ceva TVA?
    • 0 (0 voturi)    
      Concluzii (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 13:15)

      Tuchulch Delta [anonim]

      Am citit articolul si am citit si cateva comentarii si am ajuns si eu la o concluzie: trebuie neaparat alegeri anticipate cat mai repede pentru ca acest nene (Tariceanu) isi cam face legile dupa bunul sau plac si pentru a castiga cat mai mult cu pasiunea s-a pentru motoare si masini. Este drept ca aici va avea de pierdut omul de rand in prim plan dar tare imi pare ca are sa piarda si Dacia (si celelate firme care vor avea masini de proasta calitate si la preturi foarte mari). Pun pariu ca in acest an daca legea va ramane pe picioare, vor castiga firmele de masini Opel, VW, Chevrolet, Fiat, Seat, care vor scadea din pret si care dupa cum bine se stie au masini mult mai bune decat Dacia, Citroen, Renault (in general cele fabricate in Franta sau care au legaturi cu firmele din franta si care se bazeaza mai mult pe frumosestea masinilor decat pe confort, performante, si calitate). Super bun comentariu a fost facut de catre Rusu Mihail, felicitari si bune remarci ai adus.
    • 0 (0 voturi)    
      aceasta taxa este o magarie (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 19:22)

      Liviu [anonim]

      d-aia nu mai pot guvernantii astia de poluare! vax! pe ei ii intereseaza sa isi vanda masinile importate.
      si in acelasi timp vand gogosi romanilor ca UE interzice taxa asta ptr ca vezi Doamne UE e interesata de marirea PIB-ului Germaniei, care saracu PIB german sta sa moara daca nu vand ei masini second hand in Ro. Ba desteptilor de guvernanti, ba Tiriac si Tariceanu, voi cand importati masini noi din Germania nu saltati PIB-ul german?????
      Shpilul e urmatorul: prezenta masinilor second hand pe piata ar fi fortat importatorii de masini noi si pe producatori sa mentina preturi rezonabile. asa insa, cum nu ai incotro, ei pot face profitul cat casa.
      Domnilor guvernanti, care nu va mai incapeti in piele de bucurie ca ati intrat in UE: UE inseamna PIATA LIBERA nu taxele voastra menite sa va imbogateasca tot pe voi!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa de prima inmatriculare s-o ia dracul (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 20:35)

      Popescu [anonim]

      Singura solutie este lichidarea fizica a actualei conduceri a ROMANIEI prin tragerea in teapa in mod public incepind cu :
      PRESEDINTELE ,PRIMUL-MINISTRU,MEMBRII GUVERNULUI ,MEMBRII PARLAMENTULUI ,EVENTUAL MEMBRII CONSILIILOR LOCALE daca este cazul si apoi investirea unei conduceri din import - GERMANIA ,cu interdictia pe veci ca Romanii sa mai aiba conducere proprie dintre semenii lor.
      Si asa poate in 100 de ani vom avea o tara civilzata si democratica si prospera pentru fiecare individ al ei.
      • 0 (0 voturi)    
        in tepa cu eii (Marţi, 23 noiembrie 2010, 20:33)

        paul [anonim] i-a raspuns lui Popescu

        ma angajez sa pregatesc tepusele.
    • 0 (0 voturi)    
      taxe prea mici (Duminică, 7 ianuarie 2007, 0:34)

      ion [anonim]

      cred ca taxele ar trebui marite la cel putin 10.000 euro pt rable. cred ca este timpul sa avem o tara curata si sosele cat mai sigure.daca altceva nu putem avea macar curatenie ,fara poluare (estetica,fonica,gaze). eu cred ca nu ar trebui aduse masini mai vechi de 1 an in Romania. nu suntem groapa de gunoi a nimanui. sa-si arunce gunoiul la ei acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      kkt (Duminică, 7 ianuarie 2007, 0:49)

      rsq [anonim]

      am impresia ca cei care au facut articolul sunt niste magari si au incercat sa sperie si ei omul de rand ,,de ce pt masina noua calculeaza la 1500ccm si la aia second de 2800 da ce noi vrem sa ne luam tractoare?? prosti de rag ..vreau sa stiu cat ajunge taxa pt un mercedes din 94 clasa E de 2000ccm ..ca e mai bun de exact 2000 de ori decat un logan..sau asa o sa arate un logan prin 2050:))
    • 0 (0 voturi)    
      procedura concreta la Bruxelles? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 10:36)

      resp [anonim]

      Oameni buni, stie cineva concret unde trebuie sa se plinga cetateanul la UE? La ce comisie UE trebuie sa scrie ca sa reclame aceasta mare magarie?
      Cu scrisori de la cetateni, oficialii de la Bruxelles vor trebui in cele din urma sa se sesizeze si sa condamne guvernul ipocrit pentru asemenea injustitie. Ca in Ungaria.
      Deci stie cineva, eventual cei care lucreaza deja la UE, care e procedura de reclamatie?
      Orban, care recunoaste cite ceva dar nu spune cum trebuie sa se apere concret cetateanul de statul hot, ar trebui sa nu uite ca e acolo sa reprezinte interesele tuturor cetatenilor UE, nu ale unor afaceristi din guvern.
    • 0 (0 voturi)    
      Un exemplu mai KLAR pt taxa (Duminică, 7 ianuarie 2007, 10:40)

      Cipri [anonim]

      nu e chiar asa ...taxa este prezentata prost ...cu parere de rau !!?
      doar nu vrea nimeni sa cumpere o masina veche (second), toti care cumpara doresc sa fie cat mai noua si cu norme de poluare euro 3, euro 4 si la un pret cat mai bun, e logic. exemplu:
      euro 3 1800cc 4-5 ani =1539 euro
      euro 4 1800cc 4-5 ani = 897 euro
      motoare mai mici
      euro 3 1500cc 4-5 ani=1068 euro
      euro 4 1500cc 4-5 ani= 330 euro
      deci in concluzie e mai bine decat TVA-ul din vama =acciza care era inainte. sursa : automobiletv.ro/specialTaxes.php
    • 0 (0 voturi)    
      sa va fie rusine (Duminică, 7 ianuarie 2007, 10:46)

      cetatean [anonim]

      Sa va fie rusine, hoti, mincinosi si ipocriti!

      Nu stiti cum sa mai jupuiti cetateanul de bani. Pentru enorm de multi oameni aducerea unui automobil vechi din Occident reprezinta unica sansa de a trai mai bine sau a se deplasa pentru a-si cistiga mai bine piinea.

      Nu s-a vorbit aici in forum de o masura de bun simt de baza care e aplicata oriunde in Europa: iti cumperi orice masina din orice tara europeana si o inscrii in tara ta daca trece controlul tehnic. Punerea pe roate a unui control tehnic pertinent si nu a unor taxe hotesti, la asta v-ati gindit, guvernanti penibili?
    • 0 (0 voturi)    
      Vrem masini !!! (Duminică, 7 ianuarie 2007, 13:30)

      Knopfler [anonim]

      Stie cineva unde se pot reclama ...idiotzeniile astea de taxe ???...sa scapam odata de Dacia asta comunista .....!!
    • 0 (0 voturi)    
      ROMANIA ? (Duminică, 7 ianuarie 2007, 14:03)

      rentzo [anonim]

      Suntem prostii Europei ? Suntem prostii Romaniei ? Trezitiva romani ,vi sa pregatit FALIMENTUL.
    • 0 (0 voturi)    
      reclamatii la UE (Duminică, 7 ianuarie 2007, 15:11)

      mbasa [anonim]

      Parerea mea e ca reclamatiile pot fi adresate departamentului condus de Magdalenei Kuneva, comisarul din partea Bulgariei in Comisia Europeana. Ea se ocupa de Protectia Consumatorului. Si trebuie explicat inclusiv aspectul ca din cauza acestei taxe, noi, romanii, nu mai putem renunta la masinile non-Euro pentru ca nu avem bani sa ne luam masini noi. (Am fi trecut de la non-Euro direct la Euro-3, dar petro-afaceristii din fruntea guvernului nu ne lasa). Jos Tariceanu! E un tampit infect!
    • 0 (0 voturi)    
      reclamatii la UE (Duminică, 7 ianuarie 2007, 15:16)

      mbasa [anonim]

      Parerea mea e ca reclamatiile pot fi adresate departamentului condus de Magdalenei Kuneva, comisarul din partea Bulgariei in Comisia Europeana. Ea se ocupa de Protectia Consumatorului. Si trebuie explicat inclusiv aspectul ca din cauza acestei taxe, noi, romanii, nu mai putem renunta la masinile non-Euro pentru ca nu avem bani sa ne luam masini noi. (Am fi trecut de la non-Euro direct la Euro-3, dar petro-afaceristii din fruntea guvernului nu ne lasa). Jos Tariceanu! E un tampit infect!
    • 0 (0 voturi)    
      reclamatii la UE (Duminică, 7 ianuarie 2007, 15:39)

      mbasa [anonim]

      Parerea mea e ca reclamatiile pot fi adresate departamentului condus de Magdalenei Kuneva, comisarul din partea Bulgariei in Comisia Europeana. Ea se ocupa de Protectia Consumatorului. Si trebuie explicat inclusiv aspectul ca din cauza acestei taxe, noi, romanii, nu mai putem renunta la masinile non-Euro pentru ca nu avem bani sa ne luam masini noi. (Am fi trecut de la non-Euro direct la Euro-3, dar petro-afaceristii din fruntea guvernului nu ne lasa). Jos Tariceanu! E un tampit infect!
    • 0 (0 voturi)    
      cum trebuie sa fie echipata o masina ptr persoanele cu handicap (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:14)

      adriana [anonim]

      toate persoanele cu handicap sunt scutite de taxe,sau decat cei aparati de s.prigoana.cei care au alte boli nu?
    • 0 (0 voturi)    
      cum trebuie sa fie echipata o masina ptr persoanele cu handicap (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:18)

      adriana [anonim]

      toate persoanele cu handicap sunt scutite de taxe,sau decat cei aparati de s.prigoana.cei care au alte boli nu?
    • 0 (0 voturi)    
      rable (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:18)

      Nik [anonim]

      Rable in guvern, rable pe strada si noi vom ajunge niste rable daca nu-i schimbam.
    • 0 (0 voturi)    
      UE UE UE (Duminică, 7 ianuarie 2007, 19:38)

      oaia neagra [anonim]

      imi doresc un singur lucru , BANII CE SE VOR INCASA PE TAXA SA-I DEA TOTI CE AU INTRODUS TAXA PE MEDICAMENTE, SI SA NU LE AJUNGA......UE UE UE.......PT NOI SARACII E MUIE , MUIE , MUIE
    • 0 (0 voturi)    
      taxa auto aberanta .... (Duminică, 7 ianuarie 2007, 20:27)

      costas [anonim]

      eu o sa merg cu masina inmatriculata in italia - m-a costat 500
      eur masina iar sa o inscriu m-ar costa 3000 eur la care se
      adauga TVA adica 3600 eur. exact cit ma costa impozitul si
      asigurarea timp de 3 ani - macar platesc in rate banii astia si
      dupa aia arunc masina. sau o vind la dezembrari si m-am scos
      banii pe ea. si taxa tot nu o platesc. Apropo are EURO 2.
    • 0 (0 voturi)    
      la mai mult si la mai mare (Luni, 8 ianuarie 2007, 9:33)

      Sergiu [anonim]

      Haideti ca in Romania este o traditie de a-si bate joc de oameni. De Ceausescu incoace se trage. Va zic io, ca nu sunt nascut aici si vad lucrurile altfel. Problema este ca noi acceptam toate alea ... cat despre argumentele pro-taxa - sunteti inconstienti oameni buni. Pai o masina germana de prin 2000 sau chiar 1995 are muuuuuuuult peste o Dacie (chestii cosmice pentru noi gen ABS, ESP, etc. etc. etc.). Masinile existente pe teritoriul Romaniei astazi cine le scoate ? Toate daciile/ autobusele si troleibusele care lasa fum vizibil in spate? RAR-ul pentru ce este facut? Exact pentru a stabili ce masini sunt poluante si care sunt OK pentru circulatie! Taxa asta inventata este pentru buzunaru lui Tariceanu & Co., nu pentru a ne face noua bine. Dar cum spune un prieten de-al meu "poate e timpul a ne schimba cetatenia". Hai noroc si la mai mare!
    • 0 (0 voturi)    
      TAXE (Luni, 8 ianuarie 2007, 9:49)

      ALFRED [anonim]

      Stati linistiti in privinta taxei de prima inmatriculare. Aceasta taxa a fost bagata pentru a stopa populatia de a pleca in proportie mare de a lua masini din germania. Guvernul a pus aceasta taza ca sa estompeze temporar fluxul de masini dar cand se va mai potoli populatia o sa scoata taxa asta e cel tarziu pana in data de 30-Iunie-2007....Asa ca puteti sta linistiti in privinta acestei taxe.
    • 0 (0 voturi)    
      Sentinte EU, pe tema inmatricularii... (Luni, 8 ianuarie 2007, 11:22)

      Joho [anonim]

      Uite o sentinta a CEJ impotriva taxei aplicate in Ungaria

      Pt. cei interesati, la sfarsitul sentintei se regaseste si pagina de internet unde se poate alege si o alta limba.

      "http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=FR&Submit=rechercher&numaff=C-
      290/05" et
      "http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=FR&Submit=rechercher&numaff=C-
      333/05"

      CJE/06/85

      5 octobre 2006

      Presse et Information

      COMMUNIQU? DE PRESSE 85/06

      5 octobre 2006

      Arr&#234;t de la Cour dans les affaires jointes C-290/05 et C-333/05

      "Nu va lasati jupuiti...
    • 0 (0 voturi)    
      4 oameni au aranjat totul (Luni, 8 ianuarie 2007, 11:47)

      sonic [anonim]

      E foarte simplu.

      Tariceanu importa Citroen - masini noi. Pana sa ajunga in Guvern era presedintele Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile. Locul lui la sefia APIA a fost luat de

      Brent Valmar - presedinte si la Porsche Romania - importator VW, Skoda, Seat, Porsche, Audi. Cei doi sunt prieteni foarte apropiati.

      Ministrul de finante - Sebastian Vladescu - si cel de la Mediu - Sulfina Barbu sunt PNL - subordonati de doua ori - pe linie de guvern si de partid lui Tariceanu.

      Legaturile intre cei 4 sunt deja clare. Acum mai trebuie adaugat un singur element.

      Discutia pentru introducerea taxei s-a facut intr-o comisie comuna - Mediu+Finante+APIA. Socant, dar APIA a participat la discutiile pentru introducerea unei taxe in codul fiscal care sa o avantajeze. Se poate verifica. La inceput i s-a spus taxa de mediu, dar nu era europeana, asa s-a ajuns la "taxa speciala" - pentru ca asa apare in Codul Fiscal. La o singura intalnire a comisiei a fost invitat un importator second-hand, singurul care ar fi fost direct si puternic afectat. Dupa ce a contrazis taxa a fost "exmatriculat" din comisie. Aceste informatii pot fi verificate. Din informatiile mele APIA a propus inclusiv taxa si algoritmul astfel incat sa loveasca si in LOGAN. Echipat cu motor euro3, acesta va avea o taxa la prima inmatriculare de peste 2-300 euro, care il aduce mai aproape la pret de VW Polo, Renault Symbol, Skoda Fabia si nu va mai trage jumatate de piata dupa el.

      Intrebati de ce au introdus taxa cei 4 vor da acealasi raspuns de fiecare data. Invatat pe de rost. Retineti si verificati singuri. "Taxa va opri valul de rable de 200 de euro/bucata din Germania pe care vesticii abia asteapta sa le arunce in groapa de gunoi numita Romania. Sunt masini nesigure care pot provoca accidente si polueaza" Le veti da replica asa: In Germania nu mai exista de mult aceste masini. Au fost cumparate de mult de polonezi si rusi. Eu aduc masini din Germania si stiu asta de la sursa.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa tariceanu (Luni, 8 ianuarie 2007, 11:48)

      Florin Cretu [anonim]

      ce e clar e clar: Tariceanu detine importul marcii Cirtoen si a facut o lege pentru el, asa ca hai sa facem tot posibilul sa si-o ia in bot el si mafia din care face parte. Contestam la maxim taxa si ii facem o imagine de cacat PNl-ului si mafiotilor de acolo: Tariceanu, Patriciu, etc... HUOOOOO, HUOOOOO,HUOOOO
    • 0 (0 voturi)    
      hotie pe fata (Luni, 8 ianuarie 2007, 11:55)

      gabi [anonim]

      cum poate cineva crede ca in acest fel se reinoieste parcul auto cind strazile noastre sunt pline de autobuze si camioane cazute la pamint?cu ce e mai buna dacia ca o masina din import chiar cu euro2 ,sa nu mai spun de dotari ?cind in alte state sunt masini second hand super intretinute?trebuia sa se lase la liber,si platit doar ceva pt cilindri,cum se practica in tarile civilizate.de ce sa nu avem o masina mai veche daca corespunde tehnic si estetic?daca se facea cumva diferentierea asta era ok,dar nu hotia asta de taxa.lege facuta pt ei,pt importatori,cine stie citi bani au plusat?vad ca nu ne revenim,se merge din hotie in hotie
    • 0 (0 voturi)    
      taxa de inmatriculare (Luni, 8 ianuarie 2007, 12:19)

      Andrei [anonim]

      E o mare aberatie taxa asta astronomica. Mai ales la masinile cu capacitate cilindrica mare. E o nebunie. Te obliga sa-ti iei Logan chiar daca nu-ti place. Taxe stiu sa puna dar nu ofera nimic in schimb. E cea mai mare tampenie care poate exista. Oricum cand o sa-mi iau masina o sa o iau de dincolo si o sa platesc totul acolo si indiferent cat va fi numai ca sa nu aiba statul roman de castigat din asta. Prefer sa faca nemtii un centimetru de autostrada pe banii mei decat sa bage Tariceanu banii in buzunar. Oricum cred ca cei de la forurile UE o sa ia masuri in timp fata de aceasta discriminare.
    • 0 (0 voturi)    
      Prea multa agitatie (Luni, 8 ianuarie 2007, 12:27)

      Gogu [anonim]

      Va agitati toti asa de parca nu ati stii cu totii ca in general asa gandeste mereu guvernul Romaniei, oricare ar fi(Gandeste e un termen prea mare, dar in fine). Gaseste romanul o cale sa economiseasca niste banii, vine guvernul si ii ia. Asa a fost si cu GPL-ul, s-a gandit romanul ca e mai ieftin cu GPL decat cu benzina, si-au pus toti instalatii, si imediat a crescut guvernul accizele pe GPL, facandu-ul inutil ca alternativa ieftina la benzina. Asa ca ar trebui sa ne obisnuim cu totii, ca atunci cand vom gasi o modalitatete sa economisim niste banii, o sa ii ia guvernul. Care guvern a devenit mai rau decat o organizatie mafiota. Ai bani, nici o problema, ti ia guvernul. Si mai vorbesc unii ca e guvern liberal. Poate liberal pt. prim-ministru si apropiatii lui, ca pt. noi restul e de-a dreptul comunist.
      Asa ca un mare HUOOOOOOO pt. Tariceanu si grupul lui de "liberali".
    • 0 (0 voturi)    
      cine stie sa scrie (Luni, 8 ianuarie 2007, 12:40)

      dan ionesi [anonim]

      pe vremuri era pusa o bariera la fiecare drum care intra in padure,dar de fiecare data exista o solutie, o noua intrare care ocolea bariera.se stie ca legile sunt facute pt prosti si ca ele intodeauna favorizeaza interesele celor ce se cred smecheri.deci care stiti scrieti cum se pot aduce autoturisme second din vest fara a plati taxe boilor care le-au pus.imi pare rau ca le spun asa dar ne cred vaci bune de muls.cum as putea cu legea lor sa-mi schimb un audi din 83 si sa-mi am ceva din 90 incoace.deci daca stiti fratilor scrieti cum pot fi smecheriti acesti smecheri.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum poti sa te plingi Europei peste capul Guvernului Romaniei (Luni, 8 ianuarie 2007, 12:52)

      Mircea [anonim]

      In "Cotidianul" a fost scris un articol privitor la modalitatile de a inregistra plangeri sau petitii organismelor europene.

      http://www.cotidianul.ro/index.php?id=8639&art=22503&cHash=ab2ce37fe1
    • 0 (0 voturi)    
      prima inmatriculare pedeapsa romanului (Luni, 8 ianuarie 2007, 13:51)

      humberto [anonim]

      Am adus o skoda octavia din 2001 si m-i sa dat gradul de poluare euro2 .dupa noua regula in Romania trebuie sa platesc3800 de euro< nejustificat>.Nu m-i se pare corect , in suedia taxa de prima inmatriculare este de 560 euro , obligatia e de a avea catalizator deci nu se plateste dupa euro1,2,3,4. iar salariul minim pe economie este de 800 de euro.cred ca acesti domni care au aprobat aceste taxe nu au probleme economice si nici nu dauneaza bogatii .RUSINE VA BATETI JOC DE PROPIUL POPOR
    • 0 (0 voturi)    
      taxe,taxe dar pe prostie cand??!!?? (Luni, 8 ianuarie 2007, 15:12)

      Madalina [anonim]

      M-ati innebunit cu innoirea parcului auto in conditiile aplicarii acestei hotarari coercitive evident,hotarare luata pur pentru interese mari ,personale ale bestiilor ce conduc aceasta tara si nu ma mira ca unii dintre voi chiar sunteti de acord cu asemenea aberatii dar sunteti cei care merg regulat la vot si aleg ceea ce se vede nu ???!!!?Ori sunteti total tampiti ori total ignoranti daca chiar credeti ca aceasta masura este in interesul nostru sau .....al mediului Romaniei?!!! Eu cred cea de-a doua varianta sunteti ignoranti si tot ceea ce se petrece va apartine domnilor alegatori asa ca va meritati soarta ....!!! Romania nu numai ca nu-si va innoi parcul auto dar va obliga practic romanul de rand sa se foloseasca in continuare de rablele aflate in doare... de mai bine de 17 ani !!!Dar nu ganditi deloc ca vi se face rau este??????!!!!!Halal aderare..., integrare!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      taxe,taxe dar pe prostie cand??!!?? (Luni, 8 ianuarie 2007, 15:50)

      Madalina [anonim]

      M-ati innebunit cu innoirea parcului auto in conditiile aplicarii acestei hotarari coercitive evident,hotarare luata pur pentru interese mari ,personale ale bestiilor ce conduc aceasta tara si nu ma mira ca unii dintre voi chiar sunteti de acord cu asemenea aberatii dar sunteti cei care merg regulat la vot si aleg ceea ce se vede nu ???!!!?Ori sunteti total tampiti ori total ignoranti daca chiar credeti ca aceasta masura este in interesul nostru sau .....al mediului Romaniei?!!! Eu cred cea de-a doua varianta sunteti ignoranti si tot ceea ce se petrece va apartine domnilor alegatori asa ca va meritati soarta ....!!! Romania nu numai ca nu-si va innoi parcul auto dar va obliga practic romanul de rand sa se foloseasca in continuare de rablele aflate in doare... de mai bine de 17 ani !!!Dar nu ganditi deloc ca vi se face rau este??????!!!!!Halal aderare..., integrare!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      furacinea continua (Luni, 8 ianuarie 2007, 21:48)

      popescu moliceantariceanu [anonim]

      Toate guvernele ne-au furat din drepturi,NU MAI VECHI DE 8ani!!!!!!! NUMAI MASINI EURO 3!!!!! Si acum au dat legea care le baga bani in buzunar tot SMECHERILOR . CRED ,CA DE DATA ASTA TARICEANU POATE FI DAT IN JUDECATA!!!!!! Lege care atinge interesul populatiei cu mai putini bani ai Romaniei si il favorizeaza pe EL (citroen) S-O FACEM !!
    • 0 (0 voturi)    
      rable !? (Luni, 8 ianuarie 2007, 21:58)

      ovi [anonim]

      RAR-ul ar trebui sa faca curatenie cu rablele !
      eu cred ca dacia 1300 ar trebui taxata norma euro ?
      castiga romania - pierde cetateanul de rand - eu vad aici o contradictie
      si are oare cetateanul de rand 10.000 sa-si ia masina noua?
      sau ar fi mai usor sa cumpere un ford fiesta 1995 euro 2 cu 1000 euro ?
    • 0 (0 voturi)    
      iata unde sa reclamam la UE (Luni, 8 ianuarie 2007, 23:48)

      resp [anonim]

      Din ceea ce s-a scris aici in forum si din Cotidianul, iata adresele une deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (4 adrese/ institutii):
      1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
      Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
      2) Comisia Europeana
      Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
      3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
      4) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
      Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
      fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/

      Scrieti in loc sa va lamentati la nesfirsit. Daca Ungaria a fost condamnata, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana si probabil si direct pe mail.
    • 0 (0 voturi)    
      Eroare politica (Marţi, 9 ianuarie 2007, 0:21)

      kalin [anonim]

      Guvernul e prost.
      Argumente:
      -proprietarii de masini sunt un electorat la care nu s-a gandit nimeni si care va face in 2008 uz de stampila;
      -comercializarea de masini noi este infima fata de sh, de unde se deduce ca blocarea importului de masini sh este o pierdere importanta pentru buget deoarece tva-ul pt acestea aducea bani frumosi;
      -interesul UE este deasupra interesului guvernului, iar lupta dintre ele este UE si guvern este inegala.
      Ati observat ca de la 1 ianuarie 2007 aerul miroase a trandafiri? Iti multumim Sulfina pentru grija pe care ne-o porti! Iti multumim si tie importator iubit!
      Oare intaiul sofer al tarii ce spune despre nazbatia lui Calin?
    • 0 (0 voturi)    
      tericeanu e in fruntea relelor (Marţi, 9 ianuarie 2007, 8:48)

      gigi [anonim]

      acesta pacoste numita calin popescu tericeanu cre de 2 ani ne terorizeaza cu incompetenta lui va pierde si procesul cu ue iar amenzile le va suporta bugetul in ultima instanta contribuabilul amarat si nu maharii care nu fac atceva decat sa-si protejeze interesele
    • 0 (0 voturi)    
      pt cei care lauda taxa (Marţi, 9 ianuarie 2007, 12:35)

      johnny [anonim]

      mai baieti voi stiti ce inseamna integrarea europeana? adica de acum romania e privita ca si un "judet" din EU, iar voi de baieti destepti ce sunteti daca va cumparati masina din alt judet trebuie sa platiti taxa ca inmatriculati masina in alt judet? cei care sunt de acord cu taxa aceasta am sa va transmit parerea mea despre voi:1. Sunteti prosti si inghititi tot ceea ce face guvernul, sunteti genul de persoane care se uita numai la surprize surprize, neavand capacitatea de a face o analiza
      2. Aveti un interes din introducerea acestei taxe
      P.S: cel care si-ar cumpara masina second de dincolo cu siguranta nu are cums a isi ia o masina care s afie mai poluanta decat ceea ce a avut el (dacia din 1980), deci explicatia cu poluarea nu prea isi are rosul
      Felicitari HOTNEWS si ZIUA ca pana acum doar voi ati avut o atitudine corecta fata de taxa aceasta
    • 0 (0 voturi)    
      marsavie (Marţi, 9 ianuarie 2007, 22:19)

      byby [anonim]

      A mai spus cineva si o spun si eu ; O mare marsavenie pusa la cale de importatorii de masini. Dar de camioane nu spune nimeni nimic? daca e sa o luam asa un camion de 10000 cm3 din 2002 cu euro3 valoreaza 20000Eur iar taxa mamei lor de hoti ajunge 18500 eur. Si sa-mi spuna mie Sulfina ca ala polueaza mai mult decat o jarca de raba romaneasca.
      Mama lor de hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      marsavie (Marţi, 9 ianuarie 2007, 22:22)

      byby [anonim]

      A mai spus cineva si o spun si eu ; O mare marsavenie pusa la cale de importatorii de masini. Dar de camioane nu spune nimeni nimic? daca e sa o luam asa un camion de 10000 cm3 din 2002 cu euro3 valoreaza 20000Eur iar taxa mamei lor de hoti ajunge 18500 eur. Si sa-mi spuna mie Sulfina ca ala polueaza mai mult decat o jarca de raba romaneasca.
      Mama lor de hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      pt anulare taxa scrieti la Comisia UE (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 2:04)

      bogdan [anonim]

      trimiteti scrisori (in engl, franceza sau germana) catre Comisia Europeana sa urgenteze procedurile de anulare a taxei de mediu pentru inmatricularea auto. Ei, spre deosebire de mafiotii ce conduc Romania, iau aminte la sesizarile cetatenilor. http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/contact/index_en.htm
    • 0 (0 voturi)    
      RECLAMATII!!!!!! (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 10:32)

      Gabriel [anonim]

      Trimiteti scrisori (in engl, franceza sau germana) catre Comisia Europeana sa urgenteze procedurile de anulare a taxei de mediu pentru inmatricularea auto. Ei iau aminte la sesizarile cetatenilor. http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/contact/index_en.htm
    • 0 (0 voturi)    
      taxa auto (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 10:39)

      sebastian [anonim]

      de cand am iesit din comunism, exceptand '90-'91, cand este vorba de masini trebuie sa ni se puna bete in roate toate cu titluri de genu conditii impuse de UE (8ani respectiv euro3), acum se vede ca defapt nu au fost conditii impuse de UE ci de dragutii nostrii guvernanti egal din ce clasa politica au facut parte. acum cand era aproape sa nu -si mai poata proteja productia, sau APIA se simte amenintata hop au gasit solutia. concluzia : niste nemernici cred ca noi ,cei mici, nu gandim de loc si le luam toate de bune pentru ca asa au spus mai marii nostri smecheri.
      tare imi doresc sa le tabaceasca putin pielea cei de la comisie...
    • 0 (0 voturi)    
      TAXE (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 17:15)

      GIGEL [anonim]

      ACESTE TAXE POT SA DUCA LA CRESTEREA PRETULUI LA MASINI NOI DEOARECE PIATA MASINILOR SH E IN MOMENTUL DE FATA IN CADERE LIBERA .DECI ASTA URMARESTE "GUVERNUL DE INTERESE" CRESTERA PRETULUI LA MASINILE NOI,EX.: LOGANUL DE 6000 DE EURO
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa BUNA??? (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 18:30)

      bmwX5 [anonim]

      Coco(al doilea comentariu), u trebuie sa fi retardat pt a scrie asa ceva.Cum mama dreaq poti sa scrii mah asa ceva?U chiar nu gandesti?Din tot ce am citit aici ..u esti CEL MAI PROST!!!!Pai spune-mi si mie, un om de rand care s-a chinuit sa stranga 3000-4000 de euro intr-un an (un exemplu), s-a imprumutat , si-a amanetat si vergheta de la mana pt a strange banii astia si aku , dak se duce in germania sa-si cumpere masina, da pe ea 3000 si vine cu ea in tara....si la inscriere da 7000 EURO!!!! De und mai ia omul asta 7000 d euro, pt a o inscrie? Crezi u k dak el avea 10000euro, se mai ducea el in germania, belgia,etc sa-si cumpere masina? eu nu cred. Isi lua d aici un amarat de logan, si dormea linistit.Dar voi credeti k dak le dam e-mail-uri la adresa aia d mai sus, la Comisia europeana, vor actiona pt scoaterea taxei???
    • 0 (0 voturi)    
      incredibil dar adevarat....... (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 20:55)

      leo [anonim]

      Exact taxa ilegala...in nici o tara europeana nu exista asemenea exagerare....inteleg sa platim o taxa statului dar in limita bunului simt,si evident nu ma inpotrivesc unui control amanuntit la expertiza auto,dar eu cred ca sunt de 10 ori mai bune masinile second hand fata de legendarele daci.........
    • 0 (0 voturi)    
      cata nesimtire! (Joi, 11 ianuarie 2007, 0:14)

      Beni [anonim]

      http://www.autonews.ro/index.php?art=1304
    • 0 (0 voturi)    
      Unde-s banii. Cine pierde ? (Joi, 11 ianuarie 2007, 0:36)

      adi [anonim]

      Unde se duc banii ? Banii pe taxa, ce se intampla cu ei ? Se amenajeaza drumurile, se planteaza pomi, se fac programe de ecologizare ? Sau se duc toti la gramada in buget ?
      Un logan importat din Ungaria (SH) v-a costa mai mult decat unul din Romania inmatriculat (SH) .
      Alte norme UE nu sunt ?numai cele ecologice ?
      Follow the money.
      Pana acum NU se puteau inmatricula masini mai vechi fara Euro3. Acum se pot inmatricula si cele cu Euro 2 sau mai mic.
      Fata de anul trecut taxele sunt chiar mai mici pentru motoare pana in 2litri.
      Acum nu se mai plateste TVA , numai taxa.
      Deci, daca ai ceva bani si nu vrei masina romaneasca Logan sau altele noi, poti cumpara o masina straina cu conditia sa sa fie Euro3 sau Euro4 (costa mai putin acum).
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu&co. isi bate joc de romani (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:58)

      yoyo [anonim]

      ii doresc la tariceanu sa isi rupa si celalalt picior daca nu scade taxa pt prima inmatriculare!!!NEMERNICII!!!!!atat stiu sa faca:sa traga cat mai multi bani de pe bietii romani.....
      cei care cred ca e corecta taxa asta de prima inmatriculare...fratilor,sunteti nebuni sau aveti si voi functii si stiti ce inseamna sa sugi bani de pe cetateanu roman......
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa pacii... (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:37)

      lazar [anonim]

      Pentru a inmatricula o masina in Romania este nevoie de urmatoarele:
      -autenticitate (care se face la RAR)
      -omologare (care se face la RAR, dar care nu mai este obligatorie in cazul in care masina a fost omologata de catre un organ omolog RAR-ului din strainatate:OAMTC,etc)
      -taxa de prima pace
      dupa care se trece la formalitatile de la politie.

      SA FIE CLAR: o masina care vine pe roti pana in Romania nu poate fi un pericol pentru ca nimeni nu ii va da dreptul sa circule pana aici,
      o masina care vine pe platforma nu poate fi un pericol pentru ca daca ar fi, RAR-il nu i-ar da omologarea.

      In consecinta, rable nu se pot inmatricula la noi in tara, fie ele taxe exorbitante sau nu. Dar NESIMTITII care au introdus aceasta taxa nu stiu treaba asta, sau stiu si ei dar pe noi oamenii de rand ne cred cei mai prosti pamanteni.
      Va taxez io la vot, mama voastra de jigodii.
    • 0 (0 voturi)    
      cum sa evitam taxa asa puneti o bomba lu berceanu in brate (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:50)

      atentez la siguranta nationala [anonim]

      asta ce or facut ei este hotie mare pe fata poi da ei compara un jegos de logan cu o masina europeana loganul ii mai praf de cand iasa de usa fabricii fata de o masina folosita din gemania poi eu am vreu sa mi iau bmw cu tot ce visezi pe el la 6000 de euro din 98 dar acuma mam lasat pagubas ,, hotie pe fata sai moara familia lu ala care o dat legea asta auzi mahh logan cea mai naspa masina posibila masina de razboi ...la aia de la bucuresti le trebuie o bomba in brate sa si bata capu cu alte probleme mai importante hai cami bag pula in ea de romanie si in aia care o conduk si atentez la siguranta nationala ca mi se rupe de toata romania bag pula in ea si in aia de la guvern hai sugeo tariceanule si berceanule fuck romania
    • 0 (0 voturi)    
      Porci nesatui (Joi, 11 ianuarie 2007, 19:02)

      bozo [anonim]

      Pai rablele de Dacii care circula deja pe soselele noastre nu polueaza? Or fi mai putin poluante si nu stim noi? Ce mama naibii mai inventeaza astia ca nici ei nu cred prostiile astea, bine ca ni le vara noua pe gat!
    • 0 (0 voturi)    
      Ar trebui sa facem o emisiune (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:37)

      bmwX5 [anonim]

      Ar fi buna o emisiune TV in care sa fie invitati vreo 5 cetateni romani, oameni d rand, si sa vina Tariceanu si cu Sulfina , sa raspunda la intrebarile noastre.Asta dak or accepta invitatia la emisiune, deshi nu cred.Si dak ar veni, va dati seama ce s-ar intampla?Cred k nu ar mai stii ce sa raspunda, ce minciuni sa inventeze.Eu unu, chiar mi-as dori sa se realizeze o astfel d emisiune.Ar avea un raiting ...pfooo....va dati seama? e ca si cum le-am pune,la propriu, un cutit la gat :)))
    • 0 (0 voturi)    
      taxa inmatriculare e corecta (Joi, 11 ianuarie 2007, 23:38)

      smecherul [anonim]

      fratilor duceti-va la munca nu la intins mana , vreti masini degeaba sau moca , muncitii si platiti, asa cam sa invatat romanul numai la pomana din partea statului sai dea casa masina comunistilor
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu-un labagiu comunist! (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:59)

      cristi [anonim]

      Este evident ca acest labagiu jalnic,care se tine cu dintii de scaunul de premier isi da legi pt el si ai lui!Taxa speciala nu numai ca este imorala si in profund dezcord cu aquis-ul comunitar,dar reflecta imbecilitatea celor care au "gandit-o":o masina cu euro 3 de un an are taxa mai mare decat una tot cu euro 3 dar de trei ani???Vedea-i-as pe labagiul asta de tariceanu ca si pe bunul lui amic brent valmar pe cate un dric:evident marca citroen...
    • 0 (0 voturi)    
      taxa pt prima inmatriculare (Vineri, 12 ianuarie 2007, 10:49)

      valer magda [anonim]

      este cea mai mare prostie si nu face alt ceva doar sa protejeze pe alti de sus.Numai la noi este atata prostie la noi ca la nimeni
    • 0 (0 voturi)    
      TAXEEEEEEEEEEEEEEE (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:39)

      LIVIU [anonim]

      IN SPANIA SUNT CELE MAI MICI TAXE .DECAT SA DAI DRAPTUL DE FRAIER AICI MAI BINE PLATESTI TOTUL SI IN RATE SI MAI IEFTIN AFARA.STIE CINEVA CUM E LA CAMIOANE
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa pentru prima inmatriculare (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:40)

      Kulcsar S [anonim]

      Guvernul se ascunde dupa pretextul "mediu"( parca nu vedem cum arata mediul inconjurator in Romania)si executa la comanda interesele unor grupuri sau oameni de afaceri influenti.Eu pesonal dispun de 4000 de E , si asi putea cumpara din Germania,Olanda o masina din 2002 Euro 3 -dar nu pot din cauza taxei percepute.Am o singura varianta cumpar o masina rulata in RO din 93 Non euro.Cine cistiga? Concluzia poluez mai mult si am o masina obosita.Sunt foarte dezamagit eu cu un salar de 300 E cumpar aceasi masina cu 40% mai scump decat un cetatean "European" din germania unde salarul mediu depaseste 1800E/luna
    • 0 (0 voturi)    
      jaf la drumul mare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 12 ianuarie 2007, 19:45)

      vali [anonim]

      Nu inteleg de ce taxa a fost introdusa si pentru automobilele noi daca motivul introducerii este acela de a nu se umple tara cu rable????????????????
    • 0 (0 voturi)    
      reclamatii (Vineri, 12 ianuarie 2007, 23:08)

      eu [anonim]

      Trimiteti scrisori (in engl, franceza sau germana) catre Comisia Europeana sa urgenteze procedurile de anulare a taxei de mediu pentru inmatricularea auto. Ei iau aminte la sesizarile cetatenilor. http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/contact/index_en.htm

      nu stati nepasatori... ca nu faceti nimic altceva decat sa va amagiti...
    • 0 (0 voturi)    
      taxe (Duminică, 14 ianuarie 2007, 19:24)

      oparere [anonim]

      Din '90 fiecare guvern a promis in campaniile electorale numai bunatati. Dar dupa alegerile din 2004 am inceput sa simt o apasare tot mai mare pe umerii cetateanului raman. parlamentorii dorm in fotolii de piele cand se discuta despre problemele cetateanului de rand dar, este foarte atent cand se discuta despre avantaje personale: pentru un mandat de parlamentar va primi o pensie de minimum 1600 RON (un exemplu). Ba un parazit din parlament a avut chiar crasa nerusinare de a cere ajutor de somaj, in situatia in care nu va mai fi ales. Am observat cu multi oameni ii numesc pe parlamentari sau pe guvernanti animale (porci, magari etc.). domnilor faceti o mare gresala. Cum puteti sa-i ridicati pe acesti paraziti la rangul de porci sau animali. Pe langa acesti paraziti animalele sunt fiinte nobile.
      Si acum despre taxa pentru prima inmatriculare: poate Tariceanu sa spuna ca prin aceasta taxa afacerile personale au ceva de pierdut? Iar daca nu au de pierdut cat castiga in plus?
      De la 1ianuarie in fiecare zi se mai anunta o taxa sau un impozit. Incep sa percep intrarea in UE ca o ingradire a libertatilor omului de rand si a reducerilor drepturilor. In acelasi timp vad ca parazitii se bucura de mai multe drepturi si libertati. Pentru ei (demnitarii-paraziti) urmeaza sa creasca veniturilo deoarece a crescut inflatia. Aceeasi inflatie care tot anul 2006 a fost in continua scadere (declaratiile facute in ultimile zile din 2006).
      Nu credeti domnilor ca toate aceste taxe urmaresc inrobirea noastra?
      Cat timp imi va trebui sa economisesc bani pentru a putea sa cumpar un autoturism (chiar o rabla romaneasca). Am un salariu de 185 Euro.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxe ,Reinnoire parc auto. (Duminică, 14 ianuarie 2007, 20:28)

      Jozsef [anonim]

      Daca Sulfina Barbu vrea sa reinnoiasca parcul auto mai bine ajuta populatia decat sa-l opreasca.Stim bine ca aici sunt interese a unor oameni nicicum despre poluarea aerului.Zice ea asa (Sulfina B): 70 % din din parcul auto a tarii este non-euro! Dar
      daca iau o masina de euro 1 sau 2, acela deja nu mai este non-euro.De altfel este problema lor ca parcul auto este in aceasta stare,vorbesc despre fostii si actualii comunisti.De altfel comunismul izvoreste din Franta,ca si acest caz de taxe de prima inmatriculare, pt ca este ideea fabricii de Dacia Automobile.Problema mai mare este ca daca Romania va fi sanctionata tot din nostrii vor fi platiti amenzile iar cei cu "unsoarea pe cap" vor zimbi linistit ca mutu la ......., na acolo.Ei nu au de pierdut asa.Dar fratilor traim noi si mai departe!!Sus cu capul.!
    • 0 (0 voturi)    
      Taxe ,Reinnoire parc auto. (Duminică, 14 ianuarie 2007, 20:36)

      Jozsef [anonim]

      Daca Sulfina Barbu vrea sa reinnoiasca parcul auto mai bine ajuta populatia decat sa-l opreasca.Stim bine ca aici sunt interese a unor oameni nicicum despre poluarea aerului.Zice ea asa (Sulfina B): 70 % din din parcul auto a tarii este non-euro! Dar
      daca iau o masina de euro 1 sau 2, acela deja nu mai este non-euro.De altfel este problema lor ca parcul auto este in aceasta stare,vorbesc despre fostii si actualii comunisti.De altfel comunismul izvoreste din Franta,ca si acest caz de taxe de prima inmatriculare, pt ca este ideea fabricii de Dacia Automobile.Problema mai mare este ca daca Romania va fi sanctionata tot din nostrii vor fi platiti amenzile iar cei cu "unsoarea pe cap" vor zimbi linistit ca mutu la ......., na acolo.Ei nu au de pierdut asa.Dar fratilor traim noi si mai departe!!Sus cu capul.!
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim seriosi (Luni, 15 ianuarie 2007, 10:29)

      daniel [anonim]

      sa fim seriosi. interesul poarta fesul!!! discutia cu interesele nu isi mai are rostul. ce putem face practic este sa scriem cate o plangere la siturile care sunt date mai jos.

      toata treaba cu reinnoirea parcului auto e abureala, scuzati-mi expresia,
      DEMONSTRATIE:

      presupunere se va permite aducerea masinilor cu euro 2 din germania sa zicem. iti iei cu 800 euro golf3 din 95 (www.mobile.de) sa zicem ca mai dai pe benzina 2-300 euro, si inca max 1000 pe inmatriculare (cat ar fi normal), sa zicem ca dai max 2500 eur, si ti-ai luat masina tapana, care se vinde la noi cu 3500-5000 eur
      PRACTIC
      multi vor cumpara masini din astea, si parcul se va reinnoi, pentru ca nimeni nu va mai cumpara cu 2000 euro golf2 din 86 de exemplu, ca sa nu mai zicem de dacii

      bineinteles ca nu mai punem problema de calitate, fiabilitate, etc ,etc, ceea ce daciile noastre de pana in 3000 euro... no comment

      CONCLUZIE
      judecati voi daca spun bine sau nu
    • 0 (0 voturi)    
      echitate fiscala (Luni, 15 ianuarie 2007, 18:49)

      Marius [anonim]

      As vrea sa punctez un aspect pe care nu l-a punctat nimeni pana acum: egalitatea fiscala. Primariile taxeaza vehiculele cu propulsie mecanica doar dupa cilindree. Eu am un 1796cmc E2 pe care am pus GPL si am devenit E4. Eu platesc acum la fel ca un 1800cmc non euro, cu toate ca am clasa de poluare E4. Eu sunt impozitat la primarie cu fractiuni de cate 200 cmc, indiferent de clasa de poluare. In Germania impozitul creste cu trecerea timpului pentru aceeasi clasa de poluare ;la calculul impozitului se tine cont de clasa de polare si de clindree; istetzii de la administratzie si interne nu sunt in stare sa faca bani din dacii,oltcit,aro,tv,raba,saviem si alte coji non euro deja inscrise dar stiu sa puna taxe pe un E3 de 5 ani care poleaza la fel ca un E3 de 1 saptamana. In RO nu apare scrisa in clar clasa de poluare nici pe CIV nici pe talon, asa cum apar aceste date pe actele germanilor. Da Doamne minte prostilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt reclamatii la Comuniunea europeana (Luni, 15 ianuarie 2007, 20:19)

      bmwX5 [anonim]

      Pt cel care posteaza anunturile cu reclamatii (sa dam emailuri)...dak poti pune u o reclamatie in engleza (franceza sau germana)(sau altcineva care le are cu engleza) cum iti este tie mai usor, pt k multi nu stiu sa faca, si asa ar fi mai usor pt toti.Lasi spatiu und sa trecem numele,si ce mai trebuie...si gata.oricum, chiar dak se va scoate taxa asta, d prima inmatriculare, statu nu e prost! niciodata nu va iesi el in pierdere, o sa mareasca impozitu in functie d euro, si atunci o sa fie si mai naspa.si cine stie ce altceva o sa mai inventeze astia k sa ne ia banii.....MAMA LOR DE JEGOSHI SI NESIMTITI !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ecologizare (Marţi, 16 ianuarie 2007, 2:31)

      sergiu [anonim]

      Prima oara ar trebui obligate fabricile mari sa plateasca taxele de mediu {vezi Petrom}sau sa-si modernizeze instalatiile sa nu mai polueze .Ecologizarea gropilor de gunoi din tara si curatirea subsolului parlamentului de tot gunoiul din curtea lor si dece nu sa subventioneze tarani sa poata sa-si schimbe tractoarele si camioanele din gospodarii.Eu nu cred ca ar fi romani sa-si cumpere masiini mai poluante decit cele care le au sau care sunt in tara. Noi nu ne putem kk de foame dar trebuie sa avem masinile cele mai noi. Daca importam masini de salvare mercedes din1999 oare vor fii mai rele deci Daciile break? Eu conduc din88 numai masini straine si nu am nimerit masina mai proasta decit Daciile noastre rominesti.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa = Hotia Grupului de Interese Tariceanu (Marţi, 16 ianuarie 2007, 11:04)

      Rusu Mihail [anonim]

      Combinatia ideala Tariceanu / Citroen & Surfina Barbu & Grupul lor de intrerse, vor sa ne explice celor cu suficienta experienta din Vest , ca un BMW din 1999 cu Euro 2 , este " o troaca " pt care trebuie un roman sa dea 4000 euro taxa, atit timp cit aceasta masina impecabila, se poate cumpara cu aprox 5-6 mii de euro ...
      Orice auto din vest nu se exporta fara TUV ( revizie tehnica la singe ) Scorneala cu " rable " este opera guvernului Tariceanu
      Aceasta pentru ca Grupul de interese Tarieanu / Citroen , vor sa-si umple buxunarele cu banutii fraierilor romani.
      Este chiar Romania tara care lupta antipoluare ? Noi , cu gunoaele ce zac pretutindeni ? Noi care avem bariere cu cantoane peste care orice maina cu Euro 4 isi rupe toba de esapament ? UNDE este PROTECTIA CONSUMATORULUI ???
      Luptati impotriva acestei CACIALMALE scornita de Tariceanu si sustinuta de gasca lui.
      Hotie curata ! Magari !
    • 0 (0 voturi)    
      vedeti mercedesul asta numit "rabla" (Marţi, 16 ianuarie 2007, 13:03)

      danut [anonim]

      http://www.mobile.de/SIDVZ94FhGD9T97uF4BQTnPyw-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1168939986A1Iindex_cgiD1100CCar%5B-t-vctpLtt~BmPA1C101B20C240%81%5C-t-vCaMkPRQuRDSeUnVb_X_Y_x_yrd~BSRA6D1100E17200H30000000BGND2005CPKWA0HinPublicA2A0A0A0D1994/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=103&id=11111111241152895&


      da un click aici. daca loganul nostru cel mai scump e mai bun decat mertanul asta inseamna ca suntem... dar daca mai spunem ca e si "rabla" ptr ca e din '95, inseamna ca am luat-o razna de-a binelea. chiiar sunt curios daca mai marii nostri ar prefera sa conduca logan decat sa conduca aceasta masina superba.
      dar daca iti iei masina adevarata din asta cu 2500 eur si mai platesti cum ar fi normal vreo 500-800 euro, atunci cu vreo 3500-4000 euro cu totul ti-ai luat masina de lux, nu? si atunci INTREBARE: CINE O SA MAI CUMPERE FAIMOSUL LOGAN???
    • 0 (0 voturi)    
      taxa inmatriculare e corecta SI PREA MICA (Marţi, 16 ianuarie 2007, 13:53)

      CORNEL [anonim]

      taxa e prea mica nu sunt e bine ca vor so reduca , trebuia chiar mai mare , oricum fraerilor care vreti masini moca o so lu-ati in mana cui ii con vine sa dea 5000 de euro pe o masina din 95 , eu nu as da nici mort mai bine un logan nou sau un euro 3 la 10000 euro asa ca la munca hahalelelor , zdrentelor , pomanagilor , sunte-ti de cacat ma astia care vreti taxe mici si in Ungaria , Grecia, Austria Belgia etc sunt taxe enorme oare de ce ? ca sa nu umple tara de gunoie fraerilor care nu va ganditi si la alti care sufera batrani copii, numai ca vreti voi rable si harburi rusine ma sA VA FIE
    • 0 (0 voturi)    
      No Problem (Marţi, 16 ianuarie 2007, 17:41)

      Andrey [anonim]

      nu vad care ar fi problema dak aceasta taxa ne ajuta sa aducem masini mai ieftine.Oricum nu prea am intalnit oameni care sa isi permita o masina noua , cea mai buna solutie fiind de a`si procura una din alta tara.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pt dobitocul de cornel (Marţi, 16 ianuarie 2007, 19:58)

      palex [anonim]

      daca el cred ca un cacat de logan ii mai bun decat o masina de 10 de dincolo sorry sa mearga la buda si sa traga apa cu el insusi!!!!!!si in plus mai verifica taxe din tarile amintite de tine mai bolovane nu sunt asa de mari!!!!! cultivate baieite si mai citeste si alte reviste nu numai din tara si vei afla mai multe fraiere
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu ne lasam invinsi (Marţi, 16 ianuarie 2007, 20:23)

      costi din Arad [anonim]

      E foarte clar ca taxa asta e de rahat si e ceva aberant
      trebuie sa facem ce putem si sa ne aratam indignarea si nemultumirea fata de aceasta treaba murdara si fata de mai marii care au gandit-o(Fraieru de tariceanu si sulfina,...)
      Scrieti pe net,vorbiti cu toata lumea in public,faceti reclamatii la C.E.,lipiti afise,nu va lasati!
    • 0 (0 voturi)    
      mincinosii (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 14:50)

      marius [anonim]

      sa ne arate si noua oameni buni unde se mai platesc astfel de taxe in europa?
      ptr ca eu unu nam mai auzit una ca asta ,ceea ce face guvernu este hotie pe fata. ce rable domnule ?
      singurele rable care sunt in romania sunt daciile.cate masini fumegand pe strazi aduse de afara sunt in romania ?si cate dacii si rabe sunt care fumega? cele de afara sunt in proportie de 25% iar daciile ,rabele etc sunt 100%.deci eu nu cred ca aducand masini de afara vom transforma romania intro groapa de gunoi ci dimpotriva daca continuom sa cumparam dacii atunci sigur va ajunge groapa de gunoi.
    • 0 (0 voturi)    
      off-shore (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 17:51)

      ciprian [anonim]

      Chiar sunt interesant cum se poate face un astfel de off-shore, as vrea sa-mi dea cineva detalii...
    • 0 (0 voturi)    
      site vanzari auto (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 18:01)

      bogdan [anonim]

      As fi interesat sa cumpar o masina SH din Germania, dar nu gasesc un ste specializat pe asa ceva scris in engleza, ca orice ar face guvernul tot imi iau un Opel decat un Logan...Cine stie va rog sa ma anunte
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cei ce se bucura de bagarea taxei la prima inmatriculare (Joi, 18 ianuarie 2007, 1:06)

      moldoveanu ilie [anonim]

      bucurativa cand vedeti un roman intrun OPEL din 98 _2000 rulata in afara tari nu intro dacie de 25 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      poluarea (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:32)

      timisoreanul [anonim]

      cum e cu taxa de poluare la masinile noi.GLUMETILOR
    • 0 (0 voturi)    
      hoootiii si hooootiiiaaaa (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:07)

      karl [anonim]

      nu vedeti fratilor inca ce vor ei urmaresc un singur lucru romanul cinstit sa fie sluga lor gratis daca i
      posibil iar cei care ne prostesc de la revolutie si care ne fura zi cu zi ne au furat si dreptul la munca in tara langa familii sa se lafaie de bine din sudoarea noastra crapale ar neamul de hoti
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa de inmatriculare (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:14)

      Zsolt [anonim]

      Va propun sa adunam semnaturi de protest fata de aceasta lege si o sa vedeti o sa fim foarte multi si poate se vor razgandi ca se vor apropia si alegerile si cine stie cine va castiga.
      Asta ca o idee.
      Daca o masina primeste verificarea in Germania, unde se stie ca nu trec masinile ca la noi la RAR, ce explicatie poate sa ne dea ? Daca masina circula in Elvetia unde chiar sunt norme pt. antipoluare atunci cum poate sa polueze la noi?
      Sunt de acord sa aiba taxe mari masinile care nu au nici un fel de Euro, nici macar Euro1.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa pe prostie (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:29)

      bogdan [anonim]

      Daca prin taxa de prima inmatriculare se doreste innoirea parcului auto, de ce se taxeaza si masinile NOI Euro4? Logan 1,5 dci EURO 3 e taxata cu 573 euro. Nu e masina noua?
    • 0 (0 voturi)    
      taxa inmatriculare (Joi, 18 ianuarie 2007, 22:02)

      zaharia adrian [anonim]

      va rog sa imi spuneti si mie cat voi plati daca o sa aduc din germania un vw golf, 1900cm,euro3,de 3 -4 ani si daca se poate sa imi spuneti ce taxe mai sunt de platit pana ce masina e inmatriculata cu nr de romania.
      va multumesc si astept raspuns
    • 0 (0 voturi)    
      bun venit (Vineri, 19 ianuarie 2007, 11:37)

      anonim [anonim]

      Bun venit in Romania !!! Bun venit in tara minunilor !
    • 0 (0 voturi)    
      Ce facem cu americani? (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 18:55)

      Ioan Rus [anonim]

      Americani din cite stiu nu au nici o treaba cu mediu,sunt pe dinafara, au acele masini cu motoare imense. Rusine guvernantilor nostri,iar cei cu bani care comenteaza cum ca ar fi o taxa buna nu iutati ca doua sau trei masini noi fac cit una de vreo zece ani,la poluare ma refer,fac aluzie la faptul ca uni au mai multe masini de caciula si noi..............incep sa urasc tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu (Duminică, 21 ianuarie 2007, 23:08)

      ion marius [anonim]

      domne voi nu vedeti ca totul se invarte in jurul loganului. normal ca daca nu bagau taxa asta nu mai isi cumpara nimeni puturoasa aia de masina.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Duminică, 21 ianuarie 2007, 23:14)

      ion marius [anonim]

      totul se invarte in jurul loganului.normal ca daca nu bagau taxa asta numai cumpara nimeni amarata aia de masina pe 10 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa prima inmatriculare (Luni, 22 ianuarie 2007, 16:10)

      rares [anonim]

      Si daca imi aduc o masina din america? de 5-6 ani? cum se calculeaza .. acolo nu exista Normele Euro?
    • 0 (0 voturi)    
      cat e taxa (Luni, 22 ianuarie 2007, 17:49)

      mester [anonim]

      care e pagina pe care pot vedea taxele pt. autoturisme:???
    • 0 (0 voturi)    
      pt aia cu bani m--e (Marţi, 23 ianuarie 2007, 1:15)

      basescu:) [anonim]

      pt baeti astia care tot isi iau loganuri si sunt pro taxe(sunt niste tarani infecti)pt ca o masina din afara bate la cur un logan,dar cum am ziso pt un cirnat(cornel ... si alti)nu inteleg ca la noi mai circula masini din 77 si mai vechi,si poate nu toti au cas sa isi traga ceva nou dar cirnatu asta de cornel e prea prost sa inteleaga.eu fratilor am un ford din 98 cu nr de italia si jur ca nu il dau pe un logan nou.(poate dc e sora lu cornel in masina...........................glumeam ,nici asa) iar pe tine cornele as strica bara si capota de la masina laba trista
    • 0 (0 voturi)    
      camion (Joi, 25 ianuarie 2007, 17:28)

      Gaby [anonim]

      Daca as cumpara din europa un camion euro 2, de 16 tone,cu macara,cu o capacitate de 10000 cm3, cat as plati taxa de prima inmatriculare
    • 0 (0 voturi)    
      buna ziua (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:27)

      vition marian [anonim]

      am o rulota din 1981de720kg neinmatriculata adusa din olanda. Ce formalitati trebuie sa urmez,taxe,acte necesare sau unde ma pot informa mai bine? Va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      TAXA FOARTE BUNA (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 20:10)

      MMs [anonim]

      Nu inteleg de ce va plangeti toti de taxa asta care o sa mai curete din harburile puturoase si chiar periculoase.

      Daca vrei sa platesti taxe mici este simplu :

      1/ Daca ai bani, ia-ti un audi ultimul racnet si va fii taxa mica
      2/ Daca n-ai bani ia-ti un logan nou euro 4 si taxa va fii tot mica
      3/ Daca esti sarac lipit ia-ti un logan de ocazie macar sa fie euro 3 si nu platesti asa de mult

      Dar lasati rablele euro 2 si mai jos la ele acasa !

      Deci pina la urma toata lumea este fericita !
      Romania sa mai curata de harburi si nu se importa rable deci balanta commerciala se dezechilibreaaza mai putin ca si asa nu este prea in forma ...
    • 0 (0 voturi)    
      meeting (Duminică, 28 ianuarie 2007, 22:33)

      eu insumi [anonim]

      sunt acum intrun parc auto in olanda.Hai sa va dau cateva preturi :
      renault scenic 1999 1.6i 16v(euro2,taxa=3000e) cu aaabsolut toate dotarile=2000e.Cumparata azi de niste polonezi.
      Ford mondeo caravan 1996 1.6i 16v cu bara de fata rupta (euro2,taxa =3000)E full=500e
      renault megane 2002 caravan 1900dci full (taxa tariceanu=1625e)=2400e.Nu mai continui ptr.ca imi creste tensiunea.Cam de "rable" din astea vrea sa ne pazeasca tariceanu.Daca nu credeti,nu aveti decat sa va uuitati la preturi pe net.Bineinteles ca daca cumperi masina direct de la proprietar ,ai sansa s-o iei mult mai ieftina decat de la auto-haus.Cine mai sustine teoria cu intrarea tuturor rablelor in fascinanta noastra ro,e ori vre-un cretin cara nu a iesit niciodata din tara ,ori are decastigat de pe urma acestei manipulari grosolane.
      Propun cam asa:Sa organizeze A.C.R.ul o manifestatie impotriva acestei taxe ,ca vor veni f multi oameni.Numai noi suntem un grup de vreo 20 persoane!
      U.E.trebuie sa vada ca nu suntem un popor de resemnati care asteapta intotdeauna ajutor de la altii!Ati vazut cum au desfiintat taxele alea de la frontiere cand au protestat camionagii!Asa trebuie actionat impotriva nemernicului de tari si a mutantului ala de valmar!
      Cei care cunosc Jurnalisti,propuneti articole si emisiuni televizate pe subiectul asta,ca sa le tremure chilotii nemernicilor din guvern.
      Astept sa mi se comunice unde si cand !
    • 0 (0 voturi)    
      TDPI ... (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:49)

      Gabriel [anonim]

      Vreu sa-mi spun si eu parerea cu privire la TDPI (Taxa de prima inmatriculare). Sa spunem ca sunt de acord cu privire la masinile non euro sau euro2 (acum ramane de vazut daca sumele sunt ok) dar in nici un caz nu sunt de acord cu taxe pentru euro 4. Pai cum incearca astia de la guvern sa ma convinga pe mine sa aduc masina Euro 4 daca si pentru asta am de platit taxe? Eu as spune ca ar fi o chestie desteapta daca cei de "sus" ar face ceva de genu, pentru cel care aduce in tara o masina mai buna decat cea pe care o are (Ex: Dacia din '80, Skoda '78, etc) sa nu plateasca nimic in schimb sa fie obligat sa o duca la casare pe aia veche. Daca aduci Euro 4 sa nu ai de platit nici o taxa indiferent de motor (care este diferenta la noxe intre un motor de 1.6 Euro 4 si unul de 2.5 Euro 4?). O alta problema cu privire la impozitul pe masina ... de ce unul cu un Mercedes de 1.8 sa plateasca 1 milion si ceva si ala cu motor de 3.0 sa plateasca 20 si ceva de milioane? E diferenta doar de greutate (poate 50 kg) ...
      De fapt sunt altii mai destepti ....
    • 0 (0 voturi)    
      Calculator taxe (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:19)

      Gabriel [anonim]

      Pe pagina asta de la ministerul finantelor va puteti calcula taxa de prima inmatriculare:
      http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

      Sa aveti bafta .... la o taxa mai mica.
    • 0 (0 voturi)    
      Subiect de cearta pt prosti!!! (Marţi, 30 ianuarie 2007, 11:12)

      MR.MAGOO [anonim]

      Romanul pomanagiu si calic cum al stim cu toti viseaza totul MOCA.Masina,casa,terenuri si tot ceea ce-i doreste sufletelul.Eu am cumparat anul trecut un Wv Passat si am platit accize si TVA 1500 EURO.Dupa noua lege la aceeasi masina taxa de prima inmatriculare e 1600 EURO.Nu vad prea mare diferenta!O sa-i dau eu diferenta primului pomanagiu care se plange de taxa asta mare de inmatriculare.Serios!!
      Sa puna mana toti calicii la munca,adica toti cei care viseaza Mertane,Audi,si alte masini erotice la 1000 EURO.
      La munca fratilor,nu la intins mana!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      taxa.... (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:47)

      petronela [anonim]

      pai la mine la calarasi...nu imi ia banii la trezorerie pt. prima taxa de inmatriculare...pt ca nu shtiu doamnele de acolo cat este....shi daca te duci shi le spui cat este..itzi spun ca tot nu iti pot lua banii pt. ca "lor nu le-a venit nimic oficial". shi astefel de cateva zile tzin mashina parcata...
    • 0 (0 voturi)    
      Pt Mr.Magoo (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 9:54)

      P [anonim]

      113. Subiect de cearta pt prosti!!!
      MR.MAGOO (30 ian 2007 11:12)

      Romanul pomanagiu si calic cum al stim cu toti viseaza totul MOCA.Masina,casa,terenuri si tot ceea ce-i doreste sufletelul.Eu am cumparat anul trecut un Wv Passat si am platit accize si TVA 1500 EURO.Dupa noua lege la aceeasi masina taxa de prima inmatriculare e 1600 EURO.Nu vad prea mare diferenta!O sa-i dau eu diferenta primului pomanagiu care se plange de taxa asta mare de inmatriculare.Serios!!
      Sa puna mana toti calicii la munca,adica toti cei care viseaza Mertane,Audi,si alte masini erotice la 1000 EURO.
      La munca fratilor,nu la intins mana!!!!


      Sa ne iei ceva in gura MR.Magoo pai tu crezi ca toata lumea are bani de Passat.Dute dracu cu tot cu el si nu mai comenta pe aici
    • 0 (0 voturi)    
      TAXA LU' PESTE (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 16:27)

      un fraier.. [anonim]

      Ma fratilor! Cat or sa ne mai ia "dragii nostri conducatori" de prosti??????????????? Cum poti sa afirmi ca aceasta taxa este pentru protectia mediului in momentul in care, dak s-ar putea aduce macar masini euro2 cu taxe decente in maxim 6 luni ai cauta dacii (!!!!euro 0!!!!!) pe strada cu lumanarea....?
      Cat de imbecili ne crede madam Sulfina, Dl Tariceanu, si nenorocitul de presedinte de la Dacia......? In loc sa se considere opinia ACR-ului, cu zeci ani de experienta in domeniu la elaborarea acestei taxe naziste s-a luat in considerare opinia APIA....care doar nu erau tampiti, asa cum ne cred pe noi, sa-si taie singuri craca de sub picioare....
      Care sunt interesele...sa va spun eu: Tariceanu importa Citroen, Tiriac aduce n marci si a cotizat in campanie, nenorocitu de la Dacia.....e clar ca-si vinde rahatul de Logan.....
      Ce conteaza ca probabil Comisia Europeana ne va amenda pt o taxa aberanta...ca doar nu-i amendeaza pe ei....tot noi, cotizantii de rand si vacile de muls platim aceasta taxa, iar ei isi protejeaza bine merci vanzarile....!#@%@#~!~@#!!!!
      Chiar credeti ca se compara o masina adusa din Germania, sh, chiar cu 10 anni vechime, cu rahatul lor de Logan, la care si roata de rezerva e optionala????????Ce naiba!?!?!?!?
      Dak nu vom lua atitudine vor continua sa faca ce vor ei iar noua ne va fi mai bine..peste 10 ani, cand nu vom mai avea nimic de dat.....
    • 0 (0 voturi)    
      pt parveniti cu gura mare... (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 16:58)

      un fraier... [anonim]

      Aaa. apropos...pt. parvenitii care si-au permis masini decente noi....Voi chiar nu mai puteti de grija altora...?
      Chiar trebuie ca numai voi sa va plimbati curu in Audi, Bmw, Mercedes.......
      Nu poate alt amarastean, dak are cum, sa-si ia un bmw sau audi mai vechi, oricum mai bun decat orice logan sau dacie k nu mai aveti voi loc???????
      Mai inchideti botu si vorbiti la ora copiilor k sunteti prosti ca noaptea....dak chiar credeti ca cei care au facut legea asta chiar se gandesc la mediu..!
      Cine cere pomana ma nenorocitilor...?????@$#%?^$&%
      Ce masina pot sa-mi iau k sa-mi schimb dacia din 90 cu un salar de 200E?????
    • 0 (0 voturi)    
      pt parveniti si cretini (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 17:06)

      un fraier [anonim]

      Aaa. apropos...pt. parvenitii care si-au permis masini decente noi....Voi chiar nu mai puteti de grija altora...?
      Chiar trebuie ca numai voi sa va plimbati curu in Audi, Bmw, Mercedes.......
      Nu poate alt amarastean, dak are cum, sa-si ia un bmw sau audi mai vechi, oricum mai bun decat orice logan sau dacie k nu mai aveti voi loc???????
      Mai inchideti botu si vorbiti la ora copiilor k sunteti prosti ca noaptea....dak chiar credeti ca cei care au facut legea asta chiar se gandesc la mediu..!
      Cine cere pomana ma nenorocitilor...?????@$#%?^$&%
      Ce masina pot sa-mi iau k sa-mi schimb dacia din 90 cu un salar de 200E?????
    • 0 (0 voturi)    
      cumpar masina (Joi, 1 februarie 2007, 0:45)

      Gabriel [anonim]

      Vreau sa protejez mediul si producatorii autohtoni de automobile ... asa ca nu am sa-mi aduc masina de afara Euro2 (Mercedes, BMW, AUDI, VW) ci am sa-mi cumpar o bastinasa ... DACIA din 1980. Am cateva avantaje: nu platesc taxa de prima inmatriculare (care ar ajunge undeva la valoarea de 4000 Euro) si care ar insemna de 20 de ori valoarea masinii, o repar usor la coltul blocului, o vopsesc cu pensula, pot baga orice in rezervor, nu am nevoie de catalizator, nu are sisteme sofisticate, etc ... intr-un cuvant am grija de aerul pe care il respir.
      La salariul meu imi permit o masina fabricata pe la noi, o Dacia dar nu Logan ci masina bunicului lu Gigel ca tocmai i-a facut motorul (carpit). El vrea sa-si cumpere o Raba (basculanta) din 1960 chiar daca are bani de una din vest din '90 dar nu are bani de taxa de prima inmatriculare asa ca e mai bun fumul produs de una din '60 decat una din 90.
      Ar mai fi ceva, vecinu de la II are o berlina din 2000 (NON EURO, bord CN) - masina super domle', veciu mi-a garantat ca nu haleste decat 1/2 l ulei la mie asa ca mie-mi convine la 30 de mii litru, scoate mult fum la pornire ca dupa ceva timp ... m-am acomodat.
      Oare cat de cretini sunt unii sa creada ca aceasta taxa (la valorile actuale) si in forma actuala ne avantajeaza?
      Am mai spus ca sunt de acord cu taxa pentru masini non euro sau euro2, dar sa platesc taxa si pentru euro 4 este absurd. Pai este pana la urma taxa de mediu sau e o cale de a mai suge niste bani?
      Eu am vandut un Nissan Bluebird din 1978 cu banii la care poti visa la o masina euro 2 de prin 92 - 93 dar sa le tina ei acolo si noi le tinem pe ale noastra. Daca statul ar fi venit cu o sugestie si mi-ar fi spus ... mergi afara iti cumperi una peste asta (obligatoriu), nu platesti nici o taxa dar esti obligat sa o aduci la cos pe asta, nu credeti ca ar fi fost mai bine?
      Oare astia cu bani (care sunt de acord cu taxa) cred ca doar ei au masini sau trebuie sa aiba? Gresit !!! si pacatosu cu 200 de Euro vrea masina ...
    • 0 (0 voturi)    
      taxa pe existenta decenta (Joi, 1 februarie 2007, 18:28)

      gheorghe doja [anonim]

      Este foarte simplu:
      1 - Strazile vor fi mai goale
      2 - Apar locuri de parcare
      3 - Blondele lor nu vor mai lovi atat de des masinile
      Romani bine ati venit in UE
    • 0 (0 voturi)    
      sistemul romanesc.. (Vineri, 2 februarie 2007, 11:08)

      un fraier... [anonim]

      Nu stiu daca ati urmarit ultimele intorsaturi ale acestui subiect!
      Am crezut ca prostia are limite si nesimtirea la fel, insa, din nou, alesii nostri ne-au demonstrat ca nu e asa!!!!@#@#%$&& Dl. Vladescu are o solutie de "geniu" pentru a mentine in continuare aceasta taxa aberanta, daca tot taxeaza, "la prima inmatriculare", in scopul slujirii "protectiei mediului" (a se citi protectia lui Tariceanu si clicei de la APIA), ce-ar fi sa taxeze si masinile sh din Romania care-si schimba proprietarul...????? Pe asta cum or s-o mai cheme...????..............TAXA DE FRAIER???????????
      E ca si cum te-ai dus la dentist cu o masea cariata, iar acesta iti spune ca nu e nici o problema iti scoate toti ceilalti dinti si te-a reparat!!!!!
      NU POT SA CRED CAT TUPEU SI CATA NESIMTIRE AU CEI PE CARE I-M VOTAT PENTRU O VIATA MAI BUNA!?!!!!?!!!!!!
      Pana in acest moment nu eram un sustinator al plecarii in strainatate, insa, vis avis de ceea ce se intampla in Romania, incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la plecare impreuna cu familia, sa ramana numai ei in tara, sa se aleaga intre ei, sa plateasca ei taxe aberante, sa-si trimita ei biletele, sa nu mai aiba cine sa moara in spitale din cauza lipsei de echipament medical de baza, desi casa de asigurari de sanatate are sedii tip palat si angajatii salarii de nu stii sa le scrii zerourile, sa nu se mai prabuseasca scoli, dar ministerul sa-si ia audi de 60.000 eur, ca-n Logan ii durea gatul, sa se nu se mai fereasca de vot uniniminal ca dracu de tamaie pentru ca tot ei se vor alege, etc......a si mai ales sa se duca cu toti la dracu sa nu-i mai vedem si sa nu mai auzim de ei....!
    • 0 (0 voturi)    
      scarba!! (Vineri, 2 februarie 2007, 14:32)

      yety [anonim]

      Mi-e scraba ca respir acelasi aer cu javrele astea !!
      Mi-e scarba ca ma numesc roman si ca traiesc intr-un popor de slugi la hoti !
      Atata timp cat populatia nu face nimic sa-i impiedice pe jegosii astia ,ne meritam soarta !
      Domnilor care au votat pentru introducerea acestei taxe le urez multa sanatate si viata lunga , atata cat sa apuce sa-si vada copiii murind in chinuri !
    • 0 (0 voturi)    
      ROMANIA=HOTIE (Duminică, 4 februarie 2007, 21:03)

      bobo [anonim]

      Mi-a placut articolul si comentariile contra taxei,si ma intreb de ce subiectul acesta ,care este mult mai important decat alte prostii si il priveste direct pe cetatean,nu este dezbatut mai des la tv si in general in presa?Oare manipularea populatiei nu a incetat?(bineinteles era o intrebare retorica)Oricum voi cauta portite de a nu plati taxa si cand le voi gasi le voi pune pe forum!Trebuie sa lovim si noi cumva in hotii astia de guvernanti care isi urmaresc numai propriile interese!Daca nu luam atitudine intr-un fel sau altul vor mai gasi ceva cu care sa ne calce in picioare.Guvernatilor care au sustinut aceasta aberanta taxa le urez sa le stea in gat toata pielea care o jupoaie de pe spinarile romanilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa de prima inmatriculare (Luni, 5 februarie 2007, 1:39)

      Anonimus [anonim]

      SI mai castiga cineva din aceasta taxa; mecaniciisi tinichigii auto care, in continuate vor carpi cu drag , ancestralele Dacii,Aro, sau Olcituri.
    • 0 (0 voturi)    
      Rabla (Luni, 5 februarie 2007, 8:07)

      Florin [anonim]

      Buna ziua,
      vreau sa va aduc aminte ca problema cu mediul este doar un mare faaaaaaaaas aruncat in botul romanului de rand cum ca se inlocuieste parcul auto......
      Sa facem un calcul:dai o rala si statul te minte-n fata ca-ti da 3000ron.Dar asta doar daca iei cu banii jos o masina noua.FAci credit si iei o masina noua.oricare ar fi ea noua.
      La orice produs cumparat platesti TVA.La cea mai ieftina masina noua pe care o poti cumpara (cacatul asta de logan ambience 1.4 / 6400 euro) TVA-ul oricum este mai mare de 3000 ron deci statul castiga financiar din acest proiect si pe romaneste "DEFAPT IL DOARE-N C#R DE MEDIU!!!!!!!"
    • 0 (0 voturi)    
      Ce inseamna sa traiesti pe spinarea gloatei (Marţi, 6 februarie 2007, 0:19)

      Gabriel [anonim]

      Nu suntem decat carne de tun ...
      Nesatuii astia de la guvern care nu stiu ce e aia munca, ban muncit cu sudoarea fruntii, taxa care inseamna poate salariul unui dobitoc pe un an si ceva ...
      Are cineva adresa cretinilor astia de la guvern? Haideti sa-i bombardam cu emailuri ... sa le spunem si parerea noastra a celor de jos, a dobitocilor (nu suntem altceva in ochii lor).
      Logan 2007 sau BMW 2000???? oare care poleaza mai mult? Care e mai sigur? etc ...
    • 0 (0 voturi)    
      o solutie....? (Marţi, 6 februarie 2007, 15:03)

      fane [anonim]

      am citit si am tot citit...cum poti sa spui ca esti de acord cu taxa asta? sau ca ea ne protejeaza??? eu, am o masina non euro, diesel, si as vrea sa aduc una din italia sau germania ca-s mai ieftine.de cel mult 8 ani...si cu ceva euro...ar fi mai poluanta decat cea pe care o am? nuuuuu, dar guvernul asa zice,ca ar fi.asta inseamna ca guvernul e ori prost, ori hot, ori si una si alta!eu am sa imi aduc totusi masina, am sa circul cu ea aici, am sa fac si rca aici, dar o voi lasa inmatriculata pe fratele meu care e in italia!si voi plati impozitul pe ea acolo, cred ca in vreo 20 de ani voi ajunge sa platesc impozit cam cat as plati taxa la noi! se poate!!!! trebuie doar o procura ca ai acordul proprietarului de a circula cu masina, oriunde in eu.si mai rezolv ceva: le dau cu tifla guvernului si lui tariceanu. si va mai zic ceva: daca RO va ajunge sa fie amendata din cauza ca lui tariceanu ii e frica ca nu va mai vinde citroen noi, am sa actionez statul in judecata, sa plateasca amenda cei ce au impus taxa, din buzunarul propriu, nu din al meu....si am sa ma asociez si cu altii, pentru a face acelasi lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie sa luam masuri!!!!! (Luni, 12 februarie 2007, 16:59)

      ady23 [anonim]

      am citit multe comentarii.....nu stiam de acest site si acest forum;ma bucur ca am gasit....in sfarsit multe pareri ce coincid cu ale mele...eu propun sa facem cunoscut acest forum si cu acest prilej sa ne putem aduna in numar tot mai mare ,sa putem frana aceasta bataie de joc ,indreptata spre noi de acesti nenorociti ,f...... tu-i in gura de javre ordinare..vor sa ne controleze in ultimul hal! ia auzi sa cumpar eu masina noua (la salariile romanesti),ca sa-i fac eu cu p.....a mare pe excrocii astia carora nu le mai ajung banii....sigur in situatia asta ,cum sa le mai pese de cei prosti..ei nu vor sa inteleaga cat de greu se fac sumele de taxa in romania....le-as dori din tot sufletul(pentru toti excrocii de tip vladescu,sulfina tariceanu,pula de la apia,si toti jegosii ) sa ajung ei la salariile noastre de maxim 250euro sa-i vad atunci cum ar da ei pe taxa 2000-3-4 mii de euro! deci parerea mea sa facem tot posibilul(semnaturi,acorduri si tot ce se poate) sa-i oprim pe talhari!!! altfel ne vor biruii cum vor ei,ne vor scufunda in marea baltoaca,deasupra careia se vor plimba ei(jegosii) triumfatori si-n lux! sper din tot sufletul sa se rezolve problema,cu o solutie pozitiva pentru omul de rand ,care trebuie sa traiasca si el,nu credeti?ce vina avem noi ca nu avem banii hotilor?a si adresa de mail al guvernului :http://www.guv.ro/legaturi/mail-guv.php pe care puteti scrie si celor de la apia: apia@apia va salut!
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Joi, 15 februarie 2007, 12:43)

      radu [anonim]

      De 17 ani traim mai prost decit ar trebui din cauza ca mUE-istii
      toate guvernele jupoaia cetatenul roman.
      Cind e vorba de "sacrificii" pt. intrarea in UE (scumpiri la toate cele) sa rabdam !!! . Cind e vorba sa ne bucuram si noi ca putem cumpara o masina mai buna si mai ieftina mUE voie !!!
      Ca nu vrea kakatul de Tariceanu si gasca lui !!!!
      Sa dea Domnul sa-si cumpere numai medicamente si "spitalizari" pe banii pe care-i fura de la bietii romani !!!
      La trintit o data , cu motocicleta !!! , da nu a invatat nimic.
      Poate data viitoare ajunge in scaunul cu rotile !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu este greu sa intelegem (Luni, 19 februarie 2007, 21:05)

      romaniaciuc [anonim]

      oameni buni nu este greu sa intelegem ca cei pe care iam alesisi fac legea dupa cum vor ei. in europa este o taxa, dar asta la masinile noi. ca vorba aia ti-ai luat un mercedes de 40 euro nou iti permiti un 4000 de euro taxa, dar la romani nu au cum sa piarda primul ministru. care este presedinte fondator si presedinte de onuare al APIA precum si partener la citroen, dar asta nu inseamna ca importa numai citroen, plus de asta au nevoie de comisioane pentru campania electorala precum si vacante. va trimit o scrisoare pe care eu personal am primito de la bruxelles de la LASZLO KOVACS. nu avem decit sa-i bombardam cu e-mailuri si daca va fii nevoie sa mergem si la bucuresti. screti lui basescu pe adresa www.presidency.ro si puneti si ordonanta de urgenta care a promulgat-o. Decretul nr. 1460 din data de 28 decembrie 2006
      pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr.35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala.
      face-ti asta si lu tariceanu. vladescu si barbu la adresele /www.guv.ro/legaturi/mail-guv.php si aici ii gasiti pe toti la cabinet.
    • 0 (0 voturi)    
      TAXA (Duminică, 25 februarie 2007, 21:12)

      haiducu marius [anonim]

      Traiasca (Bine !!!?), acolo sus sau jos nu conteaza,Einstein ,ca bine a zis :Universul si prostia umana sunt infinite. Dar nu sunt sigur in privinta ultimului.
      Asa ca ....................
      Facem ceva !?
    • 0 (0 voturi)    
      (Vineri, 2 martie 2007, 23:40)

      cristi [anonim]

      santeti niste hoti sa va fie rusine in loc sa ajutati omaenii voi ii omarati
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Vineri, 9 martie 2007, 17:46)

      buiac alexandrina [anonim]

      cat se plateste taxa de prima inmatriculare la ford focus 1.6 benzina 2006(este adusa din germania)
    • 0 (0 voturi)    
      fara cuvinte (Luni, 12 martie 2007, 22:25)

      oscar [anonim]

      " taxele ar trebui marite la cel putin 10.000 euro pt rable" spunea cineva mai sus. un mercedes sl500 din 1997 care costa aproximativ 19.000 euro nu cred ca este o rabla la care trebuie sa platesti 14500 de euro TAXE.sa fim seriosi.traim in tara minunilor.cred ca peste cativa ani o sa ii intrecem si pe americani in minuni.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa Bat-o Vina !!! (Marţi, 20 martie 2007, 0:26)

      Anthos [anonim]

      Taxa asta miroase bine a hotie pe orice parte ai da-o. In Romanica a crescut nesimtirea intr-atat incat nici nu se mai fura cu, cap macar (oricum nu raspunde nimeni in fata legii - fie ea si europeana - ca a pus sau nu taxa). Mi-e rusine pentru a nu stiu cata oara ca sunt roman.

      P.S. Vreau sa-mi aduc un Audi A6 din 2000 cu motor de 2500cmc - dau pe ea in Germania cu toate cheltuielile (drum, cazare, masa, acte etc.) 11.000 euro. Ca sa vin la Romanica sa platesc 5366.25 euro in taxa de fraier? (masina asta cu 2500 cmc polueaza pe jumatate decat un kkt de logan cu ero 4 si motor de 1.4L) Pai s-o dam draq de treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      HOTIA PE FATA (Luni, 26 martie 2007, 19:27)

      VIOREL [anonim]

      TAXA DE PRIMA INMATRICULARE are ca scop protejarea mediului natural sau al mediilor de afaceri care nu dau drumul ciolanului? Daca taxa este "necesara" pentru limitarea noxelor produse de esapamentele tuturor vechiturilor din Europa care risca sa invadeze Romania, de ce este obligatorie si la cumpararea autoturismelor nou-noute...? Nu se mai satura de taxe si impozite !!!Sa le raman in gat...Cu banii platiti acum doua luni la achizitionarea "noului Corsa" puteam sa-mi platesc CASCO. Niste nenorociti ne conduc si ne fura pe fata!!!
    • 0 (0 voturi)    
      INMATRICULARE MASINA PE FIRMA (Marţi, 3 aprilie 2007, 20:37)

      vaiacondios [anonim]

      SE CREAZA SOCIETATE IN MOLDOVA
      ASIGURARE MAI MICA
      IMPOZIT LA MOLDOVENI MAI MIC
      SE CIRCULA NORMAL IN ROMANIA
      CHIAR DACA E IN AFARA UE
      BAFTA LA CREAT FIRME IN MOLDOVA
    • 0 (0 voturi)    
      taxa ilegala nascocita din putzul gandirii politicianului roman (Luni, 30 iulie 2007, 17:10)

      VICTOR [anonim]

      multe legi in romania sunt inventate ,alte legi copiate prost din occident,de abia m-am intors din germania o tara in care civilizatia sta la coada ca de romania e prima,nu aveau taxe,o masina o cumparai in 3 ore ,cu inmatriculat cu tot,legi clare si normale,am platit vignetA dar am mers 800 de km numai pe autostrada,am platit si in austria ,la fel autostrada pana cand si ungurii aveau servicii super in domeniul circulatiei,intru in romania si ce credeti vad indemnul la cumpararea de vigneta,tiganii asteptau in vama cu un iz de fraieropacalici rugandu-ne intr-o engleza perfecta ,mister biznis.merg [pe drumurile romanesti pline de gropi aglomerate ,cu restrictii dese viteza maxcima 50 la ora ,ma intrebam ptr ce vor astia bani de vigneta?.....ptr acelasi motiv in care cer bani ptr taxe de inmatriculare......e normal ca bogatul nu se gandeste la flamand ,dar daca ei mananaca cozonac sa ne lase sa MANANCA si sufletelul nostru o bucatica de paine uscata,ca nu dau pe o skoda 4000 in germania sa platesc inca 2000 in romania ,masina mult mai eficienta decat preavestitul logan,sarmanii politicieni romani se pare ca vor sa-i invete pe cei din vest ce inseamna europa........din pacate noi alegem ,noi suferim.....apropo masina ce am luat-o are euro 3 pe bune nu euro 2 ca loganul
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa de prima inmatriculare (Vineri, 10 august 2007, 13:45)

      Stefan [anonim]

      Am o masina Citroen din 1999 si mi se pare o aberatie k ma obliga s platesc taxa de 4000euro+celalate cheltuieli!!!Ce s fac in aceasta situatie,trebuie s fii nebun s dai atatia bani!Ce posibilitate am s ies din incurktura asta???trebuie s luam masuri impotriva acestor aberatii!Ast.raspuns
    • 0 (0 voturi)    
      taxele prima inmatriculare (Duminică, 9 septembrie 2007, 13:49)

      senki alfonz [anonim]

      dupa mine este o mare hotie ,in tara asta numaise fura inca stiti dragi cititori ai mei tara asta ar trebui sa aiba numele "tigania" adica tara tiganilor si a hotilor pt ca aici parlamentarii fura cel mai tare .imi cumpar o masina noua si trebuie sa platesc taxa de nu stiu pt ce ca cei din parlament sa poata sa traiasca bine . Nustiu cat timp mai rezistam cit mai putem sa platim . Daca tu furi o gaina te baga la parnaie pt minim2ani.Pe ei parlamentari care fura milioane lei noi pt cat timp se baga oare la parnaie. Sa stiti ca in tara asta n-o sa fie ordine pina cind o sa fie tiganii la putere adica hotii astia .levike
    • 0 (0 voturi)    
      taxa prima inmatriculare (Miercuri, 12 septembrie 2007, 19:51)

      LARRY [anonim]

      de fapt cit costa exact taxa de prima inmatriculare?/ ptr masinile cu motoare mai mici?
    • 0 (0 voturi)    
      taxa prima inmatriculare (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:03)

      raducu lungu [anonim]

      eu cred ca problema taxei se poate rezolva foarte usor .le dau un pont viitorilor candidati la alegerile prezidentiale; candidatul care semneaza un contract cu cetateanu privind suspendarea taxei de inmatriculare,ajunge 100/100 presedinte,cu o campanie electorale foarte ieftina si sigura.eu consider ca aceasta taxa este o umilinta pentru cetateanul de rand, care a crezut in valorile democratiei,in libertatea de a alege,care a vrut sa scape de umbrele trecutului, cand era umilit si fortat sa accepte tot.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa prima inmatriculare (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:17)

      raducu lungu [anonim]

      va rog,daca sti cineva ,daca se poate inscrie o masina adusa din germania pe comuna,[la primarie];cu conditia sa nu iesi cu ea din teritoriul comunei,de exemplu o camioneta pe care o folosesc la ferma pentru transportul furajelor.MULTUMESC raspund pe messenger la adresa raducu_tti
    • 0 (0 voturi)