Monica Macovei, nemultumita de decizia de eliberare a lui Cozma

de D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2007, 0:00


Ministrul Justitiei, Monica Macovei, nu este de acord cu eliberarea conditionata a fostului lider al minerilor, Miron Cozma. Intr-o declaratie pentru Radio Guerilla, ministrul Justitiei a precizat ca raportul intocmit de Comisa de eliberare este "jenant".

"Instanta a avut raportul comisiei de eliberare in care apareau date despre cercul de literatura si pictura care mie mi se par jenante. Au avut insa si alte documente despre tratamentul preferential al lui Cozma: telefon mobil, tratament urat cu gardienii", a afirmat Monica Macovei. In opinia sa, "marea problema a fost gratierea din 2004 data de Ion Iliescu".

Judecatoria sectorului 5 Bucuresti a admis, marti, cererea de eliberare conditionata a lui Miron Cozma, condamnat la 18 ani de inchisoare pentru mineriada din 1991.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma, a fost eliberat cu aproape 11 luni inainte de termenul la care expira in mod normal condamnarea sa. Decizia a fost deja contestata, iar Cozma va ramane in arest pana la judecarea recursului Parchetul instantei supreme.

Fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, l-a gratiat pe Miron Cozma pe 16 decembrie 2004, insa reactia societatii civile l-a determinat pe Iliescu sa revoce ordinul de gratiere, dupa numai o zi.



















41 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Monica, mult curaj si sanatate! (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 14:20)

    Daniel [anonim]

    In tara asta nu prea sunt barbati, dar din fericire exista Monica.
    Felicitari pentru pozitia transanta avuta (si) in aceasta problema.

    Sa inteleg ca minunata justitie romana contorizeaza cate spectacole, poezii, cantece, rugaciuni, icoane,....face fiecare condamnat, iar apoi daca numarul acestora este indeajuns de mare ii elibereaza (conditionat) ca sa dovedeasca ce re-educare minunata se desfasoara in penitenciar.
    Justitia trebuie sa fie oarba, deci lucrurile trebuie sa se desfasoare indiferent de condamnat (sau NU????????)
    Propunere: s-ar putea sa se publice aceasta contorizare?
    Sa stim si noi daca ne apuca damblaua si dam cu bata in stanga si in dreapta in orase cum putem sa iesim mai repede din puscarie. Eventual putem incepe dinainte si cu putin noroc scapam fara condamnare. Mergem pe la Preafericit, platim Televiziunile sa ne filmeze rugandu-ne pe la manastiri, donam pamanturile furate de la intreprinderile de IT (foste) pe care le-am ruinat, spalam bani pe la cluburi de fotbal,...
    Recunoasteti modelul?
    Frumoasa tara, pacat ca este locuita de ticalosi si prosti care ii lauda pe primii!
    Ceilalti au plecat, se gandesc sa plece sau regreta ca n-au plecat la timp!
  • 0 (0 voturi)    
    imixtiune in actul de justitie din nou (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 14:27)

    jo [anonim]

    Sa intelegem ca doamna ministru face aprecieri cu privire la hotararea unei instante de judecata inainte ca aceasta sa fie definitiva? Venind din partea ministrului e o imixtiune in actul de justitie. Pai cum sa se mai judece corect recursul formulat de Parchet daca d-na ministru face deja aprecieri cu privire la ce e corect sau nu si cu privire la modul in care Judecat sect 5 a decis in raport cu referatul comisiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Makovei sinistra... (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 15:11)

    MRS [anonim]

    Femeia asta nu mai inceteaza cu ilegalitatile...Crede ca e un Dumnezeu,asa ca-si permite orice.Dupa declaratia asta INACCEPTABILA nu vad ca "societatea civila"(de fapt inventia de unde face si ea parte,desi era implicata politic)sa faca scandal ca se incalca drepturile unui om.Indiferent cum se numeste el si ce a facut...Sper ca asemenea oameni(ca Makovei)sa dispara de pe scena politica...
  • 0 (0 voturi)    
    Puscarie de lux ! (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 16:02)

    cris [anonim]

    Va trebui sa mai treaca probabil o decada pana cand justitia si oamenii care o aplica vor lucra in spiritul legii si al spiritului dreptatii in Romania. Cand vad ca inselaciunea lui Sorin Ovidiu Vantu a fost PRESCRISA in decembrie iar finalizarea dosarului cu pronuntarea deciziei au loc in Ianuarie (la 2 saptamani dupa Prescriere) intr-o bataie de joc si o nesimtire crasa, ce sa mai zic de pictorul de Cozma! Ce aia a fost puscarie ce a facut el?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce se mai deranjeaza unii! (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 16:22)

    Pink Panther [anonim]

    Intr-adevar Monica deranjeaza pe multi! Asta inseamna ca-si face treaba.
    Foarte ciudat cum unii vad acum imixtiuni in justitie, dar nu vad raul facut de indivizi ca si Cozma & Iliescu.
    Ar trebui ca acesti domni sa invete inainte sa utilizeze aceleasi masuri si sa inteleaga ca inainte de a vedea paiul din ochii altora ar trebui sa se uite la parul din ochii lor.

    Dragilor, va urez sa emigrati si voi precum au emigrat acei tineri dupa mineriadele lui Cozma.
    Dar voi sa mergeti in Coreea de Nord ca doar va plac comunistii si pupincuristii din jurul acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce imi place Monica (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 16:41)

    cristian [anonim]

    Pe cei care vad negru in fata ochilor la auzul numelui Monica Macovei ii rog mult sa-si faca un minut liber si sa intre pe situl
    revistei "Capital" pentru a citi articolul lui Ionut Popescu
    intitulat "De ce imi place Monica".
    http://www.capital.ro/index.php section=articole&screen=index&id=100610
  • 0 (0 voturi)    
    Monica si Justitia... (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 17:45)

    Joho [anonim]

    Cred, credem, mai multi, sunt sigur, ca cea mai grea problema a tarii este Justitia, pe care tot mai multi o numesc "In-justitia".

    Nu stiu ce "blana" poarta Monica, istoria si numai ea, viitorul, o v-a confirma. Azi nu sunt numai barfe, rau si buni... voitori, a caror parere, ca a mea de altfel, sunt irelevante.

    Dar noi traim acuma! maine ne vor intreba copiii, pai bine maaa... ce dracu a-ti pazit atuncea ?

    Cert este ca Monica, indiferent de antecedentele sale, este primul ministru, care incearca sa miste, sa zgaltaie, un organism, o institutie, Justitia romaneasca, care este impietrita, blocata, surda, inerta, plina de relatii stil nepotism, de interese meschine influente politice, economice, asa cum un mare jurist, pana mai deunazi spunea: magistratii de azi, nu-i poti mitui, ei trebuie corupti " altfel nu ai nici o sansa.

    ... de aici sa se fi nascut termenul de coruptie in justitie ?? pe vremea aceea nu credeam ca e posibil, astazi, inbatranind, trebuie sa-i dau dreptate, maestrului.

    Monica, ainceput sa sape, muntele coruptiei, la baza, ma intreb numai daca poti de unul singur sa rastorni un munte..., numai cu lopata,unui singur om !?

    Ultimii 15 ani, "post-lumina", cu care am fost procopsiti de banda Iliescu&Co, cred cu toata convigerea ca nu se poate radia din gandirea societatii romanesti, iar Justitia acestor ani amintiti, a facut tot posibilul ca hotiile, crimele, faradelegile, sa aiba un caracter "perfect legal".

    Asadar, ceea ce comunistii nu au "furat" dupa '48, (pentru ca nu aveau baza legala), au reusit urmasii, sub conducerea lui Ilici, s-o "legalizeze..." (ma gandesc la L18/1991, L112/1995, si restul legilor funciare) care au fost aplicate, exact contrar, pricipiilor legii insasi.

    Asta a fost si este practic si astazi, problema Europei, fata de Romania. Una se zice si exact pe dos se gandeste...

    Facem mare tamtam cu legislatia comunitara, pe care o adoptam, formal !! dar procedam exact pe dos, ca la Giurgiu, ca la Nadlac, ca si cu taxele....
  • 0 (0 voturi)    
    pentru pink panter (Luni, 15 ianuarie 2007, 23:52)

    jo [anonim]

    scumpule,
    indiferent ce a facut Cozma si pentru ce a fost condamnat, in comentariul meu precedent era vorba de ce face Macovei. Si oricat de mult bine ar face ea in general (si asta e discutabil rau de tot) nu are voie in calitate de ministu al justitiei sa faca aprecieri asupra unor hotarari judecatoresti. Cu atat mai mult cu cat nici nu sunt definitive. E ca un mesaj dat judecatorilor care o sa judece recursul la liberarea conditionata, despre cum ar vrea doamna minisru sa se termine povestea cu Cozma. Ceea ce e un lucru extrem de grav. E o imixtiune in actul de justitie. E ca atunci cand Tariceanu ii solicita lui Basescu sa intervina in favoarea lui Patriciu cu privire la dosarul penal pe care asta din urma il are. Intelegi? Nu cred. Semnat: justitia predictibila, statornica si stabila. Numai ca pentru "corectarea" celor din urma doua s-a inventat mai nou gratierea, ca recursurile extraordinare sunt comuniste... (ultima propozitie nu e pentru tine pantera roza draga, fiind vorba de o alta smecherie la nivelul ministerului condus de monica, alt articol, insa mi-e lene sa postez si acolo un comentariu)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru pink panter (Marţi, 16 ianuarie 2007, 0:12)

    jo [anonim]

    scumpule,
    indiferent ce a facut Cozma si pentru ce a fost condamnat, in comentariul meu precedent era vorba de ce face Macovei. Si oricat de mult bine ar face ea in general (si asta e discutabil rau de tot) nu are voie in calitate de ministu al justitiei sa faca aprecieri asupra unor hotarari judecatoresti. Cu atat mai mult cu cat nici nu sunt definitive. E ca un mesaj dat judecatorilor care o sa judece recursul la liberarea conditionata, despre cum ar vrea doamna minisru sa se termine povestea cu Cozma. Ceea ce e un lucru extrem de grav. E o imixtiune in actul de justitie. E ca atunci cand Tariceanu ii solicita lui Basescu sa intervina in favoarea lui Patriciu cu privire la dosarul penal pe care asta din urma il are. Intelegi? Nu cred. Semnat: justitia predictibila, statornica si stabila. Numai ca pentru "corectarea" celor din urma doua s-a inventat mai nou gratierea, ca recursurile extraordinare sunt comuniste... (ultima propozitie nu e pentru tine pantera roza draga, fiind vorba de o alta smecherie la nivelul ministerului condus de monica, alt articol, insa mi-e lene sa postez si acolo un comentariu)
  • 0 (0 voturi)    
    pt Jojo: Justitia chioara! (Marţi, 16 ianuarie 2007, 18:07)

    Pink Panther [anonim]

    Eu nu sunt magistrat. Doamne Fereste!
    Astfel pot vedea lucrurile "prin spiritul lor" si mai putin "prin litera lor".
    Am invatat un lucru: poti dovedi orice, inclusiv ca negrul este alb si/sau reversul acestuia daca ai un exercitiu bine dobandit. Magistratii au timp de astfel de exercitii. Exista un joc care se practica la cursurile de comunicare in care se trage la sorti avocatul cui esti: al unei afirmatii sau al opusului acesteia! Daca esti bun, castigi in oricare dintre cazuri. Cred ca este un exercitiu foarte utilizat la ...scoala de limbuti. Corect?

    Ca sa rezum: iti dau dreptate daca am fi intr-o tara normala. Dar din pacate NU SUNTEM! Exista numeroase exemple in istorie in care un om puternic trece peste reguli si rezolva problema: nodul gordian, oul lui Columb..!

    Deci, cred ca in situatia actuala iesirea din capcana vorbelor face mai mult bine si ne capaciteaza in rezolvarea problemelor.
    Evident orice om poate gresi si sa se creada unicul detinator al adevarului. Nu este cazul deocamdata nici cu Macovei si nici cu Basescu.
    O democratie care respecta regulile doar in litera lor si nu in spiritul lor este lipsita vlaga si va cadea prada dictaturii.
    Vezi Republica de la Weimar!
    Apropo, sa se spuna clar cate rugaciuni/icoane/cantece bisericesti trebuie sa faci/canti pentru fiecare bata pe care o trosnesti peste capetele barbosilor. Macar sa se democratizeze aceasta regula. Nu numai pentru unii!
    Despre afirmatiile tale despre ce inteleg si ce nu inteleg nu merita sa ma pronunt. Punct!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru pink panter (Marţi, 16 ianuarie 2007, 18:39)

    jo [anonim]