Branul, mai scump decat cel mai bine vandut castel din lume

Castelul Bran. Controverse in ceea ce priveste proprietarul

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2007, 0:00

foto: romanianvoice.com

Arthur Silvestri, a facut o afirmatie soc in cadrul emisiunii "Realitatea zilei" de pe Realitatea TV, sustinand ca retrocedaraea castelului catre familia de Habsburg a fost ilegala, adevartul proprietar al Castelului Bran ar fi fi o manastire ortodoxa din Pennsylvania.
Update: Conform testamentului printesei Ileana toate bunurile imobiliare au fost lasate mostenitorilor, deci si Castelul Bran.

Cine este adevaratul proprietar al castelului Bran?

1. Regina Maria nu ar fi putut lasa mostenire castelul

Castelul Bran a fost facut cadou de catre brasoveni reginei Maria pentru patriotismul si abnegatia de care a dat dovada in primul razboi mondial.

[c:1:s]Potrivit opiniei unor juristi, aceasta donatia este una intuitu personae, adica a fost facuta numai unei persoane pe baza consideratiei sau a calitatilor ei si pe cale de consecinta bunul respectiv nu poate fi lasat mostenire el ramamand in proprietatea beneficiarului donatiei doar pe durata vietii acestuia.

Cu alte cuvinte, Castelul Bran a fost o donatie intuitu personae facuta reginei Maria si el nu putea fi revednicat de nimeni dupa moartea ei, castelul urmand a se intoarce in posesia donatorului, adica a comunitatii brasovene.

2. Principesa Ileana nu ar fi lasat mostenire Castelul Bran urmasilor ci unei manastiri ortodoxe din Pennsylvania, SUA

Juristii care nu sunt de acord cu prima ipoteza merg mai departe si spun ca principesa Ileana, mostenitoarea castelului nu ar fi putut lasa la randul ei castelul Bran mostenire urmasilor. De ce?

Principesa Ileana, mama actualului mostenitor Dominic de Habsburg, s-a calugarit la o manastire ortodoxa din Pennsylvania, Statele Unite ale Americii, primind numele de maica Alexandra.

In conformitate cu principiile ordinului monahal, atunci cand cineva intra in cadrul acestui ordin depune un juramant de castitate, ascultare si saracie si toate bunurile care i-au apartinut trec in proprietatea manastirii, in afara de situatia in care exista un act prealabil prin care, cel care se calugareste, sa dea o alta destinatie bunurilor.

In cel mai rau caz, proprietatea Castelului Bran ar apartine la paritate manastirii din Pensilvania si Arhiepiscopiei Ortodoxe din SUA, a declarat Arthur Silvestri.

Aceasta varianta nu se sustine, Realitatea TV prezentand joi testamentul printesei Ileana din care rezulta ca aceasta si-a lasat bunurile imobiliare mostenire copiilor.

[c:2:d]Statul roman nu a incasat de la familia mostenitoare taxele pentru mostenire

Atat in cazul retrocedarii catre mostenitori a Castelului Bran cat si in cazul altor retrocedari similare, statul roman nu a incasat taxele care se platesc pentru intrarea in posesia mostenirii fiind pagubit astfel de mai multe zeci de miliarde de lei.

Aristotel Cancescu, presedintele CJ Brasov, acuzat ca este 'iepurele" familiei mostenitoare

Dreptul de preemtiune, de care se face atata caz in ultimul timp, presupune ca cel care vinde o proprietate imobiliara sa se adreseze mai intai anumitor persoane desemnate de lege cum ar fi statul, proprietarul terenului invecinat etc. In cazul Castelului Bran, cel care are dreptul de preemtiune la cumparare este Ministerul Culturii.

Deci, in acest caz, Familia de Habsburg ar fi trebuit sa trimita oferta mai intai Ministerului Culturii si nu Consiliului Judetean. Chiar daca Consiliul Judetean Brasov a primit o oferta el nu trebuia sa se pronunte asupra ei decat dupa ce Ministerul Culturii ar fi declarat ca nu este interesat de oferta sau ca suma ceruta i se pare prea mare.

Numai ca presedintele Consiliului Judetean Brasov, Aristotel Cancescu, s-a antepronuntat sustinand ca accepta oferta de 60 de milioane de dolari.

Acest fapt i-a determinat pe invitatii emisiunii "Realitatea zilei" (dar si pe multi altii) sa declare ca Aristotel Cancescu a fost 'iepurele" vanzatorilor punand Ministerul Culturii in imposibilitatea de a negocia suma ceruta, de a o accepta ca atare sau sa o respinga.

CJ Brasov si Ministerul Culturii vor o comisie internationala de evaluare

Analistul imobiliar, Arthur Silvestri, a declarat ca o expertiza imobiliara sau de brand este extrem de dificil de facut in Romania deoarece nu exista termeni de comparatie. Mergand pe aceeasi linie, presedintele CJ Brasov, Aristotel Cancescu, sustine ca impreuna cu Ministerul Culturii va apela la o expertiza internationala care sa stabileasca valoarea Castelului Bran.

[c:3:s]Branul, mai scump decat cel mai bine vandut castel din lume

Daca s-ar plati cei 60 de milioane de euro ceruti pentru el, Castelul Bran devine cea mai mare tranzactie imobiliara cu castele din lume.

Cel mai scump castel vandut vreodata este un castel cetate din Italia, de doua ori mai intins decat Branul, castel pe care s-a platit 23 de milioane de euro.

Mai mult, Castelul Bran ar depasi si cea mai mare tranzactie imobiliara din 2006 (58 de milioane de dolari), potrivit unui top alcatuit de revista Forbes

Cel mai scump imobil din lume ramane Castelul Updown Court, din Anglia, cotat la 139 de milioane de dolari. Resedinta londoneza are 103 camere, dintre care 22 sunt dormitoare, fiecare cu baie proprie.

Vila dispune de helioport, un garaj subteran pentru 8 limuzine, cinematograf, sala de bowling, cinci piscine si chiar un buncar special pentru refugiu in caz de atentate. Castelul nu si-a gasit insa cumparatori.

Comentariile cititorilor:

  • Si daca nu-l rascumpara?
    HubuBUbu (10 ian 2007 10:18)

    Indiferent cine e proprietarul, castelul tot acolo ramine. Credeti c-o sa-l ia cineva si-o sa-l duca in alta parte?
    Nu e nevoie sa-l rascumparam. Oricum va fi folosit tot la ce-a fost folosit si pina acum (adica turism).
    Parerea mea e ca niste indivizi dubiosi vor incasa niste bani (comision) daca statul cumpara. In cel mai bun caz niste avocati smecheri care s-au prins ca pot face bani grasi si din piatra de ruine. Evident ca pina la urma se va recurge la bani publici.
    Un NU hotarit acestei afaceri!


  • Bran si legendele sale
    Radu (10 ian 2007 16:29)

    daca intrati pe site-ul Regiei Patrimoniului veti vedea ca Statul Roman cere 54m EUr (45+TVA) pentru Clubul Nastase din Floreasca. Dar lui Iorgulescu i se pare mult 60 pe Bran. Cam care credeti ca e mai valoros ? In Catavencu scrie ca brand-ul Evenimentul Zilei se negociaza azi intre 30 si 40 m Eur. Cam cum e EZ fata de Bran ? Iar in Adevarul de azi e o lista cu cele mai scumpe case din lume.

    Adica in care stai, nu faci bani. Cea mai ieftina din primele zece e peste 84m EUR. Asa ca povestea cu "cea mai mare afacere imobiliara di lume" a fost o minciuna. Deh, dat cu parerea...

    vezi toate comentariile















  • 736 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 23:25)

      mirel [anonim]

      felicitari ptr articol si ptr modul cum urmariti subiectul de atatea zile. daca s-ar confirma primele doua variante enuntate in articol in legatura cu adevaratul proprietar cred ca o sa fie mare deranj la noi. personal mi-as dori sa fie asa ptr ca ar iesi la suprafata toate neregulile comise sau macar o parte din ele.
      ceea ce mi se pare mie surprinzator e ca toata lumea e pusa sa-si dea cu parerea in legatura cu subiectul si mai putin oamenii din orasul si judetul Brasov.
    • 0 (0 voturi)    
      bran - mizerie (Joi, 11 ianuarie 2007, 0:13)

      Dan [anonim]

      Daca presedintele C. J. Brasov, Aristotel Cancescu, doreste rascumpararea, am inteles aproximativ 60 de milioane de euro, nu are decit sa plateasca de la bugetul Consiliului Judetean Brasov, din banii contribuabililor din zona. Banuiesc ca daca tranzactia ii reuseste, printr-o forma sau alta, legala sau mai putin legala dar si in urma unor presiuni de la centru sau din alta parte, suma s-ar transfera la bugetul central si atunci nu vad de ce toti romanii, din oricare zona a tarii, ar trebui sa cotizeze la o "afacere pur brasoveana", din care vor cistiga 'cei alesi pe degete". Sincer, parerea mea. Salve la toata lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      Am fost la Manastire (Joi, 11 ianuarie 2007, 1:20)

      Horia Cornescu [anonim]

      Am cunoscut bine aceasta Manastire in 1991, pe maica Alexandra(fost principesa Ileana a Romaniei), ca si pe maica Iustina (fica de boier din Tg Jiu); ele erau singurele Romance intre calugarite. Locul e situat intr'o poiana frumoasa, undeva la circa 20 mile de orasul Pittsburgh.
      Ma gandesc ca Majestatea Sa Regele Mihai ar fi fost avizat de maicuta Alexandra; oricum, maicuta mi'a produs o impresie excelenta-traia cu adevarat credinta Crestina si nu cred ca ar fi putut sa ia in mod constient o decizie in defavoarea patrimoniului Romanesc.
      HC
      California
    • 0 (0 voturi)    
      Bran (Joi, 11 ianuarie 2007, 7:45)

      Radu [anonim]

      Am vazut si eu teoria conspiratiei. Asa ca va propun si eu o alta. Daca cei ce torpileaza mediatic tranzactia nu vor decat sa forteze statul roman/CJ Brasov sa refuze, sa induca o spaima tuturor sa se apropie de castel si apoi sa faca o oferta care nu poate fi refuzata catre proprietar. Mai mult, la Realitatea TV nu au fost decat adversari. Nu am vazut in presa argumentele proprietarilor. Pe de alta parte si aici se insista cu "cea mai mare tranzactie imobiliara". Nu e adevart. Si in Bucuresti au fost/sunt tranzactii mai mari. De ce nu se spune ca in 2005 (ultimul bilant) Castelul a produs numai din bilete un profit de 1 milion EUR. Net. Credeti ca un operator privat nu poate produce 5mEUR/an ? NU este asta o suras de venit la CJ ? Cam 30% din veniturile pe care CJ le are acum. Daca cineva doreste ca banii astia sa se duca la un privat, care in urma retragerii CJ apare si face o oferta ?
    • 0 (0 voturi)    
      !!!! (Joi, 11 ianuarie 2007, 8:50)

      Gabi [anonim]

      La teorie si la sfaturi romanul intotdeauna a fost AS! Insa v-ati gandit daca unul din noi ar fi fost in situatia lui Dominic, mostenitorul, ar fi renuntat vreunul din voi la o asemenea mostenire. Haideti ca sunteti penibili! De vazut numai cazul de zilele trecute al celor care au gasit sacosa cu bani: ce au facut cu ea!? Au dus-o la primul post de Politie!? Nu. Noi ceilalti am condamnat fapta. Dar haideti sa ne intrebam cati nu ar fi facut la fel cum au facut acei amarati. Asa si cu castelul: v-ati pus vreunul in pielea acelui mostenitor!? Si daca e sa vedem lucrurile cinstit: poate ca mostenitorii casei regale meritau acest act de reparatie si de recunoastere a ceea ce a fost pentru Romania casa regala. Ganditi-va numai in ce conjunctura a venit aceasta casa regala in Romania. Veti zice: si ce! au primit atatea! Dar ganditi-va si la alti "amarati" care nu au facut nimic pentru aceasta Romanie si au primit totul.
      Va faceti probleme ca vom plati castelul din buzunarele noastre!? Cati bani nu sunt cheltuiti de alte institutii ale statului (si poate nici nu stim exact toate datele) si fara nici un folos!
      Eu cred ca acest castel, fara a mai face noi comentarii vis-a-vis de mostenitor si vanzare, merita pastrat de "noi", de romani: fie ca este ministerul culturii, fie ca este consiliul local sau judetean. Este imaginea noastra in lume, ca istorie si ca ce vreti voi. Dar, e adevarat, noi nu prea stim sa ne apreciem valorile: si asta este tot caracteristic romanilor. Lasatii atunci tot pe straini: ei vor stii cu siguranta sa aprecieze la catelul la adevarata lui valoare, indiferent de bani!
      Haideti sa fim mai hotarati si mai "luptatori" pentru ceea ce inseamna istoria noastra. Si Castelul Bran face parte din viata si istoria noastra.
      Eu zic ca merita tot efortul nostru!
    • 0 (0 voturi)    
      tot de Bran (Joi, 11 ianuarie 2007, 8:56)

      Danok [anonim]

      @HubuBubu: totul este pentru bani, de ce nu s-ar imbogatii unu si altu din nishte tranzactii pe banii contribuabilului ..

      @Romania: castelul trebuia / trebuie sa ramana in patrimoniul statului (la fel si Peles si alte "d'astea")

      .. ultimul meu comentariu: cainii latra caravana trece! "Ham.. ham..!" *
    • 0 (0 voturi)    
      Castelul Bran (Joi, 11 ianuarie 2007, 9:12)

      Dan Brudascu [anonim]

      Nu iubirea de tara si grija fata de popor i-a readus in tara pe reprezentantii monarhiei, ci dorinta de a recupera averea detinuta pe cand jefuiau avutia nationala. Cum se explica faptul ca urmasii unui principe scapatat poseda valori de miliarde de lei? De ce nu dau guvernantii publicitatii documentele privind colaborationismul fostului rege si autoritatile comuniste, inclusiv sumele, ca pret al tradarii, de care a beneficiat ? De ce nu se intreprinde nimic pentru tragerea la raspundere a ex-regelui Mihai pentru vanzarea unor tablouri ? Acesta este si acum mai presus de lege?
      Castelul Bran nu trebuie cumparat. El nu a apartinut niciodata, cu titlu definitiv, familiei regale. Donatia a fost catre regina Maria. Asadar, dupa moartea ei, Castelul a revenit brasovenilor. In lume, pentru asemenea cazuri, se folosesc recuperatori. Acestia recupereaza bunuri si valori doar dupa ce obtin un procent substantial din sumele sau valorile recuperate. Daca e si cazul presedintelui CI Brasov se impune ca DNA sa se autosesizeze .
      Circula intr/o vreme afirmatia ca monarhia salveaza Romania. Nu, domnilor, adevarul e ca monarhia spoliaza Romania. Retrocedarile nejustificate facute lui Mihai, altor membri ai fostei case domnitoare, si ceea ce se pregateste acum confirma cu supra de masura aceasta afirmatie. Nu e poporul roman destul de amarat, mai trebuie sa sufere pentru ca asemenea indivizi sa huzureasca. Spitalele romanesti, scolile, institutiile de cultura etc. stau sa se prabuseasca, iar angajatii lor au lefuri de mizerie. Intre altele si din cauza acestor aberante restituiri, inclusiv a ceea ce nu a apartinut nicioidata, de drept, celor astfel improprietariti. Proprietatea e sfanta si trebuie respectata. Dar numai atunci cand ea a fost dobandita pe cai licite. Prin masurile de azi se legitimeaza jafurile sistematice de pana in 1947 ale casei regale si ale camarilei acesteia. Unde altundeva in lumea civilizata se mai intampla asemenea absurditati, domnilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Dl Gabi de la #5 abereaza (Joi, 11 ianuarie 2007, 9:15)

      conu [anonim]

      Ce principii de gandire sunt astea?

      "Daca fura si altii lasa ca nu saracim daca mai fura si astia?"

      Cum adica?

      N-ar fi corect sa spunem nici "daca alti oameni marunti, asteapta de 10 ani sa-si ia o mostenire amarata dar care contravine intereselor greilor, de ce acest MARE X primeste imediat perla: castelul BRAN"

      Dar daca ai fi spus-o, tot te mai credeam.

      Castelul va avea aceeasi destinatie indiferent cine-l va administra, so?

      Numai pt faptul ca sa nu ia nici un Shmecher comision, si n-as vrea sa fie rascumparat de CJ Brasov.
    • 0 (0 voturi)    
      sa se atace in justitie actul de retrocedare (Joi, 11 ianuarie 2007, 9:44)

      sempere [anonim]

      Daca e adevarat ca regina Maria a primit castelul prin donatie "intuitu personae", inseamna ca retrocedarea a fost ilegala si "cineva" , de exemplu Ministerul Culturii, trebuie sa atace in justitie aceasta decizie.
      Cine a facut aceasta retrocedare? Cumva CJ Brasov?
    • 0 (0 voturi)    
      bran (Joi, 11 ianuarie 2007, 10:11)

      zed [anonim]

      Dan Brudascu si altii ...sunteti cam penibili . Unde erati cand s-a vandut Petrom? aici statul roman a pierdut nu 45 mil ci inzecit mai mult... si asta este doar un exemplu
      Unde sunteti? In tara in care de 17 ani nu exista nici macar un km la standarde de autostrada...
      Problema nu este monarhia...e dusa de mult...problema sunt gainarii din administratia locala care incaseaza spaga. Daca acel nene din familia regala are intr-adevar dreptul asupra castelului nu vad de ce nu si l-ar exercita...Problema este doar a noastra nu a monarhiei, nu a austriecilor sau a manastirilor din SUA.
    • 0 (0 voturi)    
      teorii juridice aberante (Joi, 11 ianuarie 2007, 11:23)

      Dragos Alexandru [anonim]

      prima teorie, conform careia donatia e intuitu persone si la moartea donatarului bunul donat se intoarce la donator este, evident, o prostie. Doantia este prin esenta ei irevocabila, iar prin donatie se transmite dreptul de propietate; asadar, un bun donat poate fi mostenit fara dar si poate. Prostie si din partea Realitatii TV ca lasa "mari experti" sa vorbeasca la deruta. In ceea ce priveste a 2-a teorie, desi pare plauzibila din datele prezentate, dreptul civil roman in materie de succesiuni lasa suficiente argumente incat sa putem avea certitudinea ca Branul a fost mostenit de drept de catre urmasii principesei Ileana.
    • 0 (0 voturi)    
      Nerusinare... (Joi, 11 ianuarie 2007, 11:51)

      aurel david [anonim]

      Daca se mai fac asemenea "donatii" catre niste neaveniti, inseamna ca avem un stat antistat, deloc grijuliu cu bunurile, cu mostenirile sale.
      Este o nerusinare sa se dea niste bani aiurea. Statul roman a facut castelul, el l-a intretinut.
      Al lui sa ramana!
    • 0 (0 voturi)    
      Distrugerea Statului Roman (Joi, 11 ianuarie 2007, 11:58)

      Mugioiu Ioan [anonim]

      Drepturi de proprietate sau vinzare intr-o tara normala (toata Europa in afara de Romania) o au numai cei care prin aceasta proprietate nu au jefuit, falsificat si interesele statului respectiv afectat. Un Petrom nu se poate vinde ! Orice copil in alte tari, in afara de Romania, stie aceasta. Cine nu stie, este un imbecil.
      Un Calan nu se poate distruge ! Cine nu stie, este un imbecil. O intreprindere infloritoare (Electroputere Craiova, Aluminiu Slatina, Clujeana, Combinatele de utilaj greu ) nu se pot vinde, caci ea aduce bunastarea societatii. Cine nu stie, este un imbecil. O flota nu se distruge, caci ea aduce bunastare. Cine nu stie, este un imbecil. In Germania statul subventioneaza industria cu peste 50 Miliarde Euro anual. Din turism nu poate trai nici macar Elvetia ! Proprietatile bisericilor catolice si protestante au fost dobindite numai prin jaf oficial in Ardeal, Banat si Bucovina, caci atunci scopul era desfiintarea voevodatului Transilvania. De ce s-a mai facut atunci Primul Razboi Mondial ? Cine nu stie, este un imbecil. Muzeul Tarii Crisurilor a fost scos din localul ce i se cuvine. Cine nu stie ca aceasta afecteaza interesele statului, este un imbecil. Inainte de 1918 tot aurul , lemnul si mesterii Transilvaniei au imbogatit Viena. Acum, prin cumpararea Petromului , austriecii spun ca au cumparat o a doua Austrie !
      La Revolutie se tot striga : Noi nu ne vindem tara !. De ce ? Nu era cumva o reactie a geneticului romanului ? Romanii au fost dealungul timpului oameni sarmani intr-o tara bogata. De ce oare ? Nu cumva este un rezultat al geneticului ? Lipsa de inteligenta conduce automat la o latura materiala ( lacomia) si la una spirituala (cosmopolitismul). Aceasta este ecuatia matematica. URMEAZA CONTINUAREA
    • 0 (0 voturi)    
      Continuare: Distrugerea Statului Roman (Joi, 11 ianuarie 2007, 12:01)

      Mugioiu Ioan [anonim]

      In Elvetia se invata, de ca. 3 ani, in clasa a 7-a premergatoare de liceu, ca Romania este tara vinduta total si practic exista numai pe hirtie. Exact asa si este. Viitorul romanului, chiar daca a intrat in Piata Comuna si Pactul Atlantic, inseamna slugarnicia. Acesta este geneticul. Sau mai bine zis: Atita a dat Domnul. Caci nu degeaba se spune: Da-i romanului mintea de pe urma !
      Ani de zile am avertizat prin articolele mele sa nu se faca asemenea greseli ! Am fost calificat drept nationalist, extremist, comunist si sovinist. Si aceasta de catre oameni "calificati" care ar fi trebuit sa conduca Romania pe drumul bunastarii. Aruncarea vinei pe Romania Comunista nu este decit o reactie a impotentei pentru a se ascunde cauzele adevarate ale acestui masacru statal. La fabrica de inalta tehnologie din Japonia, Toyota, se produc componente la masina sport Celica si de firme mici care au echipament din anul 1918 ! Omul sfinteste locul ! Traditia inseamna Memorie, spune un proverb latin. Ing. Hidraulica-Constructii de Masini- Instal. Industriale. Elvetia. 11 Ianuarie 2007
    • 0 (0 voturi)    
      ceea ce va doresc si voua... (Joi, 11 ianuarie 2007, 12:04)

      popescu maria [anonim]

      As dori ca celor care sunt impotriva retrocedarilor sa le dea viata o situatie similara: sa ramana fara ceea ce este a lor!
      O tara care produce milonari in dollari in cativa ani nu este in stare sa cumpere castelul???? Ce tara mai e si asta?
      Ce grijulii ati devenit cu banul public?! Dar despre banii pe care nu-i primiti ca se duc la potentatii zilei nu va ....grija,nenorocitilor???
    • 0 (0 voturi)    
      interese (Joi, 11 ianuarie 2007, 13:59)

      Peo [anonim]

      si noi de ce discutam aici? este clar ca tot tambalaul asta e praf in ochi, probabil s-a suparat cineva ca a fost lasat pe afara la impartirea banilor, eventual domnul ministru, sau poate toti sunt implicati doar ca sa ridice pretul. si cand mostenitorii vor spune ok, il dam pe 40 toata lumea o sa zica mama ce chilipir am facut cand de fapt pretul real este mult mai mic.
    • 0 (0 voturi)    
      branul (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:43)

      polimeris [anonim]

      Dubios acest personaj A. Cancescu, cum a sarit el sa dea 60mil.din banii statului, cand orice cumparare se negociaza, se vede ca nu da bani din buzunar, ci din cel mai larg buzunar, bugetul...
    • 0 (0 voturi)    
      agenti imobiliari de castele (Joi, 11 ianuarie 2007, 17:13)

      tibi [anonim]

      Nu stiu care sunt sursele de (dez)informare folosite de dl. Baias, dar intrucat un analist imobiliar nu e calificat sa deosebeasca un act de donatie de un termopan si un testament de o gresie, nu cred ca a fost intrebat vreun jurist, chiar daca se citeaza opiniile unora, sub protectia anonimatului. Orice jurist care ar fi analizat speta i-ar fi spus ce a lasat prin testament Maica Alexandra manastirii din State si ce a lasat copiilor. Dar cum la noi oricine se pricepe la orice, si dl. analist are dreptul sa-si dea cu presupusul despre donatii, mosteniri si manastiri, ca a vazut dansul la TV cum e cu chestiile astea, iar dl. ziarist are dreptul sa impartaseasca si altora parerile „specialistilor” cu care s-a sfatuit.
    • 0 (0 voturi)    
      Castelul Bran (Joi, 11 ianuarie 2007, 17:42)

      Mariana [anonim]

      Din nou mister, cand este vorba de un bun romanesc.Incetul cu incetul ne vom trezi, ca cineva va revendica si "Casa Poporului"...In ultimii ani, in Romania, multe interese, sfidare, nerusinare.Asa am pierdut si vom pierde "perlele neamului".
      Parerea domnului prof. Artur Silvestri, din punctul meu de vedere este cea plauzibila. Haideti sa respectam odata valoarea istorica a acestui neam ! N-am invatat inca sa ne pretuim valorile.Sa fim oare orbiti cu totii de puterea banului? Sa renuntam la demnitate? Incep sa ma indoiesc de tot ce se intampla pe plaiul mioritic.
      Oare ce face Ministerul Culturii?
    • 0 (0 voturi)    
      pt popescu maria (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:13)

      gugu [anonim]

      Multumim, ni s-a intamplat. Bunicul meu au fost deportat de DOUA ori. In ambele ocazii, a fost luat de acasa in toiul noptii, doar cu hainele de pe el, si cu copiii mici, si pus in mijlocul campului gol, si i s-a spus - aici locuiesti. Prin '95, tata a auzit ca se fac retrocedari (ha ha), si s-a dus sa ia inapoi cele cateva hectare de pamant pe care le mostenise, conform unui certificat de proprietate. Nu le-a primit nici pana in ziua de azi, pentru ca l-au plimbat de la un birou la altul (stiti, Romania...), pana s-a lipsit.
      Sunt sigura ca Dominic a avut o viata infinit mai buna decat a tatalui meu, si nici nu a fost obligat sa doarma pe camp, sub cerul liber, la 5-6 luni dupa ce s-a nascut.
      In alta ordine de idei, pe google am vazut 242 de articole despre vanzarea castelului, in ziare din South Florida pana in Chicago si Edmonton, Canada. Probabil printul face valuri, in speranta ca va atrage si alti cumparatori si astfel va creste pretul????
    • 0 (0 voturi)    
      Branul alt circ aceeasi tara (Joi, 11 ianuarie 2007, 20:07)

      mihai [anonim]

      Ma amuza teribil comentariile facute, din pacate cu totii traim un circ ieftin intentionat dirijat spre a abate atentia populatiei de la probleme cu adevarat importante. Branul ca vrem sau nu vrem se va vinde la pretul de 60 milioane de euroi pentru ca la acest pret shpaga este substantiala iar nenea asta Cacancescu nu mai are viata lunga acolo si e normal sa se aranjeze pe viata. Din pacate logica demonstreaza pentru a nu stiu cita oare ca afacerile paguboase pentru noi, cei multi denumiti de catre jmekerii de la putere-prosti, sunt cele care se fac cu o viteza ametitoare. Daca exista DNA si chiar functioneaza (lucru de care ma indoiesc) ar trebui sa monitorizeze cu mare atentie circuitul banilor. Daca nu au cum sa-i roage pe partenerii Americani care sunt super experti in acest domeni, repet asta numai daca se vrea. Din pacate inafara de un circ ieftin de cea mai joasa speta se dovedeste ca Justitia Romana nu prea stie sa faca mare lucru. revenind la probleme cu adevarat importante, cum de nu-i interesaza pe nimeni starea in care se afla Romania? Avem un Guvern impotent in batalie permanenta cu un presedinte "jucator" ? Jucator de ce? poker ?la asta a ajuns tara asta se joaca la coltu strazii?
      Ar fi cazul sa ne trezim la realitate si sa nu ne lasam pacaliti de circurile ieftine servite cu promptitudine de alesii nostrii.
    • 0 (0 voturi)    
      Castelul BRAN (Joi, 11 ianuarie 2007, 23:54)

      Ioan Miclau [anonim]

      "Cum nu vii tu,Tepes Doamne, ca punand mana pe ei,
      Sa-i imparti in doua cete:in smintiti si in misei.
      Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni.
      Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!
      Mihai Eminescu (Scrisoarea III-a)
    • 0 (0 voturi)    
      castelul Bran (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:42)

      Rodica [anonim]

      nu este corect ca Dominik..... sa vina la mostenire.
      Regina Maria dupa moarte, a lasat castelul statului, actul de donatie nu da dreptul la mostenire,PUNCT