La doar o zi de la lansare,

iPhone-ul naste pasiuni

de D.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2007, 0:00


Reactiile dupa lansarea telefonului produs de Apple sunt diverse. La doar o zi de la lansare, iPhone-ul a devenit un “must have”. Putini sunt cei care nu sunt atrasi de liniile sexy, ecranul urias si designul placut. Totusi, cand s-a aflat ca modelul de 8 GB va costa 599 de dolari, iar cel de 4GB va fi 499 de dolari, multi si-au pierdut interesul.

Potrivit revistei online Arstechnica, aceasta nu este insa ceva nou pentru Apple. Cand primul iPod a fost lansat, in octombrie 2001, lumea il dorea, dar avea retineri din cauza pretului. La scurt timp de la lansare, cu 399 de dolari sau 499 de dolari iti puteai achizitiona un iPod de 5 GB, respectiv 10 GB. Multe persoane credeau ca acest pret este nebunesc "doar pentru un MP3 palyer". Uitati-va acum la vechiul iPod. Este omniprezent.

Pentru a avea acelasi succes cu iPhone, Apple trebuie sa se inspire din istoria iPod-ului. Compania americana a lansat, la aproximativ doi ani dupa aparitia primului iPod, alte doua modele, unul asemanator cu originalul, dar ceva mai mare, si iPod mini. Modelul Shuffle a aparut la un an dupa acestea, in ianuarie 2005, iar iPod nano a fost lansat dupa alte noua luni.

Avand toate acestea in vedere, este posibil ca peste aproximativ un an iPhone sa aiba un frate mai mic. Apple are nevoie de un telefon mai ieftin si mai mic, pe care sa si-l poate permite majoritatea celor care doresc un iPhone, dar il considera pe cel proaspat lansat prea scump sau nu si-l pot permite.

In plus, un telefon mai ieftin este necesar companiei americane daca doreste sa fie competitiva pe aceasta piata.

Lansarea iPhone-ului a provocat reactii diferite si in randul jurnalistilor si al celor implicati in industria IT&C. Astfel, potrivit lui Lev Grossman de la revista Time, "noul iPhone de la Apple ar putea reprezenta pentru piata de telefoane mobile ceea ce a reprezentat iPod-ul pentru piata de music playere portabile: sa le striveasca fara mila sub greutatea superioritatii lui.
Este o veste proasta pentru toti ceilalti producatori de telefoane mobile, insa o veste buna pentru cei care le folosesc".

“Dupa cum a spus Jobs marti, iPhone arata ca si cand ar fi cu cinci ani inaintea oricaror alte telefoane mobile, poate chiar mai mult. Rivalilor le-a luat cinci ani sa ajunga din urma iPod-ul, care acum pare depasit in comparartie cu iPhone-ul”, a declarat si Leander Kahney de la Wired News.

“Cu preturi cuprinse intre 499 si 599 de dolari, iPhone-ul este destul de scump. Steve Jobs pare mai interesat sa nu ii scada vanzarile de iPod-uri decat sa vanda multe telefoane mobile. Aceste un sunt pretura pentru un volum mare de vanzari”, afirma Rob Glaser, CEO la Real Networks.

“Pregatiti-va pentru un contraatac: alte companii de telefoane mobile se vor grabi sa scoata pe piata telefoane pe masura iPhone-urilor, dar vor esua in a aprecia importanta elegantei, usurintei si sentimentului magic oferit de software”, arata David Pogue, New York Times.

“La final cea mai buna companie va castiga, deci cred ca este o veste buna pentru noi. Nu este o amenintare, desi este, bineinteles, o competitie grea, dar lucrurile de genul acesta ne fac sa devim mai performanti”, este de parere Pekka Pohjakallio, vicepresedintele Nokia Nseries Computers.



















138 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rusinica (Joi, 11 ianuarie 2007, 9:49)

    Ciprian [anonim]

    Voi ati citit acest articol inainte de a il publica?
    Este plin de greseli. Rusinica... rusinica. Asta nu e ziarism!!
  • 0 (0 voturi)    
    i phone (Joi, 11 ianuarie 2007, 9:59)

    vio [anonim]

    iphone...MY pretious..prieteniii stiu de ce
  • 0 (0 voturi)    
    Initiale (Joi, 11 ianuarie 2007, 10:16)

    Alexandru Szasz [anonim]

    D.C. asta e campion la ele. Poate de rusine se semneaza doar cu doua initiale.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce stie sa faca? (Joi, 11 ianuarie 2007, 12:51)

    G [anonim]

    Din articol nu reiese de ce este asa de "inaintea celorlalte telefoane mobile". Chestia cu designul nu merge, arata banal si exista telefoane cu ecran la fel de mare demult. Ce mai are in plus? 8 Gb memo? Hmmm, la banu' asta.....
  • 0 (0 voturi)    
    more info (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:02)

    Paul [anonim]

    http://www.apple.com/iphone/
  • 0 (0 voturi)    
    asta stie... dar nu scrie (Joi, 11 ianuarie 2007, 14:08)

    phixius [anonim]

    articolul... cam slabutz...
    ete ce stie tel dar nu stie redactoru':
    - touchscreen control fara betzishor (stylus) k cica nu ar fi cazul
    - sa fim seriosi 8 Gb sunt suficienti pt poze, filmuletze si muzica
    - 3,5" ecranul... poate prea mare pt buzunarul de blugi
    - camera de 2 MPix
    - isi da singur seama daca il tii portrait sau landscape si afisaza in consecinta
    - subtire... numai vreo 11 mm
    - n-are 3G
    - are in schimb Bluetooth dar si mai ales WiFi... ceea ce-l face super pt net in zonele de hot-spot-uri gratis (din ce in ce mai multe)
    - Browswer web ... normal Safari
    - are voicemail incorporat
    - isi da singur seama daca il duci la ureche si stinge automat ecranul
    - ajusteaza contrastul functie de lumina de afara economisind energie
    - are Google Maps deja integrat... dar n-are GPS
    - preturile de 499 si 599 dolari sunt pt State cu contract de 2 ani
    ... pt Europa ... prin toamna
    oricum promite multe... iar in euro vine vreo 500... ramine de vazut
  • 0 (0 voturi)    
    era de asteptat... (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:17)

    Lucian* [anonim]

    In urma cu un an se spunea ca tendinta era de a apare o impartire a pietei in sisteme integrate cu functii multiple de genul:
    - business: computer portabil (laptop-ul cu functiile de azi) + functii integrate de comunicare audio+video;
    - centru media portabil: telefon celular, jocuri, e-mail, muzica, radio fm, e-TV (ceva in genul 3G), plati electronice(asta este deja in Japonia). Cam toate exista dar nu stiu daca sunt deja integrate all-in-one.
    - centru media acasa: consola jocuri, navigare internet, e-mail, comunicatii audio+video, radio fm, TV, movie+music player.
    As zice ca iPhone este o aparitie oarecum normala si nu este chiar asa de revolutionara deorece sunt si alte telefoane care au functiile lui. Singura chestie mai deosebita este marimea memoriei interne.
    Un Hewlett Packard iPaq Pocket PC este cu mult, mult, mult mai revolutionar decat iPhone. Tot ce au de facut este sa mareasca memoria utila sau sa o puna pe un hard disk si au depasit iPhone-ul ca si functii la acelasi pret.
  • 0 (0 voturi)    
    Articol remarcabil (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:20)

    David [anonim]

    Articolul acesta este remarcabil in capacitatea lui de a nu spune nimic. De-abia din comentarii se poate pricepe despre ce e vorba.
    5 minute pe Engadget (DC, stii ce-i aia, nu?) si mai pot adauga cateva lucruri interesante:
    -- Cisco are patentul pentru iPhone si tocmai a lansat un produs cu acelasi nume -- deci sunt sanse ca Apple phoneul sa aiba probleme de identitate
    -- iPhone Apple seamana frapant cu LG KE850
    -- iPhone Apple va fi disponibil abia peste 6 luni si numai in reteaua Cingular, care detine cam 25% din piata americana
    -- n-are tastatura, iar David Pogue, pe langa cuvinte marete, spune si ca e greu sa se tasteze pe ecran, deci Blackberryul nu va disparea azi maine
    -- nu este 3G!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu incurcam carutzele! (Joi, 11 ianuarie 2007, 17:02)

    zan [anonim]

    Mie mi se pare ca articolul lui D.C. nu tine sa descrie calitatile telefonului, ci vorbeste mai degraba de reactiile lansarii acestuia. Pana la urma, ce are si ce n-are iPhone-ul putem afla si singuri din moment ce am aflat ca s-a lansat. Corect? Mai mult, citesc HotNews si din cate am vazut nu e un ziar online nisat, e generalist. Eu am inteles ca s-a lansat un telefon misto, am mai inteles cum a fost primit, cine ce a mai zis despre el, si astept detalii despre ce stie sa faca de la un dealer care vrea sa mi-l vanda (ca tot stiu cat costa). La HotNews nu se vand telefoane ca sa mi se descrie in amanunt iPhon-ul. Mai mult decat atat, nu prea inteleg denumirile, asa ca oricum ma pierzi cand vii cu detalii despre componente.
  • 0 (0 voturi)    
    Think Different! (Joi, 11 ianuarie 2007, 17:04)

    Toma [anonim]

    Nu comentez articolul scris de DC. Vreau doar sa ii intreb pe cei care au atacat textul (ci s-au aratat sceptici si fata de iPhone-ul de la Apple) daca au pus vreodata mana pe vreun Mac. Daca si-au varat vreodata nasul in Mac OS? Daca raspunsul va fi negativ, atunci ii rog sa atinga un Mac si o sa inteleaga de ce e asa de scump, dar e asa de bun.
    Abia astept sa apara iPhone de la Apple si la noi. Scump. Nu stau grozav cu banii. Dar nu e telefon de fite. E pur si simplu un device la care se poate si vorbi, printre multe altele.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este pt. romani (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:53)

    Ali [anonim]

    De ce ? Simplu: nu merge pt. telefonia mobila de la noi. Nu are GSM, deci este total inutil. Se poate compara ce-i drept cu un PDA mai evoluat ce dispune de memorie mai multa. Insa comunicarea doar prin wireless mi se pare deocamdata un moft, chiar si pt. americani. Si apoi ce faci cand iesi din oras ? Sincer sa fiu nu cred ca va avea succesul scontat, chiar daca este numele de Apple in joc, iar Nokia si ceilalti producatori vor putea sta linistiti mult timp de acum incolo.
  • 0 (0 voturi)    
    gsm, 2.5g (Joi, 11 ianuarie 2007, 22:12)

    cip [anonim]

    Dupa cum puteti vedea si pe site-ul apple in specificatiile iPhone, telefonul este GSM si chiar quad-band. Suporta si EDGE si va fi lansat in Europa din al treilea trimestru al 2007.
    Ulterior va aparea o versiune imbunatatita, 3g, dupa cum spunea chiar Steve Jobs in prezentarea de la Mac World conference.

    Ramane de vazut cat de multe aplicatii vor putea fi portate si vor rula pe iPhone, in comparatie cu smartphone-urile de astazi.

    bafta.
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg ... (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:52)

    Yehppael [anonim]

    Zau ca nu inteleg, care-i faza? Un telefon trebuie sa faca doar cateva lucruri, sa faca si sa primeasca apeluri/sms-uri, agenda telefonica, si cam atat, eventual sa arate ora si sa stea pe post de desteptator, ha sa zicem si o camera foto, dar sincer, jocuri, email si alte chestii in genul asta ... nu isi au rostul pe un mobil, un afisaj mare nu-ti foloseste la nimic daca trebuie sa te chinui cu unghia de la degetul mic ...
    exista un nume pentru ce suferiti voi ... "gadget fever"
  • 0 (0 voturi)    
    Super tare (Luni, 15 ianuarie 2007, 9:37)

    Dan [anonim]

    Eu am un IPAQ 6915 si Steave avea dreptate. Super greu de folosit, mai ales fara stylus (aproape imposibil)

    De abia astept sa apara. Apple a revolutionat inca o data piata telefoanelor impingand marii jucatori sa iasa din lancezeala din ultima perioada.

    Bravo Apple !
  • 0 (0 voturi)    
    WiFi & ole.ro (Luni, 15 ianuarie 2007, 11:19)

    Andrei Sarmasanu [anonim]

    In sfarsit un telefon care are de toate ... inclusiv WiFi pentru hotspoturile gratuite pe care le promoveaza www.ole.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva corectii (in comentarii) (Luni, 15 ianuarie 2007, 19:49)

    Mircea [anonim]

    Intr-o ordine aleatorie:

    * Cisco nu detine patentul, ci marca comerciala (trademark). Procesul va crea valva si va aduce publicitate gratuita pentru Apple. Probabil ii va schimba numele, cum a facut si cu iTV (acum e Apple TV).
    * Cine n-a vazut filmul cu prezentarea lui Jobs nu are idee ce inseamna interfata multi-touch. Magie curata.
    * 3.5 inch e diagonala. La 160 ppi este poate cel mai bun display din lume. Incape in buzunarul de la blugi (oricum mai bine decat un iPod si-un mobil).
    * Nu-i 3G pentru ca nu vrea Apple sa fie, cata vreme reteau 3G de la Cingular merge pe RealVideo. Cand va fi QuickTime (si asa va fi. Pariem?) va fi 3G si chiar mai mult.
    * iPhone este, de fapt, un computer, cu un OS serios. Asta inseamna ca poate rula aplicatii adevarate, ceea ce va crea o presiune enorma pe operatori (pentru ca vor putea oferi orice servicii... daca vrea si Apple :-) Vezi mesajele vocale stocate local, sistem creat anume pentru iPhone.
    * Nu e scump. Un iPod plus un mobil mai rasarit costa mai mult... si nu se compara. Sunt multe telefoane chiar mai scumpe. De pilda un Nokia N.93 costa cca. $800.
    * Apple TV este de fapt un iPod static pentru ecrane TV de inalta rezolutie. Sta perfect pe un Mac mini.

    Think different... Like Jobs: entertainment is the killer application. Intr-acolo bate Apple iar telefonia e doar o cale. Apple iTunes Store tocmai a depasit Amazon la vanzari de muzica si filme online. Om trai si om vedea.
  • 0 (0 voturi)    
    pro iPHONE (Marţi, 30 ianuarie 2007, 14:44)

    ionut [anonim]

    auzisem de mareata lansare iPHONE, desi nu am avut cea mai vaga idee despre iPHONE... navigam pe YouTube si am dat peste un video ce mi-a captat atentia, faza cu multitouch este superba, o tehnologie de ultim' mileniu. Am vazut pe diverse pagini ca are functii pt 15 feluri diferite de atingeri... O Doamne, abia astept sa apara in RO..... pace