Dana Deac, director la TVR 1

de     Media lui Comanescu
Joi, 11 ianuarie 2007, 0:00


Dana Deac a devenit director al TVR 1 in urma concursului desfasurat la televiziunea publica joi, 11 ianuarie, conform unui comunicat de presa al TVR.

Castigatoarea a fost desemnata de o comisie formata din Tudor Giurgiu (presedinte-director general al Televiziunii Romane), Horia Romanescu (directorul Directiei Programe), Iulian Padurariu (directorul Directiei Marketing si Vanzari), Gordon Lovitt (consilier pe strategie editoriala al presedintelui-director general), Despina Neagoe (membru al Consiliului de Administratie) si George Pruteanu (membru al Consiliului de Administratie).

Comunicatul de presa afirma ca Dana Deac a avut patru contracandidati la concurs. "Evenimentul zilei" de azi relateaza ca a fost vorba de Danut Dudu, Petre Craciun, Maria Marin Tanase si Cosmin Pacuraru.

Dana Deac are 45 de ani si lucreaza in mass-media din 1990. Este licentiata in Filosofie la Universitatea Bucuresti si a urmat numeroase cursuri de perfectionare in domeniul jurnalismului in Marea Britanie, Statele Unite, Belgia, Polonia, Grecia.

A fost, pe rand, sef de sectie la Programul 3 al radioului public, Radio in blue jeans, sef sectie „Veniti cu noi pe programul doi”, Departamentul Social al TVR 2, redactor-sef la Tele 7 abc, iar din 1998 a fost producator executiv, producator, reporter si moderator la Antena 1 si Antena 3.

De numele ei sunt legate productii tv de succes, cum ar fi „Prezentul simplu”, „Cafeaua cu sare”, „Cutia neagra”, „60 de minute cu Dana Deac”, „Reporter Tele 7 abc”. A obtinut patru premii APTR si un premiu CRP.

Postul de director al canalului TVR 1 a fost ocupat anterior de Irina Radu si a ramas vacant in 16 octombrie 2006, prin plecarea Irinei Radu la Kanal D, postul de divertisment care va fi lansat in Romania de concernul turcesc Dogan.


















548 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    O veste buna (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:34)

    Cristian [anonim]

    TVR avea nevoie de profesionisti si Dana e unul dintre putinii oameni de presa care stie meserie. Mai mult, de-a lungul timpului nu s-a lasat nici cumparata, nici facuta posta de politicieni sau grupuri de interese. Grea lovitura pentru voiculescu-felix!
  • 0 (0 voturi)    
    Imi aduc aminte..... (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:28)

    Claudiu [anonim]

    ca atunci cind facea "Reporter Tele 7abc" ea doar prezenta reportajele, munca adevarata o faceau cei care plecau pe teren. Insa pe micul ecran ea lua tot caimacul. Deci nu mi se pare o cine stie ce profesionista. Daca ma insel, sa ma scuze.
  • 0 (0 voturi)    
    E varza... (Joi, 11 ianuarie 2007, 20:18)

    alexander the great [anonim]

    Dupa prima emisiune "Cafeaua cu sare",atunci pe Antena 1,s-a facut foc ca nu a iesit emisiunea cum trebuie si a facut referate in stanga si dreapta,desi nu a fost vina nimanui.Dupa parerea mea este mediocra si asa cum a spus Claudiu,persoanele din spatele ei au muncit pentru ca ea sa ajunga unde este acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Dana! (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:31)

    dinu [anonim]

    Bravo Dana! TVR a ajuns in sfarsit un post adevarat, de cateva luni bune nu-mi mai pare rau de banii care-i platim pentru abonament.
  • 0 (0 voturi)    
    teren... (Joi, 11 ianuarie 2007, 23:49)

    vicki [anonim]

    ...mereu munca de teren va fi cea adevarata,si cine apare "pe sticla" va culege laurii...
  • 0 (0 voturi)    
    dana deac (Vineri, 12 ianuarie 2007, 8:34)

    Semenic Constanta [anonim]

    dana deac este o persoana profunda si serioasa de care televiziunile au mare nevoie, dar nu stiu inca iar noi, privitorii cu atat mai mult vom fi castigati. bravo! succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva ce nu mi-am adus aminte ieri, dar mi-am amintit azi.... (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:14)

    Claudiu [anonim]

    una din cele mai bune realizatoare de reportaj in "Reporter Tele7" era Irina Sasz. Buna mai era unguroaica aia la facut reportaje. Pe unde o mai fi acum?
    • 0 (0 voturi)    
      Reporter (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 22:29)

      irina szasz [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Ma bucur pentru numirea Danei. Vremuri faste pe vremea lui Tele 7 abc. Nebuni eram si cred ca inca suntem...Irina Szasz
  • 0 (0 voturi)    
    da (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:41)

    sarmanul dionis [anonim]

    Succes doamna Deac!
    Pentru "alexander the great": intotdeauna o persoana ajunge sus cu sprijinul celor din jurul sau. Este o regula. Presedintele tarii a ajuns acolo tot pe munca altora, el doar a pozat, altii i-au creat imaginea pe care o are.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 12 ianuarie 2007, 11:15)

    adi [anonim]

    Si eu cred ca e un pas inainte pentru TVR. De cateva luni, nici mie nu imi pare rau de banii dati pe abonament.
    Succese!
  • 0 (0 voturi)    
    sa nu exageram (Vineri, 12 ianuarie 2007, 11:46)

    radu meses [anonim]

    sa nu exageram cu profesionalismul si independenta doamnei. pentru cunoscatorii emisiunii pe care patronat-o pana acum, partipriurile doamnei sunt clare, iar profesionalismul aparent este doar rezultatul muncii unei echipe care nu se vede. statica, manierista, fara legatura cu actualitatea, patronizing - cam asta ar fi atributele "profesionalismului" , cel personal de data aceasta, al doamnei.
  • 0 (0 voturi)    
    si ceva de rau (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:15)

    Cornel [anonim]

    Prin 1987/1988 doamna pe atunci tovarasa Dana Deac preda Limba si Literatura Romana in deja celebrul oras Giurgiu si imi era atit profesoara cit si diriginte. Intr-o zi am fost anuntati ca incepind cu ziua urmatoare vom face practica agricola, in avintul tineretii am luat creta si am scris pe tabla: "IOBAGI DE MIINE LA MUNCA!". Ce a urmat? doamna diriginte a vazut ce am scris pe tabla si am fost la un pas de exmatricularea din liceu, cu greu a fost induplecata sa ma ierte. Sa va spun ce gust am in gura cind o vad la TV?
  • 0 (0 voturi)    
    Dudu=FALIMENT (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 6:58)

    December [anonim]

    Dragi tvr-isti,multumiti-i lui Dumnezeu ca nu a castigat Dudu.Intrebati-l de ce l-a dat afara Sechelariu de la AlfaTV.Intrebati-l de ce l-au dat afara mai multe personaje din Bacau de a trebuit sa-si caute de munca pe la Pinalti prin oras.De la tunuri mai mici la tunuri mai mari.Nu mai aveati bani nici de carburant la masini.
  • 0 (0 voturi)    
    profesionalism - cariera (Duminică, 14 ianuarie 2007, 5:58)

    Magdalena Deac [anonim]

    Felicitari pentru succesele de pina acum si la mai mare !
    Ati reusit sa demonstrati ca femeile pot cuceri functii de conducere in institutiile de presa ale Romaniei de azi.
    Ati devenit in egala masura model si sursa de inspiratie pentru studentele din breasla.
    Privind in urma ne veti vedea muncind din greu ca sa va urmam exemplul.
    Poate vreti sa ne dati o mina de ajutor ?
    O studenta la jurnalism in cautare de ``marea ocazie``.
  • 0 (0 voturi)    
    Dana Deac, oportunista activista comunista (Marţi, 16 ianuarie 2007, 18:23)

    colega [anonim]

    Am fost colega de facultate cu dumneaei. Pentru o vreme a fost sefa Asociatiei Studentilor Comunisti. Ce ne mai "freca'" cu "politica Partidului"! Tatal ei a fost securist! E in stare de orice ca sa avanseze! Ca, oricum, de amor n-a prea avut parte!
  • 0 (0 voturi)    
    O rugaminte (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 13:10)

    Alexandra [anonim]

    Felicitari pentru noua functie! Sa stiti ca dimineata ducem dorul Cafelei cu sare. Doamna Deac, mi-e imposibil sa spun pe for ceea ce am sa va comunic. Va rog, daca este posibil, dati-mi o adresa de e-mail la care sa va pot trimite un mesaj , pe care nu pot sa-l fac public. Adresa trebuie sa fie in Yahoo, deoarece adresele de e-mail cu punct. ro(.ro) nu pot fi expediate de calculatorul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    Hm (Duminică, 21 ianuarie 2007, 15:19)

    Maria [anonim]

    E usor sa comentam daca suntem numai telespectatori. La tv se pricepe toata lumea, ca si la fotbal. Munca in tv este una de echipa. Prezentatorul trebuie sa puna in lumina acea munca. Iar daca cineva incearca sa spuna ca Dana Deac nu e un profesionist desavarsit si nu are o cultura generala muuuult peste medie...inseamna ca, de fapt, nu intelege ce face si ce spune Dana. Nu ma intereseaza ce a facut acum nu mai stiu cati ani. Conteaza ce face acum.
  • 0 (0 voturi)    
    dana deac (Vineri, 26 ianuarie 2007, 21:26)

    antares [anonim]

    mai lasati "almanahele" de Bucuresti ..............cititi Murphy.............si cautati sa intelegeti pricipiul lui PRTER
  • 0 (0 voturi)    
    deac (Duminică, 28 ianuarie 2007, 22:39)

    gabriel [anonim]

    Super indragostita de Basescu,cu o ura patologica impotriva lui Geoana,unde isi putea gasi un loc mai bun?
    Normal - la TVR 1,care a devenit aservita total Presedintelui-jucator.
    Este cea mai potrivita in functia asta de sluga a puterii.Cred ca cu greu putea fi gasit alt exemplar atat de mojic !
    Ii doresc :"O VIATA CAT MAI SCURTA IN ACEST POST".
    Oare nu i se pare ca si-a pus o palarie prea mare pentru capusorul ei,ala mic,mic de tot?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari retorice... (Marţi, 6 februarie 2007, 14:38)

    costel [anonim]

    1. De cat timp dureaza prietenia dintre Dana Deac si cuplul Tudor Giurgiu - Oana Bujgoi?
    2. Credeti ca aceasta prietenie a ajutat-o in vreun fel pe "distinsa doamna" sa obtina functia in TVR?
    Cea de a treia intrebare si ultima mi-o auto-adresez si nu este mai putin retorica decat primele doua:
    3. Oare de cat tupeu are nevoie o persoana precum madam Deac pentru a face declaratii in presa de genul: "intoarcerea mea in TVR e din motive metafizice." (!!!!)?
    Oare distinsa doamna nu realizeaza ca astfel de raspunsuri mai puteau fi digerate doar pe vremea cand dadea interviuri prin revistele mondene in care povestea despre divortul de sotul ei din aceleasi motive (metafizice)?
    Acum insa, cand s-a instalat comfoprtabil in fotoliul de director al televiziunii publice (pe care o blama pana mai ieri ori decate ori avea ocazia), astfel de raspunsuri jenante nu mai pot fi inghitite de noi, muritorii de rand.
    Asa ca as ruga-o pe luminata doamna, ca atata timp cat ocupa functia (cine stie de cand ravnita) de director al TVR1, sa aiba macar decenta de a nu ne mai deranja cu interviuri in care raspunsurile ei jenante ne sfideaza inteligenta.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pentru 'costel' (Luni, 16 aprilie 2007, 14:48)

    lara [anonim]

    Pentru costel, cu nume care putea sa prevesteasca si ineptiile pe care le scrie: nu stiu ce 'inteligenta' i se pare lui ca ii este sfidata, dar il asigur ca poate sa nu-si faca griji - nu are ce sa-i sfideze nimeni si nimic, pentru ca la capitolul inteligenta, poate ca i-a mai rama unu', doi neuroni, dar in rest e multa liniste. Ar fi mai bine sa astepti putin si sa vezi ce poate sa faca Doamna Deac si apoi sa incepi sa improsti cu insulte. Oricum, Doamna Deac este, printre personajele din televiziune, un bun profesionist, care, sper din tot sufletul, va aduce un suflu nou in acest post. De barfe si carcoteli nu scapa nimeni, ca asa e la romani, mai greu e sa pui si umarul, macar si la adunatul propriului gunoi.