Spaniolii plang dupa capsunarii romani

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2007, 0:00

foto:www.agrocope.com

Agricultorii spanioli se tem ca nu vor mai avea suficienti muncitori din Romania care sa le culeaga capsunii, in acest sezon. Ei dau vina pe autoritatile de la Bucuresti care pun in incurcatura pe cei care vor sa lucreze in agricultura in Spania.

Potrivit unui amplu reportaj pe aceasta tema publicat, joi, de editia on line a cotidianului El Pais, din cele 10 000 de persoane solicitate de spanioli, numai o treime, aproximativ 3 200 vor ajunge, pana in luna februarie, la cules de capsuni in regiunea Huelva, din sud-vestul Spaniei.

Ca urmare, Asociatiile producatorilor agricoli din Huelva, negociaza cu Bulgaria si Maroc pentru a-si acoperi necesarul de forta de munca. Nu sunt exluse nici Polonia si Senegal.

Potrivit El Pais, autoritatile spaniole cred ca, unul dintre motivele pentru care romanii nu mai merg in Spania la cules capsuni ar fi restrictiile impuse pe piata muncii odata cu aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007. De aici, ar rezulta si lipsa de interes al romanilor pentru a munci in afara tarii.

„De acum inainte, Romania incepe sa primeasca fonduri europene si nu mai este interesata sa exporte forta de munca, care i-ar fi utila”, a declarat un reprezentant al guvernului spaniol in provincia Huelva.

Pe de alta parte, presedintele asociatiei agricole Asaha, Jose Luis Garcia Palacios, acuza autoritatile romane de nepasare, de lipsa de informare a cetatenilor si organizarea proasta a preselectiilor. El explica astfel, numarul mult mai mic decat in alti ani, al romanilor care s-au prezentat la interviu sa plece la munca in Spania.

Un reprezentant al Asociatiei COAG din provincia Huelva, Eduardo Dominguez, sustine ca acest sezon de cules capsuni ar putea fi grav afectat de lipsa numarului de culegatori si astfel, agricultorii spanioli vor fi nevoiti sa-si adune roadele „cum vor putea”.



















264 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Prost platiti (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:29)

    IceCub [anonim]

    Decat sa arunce acuze aiurea, mai bine s-ar gandi la faptul ca acei capsunari dupa care plang erau platiti cu salarii mizere. Ia sa mareasca salariile si atunci sa vedem daca va mai fi lipsa de personal...
  • 0 (0 voturi)    
    Spaniolii platesc pentru aroganta (Joi, 11 ianuarie 2007, 16:55)

    Eftimie Duda [anonim]

    Parca multimea de spanioli se plingea de prezenta romanilor (sa nu uitam de DJ-ul spaniol si cintecul lui 'antirasist'). Ciudat, acum suntem buni?
    Spaniolii platesc pentru aroganta fata de cei pe care i-au angajat sa le faca treaba. O merita. Sa le fie culturile usoare.
  • 0 (0 voturi)    
    auzi (Joi, 11 ianuarie 2007, 17:34)

    max [anonim]

    s-au trezit si astia ca nu are cine sa le culeaga capsunii.desteptilor acuma sunt buni sclavii de romani?aduceti marocani.poate s-au saturat si romanasii sa fie vitele la toti nespalatii
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa nu (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:12)

    andrada [anonim]

    cum sa nu acum ne vrea inapoi ca puteam sa muncim iar k sclavii si sa ne lasam familie k sa venim la ei ....bine k am putut sa aderam ca sa nu ne mai milogim la alti sa ne dea un lok de munka ........sa planga akum ca pana acum nu au stiut sa ne aprecieze ........romani sunt cei mai mucitori si cei mai ok oameni (bine avem si defecte dar asa e orce om nu conteaza natia )nu uitati de mandria noastra!!! nu o da-ti la o parte ca aveti numai de pierdut .......
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:52)

    gigi marga [anonim]

    Daca mergem la ei,se pling.Daca nu mergem la ei,se pling.Oricum am suci-o,nu ne iubesc de loc.Ma bucur insa ca acum constata ca e mai bine cu noi decat fara noi.Ar fi bine sa pricepem si noi asta cand ne negociem salariile.Caci se pare ca la capsunile alea nenorocite au nevoie de noi mai tare decat avem noi nevoie de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Economie de piata (Joi, 11 ianuarie 2007, 19:54)

    coco [anonim]

    Pentru idiotii de la 3 si 4: habar nu aveti ce inseamna economie de piata si vorbiti ca niste tampiti pe aici. De ce ziceti ca romanii erau ca sclavii acolo? Sclavul munceste silit si de bataie si nu are unde fugi, romanii se bateau sa se duca acolo. Erau platiti mai bine decat ar fi putut castiga acasa. A fost alegerea fiecarui roman sa mearga sau nu acolo. Pentru toti care s-au dus banii aia au insemnat mult in viata lor. Daca nu era mai bine sa mearga acolo nu se duceau. mesajele 1 si 2 vad bine asta. Daca s-au schimbat pretentiile muncitorilor romani, spaniolii n-au decat sa plateasca mai bine sau sa caute alta sursa de servicii. E ECONOMIE LIBERA DE PIATA!!! Unde dracu vedeti sclavie, tampitilor?
  • 0 (0 voturi)    
    apropo (Joi, 11 ianuarie 2007, 21:11)

    decor [anonim]

    bai fratilor,pana la coada,noi ne-am dus la ei,nu au venit ei la noi.asa ca nu va mai vaitati degeaba.sau erea mai bine sa stati la un servici in romania si sa va f... un patron pe 3 mil.oricum ar fi acolo unde faci bani e bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de capsunarii romani in Spania (Joi, 11 ianuarie 2007, 22:14)

    Soso [anonim]

    Ha, ha, ha!!! Nu stiu cum se culeg capsunele ... de pe o tarla uriasa din Spania. M-a batut gandul odata sa ma duc. Dar cum am imaginatie bogata, mi-am imaginat ca inaintezi in tarla pe branci, ciuciumici, taras-grapis si le numara si pe alea care nu ies la numaratoare ... si te verifica daca-ti miroase gura a ... capsuni! Poate nu e chiar asa de rau. Poate e mai bine. Uite, eu ma inscriu pe lista ... si cand ma intorc, va spun cum a fost. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Coco de la Comentariul 6...ar trebui sa... (Vineri, 12 ianuarie 2007, 3:18)

    Mihai Necreala [anonim]

    numeri nene in continuare 7, 8, 9 si asa mai departe si sa dispari de pe aici, tampit esti tu, ignorant si arogant. Daca nu stii cum au duso intradevar cei care au fost agricultori prin spania si batjocoreala la care au fost supusi unii ar trebui sa nu mai vorbesti in punga cu kkt ca vorbesti degeaba cu economia ta de piata ca poate ai fost unul dintre cei care au pupat spaniolul in cur pentru o functie de agricultor mai buna, daca ai ajuns sa lucrezi pe acolo si esti asa de multumit de economia de piata si cei care au fost acolo doar ca sa munceasca pentru copii de acasa nu au avut in general aceiasi parere ca si tine, pentru ca multi au trebuit sa se intoarca acasa si nu au putut sa isi faca prieteni, printre sefii spanioli, ocupand a doua functie pe gratis de pupincuristi, asa ca lasa parerile impartite si nu mai cataloga pe altii ca si altii te pot cataloga pe tine ca find un pupincurist ratat.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii-s tot violenti verbal... (Vineri, 12 ianuarie 2007, 11:52)

    N.O. [anonim]

    Incredibil mai oamenilor, dar chiar nu este nici unul in stare sa poarte o discutie fara sa il injurieze pe celalalt ca sa se simta el mai inteligent ? Nu forta injuraturii va arata superioritatea analizei, ci argumentele pe care le comunicati !

    Cu astfel de mesaje nu ajungeti decat sa va dati in cap si nu construiti nimic. Luati aminte la ce zice celalalt si daca aveti impresia ca spune prostii dovediti-o cu argumentie, nu cu jigniri.

    N.O.
  • 0 (0 voturi)    
    Este adevarat N.O. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 12:12)

    Mihai Necreala [anonim]

    Injuriile si astfel de mesaje e posibil sa duca acolo unde zici tu. Eu am fost 3 ani si jumatate in Spania, nu am lucrat nici macar o zi in agricultura, dar stiu pe altii care se duceau la cules de masline si care erau tratati fara respect, prin injurii care li-se aduceau, conditiile inumane cazare, salarizare mizera si multe altele, de catre angajatorii spanioli si de catre astfel de pupincuristi, care mediau contracte intre partea spaniola si muncitorii romani, adica se gasea cate unu ca sa aduca romani la munca in agricultura si uneori ajungeau sa lucreze pe 15 euro la zi si pe rupte, pentru ca diferenta o baga in buzunar acestia, multi dormeau pe saltele in hale mari, pentru ca le era promis cazare si masa si nu mai ajungeau sa primeasca asta, ca de fiecare data se gasea un roman mai inteligent care sa imparta banii pentru asta cu spaniolul angajator sau alt intermediar. Si multe cazuri, daca o sa incep a cauta printre amintiri, sigur gasesc altele mai emotionante, dar neimportante in vederea economistilor de piata. Deci, trebuie sa aduc martori care sasi povesteasca suferinta, pentru a face pe unu pupincurist ratat, pentru ca confunda suferinta oamenilor cu economia de piata, sau si tu esti unul dintre ei, spune acum ca sunt curios!
  • 0 (0 voturi)    
    Este adevarat N.O. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:01)

    Mihai Necreala [anonim]

    Injuriile si astfel de mesaje e posibil sa duca acolo unde zici tu. Eu am fost 3 ani si jumatate in Spania, nu am lucrat nici macar o zi in agricultura, dar stiu pe altii care se duceau la cules de masline si care erau tratati fara respect, prin injurii care li-se aduceau, conditiile inumane cazare, salarizare mizera si multe altele, de catre angajatorii spanioli si de catre astfel de pupincuristi, care mediau contracte intre partea spaniola si muncitorii romani, adica se gasea cate unu ca sa aduca romani la munca in agricultura si uneori ajungeau sa lucreze pe 15 euro la zi si pe rupte, pentru ca diferenta o baga in buzunar acestia, multi dormeau pe saltele in hale mari, pentru ca le era promis cazare si masa si nu mai ajungeau sa primeasca asta, ca de fiecare data se gasea un roman mai inteligent care sa imparta banii pentru asta cu spaniolul angajator sau alt intermediar. Si multe cazuri, daca o sa incep a cauta printre amintiri, sigur gasesc altele mai emotionante, dar neimportante in vederea economistilor de piata. Deci, trebuie sa aduc martori care sasi povesteasca suferinta, pentru a face pe unu pupincurist ratat, pentru ca confunda suferinta oamenilor cu economia de piata, sau si tu esti unul dintre ei, spune acum ca sunt curios!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 9, 10 .. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 19:18)

    Coco [anonim]

    Traiesc de mult timp intr-o economie de piata adevarata si nu am pupat niciun dos pentru cariera. Daca cei care s-au dedat la asa ceva puteau sa o duce mai bine altfel, o duceau mai bine. Angajatorii s-au purtata asa cu ei pentru au putut. Romanii care au inghitit-o au facut-o pentru ca au avut incotro. Asa ca Mihai Negreala, imi pare rau, dar ai dat cu parul rau de tot incercad sa dai cu sos in mine. Daca spaniolii i-ai batjocorit pe romani, romanii n-aveau decat sa se intoarca si sa plece. Se pare ca totusi le-a convenit si asta fata de alternativele pe care le aveau (sau nu). Deci care e problema domnilor? Care din cei umiliti si btjocoriti si platiti prost n-ar fi ales un servici la un birou incalzit si fara plaoie si vant si soare in cap toata ziua si platiti de n ori mai mult pe ora? TOTI ar fi preferat aia. Dar NU AU PUTUT!!! E simpla cerere si oferta. Daca romanii s-au lasat asa de jos, de ce nu ar profita spaniolul de ei? interesul spaniolului si oricarui om in afaceri este sa aduca profit. Asta se traduce in incasari cat mai amri si preturi cat mai mici. In tehnologie se face outsourcing in Asia. In agricultura se aduc oameni din tari mai sarace (vezi mexicani in USA, romani in Spania si Italia). Oamenii se duc ca acolo le e mai bine decat acasa sau altundeva unde ar avea acces. Angajatorul iti ofera. Daca vrei te duci, daca nu te intorci si pleci. Daca te-ai dus cum poti fi atat de tampit si sa musti mana care te hraneste, dupa ce ai fost de acord cu meniul? E grija ta sa te vinzi cat mai scump si grija lui sa te cumpere cat mai ieftin. Ca la fel facem toti cand mergem la piata.
  • 0 (0 voturi)    
    Aderarea - minunea romaneasc (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 12:04)

    JimmyB [anonim]

    Se parea ca aceasta aderarea la UE va aduce pe "strazile Romaniei" numai lapte si miere, ca de vest nu mai avem nevoie ... ca daca inainte ne duceam noi la ei ... acum o sa vina ei in genunchi dupa noi. Hahahaha ... Romanul tot roman, crede tot ce-i spune televizorul. Pe vremea lui Ceusescu se imbata cu apa chioara si zicea ca o duce bine, dupa executia lui a incercat din rasputeri sa sara "gardul" si sa plece in "vest" unde (sa ne amintim) a facut tot posibilul ca sa-l sperie tare si sa se sature de el, si daca pe ici pe colo, a prins valul si poate ca s-a facut necesar, acum crede ca este imprescindibil. Fals. Nimic mai fals. Spania nu va plinge dupa noi, sau dupa "harnicia" romaneasca. Italia nici atat si celelalte tari europene poate ne vor trimite toti delicventii romani care-i au pastrati la "rece", sau poate i-or trimite ca mana gratis de lucru la capsuni ...hahahaha.

    Domnilor romani, compatrioti ... haideti sa facem noi plantatii de capsuni (sau ... de ce vom putea) in Romania ca sa dam de lucru la tot romanul somer, si daca ne mai raman locuri sa bag?m si spanioli sau italieni ca sa vada si ei ce greu sa traieste in baraci si departe casa si de familie. Putem?

    Intotdeauna m-am intrebat de ce imnul romanesc incepe cu
    "Desteapta-te romane" ... iar acum cred ca stiu...

    JB - Bucuresti, Romania