Cel mai mare contract din istoria fotbalului

Beckham pleaca de la Real la Los Angeles Galaxy si va castiga 250 de milioane de dolari!

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2007, 0:00

Foto: as.com

Realul a scapat de Beckham! Fostul capitan al echipei de fotbal a Angliei va pleca la sfarsitul acestui sezon de la Real Madrid la echipa americana Los Angeles Galaxy. El va semna un contract pe cinci ani, urmand a castiga din salariu si drepturi de imagine fabuloasa suma de 250 de milioane de dolari. Clubul spaniol a confirmat plecarea mijlocasului englez.

Intr-un comunicat citat de presa internationala, mijlocasul englez afirma: "Dupa ce am luat in calcul mai multe optiuni, sa raman la Madrid sau sa merg la alte mari echipe britanice sau europene, am decis sa joc la LA Galaxy."

El a multumit suporterilor si oamenilor din Madrid care l-au facut sa se simta foarte bine la Real. "Sunt mandru ca am jucat pentru doua dintre cele mai mari cluburi de fotbal", adauga Beckham in declaratia sa.

Clubul Real Madrid a confirmat plecarea lui Beckham, printr-un comunicat: "Ambele parti au cazut de acord ca sa nu mai fie prelungit contractul lui Beckham dupa data de 30 iunie 2007".

Directorul sportiv al clubului spaniol, Predrag Mijatovic, anuntase de ieri ca mijlocasul englez va pleca de la Real Madrid.

Contractul sau va expira in vara si jucatorul de 31 de ani a refuzat prelungirea intelegerii pentru inca doi ani, din cauza putinelor sanse de a juca de cand pe banca tehnica a venit antrenorul italian Fabio Capello.

David Beckham, in varsta de 31 de ani, a ajuns la Real in 2003, dupa 11 ani petrecuti la Manchester United, in care a jucat aproape 400 de meciuri si a marcat 85 de goluri.



















46 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Joi, 11 ianuarie 2007, 20:43)

    Razvan Nation [anonim]

    Hehe adio cariera Beckham.. Dar LA Galaxy este un loc de munca mai relaxat fata de Real, si cred ca asta urmareste Beckham, si banii bineinteles..
  • 0 (0 voturi)    
    despre unii (Vineri, 12 ianuarie 2007, 2:08)

    eu [anonim]

    oh Bheeeeeeecali... pardon Beeeeechahm..
    Un ratat, o vedeta de carton care costa milioane de dolari!
    Asta pentru milioane de oameni sunt fraieri!
  • 0 (0 voturi)    
    imi pare rau de el (Vineri, 12 ianuarie 2007, 9:57)

    daniel [anonim]

    Beckham si-a creat de-a lungul timpului o imagine conforma cu fotbalistul englez: serios, muncitor, dedicat, profesionist. Pana si in reclamele pe care le-a facut (cumva departe de "spiritul" jocului) a pastrat o oarecare decenta, tipic britanica.

    Si acum pleaca sa nu mai faca fotbal serios, pe bani multi. Seamana a prostituie profesionala? Este un om serios pentru ca se gandeste la viitor? S-o fi saturat de fotbalul european, incrancenat si nu intotdeauna corect, si isi doreste nitica liniste? Simte nevoia la 31 de ani a unei noi provocari (gen Hagi la Galatasaray)?

    Vedeti ce inseamna sa ia libertatea punctelor de vedere? E imposibil sa poti trage o concluzie, e imposibil sa iti arogi vreun adevar cat de mic.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Vineri, 12 ianuarie 2007, 10:08)

    Bogdan Mincu [anonim]

    poate o sa vedem Galaxy in CL cu el in teren. Nu se stie niciodata! Bine ca a plecat....orce jucator ar accepta o sansa k asta......bineinteles numai lui i se poate face o asemenea oferta!
  • 0 (0 voturi)    
    Bogdan Mincu (Vineri, 12 ianuarie 2007, 10:30)

    kreepy [anonim]

    Sper doar ca a fost o gluma prea subtila...

    Los Angeles e pe un continent numit America de Nord. Ultima data cand am verificat astia nu joaca in CL.

    Oricum, eu si tot biroul ne-am distrat copios.

    Weekend placut
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e gluma :) (Vineri, 12 ianuarie 2007, 10:57)

    HotNews [anonim]

    Pt. Bogdan Mincu: Din pacate, nu e gluma deloc! E adevarul gol-golut. Beckham nu e doar un fotbalist, e un produs&vehicul de marketing, iar SUA e locul in care poate castiga la maximum.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul sforilor trase in fotbal (Vineri, 12 ianuarie 2007, 19:06)

    bengosu [anonim]

    Acest unic fotbalist este casatorit cu nepoate sotie lui Blair.
    A plecar la Galaxy o data cu terminare mandatului electoral.
    Sint multi care acum il critica dar critica este pe linga adevar..
  • 0 (0 voturi)    
    beckham-najpa (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 10:09)

    sami [anonim]

    Eu cred ca nu e o optiune buna. Dar sper sa confirme si acolo. Nu cred ca mai are sanse la nationala. Domnul sa fie cu el