Continutul scrisorii ramane necunoscut, in timp ce premierul raspunde cu o metafora acuzatiilor de interventie pentru Patriciu

Basescu recunoaste existenta unui bilet de la Tariceanu cu privire la Patriciu

de C.P. D.G.     HotNews.ro
Vineri, 12 ianuarie 2007, 0:00

Basescu recunoaste existenta scrisorii

Scandalul declansat joi seara de fostul consilier prezidential Elena Udrea s-a prelungit si vineri, cand Basescu a recunoscut ca a primit anul trecut o solicitare din partea premierului Tariceanu referitoare la Dinu Patriciu.

In timp ce premierul a negat in cursul diminetii ca a trimis o asemenea solicitare, Basescu a spus la Cluj ca "stiu cert ca exista ceva, dar daca ma intrebati exact in ce loc din Arhiva Cotroceni, mi-e greu sa raspund".

Reamintim ca Elena Udrea declarase in emisiunea "Stirea Zilei" ca premierul Tariceanu i-ar trimis lui Basescu un biletel scris de mana rugandu-l sa intervina la Parchet in favoarea lui Dinu Patriciu.

Tariceanu: "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu"

Interpelat in cursul diminetii, premierul Calin Popescu Tariceanu a negat categoric presupusa interventie pe langa Basescu. "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu sa ma pun bine pe langa el", a spus Tariceanu.

Basescu:"Am mai fost in situatia sa recunosc mai tarziu ca s-a dat un telefon"

Replica lui Basescu a venit in cursul dupa-amiezii. Aflat la Cluj, la intalnirea cu primarii din judet, presedintele a recunoscut existenta unui astfel de document, fara a da insa detalii despre continutul sau.

"Stiu in mod cert ca a fost ceva... Nu am spus ca nu am primit, dar am si cerut sa fie cautat documentul in arhiva. Stiu ca mi-a produs o oarecare suparare sau enervare", a spus Basescu.

Basescu i-a invitat pe ziaristi sa-l intrebe pe premier daca aceasta scrisoare exista, amintind de o situatie similara petrecuta anul trecut, cand a iesit la iveala faptul ca premierul Tariceanu a incercat sa intervina in justitie pentru Dinu Patriciu.

"Daca sustine ca e o facatura, stiu eu... Am mai fost in situatia sa recunosc mai tarziu ca s-a dat un telefon si vreau sa evit sa repet situatia de anul trecut", a mai spus Basescu.

Dinu Patriciu: Udrea nu trebuie sa-si mai creeze o situatie penibila

La randul sau, Dinu Patriciu i-a raspuns si Elenei Udrea, intr-o interventie la Realitatea TV, sfatuind-o sa nu-si mai creeze singura "alta situatie perfect penibila".

Dinu Patriciu a declarat ca premierul Tariceanu nu i-a spus niciodata ca ar fi trimis sefului statului vreun biletel prin care sa-i solicite sa intervina la Parchet in favoarea sa si ca totul este o comedie care va avea un final tragic.

Elena Udrea - experta in dezvaluiri soc

In 2005, tot Elena Udrea a fost cea care a dezvaluit, intr-o emisiune televizata, ca premierul Tariceanu i-a telefonat procurorului general al Romaniei in privinta anchetei care il viza pe omul de afaceri Dinu Patriciu.

Udrea explica atunci ca premierul a avut o intalnire, la Guvern, cu ministrul Justitiei, Monica Macovei, si cu liberalul Dinu Patriciu. Imediat dupa discutia cu Tariceanu, procurorul general de la acea vreme, Ilie Botos, i-a telefonat sefului statului relatandu-i convorbirea. Si Monica Macovei a recunoscut ulterior ca intalnirea de la Palatul Victoria a avut loc.



















146 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoarea pierduta (Vineri, 12 ianuarie 2007, 14:43)

    stefan [anonim]

    D-l Presedinte nu-si aduce aminte, ca in cazul unei discutii despre fotbal sau muzica usoara. De ce n-a reactionat atunci, sau cu ocazia telefonului buclucas. Cum se numeste omisiunea dezvaluirii? Era vorba de premierul Romaniei, nu de mine. Daca se va gasi biletul in arhiva, totul se va lamuri. Daca nu, va fi cuvantul sau si a d.nei Udrea, impotriva cuvantului PM Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    bilet (Vineri, 12 ianuarie 2007, 14:57)

    simion [anonim]

    Pai sa vina dl.presedinte in fata natiunii, ca asta e o problema foarte grava, si sa ne spuna de ce a tinut ascuns acest lucru si sa ne aduca ca dovada biletelul cu pricina ca fara sa-l vad eu nu cred nimic.
    Iar daca biletul exista intradevar atunci presedintele este la fel de vinovat ca si primul ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    cred... (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:00)

    suca [anonim]

    ca biletelul exista.
    toata lumea-l acuza ca sare la gatul premierului. acum ca a incercat sa-l ierte tot nu-i bine.
    si nu cred ca basescu isi permite sa spuna ca exista ceva cand nu exista. mai ales cand spune ca-i la el. ar fii condamnarea lui politica.
    mai degraba cred ca tariceanu are latul la gat si nu mai stie ce sa spuna...
  • 0 (0 voturi)    
    politica marinareasca la paralel cu Congresul PNL (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:02)

    sisilvia [anonim]

    Oare poate crede cineva ca Tariceanu, in ciuda urii reciproce dintre el si basescu, ar putea trimitebiletzele scrise de mana in care sa-i ceara nu orice mizilic, ci o favoare serioasa?

    Dar nu conteaza cat de credibil e scenariu, acuzatia impotriva lui Tariceanu e deosebit de grava si chiar de s-ar dovedi ca e nereala, simpla dezbatere a ei ii aduce prejudicii iremediabile. Imi suna cunoscut acest tip de lovituri, au primit-o din plin si altii, de ex. Vosganian. Si mereu s-a zvonit ca in spate e papusarul de la Cotroceni. Ce sa-i faci - e un mod marinaresc de a face politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Alta mitocanie a "elegantului" : "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu" (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:09)

    HAI PLD !!!! [anonim]

    ce personaj sinistru."cu mucii in freza" isi da drumu la gura si umple tzara de vome.

    Mi-e sila.
  • 0 (0 voturi)    
    vad ca-i normal (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:20)

    suca [anonim]

    unu face gafe dar vinovatul e tot basescu
    baieti, dar bine va mai plateste patriciu.

    in ipoteza ca exista acel biletel o sa se-ncerce sa se arunce in carca lui basescu. cata manipulare si marlanie...
  • 0 (0 voturi)    
    ridicol (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:22)

    her [anonim]

    ...nu mai stiu, nu-mi amintesc, parca e ceva, intrebati-l pe el

    daca nu scoate matrozu scrisoarea, ceea ce cred ca se va si intampla, e un mare smecher, si nu de astia avem noi nevoie acuma
  • 0 (0 voturi)    
    Romania ca o mahala prezidentiala (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:25)

    ATWAR [anonim]

    am ajuns sa cautam biletele si fituici si in viitor vom ajunge sa scormonim in latrine sa vedem daca biletelul a fost inghitit si dejectat..

    Romania ca o latrina prezidentiala poate era un titlu mai adecvat. Aducem toate panaramele de pe centura sa se mahalageasca la emisiuni serioase si ne dam europeni.

    Romania de spelunca, romania de birt, asta e romania lui basescu, romania ca o pubela de gunoi in care ne stergem zoaiele unul altuia si tragem impreuna din punga de aurolac.

    lenuta sa se uite mai bine in ograda la ea....acolo unde barba-su isi face poze cu tarfe si ziarele le posteaza pe net.
    vezi cocos si andresan
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:27)

    Gigi Pacala [anonim]

    E penibil... daca cineva crede ca biletul SCRIS DE MANA de Tariceanu exista.

    Orice om politic, cu atat mai mult cu cat nu e vorba aici de orice panglicar, n-ar lasa urme daca ar face o astfel de cerere: nici scrisa de mana, nici telefonica si nici macar amprente pe o foaie scrisa la calculator.

    Dar sa vedem daca nu apare o expertiza grafologica "corecta" care ar identifica scrisul lui Tariceanu.... Ar fi o cireasa de milioane
  • 0 (0 voturi)    
    Conteaza caracterul secretului omului. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:32)

    OARE CINE [anonim]

    SECRETUL ar fi, ori o ridicare a mingii la fielu, ori de serviciu, c-asa-i in ...tenisi gauriti.

    In ultimul caz, vestea a venit ca racheta ...cu efect intarziat pentru c-asa-i in tenis. De de la aici s-a tras ...retinerea divulgarii. Pana la urma a trebuit sa inceapa numaratoarea inversa si s-a trecut peste orice retinere fortata pe rampa de lansare a lui Tariceanu si a secretului lui, c-asa-i la serviciu.

    Pana la urma s-a impus adevarul, care nu m-ai poate fi tinut secret odata ce el invinge intotdeauna, c-asa-i drept si prin urmare:

    Toti spun adevarul:
    -Elena Udrea, ca exista biletul;
    -Traian Basescu, ca exista arhiva si se cauta biletul;
    -Anton Tariceanu, ca chiar a dat de dracu'.
  • 0 (0 voturi)    
    Mitocanie de prim ministru Roman : (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:32)

    PLD [anonim]

    Mitocanie de "elegant" : "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu"

    ce personaj sinistru."cu mucii in freza" isi da drumu la gura si umple tzara de vome.

    Mi-e sila.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa vorbeste un prim ministru in Romania : "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu" (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:35)

    Polar [anonim]

    RUSINE si vai de capul nostru

    Mitocani si liberali :

    La sedinta PNL Bucuresti, presedintele filialei, Ludovic Orban, l-a atacat pe Stolojan cu un banc: "Intre Tariceanu si Stolojan sunt doua diferente. Prima este aceea ca Tariceanu este suferind in partea de jos, la genunchi, in timp ce Stolojan este suferind in partea de sus. Cea de-a doua diferenta este ca, in timp ce Tariceanu se va vindeca repede, Stolojan nu".

    Tariceanu : (Cristi Boureanu) este un "baiat" care umbla cu mucii in freza.

    Sau: "Tradatorule !" "Ba Boule, Ba limbricule, te arunc de la balcon, Ba ! "
  • 0 (0 voturi)    
    Presupunand ca biletul nu exista.. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:35)

    Sandu [anonim]

    e cuvantul lui Basescu contra cuvantului lui Tariceanu.

    Iar pentru mine (si pentru multi altii nemembrii PNL), cuvantul lui Tariceanu are o valoare f. mica.
    Mai dati-i cateva zile sa se razgandeasca.

    Oricum Tariceanu iese sifonat, si daca apare sau nu apare biletelul.
    Sunt curios numai cat de jos poate sa ajunga. La fel si PNL-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    demnitari infractori fata cu "Biletelul" (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:44)

    Dan [anonim]

    Biletul exista dar nici Udrea nici "Presedintele" nu au sesizat Parchetul ? Cei doi au comis o infractiune, ca si Tariceanu.
    Biletul nu exista? Atat Udrea cat si "Presedintele" au comis o infractiune.
    Nu e prima dar ce mai conteaza, oricum "Presedintele" a jucat la ruleta CSM, a pus mana pe bila si a pus-o unde a vrut. Cine sa judece?
    Asa ca e normal : ce lipseste din panoplia de constructie a republicii Presedentiale (era sa zic basesciane, dar nu greseam) decat trofeul sub care sa scrie (ca in poza zile) "Ursul acesta este Primul ministru".
  • 0 (0 voturi)    
    demnitari infractori fata cu "Biletelul" (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:45)

    Dan [anonim]

    Biletul exista dar nici Udrea nici "Presedintele" nu au sesizat Parchetul ? Cei doi au comis o infractiune, ca si Tariceanu.
    Biletul nu exista? Atat Udrea cat si "Presedintele" au comis o infractiune.
    Nu e prima dar ce mai conteaza, oricum "Presedintele" a jucat la ruleta CSM, a pus mana pe bila si a pus-o unde a vrut. Cine sa judece?
    Asa ca e normal : ce lipseste din panoplia de constructie a republicii Presedentiale (era sa zic basesciane, dar nu greseam) decat trofeul sub care sa scrie (ca in poza zile) "Ursul acesta este Primul ministru".
  • 0 (0 voturi)    
    Ce infractiune ? (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:50)

    nu inteleg [anonim]

    nu exista nici o infractiune, din moment ce instigatorul - adica tariceanu - nu si-a realizat obiectul instigarii, adica nu l-a determinat pe presedinte sa comita fapta, care ar fi fost protejarea lui patriciu.
  • 0 (0 voturi)    
    o scrisoare pierduta (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:52)

    piotr [anonim]

    Curat ilegalitate, dar s-o stim si noi coana Joitico!!!
    Cat de autentic si de actual poate fi Nea Iancu!
  • 0 (0 voturi)    
    o scrisoare pierduta (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:53)

    piotr [anonim]

    Curat ilegalitate, dar s-o stim si noi coana Joitico!!!
    Cat de autentic si de actual poate fi Nea Iancu!
  • 0 (0 voturi)    
    pt Dan (Vineri, 12 ianuarie 2007, 15:56)

    suca [anonim]

    nici intr-un caz nici in celalat nu este infractiue. este cel mult ceva imoral pt care fiecare o sa plateasca in voturi.
    ca tariceanu nu a comis infractiue. a fost un simplu biletel (ce-i drept cu antetul cancelariei primului ministru. este la fel cand l-a sunat pe botos sau cand cu intalnirea ministru justitiei premier si inculpat.
    este ceva ce nu se face dar nu-i infractiune.
    deasemenea nici basescu sau udrea nu au savarsit o infractiune ci se va vedea daca-i adevarat sau nu. cel mult au mintit amandoi si atunci se pot apuca de orice altceva dar numai politica nu mai pot face.

    in rest vad ca cei dupa statele de plata ale lui patriciu schimba macazul incercand sa-l faca vinovat pe basescu indiferent daca exista sau nu biletelul incercad sa atenueze MAGARIA fara margine a lui tariceanu. dar timpul ii va cerne, ori pe unul ori pe altul. tind sa cred ca pe tariceanu ca uneori gandeste cu curu desi incearca sa fie baiat prezentabil.
  • 0 (0 voturi)    
    DEPRINDERI SECURISTE (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:01)

    calin [anonim]

    Daca biletul exista si BASEcu nu a zi nimic, ce sa mai intrebam despre dosarele securistilor. Le tine la saltea sa le scoata cand simte ca pierde.
    Asta explica mute.
    Adica BASEcu a fost securist.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam ca liberalii o tot cauta pe Elena Udrea , la serviciu. (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:07)

    OARE CINE [anonim]

    Nu am intentia sa spun ca numai o parte profita de relatii, pozitii privilegiate, dar nu pot trece peste doua aspecte:

    1. PNL-istul David a crezut ca e as cand a inceput cu serviciul de avocatura al Elenei Udrea, cu RAPPS, ca si cum liberalii sunt toti cinstiti pana la unul , cand in realitate din aceeasi zona se infrupta alde Stroe si alti aparatori de nadejde ai lui Patriciu si Tariceanu. In cazul asta ce vrut ei sa demonstreze prin atacul asupra Elenei Udrea? Cred ca au atacat neinspirat o zona in care rade harb de oala sparta.

    2. Poate arma biletului, a aparut cu intarziere tocmai pentru ca a fost considerata mai mult neadecvata decat secret de serviciu, dar cand tu te crezi liberal infailibil si insisti sa te tii de ...serviciul meu, pana la urma dau si eu ... toate pe una-doua, ca doar n-o sa stau sa ma tot gadili fara sa te gandesti daca nu cumva esti mai descoperit decat mine.

    3. Cate divulgari neconfirmate a facut Elena Udrea: cu Institutul Liberei Initialtive, cu malaiul luat de la Patriciu de catre fondatorii ILI , Hasotti, Antonescu, Nicolai, Olteanu, Rusanu, in frunte cu Tariceanu, despre intalnirea pusa la cale de Tariceanu . (Ministrul Justitiei nu are nicio legatura cu relatiile de natura comerciala dintre o firma si Guvernul reprezentat in acest caz de Ministreul de Finante, deci Tariceanu si Patriciu au mintit cu nerusinare ca intalnirea e normala -de ramanea secreta mai mult de 6 luni daca nu spunea nici Elena Udrea ). Eu nu-mi amintesc sa fi dat vreun rateu si daca le spune direct, pe nume. e cat se poate de bine, indiferent ca o face mai devreme sau mai tarziu (dintr-unmotiv sau altul )
  • 0 (0 voturi)    
    :)))))))))))))))) Hai ca m-am distrat !!!! (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:09)

    papagal din romania [anonim]

    pana acum papagalii astia il tot tocau pe Basse ca vrea sa-l dea jos pe tariceanu; acum, cand se vede ca omul a facut exact asa cum a promis ("dupa 31 dec 2006) zgandaricii liberali o dau cotita ca de ce nu l-a dat jos mai devreme :)))).

    Hai sa fim seriosi ! :))))))
    Duceti-va mai taika la cules de capsuni, nu la guvernare !
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:10)

    dan [anonim]

    Celor care se indoiesc de dezvaluirile d-nei Udrea,le as reaminti ca toate s au adeverit!!!!Chiar daca multora nu le place,aceasta persoana stie multe si la momente potrivite le face publice. daca ati vazut emisiunea,nu vi se parea ca ziaristul Cristoiu e sigur de existenta biletului???Ii itreb pe naivii care il acuza pe Basescu de tainuire,ce putea face acesta???putea doar sa l pastreze si cineva cu credibilitate in dezvaluiri,sa faca public....in zilele urmatoare d-ul Tariceanu isi va mai aminti ceva....vi se pare cunoscut procedeul???
  • 0 (0 voturi)    
    suca, treci pe la caseria Cotroceni sa-ti iei banii (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:11)

    ntzzz [anonim]

    Suca, jumate din comentariile de pe hotnews sunt ale tale si zau ne-am saturat de propaganda pro=basesciana. Lasa-ne, lasa-ne
  • 0 (0 voturi)    
    Mitocania liberala (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:12)

    *** [anonim]

    "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu"

    La sedinta PNL Bucuresti, presedintele filialei, Ludovic Orban, l-a atacat pe Stolojan cu un banc: "Intre Tariceanu si Stolojan sunt doua diferente. Prima este aceea ca Tariceanu este suferind in partea de jos, la genunchi, in timp ce Stolojan este suferind in partea de sus. Cea de-a doua diferenta este ca, in timp ce Tariceanu se va vindeca repede, Stolojan nu".

    Tariceanu : (Cristi Boureanu) este un "baiat" care umbla cu mucii in freza.
  • 0 (0 voturi)    
    pt ntzzz sau xxx (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:22)

    suca [anonim]

    par asa multe ca nu ma ascund sub mai multe identitati ca altii.
    am inteles ideea cu lasa-ne din postul semnat cu xxx. nu trebuie sa te repeti :)

    eu vorbesc de fapte tu vorbesti de speculatii. nu trebuie si nu ma plateste nimeni pt asta. dar se pare ca-mi bat capu de pomana cu tine ca tu tot pe-a ta o tii.
    basescu si gasca lui n-a platit pe nimeni asa cum a facut patriciu cu gasca lui. so, nu ma lua pe mine cu platitul ca asta-i la voi in ograda :)
  • 0 (0 voturi)    
    patricienii (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:34)

    suca OARE CINE? [anonim]

    vad ca cei dupa statele de plata ale lui patriciu schimba macazul incercand sa-l faca vinovat pe basescu indiferent daca exista sau nu biletelul incercad sa atenueze MAGARIA fara margine a lui tariceanu. dar timpul ii va cerne, ori pe unul ori pe altul. tind sa cred ca pe tariceanu ca uneori gandeste cu curu desi incearca sa fie baiat prezentabil.
  • 0 (0 voturi)    
    patricienii (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:35)

    suca OARE CINE? [anonim]

    vad ca cei dupa statele de plata ale lui patriciu schimba macazul incercand sa-l faca vinovat pe basescu indiferent daca exista sau nu biletelul incercad sa atenueze MAGARIA fara margine a lui tariceanu. dar timpul ii va cerne, ori pe unul ori pe altul. tind sa cred ca pe tariceanu ca uneori gandeste cu curu desi incearca sa fie baiat prezentabil.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce apar informatiile cand ii convine lui Basescu (Vineri, 12 ianuarie 2007, 16:57)

    Cristian [anonim]

    Le-as da de gandit celor care il sprijina pe Base. Cum se face ca apar inregistrari telefonice ale lui Seres, biletele, etc. numai dupa nu stiu cat timp.

    Basescu trebuia sa fi spus atunci, sa fi luat nota si sa o arate daca era ceva cu care el nu era de acord. Nu sa iasa pitipoanca asta de Udrea cu informatia peste doi ani. Asta daca Basescu e intradevar un om corect.

    Am si alta intrebare. Elena Udrea de unde stie? Pai numai daca i-a spus Basescu, ca doar lui ii era adresata nota. Si de ce este in atributia ei sa iasa la rampa cu declaratiile astea? Pentru ca a pus-o Basescu. De ce? Ca dupa ce ne-am integrat in UE pot sa vina innapoi securistii sub forma de alianta PD-PLD sa fure nestingheriti (pana acum reprezentati de PC si PD, jenati de prezenta liberalilor).
  • 0 (0 voturi)    
    #Cristian (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:01)

    x1 [anonim]

    hai, ca esti tare naiv sau te prefaci.
  • 0 (0 voturi)    
    #Cristian (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:02)

    x1 [anonim]

    hai, ca esti tare naiv sau te prefaci.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nu are curaj Basescu sa spuna pune o femeie (Vineri, 12 ianuarie 2007, 17:30)

    Beasecu+Udrea =mincinosi [anonim]

    Udrea e doar trompeta lui Basescu.
    Basescu nu are curaj sa-i atace direct pe altii si atunci se foloseste de Udrea
    Oricum avem de-a face cu o minciuna a lui Udrea(Basescu)
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Base (Vineri, 12 ianuarie 2007, 18:19)

    SKB [anonim]

    Mai oameni buni, din tot circul asta, tot pe Basescu il scoateti vinovat?

    1. Ca o fi Udrea trompeta sau amanta lui Basescu, ca sotul ei o inseala, astea sunt detalii ale vietii lor private, care nu privesc pe noi. Bill Clinton a avut parte de scandalul ala cu Monica si spuneti voi cine a fost presedinte: Bush junior sau Bill?

    Ce ramane e ca apar tot mai multe dovezi ca Patriciu si Tariceanu fac parte integranta dintr-o chestie care seamana cu ceva la care altii ii spun MAFIE.

    2. Sunt sigur ca biletul exista. Sincer nu ma intereseaza cum iese la iveala adevarul. Toata lumea iubeste tradarea, nimeni nu iubeste tradatorul. Ia lasati-i sa se blacareasca in public, mai aflam si noi ce inteleg guvernantii prin politica de tara europeana.

    3. Il cred pe Tariceanu atat de prostovan sa lase asemenea urme. Ce ma intristeaza e ca n-o sa i se intample mare lucru. Traim in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    o scrisoare pierduta (Vineri, 12 ianuarie 2007, 18:32)

    oscar [anonim]

    Daca la cancelaria presedintelui se primesc biletele in corespondenta,atunci nu ma mir de ce se pune mapa de corespondenta a primarului din Ciorogarla sau Vascauti
  • 0 (0 voturi)    
    daca exista beletul ce ne facem:) (Vineri, 12 ianuarie 2007, 21:32)

    Baselul [anonim]

    Daca exista beletul ce ne facem ? ce dovedeste ?
    Dovedeste ca Tariceanu e smecheras de-al nostru
    care da din coate si se descurca un om care
    are da spaga fara sa clipeasca sau care ar fura fara nici un pic de rusine daca ar stiica nu poate fii prins ca majoritatea romanasilor nostri inclusiv de pe forum de aici (mari simpatizantzi Patriciu)
    ne meritam conducatorii, prostimea din tzara asta nu poate fii condusa decat de un prostanac cu o singura veleitate s-a bagat sluga la cine trebuie si e mare smecher plus ca tasu e mason:)
  • 0 (0 voturi)    
    bilet (Vineri, 12 ianuarie 2007, 22:23)

    simion [anonim]

    Nu este o incercare de a-l scoate vinovat pe Basescu si nevinovat pe Tariceanu. Dar atunci cand presedintele intra in rolul cavalerului dreptatii, cand sustine sus si tare ca lupta din greu impotriva coruptiei si a traficului de influenta, de ce nu da publicitatii un asemenea bilet daca ar exista? Daca biletul exista inseamna ca beneficiile aduse de ascunderea lui sunt mai mari decat beneficiile aduse de dezvaluirea lui la acel moment.
    Si referitor la telefonul celebru despre care tot d-na Udrea a adus vorba, a fost supus judecatii CSM si verdictul a fost ca Tariceanu nu a vrut sa influenteze justitia. Si fiindca veni vorba, nimeni nu l-a obligat pe presedinte atunci sa ascunda ca stia de acel telefon ba chiar sa minta atunci cand a fost intrebat de presa.
    Cred ca d-na Udrea nu-si calculeaza bine atacurile pentru ca de fiecare data vad ca victima colaterala este chiar presedinte.
    Ori, poate cine stie, ia si asta in calcul si chiar ii convine.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru simon #36 (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 0:14)

    xx [anonim]

    Basescu nu a divulgat "biletul" pentru ca acest lucru s-a intimplat in primavara 2005. Era inceputul guvernarii, cind inca basescu credea in tariceanu si in posibilitatea colaborarii.
    La fel nu l-a tradat pe tariceanu atunci cu telefonul de interventie..

    nu avea sens. iar fapta lui tariceanu nu a fost penala..

    penale sint faptele celui pe care tariceanu tot vrea sa-l scoata basma curata.
    basescu s-a comportat in ambele cazuri de mai sus ca un barbat adevarat.
    Nu incercati sa il invinuiti tot pe el....
  • 0 (0 voturi)    
    bAH COPII (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 2:04)

    sss [anonim]

    Basescu daca stia cat de nesimtit e moliceanu, il umfla din 2005.
    Da nu-i nimic, in 2007 il termina! :D
  • 0 (0 voturi)    
    pt 37. (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 2:20)

    Bogdan [anonim]

    Exact cum spuneam si ieri, fanii lui Base n'au nevoie de dovezi, ei inghit orice vine de la matroz precum pelicanii. De fapt nici nu'i intereseaza legalitatea, nu s'au ofuscat de afacerile cat se poate de dubioase ale madamei U cu PSD'ul, de faptul ca s'a dovedit o mincinoasa cand spunea ca nu a facut niciodata afaceri cu statul ori cu PSD.

    Spuneti ca fapta (inchipuita de madame U) lui Tariceanu nu a fost penala. Bun, atunci de ce atata tevatura?
    N'o fi fost morala? Daca intr'adevar a existat se prea poate. Insa este moral sa tii un biletel 2 ani si apoi "Pac, la Razboiu "(ca un barbat -Agamitza- adevarat )?

    Cititi interviul madamei U din evz de astazi , si pe urma fiecare cum l'o duce mintea. Dansii au vrut sa'i faca reclama , insa n'as prea spune ca le'a reusit.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e hot cine fura ci e vinovat cine-l da de gol (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 3:22)

    Stefan [anonim]

    Dupa logica unora problema cu biletelul e la Basescu, si nu in intentia lui Tariceanu de a ocoli legea.
    Daca biletul este autentic, acesta este cantecul de lebada al prim ministrului.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisorica pierduta ... (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 8:30)

    Soso [anonim]

    O fi ceva cu scrisorica asta pierduta ... ca toata lumea vorbeste despre ea. :) Sa vad eu cine va mai avea curaj de acum sa puna o vorba buna pe langa Basescu! :)
  • 0 (0 voturi)    
    E o DIVERSIUNE !!! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 9:48)

    Addy_G [anonim]

    Aceasta stire http://www.hotnews.ro/articol_63334-Presedintele-admite-ca-a-gresit-divulgand-candidatul-la-sefia-CSM.htm trebuia sa fie pe primele pagini . Dar se pare ca piesele cu doi actori si-o blonda sunt mai interesante decat monologurile de dictator ale lui Basescu .
  • 0 (0 voturi)    
    SERR sa fie inceputul caderii pentru dinozaurii PNL (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 12:34)

    Elli [anonim]

    Sper sa fie inceputul si sper sa inceapa si in Romnia schimbarea adevarata, si nu numai imbuibarea la putere.
    Dupa 2 ani de guvernare PD-PNL am fost admisi in UE.In afara de reforma justitiei si cota unica - programul lui Adriean Videanu - in Romania NU S-A SCHIMBAT NIMIC.

    Cota unica aduce bani, de la UE vin bani, dar Romania sta amortita, pentru ca tariceanu se tine de scaun.
    Acum, mai nou, se tine de scaun si cu ajutor de la PSD. De ce ? Urmeaza sa vina nu numai banii de la UE dar importante sunt privatizarile in energie in care DIRECT interesat e Patriciu.

    Pentru asta nu au mai avut nicio retinere: au facut pe furis ordonanta OPSPI, si au trimis-o la Monitorul Oficial fara sa aiba semnatura monicai Macovei.

    Asa se fura in tara asta, cu fabricile, termocentralele si rafinariile, oameni buni !
  • 0 (0 voturi)    
    pt Addy_G (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 12:55)

    suca [anonim]

    asa cum pentru orice ziar sau televiziue, este mai important cati oameni au murit intr-un accident sau cati s-au aruncat de la etaj de golozie, in loc sa ne arate cati copii au mai castigat olimpiade internationale asa si acum e mai important un biletel cel putin neelegant decat stirea ca un om si-a cerut scuze.
    da, si din punctul meu de vedere este o diversiune, trebuia insistat pe faptul ca un sef de stat din romania are atat bun simt sa recunoasca cand greseste decat aberatiile lui tariceanu si o blonda cam fraiera. pe tariceanu nu l-am auzit sa-si cear scuze ca i-a dat telefon lui botos sau ca a pus un ministru al justitiei in postura proasta. sau ca a nominalizat un candidat la postul de comisar european care nu trebuia nominalizat. pe tariceanu nu-l intereseaza scuzele, il intereseaza doar scanul. cica pt cetateni :)

    cum se spune "orice greseala recunoscuta este pe jumatate iertata" este valabil si-n cazul lui tariceanu. dar eleganta si bun simtul lui nu-i permit lucru acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 13:21)

    Radu [anonim]

    Poate ca este bine ca in Romania sa fie excelent. Poate este normal ca intr-o economie de piata sa fie amic cine cu cine doreste. Poate ca este bine ca in politica sa existe o anumita decenta.

    Domnul Basescu e Presedinte si este al tuturor romanilor,chiar daca apartin unor etnii. Ce face in particular il priveste. De face bine sau rau , cind vine scadenta va raspunde asemeni celui cu mineriadele , celuilalt care a semnat tratatul cu Ucraina fara sa aiba demnitate. Ca Presedinte al Romaniei are obligatia sa transmita pretentile, parerile si nevoile romanilor in orice situatie care o impune. Este bine ca atrage atentia asupra zonei Marii Negre, asupra Rusiei, ...
    Nu este placut ca se antreneaza in nimicuri care-l discrediteaza in incercarea de a-si rezolva unele polaritati.
    Elena este doar o femeie care printr-un accident s-a trezit si ia pe val . De unde politica in capul ei , de unde experienta si cum si-a insusit-o este greu de spus >decent este sa steie si sa se comporte ca cineva care are cei 7 ani de acasa -de unde este .
    Ne place nu ne place de domnia sa trebuie sa-l sustinem - Domnia sa este "Romanul Nostru "si trebuie sa ne reprezinte
    bine
    Domnul Tariceanu , este Prim Ministrul Romaniei. El este administratorul tarii numita Romania. Domnia sa este seful tuturor ministrilor. Cum poate sa conduca eficient daca un ministru din subordine face talente ca apartine unui alt partid care este de fapt in alianata -si au acelasi obiectiv.

    Aceasta forma de sabotaj si disputa , in spatele caru-ia se afla marionetistii , foloseste cui?. Romaniei in nici un caz, UE se uita la noi ca la cusca cu maimute si papageli. Rusi nu vad in guvernul nostru decit niste tipi care se rod uni pe altii.

    Cuvintul de ordine este MATURIZARE . Se vor intoarce tinerii de afara peste doi ani, se vor intoarce capsunarii, zidarii etc. Acestia au luat act de economia de piata si democratie. Vin cu alte idei si vor impune ce au invatat. Citesc tot de Romania si vor sanctiona prostia.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. suca : Nu pot sa ma abtin ! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 13:29)

    17 ANI [anonim]

    "cum se spune "orice greseala recunoscuta este pe jumatate iertata" este valabil si-n cazul lui tariceanu. dar eleganta si bun simtul lui nu-i permit lucru acesta."
    :)))))))
    Super, domnu suca, tare de tot !
  • 0 (0 voturi)    
    Secu si Base (Luni, 15 ianuarie 2007, 8:31)

    calin [anonim]

    Comportamentul lui Base nu poate fi catalogat decat unul de securist. Cate dosare tine la dos si nu le-a facut publice, conform legii CNSAS, pentru a santaja????
    Nu va mira ca Base tine dosare care le scoate numai cand ii convine????
    Ceea ce cred este ca acest lucru se va intoarce impotriva lui Base si a PD ca un bumerang pana la alegerile din 2008 si 2009.
    Cel ce trebuie schimbat nu este Tariceanu ci Base pentru ca ceea ce a facut Base este mai periculos decat ceea ce a facut Tariceanu......
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Elli dovada ca Elena Udrea a mintit (Luni, 15 ianuarie 2007, 13:09)

    calin [anonim]

    Contractari (de Tia Serbanescu)

    Ancheta in cazul tradarii .......termina.

    Dl Ciuvica a descoperit ca tanara speranta a PD, dna Elena Udrea, a fost avocatul RAPPS pe vremea PSD primind patru contracte in valoare de 700 de milioane chiar in 9 decembrie 2004, adica exact cand seful sau iubit, dl Basescu, lupta din greu cu dl Nastase pentru presedintia Romaniei.

    In termeni europeni, asta s-ar putea numi "multilingvism" - respectiv utilizarea talentelor orale in mai multe directii deodata. Trebuie sa fi fost niste zile interesante in acel decembrie: liberalul Patriciu sponsoriza PSD iar PSD o hranea pe liberala (pe atunci) Udrea.


    Dna Udrea a precizat imediat ca "n-a aparat PSD ci statul roman" - si asta de bine ce sustinuse anterior ca n-a facut niciodata afaceri cu PSD si cu statul, dansa fiind complet privata - dupa care a remarcat ca dl Ciuvica vorbeste din colivia dlui Dan Voiculescu, ceea ce este adevarat. Fiecare pasare pe limba ei piere - dar mai inainte, onorariu cere.

    Este cazul vicepremierului Marko Bela, caruia o mica editura din Miercurea Ciuc i-a platit in avans un miliard de lei pentru cateva carti "de poezii pentru copii" pe care urmeaza sa le compuna in urmatorii cinci ani de guvernare si fictiune. Mai, sa fie! Astea nu sunt poezii - ci basme pentru copii.

    Generozitatea suspecta a micii edituri a atras atentia DNA intrucat reprezinta un unicat in lirica universala. Probabil e singurul miliard care s-a retras astfel din lumea cruda si nedreapta a banilor incercand sa devina nevinovat ca poezia si curat ca un copil.

    Surprins ca exista cineva care se intereseaza de poeziile sale (inclusiv de cele nescrise inca), vicepremierul Marko Bela a recomandat ca "politicianul sa nu fie lovit prin calitatea lui de scriitor si invers". Mai ales invers: politicianul nu suporta lovituri ci doar lovele.

    Curentul, Tia Serbanescu, 30 nov 2006