Din ciclul "Viata nu e o telenovela si noi nu suntem niste papusi"

Perle culese de la congresul PNL

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 12 ianuarie 2007, 0:00


Congresul extraordinar al PNL a fost presarat de multe declaratii care mai de care mai hazoase. Campion la vorbe de duh a fost chiar Calin Popescu Tariceanu, presedintele PNL, care - fortat de ziaristi sa dea o replica la acuzatiile aduse de Elena Udrea - a spus ca "E ca si cum i-as cere lu' Dracu sa vorbeasca cu Dumnezeu". Nici M.I.

Quintus nu s-a lasat mai prejos la capitolul “glumite” cand a spus ca la urmatorul congres si el s-ar putea afla la PLD, adica "Plecat La Dumnezeu".

Exemplele continua cu Varujan Vosganian, care a creionat la congres un viitor luminos al formatiunii liberale.

  • "Daca stai drept, sa nu iti pese de cei ce te picteaza stramb"
  • "PNL a fost partidul acestui moment, daca nu ar fi existat ar fi trebuit inventat "
  • "Unii spun ca suntem in declin... Cine poate sa ne spuna ce se intampla! Nu va pierdeti cumpatul!"

    Fostul presedinte al PNL, Mircea Ionescu Quintus s-a amuzat pe seama dizidentilor liberali:
  • "Concetatean cu Nenea Iancu, zic si eu: Tradare sa fie, daca o cer interesele partidului, dar sa o stim si noi"
  • "Nu mai sunt sigur ca la viitorul congres vom mai fi impreuna... S-ar putea la viitorul congres sa fiu la PLD, adica Plecat La Dumnezeu".

    Presedintele PNL, premierul Calin Popescu-Tariceanu, aparator vajnic al partidului:

  • "Va garantez ca... orice persoana care se va atinge de PNL va fi in razboi cu mine"
  • “Viata nu e o telenovela si noi nu suntem niste papusi”
  • "Stati departe de PNL, pentru ca nu avem nevoie de mercenari, de turnatori, de comunisti mascati sau de persoane care stau prost cu nervii..."..















  • 83 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Cool (Vineri, 12 ianuarie 2007, 20:33)

      alex [anonim]

      Cred ca e unu din putini presedinti de partid care pot spune:

      "nu avem nevoie de mercenari, de turnatori, de comunisti mascati sau de persoane care stau prost cu nervii."
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i beat (Vineri, 12 ianuarie 2007, 20:44)

      Andrei [anonim]

      Tariceanu calca pe urmele lui Nastase, poate cu singura diferentza ca nu e gainar. L-a imbatat puterea si cam iese in decor regulat de ceva vreme incoace...
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Alex (Vineri, 12 ianuarie 2007, 22:57)

      zolan [anonim]

      Mda, e unul dintre putinii suficienti sie insusi :)
    • 0 (0 voturi)    
      #1 (Vineri, 12 ianuarie 2007, 23:27)

      Je [anonim]

      Probabil pentru ca are destui.
    • 0 (0 voturi)    
      hotnews ?! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 16:33)

      her [anonim]

      hai ca am cumparat domeniu subjectivenews.ro, vi-l donez
    • 0 (0 voturi)    
      Tels profs... tels hommes politiques! (Duminică, 14 ianuarie 2007, 11:46)

      Klara [anonim]

      Dorinta acerba de a fi cat mai mult mediatizati ii face pe cei pe care i-am ales sa arunce, la fiece pas, te-miri-ce noua inventie lexicala.
      Mai greu de inteles este gravitatea pe care o au in momentul respectiv. Parc-ar rescrie Biblia, atat de multa importanta isi dau. Piosenia lor este, insa, greu accesibila oricarei logici firesti a bunului simt.
      Starnesc rasul, fara sa fie catusi de putin constienti de acest lucru. Cand vor dori sa fie cu-adevarat spirituali, poate ca si deciziile lor in plan politic (si nu numai) vor fi mai bune.
      Intr-o buna zi, poate se va gandi cineva sa le propuna vreun curs intensiv si extensiv de limba romana, limba materna.


      Un alt exemplu de 'perla' (citat aproximativ).
      Primul ministru adresandu-se d-nei Norica Nicolai: 'Ai nitica rabdare, Norica! Ai nitica rabdare! (...) Ai putina rabdare!'
      Curat romanesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Calomniati, calomniati! (Luni, 15 ianuarie 2007, 15:07)

      matrahazian [anonim]

      Tariceanu este atat de criticat pentru ca cei care ii stau in preajma se simt complexati! Si ii auzi cum exlama"eu , complexaaat???""Da , baietei, sunteti complexati ca "nu e de-al vostru"
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Calomniati, calomniati! (Luni, 15 ianuarie 2007, 18:27)

      complexat [anonim]

      matrahazian ai dreptate. Eu recunosc - il critic fiindca ma simt complexat. Pentru ca tara mea are un prim-ministru atat de slab ma simt complexat fata de bulgari. Poate fata de Ungaria nu ma simt asa de prost fiindca au avut si ei scandalele lor cu primul ministru si tot se tine cu dintii de scaun. Apropo, nu tin minte ca Tariceanu sa fi regretat faptul ca l-a invitat pe ministrul justitiei la o stare de vorba cu Patriciu, dupa ce in prealabil a dezmintit ca aceasta intalnire ar fi avut loc.