Presedintele Basescu: "Tariceanu mi-a propus un parteneriat cu oligarhiile noastre"

Basescu dezvaluie continutul biletelului trimis de Tariceanu

de D.Galantonu, D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2007, 0:00

Cardul trimis de Tariceanu presedintelui Basescu

Intr-o declaratie de presa sustinuta miercuri seara, la Palatul Cotroceni, presedintele Traian Basescu a confirmat tentativa de influentare a justitiei, pe care Tariceanu a incercat-o prin intermediul unui biletel.

Basescu a explicat ca premierul Tariceanu i-a propus un parteneriat cu "oligarhiile noastre". Basescu a precizat ca facut public acest lucru abia acum pentru ca altfel Guvernul ar fi fost decredibilizat, iar obiectivul integrarii ar fi putut fi ratat:" Atunci mi-am pierdut increderea in premier", a adaugat Basescu.

"Domnul prim-ministru imi propunea un parteneriat, dar, din pacate, cu oligarhiile noastre, la cateva luni dupa ce si eu impreuna cu el am vorbit in campania electorala despre oligarhia PSD", a spus Basescu. Cu alte cuvinte, a continuat presedintele, biletelul ar fi avut ca mesaj "a venit timpul nostru".

"Documentul nu este extrem de interesant, el, pur si simplu, pune o intrebare, dupa ce ma anunta ca-mi trimite un raport facut de Petromidia - daca as putea vorbi cu procurorii despre caz", a spus Basescu.

"Acest tip de parteneriat era inacceptabil pentru mine", a declarat Basescu, aratand ca acest lucru ar fi insemnat ca ar fi facut acelasi lucru ca Guvernul precedent si ca "in Romania nu s-a schimbat nimic dupa alegeri".

"Premierul a fost consecvent si in niciun caz nu a fost naiv", a afirmat Basescu, precizand ca ulterior Tariceanu l-a sunat pe procurorul general al Romaniei, a incercat sa influenteze parlamentarii prin discursul din 8 noiembrie din Parlament in legatura cu Petromidia si ca a incercat acelasi lucru si cu ministrului Justitiei Monica Macovei, prin intalnirea de la Guvern cu un om de afaceri in acelasi caz.

Basescu a aratat pentru scurt timp si biletul de la premier.

Iata continutul biletului, asa cum este scris intr-un comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale:

"Draga Traiane,
1. Iti trimit alaturat un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc.
2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"


Stire in curs de actualizare















5080 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:22)

    Alois [anonim]

    Trage Baselu' din toate pozitiile :)))

    Saracu' Slabiceanu' ... a ajuns sa-mi fie mila de el.
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:24)

    suca [anonim]

    daca basescu vroia sa intaureze dictatura accepta parteneriatul
    as vrea sa vad acum comentariile celor care l-au aparat atata timp pe tariceanu.
    nici nu-mi mai bat capul, evident ca tot basescu o sa fie vinovat si tariceanu o sa ramana bine merci in functie. poate se initiaza si procedura de suspendare a presedintelui ca a tinut biletul la pastrare, nu?:)
    penibil
  • 0 (0 voturi)    
    mai suca (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:38)

    her [anonim]

    da tu esti cam fanatic de felu tau, bine zic ?
    aaa, sau poate ai vazut biletu si reiese exact ce zice sefu... scuze atunci
  • 0 (0 voturi)    
    romania (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:38)

    sempere [anonim]

    Stiti cat inseamna 1.600 de hectare?? (1ha=10.000 metri patrati)
    Aceasta e proportia incediului din Delta Dunarii. Daca incendiul ar fi fost in Franta sau Spania era stire mondiala. La noi presa se isterizeaza din cauza unor biletele roze.
    Tara arde si Base+Tariceanu se ciondanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar a venit vremea noastra (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:39)

    Fane [anonim]

    Meserias Patriciu ala, sub PSD era vremea lui, acum iarasi e vremea lui.
    Da' e interesant si nea Tariceanu, cum se identifica cu gashca: "vremea noastra". Parca e sloganul ala vechi de la Connex Go! "A sosit si timpul tau!" Noroc ca acum Voda Fone este prim ministru, dupa modelul premierului voda Simeon de la bulgari.
    O fi avut totusi ceva legaturi si cu Basescu pe vremuri, iar presedintele numai de-aia nu a muscat, ca si-a intrat in rol?

    Mai sa fie!
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:44)

    mitza [anonim]

    daca e adevarat (inca nu pot crede) avem un pm f.f.f prost...ar trebui sa demisoneze asap.
    chiar nu stie ca lucrurile astea se soptesc la ureche eventual stimabilului si nu se scriu epistole???
    nu mai are nici un farmec, e prost tare moftangiu!
  • 0 (0 voturi)    
    Da, si noi mai asteptam ceva de la premier (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:45)

    Gogutz [anonim]

    Dupa bunul exemplu al lui Basescu, cand dupa ce a disparut Hayssam, Basescu le-a cerut directorilor de la serviciile de informatii sa vina cu ceva la el, sa speram ca si Tariceanu va veni acum tot cu demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    her her (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:48)

    suca [anonim]

    stii partea cu musca-n lapte?
    sau pe aia "da` pe tine cine te-a intrebat?"
    ai comentarii de facut vino cu contra-argumente nu cu atacuri la persoana.
    si da, sunt fanatic cand vad ca inca se practica politica psd-ului. sau dupa tine trebuie sa bag capu in pamant si sa ma fac ca nu vad?

    si da, tariceanu a mai spus o data ca nu si apoi a revenit ca si-a adus aminte. cine a mintit o data este mai probabil sa minta si a doua oara. asa ca pana la proba contrara ii dau dreptate lui basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    so.. (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:52)

    CP_away [anonim]

    D-lor & d-lor,

    ...s-a rezolvat si cu Tariceanu & Co..adica Patriciu & gasca.

    Tariceanu trebuie sa-si dea demisia. Oricum ar fi.
  • 0 (0 voturi)    
    MINCINOSUL!!! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:54)

    AP [anonim]

    E limpede: tariceanu MINTE TOT POPORUL ROMAN IN FATA!!!! CU NERUSINARE!!!!

    Nu e prima data, dar cred ca ultima!!!

    Adios!
  • 0 (0 voturi)    
    asteptam demisia d-lui premier (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 19:57)

    radu [anonim]

    Singura solutie normala...
  • 0 (0 voturi)    
    la revedere ! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:03)

    vali [anonim]

    La revedere domnule Tariceanu !
  • 0 (0 voturi)    
    Se apara Constitutia si ordinea de drept ...din ochi, de (c)orb. (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:08)

    Poetul prozaic [anonim]

    Goana mare, sa se-ajunga,
    Sus, in topul anului,
    Sa-si scoata, de pus la punga,
    Banul-ochiul dracului.

    Cauta sa-si umple sacii,
    Sa-si bage mult si in lada.
    Uite-i cum fac ...ca toti dracii,
    De nu mai au ochi, sa vada !

    Printre ei, saraci cu duhul,
    Nu mai au nimica ...sfant
    Li s-a dus pana si buhul
    Ca vor sa care-n mormant.

    In acest scop se-antreneaza,
    In lupte ...oarbe, palavre,
    Cu mijlocul lor de baza:
    Calcatul peste cadavre.

    Cine sa le scoata vina
    Si ochii de corb ...la corb ?
    Se jura ca n-au pus mana,
    A fost ca la sahul orb.

    Sa-nchidem ochii cu to(n)tzii
    Asta le-ar fi mai pe plac,
    N-are rost sa vedem hotzii
    Ca oricum e ...tot un drac.

    Negru ...manios, nu pleaca,
    Vede-n fonduri goana oarba.
    Se da corbul de pe craca,
    Tocmai cand sa le absoarba ?

    ....

    Si era unul la parinti
    Si mandru-n toate cele,
    Si-a negat tatal ...printre dintzi:
    „-Doar sotz al mamei mele”.

    Pai, la asa razgandire,
    Cum e si ...tzara mamei lui (!),
    Nu trebuie sa ne mire
    Ca asta-i tzara ...nimanui.

    Ordinea de drept se vede
    Dupa cum se-ajuta hotzii,
    Daca nu-ti vine a crede,
    Prinde (c)orbul, scoate-i ochii !

    A mintit ca-i facatura,
    Tot calare, joaca scene ,
    Demnitatea-i MURATURA,
    Ca pe corb il doare-n pene.

    Constitutia purtata
    In ghiara lor, liberala,
    Cica ar fi aparata,
    Cand totu-i ...orbecaiala

    De fapt, gasca mincinoasa,
    Apara cel mai vartos,
    CONSTITUTIA ...OSOASA
    A CIOLANULUI lor gros.
  • 0 (0 voturi)    
    basescofili fara imaginatie (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:11)

    mirko [anonim]

    da' kiar ca toti sugeti din tata aluia de-i deskide usa la masina stolojanului... nu stiu cum il keama... ala care nu prea mai are la ce tata sa suga dar inteleg ca poseda site-ul asta. niciun angajat n-a avut voie sa scrie protariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    PNL-istii... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:19)

    Cristina [anonim]

    Toti PNL-istii se ocupa numai de afacerile lor: Tariceanu isi protejeaza afacerile lui cu masini prin taxa de prima inmatriculare (chipurile il intereseaza mediul inconjurator), primarul de la sectorul 6, Poteras, are afacerea cu patinoarul, care produce o poluare sonora de care au auzit si cei de la Organizatia Mondiala a Sanatatii (ce rusine !) in loc sa se ocupe de mizeria groaznica care e in sector etc.
    Acum s-a vazut clar cu cine aveam de-a face.
    Rusine domnule fost-premier !
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare a la Basescu (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:34)

    ntzz [anonim]

    manipularile lui Basescu au ajuns la apogeu. Nu mai suport. Cat de tempeli ne crede presedintele nostru?
    Recunosc e un scenariu bine gandit, s-a creat suspans, dezbateri, ziarisii au picat toti in plasa intinsa de blonda Golden Blitz. Si ce vad? Un belet trimis odata cu un document in care Petromidia se plangea de abuzuri din partea procurorilor. Documentul a fost facut public, interventia salvatorului Basescu se cerea impotriva procurorilor care se presupune ca faceau abuzuri.
    Cine n-are timp sa analizeze cade in capcana mesajului simplist al lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    daca e tradare, sa fie, dar s-o stim si noi (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:40)

    Andrei [anonim]

    Sa faca bine domnul Basescu sa puna la dispozitia presei exact continutul biletului, pentru ca doar asa ne putem edifica asupra scopului acestui bilet.

    E o mare diferenta intre a spune: "trebuie sa intervii sa scape basma curata pentru ca asa vreau eu" sau sa te asiguri, prin toate mijloacele posibile, ca ancheta respectiva (Petromidia) nu va fi influentata de isterii si incercari de a gasi exemple negative. Trebuie sa ne gandim totusi la faptul ca Petromidia reprezinta procente bune din economia nationala... cand se intampla aca ceva, problema trebuie discutata la cel mai inalt nivel!
    Credeti ca o ancheta la Shell/BP in Anglia nu ar avea parte de atentia directa a lui Blair? Sau un scandal legat de DaimlerChrysler in Germania nu o va face pe d-na Merkel sa se uite personal in problema respectiva? Firme private, listate la bursa, dar care au un impact major asupra economiei.

    Evident, e greu de stabilit unde tragi linia intre a interveni pentru corectitudine si a interveni pt a influenta ancheta. Pt asta exista organisme abilitate, care ar trebui sa se autosesizeze.

    Faptul ca s-a interesat nu e blamabil, dimpotriva, e chiar normal. Dar revin... trebuie vazut daca a fost doar "supraveghere" sau tentativa de intervenie in procesul judiciar. Pana acum, doar supozitii...
  • 0 (0 voturi)    
    Multi da' basesti (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:43)

    Isidor [anonim]

    Nu pot decat sa admir predeintele. Baseste ceva si sa gasesc destui sa spuna ca miroase a parfum. Nimeni nu isi aduce aminte ca ambasadorul SUA striga impotriva tratamentului la adresa lui Patriciu? Nimeni nu isi aduce aminte ca toata comunitatea oamenilor de afaceri era indignata de acelasi tratament? Sa le taiem capul deoarece, la fel ca Tariceanu, au cerut ca parchetul sa actioneze legal!
  • 0 (0 voturi)    
    Ajunge! Presedintele a intrecut orice masura! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:48)

    Robert [anonim]

    Sunt unul care am facut benevol campanie electorala pentru Traian Basescu. Pe banii mei, fara sa astept nimic in schimb.
    Dar s-a terminat! Manipularile grosolane a la Basescu deja au intrecut orice masura. Datorita ambitiei surde de a declansa alegerile generale, asistam la un razboi fara sens, cu atacuri nerusinate la adresa unui premier excelent.
    Biletelul nu spune absolut nimic incriminator la adresa domnului Tariceanu. Insa, manipularea abila prestata de Basescu, este in masura sa deformeze complet realitatea.
    Mie unul mi-a ajuns! Traian Basescu tocmai a pierdut votul meu. Pe veci!
  • 0 (0 voturi)    
    hihihi :( :) (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:52)

    costin [anonim]

    dle, sa zici ca n-avem comedie la ora de stiri.
    am crezut ca e drama .. dar acu ca venii si premierul la tribuna, e comedie mare. e bilci.

    daca basescu era asa de suparat de gestul-bilet al lui tariceanu, ce nu l-a luat dle la rost sa lamureasca problemele cu mnealui? daca erau asa de "draga" .... la urma urmei el e presedinte, nu sef de trib, si nici tariceanu nu e marea eminenta cenusie, gen biletelele de amor ale lui Richelieu prin cele drame de Dumas ...

    prea e tragi-nu stiu ce vrea presedintele de la noi ... ori e el naiv si se crede subtil.

    iar tariceanu ...
    pai nici n-avea rost sa mai zica el ceva.
    or sa mearga inainte ca si pina acum. basescu viseaza ca se lupta cu oligarhia dindu-i in cap lui tariceanu, tariceanu e speriat ca oligarhia lui e mai slaba decit a lui basescu. bat pariu ca nici unu n-are nik :D

    dar de, ca la noi. toti banuim pe altii si altii ne banuiesc pe noi ca suntem corupti, nimic nu e sigur, dar ce mai conteaza. ne simtim bine in aceasta nesiguranta binefacatoare, fiecare cu fractiile noastre subunitare de coruptie.

    si mergem inainte, si noi .. cu cine mai votam? :o) ia uite cum se intreaba astia la realitatea cine a cistigat ... pai a cistigat cineva??? amandoi au pierdut, si inca cit. dar o sa uitam ...
    sau poate nu.
  • 0 (0 voturi)    
    mai lasati-ma (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:53)

    CP_away [anonim]

    bai, 17&18..oricum ar fi, daca si numai Basescu DADEA UN SIMPLU TELEFON, se numea TRAFIC DE INFLUENTA. Ori suntti cretini sadea, ori niste mercenari.
  • +1 (1 vot)    
    Presa-politica cea de toate zilele si noptile, pe culmile credibilitatii incredibile. (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:57)

    OARE CINE [anonim]

    ***Culmea presei libere si credibile :

    Sa-ti cumperi o presa si sa o faci anti-Basescu, ca sa poti scrie sau vorbi ...liber, pt desavarsesirea credibilitatii presei.

    ***Culmea libertatii de exprimare a minciunii in presa libera si liberala.

    Sa te exprimi ca tot ce-i liber e liberal si ca toti liberalii sunt liberi sa se exprime.

    ***Culmea ingrasarii credibilitatii presei.

    Nu exista. Deja e groasa de tot.

    ***Culmea slabitului credibilitatii presei.

    Sa te angajezi ca ziarist in presa liberala, credibil de gr(o)asa, si sa sa ajungi platit incredibil de slab, ca sa nu spuna lumea ca ai fost cumparat ...la meserie.

    ***Culmea credulitatii in presa:

    Sa transferi ziaristi, cu tot adevarul lor, la „Adevarul” si sa crezi minciuna ca numai in restul presei a ramas minciuna.

    ***Culmea credibilitatii presei.

    Cand macar minciuna ar fi adevarata.

    ***Culmea sperantei ...incredibile, de a desavarsi o presa credibila.

    Sa nu se schimbe nimic.

    ***Culmea fidelitatii relatarii in presa.

    La respingerea proiectului de lege „Un leptop pentru fiecare copil” relatarea fidela, conforma cu realitatea :
    „Parlamentarii au sustinut ca leptopurile nu sunt pentru toti dobitocii”.

    ***Culmea conservarii credibilitatii presei comice.

    Sa fim seriosi !

    ***Culmea prefacatoriei in presa .

    Sa pui mana la ochi ca sa nu simti mirosul de petrol.

    ***Culmea adevarului, dreptatii si interesului in presa liberala.

    „Adevarul” sa sustina ca are interes sa se faca dreptate.

    ***Culmea reflexului in presa, la fel ca in justitie.

    *Presa: sa sustina ca a scapat (,) in loc de scris ...la reflexiv.
    *In justitie: chiar sa scape.

    De ce? De ...prezumtia de nevinovatie. ? Numai de ultima culme nu scapa niciunul.
    .
    ***Ultima culme, a politicienilor inculpati.

    Macar unul sa NU mai spuna ca dosarul lui este politic. Ar fi ...culmea.
  • 0 (0 voturi)    
    ce frumos (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:57)

    suca [anonim]

    dupa ce toti au spus ca este o calcealma sau nu este biletu sau alte tampenii, acum se schimba roata. acum se apeleaza la ce-a zis nu stiu ce ambasador sau ca e ceva normal sa intervina basescu pt ca s-au comis abuzuri sau nu este nuamnta care se vede si mai stiu eu ce alte tampenii.
    bah, da` chiar nu v-ar fii rusine?
    de ce n-a spus sau n-ati spus lucrul asta cand s-a aflat de bilet? de ce s-a asteptat sa-l arate ca sa recunoasteti dar defapt este altceva? de ce n-a spus tariceanu de saptamana trecuta, "da am trimis ceva dar nu ce vrea sa spuna blonda de udrea"? de ce oare? poate cineva care-l apara sa raspunda?
    cum a zis cineva mai devreme, tariceanu trebuie sa-si dea demisa cat mai repede cu putinta.
    acu cateva zile spunea ca nu este biletul acum chiar patriciu a recunoscut...
    damn
  • 0 (0 voturi)    
    Salutari Basestilor! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:59)

    Isidor [anonim]

    Draga 21,
    Ai putea sa ne explici porpozitia: "daca si numai Basescu DADEA UN SIMPLU TELEFON, se numea TRAFIC DE INFLUENTA". In cretinatatea mea mi se pare agramata. Basescu putea sa intervina chiar la televiziune, cum a mai facut de mult ori si sa ceara CORECTITUDINE parchetului. Tot trafic de influenta se numea? Daxa da inseamna ca e cam traficant presedintele nostru. Putea sa mearga la CSM sa ceara corectitudine, ceea ce a cerut (prin trafic de influenta, conform Basestilor) ambasadorul SUA. Eu propun sa il sanctificam pe presedinte din timpul vietii. El este modelul de comportament universal. Cum spuneam Multi, da' ....
  • 0 (0 voturi)    
    interventie in justitie? Dar cum se cheama ce a facut Basescu la CSM? (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:09)

    sempere [anonim]

    Interventia lui Basescu la numirea presedintelui CSM e muult mai grava decat acest biletel care nici macar nu e roz.

    Base foloseste acum un bilet primit odata cu documentatia prin care Petromidia se plangea de abuzurile procurorilor si
    il intreaba pe Basescu daca poate discuta la parchet, in calitate de "garant al respectarii legii", faptele semnalate in dosarul atasat biletului...N u inteleg ilegalitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Basescu!!! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:16)

    Amarasteanu" [anonim]

    SA ne traiti Domnule Presedinte BASESCU!!!!
    Sunteti singura speranta a ROMANIEI si a acestui trist popor Roman, ce si-a impuscat presedintele in Ziua Sfanta de Craciun.
    Scapati-ne de aceste gashti de nenorociti ce ne-au oprimat !
    Acum dupa ce si-au tras mai bine de 80 % din presa si TV. (mass media) si-au mai si angajat mercenari netrebnici ce umplu Forumurile de balele lor scarboase!
    Astia-s mult mai periculosi decat gasca lui nashcase caci simt cutitu pe aproape!
    Atentie sporita - HAITA SE POATE DEZLANTUI !
  • 0 (0 voturi)    
    pt 24 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:19)

    CP_away [anonim]

    1. nu sunt draga cu tine.
    2. daca si numai=au rolul de adverbe, se pot lega deci prin si. daca tie nu-ti suna bine topica frazei, nu inseamna ca este agramata. In afara de asta, unele chestii se pot lua din "limba vorbita" si transpuse in scris. Suna mai ciudat atunci, ce-i drept.
    3. ESTI CRETIN SAU MERCENAR, DIN URMATORUL MOTIV: din ce cauza trebuia sa intrebe Tariceanu "daca ai avut ocazia sa vorbesti la parchet?" Ce sa vorbeasca, mai mercenarule?!! Despre vreme, despre sanatatea lui Patriciu?! Era o actiune a justitiei, in care NIMENI NU ARE VOIE SA SE INTERESEZE. Nimeni, nici macar Patriciu ala care va plateste pe voi, NU ESTE MAI PRESIS DE LEGE. Trebuie sa fii cretin, sau mercenar, as i said, daca nu pricepi asta.
    4. Justitia are mersul ei, in care nimeni nu re voie sa amestece. Daca Parchetul l-a arestat pe nedrept, trebuie ca judecatorii sa revoce acel mandat de arestare, iar apoi impricinatul sa ceara daune morale Parchetului
    5. Nici presedinte, nici PM, NIMENI, nu are voie sa dea "telefoane la justititie, sa se interseze de caz". sa se "intereseze" din presa. De aia nu trebuie sa avem buticari simpli sub lege si alde Patriciu "peste lege".
    6.Asta este cel putin parerea mea. Oricum, tu si altii ca tine nu vor intelege..din motivele mai sus mentionate: ori esti mercenar, deci platit sa scrii asta pe forum, ori(iar asta este mai putin probabil, cretin). Eu optez pt mercenar.
    Tu pt care esti?
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 25 TARICEANU MINCINOS interventie in justitie si DECLARATIE IN PARLAMENTUL ROMANIEI (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:20)

    TARICEANU MINCINOS [anonim]

    in favoarea "prietenului" Patriciu - asta se cheama trafic de influenta.
    Base nu a a ales pe nimeni in CSM - vezi ce spune coana Weber in Adevarul lui Patriciu. Si cum ar fi putut sa puna el pe cineva, intr-un CSM care a fost numit de Iliescu si care a fost totdeauna impotriva lui Basescu - prin interventii PUBLICE !!!

    pnl a intrat in capcana lui patriciu si a devenit un partid de mincinosi aroganti si agresivi.
  • 0 (0 voturi)    
    Anticipate (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:27)

    sol [anonim]

    Anticipate va rugam...si cat mai repede! Base a dat deja tonul...
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:39)

    suca [anonim]

    daca toti sustineti ca nu a fost nimic incriminator in bilet, de ce n-a recunoscut tariceanu de saptamana trecuta si se desumfla totul?
    de ce acum incercati sa minimalizati tampenia facuta de el aruncand in seama lui basescu?
    era normal ca basescu sa procedeze asa, doar il stim cu toti.
    si pana la urma la cata nesimtire a fost pe capul lui tariceanu sa nu recunoasca nici in ceasul al 12-lea foarte bine i-a facut basescu.
    o fii mitocan basescu sau sau are interese ascunse, dar dupa ce ca te stii cu musca pe caciula tu tot o tii pe ata ca nu si nu?
    si-o merita tariceanu.
    si cum am mai spus, oricum n-o sa-si dea demisia. la cum minte uitande-se blajin la tine m-as mira sa-si dea demisia singur.
    e prea prins de putere ca sa plece.
  • 0 (0 voturi)    
    LUI CP_away (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 21:49)

    Isidor [anonim]

    Stimate CP_away,
    Pe vreme cand, in cretinatatea mea, eram in clasele I-IV daca se numea conjunctie (era conjunctie, nu "avea rolul" de ). Teoretic mult parti de vorbire se pot lega intre ele, asta nu inseamna si ca rezultatul acestor legaturi are un sens (sau e gramat). Revenind la subiect, eu, din nou in cretinatatea mea, am crezut ca ceea ce scrie in Constitutie trebuie crezut. Am crezut ca presedintele e garantul legalitatii, avand ceva parghii in directia aceasta. Se pare ca gresesc, ca acesta nu poate interveni. La ce il mai alegem atunci? Ce inseamna sintagma preferata a Basescului "presedinte jucator"? Oare aceasta sa insemne ca trebuie sa joace geamparale? Oare basestii nu pot intelege ca exista si oameni care incearca sa gandeasca singuri? Basestii nu pot gandi decat cum le spune cel ce Baseste? Sau cum sunt platiti de acelasi Basesc?
  • 0 (0 voturi)    
    @31 (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:09)

    CPaway [anonim]

    1. revin: "daca si numai", este locutiune conjunctionala, in cazul de fata.Deci, ai avut ceva dreptate, in aceasta privinta.
    2. iti doresc spor la "gandit", in ce priveste Constitutia, presendintele si traficul de influenta. Asta nu se rezolva asa repede ca sintaxa si gramatica.
    succes!
  • 0 (0 voturi)    
    CP_away (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:09)

    jamie [anonim]

    batranul Isidor e un caz clasic de deruta "literara"; nu are nici cea mai mica notiune de drept sau despre functionarea statului; e pierdere de vreme sa discuti cu el

    tot ce vrea saracu e sa mai scrie niste compuneri literare in amintirea vremurilor cand nu indraznea sa dechida gura de frica lui Ceausescu.
    (oameni amaratzi!)
  • 0 (0 voturi)    
    tara de banditi (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:26)

    nelu [anonim]

    banditii de-al'de tariceanu n-ar trebui sa fie unde sunt.(in guvern).nu vedeti? mai nou si-a bagat si taxa auto de prima inmatriculare.oare de ce? poate ne spune basescu. daca are curaj.noii cam banuim de ce.CITROEN va spune ceva..... ?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu - presedinte model (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:31)

    spike [anonim]

    pai dupa cum reiese din biletu respectiv
    1. mai rau ar ieshi Base, pentru ca reiese ca POATE "vorbi" la Parchet si uzeaza de aceasta
    2. a pastrat biletul pentru a-l folosi ca santaj/arma politica ("pac, cu scrisorica la Rasboiu")
    3. continutul in sine al biletului NU este incriminatror, doar ceea ce sustine Basescu este.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre situatia actuala (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:40)

    Mihai Vasilescu [anonim]

    Ceea ce se intampla in ultimile zile e foarte rusinos pentru tara noastra. Datorita evenimentelor de azi mi-am pierdut toata increderea in conducerea actuala a tarii. Defapt ce se intampla acum e o lupta intre 2 tabere in interes, care nu se va incheia decat atunci cand una din ele va fi inlaturata... ceea ce va duce la alte scandaluri. Cat despre votul meu, el va merge in continuare catre domnul Corneliu Vadim Tudor. Poate ca CVT nu e perfect (e imposibil ca cineva sa fie asa), dar macar in jurul lui nu se invart tot felul de interese si cu siguranta in Romania ar fi mult mai putine scandaluri si mult mai putine interese la nivel inalt cu el la conducere. Si in plus pana acum nu a fost niciodata la putere si merita si el o sansa sa demonstreze ce poate. Daca nu va face fata va avea soarta predecesorilor sai.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa auzim de bine... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:43)

    O voce [anonim]

    De data aceasta s-a spus adevarul si cred ca la timp.Bine a facut presedintele ca a mai asteptat putin sa vada cum merg treburile pe la guvern.Este drept este o coalitie si trebuia sa se respecte anumite reguli.Dupa cele prezentate s-a inteles f.bine ca in politica romaneasca se fac matrapazlacuri si ma mir ca sunt multi cei de sus ca a venit vremea sa se mai munceasca si pentru tara.Nu zic sa nu mai apara ceva castiguri dar nu sunt deloc deacord cu hotia si mai ales cu sprijinirea cu buna stiinta a unor hotii.Iar daca nici in iltimul ceas cei de la putere n-au inteles mesjul presedintelui sa stiti ca vor pati acelasi lucru ca si alianta PNTCD_PNL dar mai mult PNTCD care n-au mai iesit in alegeri si s-au compromis definitiv.Sa stiti ca opinia romanului s-a schimbat f.mult,va alege si va alege pana se va nimeri un guvern care sa merite sa conduca Romania.Sper ca aceasta dezvaluire sa dea de gandit partidelor de la putere si sa se aseze din nou la masa tratativelor si sa se gaseasca solutiile cele mai bune pentru a conduce bine tara.Faceti in asa fel sa intrati in istorie cu faptele voastre bune ca timpul trece si nimic nu veti lua cu voi pentru eternitate.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:51)

    florinM [anonim]

    daca are un pic de decenta, ar demisiona maine dimineata.
    scurt.
  • 0 (0 voturi)    
    GRUPUL TARICEANU PATRICIU LA STRIMTOARE (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:53)

    stefanescu [anonim]

    Este evident relatia: Patriciu ii da lui Tariceanu ponturi privind evolutia bursiera care are ca rezultat imbogatirea acestuia. Patriciu ii cere lui Tariceanu sa intervina cind are probleme cu justitia. Cred ca nu mai este noie sa facem si un desen, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    m-a spart tariceanu (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:05)

    suca [anonim]

    e dus rau pe bune:))
    cica a inceput sa-l dea in gat pe basescu. si uite ce-a iesit:))

    "firmele apropiate presedintelui au castigat contractele pentru asigurarea dezapezirii. Desi nu a nins, banii pe contracte se incaseaza."

    asta-i cea mai buna decat toate. pai daca-i contract e contract.
    est exact ca un contrac de service sau de mentenanta. daca nu pica nu se face nimic. dar banii se dau. daca vreti e ca o asigurare.

    dar l-a dat in gat pe basescu

    e disperat rau si e distrus:))
    DEMISIA ca nu esti capabil sa duci o lupta politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu aleasa stima lui Jamie & CP_awaay (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:06)

    Isidor Cel Batran & Cretin [anonim]

    (2) Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate. (art 80 Constitutia Romaniei)
    Mai exista in constitutie si capitole separate pentru Guvern (cap III), Parlament (cap I), Autoritatea Judecatoreasca (cap VI). Oare la solicitarea capului Guvernului Presedintele are voie sa discute cu Autoritatea Judecatoreasca? In compunerile mele comuniste cred ca da. In opinia democratei (Jamie e un nume feminin pe limba englezului, pe care eu am invatat-o pe timpuyl comunistilor, poate s-a schimbat) Jamie & CP_away asta se numeste TRAFIC DE INFLUENTA. Eu zic sa schimbam Constitutia pentru cei care, nefiind cretini ca mine, au notiuni de drept! CP_away, te astept la o bere sa iti explic ce si cum privind locutiunile.
  • 0 (0 voturi)    
    O tara de .... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:15)

    Andrei Popescu [anonim]

    Dupa cum spunea dragul meu coleg Ionut, alias John, zis Taranu, inainte de alegerile din 1996: "Singura noastra sansa este sa vina Regele", permiteti-mi sa adaug: singura noastra sansa este, din pacate, sa emigram. Si asta o spune un roman care a crezut si a sperat ca Romania va ajunge sa invete ce inseamna demnitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    Am 18 ani... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:16)

    Addy_G [anonim]

    ... si zau ca inca de-acum m-am saturat de toate scandalurile si certurile surde in care se intrec politicienii romani. Nu vad cum as putea vreodata sa votez pe cineva dintre cei aflati pe podiumurile politicii romanesti. Nimeni, dar absolut nimeni nu cred ca merita vreun vot din partea mea sau al oricarui roman .

    Si Basescu e un corupt, dar un corupt popular. In situatia de fata e de-a dreptul jenant sa afirmi ca unu-i bun si altu-i rau. Ambii sunt in situatia celor prinsi cu mana in sac. Sa discernem acum care e mai vinovat e pura neghiobie. Din punctul meu de vedere amandoi ar trebui sa isi depuna demisia. Dar cine le-ar lua locul ? Oare in Romania nu mai exista presedinti, priministri, oameni politici mai buni ca cei actuali? Sau prin mass-media s-a reusit sa inculcam in mentalul unei intregi natiuni ideea ca nu exista oameni mai buni ? PSD, PRM si mai nou PNG nu cred ca ar fi o solutie .Sa mai reamintesc de ce ?!

    De PD m-am lecuit, PLD - o formatiune ridicola cu un Stolojan apatic si discursuri antipatice, lipsite de mesaj, blindate de promisiuni ce nu pot fi indeplinite. PNL-ul pare a fi singurul partid, care prin insasi doctrina sa pare a fi capabil sa atraga valori . Dar totodata nu pot sa trec cu vederea continua SeReLerizarea a filialelor locale .

    Traim oare intr-o democratie, cand democratia poate fi trisata prin propaganda, populisme ieftine, dar cu cel mai mare grad de adresabilitate ?A existat pana acum o singura democratie, democratia ateniana, vinovata, nu uitati de moartea lui Socrate . Orice natang avea ceva de spus si doleanta lui chiar era ascultata. Democratia e un sistem politic expirat, dar nu de-acum, ci de mai bine de 2500 de ani. Acum ne este livrata iluzia democratiei, lucru cu care de altfel sunt perfect de acord.
    Sunt mai putin de acord sa ne fie livrata de niste veritabile non-valori.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai tine, ce sa-i faci! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:19)

    OliviaMan [anonim]

    Traficul de influenta , aranjamentele subterane , dublul discurs, adica tot ceeace inseamna politica normala,de succes in acceptiunea politicianului roman la centru ca si in teritoriu , toate acestea vor exista si de aici inainte dar vor intra intr-o inconfortabila stare de nesiguranta si suspiciune.
    Exclamatiile indignate din media nu dovedesc decat ca jurnalistul-robot de la noi e cu nimic mai putin ipocrit decat politicianul inregimentat la popota privilegiilor de tot felul.
    Odata cu dezvaluirile presedintelui,oricat de neplacute ar fi, boala ascunsa a politichiei a mai batut odata afara. Astfel, o spuzeala urata le aparu pe discurs si in comentarii,provocandu-le mancarimi feroce petroliberalilor, in primul rand, dar si gastii antibasesciene care e gata sa-l invinovateasca pe matrozul rebel pana si de tulburarile climatice.Sa dezvaluiti bine, domnule presedinte!
  • 0 (0 voturi)    
    Aceeasi tara de ... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:24)

    Andrei Popescu [anonim]

    Daca stam si ne gandim ca in tarile scandinavice un ministru demisioneaza pentru ca se descopera faptul ca nu si-a platit abonamentul la tv, ar trebui in mod logic sa asteptam demisia ministrilor nostri (acum europeni!). Sa fim seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Bilet (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:26)

    Octavian [anonim]

    Vai, pentru asta s-a facut atata caz!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tupeu de premier din Romania (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:37)

    CSM [anonim]

    Tariceanu a fost capabil sa desfiinteze si sa reinfiinteze in 2 zile o institutie a statului (Ag.pt.Comunicatii) doar pentru a schimba un om din functie si a proteja interesele celor 2 mari operatori de telefonie mobila. E clara intentia scrisa in bilet. Tupeu inimaginabil. Chiar si pentru Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    SALVE, raman de aceias parere: (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:38)

    cipri [anonim]

    SALVE, raman de aceias parere: NU AVEM O CLASA POLITICA si GRUPURI MAFIOATE de INTERES ECONOMIC in POLITICA.
    Pana cand Romania si mai presus ROMANI nu vor intelege sa INTOARCA SPATELE HOTILOR si IMORALILOR nu se va face NIMICA de NOU sub SOARE!
    Eu personal am MARE incredere in VIITORUL Romaniei, am inceput CALEA de a SCHIMBA ceva incepand de la mine.....asadar STIMATI cititori, CONDIVID si IMPARTASESC cu VOI TOTI DESNADUITNA si NEINCREDEREA im politicieni actuali ai romaniei si a GENERATIEI " S E C U R I S T E" si BOLNAVILOR de MINTE , NU va DESCURAJATI, ati facut bine sa credeti in ceva mai BUN si TREBUE sa CREDETI in CONTINUARE este SINGURA cale care ne paote SCHIMBA, voi REUSI toti IMPREUNA si numai daca vom FI UNITI impotriva RAULUI, chair si cel la NIVEL Inalt!
    Cu respect Tariceanu.....si compani .... cat timp mai aveti aprofitati sa PLECATI din TARA pe care ai INSALATO, pentru ca ASTAZI nu mai PUTETI POVESTI nimica....erati un OM pe care nu-l cunosteam si as fi dorit sa imi fiti ramas un NECUNOASCUT, din pacate e TARZIU!
    Sa evitam EXTREMISTI in POLITICA si sa PREMIEM mai MULT TINERI care au AMBITI SI SENS CIVIC si DOR de a CLADI o TARA mai BUNA! ciao a tutti
  • 0 (0 voturi)    
    Eu chiar nu inteleg unde e cererea de interventie? (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:39)

    Simona Irimie [anonim]

    Eu cred ca presedintele exagereaza greu cind spune ca i s-a propus un parteneriat??? Unde anume i se propune asa ceva??

    Oare de ce cind zice Basescu ceva se gasesc asa multi care sa creada fara sa gindeasca ce zice el? De unde orbul asta al gainilor???
  • 0 (0 voturi)    
    Basecu demisia!!! (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:48)

    Johnny Bravo [anonim]

    Acest intrigant trebuie sa plece, se crede smecher, dar e cel mai corupt dintre romani.
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:50)

    suca [anonim]

    este vinovat basescu ca a tinut biletul.
    nu este vinovat tariceanu ca el a fost primul care a gresit si a trimis biletul. daca nu trimitea tariceanu biletul nici basescu nu avea ce sa tina.
    nu e vinovat tariceanu ca a sunat la botos e devina basescu ca n-a spus. aceeasi idee ca mai sus. daca nu dadea tariceanu telefon mai avea basescu ce sa ascunda?
    ce dracu ma? chiar asa trebuie sa gandeasca altii pentru noi?
    nu putem gandi singur sa punem in balanta ce s-a intamplat de fapt?
    se vede ca oligarhiile se simt amenintate si ataca din toate partile si prin toate televiziunile.
    nu e nici basescu un inger, doamne fereste, dar de aici pana la a arunca in carca lui ce-a facut de fapt tariceanu e mult. daca tariceanu nu facea nimic nici basescu n-avea ce sa scoata acum.

    si-n plus tariceanu, lasand la o parte ce-a scris in bilet, poate nu este incriminatoriu sau poate este, a MINTIT. cu 3 zile in urma a zis ca n-a trimis niciun bilet. acum o intoarce. ori asta nu se iarta. un pic de mandrie daca avea recunostea si poate se rezolva mai calm acum. se discuta semantica biletului cum se-ncearca acum si ne aburea pe toti. dar a MINTIT. si este grav. nu are voie sa fie prim-ministrul romaniei sub nicio forma.
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzii (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:57)

    Marse [anonim]

    Da, adevarata miza sunt alegerile anticipate: Parlamentul are o sansa unica de a se curatza de Voiculesti, ceva liberali corupti, multi pesedisti si cativa pomani mari.

    Andrei popescu, daca ai vrut sa emigrezi si n-ai reusit in 17 ani, esti tampit cu diploma.

    Amarasteanu, impusca-te: Basescu nu e Ceausescu, tocmai ce a zis ca regimu' lu' ceasca, dej etc, a fost ilegitim si criminal

    Spike, esti dus, nene: daca mie imi zice Gica "omoara-l pe Gigi !", rezulta ca pot sa o fac si uzez de asta ?

    Da, isidor, cretinatatea ta este nesfarsita.

    Mihai Vasilescu, CVT este atat de corupt incat in '90 avea Mercedes ultimul tip dein salariu.

    Pt mercenarii obisnuiti: bai, luzarilor, nici lui Adelu nu mai au ce-i face. Credeti ca-l resuscitati pe Taricelu moale ?
  • 0 (0 voturi)    
    @ Addy_G (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:00)

    Serban [anonim]

    Adi, sunt total de acord cu tine si ma regasesc in ce spui.

    Tot oscilez intre Basescu si Tariceanu...Ca alternativa securista (PSD, PRM) chiar nu e o alternativa, si nici cea maghiara (UDMR)
  • 0 (0 voturi)    
    o parere putin neutra (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:07)

    Cristi [anonim]

    Pentru cei care nu vad intentia de Trafic de Influenta din bilet - mai cititi odata pct 2.
    Sunt convins ca si Basescu are in jurul lui o gasca de profitori. Banii din campania electorala trebuie sa ii recupereze. Practic, sponsorizarile de atunci au fost niste INVESTITII pentru oamenii de afaceri.
    TOTUSI, are o bila alba ca i-a indepartat pe aceia care s-au DOVEDIT a fi corupti (Udrea, Anghelescu, etc.). Si mai are o bila alba ca reuseste sa tina piept unor mafioti (Patriciu, Vantu, Voiculescu) care impreuna au cumparat 90% din mass-media, si incearca sa ne abureasca cu discursuri alambicate.
    Tariceanu daca era destept se delimita de Patriciu si poate era premier mult si bine. Dar sunt convins ca are un complex de inferioritate aici.
    Concluzia: ambii au bube, dar TAriceanu trebuie sa demisioneze pentru ce a facut.

    Tocmai s-a terminat o dezbatere la VANTU TV si Ardei Gheorghe intreba invitatii daca Basescu are sau nu dreptate. Invitatii erau: Un om anchetat pentru tradare-PC, Un papagal de la PSD, Un om de casa de-al lui Vantu din PNL, si un geriatric de la PRM. Ghici de partea cui erau? (e.g. EI FAC REALITATEA).
    Ceea ce nu s-au prins e ca oamenii nu sunt asa prosti cum cred ei, si sunt in stare sa gandeasca singuri. Trebuiau sa invete lectia din 2004, de la PSD, dar e prea tarziu acum!
  • 0 (0 voturi)    
    Base jenantul (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:20)

    Anonim [anonim]

    Base! Esti penibil bai comunistule!
  • 0 (0 voturi)    
    cea ce multimea nu stie (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:31)

    sony [anonim]

    1. De ce i-ar fi trimis Tari lui Base acest biletel? Daca nu avea vre-un intres cu Patriciu. Ca doar nu l-a intrebat Base ce mai face d-omn Patriciu...
    2. Biletelul avea anexate acte despre petro....a lui Patriciu
    3. Apare un semn de intrebare la punctul 2 de pe biletel...deci cu alte cuvinte, poti sa ma ajuti Base?
    4. De ce raportul facut de ACG, a fost scos tocmai acum din ghiozdan?
    5. Controlul la RAPPS a fost sarcina de guvern sau a facut parte din programul de control al ACG?
    6. De ce tocmai Udrea in conflict cu RAPPS si nu si alti care au astfel de contracte incheiate privind folosinta si nu numai a imobilelor acestei regii?
    Sa traiti bine, fratilor?
    Tari a facut deja 2 greseli...i s-a aruncat manausea si si-a sapat singur groapa...
  • 0 (0 voturi)    
    Astept suspendarea presedintelui (Joi, 18 ianuarie 2007, 0:33)

    George Cosmin [anonim]

    Sincer...Pentru orice om care stie legea, biletul este NUL in fata legii.Sigur ca PSD-ul si chiar cele doua partide basesciene adica PD si PLD (ce ciudat suna ca si cum intre "P" si" D" ar fi acel "L" de la liberali care arata inghitirea liberalilor)au interes sa manipuleze si nici nu e usor la unele canale media...APoi e grav ca presedintele se simte ranit si nevoit sa atace ca urmare a atacarii blondei de la Cotroceni in urma controalelor corpului de control al guvernului.
    Pe scurt: astept ca in paralament politicienii care mai au coloana vertebrala sa inceapa procedurile pentru suspendarea presedintelui si chiar pentru alegeri anticipate ca sa pot vota de acum inainte PNL-ul pe care nu ma gandeam sa ajung sa il votez. Stiu insa ca Basescu nu va mai primi votul meu si al familiei mele si sunt multi prieteni de-ai mei care vor face la fel. Chiar daca va "plange" din nou, dl Base ca si atunci cand ingropa ascensiunea prezidentiala a lui "Draga Stolo" spre Cotroceni. Acum, ca a inviat mortu, toate bune si e musai ca dupa o perioada scurta in care Guvernul ar putea fi condus de Berceanu sa revina Stolojan.E o datorie pe care Basescu e obligat sa si-o achite...In rest...pacat ca multi romani musca manipularile pe care la mai fac unele televiziuni (oare Realitatea nu are interesul sa dea in PNL si Tariceanu datorita petrolului care la ei poarta alt nume?)
  • 0 (0 voturi)    
    pt George Cosmin (Joi, 18 ianuarie 2007, 1:04)

    suca [anonim]

    daca biletul este nul din punct de vedere juridic cand tariceanu l-a scris si cere ceva.
    de ce ar fii legala suspendarea presedintelui care doar a pastrat biletul si n-a dat curs rugamintii lui tariceanu.
    poate esti bun sa-mi explici. asta in cazul in care ai citit constitutia.
    daca nu, nu incerca sa te aberezi pe teme cu dictatura si alte balarii.
    va aberati ca sa va aflati in treaba.

    indiferent cum l-a folosit basescu si cand si de ce. vina, intreaga vina, o poarta tariceanu ca a trimis biletul. altfel basescu n-avea cu ce sa-l atace. ce-i asa greu de priceput?
    si-n plus, pe ce ca e fraier tariceanu si trimite bilet lui "dracu" sa-l puna bine pe langa "dumnezeu" mai si minte cu 2-3 zile inainte ca nu a trimis nimic.
    pai pe asta-l aparati voi mah? basescu nici nu se chinuie sa-l infunde ca se infunda singur tariceanu.
    poate-mi spune si mie cineva o data... cat castigati fratilor? se castiga bine acolo? :)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei care sunt inteligenti si nu se lasa manipulati de Basescu (Joi, 18 ianuarie 2007, 2:13)

    Alex [anonim]

    Daca ai doi hoti care fura. Unul dintre ei spune despre celalalt ca e hot. Care dintre ei e mai benefic societatii?
    Daca nu e clar inca, cel care ascunde si nu spune spera ca nimeni sa nu afle cine sunt hotii ca sa poata sa continue linistit.
  • 0 (0 voturi)    
    MAIMUTELE PORTOCALII NU SE MAI INTELEG (Joi, 18 ianuarie 2007, 5:00)

    Popescu [anonim]

    Maimultele portocalii vorbesc limbi diferite.Spre dezavanatajul lor.DAR SPRE NESANSA UNEI TARI SATULE DE PRSOTIA HOTIA SI NEMERNICIA LOR.
    Si vi se parea ca PSD-istii sint cu mult mai rai...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 59 TAINUIRE Alex - dupa metoda comunista (Joi, 18 ianuarie 2007, 6:42)

    Renate Weber [anonim]

    Vrei sa spui ca basescu e de vina pt. ca nu a scos biletul mai devreme - si nu tariceanu pt. ca 1. A MINTIT si 2. A INCERCAT SA FACA TRAFIC DE INFLUENTA.

    GRESIT.

    Folosesti metoda comunista : cand un comunist era prins pe picior gresit (se intampla NUMNAI SEFILOR) atunci se cautau "justificari si scuze" de felule urmator: nu, nu el e de vine TOTI sunt de vine, si in final, toti SUNTEM de vina (preluarea responsabilitatii si a vinii de catre colectivitate).

    In cazul asta. Basescu a denuntat interventia lui tariceanu cu telefonul dat lui Botos - asadar, aces bilet nu a adus nimic nou sau care sa aiba ca efect demisia automata a lui tariceanu. Deci, daca ceea ce se presupune ca a tainuit, se stia - tot de la basescu - si daca nu are nicicum darul de a provoca demisia de onoare (care onoare?) a lui tariceanu, insemna ca basescu a tainuit o fapta fara efecte.

    Vezi acelasi raspuns dat de Renate Weber :

    Renate Weber: Biletul ar putea avea consecinte politice, dar nu juridice
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Base, tine-o tot asa (Joi, 18 ianuarie 2007, 6:59)

    Anonim [anonim]

    Asa da, demonstreaza hotia (si mai ales prostia :)) ) lui Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. suca (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:10)

    calin [anonim]

    Nici ieri n-ai inteles si nici azi, Base este nociv pentru societatea romana datorita stilului putinian in manipulare distrugere, santaj cu dosare etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu demisia!!! (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:52)

    Ionel M. [anonim]

    Tariceanu demisia!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lasati-o jos ca macane....... (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:54)

    xxx [anonim]

    Cum este posibil sa se dea atatea interpretari unui bilet foarte clar:
    > primul ministru intreaba pe Traian daca poate discuta subiectul la
    > parchet. Care subiect? Subiectul descris in materialul (probabil
    > intocmit de Petromidia) anexat la bilet. Ce scrie in material? Asta
    > trebuie sa ne lamuriti voi ziaristii inainte sa ne bombardati cu
    > interpretarile voastre. Daca il credem pe premier, acesta spune ca
    > materialul a fost publicat si ca acolo scrie ca respectiva societate
    > reclama modul in care se desfasoara actul de justitie. Tariceanu a
    > spus ca biletul nu exista sau daca exista este o facatura. Acel bilet
    > intradevar nu exista. Biletul care exista contine cu totul altceva
    > decat ceea ce sustine d-na Udrea si dl. Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    cam asa ceva (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:55)

    missy [anonim]

    Asa vad si eu situatia , mai ales ca gasesc o diferenta de ordin semantic intre "a putea" si "a avea ocazia". Bineinteles ca putem da diverse interpretari acestui bilet , dar de dovedit , nu dovedeste nimic in afara de faptul ca cei doi politicieni nu se inghit si ca Udrea e histrionica, dar si nimfomana: nu scapa vreo ocazie de a-si pune poalele in cap (in speranta ca va mai atrage atentia asupra... dessous-urilor):
    In fine, a meritat-o si Tariceanu, daca a ranit o vanitoasa fata din provincie, refuzandu-i avansurile ! Nu s-a gandit ca dupa ce a terminat stangul,Udrea va termina si Dreptul, sau ca Bucurestiul era plin de burtosi cu chelie , care stiu sa aprecieze ambitiile politice blonde si vor pune umarul sau, mai stiu si eu ce altceva intru ascensiunea acestei doamne deosebit de decoltate!
  • 0 (0 voturi)    
    basescu santajistu! (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:56)

    calinel [anonim]

    pe cine mai pacaleste acest individ unineuron? ori e un scenariu ,sa scape de leana pt ca are dosare penale ,ori atat il duce capul . el crede ca romanii sunt tembeli si-i poate manipula ca pe boc & co? halal presedinte, de asta nu-l invita nimeni nicaieri. de doi ani individul asta nu a fost bagat in seama de nimeni .
  • 0 (0 voturi)    
    atentie! (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:59)

    moi [anonim]

    Basescu si Tariceanu au fost alesi in 2004 de cei care s-au saturat de coruptia pesedista. In general ardelenii si bucurestenii au facut-o (daca era dupa restul tarii acum aveam17 ani de guvernare pesedista, acum Nastase era la al doilea mandat ca presedinte). Basescu fost votat din aceste motive, a fost votat sa faca treaba impreuna cu Tariceanu NU A FOST VOTAT CA DIN PRIMELE LUNI SA PUNA TUNURILE PE TARICEANU!!! Ce a facut el a fost insa o politica sinucigasa de discreditare a propriilor parteneri politici (probabil acesta a fost obiectivul sau, RAU INTENTIONAT SI DEZASTROS PENTRU ROMANIA): santaje, diversiuni, demiteri, declaratii, episodul cu ministrul apararii, episodul cu Stolojan, episodul cu numirea la SRI a unui pesedist. Romanii care au vrut si vor in continuare o alta politica si o Romanie europeana nu-l vor mai vota. Acum el se bate pe aceleasi voturi cu cei care in mod normal ar vota Vadim sau Becali. Daca ar fi doar un presedinte de rahat ar fi inca bine: e foarte PERICULOS. Printre valorile fundamentale europene se numara parlamentarismul ca mijloc de combatere a AUTORITARISMULUI. Prin tendintele autoritare, prin imixtiunea in treburile guvernului, ale parlamentului, prin denigrarea lor, prin masurile de acordare de puteri servicilor secrete cum numai Secu le-a avut, si concentrarea lor la Cotroceni, prin toate diversiunile si contrelelansate de el, se vede clar ca exista o alunecare pe o PANTA ANTIPARLAMENTARA, NEDEMOCRATICA SI AUTORITARA, POPULISTA, NE-EUROPEANA. Ultima data cand s-a intamplat acest lucru la sfarsitul anilor 30 toti stiu ce a urmat: dictaturi regale, legionare, militare, fasciste si comuniste, razboi, pierderi teritoriale, crime, tiranie, ocupatie straina, si multe altele. E in interesul Romaniei ca acest Basescu sa fie stopat in opera sa destructiva. Si viitorul parlament trebuie sa schimbe constitutia si sa scurteze toate prerogativele presedintelui, ca daca nu Romania va ajunge din nou la autoritarism
  • 0 (0 voturi)    
    pericolul mediocritatii (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:00)

    extremistu [anonim]

    A explicat Bashescu un drac. Sa faca scandaluri peste scandaluri, sa vrea anticipate cum necum, nu puneau in pericol aderarea, o punea in schimb un bilet nesemnificativ. Toate ilegalitatile si incalcarile de lege ale securistului nu decredibilizau tara, doar biletul asta da. Numai un redus mintal poate il poate lua pe Bashescu in serios.
  • 0 (0 voturi)    
    Beletul (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:01)

    monegasc [anonim]

    Da-mi beletul, scamatorule!
    - Ce belet? Care belet?
    - Beletul care ti l-am trimis eu : Mangafaua pleaca maine, miercuri, la Parchet. Sunt singur si ambetat in alianta. Vino sa-i tragem un perdaf. Unde e beletul, arata beletul!
    - Pe semne ca l-am perdut!
    - L-ai perdut? Traienica, Traienica .. Ma traduci .. ma traduci la sigur! Lai perdut in odaia Elenii, l-a gasit respectivul ei, Pampon ..

    Saracu Nenea Iancu, cum le-a vazut el ..
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de romania! (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:04)

    un roman [anonim]

    Ce pacat ca scursura mahalaleor dambovitene si nu oameni cu judecata sant cei ce decid soarta Romaniei. traiasca prostimea si conducatorul ei bashinica!
  • 0 (0 voturi)    
    bla, bla (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:08)

    ntz [anonim]

    Basescu ne serveste o poveste cusuta cu foarte multa ata alba. In loc sa se rezume sa ne povesteasca faptele el ne induce si ce concluzie ar trebui sa tragem. Eu unul m-am cam saturat si plictisit de elucubratiile acestui individ.
  • 0 (0 voturi)    
    TUPEU MAXIM, DIN PORTUL CONSTANTA (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:09)

    un cetatean indignat [anonim]

    Smecheria ieftina a acestui grobian s-a fasait. Auzi tupeu la el: n-a facut public biletul (trebuia sa sesizeze Parchetul) deoarece "decredibiliza" guvernul si nu mai intram in U.E..
    Bai, dar prosti ne mai crede asta!
    Unu la mana: individul a atacat (decredibilizat) guvernul tot timpul de la 01.01.2005, fara sa-i pese de stabilitatea politica a tarii.
    Doi la mana: nu el cerea insistent de la inceputul anului 2005 alegeri anticipate? Astea nu aduceau instabilitate politica de moment?
    A atacat permanent Rusia, a dat lectii U.E., s.a.m.d..
    Doar el a pus in dificultate Romania.
    Oricum, s-a facut, inca o data, de ras.

    DEMISIA!
  • 0 (0 voturi)    
    la fel e peste tot... (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:13)

    kelu [anonim]

    ... numai ca la noi, spre deliciul presei si al publicului circul e maxim.
    In toate tarile politicienii fura (ce-i drept, cu acte si in mod legal) numai ca la noi daca nu se face circ se plictiseste electoratul.

    Oricum, mie mi se pare ca base e un hot mai mic decat tariceanu. Tot ce stiu despre el este ca a fost vecin si bun prieten cu Nastase si Vacaroiu - cred ca legatura de tip comunist inca exista.

    Insa tariceanu este un afacerist murdar implicat in:
    - afaceri cu petrol (vezi interventia pt. Patriciu si Petromidia)
    - afaceri cu masini (vezi noua taxa aberanta pt. importul de masini)
    - afaceri in telecom - vezi deciziile aberante ce ii favorizeaza pe Orange si Vodafone.

    Oricum, este bine ca exista (aparent) astfel de conflicte. Daca ar fi toti uniti in minciuna si inselaciune (ca pe vremea lui Nastase) am ajunge un fel de Mexic...
  • 0 (0 voturi)    
    no comment (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:26)

    poliglot [anonim]

    Am impresia ca Basescu ne considera un popor de idioti.Orice om, analizand evenimentele de dupa alegeri, intelege ce joc face.
    Imi pare rau de Tariceanu care e, prin educatie, o persoana mult prea civilizata pt a putea tine piept marlaniilor lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    doamne ocroteste-i pe romani (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:26)

    missy [anonim]

    Privesc stupefiata cum "vasul" numit Romania se scufunda, iar "capitanul de vas" isi arunca peste bord secundul ca sa aiba mai mult loc in ultima barca de salvare, desi incapeau amandoi. Dintr-o alta barca de salvare in care ma aflu si eu, nu pot sa mai spun decat: DOAMNE, OCROTESTE-I PE ROMANI!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne pacaliti, asa usor. (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:33)

    ppp [anonim]

    am invatat ,din telenuvelele trecutului.mare greseala a fecut
    (noul dandanache) scotind biletul pierdut. ,se va vedea in sondaje, ro.mani va salut.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la Basescu! (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:37)

    Alcoolica [anonim]

    Conducatorul alcoolic conduce Romania in stare de ebrietate !!! Si are in torpedo biletele "compromitatoare" !!!
  • 0 (0 voturi)    
    poveste fasaita (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:41)

    noname [anonim]

    Trebuie sa fii greu de cap sa nu-ti dai seama ca acest bilet nu reprezinta nimic in afara de o manipulare clara a lui Basescu care a folosit-o in acest scop si pe blonda vopsita Elena. Acest bilet este altul decat cel promis in care ar fi trebuit sa citim ceva de genul a??Traiane, salveaza-l pe Patriciua??! Cand colo, ce sa vezi!? Propozitia incriminatoare nu e propozitie pentru ca nu are predicat, nu e o cerere pentru ca are semnul intrebarii la sfarsit, nu se refera la Patriciu ci la subiect iar subiectul este semnalarea unor abuzuri de catre o firma, etc, etc. A, ca unii a??analistia?? bine platiti pot sa discute despre asta cu orele si nici sa nu inteleaga sau se fac ca nu intelega?¦
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:42)

    Hasken [anonim]

    Tariceanu DEMISIA !
  • 0 (0 voturi)    
    joker (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:50)

    alex [anonim]

    O mare bataie de joc..basescu udrea tariceanu patriciu nastase iliescu gusa sandru boc orban antonescu stanoiu macovei.....deja simti un gol in stomac incepi sa transpiri si te cuprinde o greata europeana
    ar trebuie sa emigreze dreaqu toata tare sa-i lasam fratilor sa conduca sa se alieze sa se anticipeze linistiti.
    biletul= vrajeala de 2 lei
    Evident ca Tariceanu a incercat sa intervina pe lanaga Basescu
    dar biletul este o regie ieftina
  • 0 (0 voturi)    
    pt Calin (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:53)

    suca [anonim]

    Caline, tu n-ai inteles ca daca vrei sa duci o discutie trebuie sa aduci argumente. Nu poti sa faci lucrul asta... lasa-ma.

    Cum am mai spus, daca tariceanu era asa cuminte si corect cum il descrieti voi, daca nu-i trimitea nimic lui basescu nici basescu nu avea ce sa scoata.
    Va-ntreb pe toti, daca ati fii fost in locul presedintelui si aveati biletul si nu va placea premierul, ce faceati? nu-l foloseati?

    lasati-o balta ca tariceanu si-a cautat-o cu mana lui ca s-a apucat sa scrie bilete compromitatoare stiindu-l pe basescu cum este.
  • 0 (0 voturi)    
    Multi PSD-isti si PRM-isti pe aici foarte ingrijorati (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:56)

    PLD [anonim]

    pentru tariceanu

    au ajuns sa te apere canaliile taricene, cine se aseamana se aduna
  • 0 (0 voturi)    
    Ba Fratilor!!! (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:57)

    fane [anonim]

    Daca mai aud pe unul ca il apara pe Tariceanu, Emigrez!!!
    Mi-se face greata de prostia voastra !!!
    Tariceanu a asuns mai rau si mai arogant decat Nastase.
    Nici Basescu nu este Sfant, dar este pe departe cel mai bun lucru politic intamplat Romaniei per total.
    Basescu se chinuie sa iasa totul bine, si Tariceanu nu stie cum sa mai imulteasca milioanele de euro din cont.
    Basescu poate inca este inregimentat in vechea gandire de capitan de vas, dar este cea mai practica si mai ok gandire din contextul politic actual.
    Sa Traim BINE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    SA MINTI opinia publica - tariceanu a ajuns la fel de jos ca Voiculescu (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:59)

    Jamie [anonim]

    TELEFONUL.
    In noiembrie 2005, tot Elena Udrea dezvaluia la Antena 3 ca premierul Tariceanu ii telefonase procurorului general, Ilie Botos, interesandu-se de dosarul bunului sau prieten Patriciu. Traian Basescu, care negase informatia intr-un interviu din Romania Libera, recunoaste de aceasta data. La fel si Parchetul General. Tariceanu il sunase pe Botos chiar in ziua in care Patriciu a fost retinut. Ilie Botos l-a sunat imediat pe presedinte pentru a-l informa despre interventia premierului. Potrivit lui Basescu, care a calificat gestul premierului drept "incorect", Botos l-ar fi apreciat chiar ca "un conflict de interese intre puterea judecatoreasca si Executiv".
    Cateva zile mai tarziu, Botos se plangea intr-adevar presei de formatiunile politice care au politizat cazurile Petromidia si Rafo, iar Traian Basescu acuza si el incercarile de "intimidare" a justitiei. La auzul vestii despre retinerea lui Patriciu de catre procurori, Tariceanu a iesit public pentru a-si apara prietenul, calificand gestul drept un "eveniment surprinzator si nedorit". Declara chiar ca spera sa fie un "episod trecator", in timp ce un comunicat al PNL cerea sa se explice motivele arestarii. O luna mai tarziu, intr-un discurs tinut in fata Parlamentului, primul-ministru califica retinerea lui Patriciu un "abuz".
  • 0 (0 voturi)    
    Un MINCINOS in fruntea guvernului Romaniei (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:00)

    jamie [anonim]

    INTALNIRILE TRIPLETEI.
    In ianuarie 2006, Jurnalul National facea o noua dezvaluire importanta: premierul Tariceanu avusese mai multe intalniri cu ministrul Justitiei, Monica Macovei, si cu omul de afaceri Dinu Patriciu pentru a discuta problemele acestuia cu justitia. Dupa sapte luni de tainuire, Macovei sparge tacerea, recunoscand doar o intalnire, care ar fi avut loc la solicitarea premierului, in iunie 2005, dupa retinerea lui Patriciu si telefonul dat de Tariceanu la Parchet. Patriciu venise sa sustina ca "i s-au incalcat drepturile procedurale" si ca "in dosar sunt chestiuni economice complexe".
    Ministrul a considerat discutia "inoportuna", dar nu s-a ridicat sa plece, pentru ca este "un om politicos". Jurnalul National a informat insa asupra mai multor intalniri ale tripletei si a cerut Guvernului Romaniei acces la registrul de intrari-iesiri de la Palatul Victoria pentru a le proba, conform Legii accesului la informatii publice. In urma refuzului, Jurnalul National a actionat in judecata Guvernul.
  • 0 (0 voturi)    
    LOGICA (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:02)

    un anonim [anonim]

    Pentru toti aparatorii lui Tariceanu, Patriciu etc
    1. Vinovat e cel ce scrie, nu cel ce "tainuieste". Uite unde erau justitiarii! Stiti poveste cu curva cu prajina, sper...
    2. Biletul e scris de Tariceanu, deci el trebuie sa raspunda, eventual, nu Basescu, care nu are nici o vina ca Tariceau e prieten la catarama cu Patriciu
    3. Dovada ca Basescu nu a vrut cu orice pret debarcarea lui Tariceanu si ca l-a lasat sa lucreze, e ca a scos biletul acum. Alde Cristoiu si CTP, daca scotea biletul atunci, l-ar fi acuzat ca submineaza intrarea Romaniei in UE. Acum il acuza ca n ue destul de justitiar
    4. Tariceanu PREA tare intervine pentru Patriciu: la Botos, cind era ala PG, la Macovei, la Basescu... Nu e o coincidenta, ba e chiar evident
    5. Tariceanu MInte cu nerusinare: d e4 ori in 2 zile spune ca NU a scris nimic, apoi spune ca ce a scris, e ceva NORMAL
    6. Orice incercare de a "se informa" despre mersul justitiei e taxata de presa ca "imixtiune". Acuma, cind in culpa sint Tariceanu si Patriciu, e ceva normal sa dai telefoane la Parchet.
    7. Fratilor, nu v-ati saturat de un premier care tine cu disperare la scaunul lui, mintind si rastalmacind cu nerusinare?
  • 0 (0 voturi)    
    Amandoi sunt vinovati. (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:03)

    Razvan [anonim]

    Dar nu se putea altfel: cand te lupti cu cineva iti mai curge sange din nas, iti mai rupe o falca, mai ramai fara par ... etc.

    Din momentul in care Tariceanu a trimis acel bilet amandoi urmau sa aiba de pierdut: si Basescu si Tariceanu. Nu putea sa iasa Basescu nesifonat din asta.

    Ceea ce ii reprosez eu lui Basescu este ca a scos acest bilet cu ajutorul "blondei". Femeia asta a creat un scandal ieftin care ii dauneaza lui Basescu.

    Daca Basescu era asa indignat de treaba asta, trimitea biletul la Parchet (dupa aderare) si avea grija sa afle presa despre asta

    Dupa treaba asta, Basescu isi vedea linistit de treaba si iesea mult mai curat din chestiunea asta.

    Din punctul meu de vedere Tariceanu trebuie sa isi dea demisia. Lui Basescu nu i-a venit timpul.

    Ce ma deranjeaza pe mine este ca toate printesele de pe forum, care se iau de Basescu nu ofera si o solutie. Cum trebuie sa se poarte Basescu in aceasta situatie ca sa nu mai aiba parte de criticile voastre ? Pune-te in pielea personajului si vezi ce puteai face in locul lui.

    Eu am dat solutia mea la dilema asta si dupa cum vedeti versiunea mea difera de a lui Basescu doar in ceea ce priveste "doamna blonda".

    Basescu este murdar, dar nu este la fel de murdar ca ceilalti. In prezent nu mi-am schimbat optiunea de vot: eu il votez in continuare.

    Altceva: mesaj pentru baietii convinsi ca vine "dictatura". Primul lucru care il faca un dictator este sa supuna presa. Asta s-a intamplat pe timpul lui Nastase. Spre exemplu, ziarul privat Adevarul incasa 1.5 milioane de euro de la bugetul de stat pentru publicitate. Basescu a oprit aceste practici, adica si-a facut un dusman de moarte din acea partea presei care traia din subventiile statului.

    Nu asa procedeaza in dictator. Basescu face ce ii dicteaza constiinta fara sa ii pese pe ce bataturi paseste si bine face. Altfel la sfasitul mandatului o sa ajunga sa spuna ca pateticul de Constantinescu:

    "-M-a invins sistemul !

    Cam asta ar fi de spus. Traiasca Basescu !
  • 0 (0 voturi)    
    Romania - facuta de ras de cei trei eroi ai plansului : (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:05)

    Cardinal [anonim]

    Iliescu - a facut mineriadele si am ajuns barbarii Europei
    Nastase - si-a tras averi pentru care il invidiau politicienii europeni; apoi, scandalul "matusa Tamara" si in final eticheta de "coruptie generalizata" de care regimul PSD-ist a pus-o Romaniei
    Tariceanu - Mincinosul si Gafeur-ul Romaniei; nu stiu va ramane chiar si acest nume dupa el (e un personaj prea sters ca sa se lipeasca ceva) - dar si-a pus amprenta lui de prostie si imbecilitate peste cei doi ani care au trecut.
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr. 87 (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:09)

    xxx [anonim]

    in completare: CEL MAI MARE GAFEUR AL ROMANIEI ESTE TRAIAN BASESCU! CARE A RIDICAT VULGARITATEA LA RANG DE POLITICA ! in rest, sa traiti bine.........departe de cei alde basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    pinochio basescu (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:11)

    turmentatu [anonim]

    acest pinocchio al politicii romanesti mai arunca o pata pe obrazul obosit al tarii, de data asta i-a scandalizat si pe europeni, dupa chestia cu marea neagra lac rusesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. suca, jarnie si altii (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:18)

    calin [anonim]

    Care din voi nu a intervenit niciodata la cineva sa va rezolve o problema???
    Nu-mi spuneti ca sunteti sfinti ca ar trebui sa anunt BOR-ul ca sunt cativa in viata.
    Stiti pilda lui Isus nu?
    Si oricum ce a facut BASE este mai nociv societatii decat ce a facut Tariceanu deoarece arata ca securitatea si metodele ei continua.
  • 0 (0 voturi)    
    Este scandal politi sau de stat? - calarificati sau rusinica (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:20)

    Radu [anonim]

    Leana a zgandarit haznaua.
    O jurista desteapta nu proceda asa. Nu avea nici calitatea nici competenta . Sa explice de ce , cine a sfatuito , in ce scop si care va vi rezult. pros. ei

    - este doar un bilet scris amical
    - nu cere ceva anume - Te rog sa rezolvi, vom beneficia , pe viitor.
    -Se poate interpreta si :
    Traiane suna si clarificati istoria sa nu avem discutii ca-s implicat!
    - acel bilet nu s-a aflat in nici o arhiva
    -nu poarta un numar de inregistrare , pentru ca nu prezinta importanta
    - cine ar putea crede ca doua propozitii pot fi scoase ca arma secreta
    Scandalul este un foc de paie sa traiasca si mass media- Bine.

    Basescu este pus intr-o situatie dificila
    -sare sa salveze prostia Leanei , de ce oare -?
    -spune a aruncat cu biletul - daca era destept il mototolea intii si dadea un numar pe el , pe manseta biletului o rezolutie ,
    - consilierii domniei sale sau dovedit inca o data ca nu stiu sa gestioneze un conflict

    - domnul presedinte avea ocazia sa cistige simpatie daca actiona de maniera:

    Am luat cunostinta de declaratie " ei " , este o declaratie care a fost pripita . EA nefiind imputernicita , nu face obiectul unui scandal public.Continutul acestui bilet este nesemnificativ ,
    Voi purta o discutie individuala cu Premuierul sa clarific daca are trimitere la actiuni ce contravin legilor, statului de drept, constitutiei , pentru ca si eu sunt om si pot gresi in interpretare
    Insemna intelepciune

    Declaratiei seca , cu periclitarea intrarii noastre in UE cu consiliere gresita - imaturitate, "coarne"Lenutei ( sunt sustinuta).

    Scandalul cade prost , umbreste vizitele presedintelui ,

    Tariceanu
    Cind dai noroc cu un grec este bine sa-ti numeri degetele dupa aceia.
    -este clar ca s-a saturat de sabotaj politic, va scoate la ivela multe
    -iesirea la televizor si explicatile a fost un punct cistigat,
    -daca va face acest lucru la doua saptamini va salta in sondaje
    - sa laude cresterea economica , reducere somaj
    e greu de pronost rezul
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu e TAMPIT (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:20)

    Hoti si Prosti [anonim]

    Asta e lucrul care sare in evidenta primul : tampit pt. ca a scris biletul (cine cere asa ceva in scris ??), tampit pt. ca a negat in loc sa aiba curaj sa recunoasca din prima, tampit pt. ca i-a dus pracitc cu vorba pe PNL-isti la Congres cand ragea ca nu exista nici un bilet.

    Un astfel de om nu avea ce cauta in guvernul Romaniei - avea dreptate taica-su cand dadea cu bastonul dupa el.
    in 17 ani am avut parte numai de Hoti si Prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oficioasele si restul presei (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:21)

    wassa [anonim]

    Oficioasele evz si rl au avut acelasi titlu...ceea ce insemna ca shtiau dinainte si totul a fost premeditat.
    Restul presei l-a scos mai degraba pe basescu vinovat
    oricum el ne-a aruncat in mocirla.
    hotnews e asa un semi-oficios...aseara scria pe prima pagina de amandoi...azi numai de base...ma mir ca n-a inceput si el tot cu un adio...

    Acuma am si eu o intrebare oarecum retorica...cine vota cu pnl pana acum nu shtia ca il sustine pe patriciu?...eu cred ca da...si totusi...apareau ca si votanti...asa ca impactul asupra votantilor pnl e nul. In schimb basescu era fecioara imaculata...acum cu regii soselelor ... mai vedem daca oligarhii lui base erau atat de cunoscuti de marea masa.
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:21)

    Reader [anonim]

    Mai oameni buni, ia ganditi-va si la altceva decat bilet. Ce a facut Tariceanu dupe ce Comisia Europeana l-a respins pe Varujan Vosganian? La propus ministrul Industriilor (sau ce o fi), iar basesescu i-a zis pe fata ca nu-l sustine. Uitati-va un pic la ce se intampla in PNL. toti oamenii pe care s-au bazat in campanie (Mona Musca, Stolojan, etc) au fost dati afara in suturi. De ce? pentru a face loc altora care chiar au "nevoie" de a fi la putere. Chiar nu observati asta? (probabil si in PD se intampla la fel, dar cel putin sunt mai discreti).
    Cred ca nu Basescu e cel care vrea un regim putinian, ci tariceanu tanjeste dupa un regim dictatorial (condus de el).

    Acum sa ne intoarcem la bilet. Cine va mai pierde din tot circul asta? Tanti Nuti. Cine va castiga? Teodor Stolojan -> viitorul prim ministru.

    Ideea e urmatoarea, toata lumea se bate, da din coate, da cu bata, pun piedici ... pentru un singur lucru: 32 mld EURO (NERAMBURSABILI) veniti de la UE. Cine-i va gestiona?! (That's the question). Nu va asteptati la anticipate, asteptati-va la o noua alianta: PD + PLD (Basescu + Stolojan) asa cum a fost gandita in 2004. Marea greseala a lui Tariceanu nu a fost nici biletul, nici telefonul, nici "prietenia" cu Patriciu, ci faptul ca a incurcat un pic calculele din campanie. (and it's a big f*cking one)


    sfatul meu e urmatorul: haideti sa ne intoarcem la treburile noastre pentru ca ... suntem prea mici pt o lupta asa mare (chiar daca ne unim toti, tot nu rezolvam nimic).

    Good day
  • 0 (0 voturi)    
    Metoda "acoperiri" intre securisti (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:23)

    P.C.R. - Voiculescu [anonim]

    Asta e metoda "acoperiri" intre securisti dupa care, vinovat nu e cel care face o infractiune ci cel care denunta infractiunea. Asa a rezistat sistemul comunist, prin atragerea in complicitate a tuturor cu toti.

    biletul asta n-a adus nimic nou, ce nu se stia inainte (de mult timp basescu a denuntat telefonul dat lui Botos de tariceanu, apoi a urmat chemarea Monicai macovei la victoria).
    asa ca, nici dpdv al informatiilor si nici dpdv procedural (ca posibilitate de debarcare a lui tariceanu) biletul n-a adus ceva nou.

    Altfel spus avem la conducere niste PSD-isti care-si spun acum "liberali" si sunt mai prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. suca, jarnie si altii ca ei (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:30)

    calin [anonim]

    Care din voi nu a intervenit niciodata la cineva sa va rezolve o problema???
    Nu-mi spuneti ca sunteti sfinti ca ar trebui sa anunt BOR-ul ca sunt cativa in viata.
    Stiti pilda lui Isus nu?
    Si oricum ce a facut BASE este mai nociv societatii decat ce a facut Tariceanu deoarece arata ca securitatea si metodele ei continua.
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian si "prepararea" lui de catre presa aservita dupa esecul de la Bruxelles (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:31)

    P.C.R. [anonim]

    CAMPANIE DE TIP PR. Esecul nominalizarii la postul de comisar european nu i-a descurajat pe mentorii care au investit serios in cariera politica a lui Varujan Vosganian. Ei au decis sa-l mentina in prima linie a vietii politice romanesti. Drept urmare, tactica discreditarii celor care au avut obiectii la adresa candidaturii a fost asociata in lunile ce au urmat unei campanii furibunde de tip "public relations" (PR) in scopul refacerii credibilitatii morale si politice a pupilei favorite. Pentru cine va avea curiozitatea sa revada sumarul mass-media romanesti din ultimele doua luni va constata ca Varujan Vosganian a fost de departe cea mai mediatizata persoana din Romania pe multiple planuri: politic, economic, jurnalistic si nefiind lipsit chiar din nisele vietii mondene. "Omul-orchestra" a avut ca nimeni altul la discretie pentru a se desfasura, uneori la modul simultan, jurnale de mare tiraj, posturi de televiziune si de radio.
    http://www.jurnalul.ro/articol_70210/cazul_vosganian__punct_si_de_la_capat.html
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt amnezic ... (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:32)

    Addy_G [anonim]

    ... si nu imi aduc aminte sa fi facut Basescu ceva anume pentru Romania.Daca va intreb ce a facut Basescu bun pentru Romania , majoritatea dintre voi vor da un raspuns de genul:"Pai Basescu, nu vezi? Are curajul sa se afle printre oameani, sa dea mana cu ei " bla bla bla , numai tampenii de genu` asta la care toti frustatii pun botu`. Dar bine,dar a facut el ceva bun pentru Romania ? A si uitat de "alegerile trucate" din 2004, iar dosarul flotei a fost si el uitat.
    Basescu ne este prezentat cu regularitate, intr-un mod propagandistic la TV ca face bai de multime, ca taie si spanzura in neregulile Romaniei ... Eh pe dracu, da din gura, dar un proiect legislativ n-a propus si el, pe plan extern n-a facut mari valuri, sau a facut in directia nepotrivita.
    Nimeni nu poate sa-mi raspunda, clar si fara dubii ?CE A FACUT BASESCU BUN PENTRU ROMANIA ?
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare - Vosganian (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:32)

    P.C.R. [anonim]

    SFIDARE. Apogeul campaniei publicitare mascate, orchestrata de grupul de interese economico-financiar ce nu vrea sa renunte sub nici o forma la "capitalul" investit ani si ani de zile, avea sa fie marcat de presiunea extraordinara facuta asupra factorilor de decizie politica pentru numirea lui Varujan Vosganian in postul de vicepremier cu responsabilitati pe domeniul, ati ghicit, economico-financiar. Un act clar de sfidare la adresa deciziei structurilor Uniunii Europene si a cancelariilor occidentale care s-au opus nominalizarii. Totul, fireste, pe spezele intereselor nationale si cu scopul suplimentar de a-l pune inca o data pe adversarul lor politic intern, presedintele Traian Basescu, intr-o pozitie cat se poate de incomoda pe plan international. Intelegand consecintele propunerii avansate, presedintele, via Partidul Democrat, a trebuit sa foloseasca o serie intreaga de subterfugii, unele, e drept, esuate, in a bloca intrarea in Guvern a lui Varujan Vosganian. In cele din urma, democratii a trebuit sa renunte la mult-doritul post de ministru al Economiei, acceptand ca acesta sa-i fie atribuit lui Varujan Vosganian, capatand la schimb postul de vicepremier pe care oricum il doreau sa fie restructurat.Dupa comentariul plin de semnificatii al sefului statului la adresa noului ministru cu ocazia investirii acestuia, liberalii nu au ramas datori, reactionand politic agresiv prin intermediul unui comunicat oficial de partid, acuzandu-l direct pe presedinte de incalcarea atributiilor sale prezidentiale, respectiv imperativul pastrarii neutralitatii politice.

    http://www.jurnalul.ro/articol_70210/cazul_vosganian__punct_si_de_la_capat.html
  • 0 (0 voturi)    
    ce a facut tariceanu pentru romania : Unde e Legea ANI ? (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:42)

    17 ANI [anonim]

    tariceanu nu a facut absolut nimic pentru romania. poti sa-mi dai un singur exemplu de implicare personala sau din proprie initiativa in ceva care a determinat succesul guvernarii ? eu nu am gasit. guvernul a mers bine pentru ca anumiti ministri au tacut si au lucrat independent de ceea ce se poate numi "echipa" din guvern (Macovei, Blaga, Flutur, Boagiu, oameni care au "furnizat" lui tariceanu timp liber pentru joaca de-a politica) si pentru ca s-a bazat pe un program economic facut de democratul Videanu si care continea cuvantul magic "cota unica"; de asemenea, un lucru de care tariceanu nu s-a atins, desi a existat o tentativa a PNL in 2005 cand au vrut sa mareasca TVA de frica sa nu duca lipsa de bani la buget, si nu i-au lasat democratii, spunand ca cota unica va aduce in final excedentul bugetar care sa acopere cheltuielile.
    despre ceea ce a facut basescu pot sa-ti mai vorbesc inca pe atata, dar pierdem timpul degeaba. pentru o nulitate ca tariceanu nu merita efortul.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu - Cel Mai Mare Roman (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:43)

    Isidor [anonim]

    Un post de aici acuza Primul Ministru ca a spus pe nume arestarii lui Patirciu: "un Abuz". De ce nu acuzam si pe ambasadorii tarilor democrate care s-au exprimat identic? De ce nu acuzam comunitatea oamenilor de afaceri din statele unite care s-a exprimat la fel? Eu propun sa il exportam pe intaiul om al tarii la organismele supranationale, e cazul sa dam dovada de civism si sa oferim bucuria de a beneficia de strategiile marelui om politic Basescu intregii lumii. In privinta semnatarilor care vor sa emigreze nu putem spune decat un lucru: Go For It! cand am de ales intre un om care se chinuie sa administreze o tara ca vai de ea (si reuseste, Consiliul Europei numind guvernul condus de el cel mai bun guvern al Romaniei!) si un scandalagiu de crasma nu mai stau sa ma gandesc. Unii intreaba de ce nu a dat Basescu biletul mai devreme. Fiindca el stia ca nu are niciun avantaj. Biletul nu il acuza de nimic pe premier. Poate doar de faptul ca se ingrijoreaza ca in Romania se fac abuzuri...
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Basescu (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:50)

    ionion [anonim]

    Cel mai bun lucru pentru Romania facut de Baseascu este ca EXISTA.
    Constitutia Romaniei trebuie urgent refacuta, ea nu-i actuala, suntem in UE si deci se impun modificari obiective. Ea trebuie refacuta si pentru ca nu este corect ca cel ales cu sufragiu universal sa nu raspunda direct pentru masurile politice si economice ale guvernarii. Alegerea prin sufragiu universal obliga si impune celui ales sa respecte strict promisiunile electorale el trebuie sa aiba dreptul de a demite atunci cind considera necesar orice ministru sau prim-ministru numit fara a raspunde decit celor care l-au ales.
    Lupta lui Basescu trebuie sustinuta de toti, interesul lui este interesul poporului si nu al camarilei din Primaverii indiferent daca-i PD-ista, PSD-ista, PC-ista, PNL-ista etc.
    Concluzia este: DEMISIA DOMNULE tariceanu. URGENT. NU NE LASATI SA ASTEPTAM PREA MULT.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. 17 ani (Joi, 18 ianuarie 2007, 10:58)

    calin [anonim]

    Iubirea de partid e mare nu??
    Sfantu partid PD nu????
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu? (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:01)

    Dromichete [anonim]

    Poate ca e timpul ca Basescu, acest pseudo om politic, lipsit de diplomatia necesara unui Presedinte de tara, sa o lase mai moale cu actiunile gen "Pac la razboiu" cand nu ii convine ceva. Tainuirea de dovezi nu este tot delict? Oricum biletul este nerelevant. Ar trebui ca sa se incheie cu aura fals creata ca Basescu da un telefon si rezolva problemele (vezi Giurgiu). Este un om fals (ca mai plangea dupa Stolojan acum 2 ani) inconjurat de trepadusi. Din pacate va fi votat iar intr-o tara in care vorbele lui Brucan si Lapusneanu sunt inca reale: Stupid people+Prosti, dar multi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Ionion (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:02)

    calin [anonim]

    Obiectiv zici???? Mai citeste-ti inca odata ce ai scris. Vrei sa faci micul putin de romania??? european zici???
    European este ca presedintele sa fie simbolic. Mai documenteaza-te.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Tariceanu (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:03)

    Florin [anonim]

    Vorbele sunt de prisos . Tariceanu are o singura varianta Demisia si iesirea definitiva din politica. Altfel PNL-ul va fi istorie cu Norica Nicolai, B. Olteanu si multi altii
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Isidor (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:08)

    Sedal [anonim]

    Am mai avut un presedinte care a intrevenit public spunand ca nu este corect sa se seretocedeze casele nationalizate si imediat niste procurori au sarit sa ceara niste recursuri in anulare aceptate de niste judecatori, de mai platim si acum daunele. Cred ca stii cum il cheama.

    Sa inteleg ca au ajuns liberali sa ii ceara lui Basescu sa faca acelasi lucru?

    Oare de ce nu ma mira?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Isidor (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:11)

    Sedal [anonim]

    Am mai avut un presedinte care a intrevenit public spunand ca nu este corect sa se seretocedeze casele nationalizate si imediat niste procurori au sarit sa ceara niste recursuri in anulare aceptate de niste judecatori, de mai platim si acum daunele. Cred ca stii cum il cheama.

    Sa inteleg ca au ajuns liberali sa ii ceara lui Basescu sa faca acelasi lucru?

    Oare de ce nu ma mira?
  • 0 (0 voturi)    
    pt calin (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:12)

    suca [anonim]

    caline, cred ca te prefaci :)

    uite io-ti raspund dar tu esti capabil sa-mi raspunzi la ce te-am intrebat?

    da, am apelat si eu la cunostinte pt diverse.
    dar:
    - nu in justitie
    - si nu sunt eu sau cunostintele mele presedinte de stat sau prim ministru. nu influientez o tara. tariceanu da exemplu prost tuturor roamanilor. eu nu sunt persoana publica.

    comparatia ta este absurda.

    cum am tot repetat: daca tariceanu nu trimitea biletul nici basescu nu avea ce sa scoata. tariceanu singur s-a compromis de cand a inceput campania de "ajutorare" a lui patriciu.
    daca basescu incerca sa-l discrediteze prin altceva, intelegeam. dar tariceanu e cel care a facut posbil acest scandal prin trimiterea biletului.
    luati-o fratilor cronologic sa vedeti cine a pornit problema. daca nu incepea tariceanu, nici basescu nu avea cu ce sa-l atace. sau daca-l ataca fara dovezi si nefondat acum il besteleam si eu pe net.

    uitati-va numai ieri. basescu a vb un sfert de ora dar tariceanu a tinut conferinta de presa si apoi a inceput sa apara in direct sau prin telefon la toate televiziunile. si face exact ce il acuzati pe basescu ca face. face scandal si scoate diverse lucruri care pana acum nu le-a spus. el de ce le-a tinut?
    asta apropo de dubla masura.

    esti penibil caline ca tizul tau, scuza-ma ca ti-o spun
  • 0 (0 voturi)    
    De acord cu Sedal! (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:23)

    Isidor [anonim]

    Sedal, Sunt de acord cu tine ca ceea ce a facut Basescu intervenind public pentru a se da cateva contracte unor sefi de bodegi (numiti in campanie trio-ul Petrache, Bitner, Cocos - trio pe atunci plin de intentii murdare, cred ca atunci nu aveau de gand sa asfalteze cu simtul raspunderii cum fac asctazi) este ceva rusinos si seamana cu interventia in cazul caselor nationalizate. Nu cred ca Basescu ar fi putut interveni civilizat, public, in privinta abuzurilor din justitie; nu ii sta in caracter. Lui ii place sa dea ordine. El vrea sa fie tatucul pe care il viseaza Ionion... Un coleg de-alnostru spunea ce s-a intamplat unor ministri din peninsula Scandinava pentru neplata abonamentului TV. Oare ce s-ar fi intamplat pe acolo daca un om politic iesea baut dintr-o crasma (fiind filmat band in crasma) se urca la volan, nu punea centura si pleca conducand? Poate se ducea la racoare (macar 1 noapte). La noi un om politic a fost admirat pentru acet fapt. PS In crasma respectiva aceklasi om politic bause cu un bisnitar, un om de o moralitate indoielnica, un om care isi permite sa sustina la TV ca el umbla numai cu bani cash ca sa moara ministerul finantelor & ANAF ca nu il pot prinde cu ce matrapazlacuri face.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. suca (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:37)

    calin [anonim]

    Zici sa o luam cronologic?
    - cine a atacat mai intai?? Tariceanu sau Basescu??? sau blonda nu are nicio legatura??, ca sa vorbim numai de actualul scandal.
    - de-a lungul timpului cine ataca si cine incasa???-desi Tariceanu avea si el motive sa atace. Dar o mica mare diferenta Tariceanu muncea iar Base trancanea.
    - daca aveai un prieten care putea sa-ti rezolve o problema ii cereai sau nu??- si inca ceva: iti dadeai prietenul in vileag??? chiar si dupa 2 ani???
    - exemplele pot continua.

    Cred ca nu mai merita alte comentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    beletu! (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:57)

    beletosu roman [anonim]

    Marele presedinte Basescu se comporta precum o amanta inselata. Sa ne vorbeasca Basescu nu de Patriciu prietenul lui Tariceanu, ci de prietenu lui, COCOS(sotul Elenei Udrea).E jalnic la ce nivel se coboara un sef de Stat.Ne meritam soarta. Noi l-am votat.Scrieti domnilor ce ganditi cat mai puteti pt ca in curand se va instala DICTATURA din nou
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptul tau Caline (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:58)

    Rusu [anonim]

    Ai dreptul sa iesi saptaminal la TV

    sa dezvalui substraturile lui "Sa traiti Bine"

    sa faci lumea sa stie de cit de cinstita este echipa presedintelui

    de interventile acestuia-licitatii

    de ce submineza guvernul

    sa analizezi public fiecare minister

    sa-i testezi cu poligrafu daca mint

    sa te lauzi cu creterea economica

    sa-te plingi de ce nu merge bine

    sa ai descutii in TV cu cite un ministru si sa stie lumea de ce are reactii ciudate

    sa faci ca lumea sa inteleaga ce inseamna Guvern

    sa stie votantii ce drepturi are Pres, si ce dreprturi Prem

    mai umbla si matale pe afara printre capsunari,moldoveni-Chisinau
    -schimba tembelii de la externe care nu fac decit sa creada ca fac , desfac , sunt diplomati , punele in fata un maestru

    -mai muta de prin ministere , doar este apanajul Prem.

    - invita la Tv la dialog si presedintii altor partide , vor da sugestii si vei demonstra ca deja se aplica

    - Daca nu esti vazut actionand deschis si prin multe locuri nu existi

    -I-a M agriculturii - elicopteru-l, amalizati cimpurile pericolul secetei , prin comune , digurile , consaolidarea acum la niveleuri mici

    - mergi la iesire spre Constanta si batei pe cei de la mediu de haldele de gunoaie insirate de-a lungul Dimbovitei
    Critica primarii si fai de calafat . daca stiu sa faca revelioane sa faca si curat.

    I-a presa cu dumneata si fi acuzator

    Pune maniera si buna crestere la seif pina pleci din Victoria

    Laudate si singur daca toti te critica si asta in intalniri cu ONG-urile

    da-o in judecata pe Leana sa faca dovada acuzatiei, si sa vedem cum reactioneaza Pres.

    Demonstreaza intelepciune , dialog ,mobilitate , implica ministri potrivnici in dialod deschis in fata presei

    Nu ai ce pierde daca devi un bataios. romanii sa te cunoasca mai bine, mergi in echipa si fa multa zarva

    Nu pot spune de presedinte ca face bine dar sa sara la gitul premierului pentru una cu Glandele la vedere

    Ori tara ori Leana !
    Stie Roman ce stie si asteapta ca Basescu sa plateasca
  • 0 (0 voturi)    
    Prea multi infiltrati ai PNL-ului intre comentatorii de pe HotNews (Joi, 18 ianuarie 2007, 11:59)

    conu [anonim]

    Se vede prea clar!

    Ma mir cum vin cu replicile stupide de genul:

    1. Ce a facut Basescu? (Dar nu spun nimic din ce (n-)a facut Tariceanu!)

    2. Basescu a tainuit beletu' :-) ASTA E CEA MAI TARE! (De fapt ei spun ca a tainuit ceva ce nu are vreo valoare, so?)

    3. Basescu e un dictator in devenire! What?!?!? si cica "ar trebui sa aiba un rol simbolic" Daca nu faci - de ce nu faci? Cand faci si deranjezi: De ce te implici, stai in banca ta!

    Amandoi au problemele lor dar sa nu ne pierdem demnitatea comparand lucrurile. Daca Tariceanu a calcat pe bec (de prea multe ori) nu trebuie sa faci orice (pana la manjire, acceptare de bani pt a dezinforma si influenta negativ opinia publica) pentru a demonstra ca nu este asa!

    Sunt chestiuni de un IQ intr 20-35 maximum.

    Curat murdar!
  • 0 (0 voturi)    
    Am vazut jurnalisti „fericiti”, demni de compatimire-sincera ca a premierului. (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:04)

    OARE CINE [anonim]

    Imaginea oferita ieri de jurnalisti (in timpul replicilor lui Tariceanu de la Palatul victoria si Realitatea TV), este una persistenta si inedita.

    Toate incercarile jurnalistilor de a-l face pe inpricinat sa recunoasca, macar in ceasul al 12-lea, ca facatura a devenit realitate si ca PENIBILUL persisrtentei sale in diabolica negare este mai mare decat minciuna insasi, s-au lovit de ZIDUL TUPEULUI dus la extremitatea ridicolului.

    Explicatiile lui Tariceanu, DE ADORMIT ...JURNALISTII, cu toate ca excelau in infantilism, reauseau sa aiba un efect aproape de hipnoza in grup. Era imaginea intruchipata a NEPUTINTEI lor de a-l opri ...sa mai stea odata locului. Uns cu toate alifiile parshivitatii, in timp ce se scremea sa alunece si sa se strecoare printre degete lor fara sansa ...prioritatii de dreapta.

    Tehnica si instrumentele folosite de incoltzit oscilau intre chioratul de la ochi-cu sfidarea si luatul inainte-cu prajina, presarate cu PRAFURI IN OCHI.
    Strategia a fost de doi bani vechi-ORBITARE pentru ORBIT-TARE, adica de invartit in jurul cozii pentru a-i lasa pe jurnalisti cu ochii intrebatori in soare si cu somnolentza hipnotica in prim-plan. Asta a fost: am vazut somnambuli nefericiti.

    Coada in jurul careia a pivotat dorinta lui Tariceanu de a se face ca ploua, era insasi EXISTENTA de netagaduit a BILETULUI-negata anterior cu vehementa mincinoasa.
    Orice alta discutie, orice alta tema, orice alt raspuns, insemnau ca incoltitul ...dadea din coada la rotisor,iar jurnalistii, ametiti de ...cap, uitau complet de coada.

    Compatimirea mea fata de jurnalisti este sincera, neironica, pentru ca atitudinea lor de a se cam lasa pagubasi a fost mai mult o dovada de decenta.
    Cum ar spune Murphi:
    - Ei au cedat primii si era cat pe ce sa probeze ca sunt mai inteligenti.

    Cedarea nu i-a facut nicidecum mai fericiti. Din contra, au ramas cu profesionalismul si orgoliul ranite. Nu cred ca somnambulii pot fi si fericiti. Ei nici nu-si dau seama ce fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Base a mintit (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:11)

    Tiberiu Cnab [anonim]

    Domnilor, eu cred ca premierul nu a facut mai nimic. Sa fim seriosi. E o manevra a lui Base. Ia sa vedem. Nu isi aducea aminte unde este arhivat. Ati vazut vreo stampila si vreun numar de intrare in arhiva pe bilet? Iar a mintit Base.
    In plus, cica nu l-a aratat fiindca provoca o criza guvernamentala si amana aderarea. De cand isi doreste alegeri anticipate? Alea nu amanau aderarea? In plus, cica , zicea doamnea Udrea, ca a aruncat dupa ea cu beletul: "Asa inteleg mafiotii sa guverneze" ar fi zis Basescu. Chiar vi se pare posibil gestul? Atat dramatism telenovelistic, de fata doar cu Elena? Fara camere de luat vederi, ca la retraagerea lui Stolojan? Hai sa fim seriosi. A pastrat biletul fara sa il bage in arhiva fiindca acum vrea sa il dea jos pe Tariceanu cu orice pret. Felicitari lui Tariceanu care a reactionat. In sfarsit.
  • 0 (0 voturi)    
    Catre Conu pentru "Prea multi infiltrati ai PNL-ului intre comentatorii de pe HotNews" (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:14)

    Tiberiu Cnab [anonim]

    Cred ca oamenii care cistesc pe site-ul asta sunt mai de dreapta. Inteligenta conduce acum in Romania la liberalism. Asta e "coane". Nu e vorba de infiltrare. E vorba de o atitudine inteligenta. Apropo "coane " cum te cheama?.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca pesedistii au dreptate... (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:18)

    Diana-Andreea [anonim]

    Sa-si dea demisia amandoi: si presedintele, si premierul.
    Sa fie pace..

    In definitiv, nu avem nevoie de spectacolul acesta ieftin. Mai mult, cred ca presedintele ar trebui sa fie deferit Justitiei pentru ca toate dosarele sale sa fie odata solutionate corespunzator. Dar, dupa cum vad ca stau lucrurile, urmeaza sa vedem cum se stupesc unul pe celalalt spre deliciul lui nea Ion de la Cocarjati care nu mai doarme noaptea de grija televizorului sau....
  • 0 (0 voturi)    
    Legarea punctulu 1 cu punctul 2 (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:30)

    Tiberiu Cnab [anonim]

    "2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?" N-ar trebui sa stii si tu, Traiane, despre ce e vorba? Sa fi echidistant si sa stii si punctul de vedere al lui Petromidia? : Deci "1. Iti trimit alaturat un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc".

    Asta e ingerinta in treburile justitiei? Mai oameni buni, nu va mai lasati manipulati de minciunile lui Base.
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE ROMANI, VI SE PREGATESTE CEVA! (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:41)

    helciug [anonim]

    Acest individ care este invatat sa calce pe cadavre sa iti atinga scopurile marsave, Traian Basescu nu mai are nici o credibilitate, sens in care ar trebui declansata procedura de suspendare din functie sau, sa faca un gest de onoare, si sa se retraga din motive medicale.Este inapt de a mai ocupa fotoliul prezidential.Este penibil prin diversiunile permanente declansate o data cu actul "terorist" al rapirii jurnalistilor. Acest individ nu poate fi mediator intre puterile statului, acest individ este paranoic, bolnav de putere si calca exact pe urmele lui Ceausescu.Deja are doua institutii de forta ale statului aservite: serviciile secrete si justitia. Pana la dictatura nu mai este decat un pas. ROMANI, TREZITI-VA PANA NU E PREA TARZIU! ACEST INDIVID SI-A PROPUS SA DISTRUGA UN PARTID ISTORIC, DUPA CE PE UNUL (PNTCD) L-A FACUT MIC PE SCENA POLITICA ROMANEASCA. AMINTITI-VA JOACA DE-A GUVERNAREA IN 1996-2000 INITIATA SI SUSTINUTA DE BASESCU. HAITA DE APLAUDACI COTROCENISTI IN FRUNTE CU NECROMANTUL STOLOJAN SUNT MANA DE LUCRU IN ARHITECTURA UNEI NOI DICTATURI DEMOCRAT-MARINARESTI.
  • 0 (0 voturi)    
    problema este basescu! (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:42)

    google [anonim]

    E foarte simplu: avea nevoie Patriciu sau Tariceanu de Basescu sa rezolve o problema cu Parchetul? In mod normal, oameni mult mai nesemnificativi rezolva, in mod curent astfel de probleme cu spagi bine plasate. Daca aveau nevoie de Basecu, atunci nu e clar ca ne aflam in fata unei persecutii din partea acestuia si, implicit, a unui complot si a unei incercari de excutie politica si nu numai a lui Patriciu de catre Basescu. In primul caz rezulta ca Tariceanu nu a avut intentia de a comite infractiunea de trafic de influenta. In al doilea caz rezulta ca Basescu se foloseste de justitie pentru executii marsave. In ambele cazuri problema e clara: BASESCU
  • 0 (0 voturi)    
    pt Tiberiu Cnab (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:43)

    suca [anonim]

    daca vroia ca basescu sa stie si punctul de vedere al petromidiei ii trimitea decat raportul
    de ce a mai fost nevoie sa-i zica sa-ncerce sa vorbeasca cu procurorii?
    era suficient raportul petromidiei ca sa stie presedintele punctul de vedere al petromidiei! biletelul este problema!

    nu mai manipulati fratilor ca a vazut o tara intreaga biletul!
  • 0 (0 voturi)    
    acum ce mai spuneti? (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:44)

    basecu [anonim]

    Poate ca e timpul ca Basescu, acest pseudo om politic, lipsit de diplomatia necesara unui Presedinte de tara, sa o lase mai moale cu actiunile gen "Pac la razboiu" cand nu ii convine ceva. Tainuirea de dovezi nu este tot delict? Oricum biletul este nerelevant. Ar trebui ca sa se incheie cu aura fals creata ca Basescu da un telefon si rezolva problemele (vezi Giurgiu). Este un om fals (ca mai plangea dupa Stolojan acum 2 ani) inconjurat de trepadusi. Din pacate va fi votat iar intr-o tara in care vorbele lui Brucan si Lapusneanu sunt inca reale: Stupid people+Prosti, dar multi
  • 0 (0 voturi)    
    o idee...... (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:45)

    neclaru [anonim]

    Daca traiam in alta tara biletul lui Tariceanu probabil ni se parea o simpla corespondenta intre doi oameni.Dar traim in Romania si orice om care incearca sa gandeasca putin(stiind realitatiile de aici) va recunoaste ca in partea a doua a biletului Tariceanu nu a avut ganduri extraordinar de curate. Ma mira ca la asemenea nivel nu si-a dat seama ca cineva va citii biletul si-l va folosi in scop de santaj. Iar Basescu ,celebru in domeniu nu putea rata ocazia. Oricum sunt curios ce scumpire sau alta lege data pe ascuns ,mascheaza acest circ politic,doar ne-au obisnuit?
  • 0 (0 voturi)    
    credeti ce vreti, insa adevarul asta este! (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:47)

    miss pnl [anonim]

    Biletul era atasat unui raport in care se semnalizau neregulile justitiei in dosarul Petromidia! Nu inteleg cum isi dau unii cu parerea si-l acuza pe Tariceanu, cand ei saracii au ca preferinta "stirile de la ora 5"! Basescu ne-a servit o telenovela lagrimogena, cu blonda de la golden spritz in rolul principal, iar lumea a inghitit-o! Si basescu stia ca poporul o va inghiti pt ca acesta este nivelul poporului! Parteneriate lui basescu: parteneriate pt asfaltat strazi, pt schimbat borduri, pt numiri de judecatori la conducerea CSM, pt reabilitari de autostrazi, pt A SALVA RAFO DE LA FALIMENT IMPREUNA CU SECURISTUL DE STOLOJAN, si lista poate continua! Dar poate aceste lucruri sunt normale in ochii domnului basescu, doar sunt parteneriatele lui si bineinteles, nu are biletele pastrate pt aceste cazuri
  • 0 (0 voturi)    
    teatru ieftin (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:48)

    nestu [anonim]

    modul teatral in care presedintele traian basescu a prezentat mass-mediei in fuga asa zisul bilet,care de fapt este un card cu antet al cabinetului prinului ministru si care se foloseste in uzantele europeene in corespondenta dintre cancelarii si care insoteste rapoartele de interes economic in care se apeleaza la garantul constitutiei pentru urgentarea tergiversarii dosarelor de catre diferite institutii abilitate ale statului de drept nu are nici element incriminatoriu de reo fapta penala din partea premierului tariceanu,dar faptul ca acest card care insotea un raport nu a fost arhivat si tinut ca arma de lupta de catre presedintele basescu si dat publicitatii fara a i se citi continutul la o ora de maxima audienta si dupa 2 ani de zile il poate aduce pe presedntele basescu in fata parlamentului pt.comiterea faptei de tainuire prev.de codul pen.,si va aduce grave prejudicii romaniei ,romanilor din uniunea europeana,ce vor comenta organismele uniunii europeene ca datorita setei de putere a unor lideri politici autohtoni ,romania nu era pregatita pt.aderare si atunci quo vadis,incotrospre o noua dictatura
  • 0 (0 voturi)    
    VAI DE NOI! (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:49)

    antetu [anonim]

    Au ajuns sa-si bata joc de tara asta.Nici Carol al II lea nu visa un asemenea haos politic in care sa fie atrasa intreaga clasa politica.Este calea cea mai sigura pentru a atrage dezgustul populatiei si a netezi calea spre putere extremistilor. Mai degraba sunt necesare alegeri anticipate PREZIDENTIALE. Individul acesta este dement,incapabil sa indeplineasca atributiile de presedinte nici macar in jungla amazoniana. PS.De ce s-a dus Basescu pe banii nostri in R.Moldova ca sa-si faca campanie electorala.Deschiderea consulatelor este treaba ministrului de externe. Desteptarea romani! Un dement si fufele lui va conduc spre dezastru.

    Presedintele santajist care prosteste plebea, vezi papagalii de aici care sunt fascinati de badarania circarului ...
  • 0 (0 voturi)    
    ANTICIPATE! (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:08)

    mihai [anonim]

    Basescu a vrut anticipate atunci cand electoratul era inca fierbinte si pro-alianta DA (2005). Tariceanu a promis, apoi s-a razgandit.
    Lovitura crunta pentru presedinte, care insa nu s-a resemnat, ci a pus la punct un plan diabolic. Diabolic prin rabdarea inumana de care a dat dovada: rand pe rand a aruncat sageti spre Guvern, exact in momentele in care opinia publica isi vedea linistita de ale ei. Imediat vuia presa, se inflamau televiziunile, apoi iar liniste. Si tot asa....
    Nu degeaba a fost marinar; valurile marii lovesc intermitent dar sigur....
    Acum tinta e aproape atinsa. Basescu stia foarte clar ca acel bilet nu inseamna nimic d.p.d.v. juridic, asa ca singura lui utilizare putea fi pentru o eventuala lovitura de gratie la nivel politic. Ambii au jucat prost sceneta "scrisoricii", dar cei care vor decide cine primeste totusi premiul vom fi noi, alegatorii. Pentru ca singura varianta viabila pentru Romania sunt anticipatele, altfel vom fi nevoiti sa repetam istoria recenta (vezi "Alianta" CDR).
    Pana la urma, marinarul a ajuns la mal....
    Dar vasul?!?
  • 0 (0 voturi)    
    simplu! (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:09)

    citizen [anonim]

    Poate ca exista multe nemultumiri si antipatii, reale sau induse fata de activitatea guvernului si a premierului Tariceanu. Dar sa ne imaginam cum va arata Romania condusa de un presedinte securist si de un premier securist si ambii indatorati pana peste cap sistemului pentru carierele lor.
    Cu Stolojan premier, s-ar reactiva fara rusine toti securistii. Grupul Cocos- Bitner- Petrache -Besciu si prietenii ar prelua controlul total al economiei. Ministrii vor fi numiti la propunerea sau cu acordul blondei ( „OK, sotul meu a facut afaceri cu Petrache si Bittner... dar, pina la urma, cine este Bittner? Ce a facut? A furat? A nenorocit?“). Ilie Stan va fi sustinut pentru a lua locul lui MM,iar sotul competentei Raluca va fi din nou ce a fost (si chiar mai mult !). Serviciile (nefiind ONG-uri !) ne vor umili in voie dupa legi facute in laboratoare proprii,chiar mai mult decat politia pe baza noului cod rutier. Rafo ar deveni furnizorul de combustibil pentru jeep-urile ciocoilor (cu plata din bani publici!). RAPPS ar putea vinde familiei Cocos si prietenilor acestora ceea ce a mai ramas din patrimoniul statului, padurile s-ar cam flutura, singurul asfalt ar fi cel al umbrarescului , udat din belsug cu dezinfectant aviar, pinalti nu ar mai fi impiedicat in afaceri.
    Golden Blitz ar emite pretentii de concurenta cu londonezul Sketch sau parizianul Arpege.
    Si cate altele....
    Si toate acestea din cauza complexului maidanezului fata de pedigree, al manelei fata de Mozart si al securistilor fata de elite.
    Cred ca trebuie sa ne cam trezim
  • 0 (0 voturi)    
    asta e! (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:14)

    sanda [anonim]

    Concluziile acestei mascarade sunt la indemana oricui este bine-intentionat. Cei care nu vor, sau nu pot, sa inteleaga ce se ascunde in spatele acestei diversiuni sunt tocmai cei pe care se mizeaza, pentru care ea a fost creata, adica sunt cei usor manipulabili sau cei interesati ca lucrurile sa evolueze spre directia indicata de presedinte. Din pacate pentru Romania, toti acestia la un loc sunt majoritari si vor cautiona inca un mandat de 5 ani, care din punct de vedere politic si mai ales al imaginii externe va avea un impact cel putin la fel de dezastruos cum au avut mineriadele. Si iarasi nu pot sa nu observ ca presa si (de)formatorii de opinie sunt mijloacele de manipulare cele mai eficiente. In Romania s-a facut o asa-zisa revolutie la televizor (prima din lume), s-au desfasurat mineriade si lupte interetnice, tot la televizor, iar acum se deruleaza telenovele politice (deasemenea in premiera mondiala), mai putin agresive, dar la fel de periculoase. Actorul principal este un presedinte aflat in cardasie cu serviciile secrete, a caror interese le sustine pana in panzele albe, in ciuda protestelor si impotrivirilor PNL si societatii civile, care servicii, la randul lor, prin ofiterii acoperiti din presa, ofera presedintelui arme politice eficiente in disputele cu adversarii. Asta este, cred, in esenta, ceea ce se intampla de 17 ani si se va intampla in continuare daca ne vom lasa pacaliti si nu vom distinge, rational, intre fictiune si realitate
  • 0 (0 voturi)    
    RAAPPS - afacerile PNL si ale guvernului tariceanu; Jiji - favorizat de guvern (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:16)

    BG [anonim]

    Serele Pipera, o alta pomana imobiliara marca RAAPPS
    EVZ, 18 Ianuarie 2007


    O alta proprietate de valoare a statului, Serele Pipera, a fost data de RAAPPS printr-un contract de asociere in participatiune.


    Terenul de 26 de hectare, situat in una dintre cele mai vanate zone imobiliare din nordul Bucurestiului, a ajuns in administrarea firmei Leader International, patronata de un apropiat al lui Gigi Becali.

    Acum doua zile, dupa ce EVZ a dezvaluit felul in care RAAPPS se pregatea sa plaseze Complexul Moara Vlasiei si un teren din Bulevardul Expozitiei catre doua firme off-shore din Cipru, Secretariatul General al Guvernului a blocat demersul, iar directorul RAAPPS a fost suspendat.

    Masurile luate de Secretariatul General al Guvernului (SGG) au vizat exclusiv obiectivele care au facut subiectul anchetei de presa, nu si celelalte contracte paguboase pentru stat incheiate de RAAPPS.

    IN FAMILIE
    Nasul Gigi si finul Horia

    Horia Culcescu sustine ca nu are nicio legatura cu Gigi Becali. Cel putin pentru moment: "Il cunosc pe domnul Gigi Becali. El spune ca atunci cand ma insor o sa ma cunune".

    Totusi, recunoaste ca ii spune "nasul": "Sa nu va ganditi ca pot sa fiu influentat de cineva din Romania, chiar si de Gigi Becali, care este nasul meu. Ca eu nu ii spun Gigi si ii spun nasul, aia e altceva. Asa ii spun eu cand ne intanim, o data la doua saptamani, o data pe luna". Gigi Becali ne-a confirmat ca ii va fi nas lui Culcescu: "Cand se va insura o sa-l cunun eu".

    Patronul de la Leader International mai spune ca are cel mai mare holding din Europa de horticultura: "Dumneavoastra credeti ca in spate e Gigi Becali, dar nu e. Eu am un mare potential economic si financiar".
  • 0 (0 voturi)    
    ce a facut tariceanu pentru romania : Unde e Legea ANI ? (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:42)

    17 ANI [anonim]

    tariceanu nu a facut absolut nimic pentru romania. poti sa-mi dai un singur exemplu de implicare personala sau din proprie initiativa in ceva care a determinat succesul guvernarii ? eu nu am gasit. guvernul a mers bine pentru ca anumiti ministri au tacut si au lucrat independent de ceea ce se poate numi "echipa" din guvern (Macovei, Blaga, Flutur, Boagiu, oameni care au "furnizat" lui tariceanu timp liber pentru joaca de-a politica) si pentru ca s-a bazat pe un program economic facut de democratul Videanu si care continea cuvantul magic "cota unica"; de asemenea, un lucru de care tariceanu nu s-a atins, desi a existat o tentativa a PNL in 2005 cand au vrut sa mareasca TVA de frica sa nu duca lipsa de bani la buget, si nu i-au lasat democratii, spunand ca cota unica va aduce in final excedentul bugetar care sa acopere cheltuielile.
    despre ceea ce a facut basescu pot sa-ti mai vorbesc inca pe atata, dar pierdem timpul degeaba. pentru o nulitate ca tariceanu nu merita efortul.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru suca 124 (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:55)

    Tiberiu Cnab [anonim]

    Domnule, a trimis si raportul, pe vremea aia se intelegeau bine, asa ca i-a trimis si un bilet, care e problema. unde scrie sa vorbeasca cu pocurorii? Din ce text se intelege asta din bilet? Textul zice asa: "Daca ai ocazia sa vorbesti la parchet despre subiect? " De unde se poate trage concluzia ca i-a cerut sa vorbeasca cu procurorii sa puna o vorba buna pentru Patriciu? Nu pe bune. Chiar se intelege ca ar trebui sa aiba o pozitie favorabila pentru Patriciu ? Ca eu nu vad asta in textul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Analiza pe text. (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:56)

    HubuBubu [anonim]

    "Draga Traiane,
    1. Iti trimit alaturat un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc.
    2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"

    Dupa continutul scrisorii se observa dificultatile de exprimare. Socant, pentru mine, sa intrezaresc cum arata IQ-ul unui prim ministru. Probabil ca psihologii ar putea sa extraga mult mai multe trasaturi de personalitate si caracter din proba asta de gindire (de exemplu modul absolut nehotarit, duplicitar, lipsit de caracter si fermitate in care este pusa intrebarea din final).
    Sau nu intrebare?
  • 0 (0 voturi)    
    Circ (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:57)

    oz [anonim]

    Vedeti ca au descarcat si camionul de paine in fata la Cotroceni
  • 0 (0 voturi)    
    catre HubuBubu (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:06)

    calin [anonim]

    HubuBubu cand ti-ai verificat ultima data IQ-ul, sau nici nu-ti dai seama cei aia.
    1. Hartia nu a fost trimisa singulara.
    2. Daca analizezi ambele documente vei vedea ca este vorba doar de sesizarea abuzurilor savarsite de catre procurori si nicidecum de favorizare.
    Dar tu nu intelegi, vrei o tara supusa serviciilor si abuzurilor pentru a va favoriza oligarhia voastra in defavoarea cetateanului.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 17 ANI , cometariul 134 (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:08)

    Tiberiu Cnab [anonim]

    Ai 17 ani? Chiar asa, numai ministrii pro-Basescu au facut treaba. Pe bune? Chiar atat de docil/ docila esti? Ceilalti ministrii nimic, nici externele, nici Vladescu, nci Iorgulescu, nici Nicolaesu, nici Tariceanu, nimeni. chiar nu vezi ca iti pervertesti gandirea? Ce s-a intamplat atat de bine la justitie? Este justitia impartiala? Pe bune? Se alege la CSM cine trebuie sa iasa, scapandu-i prumbelul domnului Basescu... Hai fi mai matur/ matura.
    Ce s-a intamplat atat de bine la transporturi? Cata autostrada s-a dat in folosinta?
    Ce bani si de ce s-au cheltuit cu gripa Aviara? A fost pana la urma gripa aviara?
  • 0 (0 voturi)    
    cine pleaca ultimul sa stinga lumina... (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:29)

    bob [anonim]

    vad ca au aparut liberalutii si democrateii pe forum sa-si sustina fiecare idolul sau (probabil trimisi de la "centru"). Parerea mea e ca atat domnul Marinar cat si tov. prim ministru ar merita un sejur la racoare, alaturi de PeSeDei, PeReMei si celelalte vietuitoare ajunse pe scena politica direct din randurile PCR. Let's face it: Romania NU are clasa politica, nu doar la nivel de doctrina (spun asta uitandu-ma cu coada ochiului la un partid "liberal" care e aproape mai socialisto-populist decat PD&PSD), ci mai ales la nivel de morala. Nu poti face capitalism cu populisti si cu hoti, de aceea integrarea Romaniei in UE e egala cu zero. Vom fi aceeasi marie, doar ca palaria e mai instelata.

    Tara asta nu mai are nici un viitor. S-a terminat cu loteria vizelor, dar vedeti ca inca se mai poate pleca in Canada. Ne vedem acolo. Cine pleaca ultimul, sa stinga lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:57)

    Cilianu [anonim]

    "Draga Traiane,
    1. Iti trimit alaturat un document redactat de administratorul blocului in legatura cu intretinerea care are loc lunar.
    2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"
    Cili
  • 0 (0 voturi)    
    tara de securisti si de oameni prosti (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:58)

    ioan [anonim]

    Asta e concluzia la care ajung cand citesc acest forum.

    Pentru cei care il venereaza pe Basescu:
    - unde scrie in biletul lui Tariceanu "a venit vremea noastra?" (citat aproximativ din declaratia lui Basescu.)
    - unde ii propune premierul ceva ilegal lui Basescu?
    - cat timp luati de bune toate interpretarile din ziare? nu v-ati saturat sa gandeasca altii ( manipulatorii securisti) pentru voi sau sunteti prosti batuti in cap?!
    - de ce UE il considera pe Tariceanu un premier bun in timp ce ii doare undeva de Basescu? O fi pentru ca europenii adevarati gandesc cu capul si nu cu fundul?
    - ce a facut Basescu pentru Romania de cand este presedinte? (nu va sfiiti, ce daca e prea mult se poate posta si in mai multe parti!)

    Pentru cei care il vad pe adevartul presedinte necioplit si manipulator: "Bravo romanilor destepti, exceptii care insa confirma regula din titlu!"
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 18 ianuarie 2007, 14:58)

    Cilianu [anonim]

    "Draga Traiane,
    1. Iti trimit alaturat un document redactat de administratorul blocului in legatura cu intretinerea care are loc lunar.
    2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"
    Cili
  • 0 (0 voturi)    
    Nu renuntam la nimic Vrem TOT.... (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:03)

    Anonim [anonim]

    Dap, Basescu s-a folosit de Tariceanu, care ne-a bagat in UE, acum gata prietenia, sunt multe de furat in tara asta (flota am furat-o deja, vagoanele le-am taiat cu domnul Berceanu la Craiova) si evident, Blonda e si ea flamanda cu gusturi fine, greu de intretinut, nu e mai e loc pentru doi hoti, unul e de ajuns.....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu renuntam la nimic Vrem TOT.... (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:12)

    Anonim [anonim]

    Dap, Basescu s-a folosit de Tariceanu, care ne-a bagat in UE, acum gata prietenia, sunt multe de furat in tara asta (flota am furat-o deja, vagoanele le-am taiat cu domnul Berceanu la Craiova) si evident, Blonda e si ea flamanda cu gusturi fine, greu de intretinut, nu e mai e loc pentru doi hoti, unul e de ajuns.....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu renuntam la nimic Vrem TOT.... (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:19)

    Anonim [anonim]

    Dap, Basescu s-a folosit de Tariceanu, care ne-a bagat in UE, acum gata prietenia, sunt multe de furat in tara asta (flota am furat-o deja, vagoanele le-am taiat cu domnul Berceanu la Craiova) si evident, Blonda e si ea flamanda cu gusturi fine, greu de intretinut, nu e mai e loc pentru doi hoti, unul e de ajuns.....
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa stiu ce a facut tariceanu vreodata de unul singur pt. romania ? FAPTE nu vorbe. (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:59)

    17 ANI [anonim]

    tariceanu nu a facut absolut nimic pentru romania. poti sa-mi dai un singur exemplu de implicare personala sau din proprie initiativa in ceva care a determinat succesul guvernarii ? eu nu am gasit. guvernul a mers bine pentru ca anumiti ministri au tacut si au lucrat independent de ceea ce se poate numi "echipa" din guvern (Macovei, Blaga, Flutur, Boagiu, oameni care au "furnizat" lui tariceanu timp liber pentru joaca de-a politica) si pentru ca s-a bazat pe un program economic facut de democratul Videanu si care continea cuvantul magic "cota unica"; de asemenea, un lucru de care tariceanu nu s-a atins, desi a existat o tentativa a PNL in 2005 cand au vrut sa mareasca TVA de frica sa nu duca lipsa de bani la buget, si nu i-au lasat democratii, spunand ca cota unica va aduce in final excedentul bugetar care sa acopere cheltuielile.
    despre ceea ce a facut basescu pot sa-ti mai vorbesc inca pe atata, dar pierdem timpul degeaba. pentru o nulitate ca tariceanu nu merita efortul.
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa stiu ce a facut tariceanu vreodata de unul singur pt. romania ? FAPTE nu vorbe. (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:59)

    17 ANI [anonim]

    tariceanu nu a facut absolut nimic pentru romania. poti sa-mi dai un singur exemplu de implicare personala sau din proprie initiativa in ceva care a determinat succesul guvernarii ? eu nu am gasit. guvernul a mers bine pentru ca anumiti ministri au tacut si au lucrat independent de ceea ce se poate numi "echipa" din guvern (Macovei, Blaga, Flutur, Boagiu, oameni care au "furnizat" lui tariceanu timp liber pentru joaca de-a politica) si pentru ca s-a bazat pe un program economic facut de democratul Videanu si care continea cuvantul magic "cota unica"; de asemenea, un lucru de care tariceanu nu s-a atins, desi a existat o tentativa a PNL in 2005 cand au vrut sa mareasca TVA de frica sa nu duca lipsa de bani la buget, si nu i-au lasat democratii, spunand ca cota unica va aduce in final excedentul bugetar care sa acopere cheltuielile.
    despre ceea ce a facut basescu pot sa-ti mai vorbesc inca pe atata, dar pierdem timpul degeaba. pentru o nulitate ca tariceanu nu merita efortul.
  • 0 (0 voturi)    
    A VENIT MONETUL ADEVARULUI PT. POPORUL ROMAN. (Joi, 18 ianuarie 2007, 19:51)

    justitiarull [anonim]

    Singura sansa ca poporul roman sa scape de aceasta gasca politico-mafiota, este adoptarea legii VOTUTLUI UNINOMINAL. Asta ar fi singura shansa. daca ar fi adoptata aceasta lege asa cum trebuie. nici unul din actualii politicienii nu cred ca ar mai intra la guvernarea romaniei. singura sahnsa este un guvern de tehnocrati pina la adoptarea de legi clare in ceea ce priveste sistemul institutional si de conducere al romaniei. ROMANI! acum este momentul sa scapam de acesti mafioti care au dus tara romaneasca in groapa saraciei si a coruptiei. iar voi massmedia din romnia , aveti datoria de explica opinieie publice ce implicatii si ce shansa este pt. noi romanii adoptarea de urgenta a cestei legi a VOTULUI UNINOMINAL. acum a venit momentul sa ingropam mafia politico-comunisto-democrata care a furat banii poporului ca si nenorocitul de ceausescu....
  • 0 (0 voturi)    
    Politica de 2 bani, in loc sa ne ocupam de economia tarii... (Vineri, 19 ianuarie 2007, 5:19)

    Claudiu [anonim]

    Cand vad cate certuri de nimic bulverseaza clasa politica romaneasca, imi vine greata. Cand alti politicieni, din alte foste state comuniste, sunt preocupati de ridicarea nivelului de trai al cetateanului de rand, iar la noi se cearta pentru un biletel... ma bufneste rasul!!!
    Nu stiu cand vom invata sa fim cu adevarat europeni... peste vreo 20-30-40 ani...!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu - un ratat politic (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:00)

    Adrian N [anonim]

    Nu stiu ce ar mai putea nascoci Basescu ca sa incerce sa distruga actuala clasa politica romaneasca si asa slab formata cum e ea acum. Se leaga de orice si de oricine. Asta nu inseamna ca ii iau apararea lui Tariceanu, care dupa parerea mea trebuia sa stea in banca lui si sa-si vada de afacerile sale. Este mediocru ca om politic si lamentabil ca si conducator de guvern. Si ma gandesc cu oroare ca in loc sa promoveze proiecte pt dezvoltarea economiei romanesti, Basescu ca presedinte si Tariceanu ca premier, ei stau si joaca Prepelix pe banii nostri ai tuturor, cautand sa ne distraga atentia de la principalele probleme romanesti. Cel mai periculos mi se pare Basescu. El a distrus Conventia Democratica numai din dorinta de a-si arata muschi si ca poate face ce vrea, ca doar el a condus vase cu marinari la bord. Si ce s-a intamplat dupa ce a picat Conventia? Nimic bun. A deschis poarta PSD-ului, acestia au castigat alegerile, si acum tot el trage in PSD-isti, ca vezi Doamne ce oligarhi au fost acestia si mai ales cat au furat; el nefurand nimic - pt ca flota s-a volatilizat, asa pur si simplu. Sau el nu a colaborat cu Secu, ca de, el era mai sef pe nava si altul ciripea la Secu. Basescu a fost si este un ACTOR POLITIC care isi joaca bine rolul si trage sforile din umbra asa cum numai el stie. Sa nu uitam ca el a vrut alianta cu PNL si numai datorita lor au castigat alegerile. Acum distruge PNL-ul, la fel ca si Conventia Democratica, numai in idea ca el poate si stie tot. Sincer, mi-e mila de Stolojan si acolitii lui, si-mi pare rau, ca un liberal ce sunt, ca PNL-ul se duce pe apa sambetei. PACAT. Eu sper ca noi romanii sa vedem macar in al 12-lea ceas creierul de marinar al presedintelui si sper ca tara asta numita Romania sa nu se scufunde in derizoriu. Pur si simplu mi-e greata de actuala clasa politica romaneasca......
  • 0 (0 voturi)    
    z (Duminică, 21 ianuarie 2007, 5:14)

    jjjjj [anonim]

    Pentru cel care a intrebat ce a facut Basescu in Romania...Inainte de a pune intrebari mai bine vezi care sunt atributiile unui presedinte si atributiile unui premier.NU Basescu trebuie sa iti dea case si salarii mari..aveti aceeasi gandire cu cei care primesc mititeii lu Vanghelie.
  • 0 (0 voturi)    
    biletul si limba romana (Duminică, 21 ianuarie 2007, 21:54)

    Catalin [anonim]

    Nu am stat sa citesc sutele,miile de comentarii pe seama "beletului".Ceea ce m-a frapat de la prima vedere (si nu stiu daca a mai remarcat cineva asta) a fost modul de redactare al acestuia,ce aplica limbii romane o puternica lovitura, iar aceasta , "sireaca" se chirceste de durere, se contorsioneaza."Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?" Poate corect ar fi fost (gramatical) "Daca ai ocazia, te rog sa vorbesti la Parchet despre subiect".Asa eu ce sa inteleg? Ce se intampla daca ai ocazia ? Ce ar fi sa ai ocazia ?Si daca nu ai ocazia ? Da de ce sa vorbeasca numai despre subiect, sa nu vorbeasca si despre predicat ?
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU TOTI CEI CE NU VOR DREPTATE (Marţi, 24 aprilie 2007, 16:27)

    Dorel [anonim]

    M-AM CAM SATURAT DE TOTI CEI CE CRED CA SUSPENDAREA A FOST DREAPTA SI MERITATA .

    SUNTEM CAT SE POATE DE APROAPE DE UN ABUZ FENOMENAL FACUT DE PARLAMENT SI DE CELELALTE FORMATIUNI POLITICE CARE IN VAZUL TUTROR ISI BAT JOC DE ELECTORAT SI VOR SA FACA LEGI DOAR PENTRU EI SA-SI APERE CEEA CE AU FURAT SI SA POATA FURA STATUL IN DETRIMENTUL ROMANULUI DE RAND. ASTIA SUNT IN STARE SA SCHIMBE SI SENSUL ACELOR DE CEASORNIC CA SA RAMANA IN PUTERE. DACA N-AM MAI CUMPARA BENZINA DE LA PETROM 4 LUNI IN SEMNA DE PROTEST AR VEDEA BOUL DE PATRICIU CA TOT POPORUL E CEL CARE ARE DECIZI FINALA.