Romania este prea ofensiva in zona Marii Negre, in opinia petrolistului

Patriciu spune ca Basescu se astepta la un conflict cu rusii

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2007, 0:00


Seria dezvaluirilor socante continua: presedintele Rompetrol, Dinu Patriciu, mai face o declaratie surprinzatoare, imediat dupa declansarea scandalului, provocat de biletul de interventie.

El a explicat pentru HotNews.ro, ca in cadrul unei intalniri pe care a avut-o cu presedintele Basescu, acesta i-ar fi spus: "Puteti face afaceri cu orice stat din zona riverana Marii Negre, mai putin cu Rusia, pentru ca e mai bine sa-i facem noi pe ei sa investeasca aici, ca sa-i avem la mana, pentru ca mai devreme sau mai tarziu vom intra in conflict cu ei”.

La intrebarea despre ce fel de conflict era vorba, Patriciu a replicat ca numai presedintele stie la ce s-a referit.

Patriciu a precizat ca tema discutiei a fost extinderea Rompetrol in Balcani, in contextul aderarii la Uniunea Europeana. Omul de afaceri s-a intalnit cu presedintele Basescu, la inceputul lunii octombrie 2005, intr-un cadru privat, timp de o ora.

Potrivit lui Patriciu, discutiile s-au referit la necesitatea unui parteneriat intre mediul de afaceri si cel politic si nu i-a solicitat niciodata presedintelui sa intervina in dosarul Rompetrol.



















40 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:22)

    CP_away [anonim]

    no comment.
    astia sunt disperati. Patriciu ar trebui arestat pur si simplu, pt creea de panica asupra populatiei, cu chestii de astea..."vin rusii!".
    Noroc precum ca suntem in NATO si UE...si poate nu mai sunt nici romanii asa prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    ce trebuie sa cred? (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:37)

    Alex [anonim]

    Aparent si de fapt, stirea aceasta nu are treaba cu razboiul biletului, chiar daca Patriciu a ales acest moment sa o faca publica.
    Are legatura cu politica externa a Romaniei.
    Trebuie sa spun ca ma surprinde faptul ca Patriciu il lauda pe Basescu, Mi se pare absolut fenomenal.
    De ce spun asta?
    Stim ca relatiile cu Rusia sunt cum sunt datorita lui Basescu. Nu sunt prea bune. Dar avand in vedere ca daca rusii ar prinde radacini in Romania am putea avea si noi directori de banci impuscati prin Bucuresti sau cu bombe sub masini, deasemenea avand experienta ocupatiei rusesti din perioada 45-89, mi se pare un lucru bun ca ii evitam. De la noi nu prea merge nimeni in Rusia sa lucreze, dar in Moldova sunt moldoveni care merg in Rusia ca capsunarii nostrii, numai ca unii dintre ei, nu ca sunt tratati ca sclavii, ci ajung acasa in cosciug. Sincer nu cred ca ne putem permite cu Rusia o relatie absolut prietenoasa, nu sunt ei genul, deci prin consecinta relatia e tensionata intr-o oarecare masura. Despre "conflict" nu poate fi vorba decat despre unul de interese, momentan suntem prieteni buni cu americanii, suntem in NATO si in UE. Este mai supid pentru Rusia sau pentru noi sa avem un conflict deschis decat era un al treilea razboi modial in perioada razboiului rece. Oricum acolo s-ar ajunge daca Rusia ar mai incerca sa intre in forta in Romania. Deci cum ziceam: conflict de interese. Pe de alta parte Rusia nu e capabila sa fie prietena cu nimeni, vezi relatiile recente cu Belarus, Germania, si restul tarilor europei de vest care au probleme mai mari cu Rusia decat noi. Nu trebuie sa ne certam cu ei, dar nici sa ni-i facem prieteni. Intre limitele astea cred ca ar fi bine sa ii lasam pe ei sa decida.
  • 0 (0 voturi)    
    panica (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:41)

    lucian [anonim]

    eu cred ca Patriciu a intrat in panica si a iesit la atac cu ce isi mai amiteste si el ca sa si-l apere pe Tariceanu, asa cum face si Tariceanu pentru el.

    Probabil se gandeste cu groaza ca o sa vina anticipatele si nu o sa mai aiba un prieten prim-ministru.

    Mi se pare mie sau PNL a inceput sa semene cu PSD? Din pacate s-ar putea sa avem o astfel de coalitie in viitor, ca presupun ca dupa cearta intre Basescu si Tariceanu o sa se strice treburile si intre partidele lor, iar PD-ul nu vad cu cine ar putea sa faca 50%
  • 0 (0 voturi)    
    se incearca... (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:59)

    suca [anonim]

    tragerea la fund si a lui basescu. patriciu a zis ca, daca pica cumva tariceanu atunci trebuie sa-l ia si pe basescu dupa el.
    atunci patriciu ramane cu prietenii lui din pas.
    nu e prost patriciu. prost e tariceanu ca e o marioneta in mana lui patriciu si nu-si da seama.
    o sa se lepede de el cat ai zice peste. patriciu are spatele asigurat. exista psd-ul.
    tare ma tem ca asta a fost si intentia lui patriciu. ia sa-i pun eu sa se certe fraierii astia sa scap de ei ca faceam afaceri mai bune pe vremea psd-ului. tot marul discordiei dintre tariceanu si basescu a fost patriciu. tare ma tem ca in toamna o sa avem iar guvern psd :(
    si noi punem botu. psd-ul asta a avut scoala a dracu. a stiut sa-si puna oameni peste tot si cand pierd alegerile deschid conserva.
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu este un om de nimic.DACA EL POATE SPUNE CHSTII CONFIDENTIALE, ESTE UN SMECHER NU UN OM DE AFACERI (Joi, 18 ianuarie 2007, 4:41)

    Popescu [anonim]

    Dinu Patriciu si-a taiat orice credibilittate care o mai avea de om serios.el nu putea face o astfel de turnatorie ieftina chiar daca era ADEVARATA,PENTRU CA E CLAR A ALOVIT IN INTERESLE ECONOMICE ALE ROMANILOR NU ALE LUI BASESCU.

    ASTA AR TRBUI ACUZAT DE TRADARE MAI RAU DECIT SERES DACA S-AR PUTEA.

    SA II FIE RUSINE CA LOVESTE IN INTERESELE ECONOMICE ALE ROMANIEI.

    IN FELUL ACESTA AFECTEAZA SI IMAGINEA ROMPETROL.

    SI EU CARE ALIMENTAM DE LA ROMPETROL NU DE LA LUKOIL SAU DE LA PETROM CARE DE FAPT UNA E RUSEASCA IAR ALTA E 60 % SUB CONTROL RUSESC
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu este un om de nimic.DACA EL POATE SPUNE CHSTII CONFIDENTIALE, ESTE UN SMECHER NU UN OM DE AFACERI (Joi, 18 ianuarie 2007, 4:48)

    Popescu [anonim]

    Dinu Patriciu si-a taiat orice credibilittate care o mai avea de om serios.el nu putea face o astfel de turnatorie ieftina chiar daca era ADEVARATA,PENTRU CA E CLAR A ALOVIT IN INTERESLE ECONOMICE ALE ROMANILOR NU ALE LUI BASESCU.

    ASTA AR TRBUI ACUZAT DE TRADARE MAI RAU DECIT SERES DACA S-AR PUTEA.

    SA II FIE RUSINE CA LOVESTE IN INTERESELE ECONOMICE ALE ROMANIEI.

    IN FELUL ACESTA AFECTEAZA SI IMAGINEA ROMPETROL.

    SI EU CARE ALIMENTAM DE LA ROMPETROL NU DE LA LUKOIL SAU DE LA PETROM CARE DE FAPT UNA E RUSEASCA IAR ALTA E 60 % SUB CONTROL RUSESC
  • 0 (0 voturi)    
    Tot neintrebat vorbesti (Joi, 18 ianuarie 2007, 7:11)

    Fane [anonim]

    Acu, pe bune, nea Dinu, eu nu inteleg ce-ti veni sa te afli in treaba iarasi cu povestile astea cu rusii. Tare ma tem ca seamana cu povestile lui Voiculescu despre Monica Macovei.
    Si in definitiv nu prea multi au o parere prea buna despre rusi (in afara de cei implicati in petrol si gaze, ca Schroder si matale) asa ca Traian Basescu iti multumeste pentru imaginea extrem de pozitiva pe care i-o creezi in Europa!
  • 0 (0 voturi)    
    Putin spus! (Joi, 18 ianuarie 2007, 8:20)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Disperati? Putin spus, sunt prosti cu acte in regula. Si Tariceanu si gasca nebuna din jurul lui si Patriciu si mai ales CTP care iar mi-a facut aseara o demonstratie de minte ingusta si ranchiuna cat cuprinde. Deci Tariceanu arata biletul ,si tot el spune (asemeni unei femei adulterine prinsa in fapt) ca ce vedeti voi ziaristilor nu e adevarat. Adevarat este ca nu stiu ce antreprenor a castigat licitatiile organizate de primarii sau chiar de guvern si asta pentru ca este prieten cu Presedintele nu ca ar fi in stare sa faca lucrarile respective.Nu e asa ca Presedintele este inconjurat de oligarhi? In viata mea nu am vazut o judecata asa simpla si neghioaba. Vai de capul lor dar mai ales de al nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratii presedinte citate (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:06)

    Teo Dorobantu [anonim]

    Teo,
    Cred ca merita meditat pe subiect.
    MArian
    PS: o zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    prosticeanu (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:32)

    cata [anonim]

    Cat de prost potzi sa fii sa trimitzi un belet ca ala la presedinte ?
    Tariceanu ar trebui demis pentru prostie.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste gura fara cap (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:49)

    mircea sibiu [anonim]

    este incredibil ca un om care probabil este inteligent - altfel nu s-ar fi impus pe piata mondiala - sa faca o astfel de afirmatie public!!! probail ca presedintele i-a spus acest lucru - un sfat posibil intemeiat pe anumite informatii si situatii concrete - dar este o gafa imensa din partea lui patriciu in ceea ce inseamna relatiile internationale si siguranta nationala!!! dorinta de razbunare sau discreditare i-a pus ceata pe ochi si in creier
  • 0 (0 voturi)    
    Diversiuni (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:57)

    m [anonim]

    Mie toate aceste povesti cu biletel, cu patriciu c-o fi si c-o pati, etc pe langa meschinul lor rol politic mi se pare ca au rolul de a ascunde adevaratele manevre care sunt facute de politicieni. Vad in majoritatea comentariilor ca toata lumea il ataca pe tariceanu iar basescu iese "cel bun" de aici.O fi cum ziceti voi nu zic nu. Dar mie stiti ce mi se pare aberant fratilor? Faptul ca procurorii au voie sa iti intre in casa, in conturile bancare sau sa iti violeze corespondenta FARA mandat. Si nici un ziar nu scrie de asta (oare de ce?). Nici un cetatean nu e ingrijorat de asta. Toata lumea se uita cu gura cascata la biletul lui tariceanu care il apara pe patriciu si il scoate bine pe basescu si pe blonda. Nu ii stres, dar sa iti amintesti atunci cand o sa te ia pe strada cum facea vechea secu pe motivul ca te "banuiesc" de ceva ca in timpul in care voi urmareatzi tot acest circ gratis statul politienesc se instala fara grija in drepturi. Doamne da sa nu fie asa cum zic dar ma indoiesc foarte tare ca lucrurile vor mege bine atata vreme cat tu ca simplu cetatean nu o sa iti schimbi mentalitatea, nu o sa te implici si o sa te lasi dus de val. Hai sa ne uitam putin la unguri si sa luam un exemplu de la ei. Nu le convine ceva ies in strada, sunt uniti. Macar atata sa invatzam ca oricum avem ce!
  • 0 (0 voturi)    
    Catre moderator... (Joi, 18 ianuarie 2007, 12:26)

    Diana-Andreea [anonim]

    Atentie la modul in care a fost redactat articolul legat de dezvaluirile premierului. Spuneti la un moment dat ca Traian Basescu ar fi afirmat ceva ce a spus premierul. Nu numai ca este inexact, dar conduce la grave interpretari... prin urmare, va rog sa faceti corecturile de rigoare, in text. Si, pe viitor, mai multa atentie nu strica. In definitiv, nu ne jucam cu declaratiile...
  • 0 (0 voturi)    
    Tradatorul... (Joi, 18 ianuarie 2007, 13:17)

    O voce [anonim]

    Cineva spunea ,,iubesc tradarea dar urasc de moarte pe tradator".Daca a fost o discutie privata si nu au fost discutii oficiale n-au ce cauta in presa.Daca ar fi fost un om onest Patriciu ,ar fi fost credibil, dar asa cred ca nu.Dupa cum vad se fac declaratii fara acoperire,mai mult de defaimare.Patriciu a fost cu fundul in doua luntrii tot timpul,a finantat si PSD-ul dar si PNL-ul ca nu se stia cine va iesi la urne si s-a pus bine cu toata lumea si acuma, vezi doamne,trebuie sa tina si el cu cineva.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i ia dracu' (Joi, 18 ianuarie 2007, 15:35)

    baftoiu [anonim]

    M-am saturat de atmosfera asta incarcata cu vaporii fasurilor trase intre cotrocenii lu' basescu si "Victoria" lu' tariceanu. Ca tov. comandant de nava este iresponsabil, nu ar trebui sa ne mire. Privirea aia a lui, in doua faze, imi intareste convingerea;sau poate era beat....oricum, nenea asta e periculos!
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciul National Liberal (Joi, 18 ianuarie 2007, 17:14)

    Zorbache [anonim]

    Si-a dat arama pe fata, tradatorul! Chiar daca Base i-ar fi spus asa ceva, era confidential, trebuia sa taca! E vorba despre interesele Romaniei!
    Un "politician" care finanteaza opozitia, nu este politician, este un excroc!
    Si el si Vantu, sa stea dupa gratii cu confiscarea averii!
    Cu cat este "lovit" mai mult Basescu, cu atat POPULARITATEA lui creste!
    Auzi ce zice, tradatorul! Nu ne-am saturat de rusi din 1944 pana-n 1989!
    Romani, liberalii au mai tradat! Tradeaza si acum!