Proiect imobiliar gigant: Romania - casa pentru zeci de mii de pensionari norvegieni

de V.T.     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2007, 0:00

Husein Acsur, unul dintre promotorii proiectului

Compania Teknopark intentioneza sa demareze constructia unui proiect imobiliar gigant, menit sa ofere locuinte unui numar de 100 de mii de pensionari norvegieni ce urmeaza sa se stabileasca in Romania si Turcia.

Demararea proiectului in valoare de 20 de miliarde de dolari a fost confirmata pentru HotNews.ro de unul din parteneri, Acsur Holding, locatia urmand a fi aleasa intre Medgidia si Constanta.

Proiectul - ale carui costuri sunt estimate la 20 de miliarde de dolari - va fi demarat initial in orasul Cesme, informeaza editia electronica a cotidianului turc Sabah.

Husein Acsur, unul din partenerii proiectului, a confirmat pentru HotNews.ro ca demararea acestui proiect, aflat inca in faza studiilor de fezabilitate, se va face fie la Constanta fie la Medgidia.

Proiectul realizat de ODTU (Middle East Technical University), prevede constructia a 20 de mini orase in cele doua tari, aceasta urmand sa fie „a doua casa” pentru pensionarii norvegieni.

Conform sursei citate, proiectul a fost comandat de guvernul Norvegiei in urma cu doi ani.


















713 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Excelenta stire (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:30)

    Marse [anonim]

    Pare chiar greu de crezut, intr-atat este de binevenita.
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Joi, 18 ianuarie 2007, 20:37)

    gabi [anonim]

    O asemenea stire ar putea arunca in aer piata imobiliara din zona Constanta.

    Cred ca sunteti datori sa veniti cu precizari mai amanuntite, pentru a nu considera ca avem de-a face cu jocul unor speculanti imobiliari
  • 0 (0 voturi)    
    este doar proiect (Joi, 18 ianuarie 2007, 21:45)

    vali [anonim]

    Stirea vorbeste despre un proiect si nu despre demararea lucrarilor! Un proiect aflat la stadiul de studiu de fezabilitate are un mare nivel de incertitudine - sunt multe aspecte ce se pot schimba pana se ia o decizie. Ar fi intr-adevar o dezvoltare pozitiva, atat pt zona cat si pt. Romania dar mai e mult pana departe. Da n-ar fi lipsit de interes sa inceapa sa se predea norvegiana ca limba straina prin Constanta ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    religia celor 100.000 "norvegieni" (Joi, 18 ianuarie 2007, 22:30)

    sad am [anonim]

    bun venit investitie,cheltuire ban pensie,dar doar o intrebare :sunt cumva kurzi sau turci pensionari caci islamul cam este interesat de medgidia nu de murfatlar
  • 0 (0 voturi)    
    20 mld dolari ! (Joi, 18 ianuarie 2007, 22:47)

    commodore [anonim]

    Cred ca e o greseala pe undeva. 20 de miliarde dolari e fantastic de mult. Cam 1/5 din PIB-ul Romaniei. NU cred ca investete cineva atata banet deodata in Romanica noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    zau (Joi, 18 ianuarie 2007, 22:51)

    sempere [anonim]

    Excluzand posibilitatea sa aveam de-a face cu o secta ciudata, amatoare de senzatii tari nu se gasesc in tara lor civilizata, nu vad de ce ar invada norvegienii litoralul romanesc.
    E de domeniul S.F.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelenta pe dracu\' (Joi, 18 ianuarie 2007, 23:29)

    ping [anonim]

    pai cine vin? norvegienii? ha-ha-ha!! vin turcii si ceilalti arabi din norvegia, care se vor mai aproape de casa dar totusi in UE! norvegianul daca are bani ptr o viata afara, se duce in grecia, spania etc, nu vine la noi.. si daca ne procopsim cu 100K de islamisti, vor mai veni si rudele lor (reantregirea..) si o sa vedem dobrogea ce-a fost candva, o balarie turceasca. daca se aproba, fugiti oameni buni incotro veti vedea cu ochii.. dar sa speram ca banii norvegienilor n'or sa ne orbeasca atat de mult incat sa'i lasam pe turci sa ne-o traga in stilul asta infantil!
  • 0 (0 voturi)    
    ping, ai probleme psihice (Joi, 18 ianuarie 2007, 23:56)

    Marse [anonim]

    informeaza-te si vei afla ca minoritatea islamica din Norvegia numara cca 83 000 suflete cu totzi, iar daca ei sau alti norvegieni vor dori sa se stabileasca in Romania (UE) n-o sa-i impiedice un retardat de vadimist
  • 0 (0 voturi)    
    excelent proiect (Vineri, 19 ianuarie 2007, 1:45)

    Silvius [anonim]

    Maine demaram si noi un proiect similar in Norvegia pt.200.000 de mii de pensionari ,.da-i trimitem doar pe cei pensionati de boala,cat despre costuri,..o hartie ,un pix ,.10 sec.din timpul de servici
  • 0 (0 voturi)    
    Si cum se va numi orasul? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 6:31)

    Soso [anonim]

    Si cum se va numi orasul? Orasul Pensionarilor? Intariri si pentru Partidul Pensionarilor! Va fi nevoie de o banca a pensionarilor! Altfel toate bune!
  • 0 (0 voturi)    
    Suma este pea mare , nu cred ca se poate.NU VREM ASTFEL DE COLONIZARI (Vineri, 19 ianuarie 2007, 6:43)

    Popescu [anonim]

    Nu vrem astfel de colonizari.
  • 0 (0 voturi)    
    vin nordicii (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:18)

    Dumitru [anonim]

    Guvernele din statele nordice instinctiv isi creeaza baze in sud unde vor emigra dupa inceperea glaciatiunii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce se ascunde de fapt ... (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:31)

    whatever [anonim]

    Deci maretului Occident ii este frica de invazia Romana - si face atata tam-tam ca suntem necivilizati - cetateni de categoria a 3-a etc. Cel putin cei care pleaca din Romania - muncesc, platesc asigurari sociale, asigurari medicale etc....
    Trebuie sa vedem in acest proiect, ca de fapt banii cheltuiti vor fi numai de partea lor? Nu cred si tare sunt curios sa stiu ce intelegeri s-au facut intre Romania si Norvegia.
    Nu este xenofobie, este doar o reactie la tot ce apare in minunata presa straina.
    o zi buna tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    pensionari '80 (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:34)

    valex [anonim]

    Poate isi mai amintesc unii (dintre cei care gandesc, nu care injura) ca, prin 1982 - 83 conducerea politica a timpului - monstruoasa, hidoasa, cumplita etc,...... - a propus realizarea unor micro - cartiere in extravilan destinate persoanelor in varsta. Evident ca aceasta idee a fost interpretata ca o intentie a PCR de a pune mana pe casele batranilor, de a distruge familiile si alte valahisme d-astea. N-aveau cum sa stie ca astfel de proiecte au fost generalet si aplicate in tarile nordice care, acum, se extind spre zone mai sudice. Si acum, dragi forumisti, dati drumul la injuraturi.......
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 8:56)

    Radu [anonim]

    Atata timp cat nu vor veni cumva tzigani din Norvegia (ceea ce este exclus, pt ca nu au ajuns pana acolo!!!!!), orice cetatean din UE este binevenit la noi! Venirea lor inseamna aport de bani shi obiceiuri civilizate! Oricum, Europa a devenit o federatzie multinatzionala, iar daca norvegienii care vor veni sunt de natzionalitate turca, araba sau americana are mai putzina importantza! Romania va deveni, mai devreme sau mai tarziu, un El Dorado pt vietnamezi, coreeni de nord, indieni, azeri, bielorusi sau alte natzii sarace si inabusite de comunism sau obiceiuri tampite! Asta-i adevarata amenintzare demografica! ...Daca e...?!
  • 0 (0 voturi)    
    sad am (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:23)

    Ali [anonim]

    sad ame, ptr. cultura ta generala, si murfatlar este tot denumire turceasca, asa ca nu ai ales exemplul cel mai bun! Mai incearca
  • 0 (0 voturi)    
    Reumatismul maica (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:46)

    ass@ser.de [anonim]

    Daca investesc, foarte bine. Daca vin, oricum nu iau cetatenia romana si ca cetateni straini - stau in vizita. Norvegia e mai amarata, nu e de Ibiza sau Coasta de Azur, se multumesc si cu Romania numai cald si soare sa fie. Mai iese un ban pentru saracimea din Dobrogea. Voi cum v-ati simti la batranete dupa 70 de ani de Norvegie cu umezeala 100% si frig cat cuprinde???
  • 0 (0 voturi)    
    nu avem nou norocul asta (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:50)

    sebastian [anonim]

    ar fi un castig fantastic pt tara, ca si cum Romania ar vcastiga la loto
  • 0 (0 voturi)    
    norvegienii (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:52)

    Gigi [anonim]

    Eu cred ca nu este atat de SF pe cat pare la o prima vedere. Deteriorarea conditiilor climaterice si incalzirea globala va determina pe termen mediu si lung o migratie a populatie catre zonele cu un climat mai temperat si mai bland.(vezi furtunile din vest din zilele astea) In aceste conditii preturile proprietatilor imobiliare din Spania, Franta, Portugalia din zona litorala sunt deja la niste preturi astronomice pe cand la noi le poti lua la 10% din ceea ce platesti acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    dupa atatia ani? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:52)

    Blumoony [anonim]

    Comentariul meu se refera la celelalte comentarii, care mentioneaza religia, imperiul otoman, islamul...Sunt din medgidia, si sunt de origine tatara. Pana acum nu am auzit comentarii de genul asta de la nici unul dintre prietenii mei dobrogeni. Romanii care sunt obisnuiti cu comunitatile de turci/tatari din regiune au invatat ca noi nu reprezentam nici un pericol pt nimeni. Credeam ca timpurile cand diferentele de religie iscau conflicte erau de mult trecute. Fiti pe pace, chiar daca cei ce vor veni dupa acest proiect sunt muslumani, nu se vor isca probleme etnice/religioase...poate doar in creierasul neted al unora ce au probleme de identitate si o subreda siguranta de sine...
  • 0 (0 voturi)    
    Scurgeri europene (Vineri, 19 ianuarie 2007, 9:54)

    noname [anonim]

    Romania si Bulgaria vor fi in 10-20 de ani tara comunitatilor neavenite ale Europei. Vedeti doar cum se streseaza mai ales sa ne tina tziganii in satele foste sasesti. Aveau nevoie de un loc de gunoi in Europa unde sa stranga pe toti cei care ii seaca la icre. Iar pe romani ii vor lasa sa emigreze ca sale stearga budele si sa-i serveasca in restaurante (ii deranja diferenta de culoare, romanii sint mai "acceptabili"). Si uite asa vor sterge si istoria acestui neam care nu a reusit nici astazi sa gandeasca unitar si ferm, sa stea laolalta. Baselu si gigelu sint la fel de cand neamul asta oropsit.
  • 0 (0 voturi)    
    buuuun articol.... (Vineri, 19 ianuarie 2007, 10:06)

    tetelu' [anonim]

    "...demararea acestui proiect, aflat inca in faza studiilor de fezabilitate, se va face fie la Constanta fie la Medgidia, terenurile fiind deja achizionate."

    Deci inca nu se stie daca proiectul e fezabil, dar s-au dat deja banii pentru terenuri, care probabil ca nu sunt doar niste parcele devreme ce vor sa construiasca niste "mini-orase".
  • 0 (0 voturi)    
    Vai (Vineri, 19 ianuarie 2007, 10:18)

    Grifon [anonim]

    Vai, dar ce cauta norvegienii in Uniunea noastra europeana? Sa stea la ei acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacaleala (Vineri, 19 ianuarie 2007, 10:23)

    Alex [anonim]

    Oare de ce la un search pe google news aceasta stire apare doar pe hotnews.ro var in engl si un ziar turc Sabah mentionat la noi? Caut "norwegians retire in romania" nik, caut "norwegians in romania" apare ceva de petrol. Cam putine stiri pt un proiect de 20 de mld :))).
    Alta vrajeala pt cresterea preturilor in zonele specificate.
  • 0 (0 voturi)    
    Autostrazi nu apar? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 11:39)

    Timisoreanu [anonim]

    Vre'o autostrada nu se face ? Isi mai bat joc mult de noi ?
    + Primarul Timisoarei merita expulzarea din RO
    traiasca mafia
  • 0 (0 voturi)    
    2007 - TOT NAIVI SINTEM (Vineri, 19 ianuarie 2007, 11:48)

    neinteresant [anonim]

    1- ORI O POANTA BUNA
    2 - ORI NE BUCURAM CA SINTEM "CIMITIRUL ELEFANTIILOR"
  • 0 (0 voturi)    
    doamne da (Vineri, 19 ianuarie 2007, 12:59)

    Adi [anonim]

    Ar fi cazul sa ne mai invadeze si dinspre vest ca prea ne-am obisnuit cu invazii din est.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr #20 Blumoony (Vineri, 19 ianuarie 2007, 13:11)

    Sorin Aradean [anonim]

    Nu garanta ptr altii ! Nu judeca comunitati de musulmani al caror potential de radicalizare nu-l cunosti... Voi musulmanii aveti o indirjire religioasa latenta care oricind poate izbucni, doar prin simpla invocare a Jihad-ului din Coran. De altfel, religia voastra e singulara in a propovadui (by the book) expansiune chiar si prin metode violente.

    Apropo de indirjire prosteasca cu fundament religios: dintr-o stire data zilele trecute pe EuroNews, legata de recent infiintatul serviciu de prim-ajutor israelit cu logo fara trimitere religioasa (cristalul/rombul rosu), aflu cum s-a infiintat semiluna rosie. Pe durata razboiului ruso-turc (1877-78), turcii raniti se simteau profund jigniti (!!) sa accepte acordarea primului ajutor din partea crucii rosii ruse ! Incredibil, dar adevarat...

    Vezi de ce spun eu ca voi musulmanii sinteti patologic de habotnici ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este bine ! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 13:45)

    Diana-Andreea [anonim]

    Este prea aproape de Cernavoda... Cred ca era mult mai bine inspre Mangalia... Asa, s-ar putea sa apara surprize. Cum a fost si cu Cernobal....

    Numai daca te uiti la cele doua nume (de origine slava) Cernavoda - apa neagra si Cernobal - a fost negru, si-ti amintesti tragedia de la Cernobal ale carei efect se resimt si astazi, si nu se poate sa nu te gandesti de doua ori inainte de a lua o asemenea decizie... In fine, probabil ca norvegienii nu cunosc limba rusa !
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu ? (Vineri, 19 ianuarie 2007, 14:33)

    Cami [anonim]

    Avind in vedere ca
    - speranta de viata este in continua crestere
    - starea de sanatate a unui proaspat pensionar european este foarte buna
    - veniturile pensionarilor sunt substantiale
    de ce nu ?
    Deja pensionarii Francezi se retrag in Tunisia, Algeria.
    Pensionari nordici au debarcat deja in Spania, unde chiar se studiaza norvegiana la scoala in zona respectiva. Exista si consilieri la primariile satelor din Spania alesi din rindul pensionarilor nordici (numai in regiunea respectiva). Atit doar ca au venit cu medicii lor de acasa, bucatarii lor.
    La limita de ce nu si in Romania, dar ramine destul de SF pt moment.
  • 0 (0 voturi)    
    Tocmai cand ma gandeam ce afacere sa imi deschid (Vineri, 19 ianuarie 2007, 15:09)

    IIo [anonim]

    E clar: magazin de spirtoase, bar cat Sala Sporturilor cu tarii si eventual o gradinitza. Ca si curatii de ei au pedofilii lor.
  • 0 (0 voturi)    
    EVACUAREA [NORVEGIEI], CARE VA FI SUB GHEATA, VA CAUZA IMIGRARI IN MASA (Vineri, 19 ianuarie 2007, 18:37)

    Seraphim [anonim]

    Oceanografii au descoperit un riu urias de apa dulce in Atlantic, care s-a format din topirea calotei polare. Ei ne atentioneaza asupra posibilitatii perturbarii grave a Gulf Stream-ului, ceea ce ar putea avea ca efect aruncarea intregii emisfere nordice intr-o iarna vesnica, deosebit de rece...
    Pentagonul crede ca Gulf Stream-ul nu numai ca isi va continua incetinirea, dar chiar se va opri... problema Gulf Stream-ului este mai mare pentru securitatea nationala decit tot terorismul mondial...
    Alt lucru care urmeaza sa se intimple, este evacuarea tarilor care vor fi sub gheata precum [Norvegia], Finlanda, Suedia, Danemarca, Olanda, ceea ce va cauza imigrari in masa - o amenintare la securitatea nationala a oricarei alte tari. Acesta e motivul pentru care Andrew Marshall and Sir David King au dorit sa spuna lumii ca ceea ce urmeaza sa se intimple este inevitabil - si ca trebuie sa va pregatiti cu totii pt aceasta."

    (http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/incalzirea-globala-revelata_2099.html)

    (Pentru Romania e o veste buna si una rea: impactul schimbarii climaterice va fi mai mic in Romania decat in Norvegia, dar ea va se va produce orisicum la dimensiuni dramatice. Sensul migratiei se va schimba de la N la S si de la V la E, daca va mai fi cine sa migreze. Doamne, miluieste-ne!)
  • 0 (0 voturi)    
    super ocazie pt " fetitele " noastre (Vineri, 19 ianuarie 2007, 19:45)

    safta70 [anonim]

    super ocazie pentru fetitele noastre .
  • 0 (0 voturi)    
    super ocazie pt " fetitele " noastre (Vineri, 19 ianuarie 2007, 19:54)

    safta70 [anonim]

    super ocazie pentru fetitele noastre. o sa avem de castigat ca natie, ies exemplare foarte valoroase din incrucisarea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr#28 Sorin Aradean (Vineri, 19 ianuarie 2007, 21:15)

    suby [anonim]

    Cred ca esti indoctrinat de televiziuni americane si vb in necunostinta de cauza ,mai consulta site-ul guvernului Deparatmentul de relatii interetnice si ai sa vezi cum in Dobrogea convietuiesc turci,tatari,evrei,lipoveni,greci ,etc de sute de ani:este un exemplu cultural interetnic!!!
  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Vineri, 19 ianuarie 2007, 21:28)

    eu [anonim]

    Ca or fi norvegieni ca or fi nu stiu cenatie e nasol pt ca sunt bosorogi!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr # 35 Suby (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 16:22)

    Sorin Aradean [anonim]

    Eu n-am contestat faptul ca Dobrogea e un bun exemplu de convietuire a comunitatilor de diferite confesiuni religioase (o situatie chiar mai laudabila decit situatia din Banat unde toate comunitatile nationale sint totusi crestine), doar am atras atentia ca in afara Romaniei exista si comunitati musulmane anormal de virulente in apararea valorilor din Coran.

    Problema voastra a musulmanilor este ca aveti o coeziune ideatica hiperdezvoltata, lucru care va potenteaza tendinta de-a va considera o pan-natiune. E indeajuns sa-mi amintesc felul disproportionat de violent in care ati reactionat in chestiunea caricaturilor Profetului, din Maroc si pina in Filipine...

    Si nu ma banui de indoctrinare americana, ptr ca dupa tata sint sirb, asa incit nu mi-a fost usor in '99 sa vad cum americanii bombardeaza Serbia...
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Duminică, 21 ianuarie 2007, 10:01)

    bogdan [anonim]

    Cu investitii de miliarde si zeci de miliarde ne-am lamurit.Daca-mi aduc bine aminte, dupa revolutie se vehicula despre un ajutor financiar in valoare de 20 miliarde dolari rembursabili in 20 de ani sau ....De auzit s-a tot auzit ,prin presa,pe la televizor sau radio dar nu s-a realizat.Ce este insa adevarat este ca tot timpul guvernul ducea tratative cu FMI-ul pt. ceva "maruntis"de 400 milioane de dolari sau mai nou ,in ultimii ani ,euro care nu numai ca erau cu greu obtinuti, dar ii primeam si in transe.Acum auzim de investitii de zeci miliarde ca si cum am vorbii despre 100 lei cu care ma duc la piata sa cumpar ceva de mancare.Ceva putred la mijloc exista ,dar ce ma intriga cel mai mult este pur si simplu faptul ca ne lipseste personalitatea ,cea care de fapt cladeste identiatea individului si respectiv cea nationala.Ca tot auzim despre ce vor sa "faca" unii pe la noi ,precum ca vin cu doctorii si bucatarii lor ,sau alte lucruri... dar ce nu inteleg este ca dupa cum spunea cineva... chiar trebuie sa invatam limba norvegiana?Sau, ca orice individ care se respecta,nu credeti ca ei ar trebui sa invete limba tarii in care vor sa emigreze fie ea si de categoria a ///-a?