Cod Galben

Dupa Europa de Vest, furtuna a lovit Romania

de     HotNews.ro
Vineri, 19 ianuarie 2007, 0:00

Zonele colorate in galben sunt cele cu risc
Foto: MMGA

Previziunile meteorologilor s-au adeverit joi noapte. Vantul puternic a doborat mai multi copaci pe DN 18, in judetul Suceava, si pe DN 17 B, langa Satu Mare, determinand intreruperea traficului rutier. A plouat in Maramures si Transilvania, iar la munte s-a inregistrat si lapovita.

Conform Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale, in acest moment circulatia nu mai este intrerupta pe nici un drum national.

Un copac a cazut pe sala de sport a Scolii Nr. 5 din centrul Capitalei, unde vantul a batut cu 80 km/h. Nimeni nu a fost ranit.

Conform Electrica SA, aproximativ 200 de localitati din Transilvania au ramas fara energie electrica din cauza ruperii cablurilor de alimentare. Printre acestea se numara statiunile Paltinis si Lacu Rosu.

Drum blocat la Straja, localitati fara energie electrica

Vineri la pranz, o furtuna a lovit si statiunea Straja, din Judetul Hunedoara, circulatia pe drumul catre Lupeni fiind intrerupta pentru cateva minute, dupa cum a declarat pentru HotNews.ro Marian Petcu, un turist aflat in zona. Circulatia pe pe DN 18, intre localitatile CARLIBABA si BOTOS, a fost reluata, dar o alta furtuna a lovit statiunea Straja.

Conform Electrica SA, aproximativ 300 de localitati din intreaga tara au ramas fara energie electrica din cauza ruperii cablurilor de alimentare. Printre acestea se numara statiunile Paltinis si Lacu Rosu.

Vantul a suflat cu putere in Maramures, Transilvania, Moldova si Delta Dunarii, la munte atingand chiar si viteze de peste 100 km/h. Pentru vineri si sambata, Administratia Nationala de Meteorologie a emis o atentionare - Cod Galben: intensificari ale vantului in toate regiunile.

Vantul se va intensifica treptat in toata tara, cu viteze mai mari in Maramures, Crisana, Transilvania, Dobrogea si bazinul vestic al Marii Negre, atingand viteze de 50 - 70 km/h. In zona de munte, la altitudini mai mari de 1400 m, vantul va sufla tare, cu viteze de peste 100 km/h, viscolind si spulberand zapada, incepand cu masivele din nordul tarii.

Furtuna si in Europa

Furtuna s-a abatut si asupra Europei, determinand inchiderea mai multor sosele sau cai ferate. Cel putin 44 de persoane au murit din cauza rafalelor puternice de vant care au avariat cladiri si au provocat accidente rutiere, relateaza AFP.

Cele mai multe victime, 14 persoane, sunt in Marea Britanie, unde rafalele de vant au atins chiar 160 km/h. Morti s-au inregistrat si in Germania (11), Olanda (6), Polonia (6, )Cehia (3), Franta(3) si Belgia(2) .



















45 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ERA SI TIMPUL (Vineri, 19 ianuarie 2007, 10:14)

    catalina [anonim]

    credea cineva ca iarna a papat-o lupul? v-ati inselat. Vine acum februarie cel capricios si poate ne aduce si un pic de zapada, altfel va trebui sa ne reorientam catre alte zone cu zapada ,anul asta doar la casuta lui mos craciun , ca in toata europa este la fel de cald ca la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e sila de ziaristii romani (Vineri, 19 ianuarie 2007, 10:43)

    cOCOrosie [anonim]

    Domnilor ziaristi, cand vetzi termina cu comentariile astea alarmiste si catastrofice?

    "Nenorocirea a lovit Capiatzii din Deal"
    "Oamenii nu mai au lacrimi pentru ca li s-a daramat gardul"
    "Furtuna apocaliptica loveste Romania"

    Bai tzarani obositi, punetzi mana pe un manual de deontologie profesionala, si vedeti cum se prezinta obiectiv un eveniment. Nu mai umflati stirea cu pompa si facetzi ditai gogoritza din ea.

    In ultima vreme e o moda intre ziaristi de a pompa la greu in stire, desi esentza ei ramane adevarata, cu niste cuvinte apocaliptice si sforaitoare. Mai intai a fost PRO TV-ul, acum am vazut si la Prima, si aici, etc. Mai invatzatzi meserie, bai palmashilor.
    Mi-e sila.
  • 0 (0 voturi)    
    re la ERA SI TIMPUL (Vineri, 19 ianuarie 2007, 11:05)

    e [anonim]

    din pacate furtuna asta uragan (cam asa s-a manifestat in vestul europei) nu a fost 'iarna', ci tocmai contrariul. dar macar o va urma un front de aer rece.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Catalina: Cred ca a cam mancat-o... (Vineri, 19 ianuarie 2007, 11:08)

    Pink Panther [anonim]

    Asta nu este iarna, iar zapada va fi oricum penibila pentru o iarna.
    Probabil ca vom mai putea schia un pic in februarie dar mult prea putin.
    Eu ma gandesc la iernile cand eram copil (acum 30 ani) si ma ingrozesc ce va fi peste 30 ani. Va mai fi....?
    Poate transformarile nu sunt liniare? Mai degraba dupa ultimii ani exponentiale. Brrrrr....(de frica nu de frig)!
  • 0 (0 voturi)    
    cOCOrosie esti varza! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 13:45)

    Anton [anonim]

    Bai ce-mi plac mie oamenii care se dau destepti? Pai mai cOCOrosie, tu din intamplare vezi ce este afara? Tu te-ai uitat la stiri sa vezi ca aseara o intrega Europa a fost in alerta si ca un acoperis din Amsterdam a cazut peste oameni? Lasa ca nu plange Romania pentru un gard dat mai incolo, cand de doi stam numai in inundatii. Cand ti-o lua furtuna si ultimul neurona atunci o sa vezi ca nu e de gluma. Textul nu are nimic bombatic in el. Mi se pare un articol normal in care se prezinta o situatie. Spor la uitat pe geam, SuperMan!
  • 0 (0 voturi)    
    re la cOCOrosie esti varza! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 15:46)

    Zion [anonim]

    Domnule Anton, va luati de neuronii omului cam degeaba. Din ce a spus cOCOrosie, eu inteleg ca nu facea referire neaparat la acest articol, ci la modul general in care se prezinta anumite stiri. Poate si-a manifestat nemultumirea mult prea dur dar indiferent cum ar fi, omul are dreptul la opinie si nu e de competenta dumneavoastra sa va luati de neuronii lui. Din comentariile dumneavoastra reiese ca sunteti adeptul stirilor de la ora 5 sau mai bine zis adeptul stilului stirilor de la ora 5, de unde deduc eu, umil, ca acest complex de inferioritate al dumneavoastra are un fundament perfect justificat.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm (Vineri, 19 ianuarie 2007, 16:25)

    cocoRozie [anonim]

    Ma refeream la titlul articolului, nu la continutul lui sau la gravitatea evenimentului.

    Si, da, extrapolam, pentru a ilustra o situatie de fapt din mass-media romaneasca.

    Si, da, consider pe multi ziaristi din Romania incompetenti.
    Asta nu are legatura cu gravitatea furtunii (nu mi-ar conveni sa fiu afectat, si dac-as fi, nu as vrea sa fiu pomenit intr-un articol cu titlul "Oamenii nu mai au lacrimi" . Mi s-ar parea bataie de joc, si scormonirea rahatului).

    Si, da, domnule Anton, sunt mai destept ca tine.