Securitate energetica, Balcanii si Politica usilor deschise

Basescu a prezentat obiectivele politicii externe a Romaniei

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 19 ianuarie 2007, 0:00


Presedintele Traian Basescu a prezentat vineri obiectivele politicii externe a Romaniei in fata reprezentantilor Corpului Diplomatic acreditati la Bucuresti. Potrivit sefului statului, prioritatile Romaniei in 2007, in calitate de membru al UE, vor fi promovarea unei politici "a usilor deschise, solutionarea conflictelor in zona Balcanilor si sustinerea securitatii energetice".

Traian Basescu considera ca Uniunea Europena trebuie sa fie mai convingatoare "in arena internationala" si sa se impuna in noua configuratie politica care se contureaza pe plan international.

"Ambitia Uniunii Europene de a construi un proiect extern credibil si eficient depinde de capacitatea sa de a gestiona provocarile interne, deloc usoare, daca e sa ne referim doar la exemplul Tratatului Constitutional."

De asemenea, printre prioritatile pe care Romania le are in 2007, in calitate de membru al Uniunii Europene, se numara si subiectul securitatii energetice.

In opinia presedintelui, dosarului energetic "presupune - alaturi de relatiile cu statele producatoare - diversificarea, liberalizarea, conlucrarea intre actorii politici si operatorii economici, dar si investitiile in cercetare si dezvoltare".

Seful statului a declarat ca Romania va sustine intentia Republicii Moldova de a adera la UE si va pleda sa fie tratata din perspectiva europeana ca si restul statelor din Balcanii de Vest

"Romania pledeaza pentru „politica usilor deschise”, ca factor major de stimulare a reformelor democratice si a dezvoltarii economice. Asa cum am discutat cu presedintele Republici Moldova, Vladimir Voronin, Romania va continua sa sustina ca perspectiva europeana a Republici Moldova sa fie aceeasi cu cea de care beneficiaza statele din Balcanii de Vest", a spus Basescu.

A doua zona pe care se va concentra Romania este situatia de securitate in bazinul Marii Negre. "In Balcani, 2007 va reprezenta intr-un fel „anul adevarului”. Este anul in care comunitatea internationala va trebui sa demonstreze ca poate propune o solutie viabila pentru provincia Kosovo", a explicat seful statului.

Basescu a declarat ca Romania intentioneaza "sa doteze regiunea cu instrumente si mecanisme pentru controlul traficului ilicit de orice natura si pentru combaterea terorismului".

NATO ramane in continuare, in 2007, principalul garant al securitatii Romaniei si dupa aderarea la UE. Presedintele a declarat ca aderarea la UE nu va modifica viziunea despre Alianta, ci, din contra, va pleda pentru o cooperare intre UE si NATO.

Basescu a subliniat ca Romania isi va respecta angajamentele luate fata de NATO, inclusiv pe cele referitoare la zonele de conflict din Irak.

De asemenea, presedintele doreste sa pastreze si sa continue relatiile cu SUA. Basescu a declarat ca nu concepe Europa si America de Nord decat ca parteneri.

Traian Basescu a declarat ca vrea sa intensifice relatiile si cu statele din Asia Centrala, cu China, India, Japonia, mai ales la nivel economic.


















58 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pentru consilierii lui Base! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 15:00)

    teo [anonim]

    sunteti complet pe dinafara:
    luati de cititi:
    http://ec.europa.eu/energy/energy_policy/index_en.htm
  • 0 (0 voturi)    
    strategia UE deja ja a aparut! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 15:03)

    teo [anonim]

    http://ec.europa.eu/energy/energy_policy/index_en.htm
  • 0 (0 voturi)    
    E dus cu pluta! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 15:58)

    Maria E [anonim]

    Pai daca politica externa a Romaniei a ajuns sa o faca tovarasu` Base si nu guvernul prin ministrul de externe, atunci stam rau!
  • 0 (0 voturi)    
    Strategia Energetica (Vineri, 19 ianuarie 2007, 16:07)

    SM [anonim]

    Documentul spre care mesajele 1 si 2 fac trimitere este doar o strategie si nu implica nici o decizie; se afla pe agenda UE, va fi discutat iar o decizie se va lua la Consiliu European de Primavara din martie de la Bruxelles.


    Deci: acum e momentul ca RO sa intre in dezbaterea europeana; sa sustina idei europene si sa aduca propriile idei


    Basescu nu este deloc in off-side! Este in mijlocul dezbaterii, ca un partener serios al Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 3 (Vineri, 19 ianuarie 2007, 16:09)

    SM [anonim]

    cititi Constitutia!

    Politica externa este in atributiile Presedintelui. Presedintele si Ministerul Afacerilor Externe au aceleasi mesaje, deci coopereaza. SIngurul in offside este Tariceanu care are propriile idei dunarene fara pic de substanta; oricum, primul ministru nu are atributii in politica externa.
  • 0 (0 voturi)    
    gargara (Vineri, 19 ianuarie 2007, 20:38)

    Tudor [anonim]

    Se simte ca presedintele a baut doar apa minerala in ultimele zile si nopti. Ce gandire vizionara! Delfinii din marea neagra sunt foarte emotionati, la fel ca si liderii Uniunii Europene, carora Basescu le-a dat teme de casa pentru anul asta. Lasand gluma la o parte, adevarul e ca ma inspaimant cand seful statului se ocupa de politica externa. E in stare sa declare razboi Rusiei numai ca s-o impresioneze pe Udrea cu virilitatea lui. Va mai amintiti cand i-a povestit lui Putin despre bazele NATO din Romania? Sau cand a zis ca avem o armata de ocupatie in Irak? Sau cand a spus ca tema tezaurului Romaniei furat de URSS nu e o tema de discutii diplomatice?
  • 0 (0 voturi)    
    OAMENI BUNI TREZITI-VA ! (Vineri, 19 ianuarie 2007, 21:59)

    ganditorul [anonim]

    Dupa umila-mi parere mafiotii s-au unit si acum au un TUPEU FANTASTIC. Ei si-au dat mana pentru a-l contracara pe Presedinte, spunandu-si: "ACUM ORI NICIODATA!"
    Le e tare teama de Presedintele tarii.
    Le este tare teama de normalitate si de raspunsul la intrebarea: "Cum si in ce mod v-ati construit imperiile?"
    Nu mai spun de viitoarele planuri mafiote pentru a pune labele pe banii europeni.
    De ce credeti ca nu are Guvernul un plan Post-Aderare? Caci are in schimb pentru interesele proprii. Pentru tara nu au avut timp.
    Altfel, ce ar avea in comun toate haitele astea unite acum: voiculescu cu toti felixii lui cot la cot cu patricienii (in frunte cu o marioneta, o aratare mincinoasa, un papagal de motocileanu), SOVul cu securistii lui si multi altii din gasca vesnic hamesita a psd-ului nemuritor.
    PD-ul "condus" de Presedinte, dar si PLD-ul lui Stolo sunt impreuna singura speranta a NOASTRA, A CELOR MULTI SI PROSTI. Eu nu cred ca ei sunt neprihaniti, ca nu au oligarhii lor, dar cel putin acestia nu afecteaza grav interesele noastre, ba dimpotriva: Basescu a spus sa construiasca firmele romanesti. Si ce e rau in asta? Oricum tot la ele ajunge executia, doar ca multi bani pleaca la americani, greci, italieni, etc. Si atunci de unde salarii europene la bietii romani?

    Pe cand, haita pnlisto-psdisto-pc-ista VINDE ENERGIA DE TREI ORI MAI SCUMPA FARA SA FACA NIMIC ALTCEVA DECAT SA NE AMARASCA NOUA VIATA CRESCAND PRETURILE IN LANT.
    IAR EI SE UMPLU DE BANI - SI DE ASTA DATA LEGAL!!!!

    APEL: OAMENI BUNI TREZITI-VA MACAR ACUM IN AL 12-LEA CEAS SI SPRIJINITI PE CEI CE DORESC BINELE ROMANIEI.
    ACUM CAND SUNTEM AJUTATI DE PRESEDINTE SA NE ALATURAM LUI!

    AR TREBUI SA IESIM IN STRADA SA-I ARATAM SUSTINEREA SI SA CEREM ALEGERI ANTICIPATE, INCLUSIV DEMISIA LUI tariceanu!

    HAI GATA SCULAREA, PARDON DESTEPTAREA - NTZ<
    CE IMN MAI AVEM SI NOI??DE ... NA ASTA E!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e viitorul nostru: dezbinarea (Vineri, 19 ianuarie 2007, 23:50)

    checu [anonim]

    Citesc cu regularitate articolele de stiri de pe net, dar mai cu seama comentariile. Spre tristetea mea observ ca de fiecare data parerile sunt impartite. dar foarte tare. nu exista un procent mai mare de 10 % din comentatori care sa aiba aceeasi parere si mai ales aceasta parere sa fie o parere corecta. unii sunt pro fara prea multe argumente, altii sunt contra de asemenea fara argumente. Altii vorbesc despre ce pantofi au vazut azi dimineata iar altii sunt mai frustrati decat un rahat care sta singur in ploaie si dau in toti si in toate fara sa stie de ce.

    De asta ne merge noua inca asa de rau, pentru ca suntem dezbinati. Este inca vina comunismului, asta este realitatea, dar am putea sa incercam cel putin sa gandim drept si sa incriminam pe cei care sunt cu adevarat vinovati de soarta noastra grea si nu asa la intamplare de dragul de a umple aici paginile ziarelor de comentarii fara rost.
  • 0 (0 voturi)    
    mai ganditorule, \ (Sâmbătă, 20 ianuarie 2007, 16:21)

    antiganditorul [anonim]

    PD-ii in frunte cu Base doresc "foarte mult" binele public. :)) De aceea platim noi mai mult pentru gazele rusesti, vezi invartelile lui Berceanu cu Frank Timis (http://www.ziua.ro/display.php?data=2006-01-09&id=191297&kword=frank+timis), pentru apa de la robinet, vezi contractul cu Apa Nova, pentru asfaltari si constructii de autostrazi (baietii de la GoldenFlitz), pentru parcarile din Bucuresti (vezi firma blondei bagacioase), si chiar pentru contractele de energie, cu interventia marinarului pentru Alro pe biletelul catre ministrul economiei. Da, da, totul pentru binele public! Hai sa traiti bine!