Spaniolul Marc Coma (KTM), liderul clasamentului general al motociclistilor in Ralul Dakar, a abandonat vineri concursul dupa o cazatura serioasa, lasandu-l astfel pe francezul Cyril Despres (KTM) in fruntea cursei.

In urma accidentului suferit in cea de-a 13-a etapa, Coma si-a pierdut cunostinta pentru cateva minute, AFP scriind ca spaniolul a fost imediat transportat cu un elicopter la spitalul din Tambacunda.

Coma - un catalan in varsta de 30 de ani - este campionul en-titre la Dakar, castigand in acest an trei etape si avand, la momentul abandonului, un avans de aproape o ora asupra francezului Cyril Despres.

Numarul 13 a fost insa cu noroc pentru Emanuel Gyenes. El s-a clasat pe locul 29 in aceasta runda si a urcat la general pe pozitia cu numarul 48.

La clasa auto s-a impus din nou spaniolul Carlos Sainz, dar Stephane Peterhansel pastreaza sefia la general si chiar si-a marit avansul fata de al doilea clasat, Luc Alphand, la peste 11 minute.