Lege anti-chiftele

Incepe ofensiva contra companiilor fast-food

de L.P., R.S.     HotNews.ro
Luni, 22 ianuarie 2007, 0:00


Sunt aspectuoase, frumos ambalate si mai ales inteligent si agresiv promovate. Sunt considerate responsabile de aparitia obezitatii la varste fragede si de maladii cardiovasculare. Sunt produsele de tip fast-food. Campaniile derulate in scoli de McDonald's i-au scos insa din sarite pe sute de parinti clujeni, nemultumiti de faptul ca "promoveaza mancarea de tip junk-food".

Initiativa parintilor a fost preluata de deputatul independent Mircia Giurgiu, care a initiat un proiect de lege impotriva acestor campanii publicitare in scoli.

La sfarsitul lunii octombrie, cotidianul Buna Ziua, Ardeal demonstra modul in care McDonalds a inceput sa-si promoveze produsele, intr-un mod agresiv, in scolile clujene.

La scurt timp, deputatul Mircia Giurgiu a decis sa promoveze un proiect de lege care sa interzica acest tip de campanii publicitare.

„Am decis sa sprijinim peste 400 de parinti care au strans semnaturi si sunt nemultumiti de companiile de fast-food care isi promoveza in scoli produsele. Lucram la un proiect de lege care sa interzica promovarea in gradinite, scoli si licee a produselor fast-food care sunt nesanatoase si nocive pentru sanatatea copiilor”, a declarat Giurgiu pentru HotNews.ro.

Acesta a precizat ca singura modalitate in care o astfel de campanie s-ar putea desfasura ar fi ca produsele comercializate sa nu fie nocive pentru sanatate copiilor.

„Ne consultam in prezent si cu nutritionisti si pana la 1 februarie initiativa legislativa va fi depusa la Camera Deputatilor”, a mai adaugat Giurgiu.

Unul dintre parintii care au initiat acest protest, Mihaela Ignat, a declarat pentru HotNews.ro ca reprezentantii McDonalds au venit in scoli cu pachete pe care copiii erau invitati sa le cumpere.

[c:1:d]„Nu vrem sa aruncam cu piatra in ei, dar este vorba de santatea copiilor nostri. In afara de campionatele de baschet si volei pe care le-au desfasurat in scoli a doua zi, firma a venit cu pachetele cu diferite produse pe care copii erau invitati sa le cumpere.
Un copil nu are putere de discernamant si nu este corect sa faci o campanie publicitara in scoli cu produse nu tocmai sanataose”, a declarat Mihaela Ignat.

Solicitati de HotNews.ro sa-si precizeze punctul de vedere fata de aceste campanii publicitare, reprezentantii biroului de presa al Ministerului Educatiei au declarat ca la nivel local scolile beneficiaza de autonomie decizionala.

„Ministerul Educatiei nu are niste reguli clare privind natura acestor parteneriate. Insa va pot spune ca nu vom fi niciodata de acord ca o revista cu caracter sexual sa faca un astfel de parteneriat”, a declarat un oficial al ministerului.

Acesta a mai adaugat ca la nivel european exista actiuni menite sa protejeze sanatatea copiilor.

„In Estonia, in cursul anului 2006 a fost adoptat o lege care interzice vanzarea produselor Coca-Cola si Pepsi in scoli si in apropierea scolilor, in ciuda lobby-ului agresiv facut de Madeleine Albright in favoarea acestor doua companii”.

Contactat de redactorii HotNews, Marian Banu, inspectorul de imagine la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), a precizat ca nivelul capitalei nu au existat actiuni de acest tip, considerand totodata ca acest tip de campanii „au ceva dubios in spate”.

O atitudine rezervata a avut si Mihaela Salagean, din cadrul Inspectoratului Scolar Cluj, care a declarat ca in lipsa unei legislatii adecvate, acest tip de actiuni ar trebui sa aiba acordul directorilor scolii, al inspectortului si mai ales al parintilor.

„Actiunile din scolile clujene nu sunt menite sa promoveze produsele McDonalds”

Contactati de HotNews.ro, oficialii McDonalds au declarat ca respecta in totalitate legislatia si normele de conduita in afaceri.

Cristian Savu, director de comunicare in cadrul companiei, a precizat ca ceea ce s-a petrecut in scolile clujene „nu este in nici un caz o campanie publicitara sau o actiune de promovare a produselor oferite de companie.

„Singurele actiuni pe care le derulam in unitatile de invatamant sunt cele cele menite a promova o viata activa si echilibra in randul copiilor (fara a face niciun fel de referire la produsele sau promotiile noastre). Aceste actiuni se refera la evenimentele sportive ce acopera discipline diverse: cros, tenis, fotbal, baschet, role etc.
Niciodata compania noastra nu a conditionat participarea copiilor la anumite evenimente sportive, culturale sau de divertisment organizate de catre noi de achizitionarea de produse McDonald's", a mai adaugat Savu.

Acesta a refuzat totusi sa detalieze modul in care sunt organizate aceste campanii, judetele in care se desfasoara si, mai ales, natura parteneriatului pe care il au cu scolile.

Un bucatar a revolutionat alimentatia din scolile britanice

Jamie Oliver, un cunoscut proprietar de restaurante in Marea Britanie si gazda unei emisiuni TV extrem de populare, a reusit dupa o lupta indelungata sa lanseze un proiect pilot, proiect menit sa imbunatateasca alimentatia din scoli.

Jamie Oliver a lansat un program care sa lupte impotriva modului in care erau concepute mesele acordate in scoli: foarte multe alimente pline de chimicale, o cantitate foarte mare de produse prajite si lipsa aproape totala a legumelor si fructelor.

Dupa o campanie de presa desfasurata de-a lungul mai multor luni si o petitie semnata de mai mult de 300.000 de parinti britanici, Jamie a reusit sa obtina de la Guvernul de la Londra fonduri de peste 280 de milioane de lire sterline pentru ca standardul alimentatiei in scoli sa fie ridicat.



















958 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    destept tare autoru\\\' (Luni, 22 ianuarie 2007, 0:19)

    ioan [anonim]

    il stie pe jamie si alceva nu mai trebuie sa stie!
  • 0 (0 voturi)    
    excelenta idee (Luni, 22 ianuarie 2007, 0:55)

    suca [anonim]

    numai ca or sa apara companiile sa-si faca "lobby" la guvern si ramane doar ca initiativa...
    oricum o actiune excelenta si ar trebui sprijinita
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Luni, 22 ianuarie 2007, 4:38)

    M [anonim]

    Imi pare bine ca sunt si romani destepti. Alungati acest McDonald cat puteti de repede si altele ca el. Aici in N America a distrus populatia, dar sunt prea puternici, se tace exact ca in vremea lui ceasca.
  • 0 (0 voturi)    
    un stat responsabil ar interzice junk-food-ul (Luni, 22 ianuarie 2007, 4:39)

    mamu [anonim]

    junk-food-ul este mai periculos decit tigarile, drogurile si alcoolul luate la un loc.
    Corect ar fi sa le interzica, numai ca problema e ca americanu' face bani multi din asta si, in plus, altfel cum sa mai omori oamenii sa nu mai prinda pensia si sa-i mai si faci sa dea toata viata bani grei pe cure si pe medicamente tot de la americanu'?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. unii parinti iresponsabili(sau snobi) (Luni, 22 ianuarie 2007, 6:46)

    Vaporul esuat(nema flota roman [anonim]

    SE zice in articol, ca nu trebuie sa "aruncam cu piatra in ei" !! Din contra, ar trebui cu bolovani,pentru ca astia pentru a face bani , altceva nu-i intereseaza. Marja cu discernamantul poate fi dusa pana pe la vreo douazeci si ceva de ani incolo. Basca acei parinti care dau cu manuta lor la copii de 3 ani "coca-cola" (adica le da drog ), in loc de vitamina C de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    280 (Luni, 22 ianuarie 2007, 7:22)

    john [anonim]

    Ultima fraza a articolului spune cam tot ce trebuia spus: 280 milioane de lire. hai sa punem mana pe banii fraierilor, prin intermediul guvernului, si sa-i invatam pe copiii lor prosti (pardon, "lipsiti de discernamant") ce sa manance si ce nu. alimentatia rationala, tovarasi! stie statu' ce avem voie sa mancam. pai daca sunt asa de rele mancarurile astea, de ce nu le interziceti pur si simplu?
  • 0 (0 voturi)    
    daca va efecteaza, (Luni, 22 ianuarie 2007, 7:44)

    IONELTIMIS .canada [anonim]

    nu mancati !!!!! ramaneti si mancati tot ce va da Moscova in blide !

    Daca americanii ,canadienii,austriienii nau perit de BIG MA'C iar voi va temeti de perire,mergeti inapoi si stati la randurii pana cei din Mocow o sa va trimita niste ciolane de o cioarba rumuneasca -ruseasca ! servita si cu securistii-kgb-sti cu mitraliera in bucatarile voastre.
  • 0 (0 voturi)    
    propunerea mea (Luni, 22 ianuarie 2007, 8:17)

    eftimie [anonim]

    combinat cu legea impotriva lu' McDonalds sa se de si o lege impotriva parintilor. De exemplu, cand vine cae un parinte cu idei de genul "copilu nu are discernamant" (cu exceptia cazurilor in care divorteaza parintii) sa fie arestat pe loc si biciut in piata publica.

    Va dau si io o idee cum sa luptati impotriva junk-food-ului. Nu-l mancati. Iar copilului nu-i dati bani sa-si ia juk food, incercati sa-l educati dracului. Puneti mana pe o carte de bucate si faceti mancare buna nu legi. Mame tampite din Romania, LA CRATITA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    McDonalds e doar unul dintre ei (Luni, 22 ianuarie 2007, 8:24)

    Om [anonim]

    McDonalds e doar unul, si in rromania nu e nici macar asa dezvoltat ca in alte parti. Nu stiu cati romani procedeaza ca individul din Supersize me!, adica mananca trei mese pe zi la fast food.
    Eliminarea hranei de calitate inferioara din magazine este insa imposibila, deci unde trebuie lucrat este discernamantul copiilor sau adultilor care ii au in grija. Altfel urmeaza sa eliminam bordurile, ca daca un lipsit de discernamant se da cu capul de ele, si asa mai departe...
  • 0 (0 voturi)    
    380 (Luni, 22 ianuarie 2007, 8:29)

    380 [anonim]

    Stimate 280, daca toti am fi obezi, bolnavi si cardiaci atunci statul ne-ar ingriji pe bani frumosi in spitale, ar trimite salvarea, ne-ar opera, ba mai mult ne-ar tine zile intregi in spital. De aceea trebuie sa lupte impotriva modului nesanatos de alimentatie si sa nu lase asta la voia intamplarii.

    Daca fiecare nenorocit care nu e constient de ceea ce face ajunge sa toace banii statului nu cred ca o sa va convina.
  • 0 (0 voturi)    
    Educatia e problema (Luni, 22 ianuarie 2007, 8:45)

    Slevin [anonim]

    Decizia de a interzice junk-food-ul e a dracului de proasta. Din simplul motiv ca ar avea un efect de boomerang, copiii si-ar dori si mai mult produse de acest tip si nu numai ei.
    Un proiect de educatie si informare bine structurat care sa explice exact consecintele unei alimentatii daunatoare ar putea fi o solutie mult mai inteleapta. Desigur ca e greu sa ii explici unui copil ca deliciosul hamburger e plin de toxine, dar daca ii arati si o poza cu oameni obezi bolnavi de cancer la colon or sa se gandeasca mai bine data viitoare cand le va fi foame.
    Si mai degraba o campanie pentru educarea parintilor, multi dintre ei au o idee gresita despre exact ceea ce este bun pentru copiii lor.
    DAR, cum aceasta campanie nu va fi posibila NICIODATA in Romania, unde interesele financiare sunt prea mari, nu ne ramane decat sa ii lasam pe copiii altora sa moara si pe-ai nostri sa incercam sa ii ducem in alte tari. EMIGRAREA E NECESARA!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Super articol. Felicitari! (Luni, 22 ianuarie 2007, 9:08)

    Pink Panther [anonim]

    Mi se pare ca astfel de subiecte sunt mult mai importante decat idiotenii despre ce fac unii sau alti idioti (Columbenii, Becali + toti politicienii).
    Cand mergi la strand sau oriunde sunt multi copii nu poti sa nu te ingrozesti de numarul celor obezi!
    Iar parinti/bunici iresponsabili sunt in Romania cu duiumul.
    O politica coerenta de informare a acestor fraieri ar fi bine venita.
    Evident ca acest lucru deranjeaza pe reprezentantii acestor companii (v. comentariile unor John, Ioan, etc...). E de bine! Rau ar fi fost sa nu fie deranjati!
  • 0 (0 voturi)    
    ionel timis (Luni, 22 ianuarie 2007, 9:34)

    ghitzadela portitza [anonim]

    Neica, lasa-ne din Canada ca n-are sens - vezi de viatza ta minunata de acolo si scuteste-ne! Sa dea dracii daca nu prefer blidul fata de big mac - iar ca @n-au murit@, apoi asta numa' un prost poate spune - exista statistici stiintifice care leaga recrudescentza fara precedent a cancerului de colon de junk-food. In rest, repet - lasa-ne pe noi cu ciorba rumuneasca si vezi de treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. Slevin (Luni, 22 ianuarie 2007, 9:49)

    Eclesiastul [anonim]

    Emigrarea e necesara ptr. oamenii slabi care prefera sa fuga toata viata de frica. Cea mai buna aparare este sa rezolvi problema, altfel vei fugi toata viata. Inainte de a indemna pe altii sa faca ceea ce gandesti tu...REZOLA-TI PROBLEMELE!
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutia produselor traditionale (Luni, 22 ianuarie 2007, 9:51)

    Cezar [anonim]

    Initiativa din Cluj mi se pare mai mult decat necesara. E timpul sa luptam impotriva influentelor nivelatoare al globalizarii si sa incercam sa pretuim valorile traditionale. NU doar din pricina sanatatii (desi este foarte importanta), ci si din pricina ca avem nevoie sa ne promovam propria identitate, propria civilizatie, propriile valori.
    Asa cum Italia a reusit sa lupte prin promovarea valorilor gastronomiei traditionale si a unor obiceiuri de consum sanatoase, iar MacDonald's-ul nu se bucura de prea mare succes acolo, asa ar trebui sa incercam sa facem si noi.
    Revolutia produselor traditionale incepe! Alatura-te si tu: http://revolutia.plescoi.ro
  • 0 (0 voturi)    
    nix kultur (Luni, 22 ianuarie 2007, 9:54)

    parinte DAG [anonim]

    tot felul de pareri, propuneri , unele nastrusnice altele la obiect. Interesant.
    Intradevar e o crima sa lasi atitia inconstienti sa se sinucida cu Cola, Pepsi, junk-food, E-uri, tigari, alcool etc
    Cu o floare nu se face primavara- vezi Jamie Olivier in UK.
    Din pacate intereesele economice sunt imense.
    Ar trebui luptat pt interzicerea lor in scoli, dar fara educatia parintilor, eliminarea reclamelor si oferirea de alternative nu merge. La noi sunt prea multe mafii si nici un Vlad Tepes , asa ca fiecare pe cont propriu ca opinia publica la noi se ocupa de timpeniile politice, stupize-stupize, dindragoste si telenovele.
    Invatati sa ginditi cu capetele voastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Va multumesc dragi tovarasi (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:44)

    Corneliu [anonim]

    Ce monolog Comunist scrie Cezar (nr 15):


    "mi se pare mai mult decat necesara."

    "E timpul sa luptam impotriva influentelor nivelatoare al globalizarii"

    "sa incercam sa pretuim valorile traditionale."

    "avem nevoie sa ne promovam propria identitate, propria civilizatie, propriile valori."

    "Asa cum Italia a reusit sa lupte [...] asa ar trebui sa incercam sa facem si noi."

    "Revolutia produselor traditionale incepe! Alatura-te si tu:"


    Atentie nu sunt fan nici McDonald nici a faptului ca se face publicitate in scoli, dar discursul tipului asta e extrem de amuzant.
  • 0 (0 voturi)    
    piftia (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:45)

    aristofan [anonim]

    Cineva spunea pe undeva mai, mai jos, ca de ce sa nu dam cu piatra in ei?! Sa dam ca vor doar sa faca bani aia de la Mac.
    Corect! Dar atunci ar trebui sa dam cu piatra in toti cei care vor sa faca bani, mama lor de capitalisti, de fapt hai sa dam doar in cei ce fac bani cu mancarea; dar daca se tipa la greu contra toxinelor din burgeri, atunci sa se tipe la greu si impotriva sunstanelor nocive existente in produsele de mezelarie afumate. Ati auzit de procesele de afumare rapida? Si de ce anume se foloseste? Dar de colorantii care fac "haleala" mai rozalie mai gigiea. STim toti ca lista continua. Putem tipa si la minunatii care ne fac iaurt valabil 30 de zile si tot asa.
    Revenind insa la articol, DA! Nu este corect sa desfasori asa campanii in scoli. E o magarie. Fa-ti nene reclama la tv la radio pe strazi, dar nu veni sa le bagi piticutzilor pe gat, mancarea ta. Intr-adevar nu au discernamantul de adult. Repet insa: Domnilor, tare multe ar trebui limitate sau scoase de pe lumea aceasta, daca ne dam iubitori de copii. Si unele dintre acestea nu le limitam nici de frica; pentru ca in primul rand, noi adultii suntem niste egoisti. Hai ca plec sa bag niste piftie sanatoasa in mine, ca nu e grasa deloc si nu se pune pe artere. doar pe c...r :)
  • 0 (0 voturi)    
    lege anti chiftele (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:50)

    costel [anonim]

    sunt multe tari vest europene care nu au facut nimic pentru a interzice fast food-ul si acolo sunt din anii 70. ne-am gasit noi romanii mai destepti. cred ca ne cramponam prea repede in fata unor situatii care intai ar trebui disecate si apoi ...
  • 0 (0 voturi)    
    pt costel (Luni, 22 ianuarie 2007, 11:30)

    Claudiu [anonim]

    Costele , esti din pacate , un incult si habarnist. Daca ai merge in SUA ca vezi rezultatele McDonalds si a mainii libere pe care o au cred ca te-ai mai destepta si tu putin.

    Nu e vorba de adulti , desi in multe cazuri nici acestia nu gandesc(vezi cazul tau) ci de copii care sunt ademeniti si hraniti nesanatos.Un copil e atras de culori, ambalaj strategii de marketing bine puse la punct..etc. Macarea nesanatoasa e un drog care practic te "omoara" incet.

    Ai din pacate idei prostanace de gen " Daca in celelalte tari nu exista o legislatie impotriva "junk food-ului" de ce sa existe in Romania? Ataci dreptul de a avea si noi o idee buna (desi nu e autentica) pe motive ca nu exista in celelalte tari.

    Daca esti unul dintre baieteii rotunzi ce isi serveste masa la Donalds scuzele mele. Pofta mare.
    NU cred ca ai vrea sa iti spun CINE (ce patura sociala) mananca la Donalds in US. Probabil faci parte din categoria aia :)
  • 0 (0 voturi)    
    jigniri (Luni, 22 ianuarie 2007, 12:09)

    gorbaciovsky [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg de ce nu va puteti exprima o opinie fara sa va jigniti.

    Restaurantele McDonald's, si nu numai, sunt foarte curate si sigure. Acolo pot merge copii nostri in timpul liber si servi masa. Eu cred ca sunt mai in siguranta acolo decat pe strada sau in vreun bar. Prefer sa il las pe copilul meu sa manance un hamburger acolo, iar seara cand ies de la serviciu sa incingem o partida de ping-pong in sufragerie, ca sa ardem caloriile impreuna.

    Cand ma gandesc la faptul ca ar putea pierde timpul intr-un internet caffe, in fata blocului sau in cluburi pline de fum, etc, varianta McD's mi se pare destul de buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie sanctionata agentia de publicitate/PR (Luni, 22 ianuarie 2007, 12:11)

    MLG [anonim]

    Nu numai McDonald's trebuie sanctionata pentru publicitate in scoli, dar si agentiille de publicitate/PR care deruleaza asemenea actiuni. Au decazut moral extrem de mult. Stiu ca in urma cu ceva ani (2-3 ani), Ogilvy promova margarina in gradinitele din Bucuresti! Margarina care e cel mai nesanatos aliment, fiind cunoscut sub numele de "cauciuc sintetic"; si nu s-au dus in scoli, ci in gradinite!
  • 0 (0 voturi)    
    Ha, ha... (Luni, 22 ianuarie 2007, 13:10)

    Zoii [anonim]

    "Restaurantele McDonald's, si nu numai, sunt foarte curate si sigure". Asta mi-a placut foarte tare. Cred ca ar trebui sa va mai informati in legatura cu efectele NOCIVE ale acestui tip de mincare. Continuati sa va duceti copilul la Mc Donald's sa manince toate timpeniile de acolo si povestiti-ne peste citiva ani tot aici pe forum cu cite kilograme depaseste greutatea normala.

    Din pacate este foarte trist ca majoritatea parintilor nici macar nu se chinuie sa explice copiilor cit de nesanatoasa este aceasta mincare. Dimpotriva, pentru unii este o fala sa ii duca la Mac, asa, in semn de recompensa pentru cine stie ce.

    Iar asta cu reclama in scoli este o chestiune extrem de grava.

    P.S. Pentru cei care fac apologia Mac-ului, gasiti un pic de timp liber si urmariti documentarul Supersize me.
  • 0 (0 voturi)    
    la plaja (Luni, 22 ianuarie 2007, 14:56)

    optimistu' [anonim]

    Iar ma bucur ca in sfarsit cineva a deschis subiectu'.De ce acum? cand plaja este plina vara de copii si copile supraponderale . Fetele astea nu mai citesc "Pe aripile vantului "sa vada si ele ce dimensiuni aveau in talie domnisoarele si cu cine se compara o generatie , doua inaitea lor care si acum arata mai bine ?
  • 0 (0 voturi)    
    @Zoii (Luni, 22 ianuarie 2007, 15:01)

    san lorenzo [anonim]

    Cand prostul s-a trezit in targ a inceput sa rada.... Asa si tu! Nu te opreste nimeni sa boicotezi Mc Donald's -ul, dar admite ca e o curatenie exemplara,(textele cu "mancare nociva" sunt isterii de baba k.g.b.-ista).
    Devii supraponderal si daca mananci paine goala sau "ciorba rumuneasca" , si nu faci miscare, adica nu arzi caloriile! E drept ca doar cu legume si fructe nu ajungi sa te ingrasi la fel de repede, dar boala societatii occidentale e lipsa de miscare (dar impotriva careia se lupta in alte moduri decat interzicand fast-food-urile)! Tu, de exemplu, de cand nu ai mai facut efort fizic? (ca efort intelectual am vazut ca faci aici, pe forum)
    Te las in ignoranta ta (vad ca sustinatori, saraci cu duhul ai destui!) si sa ne vedem la Mc Donald's, la o portie de salata verde (pentru ca vand si de-asta) sau daca nu asteptam pana cand isi "imbunatatesc" meniul cu "ciorba rumuneasca"!
  • 0 (0 voturi)    
    ce noroc pentru cei ce consumau scarbiti (Luni, 22 ianuarie 2007, 16:59)

    valer [anonim]

    dezgustatoarele ciorbe si legume autohtone ca a aparut McDonald's -ul cu mancarea americana renumita ca fiind gustoasa si sanatoasa; mai ales salatile sunt un izvor de sanatate cu sosurile alea la plic; dar si inghetata si patiseriile - ce bunatati - un pic de miscare numai sa faci ulterior
  • 0 (0 voturi)    
    statu' (Luni, 22 ianuarie 2007, 17:48)

    john [anonim]

    Cineva scria aici ca daca am fi obezi statul ar avea mare grija de noi prin spitale si de aceea e normal ca statu' sa fie preocupat de ce mancam si ce nu. Pe principiul asta statu' ar trebui sa interzica circulatia autovehiculelor (mii de morti si spitalizati anual). Nu-i problema, s-a mai facut in Romania acum vreo 20 de ani, cand se practica si "alimentatia rationala".
    De fapt asta e problema: controul de stat asupra vietii oamenilor. statu' controleaza ingrijirea medicala si are tendinta sa controleze si alte aspecte ale vietii oamenilor. o solutie simpla: statu' sa nu mai controleze asistenta medicala (oricum o face foarte prost).
  • 0 (0 voturi)    
    @San Lorenzo (Luni, 22 ianuarie 2007, 19:04)

    varu\' maftei [anonim]

    San Lorenzooooo, trezeste-te mai tata... mai scoate capul afara din universul tau, acolo unde aditivii, colorantii si conservantii cresc pe campiile manoase daruite de mama natura. Inainte de a acuza isteriile de "baba k.g.b.-ista" ale altora, pune mana si documenteaza-te, vezi ce-i ala metabolism, vezi ce-s alea E-uri, vezi ce se inampla in corpul uman, pune informatiile cap la cap si ai sa fii surprins de concluzia care se trage... Asa ca lasa-ne te rog in pace cu ciorba noastra "rumuneasca", du-te tu de fa miscare (poate ti se mai oxigeneaza creierul) si apoi nu-ti pot ura decat "Pofta buna" in curatenia exemplara de la McDonald's...
    P.S: Iti recomand si un film: "Super Size Me" by Michael Moore
    "Sa mananci bine!"
  • 0 (0 voturi)    
    Haoleu vericule Maftei! (Luni, 22 ianuarie 2007, 19:27)

    san lorenzo [anonim]

    Doamne! Si dormeam asa de bine in Universul meu plin de e-uri si aspartan! Ai venit tu sa ma scoti "cu capul afara", sa ma pui sa fac miscare si alte cruzimi (sau cruditati). Nu elegant din partea ta, vericule! Dar poate ma inviti la filmul cu pricina (sa il vedem impreuna, sorbind cu paiul o ciorba "rumuneasca")...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar fudulia? (Luni, 22 ianuarie 2007, 19:35)

    mefisto [anonim]

    Interesant. Orice disputa pe orice subiect, in Romania, se transforma intr-o paruiala generala. Din aceasta cauza cred ca noi suntem si vom continua sa fim mult mai bolnavi la cap decat la burta sau la sunci. Eu cred ca nimeni, in toata istoria noastra, nu a reusit sa ne faca mai mult rau decat ne-am facut noi insine.
    Atunci ce mai conteaza daca suntem bolnavi sau sanatosi, daca nu scapam de fudulie.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu siguranta ne afecteaza (Luni, 22 ianuarie 2007, 20:27)

    Adi [anonim]

    Ionel intr-adevar nu am auzit vreodata sa moara vreun american, australian sau canadian de la Big Mac. Dar te intreb daca tu cunosti care este rata obezitatii in S.U.A. si cate de cazuri de cancer sunt aparute datorita alimentatiei proaste. Totusi acceptand varianta ta ca aceasta mancare nu ne poate afecta izvoraste o intrebare majora "dece crezi ca dupa jumatate de ora mancare vanduta in renumitele fast-fooduri al caror nume nici nu il pronunta devine extrem de toxica?". Nujtu parerea mea este nu ca ar trebui interzise deoarece legislatia romaniei nu permite asa ceva dar populatia ar trebui educata in privinta mancarii si in special a mancarii sanatoase. Da intr-adevar si eu sunt o persoana destul de ocupata si deseori nu am timp sa iau masa de pranz acasa sau la vre-un restaurant dar prefer sa mananc din alte locuri unde pot gasi mancare cat de cat sanatoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    calmati-va, fratilor (Luni, 22 ianuarie 2007, 22:50)

    kiko [anonim]

    cui nu-i place mcDonalds, sa manance "hrana sanatoasa" (sa vad unde o mai gaseste, mai ales dupa intrarea in UE, si la ce pret)...iar tampitii care o mananca, o mananca pe pielea lor, pana la urma isi va face datoria selectia naturala si cei mai inteligenti vor supravietui... asta e valabil pt.adulti. in ceea ce-i priveste pe copii, parintii au tot dreptul sa decida ce sa manance copiii lor, iar daca atata-i duce mintea, asa copii vor avea... valabil in general pt.educatie, nu numai pt. mancare. deci, sa faca fiecare ce vrea, selectia naturala ii va curata pe mcDonaldisti
  • 0 (0 voturi)    
    stau si ma intreb (Luni, 22 ianuarie 2007, 23:56)

    sempere [anonim]

    daca unele produse de pe p-ta produc cancer si alte boli dupa un numar de an de consum continuu, de exemplu 10 ani, credeti ca mai poate fi detectata asa usor relatia cauza-efect? Adica poate sa spuna cineva ca ai facut, de ex. cancer la pancreas (exemplu aleatoriu), ca ai mancat cutare sau cutare porcarie de pe piata si nu pentru ca ai fost stresat sau ai avut o gena defecta? Este cam acelasi lucru care se intampla cu cei care locuiesc in preajma antenelor gsm si primesc radiatii in cap, iar daca vreunul se procopseste cu o tumoare, zice lumea ca l-a batut D-zeu in loc sa priveasca pe bloc si sa vada de unde vine raul.
    Problema cea mai mare e ca aceste multinationale au atat de multi bani, incat cu greu poate fi "dovedita" nocivitatea produselor lor. Daca cumva da alarma vreun om de stiinta, sar repede alti 10, bine unsi, ca sa zica contrariu. Ce sa zic, traiasca societatea de consum si micile ei mari defecte.
  • 0 (0 voturi)    
    JUNK FOOD (Marţi, 23 ianuarie 2007, 10:29)

    inlocsadorm [anonim]

    senzational !!! ne speriaram de junk food.
    oare ce sa insemne aceste 2 cuvinte ?
    o chifla cu o chiftea la mijloc, o felie de rosie si 2 inele de ceapa ??
    veniti-va in fire !
    hamburgerul e un sandwich preparat in conditii civilizate din ingrediente cumparate de la furnizori cunoscuti.
    in plus poti afla oricand ce contine, cate calorii, grasimi etc.
    asa arata mult hulitul mcdonalds.
    sa vedem acum ce e saorma, merdeneaua, pateul cu branza, pateul cu ciuperci etc , chestii vandute la orice colt de strada , in dughene insalubre despre care, oricat te-ai stradui nu ai sa afli niciodata nimic.
    campaniile astea ciclice de defaimare a unei industrii onorabile sunt rodul unor psihoze colective cu accente de propagada comunista.
    stupid.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Marţi, 23 ianuarie 2007, 11:08)

    horatiu [anonim]

    Majoritatea produselor care se vand in hipermarket-uri (de unde le aduc si micii distribuitori) sunt preparate industrial. Uitati-va de curiozitate cate contin conservanti, coloranti, arome identic naturale, potentator de aroma si altele. Produsele fara aceste balamucuri sunt mai scumpe si expira mai repede (deci nu sunt rentabile).

    Mancarea home-made necesita timp pentru preparare. Nu va fie lene sa stati la cratita. Este o investitie in sanatatea personala. Atentie ce bagati in gura, ca odata dat metabolismul peste cap, nu va mai repara nimeni.

    Chifteaua poate contine carne preparata sigur cu potentator de gust. Ceapa si rosia sunt crescute probabil cu 'steroizi' de crestere (ca sa renteze, nu ?) iar chifla sigur are faina vitaminizata si agenti de afanare (ca sa creasca uniform si repede). De ce credeti ca sunt rosiile asa perfecte ? Ce preferati, un mar perfect sau unul din care a 'gustat' si un vierme ?

    Mai iesiti din Ro, sa vedeti ce grasani sunt in state si in europa , si dupa aia vorbiti. Eu nu am chef sa platesc spitalizarea unor obezi bolnavi de inima la 50 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    un alt punct de vedere (Marţi, 23 ianuarie 2007, 13:37)

    wiseguy [anonim]

    Oameni buni, nu sunt un sustinator al renumitului "junk food" dar va prezint un alt punct de vedere: cum se face ca cel mai ieftin sandwich traditional, ce cuprinde urme de unt, salam, etc, costa cu mult peste un hamburger?
    Diferenta de pret ar rezolva situatia aproape de la sine. De ce nu incearca romanii sa reinventeze fast food-ul ? Ca vorba aceea detinem "branduri" puternice de salam, branza etc.
    De ce este mult mai usor sa luam tot ce ne baga pe gat unii si altii, care la ei incep sa dea rateuri (aduceti-va aminte de scandaluri in care este implicat Mc'Donald de anul trecut in SUA referitor la calitatea produselor)
  • 0 (0 voturi)    
    Celor interesati... (Marţi, 23 ianuarie 2007, 16:41)

    Oli [anonim]

    Celor realmente interesati de ce poate face alimentatia "junk" consumata IN EXCES le recomand sa caute si sa vizioneze filmul: "Super-size me".
    Ca in orice alt domeniu EXCESUL omoara! Un hamburgher din cand in cand nu. Dar, ca si in cazul fumatului vorbimm de dependenta si actiuni de creare a dependentei...
    Fiecare decide pt el si ai lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu numai MacDonalds (Marţi, 23 ianuarie 2007, 20:19)

    Mihai [anonim]

    Cind am venit cu copilul de la maternitate, am si primit la citeva zile in posta un plic mare cu reclame de la Nestle, care ma asigura ca va fi pas cu pas linga noi cit vom creste copilul. Cum si pediatra ne-a recomandat produsele Nestle, mi-am dat seama imediat cine ne-a vindut adresa companiei acesteia de industrie "alimentara". Vaca de doctorita - am schimbat-o dupa multe alte prostii - ne recomanda sa ii dam copilului numai mincare de la borcanel, ca stie ea ca produsele nestle si hipp sint bio (l-am vazut pe directorul nestle la TV zilele trecute injurind produsele bio!!), nu ca si cele pe care le cumparam noi din piata. Am gindit cu capul nostru ca un borcanas care contine si carne si rezista sase luni sau un an in raft, nerefrigerat, are obligatoriu conservanti. Am refuzat sa ii dam copilului asa ceva. Am refuzat si sa ii facem ceai de musetel din granule de la nestle, recomandat de aceeasi pediatra (M B.-F. din Oradea) si copilul e supersanatos. Maninca ce mincam noi, iar noi mincam constienti ca sanatatea depinde de ce mincam. Nu ne-am luat dupa tot felul de prostii cu "acele alimente sint alergice, da-i granule ca nu sint alergene", iar el maninca absolut orice si e un copil de vis, sanatos si robust. Nu ii mai dam nici danonino, ca ne-am prins ca nu pentru sanatatea lui, ci buzunarul producatorului se fac. In schimb maninca produse lactate reale si mai naturale. Dar ce mai CD-uri cu danonino am primit, in care bietul copil e invatat ca in fiecare zi trebuie sa manince asa ceva. Apropo Jamie Oliver: avem in casa multe carti de ale lui, dar nu ne-am trezit sa mincam sanatos doar de cind e el la TVR2. Ceea ce face e foarte important pentru sanatatea copiilor. Deci: jos junkfood-ul, chiar daca e recomandat de medici cumparati de firmele respective. Cind mai creste o sa incercam sa ii explicam copilului ca reclamele nu se fac de dragul lui si ca nu tot ce e colorat e si sanatos.
    Stam mai mult timp in bucatarie, dar sper ca vom fi mai putin timp la spital!
  • 0 (0 voturi)    
    Un site care merita vizitat (Marţi, 23 ianuarie 2007, 20:21)

    Mihai [anonim]

    Merita dat un click pe www.themeatrix.com

    Se poate observa ce mincare sanatoasa e produsa de marile companii de industrie "alimentara".
  • 0 (0 voturi)    
    Incepe ofensiva contra companiilor fast-food (Marţi, 23 ianuarie 2007, 23:28)

    Alin Neculai [anonim]

    Adevarul este ca daca va uitati la continutul calorii, proteine, lipide, glucide, fibre al mancarurilor fast food, in afara de continutul in proteine care este ok (daca ne raportam la un meniu)observam imediat o disproportie la continutul in lipide (care este mare), glucide (care este mare si din pacate in general glucide rafinate), fibre (continut foarte mic). Daca la aceasta lipsa a armoniei din punct de vedere compozitional adaugam si colorantii, aromatizantii, edulcorantii, care se gasesc in aceste produse ne dam seama ca mult mai intelept ar fi sa ne indemnam copii sa fumeze din frageda pruncie pentru ca ar avea sanse de supravietuire superioare. Asadar, ajungem si noi sa apreciem produsele Bio (care sunt facute din ingrediente la care nu s-au folosit ingrasaminte, hormoni).
  • 0 (0 voturi)    
    Incepe ofensiva contra companiilor fast-food (Marţi, 23 ianuarie 2007, 23:51)

    Alin Neculai [anonim]

    Pentru San Lorenzo:
    a)salatele de la McDonalds sunt renumite pentru continutul extrem de mare in calorii, continutul extrem de scazut in fibre (trigger al cancerului de colon). Deci sunt extrem de nesanatoase (si spun asta despre salate, ca pentru restul nu e nevoie sa mai comentez)
    b)ciorba romaneasca (nu inteleg din ce motive si tu , si ionel folositi aceleasi sintagme-ciorba rumuneasca- dar am vazut ca amandoi sustineti McDonalds-ul si ma gandesc ca e vorba "doar" de acelasi fel de gandire, sau de ce nu poate apartineti aceleiasi etnii) Aceasta ciorba romaneasca nu e nici pe departe atat de disproportionata in continut cum sunt oricare din mancarurile mult iubitului vostru Mac.
    c)painea- painea aceea clasica, neambalata- are un continut de fibre cam de 4-5g/100g paine. Spre deosebire de painea ambalata, facuta in strainatate care are cam 0.5g fibre/100g paine.
    d)"baba KGB-ista"- nu pot decat sa remarc asemanarea in "gandire" dintre tine si alt "comentator" - Ionel Timis din nou.
    Adica vezi Doamne cine infuleca hamburgheri cu lopata e democrat, occidental si cine mananca ciorba e KGB-ist, rus, moscovit. Poate ambii ati ajuns la aceasta concluzie mancand hamburgheri pentru ca eu stiam ca democratia inseamna altceva.
    e)Oare cate kg aveti, sau ce Body Mass Index aveti voi , mai democratilor occidentali?
  • 0 (0 voturi)    
    Mancatori de rahat (Marţi, 23 ianuarie 2007, 23:56)

    Alin Neculai [anonim]

    Pentru San Lorenzo:
    a)salatele de la McDonalds sunt renumite pentru continutul extrem de mare in calorii, continutul extrem de scazut in fibre (trigger al cancerului de colon). Deci sunt extrem de nesanatoase (si spun asta despre salate, ca pentru restul nu e nevoie sa mai comentez)
    b)ciorba romaneasca (nu inteleg din ce motive si tu , si ionel folositi aceleasi sintagme-ciorba rumuneasca- dar am vazut ca amandoi sustineti McDonalds-ul si ma gandesc ca e vorba "doar" de acelasi fel de gandire, sau de ce nu poate apartineti aceleiasi etnii) Aceasta ciorba romaneasca nu e nici pe departe atat de disproportionata in continut cum sunt oricare din mancarurile mult iubitului vostru Mac.
    c)painea- painea aceea clasica, neambalata- are un continut de fibre cam de 4-5g/100g paine. Spre deosebire de painea ambalata, facuta in strainatate care are cam 0.5g fibre/100g paine.
    d)"baba KGB-ista"- nu pot decat sa remarc asemanarea in "gandire" dintre tine si alt "comentator" - Ionel Timis din nou.
    Adica vezi Doamne cine infuleca hamburgheri cu lopata e democrat, occidental si cine mananca ciorba e KGB-ist, rus, moscovit. Poate ambii ati ajuns la aceasta concluzie mancand hamburgheri pentru ca eu stiam ca democratia inseamna altceva.
    e)Oare cate kg aveti, sau ce Body Mass Index aveti voi , mai democratilor occidentali?
  • 0 (0 voturi)    
    am vazut filmul Super Size Me (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 0:29)

    sempere [anonim]

    cred ca daca s-ar difuza de vreo cateva ori la ore de maxima audienta la tv ar fi indeajuns sa provoace falimentul Mc Donalds in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    lege anti chiftele (Miercuri, 24 ianuarie 2007, 10:05)

    costel [anonim]

    pt. claudiu
    mai copilas, cred ca te-ai cam aprins in comentarii. ce trebuie sa vad in state, niste adulti care nu stiu ce este autocontrolul ?
    cat despre copii, culori si etc, sunt pe piata atatea produse care contin ingrediente care nici pe departe nu sunt naturale. cred ca tu esti un ''habarnist''. mai citeste, mai una alta si apoi te rog sa o faci pe interesantu'. daca ai fi cunoscator ai sti ca in romania mcdonald's-ul este pentru venituri mari si medii. in state este un restaurant pentru toate buzunarele si daca sunt unul dintre aceea care servesc un sandwich la mcdonald's care este problema ? prefer sa mananc un sandwich facut in conditii de igiena maxima decat sa mananc niste zoaie facute in fast food-uri romanesti de toata mana. apropo, mananc de 5 ani la mc si nu sunt rotund si nici nu voi fi pt ca stiu ce este autocontrolul mai mult am grija de mine.
  • 0 (0 voturi)    
    lege anti chiftele (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 15:07)

    costel [anonim]

    pentru sempere

    De ce crezi tu ca acel film este edificator pentru falimentul unei firme? Cati dintre romani isi permit sa manance de 3 ori pe zi la mc mai mult sa manance meniuri mari? Acel filmuletz este facut zic eu dintr-o ambitie si nu reflecta nici pe departe ceea ce se intampla in Romania. Daca am da la TV in ore de maxima audienta dezastrul din alimentatia publica romaneasca nu am mai manca in veci din magazinele si crasmele romanesti. De ce nu vorbesti de masinile de inghetata de la coltul strazii cu ingrediente amestecate in butoaie si recipiente infecte. De ce nu vorbesti de carnea si preparatele expirate din galantare ? Mai citeste, mai documenteaza-te si apoi scrie randuri. Esti luat de val, un val cam mare pentru tine.