Tragedie in atletism: Maria Cioncan a murit intr-un accident de masina

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2007, 0:00


Atleta Maria Cioncan a murit, duminica, intr-un accident de masina produs in apropierea localitatii Plevna din Bulgaria. Sportiva se intorcea dintr-un cantonament din Grecia.

Masina pe care o conducea a parasit carosabilul din cauza exploziei cauciucului din fata stanga si a vitezei excesive si a lovit un copac, potrivit declaratilor politiei bulgare citate de Radio Romania Actualitati.

Politistii sustin ca atleta a murit din cauza ca a fost lovita de un bagaj greu aflat pe bancheta din spate a autorturismului. Lovitura i-a provocat sportivei un hematom si asfixie, avand in vedere ca airbagurile din fata au actionat la timp. Pasagerul din dreapta Mariei a fost ranit usor.

Antrenorul sportivei, Stefan Beregszaszy, a scapat cu viata deoarece se afla intr-o alta masina, aflata in fata autoturismului atletei.

La Olimpiada de la Atena din 2004, Maria a obtinut medalia de bronz la proba 1 500 m feminin, iar lumea sportiva isi facea sperante s-o vada pe podium la olimpiada de la Beijing din 2008. Trupul ei va fi adus in tara luni, in jurul pranzului.

Era nascuta in 19 iunie 1977, in localitatea bistriteana Maieru.

A inceput sa practice atletismul in anul 1991, cand a intrat la liceu.

Dumnezeu sa o odihneasca!















373 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :( (Duminică, 21 ianuarie 2007, 13:35)

    Dan [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte !
  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Duminică, 21 ianuarie 2007, 13:38)

    Sorin [anonim]

    De fiecare data cand citesc astfel de stiri ma gandesc la tot scandalul facut de societatea romaneasca (sau mai exact, de posesorii de permise de conducere, insa valurile pe care le facem sunt atat de mari incat ai impresia ca intraga societate se revolta) atunci cand vine vorba de amenzile "prea mari" prevazute de noul Cod Rutier.
    Se vorbeste despre aceste amenzi ca despre rezultatul unor calamitati naturale in fata carora nu poti sa te pui, ca si cum altcineva ne-ar pune sa apasam prea tare pedala de acceleratie, sa depasim ca la raliu sau sa ne dam zmei pe sosele.
    Nimeni nu se gandeste la miile de oameni care mor anual pe soselele noastre...
    Dumnezeu s-a odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne, ce viata a avut fata asta! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 16:30)

    daniel [anonim]

    Nu pot sa-mi scot din minte lacrimile ei dupa castigarea bronzului olimpic. Sau cuvintele ei de atunci, in care spunea cat de greu i-a fost, cat de mult a luptat in viata. Si ce putin a ajutat-o lumea, ce potrivnica i-a fost deseori, cat de descurajant... dar ce rost mai are sa continui...

    Nu mai stiu cine spunea ca de la un punct incolo durerea e suverana. Nimic nu-si mai are rostul, nici cuvinte, nici nimic altceva. Of, Doamne!
  • 0 (0 voturi)    
    O mare atleta! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 16:44)

    Zorbache [anonim]

    Mare, mare pacat!
    Dumnezeu s-o ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    Mari sportivi (Duminică, 21 ianuarie 2007, 17:05)

    Zoii [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte! Din pacate, apreciem valoarea marilor sportivi numai dupa ce nu mai sunt printre noi!

    Nu o sa credeti, dar la Radio Romania Actualitati, acest eveniment trist pentru noi toti a fost prezentat la Diverse.
    Atit merita, din pacate, MARII SPORTIVI ai Romaniei medaliati la Olimpiada. Cei care trudesc cu adevarat. Nu prin baruri, ci pe pistele de atletism! Trist, foarte trist!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:10)

    keepwalking [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte...
  • 0 (0 voturi)    
    Un adevarat roman! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:27)

    Alex [anonim]

    A fost o persoana dedicata trup si suflet atletismului. Plus era foarte mandra ca e din Romania. Nu am cunoscuto personal dar am facut atletism la Hunedoara si cand era in oras venea cu domnul Brecsazi la stadion. Daca mai tineti minte, cred ca la Olimpiada, cand a urcat pe podium a inceput sa planga..si nu numai. Pentru ea a insemnat foarte mult, nu banii ci faima, ci faptul ca munca ei a fost rasplatita pana la urma. Dumnezeu sa o ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:47)

    dinu [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace! (Duminică, 21 ianuarie 2007, 19:48)

    Maya [anonim]

    Asta-i adevarul, sportivii sunt oameni obisnuiti care se lupta cu neajunsurile vietii in Romania,rautati,pile,interese,asta se intampla cu intreaga societate.Astea-s drame,ei ne arata ce inseamna sa fi patriot si sa impartasesti bucuria intonarii imnului National cu lacrimi in ochi.inca un zbor retezat,pacat.o lacrima sincera pentru un om care a daruit vibratie si bucurie, miloanelor de romani.Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa dea putere familiei ei
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Luni, 22 ianuarie 2007, 10:52)

    aristofan [anonim]

    Si sa-i fie tzarana usoara.
    Pacat, mare pacat.
    Imi aduc aminte de un prieten. Nu mai este.
    Viteza si iar viteza.
    Mai oameni buni, ce aveti in creier cand trageti ca nebunii de masini si credeti ca sunteti imbatabili, de neatins si ca niciodata nu vi se poate intampla nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    O tragedie ! (Luni, 22 ianuarie 2007, 11:23)

    Valentin [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne fie lectie tuturor. (Luni, 22 ianuarie 2007, 11:59)

    Horia Popa [anonim]

    Bagajele se pun in portbagaj si nu pe bancheta din spate. Sau daca se pun pe bancheta din spate se incearca pe cat posibil fixarea lor pe bancheta. Degeaba ne cumparam masini cu 5 stele la EURONCAP si cu 6 airbag-uri daca nu respectam niste reguli simple. Tot din acest motiv pasagerii din spate trebuie sa poarte centurile de siguranta pentru ca altfel, in caz de impact, sunt proiectile vii pentru ocupantii din fata. Din nefericire Maria Cioncan nu mai are sansa sa citeasca acest port.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum ce mai ramane de spus..!( (Luni, 22 ianuarie 2007, 17:58)

    andreea [anonim]

    Ce mai putem spune, ce a mai ramas de afirmat... . Sa fie iertata si D-zeu s-o odihneasca n pace! Din pacate, oamenii valorosi se sting.
    Sa-i fie tarana usoara!
  • 0 (0 voturi)    
    O tragedie... (Luni, 22 ianuarie 2007, 18:50)

    Laura [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte si sa aiba in paza sufletul ei!
  • 0 (0 voturi)    
    no coment... :(( (Marţi, 23 ianuarie 2007, 0:54)

    liaquelivu [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    asta e destinul nostru.... (Marţi, 23 ianuarie 2007, 9:12)

    cristian [anonim]

    asta e destinul nostru..destinul poporului nostru...sa ne piara speranta...sa ne piara lumina...suntem un popor blestemat....blestemat sa nu ne putem bucura...blestemat sa obtinem orice farama de fericire prin lacrimi si suferinta...asta e destinul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Marţi, 23 ianuarie 2007, 9:51)

    liliana [anonim]

    Oare de ce ii vedem la televizor la fiecare ora si auzim la radio la fel in fiecare ora numai dupa ce mor????De ce nu suntem in stare sa ii apreciem la justa lor valoare decat dupa ce nu mai sunt?? In fond,acesti oameni reprezinta tara noastra peste hotare unde dupa cum se stie, nu prea suntem priviti cu ochi buni peste tot, ei aducand puncte pentru imagine acestei tari de..2 lei.
    Pacat de ea, s-a chinuit prea mult sa ajunga aici si nici macar nu a apucat sa se bucure pe deplin de eforturile ei. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e corect (Marţi, 23 ianuarie 2007, 13:54)

    iza [anonim]

    Eu am cunoscut-o pe Marie si sincer mi se pare o nedreptate pentru ca a fost o persoana de milioane a sfastit in momentul in care drumurile i se deschisera . Viata ii nedreapta. Dumnezeu sa o ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu a avut nevoie de un inger (Marţi, 23 ianuarie 2007, 16:12)

    stefy_smecheru [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara!Pacat ca s-a stins o stea.
    Dumnezeu sa o ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu s-o odihneasca (Marţi, 23 ianuarie 2007, 19:37)

    iulia [anonim]

    ne-a reprezentat cu succes la olimpiade si concursuri, si lea furat zeilor medalia de bronz la olimpiada.....Acum a smuls o lacrima tuturor romanilor...Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu Sa O Odihnesca In Pace! (Marţi, 23 ianuarie 2007, 19:39)

    deac iulia [anonim]

    Maria era o sportiva minunata...viata ei era doar atlestimul...este mare pacat ca a murit...nu merita un astfel de sfarsit...si atat de repede...DUMNEZEU SA O IERTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 18:20)

    Adela [anonim]

    Eu nu am cunoscut-o dar lucrez la un club sportiv unde sunt cazati loturile nationale , precum si atletism .. Foarte mult lupta sportivii pt tara noastra si e pacat cand o sportiva foarte devotata atletismului si foarte tanara si frumoasa se stinge ... Imi pare foarte rau ..
  • 0 (0 voturi)    
    Asa a fost sa fie! (Luni, 5 februarie 2007, 10:59)

    Roberta [anonim]

    Imi pare foarte rau pt ce s-a intamplat !!!!Vreau sa spun ca era foarte buna si ii placea foarte mult sa fak asta .Si mie imi place mult dar nu sunt asa buna k ea.Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu o sa inteleg niciodata... (Marţi, 8 mai 2007, 9:08)

    Adina [anonim]

    A trecut deja ceva timp de cand Maria nu mai e printre noi dar chiar si acum cand ma gandesc la ea izbucnesc in lacrimi.
    De ce ii pierdem mereu pe cei buni?Si asa exista putini oameni capabili sa aduca faima acestei tari