Reportaj HotNews.ro

Undeva langa Guvern, aproape de Dumnezeu

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2007, 0:00

Asa se vede Bucurestiul din cea mai inalta cladire
Foto: HotNews.ro

Nu prea ai cum sa o ratezi. Se vede din aproape orice colt al Bucurestiului, si e cea mai mare cladire din Romania, macar pentru o vreme. O cladire de birouri spectaculoasa, inalta de peste 100 de metri, plus alti 25 in subteran, construita pe un petic de pamant de doar o mie cinci sute de metri patrati, o cladire care va schimba fata Bucurestiului pentru totdeauna. E langa Piata Victoriei, peste drum de Guvern.

* Vezi galerie foto
* Urmariti duminica, 28 ianuarie, pe TVR 2, la emisiunea Top7, un reportaj din cea mai inalta cladire a Bucurestiului.

Constructia are 24 de etaje la suprafata si alte patru in subteran, ce vor deveni ulterior spatii de parcare. Spectaculozitatea proiectului consta in acea ca e ridicat pe o suprafata de pamant foarte mica - 1500 de metri patrati.

Unul dintre oficialii companiei detinatoare spune ca acesta e lucrul care le-a dat cele mai mari batai de cap.

“Avand in vedere suprafata extrem de redusa, a fost deosebit de complicat sa tesem intreaga retea de cabluri, instalatii electrice de climatizare sau de apa. Cred totusi ca suprematia ei in ceea ce priveste inaltimea va fi de scurta durata”.

Musuroiul din turn

Fiecare din cele 24 de etaje ale constructiei e un “musuroi” de omuleti, cu sarcini precise si distincte. Sunt aspriti de vant si frig si se uita la mine ca la un fatalau care se tine de fiecare bara metalica de teama sa nu fie zburat de vant.

Drumul cu liftul pana la ultimul etaj ma face sa regret instantaneu decizia de a intra in cladire. Urc rapid si haul de sub mine se mareste periculos de mult. Vreau la redactie. Stau pe un balcon de beton lipsit de balustrada si ma uit la masinile cu aspect de gandac.

Muncitorii sunt caliti intr-ale inaltimilor si povestesc cu maxim respect despe macaragiu. Cel mai inalt om din Bucuresti, lucrand la aproape 120 de metri.

“Asta castiga cel mai mult, dar are si c...e. Iti dai seama - sa stai atatea ore acolo, o greseala daca face ne omoara pe toti”, spune unul dintre zidarii care lucreaza la ultimul etaj, undeva sub nasul macarelei.

Macaragiul e respectat in comunitatea constructorilor. Are macara galbena cu faruri si stregatoare de parbriz. Nu prea isi permite sa vina mahmur la munca.

De fapt, nici unul dintre cei ce lucreaza acolo nu pune pe limba.

"Ne ia prin sondaj, ne baga fiola si daca ne prinde bauti ne trimite acasa. De tot", spune un muncitor care manuieste un flex de un metru lungime de parca ar fi creion.

Dupa doua ore de discutii, sunt paralizat de frig si frica, liftul nu mai vine si trebuie s-o iau pe scari. Dureaza sapte minute pe ceas, dar ajung pe pamant, unde-i cald si bine.



















205 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dar o poza cu cladirea? (Joi, 25 ianuarie 2007, 13:46)

    andrei [anonim]

    dar foto cu cladirea in sine, din exterior, nu puteati sa puneti? eu o stiu, insa poporul din afara nu. fotografi de doi bani, si asa pozele sunt slabute.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 25 ianuarie 2007, 14:13)

    tudor [anonim]

    Foarte buna observatie, andrei... Eu, care sunt din TM habar n-am cum arata cladirea asta. Oricum ma cam doare la pateu ce se intampla in bucale... nu m-as muta acolo nici pe un munte de bani, dar articolul asta chiar m-a facut curios sa vad "minunatia".
  • 0 (0 voturi)    
    a construi romaneste (Joi, 25 ianuarie 2007, 15:22)

    Marius [anonim]

    Bineinteles ca, in stil pur romanesc, se contruieste un mamut printre cladiri istorice. Va fi un fel de turnul Montmartre din Paris, o cladire disproportionata pentru locatia ei care va strica tot aspectul orasului. De ce nu invatzam de la altii mai cu experienta si sa construim si noi un cartier dedicat de cladiri de business, numai cu asa ceva? De ce trebuie sa stricam partile vechi ale oraselor?
    Dar, asa cum zice si Tudor, atata timp cat se intampla in bucuresti, care e un oras mizerabil oricum, nu prea-mi pasa. Dar macar la Cluj sa nu va apucati sa faceti asa ceva ca atunci chiar ar fi pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    vrem asa ceva si la TIMISOARA !!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 15:31)

    sorin [anonim]

    Invit investitorii sa faca o astfel de investitie si in Timisoara!
    ... caci Primarul in persoana lu' Dr. Eng. Gheorghe Ciuhandu
    nu este in stare sa faca nici macar o parcare subterana desi locuri bune ar fi destule.
    Sper ca ma citeste cine trebuie!

    In rest RESPECT pentru investitorii din Bucresti!
    chiar il merita !
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns la \ (Joi, 25 ianuarie 2007, 16:03)

    ideal [anonim]

    Domnul Marius....Probabil Dvs. doreati sa va referiti la Turnul Montparnasse...Chiar nu puteti sa va abtineti sa va dati cu parerea despre lucruri pe care nu le cunoasteti?
    Oricum, acel turn a fost o minune a tehnicii pentru anii in care a fost construit asa cum, probabil, este si acest bloc care se construieste aici. Oricum, din constructia Montparnass-ului parizienii au invatat o lectie: sa nu mai costruiasca zgarie nori in mijlocul targului si si-au facut cartier de zgarie nori pe muntii de gunoi de la marginea Parisului. Va veni si randul Bucurestiului...aveti putintica rabdare.
  • 0 (0 voturi)    
    pt #4 (sorin), asa ca intre timisoreni (Joi, 25 ianuarie 2007, 17:24)

    Lucian* [anonim]

    Sorine si mie mi-ar placea sa vad ceva zgarie nori prin Timisoara, dar nu uita ca ai 3 panze freatice pana sa ajungi la 40 de metri adancime. Asta este motivul pt care constructiile din Timi au temelia ceva mai diferita si toate constructiile ies mai scump.
    Jumatate de Timisoara a fost construita pe mlastini secate.

    Referitor la blocusor, ideal de la #5 are dreptate. Nu ai de ce sa construiesti blocuri turn in mijlocul orasului. Singura chestie care se vede ciudat din turnul Eiffel este chiar Turnul Montparnasse. Arata ca....de urat! Nu se integreaza deloc cu ce este in jur.
    Partea buna este ca se construieste! Construiesti, rulezi bani, dai de lucru la o multime de oameni din induistria orizontala, toti o duc mai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    la fel e (Joi, 25 ianuarie 2007, 17:50)

    andrei [anonim]

    la fel se prezinta si acest asa zis turn. e ca un c.. intr-o caldare, adica un monstru in mijlocul unor pitici. dar de, ca la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    ufff ... (Joi, 25 ianuarie 2007, 18:22)

    flo [anonim]

    Deocamdata investitia asta e unica in B./Ro., posibil sa fie ca nuca-n perete, dar trebuie sa se inceapa de undeva nu credeti?
    Restul zgarie norilor au sa apara treptat ...
    iar pana sa apara cartiere de zgarie nori o sa mai curga multa apa de Dambovita
    ;)


    PS: pt. Lucian: La BRD in Timisoara de ce s-a putut face parcare subterana langa Termal, pe malul Begai?
    Aaaaa... asta vreau sa stiu?
    Nu te supara dar betoane impermeabile s-au inventat de foarte multa vreme .... nu crezi?
  • 0 (0 voturi)    
    vor mai fi (Joi, 25 ianuarie 2007, 18:34)

    ela [anonim]

    Mishto cladirea! Incet, incet ne mai miscam si noi. Abia astept sa vad daca o sa iasa ceva si in Unirii la Esplanada, ca prea mult a laudat Videanu proiectul ala si acum nu se mai aude nimic de el....
  • 0 (0 voturi)    
    parcare subterana (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:15)

    dan [anonim]

    din ce scrie pe afisul din fata cladirii, aceasta ar avea doar 4
    nivele subterane. deja strazile din jur sunt "nenorocite" din
    cauza lipsei spatiilor de parcare. ar fi fost frumos sa fie un pic
    mai multe locuri disponibile. o sa fie un adevarat calvar sa
    lucrezi in zona
  • 0 (0 voturi)    
    eu n-as vrea asa ceva (Joi, 25 ianuarie 2007, 22:51)

    Mucles [anonim]

    Nu stiu cum dracu vreti voi asa deva in Timisoara. E un oras frumos caer nu merita stricat cu asa o cladire. Eu unul in Brasov nu vreau asa ceva. poate undeva la margine, daca se dezvolta un centru de afaceri poate, dar astea de obicei incep din buricul targului. In Brasov asa ceva nu are loc in buricul targului. Si cum a zis cineva mai jos, nu m-as muta in bucale nici pentru toti banii din visteria tarii ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt ardelenii cu ifose (Vineri, 26 ianuarie 2007, 2:15)

    Sictiritu` [anonim]

    N-aveti grija, n-o sa va strice nimeni minunatiile de orase.
    Ramaneti la cotetze integrate in peisaj.
  • 0 (0 voturi)    
    publicitate (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:33)

    marius [anonim]

    Articolul pare o prea-marire publicitara. Problema in zona, e cea vazuta de Dan. Primaria a aprobat o groaza de constructii f. mari, fara a avea asigurate locuri de parcare pe masura.
    Adica nu numai ca aparatorii intereselor cetatenilor, nu fac parcari dar si creeaza probleme prin aprobarile astea. Autorul articolului ar trebui sa caste ochii cand merge in strainatate sa vada daca vede vreo masina parcata pe linga marile cladiri de birouri. De ce ? Nu au masini ?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru TM (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:52)

    ElGiu [anonim]

    Lasa ca e frumos in Timisoara, fara nici un echipaj de politie, cu strazile facute praf si cu shina de tramvai la care se lucreaza de de o vesnicie mai dureaza o vesnicie pana se termina. Sunteti vai de capul vostru cu cersetori si tigani la toate semafoarele, tramvaie de varsta cu bunicu si trolebuze (pe limba voastra "fir", ca e prea complex termenul de trolebuz) din care curge rugina. Ramaneti la cotetzele voastre integrate in peisaj zicea cineva, si bine zicea. Daca nu aveatii Mall-ul ala erati uitati in secolul 17. Bine ca va luati voi de fiecare cladire din Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    concurs... (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:57)

    adi [anonim]

    cred ca toate solutiile se gasesc in concursuri cu tema data, in cazul nostru 'piata Victoriei'. si sa nu uitam ca in zona sunt o groaza de cladiri comuniste, nu prea 'aratoase', care fac aceasta piata 'monumentala'- cum de altfel sunt si altele in Bucuresti si nu numai.
  • 0 (0 voturi)    
    bucale vs. provincie (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:08)

    donache [anonim]

    Vad ca a inceput polemica Bucale vs. provincie :)) Mie personal imi plac foarte mult zgarie norii si sper ca vom avea si noi cativa, macar la Bucale daca nu in alte municipii din tara. Nici eu nu as sta in Bucale ptr. nimic in lume si prefer viata mai linistita din "provincie". Apropos, bucuresteni! De ce va simtiti voi buricul tarii? Ca nu meritati deloc. Mai bine taceti si construiti cateva zgarie nori (contribui si eu la polemica :)
  • 0 (0 voturi)    
    dar o poza cu cladirea? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:09)

    gabi [anonim]

    1) mi se pare incredibil: sint doi oameni care au citit articolul,
    s-au uitat pe fotografii si nu s-au prins ca sint si citeva imagini
    cu cladirea.
    2) nu cred ca-i articol publicitar, e doar un articol despre cea
    mai inalta cladire din bucuresti. si din tara, cred. daca aparea
    pe discovery la fel se punea problema, ca e publicitar? in
    schimb, e un articol slabut, scris, pe deasupra, si cu greseli
    de ortografie.
    3) sint vreo trei cititori care au grija sa ne spuna ca nu s-ar
    muta la bucuresti nici pentru un munte de bani. domnilor, v-a
    invitat autorul acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    polemica (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:30)

    din TM [anonim]

    Pt toti bucurestenii care au scos apa cu galeata din case in 2005 la inundatii: numai respect! E bun un zgarie-nori, poate va urcati pe el cand mai ploua sa nu va ia apa. Capitala de balta(la propriu)!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cladirea ABANK (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:18)

    ALEX [anonim]

    Eu sunt din provincue (din regat) dar traiesc in Bucuresti si am trait si la Paris, (chiar langa turnul din Montparnasse).
    Stiti ca Turnul Eifel este cea mai contestata cladire de catre parizieni? Dar cu toate astea este atractia principala a turismului , milioane de euro anual.
    Ideea este ca avem nevoie de diversitate, de otel si sticla langa cladirea interbelica. Sau poate ne dorim din nou o uniformizare comunista in care toate blocurile sunt la fel.
    Alternanta de stil, martime si imagine, face sarea si piperul unui oras.... Asta se invatat in ani buni de capitalism.
    si oricum ce astazi este periferie peste 10 ani va fi un centru.
    Mai bine am face ceva cu Lipscanii si l-am transforma intr-un cartier latin ca tot suntem numiti micul Paris.
  • 0 (0 voturi)    
    ce idee, sa strici Timisoara! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:57)

    vasile [anonim]

    Mi se pare o prostie sa strici Timisoara cu un cui banal din otel sticla si beton. Aia care aduc argument Turnul Eiffel cred ca sunt investitori imobiliari. Turnul Eiffel este "obiectiv turistic" datorita solutiilor tehnice deosebite pentru acel timp si pentru ca a fost conceput sa fie vizitat de public. Cine dracu' vine intr-o tara sa "viziteze" un cui banal, asa cum se pot gasi prin aproape toate tarile si care, in plus, nici macar nu are destinatia de a fi "vizitat"?
    Cei care permit constructia unor astfel de scarbosenii in mijlocul oraselor vechi sunt niste criminali! Ia incercati numai sa monitorizati traficul in zonele respective!
  • 0 (0 voturi)    
    trafic (Vineri, 26 ianuarie 2007, 14:28)

    marius [anonim]

    pentru cine nu intelege despre ce este vorba sa mearga putin pe Mihalache (zona BRD) si in continuare pe Buzesti si poate o sa inteleaga prin ce difera "buildingurile" noastre de cele din orasele care au primari.
  • 0 (0 voturi)    
    romani.. evoluati! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 16:15)

    MD [anonim]

    mai baietsi si fete, nascuti in Ro... eu-s din Chisinau.. si stau acum in Bucuresti... da ma doare in cot de unde e fiecare... din TM, din B, din CJ... Om sa shie... si jinu rashi!
    So construit o cladire de 24 de etaje in sec 21.. si mare branza.... in Chisinau exista blocuri de 24 de etaje din anii 80...
    Si ce credeti ca s-a scris vreun articol despre asta? Who cares? Poate era mare realizare daca se contruia prin anii 30 sau anii 50 la urma urmei.
    Hai sa gandim mai mare... ca doar facem parte din UE. Deja asta e zona la care trebuie sa ne referim - Europa, nu strada, satu sau orasu din care sunteti. Fiti si voi mai cosmopoliti... evoluati ce dracu...
  • 0 (0 voturi)    
    PT MD (Vineri, 26 ianuarie 2007, 16:38)

    tito [anonim]

    MD....si daca tu ai blocuri de 24 de etaje din '80 ...atunci dece vii si stai in Bucuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    tocmai, suntem in europa (Vineri, 26 ianuarie 2007, 18:24)

    adi [anonim]

    si tocmai, ca trebuie sa privim lucrurile mai cu bagare de seama. si inca ceva, dumneavoastra domnule din chisinau n as zice ca ati intrat in uniunea europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    despre caldir (Vineri, 26 ianuarie 2007, 21:16)

    eu [anonim]

    omu are dreptate...
    ce e asa grozav! suntem cu 100 de ani in urma....
    am facut caldiri monstru..pe orizonatala (vezi dormiroarele alesilor..aka Palatul Parlamentului)

    Romania e vai de ea!!!! Si sunt roman si imi pare rau sa spun asta..
  • 0 (0 voturi)    
    e facuta cumva de turci? (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 1:43)

    c. urumeu [anonim]

    cladirea cred ca este facuta de Ozer,o firma turceasca :)
  • 0 (0 voturi)    
    Re. dar o poza cu cladirea (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 13:19)

    andrei [anonim]

    cind am citit eu articolul si am vazut pozele nu erau puse foto cu cladirea propriu-zisa. le-au pus dupa ce am atras noi atentia. nu suntem chiar asa prosti, cum se grabesc unii sa arunce cu piatra.
  • 0 (0 voturi)    
    Lovituri de cutit in trupul Bucurestiului (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 15:09)

    seb [anonim]

    Si asa sfartecat de buldozerele subalternilor lui ceausescu care probabil si in momentul de fata isi fac veacul pe la comisiile de aprobare a proiectelor ce tin de dezvoltarea orasului, Bucurestiul devine un oras din ce in ce mai urat. revin la ceausescu si spun ca, probabil, visul lui de a transforma capitala intr-un oras hidos, tocmai se implineste pe aripi de fosti secretari de partid.

    privim nepasatori cum niste dezaxati lacomi accepta asemenea constructii in oras, nesustinute de infrastructura. nu vreau sa-mi inchipui cum o sa fie traficul in zona, probabil ca masinile clientilor firmelor care vor avea sediul in blocul ala odios vor parca pe banda a 2-a a bulevardului. desi nu avem spatiu, acceptam sa ne inghesuim dupa bunul plac al profitului rapid, intr-o tara in care angajatii nostri lucreaza impotriva noastra dand aprobari pe principiul 80/20, incorect in cazul functionarilor publici.

    mi se face greata cand vad negul acela oribil, crescand din acoperisul muzeului antipa. dezvoltarea orasului trebuie sa aiba totusi o strategie in spate, revin la cel mai simplu exemplu al bataii de joc: unde isi vor parca masinile cei care vor trebui sa ajunga in acea cladire, sute de masini pe zi probabil.

    in fiecare zi se infige cate o noua lovitura de cutit in spatele bucurestiului. lovituri implantate adanc de oameni care ar trebui sa dea aprobari de construire repectandu-ne pe noi nu vreo servieta de plastic umpluta cu praz.

    urmarile sunt oricum benefice. vom putea sa ne sufocam lent intr-un oras din ce in ce mai urat.

    iar articolul face toti banii investitorului. daca as fi fost un pic mai mare as fi putut sublinia cu markerul frazele pe care le gaseam simpatice pe vremuri in scanteia sau alte ziare ale vremurilor de curand apuse, teoretic.

    dan desliu are un urmas care ii continua versurile.

    "clipa stai opreste-ti zborul
    se pravale compresorul
    undeva langa guvern
    aproape de dumnezeu"

    sa vomit sau sa rad...
  • 0 (0 voturi)    
    macarale..rad in soare argintii macarale (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 18:47)

    citizen kane [anonim]

    unu : scriitura este incalificabila.. acest remake atat de reusit (cum bine observa semnatarul comentariului precedent) dupa articolele din Scanteia anilor '80 imi da fiori pe sira spinarii; gasesc electrizanta descrierea priceperii, curajului, abnegatiei, daruirii si spiritului de sacrificiu al personalului care participa trup si suflet (evident) la construirea capitalismului; comentariile despre muncitorii care "povestesc cu maxim respect de macaragiu" ma lasa mut de emotie..

    doi : cladirea, aceasta minune a tehnicii, macelareste deja aspectul pietei (e o problema estetica, dar se pare ca numai unii dintre noi o avem; deja incepem sa ne obisnuim cu plagile astea odioase de cladiri noi construite in zonele in care se potrivesc cel mai putin - gandesc ca poate fi si asta un criteriu de aprobare al proiectelor : cu cat sunt mai urate si mai aiurea amplasate cladirile, cu atat cresc sansele sa treaca proiectul de comisii); apoi problema ei practica e evidenta : traficul din zona se va transforma intr-un cosmar (ca si cand nu ar fi deja un cosmar in aproape tot Bucurestiul)
    ..absolut superb.. as dori sa transmit pe aceasta cale numai felicitari si urari de bine investitorilor, comisiilor care au aprobat proiectul, si oricui s-a mai implicat in a face acest vis maret si indraznet sa devina o realitate.
    chiar, cine este "compania detinatoare"? numele ei nu e mentionat in articol.
  • 0 (0 voturi)    
    super tare!!!! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 21:48)

    sears [anonim]

    DEMOLATI-O!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce gandire.... (Luni, 29 ianuarie 2007, 0:37)

    Adi [anonim]

    Ok wow....cladirea in primul rand nu e chiar mare, e chiar mica. 24 etaje? sa fim seriosi. Avem in plan pentru bucuresti deja proiectul Esplanada, care va construii de la 40 la posibil 70 de etaje, sema park de 40+, si mai avem in proiect alte cladiri peste 30 de etaje care vor incepe constructia in curand.

    Nu inteleg pe unii. Se plang ca nu au bani, slujbe, ca sunt saraci...dar cand vad cladiri asa se plang ca sunt urate. Urate unde? Comparat cu ce? Blocurile comuniste? Super cartierul nostru vechi "lipscani" care poate in 5 ani se vor incepe renovarile?

    Bucuresti e facut pentru capitalism oras european, speram ca eventual centru de afaceri principal in Est Europa. Lasati alte orase precum sighisoara, brasov, etc sa aiba cladiri istorice, aici in Bucuresti ne trebuie cladiri mari si multe.
  • 0 (0 voturi)    
    Adi... (Luni, 29 ianuarie 2007, 2:34)

    VAV [anonim]

    Ce bine ca nu are toata lumea (recte, cine conteaza) aceiasi parere cu tine... Altfel s-ar duce de rapa Bucurestiul de tot, si ar deveni un fel de complexu' Europa... ala cu mancare chinezeasca...

    E o gramada de loc liber in Bucuresti si imprejurimi, loc care ar trebui folosit inainte sa daramati cladirile valoroase din centru.


    V.
  • 0 (0 voturi)    
    Arhitectii Municipalitatii - un Club al Coruptiei! (Luni, 29 ianuarie 2007, 9:31)

    Dana [anonim]

    DNA-ul ignora cu buna stiinta coruptia arhitectilor de la nivelul Primariei Capitalei si a Primariilor de sector. Vezi Sectorul 1 unde dai spaga cu valiza pentru a ti se elibera PUG-ul in termen de 4 luni (termen legal: 30 de zile). Iar pentru Autorizatia de Construire mai ai de stat inca 6 luni (in functie de marimea spagii).

    Credeti ca cei de la DNA nu stiu de toate astea? Credeti ca primarul Chiliman nu a auzit de ele? Ei si?

    Oare ce spaga s-a dat pentru acel kitch care s-a construit pe unul din cele mai frumoase bulevarde din Bucuresti, Lascar Catargiu (vis-a-vis de Hotel Minerva)?

    DNA-ul se poate autoseziza in astfel de cazuri?
  • 0 (0 voturi)    
    cladire (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:42)

    Nana [anonim]

    Ce speriati sunt romanii de nou!!!! si isi dau cu parerea fara sa stie ce e la fata locului... poate e si vina celui care a scris articolul... trebuia sa precizeze ca aceasta cladire este amplasata la cativa metri de cladire BRD care are si ea cam 20 de etaje. Langa BRD mai exista un complex cu birouri si magazine noi. In nordul Bucurestiului marile companii si-au cumparat spatii pentru birouri si cladiri, in primul rand pentru ca este o investitie imobiliara avantajoasa (preturile cresc foarte mult in zona), iar in al 2-lea rand pentru ca aici au vad. Genul de firme pe care le gasiti in nordul Bucurestiului sunt bancile si companiile de telefonie mobila... Oamenii care locuiesc in zona (in cartierele Beller, Dorobanti, Ambasade, Primaverii, herastrau, Soseaua Nordului) isi permit sa ste ori la casa, ori in apartamente de peste 150mp utili (in zona pretul pe mp e intre 2000 si 7000 de euro). Pe ei nu-i incomodeaza marile cladiri, pentru ca sunt concentrate in anumite zone. Dar ii deranjeaza pe cei din Colentina...... Luati de exemplul orasul New York, care este unul dintre cele mai frumoase orase din lume. Acolo cladirile sunt imense (macar la televizor si tot ati vazut)... Pana la urma si omul face orasul mai interesant... Slabe sanse ca miticii bucuresteni sa se schimbe in niste oameni cu caracter....
  • 0 (0 voturi)    
    pt. nana (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:48)

    marius [anonim]

    asa zice orice agentie imobiliara. principala problema e ca nimeni nu s-a gandit la problemele de trafic. deja banda 1 e ocupata de masinile parcate la brd. mai incolo pe buzesti, la polizu, e dea dreptul debandada din cauza altor cladiri de birouri construite aiurea. am gresit, s-au gandit dar nu le-a pasat.
  • 0 (0 voturi)    
    spatii noi (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:01)

    nana [anonim]

    in primul rand, nu reprezint nici o agentie imobiliara. Locuiesc in Dorobanti. Toate aceste cladiri noi au parcare subterana daca nu stiai. Toate blocurile noi au garaj. asa ca nu te mai speria de nou....
  • 0 (0 voturi)    
    tot pt. nana (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:50)

    marius [anonim]

    draga nana, ia te rog frumos pe 182 din dorobanti pina la piata victoriei si admira masinile parcate in cele mai ciudate locuri, pt. ca aceste cladiri au parcari insuficiente pina si pentru management.
    daca prin absurd te duci cu masina, du-te intr-o zi de lucru si cauta un loc de parcare.
    evident e vina primariei, care functioneaza dupa principiul, dupa ei potopul.
    altfel noul asta e destul de vechi, si ceausescu a facut blocuri cu 2-3 locuri de parcare, si acum nu e bine.
    sunt curios cum o sa fie cand or sa faca banda rezervata pt. transportul in comun
  • 0 (0 voturi)    
    solutii? (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:36)

    titel [anonim]

    Pentru cei care isi fac griji pentru locurile de parcare. Nu uitati ca toate aceste cladiri de birouri se afla in/linga Piata Victoriei. Cind legea circulatiei se va aplica intradevar, iar unii vor lua amenzi zilnice pentru blocat benzile de circulatie, vor ajunge la concluzia ca e mai bine sa foloseasca metroul.
    Pentru cei care duc grija cladirilor vechi, eu nu cred ca au fost distruse cladiri de patrimoniu inscrise in catalogul de la M. Culturii. Acolo unde se ridica acest turn, a fost o cosmelie paraginita, retrocedata si vinduta de catre mostenitori. Nu arata chiar ca cinematograful Feroviarul (Grivita), dar nici mult nu mai avea. In alta ordine de idei, ce credeti ca i s-ar putea face cinematografului Grivita? Eu cred ca doar buldozerul rezolva zona aia.
    Pentru altii care zic ca 24 de etaje nu e mult. Atentie! Nu sunt 24 de etaje de bloc de locuinte. Sunt 24 de etaje care au 100 metri in total. Deci cam 4 metri si un pic pe etaj. Blocurile cu apartamente au 3 metri pe etaj. Deci...
    Pentru cei care propun solutii de a construi un cartier de afaceri (gen platforma Pipera, sau gen Defence, la altii), daca n-ai infrastructura... nu prea ai ce sa faci. Metroul in Defence s-a construit in paralal cu centrul.
    Pentru cei care cred ca spaga primeaza cind se dau autorizatii de construire pentru astfel de cladiri: nu neg ca nu exista un comision, o atentie, o maslina pe care de obicei o incaseaza cei mai de sus angajati din primarie, dar mai este un aspect aici: exista si niste taxe la oficial. Adica, cam cit credeti ca este taxa pentru autorizatia de construire si impozitul anual pe o astfel de cladire? Se poate compara cu banii pe care primaria i-ar incasa de la un Gigel cu o cosmelie plina de igrasie, trecuta prin 100 de cutremure, fie ea si istorica? Deci...
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:44)

    nana [anonim]

    Si atunci solutia ta este sa nu se mai construiasca nimic??? Sa ramanem la stadiul asta??? Aglomeratia din centru se datoreaza in mare parte blocurilor comuniste care NU au locuri de parcare(de exemplu cartierul Beller). Dar lumea e si foarte comoda in Bucuresti. Eu am masina si nu o folosesc decat in weekend, cand plec din Bucuresti. In rest merg pe jos, sau cu metroul daca am treaba prin oras. Si bicicleta ar fi un mijloc de transport util daca ar fi drumuri special amenajate si soferi si pietoni civilizati... Eu ca investitor, ma gandesc cum sa fac bani, nu? Cand vand sau inchiriez o cladire, o dau mai scump daca am si locuri de parcare... Intr-adevar, trebuie construite locuri de parcare de catre Primarie. Dar nu poti sa alungi investitorii doar pt ca nu sunt suficiente locuri de parcare. Cat despre autorizatiile date de primarie, mie mi se pare ca Primarul Sectorului I are grija ca spatiile verzi (vezi scandalul din parcul Floreasca) si de locuitorii din acest sector. E singurul care tine piept investitorului care vrea sa construiasca pe malul lacului Floreasca blocuri. Pana si pe Videanu l-a convins.... insa el se tine tare. Bravo!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ------------------------------------------------- (Joi, 1 martie 2007, 19:07)

    dan [anonim]

    sa stea linistit domnu din chisinau,ca se face din primavara alte cladiri mai mari(zgarie-norii),care vor avea 250 metrii,si o sa ai cada basca din cap daca o sa incerce sa se uite la ele
  • 0 (0 voturi)    
    Poze cu cladirea in stanga pozei de pe site (Vineri, 2 martie 2007, 18:30)

    Yo [anonim]

    Poze cu cladirea in stanga pozei de pe site
  • 0 (0 voturi)    
    cladire cu 25 de etaje la suprafata (Sâmbătă, 14 aprilie 2007, 16:53)

    lucian [anonim]

    cei drept........ o sa fie cea mai inalta cladire din bucuresti atunci cand va fi finalizata cu 120 de metri-cu spirala si o sa devanseze cea mai inalta cladire din bucuresti care are 104 m -cu spirala =acum........ dar va fi si cea mai moderna. DETALII BUCHAREST TOWER CENTER: SITUARE ; ION MIHALACHE ; INALTIME : 120 M. VOLUM: 735.000 METRI CUBI. ETAJE :25 SUPRAFATA SI 4 IN SUBTERAN. MATERII CONSTRUIRE : OTEL SI BETON ARMAT. REZISTENTA: CUTREMUR 8.3 GRADE RICHTER.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Marius (Miercuri, 20 iunie 2007, 17:09)

    Dorian [anonim]

    Stimabile,
    Turnul de care vorbesti tu in Paris se numeste Tour Montparnasse si Montmartre. El nu se afla printre cladiri vechi sau istorice ci langa gara cu acelasi nume.
  • 0 (0 voturi)    
    dezgust (Joi, 21 iunie 2007, 9:47)

    sandokan [anonim]

    Dezgust! Asta e cuvantul care imi defineste starea de spirit dupa ce am citit articolul plus comentariile.Cat de aroganti si frustrati pot fi cei din "provincie" in exprimare..... cu suficienta nejustificata de "provincial "care a vazut Buc doar in vizita de w/e sau doar la tv... daca Buc. este asa cum e ,aveti si voi o mare parte de vina ,,,,,,doar e plin de ""invaders" care vin din toate judetele ..la munca... aici se fac banii, aici sunt marile investitii,,, cind vrei sa faci ceva vii la"bucale".... dar asta e o alta problema ,,, Adevarat,ca ar fi mult mai bine sa avem si noi un cartier cu cladiri noi gen zgarie nori cum au francezii "La Defense",in rest NUMAI Respect pt tm si cj.suntet-ti varza!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru oricine------------ (Joi, 5 iulie 2007, 19:06)

    danutz [anonim]

    Romania nu poate trai numai cu cladiri istorice, avem sibiul si cred ca ajunge,Bucurestiul tine deocamdata romania si nu se compara cu alt oras ca nivel de dez. atat cat el (slab).
    Trebuie schimbat si ceva in tara asta macar la estetica,comunism a trecut ,da infatisarea nu sa schimbat in mare;
    Si e normal sa se construiasca atat de mult deoarece contribuie cel mai mult la PIB Romaniei 15%.(pib Romania(109 miliarde de euro)
    indiferent cum se construieste pe verticala sa-u pe orizontala atata timp cat nu afecteaza cladirile din jur si respect PUZ prezentat.
  • 0 (0 voturi)    
    BTC (Sâmbătă, 3 noiembrie 2007, 18:12)

    adrian [anonim]

    Oricum e unica nu numai in romania ci si in europa de S-E.,dar si cea mai inalta si oricum nare 120 metri ; Are 100m 25 etaje ori patru metri.....ce comentati ca se construieste cea mai inalta cl.din buc.langa un mon.istoric?adica ce monument?langa mon.BRD care si asa nu ie o cladire f.dreapta ca BTC...asadar ne dezvoltam economic!