Familia de Habsburg negociaza vanzarea Castelului Bran cu o "firma de peste Ocean"

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2007, 0:00


Presedintele CJ Brasov, Aristotel Cancescu, a sustinut, joi, intr-o conferinta de presa, ca Branul a fost vandut unei firme de peste ocean, deci oferta initiala de vanzare a castelului pentru 60 de milioane de euro a fost retrasa. El declara ca a fost instiintat de acest lucru, printr-un fax primit de la proprietarul Dominic de Habsburg.

Cancescu se lanseaza in afirmatii

"Deja e negociat cu o societate de peste ocean", spune Cancescu, sustinand ca urmeaza sa fie facuta o notificare, in acest sens, catre Ministerul Culturii.

El nu precizeaza, insa, de unde are certitudinea ca Branul a fost vandut.

"Am niste informatii ca lucrurile sunt destul de avansate. Sunt niste informatii care pot fi adevarate sau nu. (...) Parerea mea este ca se vor adeveri in urmatoarele zile", declara Cancescu.

Informatii neconfrmate

Ministerul Culturii, care detine dreptul de preemptiune asupra castelului Bran, il contrazice pe presedintele CJ Brasov, Aristotel Cancescu.

Secretarul de stat in Ministerul Culturii, Virgil Nitulescu, a declarat pentru HotNews.ro ca Branul nu a fost vandut, ca ministerul asteapta sa i se faca o oferta de pret din partea proprietarului castelului Bran si apoi va decide daca il va cumpara sau nu.

El a negat informatiile vehiculate potrivit carora ministerul ar fi facut o oferta de 100 de milioane de euro pentru cumpararea Castelului Bran.

"Proprietarul urmareste doar sa ridice pretul. A primit o oferta de 100 de milioane de euro de la niste americani. Poate sa primeasca oricate oferte vrea, dar cand va dori sa vanda castelul, va trebui sa vina tot la Ministerul Culturii, care are drept de preemptiune", ne-a declarat Virgil Nitulescu.

Intre timp, castelul Bran este evaluat de catre experti ai Ministerului Culturii. Pe baza acestei evaluari, Guvernul urmeaza sa decida daca isi va exercita dreptul de preemptiune pentru castelul Bran.















361 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    100 mil $ ? (Joi, 25 ianuarie 2007, 12:47)

    ciuciu [anonim]

    ah.. pai doar atata? eu credeam ca valoreaza 100 de MILIARDE de $. Sa mai tina la pret, ca doar nu o sa-l luam asa degeaba. Trebuie sa fie al tarii sa ramina aici. Daca il cumpara o firma americana si il duce in America? Nu raminem fara istorie?
    Ce o sa ne facem daca nu mai apartine statului Castelul Bran? O sa sufar pana la adanci batrineti.
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptam plata impozitelor! (Joi, 25 ianuarie 2007, 12:56)

    ioana [anonim]

    F. bine!
    Sa-l si vanda, cum zic ei, cu 100 mil EURO.
    Brasovenii asteapta, plata impozitului local, pe proprietate...si apoi plata ( 16 %), pe profitul tranzactiei imobiliare, ca doar cand au fost pusi in posesie, s-a evaluat de catre Statul Roman, proprietatea, nu?
    Uite asa ar trebui sa ne facem cu minim 15 mil. euro...fara sa platim noi 60...

    Oricum nu eram capabili sa profitam/dezvoltam/ beneficiem de pe urma mitului Dracula...
    Oricum statul investea in Castelul ala , fara control ( ca in orice restaurare)...si mai platea si o multime de "tanti"totdeauna sictirite care ar fi trebuit sa fie ghid/muzeograf ...
    Cata economie...si o firma care v-a plati constant un impozit semnificativ la bugetul local....
    Un proprietar care o sa fie responsabil de restaurarea Castelului..
    Super!
    Nici ca s-ar putea mai bine!
    Doar sa nu fie o gogoasa de-a sarantocilor mostenitori de Habsburg.........
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 12:56)

    miha_S [anonim]

    foarte bine..eu nu aveam chef sa dau bani ( BANII STATULUI SANT BANII NOSTRI!! SA FIE CLAR ) si oricum...castelul nu pleaca nicaieri!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Joi, 25 ianuarie 2007, 13:09)

    scancescu [anonim]

    Cancescu e "iepurele" familiei Habsburg, cum se spune in atletism? De ce lanseaza afirmatiile astea?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa il vinda linistiti la pretul asta (Joi, 25 ianuarie 2007, 14:16)

    Popescu [anonim]

    Daca cei din Brasov vor sa il cumpere la banii astia , sa plateasca ei pentru el.Suma este exagerat de mare.nu este corect sa platim noi toti suma asta.Si sa o impoziteze cladirea pentru 60 milioane euro
  • 0 (0 voturi)    
    Cacealma (Joi, 25 ianuarie 2007, 15:13)

    Cristian [anonim]

    Cine nu stie cum se fac afacerile (adica cum se poate da un tun) are ocazia sa invete de aici.Prima data se creeaza atmosfera: zvonuri, o oferta "minima", "negogierea" cu " un cumparator" care ofera mai mult, asteptarea ca sa pice "fraierul".Fiti siguri ca daca ofera cineva atatia bani cat se spune, este ori un mare tampit (dar cu bani, ceea ce nu cred) , ori un adevarat om de afaceri care stie ca trebuie sa mai investeasca bani si sa faca investitia rentabila.Ei de aici se schimba treaba.Daca cel care cumpara castelul reuseste sa faca investitia profitabila atunci va castiga intreaga zona a Brasovului si chiar Romania, fara sa investeasca nimic.Cumpararea unui astfel de castel duce la cheltuieli mari cu intretinerea, si proprietarii actuali stiu asta foarte bine.Adica bani cheltuiti anual ce nu vor fi recuperati.Sunt sigur ca au facut calcule.O sa vedeti peste cateva luni ca nu este nici un cumparator de "peste ocean" (adica de peste mari si tari), si daca totusi ar fi, sa-i dorim succes in recupararea investitiei.Noi oricum nu avem nimic de pierdut.Cu privire la "brand", odata cu cumpararea castelului nu poate cumpara si "brandul Vlad Tepes" si prin simplul fapt ca acesta din urma nu apartine Habsburgilor.In rest povesti ca sa "puna Botul" fraierii.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa plateasca intretinerea si apoi sal vanda (Joi, 25 ianuarie 2007, 15:55)

    vali [anonim]

    De ce nu pune nimeni problema , cat a costat intretinerea castelului, pina in momentul de fata , sa plateasca statului 100mil E intretinere si apoi sal vada cui doreste., sau sunt alte interese?.......
  • 0 (0 voturi)    
    cancescu spagarul (Joi, 25 ianuarie 2007, 15:56)

    edy [anonim]

    cine a fost in castelul Bran stie ca nu are vreo valoare imobilara deosebita. e o chestie doar de muzeu, iar cei ce stau in zona sau l-au vazut inainte de renovare stiu cati bani s-au bagat ca sa arate si asa cum este. sincer, ca persoana ce mai stiu cat de cat cam ce valoare poate avea o cladire, nu cred ca valoreaza mai mult de 1,5-2 mil euro maxim. din pacate suntem luati din nou de fraieri, iar tov cancescu asta are sigur comision procentual daca convinge fraierii sa-l cumpere. ar fi o mare tampenie sa se dea mai mult pe el. dar cum mare parte din banii statului asa se fura, nu ar fi de mirare... asa ca brasoveni si romani, stati la coada sa platiti impozitul ca tov cancescu vrea sa-si ia comisionul ce naiba!
  • 0 (0 voturi)    
    vreau dreptate imobiliara (Joi, 25 ianuarie 2007, 16:18)

    sempere [anonim]

    Nu mai suport nivelul chiriilor din Bucuresti. Ma intreb daca cineva poate face ceva impotriva acestei nesimtiri.

    Cum vi se pare anuntul acesta
    categoria inchirieri (garsoniera):
    >

    sau asta (tot garsoniera!):

    >

    si ia uitati exemplu si la 2 camere:

    >

    Oameni buni, voi ce salarii mai aveti, ca la preturile astea mie imi vine sa ma mut sub un pod sau in padure. Iar daca ma supar si mai tare, ma urc in autobuz si ma duc la cules de capsuni, decat sa stau in Bucuresti si sa ma oblige "piata", adica fondul locativ insuficient, sa imi dau tot salariul pe chirie.
  • 0 (0 voturi)    
    MDA (Joi, 25 ianuarie 2007, 16:45)

    sempere [anonim]

    multumesc hotnews ca mi-a trunchiat comentariul si nu se mai intelege nimic din el. Mai bine il cenzurati cu totul
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine... (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:46)

    cora [anonim]

    In curand o sa ne vindem toata tara...Suntem de rasul lumii...N-am cuvinte...
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutiaaaa!!!!!!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 22:42)

    george [anonim]

    Privind marile retrocedari situatia este alta.
    Retrocedarea Bran, Peles, 12.000ha padura catre fostul rege, 27.000ha padure Sturdzestilor sunt ilegale si lovite de nulitate absoluta, deoarece acestea apartin domeniului public al Statului Roman.
    In Constitutia Romaniei art 136 sta scris:
    "(4) Bunurile proprietate publica sunt inalienabile..."

    In art 11 din Legea 213/1998 sta scris:
    "Art. 11. - (1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile, dupa cum urmeaza:
    a) nu pot fi instrainate; ele pot fi date numai in administrare, concesionate sau inchiriate, in conditiile legii;
    (2) Actele juridice incheiate cu incalcarea prevederilor alin. (1) privind regimul juridic al bunurilor din domeniul public sunt lovite de nulitate absoluta. "

    In expunere de motive la legea promovata de guvern si respinsa de Curtea Constitutionala privind retrocedarea Pelesului, se spune:
    “Conform prevederilor art.11 din Legea nr.213/1998, bunurile aflate in domeniul public nu pot fi instrainate, nu pot fi supuse executarii silite si nu pot fi dobandite prin nici un mod de catre persoane fizice sau juridice. Avand in vedere acest regim special al bunurilor din domeniul public, precum si importanta social-culturala si economica a fostului domeniu Sinaia, este clar ca el trebuie sa ramana in proprietatea publica a statului”.

    Intrebare: Poate cineva incalca deliberat Constitutia?
    Invocand dreptul sacru asupra proprietatii trebuie stiut ca aceasta este garantata de Constitutie, in limitele prevederilor Constitutiei si nu invers.Deci nu poate fi invocat dreptul la proprietate incalcand Constitutia.
    Scandalul ar putea fi urias caci toate aceste retrocedari sunt nule de drept, oricand si oriunde.Trebuie doar un judecator care sa o constate si atunci guvernantii nostri s-ar afla intro situatie penibila, neavand solutii reale pentru rezolvarea situatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutiaaa!!! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2007, 9:49)

    george [anonim]

    Cititi mai multe la adresa:
    http://www.technorati.ro/node/83324