Guvernul intentioneaza sa mentina taxa de inmatriculare

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2007, 0:00


Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, se va intalni saptamana viitoare, la Bruxelles, cu reprezentantii directiei de taxe a Comisiei Europene pentru a discuta despre taxa de prima inmatriculare, introdusa de autoritatile romane si contestata vehement de reprezentantii UE. Vladescu a declarat, joi, ca Guvernul Romaniei intentioneaza sa mentina taxa de prima inmatriculare.

El a reafirmat ca taxa are ca scop protectia mediului prin limitarea inmatricularii de masini poluante si nu are caracter fiscal.

Declaratiile au fost facute la ministerul Finantelor, unde s-a aflat si premierul Tariceanu, care a vorbit despre folosirea banilor primiti de la Uniunea Europeana. Intrebat despre taxa de prima inmatriculare, Tariceanu a raspuns vizibil iritat ca aceasta tema nu face subiectul sedintei.


















60 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vlady (Joi, 25 ianuarie 2007, 19:55)

    marius [anonim]

    bai frate astia nu sunt normali.adica sar toti cu gura,ue le da suturi in fund dar ei nu se linistesc.nu pot simplu sa-si dea demisia si sa ne lase dracului in pace?
  • 0 (0 voturi)    
    LA MEETING (Joi, 25 ianuarie 2007, 19:57)

    CATA [anonim]

    FRATILOR HAIDETI SA REZOLVAM NOI CU TAXA, IN STRADA, SAMBATA 28 IANUARIE PIATA UNIVERSITATII, NU MAI FITI PROSTI ROMANI
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu !!!!!!!!!!!!!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:10)

    PASARE [anonim]

    Toate comentariile noastre trebuie sa ajunga la Directia de Taxe a Comisiei Europene - .............
  • 0 (0 voturi)    
    win win (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:23)

    Ezikel [anonim]

    Poporul Roman sufera de multe, dar si de unitate si coloana vertebrala. Daca aceasta taxa ramine in vigoare, marii hoti si de neam asupritori de la APIA vor avea numai de cistigat. Taxa ramine si ei vind mai multe masini, asa cum isi doresc, iar cind UE va pune statul roman la plata, cei de la APIA nu vor plati nimic,
    ci tot asupritul popor Roman. Si astfel poporul roman, acea clasa muncitoare saraca, va avea de suferit de doua ori, si fara posibilitatea de achizitona un autovehicul bun la preturi acceptabile si pus la plate de UE pentru ca altii au decis in locul lui. Taricene sa-ti ia gitul Base cit mai repede!!
  • 0 (0 voturi)    
    E-Mail !!!!!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 20:40)

    Pasare [anonim]

    Presedintele Parlamentului Europen :
    hpoettering@europarl.eu.int
  • 0 (0 voturi)    
    Daca Romania va pierde la Curtea Europeana, CINE VA PLATI AMENDA ?Ministrii si PrimulMinistru??? (Joi, 25 ianuarie 2007, 21:03)

    Popescu [anonim]

    In calitate de caetatean nu imi convine ca amneda sa fie suportata de la bugetul de stat.
    Primul ministru (dobitocul) sa plateasca pentru ca a stiut la ce se poate astepta.Unde este Legea raspunderii ministeriale?
    De ce o mina de MAFIOTI sa fie protejata si apoi sa plateasca un popor ca un tembel nu realizeaza la ce expune bugetul si credibilitatea tarii???
    DACA SE OPUNE SI ROMANIA VA FI AMNEDATA TARICEANU SI GASCA LUI DE TEMBELI SA PLATEASCA AMENDA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    TARICEANU SA PLATEASCA EVENTUALA AMENDA DIN PARTEA CURTII EUROPENE !!! (Joi, 25 ianuarie 2007, 21:16)

    Popescu [anonim]

    Nu este corect ca amaneda sa se spuorte de la bugetulde stat pentru ca unii vor sa fie ambitiosi pem spinarea altora.primul minsistru stia care sunt riscurile ASADAR SA PLATEASCA AMENDA IN SOLIDAR CU CEI CARE AU SUSTINUT TAXA.

    NU ESTE CORECT SA PLATIM NOI TOTI AMENDA CA UN GRUP DE MAFIOTI SA PROFITE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Joi, 25 ianuarie 2007, 21:31)

    alin [anonim]

    Chiar nu isi da seama ca nu-l mai suporta nimeni pe idiotu asta de Tariceanu cu taxele lui cu tot ?
    Sa-si dea dracului demisia odata ca nu-l mai vrea nimeni si numai rele a facut ! Ii doresc sa i se intample tot ce e mai rau in lumea asta !
  • 0 (0 voturi)    
    Patri(h)otii (Joi, 25 ianuarie 2007, 21:35)

    Pterodactilul [anonim]

    Sunt dispus sa vin pentru a protesta impotriva acestei taxe anti-cetatean roman. Propun Piata Universitatii, datorita simbolului(ca punct de intalnire), dupa care vom marsalui pana in Piata Victoriei (in fata Guvernului). Vom protesta pasnic. Sa nu ne mire interventia jandarmilor, in lipsa unei autorizatii. Dar vom dovedi ca nu putem inghiti orice, in ciuda politicii statului roman de a da salarii grase unor institutii pentru a ciomagi oamenii onesti, cu creier si coloana vertebrala.
  • 0 (0 voturi)    
    si mitraliera? (Joi, 25 ianuarie 2007, 21:55)

    Nicolaie Predescu [anonim]

    In Piata Universitatii, pe 28 ianuarie, de acord, dar de unde luam mitraliere?
  • 0 (0 voturi)    
    mars de protest (Joi, 25 ianuarie 2007, 22:16)

    ALEX [anonim]

    Oameni buni facem ceva si pentru noi sambata ori nu?chiar vreti sa-si bata joc nenorocitii astia de noi la nesfarsit.Sambata 8 IANUARIE PIATA UNIVERSITATII. JOS TAXA!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    reclamati la UE (Joi, 25 ianuarie 2007, 23:22)

    resp [anonim]

    UE inregistreaza reclamatiile oricarui cetatean. Scrieti si va veti convinge singuri, pt ca vi se raspunde dupa citeva zile si foarte documentat.
    Puneti mina si scrieti la urmatoarele adrese. Nimeni nu o sa o faca in locul nostru.
    Din ceea ce s-a scris aici in forum si din Cotidianul, iata adresele unde deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (5 adrese/ institutii):
    1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
    Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
    2) Comisia Europeana
    Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
    3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
    4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia european, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
    5) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
    Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
    fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/

    Scrieti in loc sa va lamentati la nesfirsit. Daca Ungaria a fost condamnata, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana si probabil si direct pe mail.
  • 0 (0 voturi)    
    E o mascarada... sunt niste incompetenti! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:26)

    Gealy [anonim]

    "Sebastian Vladescu a reafirmat ca taxa are ca scop protectia mediului prin limitarea inmatricularii de masini poluante si nu are caracter fiscal."
    Daca e asa cum afirma cretinul asta atunci de ce trebuie sa platim taxa prima de inmatriculare de aproape 200 Eur pentru o masina noua cu motor Euro 4? inteleg sa platesc pt o masina non euro, sau euro 1 sau sa zicem chiar si 2, insa de la Euro 3 in sus e o aberatie!
    Faza cu protectia mediului e praf in ochi dupa parerea mea.
    Sa va dau un exemplu si voi trageti concluzia: In anii trecuti Bursa mergea f bine, indicii buriseri cresteau, vuiau ziarele cat de rentabil e sa joci la bursa. Au vazut ca se invart bani multi si au marit impozitul si modul de calcul care se face numai ei stiu cum astfel incat sa iasa bani la greu de acolo fie ca pierzi sau castigi. Acum Bursa a scazut mult in tranzactii. Multi "si-au luat jucariile" si au plecat de pe Bursa.
    In ultimii 2 ani vanzarile de masini au crescut f mult in principal datorita lansarii Logan-ului si programului Rabla. Acum au introdus aceasta taxa tot ca sa le iasa bani la buget. Tot de la romanul care cheltuie 85% din salariu pe mancare, intretinere si taxe. In ianuarie vanzarile de masini de orice fel au scazut dramatic. Cei care au crezut ca vor da lovitura cu aceasta taxa isi vor da seama ca s-au inselat si o vor scoate singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    MARS de PROTEST (Vineri, 26 ianuarie 2007, 8:14)

    mars de protest [anonim]

    MARS DE PROTEST SAMBATA 28 IANUARIE PIATA UNIVERSITATII
  • 0 (0 voturi)    
    MARS de PROTEST (Vineri, 26 ianuarie 2007, 9:10)

    Andrei [anonim]

    SAMBATA 28 IANUARIE MARS DE PROTEST PIATA UNIVERSITATII.. JOS TAXA
  • 0 (0 voturi)    
    vin alegerile (Vineri, 26 ianuarie 2007, 9:18)

    Dodo [anonim]

    noi o sa platim taxa, ca nu prea avem de ales....
    dar o sa alegem..... si cei ce vor plati vor fi ei!
    sunt curios daca PNL va avea mai mult de 10% la urmatoarele alegeri.....
    mi-ar parea rau sa aiba soarta PNTCD... desi cu Tariceanu la conducere nu-i prea vad bine... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Ne vedem sambata (Vineri, 26 ianuarie 2007, 9:40)

    Ionescu [anonim]

    Sambata, 28 ian la ora 10 ne vedem toti in Piata Universitatii sa protestam impotriva acestei taxe stupide si impotriva acestor politicieni incapabili.
  • 0 (0 voturi)    
    CONFIRMARE (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:10)

    claudiu [anonim]

    deja am trimis vreo 50 de mailuri cu invitatii pentru sambata la universitate.astept raspuns pe gmail cu utilizatorul mje187 sa vedem cam cati ne adunam.(nu pot sa dau adresa exacta ca o cenzureaza ajtia, dar va prindeti voi)
  • 0 (0 voturi)    
    (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:14)

    Balauru Verde [anonim]

    in caz ca nu ma insel, duminica e 28 ianuarie ...

    Cand se tine pana la urma marsul ? vine careva ?
  • 0 (0 voturi)    
    greseala!!!!! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:35)

    Mihai [anonim]

    As vrea si eu sa pot sa fiu in bucuresti sa portestez... Sper sa fiti cati mai multi si sa vina presa, sa va vada o tara intreaga. Rusine clasei politice din romania!
    Insa este o mica greseala... pe calendarul meu arata ca sambata e 27 ianuarie. Bai... Hotarati-va si voi... ca induceti pe altii in eroare... cand e protestul? Sambata 27 sau duminica 28?
  • 0 (0 voturi)    
    28 Ianuarie sau 27 Ianuarie? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:38)

    L [anonim]

    Dragilor, sunt intru totul de acord cu voi si as veni si eu sambata daca as fi in tara. Nu se mai poate cu nesimtitii astia care s-au tot rotit la putere in ultimii ani.

    Totusi pentru buna ordine sambata este 27 ianuarie.

    Numai bine
  • 0 (0 voturi)    
    Vin si eu (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:38)

    Mada [anonim]

    O sa fiu si eu acolo! Sper numai sa nu fim doar 15 insi si in loc sa protestam, sa mergem la bere si sa comentam subiectul.

    Si cica "taxa nu are caracter fiscal"......pai nu....are caracter protectionist......doooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhh.
  • 0 (0 voturi)    
    SAM, 28 ian 07 ora 10 - Universitate!!!! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:40)

    conu [anonim]

    HAIDETI CU TOTIIIIIII


    SA ERADICAM HOTIA!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    astia chiar nu pricep (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:49)

    nelu [anonim]

    astia chiar nu pricep ca unul din fundamentele UE este libera circulatie a bunurilor, fara restrictii pentru membrii UE
  • 0 (0 voturi)    
    taxa lu peste (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:55)

    Eduard Iorga [anonim]

    fratilor ce calendar aveti ??? ....sambata este 27 ianuarie .... nu 28 ianuarie !!! Macar sa stie lumea exact cand sa vina, iar noi ne meritam soarta , in fiecare zi cresc preturile ( cica alinierea la UE ) , dar spuneti-mi si mie ce salarii au ei si ce salarii avem noi ???? Suntem de vina pentru ca ne lipseste curajul de a iesi in strada din nou si de a pune ordine in tarisoara asta , ne lipseste unitatea , ati vazut ce uniti sunt rromi ?? noi nu suntem asa si atunci o sa suferim in continuare , il doare in k.r pe tariceanu and co de ceea ce scriem noi acuma , vreti LIBERTATE SI O VIATA MAI BUNA ?? atunci haideti sa-i dam jos , insa sunt curios cati vor veni la acest miting !
  • 0 (0 voturi)    
    ref. intalnire (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:01)

    MP [anonim]

    Atentie!!!!! sambata suntem in 27 nu 28 ??? sa nu se confunde data .
  • 0 (0 voturi)    
    sambata protest (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:02)

    PROTEST [anonim]

    Sambata 27 ianuarie mars protest piata universitatii: jos taxa
    sa fim cati mai multi
  • 0 (0 voturi)    
    de-ar arde in iad Tariceanu cu tot guvernul lui (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:02)

    eu [anonim]

    EXCrochii astia ce conduc romania acum trebuie dati jos cu oricce pret. sunt cei mai mari hoti din 89 pina acum. sper sa nu-i maialeaga nimeni niciodata. Porci imputiti. Dati jos taxa sau dam jos guvernul
  • 0 (0 voturi)    
    Ba pricep. (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:04)

    mc [anonim]

    Ba pricep ei foarte bine.
  • 0 (0 voturi)    
    sambata 27 ianuarie (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:05)

    PROTEST [anonim]

    Sambata 27 ianuarie mars de protest piata universitatii
    Sa ne luam dreptul nostru
  • 0 (0 voturi)    
    SA BLOCAM DRUMURILE (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:05)

    noi toti [anonim]

    Haideti sa iesim pe soselele principale sa blocam drumurile pina cand vor "debloca" idiotii taxa de inmatriculare.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai avem pe cine vota (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:48)

    Mircea [anonim]

    Nu inteleg de ce ministru finantelor si premierul o tin intruna cu protectia mediului. De cele 70% dintre masinile non-euro care se afla in circulatie nu aminteste nimeni. Ele protejeaza mediul? Toata lumea vede adavaratele motive pentru care se mentine taxa de prima inmatriculare si totusi ne se face nimic. Sper ca un meeting de protest le va mai deschide ochii si nu se vor mai considera atat de intangibili!
  • 0 (0 voturi)    
    Jos patrihotii (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:53)

    mosu-alex [anonim]

    Dl Presedinte Basescu este un om dintr-o bucata, care merita tot respectul nostru. Banditii, indiferent de culoarea politica se unesc pentru a-l inlocui. Iliescu, Paunescu, Tariceanu, sunt interesati doar de pastrarea privilegiilor avute si pe vremea lui Ceausescu, pana in prezent. Acum vom iesi in strada pentru taxa de masini, cred ca in curand va trbui sa iesim pentru a ne apara presedintele... Eu traiesc in Germania, cred ca trebuie sa organzam ceva si in strainatate pentru a scapa Romania de mafioti. Ce face Directia Nationala Anticoruptie ?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa inmatriculare (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:59)

    valahul [anonim]

    S-a mai discutat acum citeva zile pe forum hotnews despre organizarea unui mitig.
    Am dat si eu o adresa de mail unde sa se confirme participarea.
    Ne-am strins 5 + ca fiecare mai vine cu citiva prieteni.
    O sa venim si noi in piata universitatii. Ora 11:00 e ok??
    Nu putem toleta bataia lor de jos. Sa isi dea demisia.
    Nu sintem chiar niste cirpe.
    Nu -i putem lasa sa isi promoveze interesele in dauna noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:01)

    xxx [anonim]

    @Ezikel - win win
    100% de acord cu ce ai zis asa ca nu mai repet...

    dupa cum am mai zis la o alta stire...vor tine taxa pana se va lua amenda de la bruxelles, pt ca nu ei platesc amenda ci indirect toata populatia...si pana atunci mai e ceva timp si afacerile lor vor merge pe roate...
  • 0 (0 voturi)    
    sa plateasca amenda din buzunarele sustinatorilor taxei (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:04)

    xxx [anonim]

    daca se va ajunge la amenda...
    nu sunt de acord ca sa se plateasca indirect de la toata populatia...
    sa plateasca doar sustinatorii taxei (ex. Tariceanu si restul)

    sa ii vad cum o sa manance numai colt de paine de acum inainte...
  • 0 (0 voturi)    
    intalnire sambata (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:05)

    focusul [anonim]

    daca as fi din bucuresti as veni si eu la intalnirea de sambata , sa le dau o dedicatie la conducatorii p..i
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeri pentru Parlamentul European (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:12)

    alegator [anonim]

    Bai baieti in mai vor fii alegerile pentru cei 35 de europarlamentari romani si vom merge la vot si abia astept sa NU votez cu listele lui Tariceanu si PNL.
    Avem deci sansa sa-i taxam pe Tariceanu si PNL foarte repede!
  • 0 (0 voturi)    
    cadere (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:13)

    xxx [anonim]

    sa cada ori TAXA ori GUVERNUL
    au de ales...dar nu prea mult ca paharul e cam plin, si incepe sa cam dea pe afara...
  • 0 (0 voturi)    
    jos cu taxa (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:13)

    antique [anonim]

    deci sambata 27 ianuarie ora 10 mars de protest in piata universitatii. am sa raspandesc anuntul si pe forumuri auto. din pacate sunt plecat in week din bucuresti, dar de sapt viitoare particip si eu!
  • 0 (0 voturi)    
    Meeting Sambata ora 11:00 Piata Universitatii (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:13)

    radu [anonim]

    Trimiteti la toti prietenii din lista cei care aveti Yahoo Messanger instalat...vb cu toti prietenii sa fim cat mai multi...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul primit de la Comisia Europeana (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:19)

    Beckalul [anonim]

    Matriculation Tax in Romanie - Reply to your email of 18/01/07 - Our ref. IN/C/07/2001 - D17109 (adica oameni serios cu numar de inregistrare si urmarire a oricarei petitii scrise..)

    Dear Mr. xxxxxxxx,
    Thank you for your email regarding the car registration tax in Romania.
    First of all, it must be noted that there is no harmonization at European Union level in the field of car registration taxes. Therefore, Member States may impose these taxes and decide unilaterally upon their levels and methods of calculation. Romania, thus, may also keep a car registration and set its levels as high as it sees fit, for example for environmental purposes (in Denmark, for example, a similar tax amounts to 180% of a vehicle's value).
    However, it must ensure that Article 90 of the EC Treaty is respected. Article 90 of the EC Treaty, as interpreted by the European Court of Justice, is breached if registration tax burdens used vehicles originating from other Member States more heavily than similar used vehicles already registered within the territory of the respective Member State
  • 0 (0 voturi)    
    ALEGERI PENTRU PARLAMENTUL EUROPEAN (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:19)

    bengosu [anonim]

    BRAVOOOO! ASA VOM FACE!

    Bai baieti in mai vor fii alegerile pentru cei 35 de europarlamentari romani si vom merge la vot si abia astept sa NU votez cu listele lui Tariceanu si PNL.
    Avem deci sansa sa-i taxam pe Tariceanu si PNL foarte repede!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns - pertea 2-a (datorita limitei de 2000 caractere per mesaj) (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:19)

    Beckalul [anonim]

    The Commission is aware of the Romanian car registration tax introduced by the Fiscal Code and indeed has serious concerns regarding certain aspects of its calculation. The Commission has put all the efforts to make Romania bring its legislation into compliance with Community law before the accession to the EU. Despite certain improvements Romanian legislation remains in breach of Community law. Since Romania has become a member of the EU the Commission may take an action against Romania on the basis of Article 226 of the EC Treaty by opening an infringement procedure, which may lead to bringing the proceedings before the European Court of Justice. The Commission will not hesitate to react in this way.

    In any event, I would like to draw you attention to the fact that the above-mentioned procedure is long and does not have a direct effect on a specific case. Only the Commission and a particular Member State are considered to be the parties in this procedure to the exclusion of a particular taxpayer. Therefore, in order to ensure that your rights are respected it would be in your interests to seek redress before national administrative or/and judicial authorities.

    I hope this information is useful to you.

    Yours sincerely,




    Micole Wieme

    Head of Unit

    ===================================

    Va las pe voi sa comentati - de retinut ca EU RASPUNDE si implicit CITESTE orice mail primit; am scris de 2 ori la APIA si inclusiv premierului; ce am trimis la Comisia Europeana si la Dn. Kuneva au primit si ei; evident spre deosebire de Comisia Europeana tovarasii hahalere si zdrente NU au raspuns nici pana acum (inclusiv APIA - care mai bine s-ar numi APIHZ - Asociatia de Protectie Internationala a Zdrentelor si Hahalelelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Caterinca (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:21)

    Marian [anonim]

    Vladescu asta crede ca-i poate prosti pe toti.
    El crede ca-i poate fraieri pe aia de la PE?!!
    Chiar crede ca-i poate prosti si pe aia cum ii prostete pe romani!??
    O adunatura de incompetenti in Guvernul ala, incepand de la Scarbiceanu si pana la Sifilina. Niste sifilitici!
  • 0 (0 voturi)    
    tariceilor!!!!!!!!!!! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:25)

    romanul [anonim]

    e datoria noastra a ROMANILOR sa cerem PRESEDINTELUI TARII demiterea acestui guvern de nesimtiti!!!!!!!!!! si alegera unuia de tehnocrati,nu de politicieni corupti ,murdari si incompetenti,care in 20 de ani n-au fost in stare sa creeze cadrul economic si legislativ,ca sa intram cu fruntea sus in EUROPA.Cu astia o mai bajbaim cativa ani,mai ne luam niste amenzi ca lumea -pentru nepuneri in posesie,pentru prima inmatriculare,pentru mediu-singura lor grija sa-si ia salarii de nu se poate si sa-si vada de afacerile personale-importuri de autoturisme,taiat de paduri,cumparat terenuri la greu.....SA SCOATEM NAGHINA DIN TARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne adunam cu toti (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:37)

    Marianul [anonim]

    Cand UE o sa aplice amenda (si asta va urma daca Vladescu nu scoate taxa) o sa o platim cu totii - si aia cu masina si aia fara.
  • 0 (0 voturi)    
    Vin si eu! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:02)

    Costachel [anonim]

    Vin si eu fratilor, incerc sa adun cativa scandaloti satui de hoti!
  • 0 (0 voturi)    
    in strada (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:05)

    chelu [anonim]

    Fratilor sambata avem ocazia sa ne luam dreptul inapoi, haideti sa nu ne lasam NU VA DATI LA FUND....E DREPTUL NOSTRU
  • 0 (0 voturi)    
    taxa inmatriculare (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:06)

    alin [anonim]

    salut
    desi ma gandeam sa imi cumpar o masina sh toate visele au fost spulberate de acesta hoarda de nemernici si nesimtiti care ne conduc. Dl Tariceanu habar nu are sa lege cateva fraze coerente si lipsite de grave greseli gramaticale si vine sa ne tina teorii economice,fiscale si sa dea sfaturi tuturor. Halal de premier, halal tara. Din pacate educatia si lipsa de bun simt ale multora ne trage inapoi atat de mult incat nici macar nu realizam impactul.
    In final as vrea sa spun ca totul vine de la lipsa de educatie si de la pregatirea profesionala EXTREM DE PROASTA a celor care ne conduc. Raman optimist dar cine stie pt cate vreme......
  • 0 (0 voturi)    
    taxa prima inmatriculare (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:09)

    SILVIU [anonim]

    Ce taxa de mediu? Pe autoturisme cu catalizator de euro 4? Partea proasta e ca handicapati precum ministrul de finante si zdreanta aia de la mediu ne cred tampiti pe toti.Sa puna taxe pe euro 2 sau non-euro mai inteleg, ar avea ceva logica, dar pe euro 3 si 4...Astia vor sa ne supuna cu orice pret, ca omul sarac si prost e cel mai usor de manipulat, mai crede amaratul in promisiunile lor.Asa ca Tariceanule mai las-o cu vrajeala asta de 2 lei vechi, toata lumea stie ca iti protejezi tu interesele in afaceri si te doare in cur de ala care vrea sa traiasca un pic mai bine. Ia taxa si bag-o unde stii tu mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    audi a 6 (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:16)

    Marian Stefan [anonim]

    ei au audi a6 (min.educatiei) noi nu putem cumpara o masina din cauza taxei, DAR NU UITATI NOI I-AM VOTAT,SI MAI VOTAM OARE?
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:19)

    Marian Stefan [anonim]

    NOI I-AM VOTAT,SA-I IUBIM!! SI SA-I MAI VOTAM
  • 0 (0 voturi)    
    Am trimis prin Yahoo Messanger (Vineri, 26 ianuarie 2007, 14:20)

    Revolutionarul [anonim]

    Am trimis prin Yahoo Messanger mesajul:

    Sambata, 27 ianuarie ora 10 hai sa ne intalnim in P-ta Universitatii sa manifestam impotriva taxei de inmatriculare pt masinile second-hand. Haide si tu si trimite mesajul asta la toti prietenii tai sa vina si ei sa umplem Piata Universitatii! Guvernul isi bate joc de noi!!!

    Trimiteti si voi sa umplem Piata Universitatii!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine sa le fie! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 18:31)

    awbdan [anonim]

    Sa si aduca aminte de unde au plecat ,domnii parlamentari au memoria scurta.as veni dar nu sunt din bucuresti. totusi nu am inteles ....cand e marsul sambata sau duminica? 28 e duminica !!!
    bafta si va tin pumnii. o sa ma uit la TV .
  • 0 (0 voturi)    
    MAINE MARS DE PROTEST (Vineri, 26 ianuarie 2007, 19:26)

    MAINE SA NE LUAM CE E AL NOSTR [anonim]

    FRATILOR HAIDETI SA REZOLVAM MAINE NU STATI ACASA CA NU E NUMAI TAXA, E SI VIATA ASTA DE CACAT PE CARE O DUCEM, GUVERNANTII NOSTRII ISI I-AU VW TOUAREG, SI NOI PLATIM TAXE.....BRAVO ROMANE CA IESTI PROST
  • 0 (0 voturi)    
    CARE SUNTE-TI DIN GALATI (Vineri, 26 ianuarie 2007, 19:29)

    GALATI [anonim]

    DACA SUNTE-TI DIN GALATI HAIDETI SA NE INTALNIM SI NOI MAINE LA 10 IN FATA PRIMARIEI. JOS TAXA, NU FITI LASI CUM AM FOST CONSIDERATI
  • 0 (0 voturi)    
    FARA TAXA (Vineri, 26 ianuarie 2007, 19:40)

    calu [anonim]

    ABIA ASTEPT MAINE SA LE VAD MUILE LA RAHATII DE GUVERNANTI, OR SA SE INTREBE ...CUM S-AU RASCULAT PROSTII? DAR PROSTII SUNT EI, NENOROCITII MAINE IN PIATA UNIVERSITATII. URAAAA ROMANIA DESTEPTATA.......
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIE impotriva TAXEI INMATRICULARE si impozitelor auto (Vineri, 26 ianuarie 2007, 20:53)

    korect [anonim]

    Petitie impotriva taxei de inmatriculare:

    http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html

    Petitia va fi inainta autoritatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIE impotriva TAXEI INMATRICULARE si impozitelor auto (Vineri, 26 ianuarie 2007, 20:55)

    korect [anonim]

    Petitie impotriva taxei de inmatriculare :


    romanianews.net/petitie-taxa-auto.html


    Petitia va fi inaintata autoritatilor
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIE stop TAXA INMATRICULARE si impozit auto (Vineri, 26 ianuarie 2007, 20:56)

    korect [anonim]

    Petitie impotriva taxei de inmatriculare :


    www.RomaniaNews.net/petitie-taxa-auto.html


    Petitia va fi inaintata autoritatilor

    Este nevoie de cat mai multe semnaturi !
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtirea guvernantilor (Luni, 29 ianuarie 2007, 18:56)

    cipri [anonim]

    Dupa cum se vede tariceanu are un grad foarte ridicat de nesimtire si din aceasta cauza nici nu vrea sa demisioneze si cu atat mai mult sa renunte la aceasta taxa absurda. Interesele lor primeaza, populatia nu conteaza decat la alegeri iar taxa nu va fi retrasa deoarece amenda va fi platita tot de prosti. Afacerile lor merg inainte iar de soarta celor multi ii doare fix in CUR.Macar daca iar durea la propriu cand stau cu curu in jeepurile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Rambo (Sâmbătă, 3 februarie 2007, 11:23)

    Rambo [anonim]

    frati romani !....daca aveti nevoie de mine chemati-ma !!!!! altfel nu rezolvati nimic!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa tariceanu-vladescu (Luni, 5 februarie 2007, 14:09)

    titi [anonim]

    Daca nu vreti sa cedati, dati-va demisiile, caci nici noi nu o vrem. Sau, cel mai bine, cautati-va alta tara, caci bani cu ce trai cred ca aveti deja, pentru mai multe generatii. Lasati sa vina si alti hoti la ciolan. PA!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de prima inmatriculare (Luni, 5 februarie 2007, 14:16)

    titi [anonim]

    Petitie impotriva taxei de inmatriculare :


    www.RomaniaNews.net/petitie-taxa-auto.html


    Petitia va fi inaintata autoritatilor

    Este nevoie de cat mai multe semnaturi !
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!!! (Miercuri, 7 februarie 2007, 11:00)

    piticu [anonim]

    Cum aplica ei aceasta taxa, cand nivelul economic deocamdata e foarte scazut, lumea, ma refer aici la majoritatea celor ce le aduc lor bani, nu isi prea permite sa dea 10-15000 EURO pe un autoturism cat de cat ok, si isi imbunatateste autoturismul non euro care il avem majoritatea, cu unul EURO 2 de exemplu, ceea ce inseamna o imbunatatire evidenta.Deci , mai pe scurt, sunt niste ............ cei care sustin taxa la nivelurile actuale.Nu merita nici macar sa respire aerul Romaniei! Ajung sa ii dau aici dreptate lui Vadim, si anume ca nu sunt suficiente puscarii care sa-i incapa pe ASTIA!....ca oameni nu sunt!