100% cu Robert Turcescu

Alina Mungiu-Pippidi: "Suntem in plin razboi civil"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2007, 0:00

Mungiu: "Se urmareste slabirea presedintelui"

Declaratiile din ultimul timp arata ca suntem intr-un plin razboi civil, a declarat Alina Mungiu-Pippidi la "100" (Realitatea TV). Inclusiv tentativa de rasturnare a presedintelui Basescu, chiar daca e clar pentru toata lumea ca Basescu ar fi reales in orice moment, se inscrie pe aceasta linie.

Alina Mungiu-Pippidi crede ca in zilele urmatoare "vom asista la atacuri la toate punctele pe care se presupune ca se sprijina presedintele urmarindu-se ca seful statului sa iasa slabit din aceasta criza pe care a provocat-o cu o strategie foarte prosta" . Din pacate, unele din aceste puncte sunt cele pe care se sprijina statul de drept: Justitie si Procuratura.

Deasemenea si atacurile la adresa TVR se vor inmulti desi Alina Mungiu crede ca "TVR nu este mai slab ca institutie de presa si mai obedient decat alte posturi de televiziune. TVR a fost la fel de obedient si cu premierul Tariceanu cum a fost si cu presedintele Basescu".

TVR, Rodica Culcer, Monica Macovei sau Codruta Kovesi vor fi supuse unui 'bombardament in acest zile".

"Parerea mea e ca o coabitare armoniasa din care sa rezulte o buna guvernare intre aceste tabere nu vom mai avea. Sugestia mea e sa se constituie o comisie de mediere care sa trateze un partaj civilizat si sa se hotarasca care e data la care ambele parti sunt gata sa mearga la divort.
De aceasta mi-as dori ca toate aceste partide sa participe la alegerile europene singure pentru ca de la aceste alegeri ar trebui sa plece o clarificare a spectrului nostru politic si nu sa avem iar tot felul de combinatii in care lumea sa nu mai stie cine e Ionescu sau Popescu", si-a incheiat argumentatia politologul Alina Mungiu-Pippidi.















109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:19)

    monica L [anonim]

    mda!.. ce ne sfatuiti? facem rezervede apa si alimente, medicamente? ne ducem copii si batrinii in munti? ne scoatem economiile din banci si-i ascundem prin gradina?
  • 0 (0 voturi)    
    Numai anticipatele (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:26)

    Silviu Muresan [anonim]

    Conjuratii ( Nomenklatura , Securitatea si Fanariotii) nu par a reusi sa'l suspende pe Presedinte; in ultima instanta va iesi Strada la rampa poate chiar cu steagurile gaurite.
    Chestiunea e ca relatiile de pe triunghiul Cotroceni-Victoria-Parlament sunt asa de ranite ca nu se poate imagina o cohabitare decenta, care sa asigure o guvernare eficienta azi, cand tara are asa mare nevoie de asa ceva. Dar pot Anticipatele sa fie declansate? Nu sunt nici Democrat, nici Liberal(ci cu un partid ne-inregistrat) dar cred ca ideal ar fi un guvern PD-PLD condus de un profesionist adevarat-Dl Stolojan. Mi'e greu sa cred ca Romania poate fi atat de norocoasa.
    SM
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:28)

    Marian [anonim]

    Tot ceea ce se intampla de cateva zile incoace reprezinta o bataie de joc la adresa romanilor. Probabil s-au abtinut cu greu inainte de 2007 sa nu sara la ciolan dar acum odata cu asigurarea intrarii in Europa lupta pentru ciolan e mai crancena ca niciodata. Si ei probabil se gandesc ca in mai ii vom vota din nou
  • 0 (0 voturi)    
    da' becali? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:30)

    hai [anonim]

    Fara legatura directa cu articolul.Nu vi se pare ciudat ca Becali s-a dat la fund ca sobolanul? Ciudat... Ma intreb de ce...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:30)

    Picior [anonim]

    Monica L., am o vaga nelamurire... Care este rostul comentariului tau? Ce relevanta are si ce exprima el? Aceeasi intrenare se pune mai tuturor raspundacilor forumisti care nu cunosc decat invectiva si irelevanta.
  • 0 (0 voturi)    
    e ok tipa ! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:34)

    Viorel [anonim]

    emisiunea a fost o gura de aer proaspat pentru cei care se uita cum la toate posturile private, toata lumea il manaca de viu pe basescu. lucrurile trebuie puse in ordine, iar madama le-a explicat foarte bine: departe de a fi perfect, basescu e cel care spijina lupta importiva marii coruptii si a gastilor care vor sa bage ce-a ramas din tara asta la ei in buzunar.
    turcescu a lasat mult din independenta lui in ultima vreme, iar argumentele lui de genul " toata presa a vociferat depre tvr, culcer, etc" au primit raspunsuri clare, logice si prezentate cu elocventa - bravo !
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Monica (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:41)

    Silviu Muresan [anonim]

    Monica,
    gura ta nu graieste departe; spune'mi spre ce munti te indrepti.
    poate vi si eu. am 2 veste anti-glont.
    SM
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de neuroni (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:49)

    codru vrabie [anonim]

    adica ne consumam cu totii, ne agitam, ne distrugem neuronii din cauza unor politicieni incapabili :( mai bine ne-am agita sa ne facem o firma profitabila, in loc sa comentam politica de pe dambovita...

    atunci, indiferent ce-ar spune si cat s'ar balacari politicienii, nu ne-am mai distruge neuronii, ci ne-am bucura de faptul ca putem ignora televizorul in favoarea altor distractii... in esenta, nu ne-ar mai fi atat de frica de "razboiul civil" si ne-ar durea la basca de luptele dintre palate...

    din punctul meu de vedere, cu cat ne agitam mai mult in fata acestor prostii, cu atat mai mult vor crede ca, de fapt, ne place si ne intereseaza balciul... prin urmare, tot asta ne vor oferi in continuare... pentru ca, din pacate, toti au gresit si gresesc, dar nu-si recunosc vina decat atunci cand le convine :(

    daca le-am arata ca nu ne impresioneaza balciul lor, daca nu ne-am mai agita atata, singurul lucru cu care ar mai reusi sa ne atraga atentia ar fi demisia de onoare, de fiecare data cand mai gresesc cate ceva... nu doar atunci cand le convine sa-si recunoasca o greseluta :(

    rezultatul net ar fi mai multi neuroni in viata, adica resurse in plus pentru punerea pe picioare a si mai multor afaceri profitabile, care sa ne aduca si mai multa bunastare independenta de balciul politic... de-asta zic, pacat de neuroni--si ai nostri, si ai lor--c'ar putea fi utilizati si la altceva decat nervi, suparari, atacuri ori razboaie...

    seara buna! --Codru
  • 0 (0 voturi)    
    Alina are dreptate. Trebuie partaj in Alianta. Si liste separate. (Vineri, 26 ianuarie 2007, 0:50)

    dan [anonim]

    Incredibil cat de deschisa e Realitatea! I-a permis sa zica ceva unuia care nu-l injura pe Basescu. Turcescu sa fie sanctionat sau premiat? La Antena 3 nici nu s-ar fi putut asa ceva. Acolo zici ca e regim militarizat.

    Mungiu are dreptate. Numai daca partidele merg pe liste separate vom sti care e adevarata putrere a pnl si a pd.vom vedea cate voturi obtine pcul lui voiculescu. si apoi sunt liberi sa faca ce aliante vor.
    si mai e ceva: votul uninominal. Absolut necesar. Trebuie renovata din temelii clasa politica. Parlamentu duhneste a hoit.
  • 0 (0 voturi)    
    Timisoara ! Ce mai stai??? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:04)

    Horia Cornescu [anonim]

    Da Timisoara, a sosit timpul sa termini ce ai inceput in 16 Dec 1989 in mare glorie si sub admiratia intregii lumi civilizate.
    A sosit timpul Timisoara sa te ridici din nou si nu uita sa strigi si Sibiu'lui, Constantei, Iasilor, Brasov'ului si Cluj'ului.
    Ajunge! Isi bat joc de noi din 1945 incoace si azi ne rad in nas.
    Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.
    HC
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam cine e Alina Pipidi (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:06)

    alex [anonim]

    de cand a ajuns o asemenea femeie sa isi supna parerea in cazurile astea... si dumneavoastra cei din presa sa o puneti pe prima pagina? de cand doamna pipidi este un purtator de cuvant al romaniei si al romanilor? de cand parerile ei ar trebui bagate in seama? Sa nu uitam toate scenetele si piesele ei de teatru de la alegeri.. cand facea parte din asa numita organizatie obiectiva!!
    Am ajuns rau daca suntem in situatia de a lua in serios o asemenea persoana!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Becali !!! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:19)

    Mircea [anonim]

    Dle Becali, de ce taci? Daca nu faci nimic acum, tot binele de pana acum se va sterge ca un burete.
    Partea buna a Romaniei e incoltita de Comunisti, Securistti si Escroci. Statul de Drept, justitia vor ramane un vis daca conjuratii vor castiga.
    A sosit momentul matale; te vei ridica la nivelul lui?
    M
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru un dolar gaurit (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:31)

    gerula [anonim]

    Turcescu are o marota: Rodica Culcer!!!
    A luat-o razna rau de tot "independentul" grizonant! Se indreapta si el catre Clubul Expiratilor.
    Ce ti-e si cu banii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarata Romanie (Vineri, 26 ianuarie 2007, 1:43)

    Dan [anonim]

    Acum se vede adevarata fata a celor care ne conduc.

    PC- si Voiculescu cei mai murdari politicieni posibili, santajisti, fosti informatori toti s-au adunat in partidul conservator. Apropo, Tariceanule de Antena 1 care ne intoxica cu pc si voiculscu n-ai nimic de spus?

    Psd, UDMR si PRM- o adunatura care reprezinta cica anumite segmente din populatie. de fapt se reprezinta pe ei in acapararea cat mai multor foloase

    PNL- partidul lui Patriciu si al importatorului de masini Tariceanu. reprezinta un grup de interese care trebuie protejat de legile tarii. Tariceanu este piatra de moara pentru Pnl.

    Pd-ul imi displace cel mai putin. a sustinut proiecte interesante si cel mai important o sustine pe Monica Macovei care clar parca este straina printre sarlatani de-alde Tariceanu, Voiculescu etc.

    Basescu- nu cred ca e asa nevinovat dar iarasi imi displace cel mai putin si chiar uneori imi place de el

    Cel mai bine draga clasa politica, dupa ce v-ati aratat inco o data masura mizera e sa ne dati sansa sa mai votam odata.. e drept ca o sa fim intr-o mare dilema dar haideti sa va aratam ce credem despre niste indivizi sub orice critica ca voi
  • 0 (0 voturi)    
    pt #8 (Vineri, 26 ianuarie 2007, 2:01)

    Nu chiar [anonim]

    pt #8 adevarat pana la un punct. chiar daca ai o firma care merge, nu rezolvi mare lucru. firmele concurentei primesc scutiri la datorii si contracte grase din bani publici, au contracte la negru si fiscul se face ca nu ii vede , dar tie iti vine de 10 ori pe luna in inspectie si iti da amenzi peste amenzi pentru fiecare virgula, ce te faci? nu te apuca toti nervii? Am exagerat putin dar cam asta e ideea in mare. Vrem sanse egale pentru toti iar coruptia nu permite acest lucru in nici un domeniu!
    E corect ca firmele de import masini noi sa aiba mai multe sanse decat firmele de import second-hand? E corect ca anumite marci de tigari (pe ce criterii e greu de spus) sa aiba afisaj stradal cu sigla la vedere desi legea interzice?
    E plin in jurul nostru de exemple.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Alex (Vineri, 26 ianuarie 2007, 3:20)

    VN [anonim]

    Dar cine dracul sunt Cristoiu, CTP, Voiculescu si alte specimene urat mirositoare. Astia toata ziua buna ziua la TV sa erijeze in "formatori de opinie", facatori de kkt ce sunt.
    Doamna Pipidi e un cetatean ca multi dintre noi, asta-i tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Pippidi e VARZA!!!! ACRA!!! (Vineri, 26 ianuarie 2007, 8:42)

    conu [anonim]

    Vai ce opinie interesanta ... divortata lu' peshte!

    Ce lamuriri si ce clarificari de bun simt!!!! Imi dau "lacrimile" vazand ca mai sunt astfel de "cetateni" printre noi....

    Dar, vai, parca cu 1 an in urma punea in scena o "opera" in care il facea pe Hristos homosexual ...

    N-are bunul simt macar sa dispara definitiv din viata publica .... si sa se duca la manastire (Eventual intr-o grota) sa uite de lume si lumea de ea!

    E batjocura lumii si atrage blestemul lui Dumnezeu peste noi!

    Ce tupeu! Mai ceva ca al lui Tariceanu!

    (atentie - am abordat persoana, nu ideile ei expirate, oricum, din cauza sursei)
  • 0 (0 voturi)    
    Vesti proaste pentru Romania (Vineri, 26 ianuarie 2007, 9:52)

    Lari [anonim]

    Vestea proasta este ca dupa aproape 17 ani, romanul nu a invatat prea multe si se bucura in continuare de carnatul si kilu' de orez pe care le primeste in momentele cheie ale existentei sale umile. LIPSA DE EDUCATIE SI DE INFORMARE sunt principalii inamici ai oamenilor. Din aceste lipsuri se hranesc parazitii pe care ii vedem toata ziua la televizor si care in curand ne vor "reprezenta" in Parlamentul European. Apelul meu catre confrati este sa gandeasca limpede, sa cantareasca bine toate aspectele si jocurile politice si sa nu se lase influentati de opiniile "avizate" ale mai marilor nostri reprezentanti. Si nu uitati un lucru esential: In aparitiile lor, politicienii spun ceea ce dorim noi sa auzim, dar fac tot ca ei; exemple avem cu gramada. Hai macar acum in ceasul din urma sa fim mai isteti decat ei!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce are basescu priza la public? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:17)

    un anonim [anonim]

    Daca intri in vreun sat al patriei noastre cu munti inalti si campii manoase (!?) si dai sa intri-n vorba cu oamenii locului, afli de-indata ca poporul moare de grija presedintelui... "Si ce mai face, domn Basescu, maica, ca am aflat ca vor sa mi ti-l hacuiasca liberalii ?", se trezeste spunand tata Floarea, nu ca ar interesa-o prea tare soarta prezidentului, dar asa a vazut ea ca trebuie sa discute cu domnisoarele de la Bucuresti... Iar daca mai apare si nea Gogu, dasteptul satului (care le stie pe toate ca sta seara tarziu pe la televizor, iar televizorul are cablu si prinde posturile lui Voiculescu si ale lui Vantu, ca posturile nationale sunt de mult, moarte), afli chiar si tu, daca nu stiai, ca domn presedinte Basescu trece prin momente grele, iar liberalii astia care au vandut tara, vor sa-i ia gatul singurului om care lupta cu coruptia... Nu conteaza ca langa el are fel de fel de oameni de afaceri care baga mana in sacii plini cu bani ai Statului... "Minciuni, maica, numai minciuni !", conchide tata Floarea pentru ca nu vrea sa afle in ce fel fura oamenii presedintelui... Ca este mai simplu pentru ea sau pentru nea Gogu sa creada ca tara este condusa de un om cinstit si crede lesne ca "singurul om cinstit" este chinuit de tradatori. Ca a vazut ea, si-n satul ei, ce a facut primarul si consilierii lui de-a lungul celor 17 ani de democratie... Prin urmare, nici nu ai cu cine sa vorbesti, ca oamenii locului o tin una si buna, pe-a lor... Dar daca stai de vorba cu carciumarul satului, cu doctorul, cu farmacistul, cu postasul, ori cu oamenii mai intreprinzatori de acolo care si-au deschis o afacere (si care sunt vazuti de ceilalti drept niste hoti !), constati ca ei sunt gata sa te stupeasca intre ochi daca le vorbesti de Basescu sau PD, ... Insa, daca aduci vorba de Tariceanu se lasa o liniste surprinzatoare din care, dupa putin timp, tragi concluzia ca omul se bucura de mult respect. asa ca,,,,,mai avem pana romanii vor intele ca singura sansa este librealismul!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred in Anonimi (Vineri, 26 ianuarie 2007, 10:55)

    gerula [anonim]

    pt. Anonimul de la pct. #19

    Si sigur nu esti M. Dinescu?
    Prea aveti discursuri asemanatoare si previzibile, cu o directie clara si mereu aceeasi, obositor de monotona!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum poate fi aceasta doamna atat de nesimtita? (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:06)

    un nemultumit [anonim]

    am vazut emisiunea si au fost cel putin doua chestii care m-au oripilat. doamna spunea ca ea este echidistanta si independenta. Motivatia: a sustinut PNTCD-ul si apoi alianta DA, si atata timp cat nu sustine de doua ori aceeasi formatiune este independenta. Chestia asta mie mi se pare ca este exact definitia traseismului, nu a impartialitatii. Impartial este cand nu sustii pe nimeni.
    Un alt comentariu, referitor la comunicatul Reuters privind situatia din Romania, dansa a spus ca nu a reusit sa vorbeasca cu ei sa le explice??? Adica in halul asta e presa internationala? Doamna Mungiu este singura sursa credibila din Romania?
    Jenant
  • 0 (0 voturi)    
    Sictir (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:13)

    Sictir [anonim]

    @anonim: Hai sictir ca nu taranii l-au votat pe Basescu. Se vede ca ai umblat doar in imaginatia ta pe la sat. Este o chestie infioratoare superioritatea cu care oamenii "ajunsi" se cosidera educati si mai considera si ca toti ceilalti sunt mai prosti.

    Oricum, facand abstractie de ce face Basescu, sa ai respect pentru Tariceanu inseamna ca esti un om fara respect de sine. Singurul motiv pentru care inteleg ca poti sa fii suporter Tariceanu este fiindca este contra lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Un dobitoc ... anonim (@19) (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:23)

    san lorenzo [anonim]

    Cand mi se face dor de Romania, intru pe Hot. news, si citesc comentariile afisate aici de "oameni" ca tine... Si nu vei crede! Imi trece. Pentru ca imi reamintesc, ca cei ca tine sunt majoritari inca in tara...
  • 0 (0 voturi)    
    pt @19 (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:37)

    suca [anonim]

    "mai avem pana romanii vor intele ca singura sansa este librealismul!"

    problema e ca acum nu prea avem un partid liberal autentic in care sa creada romanii. doar simpla titulatura nu-l face liberal.
    nu forta lucrurile mai mult de cat sunt ca pari ca ne iei de prosti....
  • 0 (0 voturi)    
    pt suca &Co (Vineri, 26 ianuarie 2007, 11:50)

    xxx [anonim]

    hopaaaaaa! au inviat pedeii pe site. duceti-va fratilor si va mai relaxati pe la muzee ca e weekend!
  • 0 (0 voturi)    
    d-na Mungiu-Pippidi abereaza intelectual (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:12)

    sempere [anonim]

    un razboi civil, asa cum foarte clar o indica numele sau, reprezinta o situatie de razboi in care sunt implicate nu forte armate ci POPULATIA CIVILA.
    Ca sa inteleaga ce e acela un un razboi civil ii recomand doamnei Mungiu o excursie pana la Bagdad, pentru ca am impresia ca in '92 cand a izbugnit razboiul CIVIL din Bosnia-Hertegovina avea alte preocupari si n-a apucat sa ia notite.
  • 0 (0 voturi)    
    pt xxx (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:14)

    suca [anonim]

    ai o problema cu mine sau ai norma de posturi?
    pt informatia ta, ca afinitate politica sunt liberal fara a fii membru de partid.

    apropo, tu ai scris postul asta din Antipa?:))
  • 0 (0 voturi)    
    pt sempere (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:22)

    suca [anonim]

    una la mana, nu stii ca se poate folosi si pe post de metafora?
    si doi la mana "Alti istorici definesc razboiul civil ca pe un conflict cu violenta sustinuta, de durata, intre factiuni organizate sau intre regiuni bine stabilite apartinand aceleiasi tari, indiferent daca acestea se manifesta sau nu prin actiuni militare."
    http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboi_civil

    cum s-ar spune, basescu dupa tine este dictator desi n-a impus nici-o lege in sensul acesta
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Dictatur%C4%83
    asta o accepti ca exprimare, nu?

    ti-am mai zis ca te legi de lucruri fara sa cunosti.
    voi chiar aveti norma de posturi pe zi?
    alfel nu-mi explic toate aberatiile astea...
  • 0 (0 voturi)    
    o idee... (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:37)

    daniel [anonim]

    Dincolo de chestiunea curenta, incerc o senzatie greu de definit in legatura cu dna Pippidi. Cel putin in ultima vreme, au existat cateva articole pe Hotnews in care dansa trata subiectul principal, articole care erau insotite si de comentarii ale cititorilor. Unele dintre aceste comentarii, dincolo de adulatie sau vehementa, erau realmente pertinente si un raspuns, o clarificare sau o justificare dupa caz din partea dnei Pippidi erau in mod logic asteptate.

    Nu am vazut insa niciodata vreun astfel de raspuns. Imi este foarte greu sa inteleg aceasta minima lipsa de contact, cata vreme dansa este (i.e. se considera) exponent al societatii civile, reprezentant al ei in fata altor entitati.

    In fine, sa respect buna traditie de forum si sa emit si propriile pareri despre dna Pippidi, in caz ca intereseaza pe cineva... Profesional vorbind, ca analist pare un om de la care avem numai de invatat. Ca om (definitorie in cazul asta este piesa dumneaei) nu imi inspira decat mila si repulsie.
  • 0 (0 voturi)    
    pt silviu muresan (Vineri, 26 ianuarie 2007, 12:42)

    monica L [anonim]

    silviu, bunicul meu avea mult pamint intr-o localitate la sud de bucegi. La retrocedare pe legea 118, primaria comunei i-a impropietarit definitiv pe "pretinii PSD" pe pamintul familiei mele iar mie mi-a dat partea mea de 5 ha pe platoul Bucegilor, unde e aer curat, iarba grasa si.. cam atit. Acolo m-as retrage daca vin guerillele... te invit bucuros la mine la mosie... apropo, am si eu o masca de gaze de la "apararea civila"...
  • 0 (0 voturi)    
    @suca (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:11)

    sempere [anonim]

    Conflictul dintre Palate e departe de a implica populatia civila! Habar n-ai tu ce e aia un razboi civil. Cred ca habar n-ai ce e ala un razboi!
    Si te rog sa ai un minim de respect pentru cei care nu au aceleasi opinii ca tine. Daca ai cu ce sa ma combati, ataca cu argumente, nu cu fraze de genul -"spui aberatii". Sau voi astia pro-Basescu nu stiti decat sa raspundeti ridicand tonul si jignind?
    Revenind la conceptul de "razboi civil", daca vrei sa afli cu ce se mananca iti recomand razboiul civil din Spania din anii 30.
    Cat despre idolul tau Basescu, a avut niste tentative dictatoriale, dar nu prea ii merge (demiterea lui Atanasiu, impunerea unui fals multipartidism, prin distrugerea lui Tariceanu si numirea prietenului Stolo la carma PNL, controlul serviciilor secrete, numirea altui prieten la SIE in schimbul unui pact cu PSD-ul, s.a.). Adica marinelul a tras toate sforile posibile sa acumuleze cat mai multe parghii ale puterii, asa cum face un dictator in devenire. Din fericire stabilitatea economica si conjunctura europeana nu fac posibila apartia unui dictator in Ro. Cred ca stii deja, acestia apar in situatii extreme, de exemplu ascensiunea lui Hitler a fost posibila pe fondul marii crize din anii 30. Chiar daca Ro e deocamdata in siguranta, orice tentativa trebuie combatuta si condamnata. Cum s-ar spune, sa nu-i permitme lui Basescu sa se intinda mai mult decat ii e plapuma.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrabia malai viseaza ... (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:21)

    Sami Goldman [anonim]

    Spun asta desi duduia in chestiune numai o vrabiuta nu e.
    Ma intreb de ce le permitem la tot felul de indivizi sa arunce asemenea chestii in viata publica ( a se vedea si "piesa"de teatru cu care ne-a cadorisit )
  • 0 (0 voturi)    
    se "umbla" la conturi (Vineri, 26 ianuarie 2007, 13:59)

    lucid [anonim]

    Ma mir ca nimeni nu a semnalat ca analista a dat "cheia" coalizarii monstruoase: procurorii, in conformitate cu legislatzia anti-spalare de bani din 2003, au inceput controlul la conturile celor implicatzi in diverse acte de coruptzie, inclusiv conturile lui TARICEANU si ale amicilor sai atat de vocali. D-aia s-a trezit Radu Stroe ca se atenteaza la "drepturile omului", cand mafia a realizat ca vine prapadul. Vorba dnei Mungiu: Basescu e vinovat ca a calcat pe mushuroi si acum libarcile au trecut la atac.
  • 0 (0 voturi)    
    pt suca (Vineri, 26 ianuarie 2007, 14:05)

    xxx [anonim]

    tu liberal???? poate liberal democrat de-al "robotului bolnav" - vorba ctp-ului!
  • 0 (0 voturi)    
    pt sempere (Vineri, 26 ianuarie 2007, 14:39)

    Vasile [anonim]

    Mai sempere, nu numai ca spui aberatii dar mai esti si greu de cap, nu intelegi nimic.
    Pe idiotul de Atanasiu Basescu l-a suspendat pt ca era cercetat penal in conformitate cu legea raspundarii ministeriale. Pana urma a demisionat singur.
    Seful SRI e de la PSD, cretin ce esti.
    Stolojan a dus PNLul unde este, si a fost ales de liberali. Iar Tariceanu va duce PNL in groapa.
  • 0 (0 voturi)    
    pt sempere (Vineri, 26 ianuarie 2007, 15:10)

    suca [anonim]

    hai ca discutam discutii
    uite o explicatie din dex
    "Razboi civil = lupta armata intre doua sau mai multe grupari politice de orientari diferite din interiorul unui stat in vederea schimbarii ordinii politice si de stat sau pentru mentinerea celei existente"
    cum am scris in mesajul anterior
    "Alti istorici definesc razboiul civil ca pe un conflict cu violenta sustinuta, de durata, intre factiuni organizate sau intre regiuni bine stabilite apartinand aceleiasi tari, indiferent daca acestea se manifesta sau nu prin actiuni militare."
    anunta-ma ce nu intelegi. si nu mai poza in victima tot timpul. mai bine ai fii mai atent in ce spui.
  • 0 (0 voturi)    
    suca (Vineri, 26 ianuarie 2007, 16:21)

    sempere [anonim]

    atata poti? sa dai un copy-paste din Dex?
    si vrei sa-ti dau dreptate ca Romania e "in plin razboi civil"? Wow. Ma duc sa-mi sap niste transee in spatele blocului...
  • 0 (0 voturi)    
    pt sempere (Vineri, 26 ianuarie 2007, 16:50)

    suca [anonim]

    pai altfel ca nu pricepi. oricum (gen tariceanu) nici cand e negru pe alb tu nu crezi... in fine
    oricum, cum ti-am spus de la inceput, "razboi civil" a fost folosit sa-i spunem ca o metafora.
    ti-am zic ca tu te legi de nimicuri incercand sa ascunzi defapt restul care-i mai important. asa cum mai deunazi te legai de 3 poze si asezarea lor in pagina care ar fii stirbit din prestigiul lui voiculescu sau vadim....
    ce pot sa-ti spun... ramai la ale tale. chiar nu mai vreau sa continui polemici cu tine pe forma cand tu nu vrei sa vezi fondul.
  • 0 (0 voturi)    
    alina sparge tot (Vineri, 26 ianuarie 2007, 17:30)

    oscar [anonim]

    Dupa esecul lamentabil cu Emilut,dupa ce a fost data afara de la TVR in 1997 in plin avant al Conv.Demacrate din cauza excesului de APENIE, aceasta doamna are un tipeu deosebit in a da verdicte in spiritul lui Nae Catavencu al carei urmas este ca presedinte ai ilustrei SAR.
    Ascris piese copiate dupa Codul lui Da Vinci,a parcurs mai multe burse intrrnationale pe banii statului si nu stie cum a iesit sef de promotie pe tara al absolventilor fac. de istorie sotul sau in anii 60-70. Pacat ca pe termen foarte scurt nu va mai incapea pe nici un ecran,nici macar pe plasma.
  • 0 (0 voturi)    
    Sempere si Oscar... (Vineri, 26 ianuarie 2007, 19:06)

    san lorenzo [anonim]

    Faceti parte din categoria tzatzelor isterice (de genul masculin)! Nu sunteti capabili sa venti cu argumente si in consecinta faceti ceea ce stiti mai bine: spume la gura cu mainile in sold. Improscati cu jigniri si invective pe toti cei care nu sunt de accord cu voi (gen VC Tudor - mentorul vostru)
    Pe voi nu va mai salveaza nici un doctor nici o cura! Logoreeici si ilogici, veti mai continua multa vreme sa "bantuiti" pe forum-uri, ca niste babe cu mintea ratacita, bolborosind blesteme si suduind in stanga si-n dreapta.... Asta e! Va trebui sa va mai suportam!
  • 0 (0 voturi)    
    cum iesim din cloaca? (Vineri, 2 februarie 2007, 14:39)

    cristina [anonim]

    ma lamureste si pe mine cineva ce se intampla defapt in aceasta tara?vad ca e un haos total si nimeni defapt nu ne da o informatie clara, concreta.