Regizorul Radu Jude - premiat la Festivalul de la Sundance

de M. Zidaru     HotNews.ro
Duminică, 28 ianuarie 2007, 0:00

Regizorul Radu Jude
Foto: Sundance Festival

Inca un premiu pentru cinematografia romaneasca. Filmul „Lampa cu caciula/ The Tube with a Hat”, realizat de Radu Jude, a primit Premiul Juriului la sectiunea „Scurtmetraj international”, intr-o festivitate desfasurata sambata noaptea in Utah (SUA).

Aceasta este prima participare a unui film romanesc la Sundance - cel mai important festival deicat filmelor independente, fondat de Robert Redford in 1981.

*** Vezi filmul lui Radu Jude

Peliculele care au luat cele mai importante premii la Sundance sunt "Padre Nuestro" (Marele Premiu pentru cel mai bun film) si "Manda Bala" (Cel mai bun documentar).

Cine este Radu Jude

Nascut in Bucuresti, in 1977, Radu Jude a absolvit in 2003 sectiunea Regie. A lucat ca asistent de regie la filme turnate in Bucuresti precum "Amen" (regia - Costa Gavras), "Moartea domnului Lazarescu (regia - Cristi Puiu) sau "Vacuums" (regia - Luke Creswell & Steve McNicholas).

Radu Jude a regizat cateva scurt-metraje, printre care se numara „Wrestling” (selectat in peste 20 de festivaluri internationale), „The Black Sea” (2004).



















400 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 28 ianuarie 2007, 11:28)

    Jukebox [anonim]

    excelent, felicitari Radu Jude
  • 0 (0 voturi)    
    bravo!! (Duminică, 28 ianuarie 2007, 12:37)

    citizen kane [anonim]

    si iata, inca o dovada ca regizorii romani tineri au intr-adevar ceva de spus;
    si filmul l-am vazut, e chiar tare;
    si totusi..anul acesta CNC refuza filmele lui Jude si al lui Cristi Puiu si acorda fondurile, ei, da, d-lui Sergiuuu Nicolaescuuu , acest matusalem al cinematografiei romane..what is wrong with you, people?
  • 0 (0 voturi)    
    alt film care arata mizeria romaniei (Duminică, 28 ianuarie 2007, 13:35)

    turistul [anonim]

    si in plus si un dictionar de injuraturi ...
  • 0 (0 voturi)    
    e un film fain (Duminică, 28 ianuarie 2007, 15:35)

    ginel [anonim]

    O fi Romania o tara mizerabila, dar nenea ala chiar se straduia sa ii faca viata mai buna lu' fisu', indiferent de probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    trist si zambaret (Duminică, 28 ianuarie 2007, 15:56)

    baruc [anonim]

    simplu si frumos. m-a intristat si m-a facut sa zambesc

    e de 14 ori mai frumos decat filmele de un milion de euro ale boului de nicolaescu

    ca sa nu mai vorbim de pusti........"ce-i alea tata?"

    belea
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI... (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:37)

    narcis [anonim]

    ...pentru film si pentru premiu! pacat ca viatza ii face pe unii sa se vorbeasca si altfel (vulgar) decat gandesc sau isi doresc ...
  • 0 (0 voturi)    
    Un crampei de viatza (Duminică, 28 ianuarie 2007, 19:16)

    Je [anonim]

    Cred ca asta si-a propus Radu Jude sa realizeze si nu pot sa spun ca a reusit, ci ca a facut-o magnific. Desi filmul nu il mai pot plasa in realitatile lumii de azi, ci cu cativa ani in spate - e adevarat, nu multi - felul cum reuseste sa pastreze echilibrul obiectiv al situatiei, fara a cadea in tragic sau fara a cadea in exagerare ilara, "sa facem haz de necaz", ii aduce o mare bila alba din partea mea.
    Este unul din putinii artisti de astazi care mi-a placut la prima vedere, tocmai prin faptul ca nu dramatizeaza inutil.
    "Ma Niculaie, unde mergem noi ma ?" ...


    Bravo Radu Jude !
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:35)

    oriana [anonim]

    Frumos si trist. Poate in curind vom depasii etapa limbajului de extrema vulgaritate care sa coloreze specific mediul descris. In rest numai de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    filme care nu se vad niciodata... (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:10)

    Cristi [anonim]

    ... cam din aceasta categorie face parte si filmul lui Radu Jude.
    Din ce cauza? Fiindca nu exista nici un interes, nici din partea TVR, nici a CNC etc.,nu de a promova, ci de arata publicului, cui o vrea sa vada, aceste filme. In schimb, Televiziunea Nationala ne inunda mai nou cu o gramada de filme europene (mai ales fratuzesti si britanice) care in majoritatea lor nu prea spun nimic mare lucru mai nimanui dintre telespectatorii romani (mai ales cele frantuzesti, cu "probleme" sindicale, cu lupta muncitorilor impotriva patronilor nemilosi si exploatatori... - ce mai, o varianta europeana a filmelor comuniste ale lui Sergiu Nicolaescu).
    In schimb, nu am avut ocazia sa vad pe TVR Cultural de pilda vreunul dintre filmele de scurt metraj facute in ultimii ani de tinerii cineasti. Nici macar "Un pachet de cafea..." al lui Puiu sau mediu-metrajul lui Porumboiu de acum doi ani... Suntem obligati sa facem rost de ele pe DVD-uri, sa ni le copiem intre noi (fiindca nici pe piata nu exista de cumparat).
    :((
  • 0 (0 voturi)    
    din casa (Luni, 19 februarie 2007, 13:54)

    maia florea [anonim]

    Filmul tau este mai mult decat binefacator pentru inima si suflet.Un pansamet pe o rana poate ca jeneaza,dar filmul tau alina.Buna Maia te felicita!