Conservatorii si liberalii dau inapoi in privinta suspendarii presedintelui

de D. Mihai     HotNews.ro
Duminică, 28 ianuarie 2007, 0:00


Partidele politice nehotarate inca daca sustin demersurile PSD de suspendare a presedintelui Traian Basescu urmeaza sa-si stabileasca o pozitie clara zilele acestea.

PC ar putea demara un demers propriu pentru suspendarea lui Basescu

Reactie neasteptata a conservatorilor. Secretarul general adjunct al PC, Codrin Stefanescu, a anuntat ca partidul sau nu sustine PSD-ul pentru ca nu exista nicio baza juridica in acest proces. In plus, el a anuntat ca PC asteapta argumente solide pentru a sustine un astfel de demers.

Totusi, Stefanescu a precizat ca PC ar putea demara, totusi, un demers propriu pentru suspendarea sefului statului.

Liberalii au anuntat ca studiaza problema

PNL nu se poate situa de aceeasi parte cu PSD in demersul de suspendare a presedintelui - a declarat purtatorul de cuvant al acestei formatiuni politice, Varujan Vosganian. El a anuntat, insa, ca aceasta chestiune este analizata in interiorul partidului, iar in urmatoarele zile PNL isi va clarifica pozitia pe aceasta tema.

"Trebuie sa vedem documentul PSD, sa ne arate daca este argumentat" - a anuntat Vosganian. El a mentionat ca PNL va trebui sa cerceteze daca actiunea PSD de suspendare a presedintelui este facuta ca PSD sa castige electorat sau este o actiune argumentata.

Varujan Vosganian si Codrin Stefanescu au facut aceste declaratii, duminica, in conferinte de presa separate, aceste momente fiind transmise in direct de televiziunile romanesti de stiri.

Reactia democratilor

Presedintele PD, Emil Boc, considera neintemeiat demersul Partidului Social Democrat de suspendare a presedintelui Traian Basescu. El a precizat, pentru Realitatea TV, ca aceasta initiativa "se va intoarce ca un bumerang" impotriva PSD. Mai mult, liderul democrat considera ca, in cazul in care PNL va sustine demersul PSD-ului de suspendare a presedintelui, Alianta D.A. "nu se mai justifica", iar ramanerea la guvernare devine "problematica".

PSD a finalizat actul de sesizare a Curtii Constitutionale privind suspendarea lui Basescu

Vicepresedintele PSD, Ilie Sarbu, a anuntat, duminica, intr-o conferinta de presa, ca sesizarea catre Curtea Constitutionala privind suspendarea din functie a presedintelui Traian Basescu este finalizata.

El a adaugat ca acest document va fi prezentat la sedinta de luni a partidului, fiind foarte posibil sa sufere anumite modificari. "Ideea este ca mergem mai departe, mergem pana la capat. Unde va fi acest capat vom vedea", a subliniat Ilie Sarbu



















63 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Multumim din inima PARTIDULUI (Duminică, 28 ianuarie 2007, 16:43)

    Gicu [anonim]

    Tovarase Felix, Tovarase Moliceanu va multumim din suflet ca ati dat dovada de un profund caracter constructiv si nu ati imputit parlamentul (si asa troznind comunism si frauda) cu putoarea voastra de ipocriti ce se gandesc DOAR la interesul propriu.

    Va multumim stimati tovarasi... tara va va fi profund recunoscatoare. Vede-v-as putrezind in la puscarie infractori de drept comun ce sunteti.

    Semneaza: un roman
  • 0 (0 voturi)    
    ciocu mic (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:12)

    ciocumic [anonim]

    au vrut sa-i arate lui Base ca daca vor il dau jos si ca prin canalele media pe care le detin prezinta ce adevar vor ei? acum Base sa fie baiat de comitet si sa nu mai faca atatea figuri, ciocu' mic acu noi suntem la putere cum spunea doamna de la PD
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-l dea odata jos (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:18)

    Camelia Alinoiu [anonim]

    pe presedintele acesta sub toata critica. Nu conteaza intrrumentul (PSD), important e sa scape Romania o data de acest presedinte neconstitutional. Nastase si PSD-ul sufacau tara, marinarul ba o flambeaza cu vodca, ba o strange direct de gat.
    Te-am rabdat destul, carmaciule, e vremea sa faci pasi ! Sper, pentru Romania, sa ii faci in cerc, intr-o celula.
  • 0 (0 voturi)    
    Patrulaterul oligarho comunist vs. Basescu (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:20)

    DANU [anonim]

    Tariceanu prinrefuzul de a organiza anticipate alaturi de PD , i-a salvat de la piere politica pe PCisti si pe PSDisti.
    In cazul PCului era clara disparitia lor de pe scena parlamentara , iar PSDUl avea sansa de a nu mai fi cel mai marepartid din Ro .

    Acum Tariceanu si gasca lui , subordonata gastii lui Patriciu , joaca "tare" :).
    Oricit as fi dorit sa fie mai bun decit Basescu ,se pare ca nu se poate sa iasa asa si pentru ca PNL-PC-PSD -PRM i-au dat lui Basescu o aura mai mare prin antiteza creata de patrulaterul politic de mai sus si pentru ca nu ai de ales politic decit intre doua rele , am decis sa aleg raul cel mai mic : BASESCU :).
    Multi o sa aleaga la fel , foarte multi .
    De aici si datul inapoi al patrulaterului oligarho-comunist.
  • 0 (0 voturi)    
    Sinuciderea PNL, PSD, PC (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:26)

    vlad [anonim]

    Inainte tovarasi!!! Martirizati-l pe Base si electoratul va va face
    praf la urmatoarea ocazie!

    Din afara tarii, pareti ca un cancer care roade Romania.

    O sa dispareti voi ce va umflati buzunarele.
  • 0 (0 voturi)    
    Pauza de gandire (Duminică, 28 ianuarie 2007, 17:47)

    Daniel Mircea [anonim]

    Partidele care au clamat intierea procedurii de suspendare a Presedintelui (oficial aceasta nu a inceput!), incearca manevre onorabile de oprire.
    Sper, doar ca negocierile sa nu opreasca si reformele din justitie (punctul nevralgic de la care a inceput scandalul).
  • 0 (0 voturi)    
    presedinte neconstitutional...??? (Duminică, 28 ianuarie 2007, 19:49)

    suca [anonim]

    asta ce este?
    voi chiar vorbiti ca sa va aflati intreaba sau aveti norma de posturi?

    doame ce argumente isi mai gasesc unii...
  • 0 (0 voturi)    
    JOS MARINARUL! (Duminică, 28 ianuarie 2007, 19:56)

    Catalin [anonim]

    sper ca marinarul scandalagiu sa primeasca o lectie usturatoare!
  • 0 (0 voturi)    
    Ma amuza copios si ma ingrozeste in acelasi timp (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:14)

    Dorelus [anonim]

    Nici nu stiu in care masura mai mult, insa uneori ma amuza si alteori ma ingrozeste ideea de a-l inlocui pe Basescu, presedintele 'betiv' care a baut candva un sprit, care bea sampanie de Anul Nou, si mai da si la altii :) taman cu nea Vacaroiu supranumit "Saniuta" (si asta nu de la mijlocul de transport al mosului :))
    Dar asta este cei care se gandesc sa fie de acord cu suspendarea chiar nu inteleg cine il va inlocui :(
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Catalin (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:18)

    Dorelus [anonim]

    Ma tem ca lectia usturatoare o vom primi noi daca il chiar suspendam. Dar asta este unii nu vor un presedinte care sa comenteze, vor unul diplomat cum am mai avut, unul cu prestanta cum am mai avut, unul care sa zambeasca frumos si sa nu faca nimic cum am mai avut. Eu personal vreau un presedinte care sa faca scandal cu orice ocazie in care vre-unul din cei ce conduc franele tarii si numai ca se pare ca va calca stramb. Vreau un presedinte puternic care sa le poata da peste nas. Si spun ca vreau un presedinte puternic pentru ca doar pe el il pot controla prin votul meu, cu partidele si aliantele indiferent ca se numeau CDR sau DA m-am cam ars (pe celelalte PSD+PUR PRM nici nu le includ nu le-am votat niciodata) Dar asta este fiecare cu preferintele lor
  • 0 (0 voturi)    
    Jos PRM - ul ne-constitutional ! (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:31)

    Ion@Maria [anonim]

    sa nu mai faca gat in parlament de 17 ani fara sa scoata nicio lege anti-coruptie de cand sunt ei pe pamantul asta !
  • 0 (0 voturi)    
    JOS MINCINOSUL ! (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:34)

    JOS PNL ! [anonim]

    Protectorul infractorilor, sustinut de triunghiul rosu PSD-PC-PRM
  • 0 (0 voturi)    
    Suspendarea (Duminică, 28 ianuarie 2007, 20:51)

    Old man [anonim]

    Din ceea ce se vede,actiunea de demarare a procedurilor de suspendare a presedintelui anuntata cu atata tam-tam seamana acum cu fabula aia versificata,cu racul, broasca si cu stiuca si sacul de grau. Fiecare trage cum este invatat sau unde il mana interesul si totul o sa fie un balon de sapun care o sa se sparga sub cupola Parlamentului.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai rau ca Basecsu (Duminică, 28 ianuarie 2007, 21:15)

    ALex [anonim]

    Trist este ca, in ciuda calitatii jalnice a basedintelui, nu prea imi imaginez cine ar putea sa vina in locul lui. Poate ca a venit vremea sa luam un presedinte strain :) . Globalizare, frate!


    Sau poate Isarescu. A mai aparut el intr'o situatie de criza.


    Jos cu marineru / Punem sus bancheru!!
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie online Pro Basescu la http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html (Duminică, 28 ianuarie 2007, 21:15)

    Florin T [anonim]

    Frati romani,

    Am deschis o petitie online pentru sustinere Presedintelui Basescu in incercarea sa de a face ceva pentru tara noastra.

    http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html

    Sunt un roman care a plecat in era PSD peste hotare sa isi faca un rost si care acum vrea sa se intoarca acasa. Si primul motiv pentru care vreau sa ma intorc este faptul ca exista oameni ca Basescu, ca Monica Macovei si altii care intr-adevar vor sa faca ceva pentru tara noastra astfel incat sa simti ca esti mandru de tara ta acasa sau peste hotare.

    Ori daca si pe acestia hotii de la PSD PRM si PC impreuna cu cei de la PNL care ii sprijina tacit vor sa ii suspende, singura solutie este sa luam macar noi pozitie, cei care mai au o coloana vertebrala dreapta.

    Sa lasam defectele marunte ale acestor oameni la o parte(fara de care nu ar mai fi oameni) si sa observam linia generala pe care merg in politica. Atunci vom vedea ca acesti oameni sunt salvarea noastra de la un vesnic neocomunism.

    Acesti oameni care spun un NU raspicat hotiei si coruptiei merita sprijinul nostru pana in panzele albe, pentru ca nu prea mai exista altii ca ei in politica noastra.

    Asa ca mergeti la

    http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html

    si votati pentru demnitate si normalitate! Votati pentru a le arata "alesilor" neocomunisti cine detine puterea in tara asta!

    Cu respect

    Florin T.
  • 0 (0 voturi)    
    diversiune (Duminică, 28 ianuarie 2007, 21:18)

    suca [anonim]

    a fost o simpla diversiune sa ne atraga atentia de la gafa lui tariceanu. doar ii sunt datori lui patriciu, nu?:)
    oricum maine o sa vedem un teatru pe cinste. o sa vedem un psd si un prm suparati pe pc ca i-a lasat balta si o sa-l atentioneze pe base ca il iarta si or sa fie cu ochii pe el.
    si cu asta fiind spuse ei au ramas cu tariceanu care le face toate poftele ca doar l-au scapat. iar tariceanu o sa-si vada de afacerile lui si ale lui patriciu tot la fel de linistit.

    eu sper ca basescu va merge in parlament asa cum a promis sa spuna tot ce stie. sa nu se ascunda dupa treaba asta

    iar psd-ul o sa piarda din electoratul care-l mai avea cu asemenea fas:)
  • 0 (0 voturi)    
    PC istii sint niste tradatori, partid de buzunar... (Duminică, 28 ianuarie 2007, 21:32)

    Popescu [anonim]

    Niste nulitati.Au in singe trdarea :PSD, Alianta , Seres.
    Tradeaza tot.Chiar si intre ei se tradeaza.
    APUCATURILE LUI FELIX...

    Un politician nu prea zdravan (Vadim) afirma citeodata "limbrici".
    Astia sint de fapt niste microbi....
  • 0 (0 voturi)    
    Patriotarzii zgomotosi... (Duminică, 28 ianuarie 2007, 23:10)

    Nu conteaza [anonim]

    ...devin plictisitori. M-am saturat sa tot citesc "Frati romani, avem un presedinte care face ceva pentru tara asta, sa-l sprijinim!!!". Da, a facut! Scandal!

    Mai oameni buni, parca ati fi in piesele lui Caragiale, zau asa. Nu e suficent ca politicienii par desprinsi din cartile lui Nenea Iancu, hai sa fie si romanul forumist un "Cetatean turmentat".

    D-le Tudose (nr. 15), ineptia numita petitie on-line pe care ati creat-o (si alti 35 de persoane cu idei asemenatoare au semnat-o la ora aceasta) este de un penibil nemaiintalnit. Ca si Dvs. Cum puteti spune ca ati plecat din tara si acum faceti campanii de romanism sforaitor de pe unde sunteti. Cred ca n-aveti idee cat de "distractiv" este sa traiesti intr-o tara in care presedintele are o placere deosebita de a lansa un scandal politic de cate ori prinde ocazia. E penibil!

    Mai lasati prostiile si mai vedeti-va si de treaba. Nu mai debitati ineptii pe Internet ca va faceti de cacao mai rau decat sunteti acum.
  • 0 (0 voturi)    
    frustrarea si furia in fata mizeriei clasei politice sunt intemeiate (Duminică, 28 ianuarie 2007, 23:11)

    Liviu M [anonim]

    Hai sa incercam sa incepem de undeva sa facem o curatenie!
    Oare nu s-a ajuns de aici pentru ca noi, electoratul, ne-am delasat?Ne-am scarbit, ne-am amagit ca poate-poate se vor face si ei odata oameni mari si responsabili?
    Poate a venit momentul sa renuntam la heirupisme si sa facem mai intai ordine in ograda noastra. Cand electoratul Roman va deveni el insusi responsabil (prin asta inteleg ACTIV, INFORMAT, NEINDURATOR si UNIT) atunci clasa politica va fi OBLIGATA sa se reformeze sau va disparea cu totul! Ei intre ei nu se vor curata niciodata de lichele....
    Am creat un blog pe yahoo (e temporar, sper ca hotnews sa ne puna la dispozitie un blog pe site-ul lor) unde sa putem dezbate IDEI si SOLUTII, dar mai ales unde sa ne descoperim, sa invatam sa comunicam si mai ales SA INVATAM SA VORBIM CU O SINGURA VOCE! Blogul este deschis pentru orice cetatean Roman care vrea sa se implice.

    adresa este urmatoarea: http://360.yahoo.com/mlkoby

    datia acest link si altora care ar putea fi interesati!
  • 0 (0 voturi)    
    jos marinarul! (Luni, 29 ianuarie 2007, 0:15)

    Alex [anonim]

    Nu va faceti iluzii, marinarul va primi o palma zdravana in Parlament. Ma intreb daca, peste ani, cei care-l sustin acum atat de frenetic pe scandalagiu nu vor avea un sentiment de jena... privind in urma si vazand ce lichea politica au sprijinit! Sau.. vor uita si vor sustine la fel de frenetic si pe altii?... Avem nevoie de presedinte scandalagiu? Nu cred! Unde ati mai vazut asa ceva in UE? Stiti ce urmeaza? Marinarul va iesi public cu declaratii in care-i va "condamna" pe cei ce provoaca scandal! Punem pariu?
  • 0 (0 voturi)    
    Popescu si Alex, adevaratii netoti ai mamei Omida! (Luni, 29 ianuarie 2007, 2:10)

    san lorenzo [anonim]

    Iar voi?! Sunteti "impreuna" sau ..?!
    Iar in prima linie la prosteli si maimutareli pe forum!
    Cum le stiti pe toate ca niste oameni mari (mai putin limba romana, dar pe voi baieti de cartier, nu va deranjeaza, puteti sa traiti si asa!)
    Aveti o neobosita vointa de a abera pe marginea tuturor subiectelor! Latrati si bateti campii la orice ora din zi si din noapte, week-end sau zi lucratoare! As fi curios sa cunosc doi gogomani ca voi! Din curiozitate pur stiintifica! Mare ti-e gradina Doamne!
  • 0 (0 voturi)    
    il sustin pe base (Luni, 29 ianuarie 2007, 5:03)

    danniel [anonim]

    poate o fi lichea cum zici tu sau ma rog ce ma izic si altii dar e singurul care l-a pus la punct pe rusul ala in parlamentul europei.si nu numai asta.
    dc nu era el acum toti erati la cantarea romaniei la nastase.si o fi el tampit si mai da cate o asfalt de turnat la prieteni dar alternativa e sa lucrati ptr patriciu, felix, vantu si alti mari capitalisti ai romaniei.si nu pe cat ucreaza tariceanu.cam asta e alternativa voastra pe acolo
  • 0 (0 voturi)    
    fireste.... (Luni, 29 ianuarie 2007, 8:44)

    un Ardelean [anonim]

    pai e foarte clar...in situatia in care se voteaza in parlament pentru suspendare shi SIGUR la referendum e confirmat BASE se duce la dracu shandramaua ...adio loc caldut din parlament......
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu este trafic de influenta......... (Luni, 29 ianuarie 2007, 9:59)

    xxx [anonim]

    citat din cotidianul:
    "Telefonul asta e mai clar decit biletul lui Patriciu trimis de Tariceanu presedintelui. Basescu, spune Elena Udrea, a aruncat dupa ea cu hirtia, revoltat ca „asa intelege mafia sa conduca tara asta“. Emil Boc, spune inregistrarea, nu a dat cu celularul dupa Liviu Man, revoltat ca asa intelege mafia sa conduca orasul asta. Din contra, „nesantajabilul“ l-a rugat pe „maestru“ sa-i trimita numarul de registratura al cererii. Intuia sau nu ca formularul o sa primeasca respins, Emil Boc l-a acceptat pe firul scurt. "
    DE DATA ASTA DE CE NU APARE KOVESI SA COMENTEZE "TEORETIC"???
    FORUMISTILOR, ATENTIE UNDE ESTE MANIPULAREA
  • 0 (0 voturi)    
    san lorenzo, esti jalnic! (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:06)

    Raluca [anonim]

    Singurele tale "argumente" sunt jignirile si atacul la persoana. Sper si eu ca Basescu sa primeasca o lectie, ca o merita din plin! Nu poti fi in acelasi timp la putere si sa te manifesti ca un membru al opozitiei! Trebuie sa-ti asumi faptul ca esti la putere! TREZITI-VA, ROMANI!
  • 0 (0 voturi)    
    Initiativa (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:19)

    Marse [anonim]

    Buna ziua. Anunt pe aceasta cale constituirea grupului de discutii "Referendum 2007".
    Grupul este format in vederea coagularii unei initiative de
    modificare a Constitutiei Romaniei susceptibila sa creasca responsabilitatea
    Parlamentului fata de initiative de genul -suspendarea Presedintelui Romaniei- precum
    si sa stipuleze modificarea Legii electorale prin adoptarea scrutinului uninominal.
    Cei interesati de dezbatere pot sa solicite adaugarea pe
    lista de discutii la adresa initiatorului: marcdumi@hotmail.com
    In curand va fii disponibil si un blog pe care, cei interesati, vor putea urmari activitatea grupului.
    Modul in care s-a degajat ideea de a forma acest grup, il puteti urmari citind comentariile
    postate la urmatoarele articole, aparute pe HotNews:
    http://www.hotnews.ro/articol_64223-PSD-a-adunat-semnaturi-in-alb-pentru-suspendarea-lui-Traian-Basescu.htm
    si
    http://www.hotnews.ro/articol_64283-Grup-de-discutii-pe-internet-despre-demersul-de-suspendare-a-presedintelui.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru xxx (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:22)

    Alex [anonim]

    "Din contra, „nesantajabilul“ l-a rugat pe „maestru“ sa-i trimita numarul de registratura al cererii. Intuia sau nu ca formularul o sa primeasca respins, Emil Boc l-a acceptat pe firul scurt."

    Am ascultat inregistrarea convorbirii la TV, difuzata de Mediafax, si nu e deloc asa. "Maestrul" a spus: "Iti trimit si eu numarul prin SMS?" si Boc a raspuns: "Da, da." Dupa care l-a cam expediat.

    Tu ce faci cind cineva te suna sa-ti ceara o favoare? Te apuci sa strigi "Dispari dom'le, eu sint nesantajabil?" Nu cred. Ii zici "da, da, bine" si apoi il ignori.

    Exact asta a facut si dl. Boc asa ca cei de la Cotidianul sa mai taca din gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu, un adevarat lider ! (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:24)

    Adrian [anonim]

    Am vazut cateva comentarii pro si contra Basescu. Cel mai mult mi-a placut o afirmatie referitoare la Nastase, chiar asa l-ati fi vrut in schimbul lui Basescu pe Nastase ? Si problema biletului, nu inteleg ce va supara ??? Treaba e foarte clara, Tariceanu are interesul de a-l sprijini (chiar influentnd justitia) pe Patriciu (partenerul lui de afaceri cu care are interese economice comune) iar Basescu a refuzat sa intre schema lui marsava. Nu de asta a inlocuit PSD-ul ca sa lucreze in acelasi mod. Marea problema a natiunii noastre este ca deseori habar nu are sa-si aleaga/recunoasca liderii. Fratilor aveti de asta data un adevarat lider cu dorinta de a regla lucrurile in tara, un apropiat al oamenilor, nu un filfizon care sa faca politica si "sa inteleaga" necazurile oamenilor din spatele birolului caldut. SPRIJINI-TI UN LIDER ADEVARAT AL ROMANIEI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    CEI TREI MAIMUTOI (Luni, 29 ianuarie 2007, 10:24)

    MP [anonim]

    Cand apar pe ecrane cei trei maimutoi(GEOANA,VADIM SI VOICULESCU)imi vine sa pun mana pe o pusca precum TINTAREANU...........
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE! (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:56)

    Raluca [anonim]

    "Forta propagandei totalitare (...) sta in abilitatea de a inchide si izola masele de lumea reala." (Hannah Ardent) ASTA FACE TRAIAN BASESCU DE CAND A AJUNS LA COTROCENI!
  • 0 (0 voturi)    
    pt Raluca (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:12)

    suca [anonim]

    "Forta propagandei totalitare" de care vorbesti se face cand ai massmedia la picioarele tale. problema e ca acum celilati au tv-ul si ziarele subordonate.
    din punctul meu de vedere suntem intradevar izolati, dar de cei care manipuleaza la ora actuala presa.
  • 0 (0 voturi)    
    In special pentru Nr. 30 Raluca ! (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:00)

    martin [anonim]

    Nu stiu ce sex, culoare sau varsta se afla sub numele Raluca, dar in mod sigur nu intelege nimic si asta daca este de buna credinta. Si asta ,nu pentru ca a scris Hannah Ardent in loc de Arendt, ceeace ar putea sa fie doar o simpla greseala de scris. Problema este ca aparatorii totalitarismului sunt Tariceanu, gasca patriciana, aliatii din diferite tagme ( ai lui Felix Voiculescu, ai papagalului Geoana si ai regretatului Iliescu,terminat in spirit ), deoarece numai actiunile lor incearca si deocamdata reusesc sa-l salveze pe nasul principal Patriciu de finalizarea proceselor. Unde e vina lui Basescu care prin toate actiunile sale incearca sa descatuseze societatea romaneasca si asta nu inseamna nici ca e cel mai curat sau cel mai bun, dar in orice caz e viu si doreste schimbarea societatii osificate !
  • 0 (0 voturi)    
    nu chiar ONTOPIC... (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:04)

    bara [anonim]

    au trecut ani buni de la caderea comunismului si lumea inca mai are comportamentul e dinainte. nu cred ca mai este cazul sa te mai ascunzi, daca vrei intradevar democratie. lucraturile "underground" (a se citi Pile-Cunostiinte-Rellatii) sunt ramasitele perioadei de constrangere prin care romania a trecut. ori, acum se vrea democratie. smecherul anilor 80 sau, chiar, 90 era cel care "cunoaste lume" si "rezolva el". acum "smecher" ar trebui este cel care isi pune mintea la treaba si face totul prin prisma puterilor sale fara a intra in conflict cu ceilalti (definitia mea moderna la o filozofie veche, greaca). ideal ar fi ca rezultatul muncii sale sa fie un bun comunitar.
    revenind la ideea de baza. chiar daca presedintele este "murdar" sau, dupa cum spun unii, "raul cel mai putin rau" care isi face imagine din conflicte, parerea mea e ca modul lui de a atrage electorat, prin a face valuri, este benefic pentru romania. nu poti sa cureti mizeria fara sa starnesti miros.
    iar toate astea vor continua sa apara pe scena politica pana in momentul in care noi, ca natiune, pana la ultimul ei cetatean ne vom maturiza, iar din randurile noastre va iesi un conducator asa cum vrea toata lumea. si imi cam pare rau ca zic asta, dar vorba unui forumist, daca nu reusim sa producem un lider atunci sa vina unul din afara.
    la urma urmei, "fiecare stat isi are conducatorul pe care il merita!"

    p.s. pana mai crestem sunt de acord cu "zvarcolirea" clasei politice. oricum schimbarea nu vine fara durere.
  • 0 (0 voturi)    
    Psd un partid ce trebuie tinut departe de guvernare.. (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:16)

    Dan [anonim]

    Psd cel mai corupt partid dupa 1990, cu cel mai arogant fost prim ministru pe numele lui Nastase incearca sa dea lectii de democratie dupa ce a distrus tara asta timp 10 ani cit au fost la guvernare,iar Iliescu cel care a vrut sa il elibereze pe prietenul sau Cozma un individ ce a incercat sa dea o lovitura de stat incearca sa aduca din nou ciuma rosie a carui slujnic fidel a fost toata viata lui...Astia sunt oamenii care vor din nou sa aduca baronii Psd la putere ,sa se instaureze din nou partidul stat ! Si poate cu ajutorul lui Felix si a lui Citronel vor si reusi daca lumea uita asa de usor..Mai este o piedica in cale mafiei oligarhilor Presedintele Basescu !!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu sau anarhie? (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:16)

    Doru Petrican [anonim]

    Am staat si am pierdut cred vreo jumatate de ora citind tot felul de comentarii ba pro ba contra domnului Basescu.Personal eu sunt pro Basescu si sa va spun de ce...Este poate unul dintre cei mai capabili oameni de la revolutie incoace.Atata vreme cat el a fost capabil sa dezbine doua mari partide politice intre care PSD (care a condus tara spre mlastina timp de 10 ani si mai binwe), atata vreme cat la ora actuala singurul partid politic cu adevarat stabil este partidul din care "s-a nascut" , d-l Basescu demonstreaza ca este intr-adevar un politician pe masura.
    Spuneti ca e hot, sau vulgar sau necizelat sau mai stiu eu cum...sa fim seriosi, toti sunt niste hoti..numai ca unii fura mai putin decat altii.Scandalul care a iesit acuma, probabil se intampla din cauza faptului ca d-l Basescu probabil calca peste niste interese financiare mult prea mari de s-e rascoala toti politicienii.Din punctul meu de vedere sa ii mature pe toti.Este nevoie de oameni mai tineri mai capabili si mai plini de aplomb la putere asa ca actualul presedinte nu poate decat sa ne faca un favor daca scapa de acesti "arhaici" care ar trebui sa isi pazeasca nepotii in parc in loc sa piarda timpul in "politica"
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE! (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:03)

    Raluca [anonim]

    Vad ca sustinatorii lui Basescu nu mai au de ce sa se lege si apeleaza la pseudoargumente. Da, "mancat" din greseala o litera. Poate daca Basescu facea mai putin scandal si mai multa treaba, nu-mi era foame.
    Basescu are la picioare TVR, Cotidianul, Evenimentul zilei, Realitatea TV, Hotnews... ce mai vreti? Si, mai ales, va are pe unii dintre voi (unii, am spus!!!!!) platiti mai multsau mai putin bine pentru a face propaganda marinarului. Fara suparare!
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu am mai personaliza lucrurile... (Luni, 29 ianuarie 2007, 18:45)

    Cristi liberalu [anonim]

    ... si am fi corecti si am aborda problemele fara sa tinem cont de persoane si cat de antipatice/simpatice ne sunt Tariceanu, sau Basescu, sau Iliescu (piei, Satana! - LOL),
    am inclina sa sustinem pozitia presedintelui...
    Parerea mea!! :)
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIA (Luni, 29 ianuarie 2007, 18:51)

    Cristi [anonim]

    am semnat petitia de la Pro Basescu la http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html
    DEsi, o petitie in sine nu rezolva nimic. Ce, credeti ca traiam in democratie? Sau credeti ca exista undeva democratie adevarata? (E drept, in USA este sistemul cel mai apropiat de democratie din lume...)
    TRAIASCA DEMOCRATIA!
    JOS PUTERILE OCULTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Raluca esti patetica... (Luni, 29 ianuarie 2007, 19:42)

    san lorenzo [anonim]

    Poanta cu "am mancat o litera din pricina ca imi era foame si foame imi este ca nu isi face Basescu treaba ...." dovedeste "micimea" ta caracteriala si structura (logica?!) a gandirii tale. Tot timpul dai vina pe altii? (Basescu nu te lasa sa mananci, sa dormi, sa iubesti, etc.).
    Sa incep o discutie cu tine (aducand argumente cum solicitai mai devreme) mi se pare o pura pierdere de timp! Inteleg ca Basescu iti sta pe suflet, dar va trebui sa supravietuiesti cu fustrarea in suflet inca o legislatura si jumatate. Parerea mea. Toate cele bune si "fii barbata"!
  • 0 (0 voturi)    
    Pro Basescu (Miercuri, 7 februarie 2007, 15:21)

    Petre [anonim]

    In scurtul timp de cind este presedintele Romaniei a dovedit ca vrea sa faca ceva bun pentru TARA.Am crezut ca la functia de presedinte, se "rotesc"(si roiesc) lichelele comuniste intru perpetuarea comunismului in Romania.Gastile comuniste convertite in "partide politice"au crezut despre Basescu, ca va face ce-au facut si ceilalti: se va asocia cu ei la comiterea de jafuri impotriva Romaniei.Surprinderea a fost mare din partea lor(comunistilor) cind presedintele (inca)Basescu le-a condamnat crezul si efectele (pe 18 dec 2006) pe care aceasta nebunie (comunismul) le-a avut asupra tarii.Din acel moment a devenit"persona non grata" pentru palatul Cotroceni si din punctul lor chiar pentru Romania.Sunt in stare sa-l lichideze fizic nu numai sa-l destituie si daca am fi fost in Afica asa se intimpla.JOS COMUNISMUL.VOI VOTA CU BASESCU INDIFERENT CE-A FACUT.Nu e de neglijat ca traim sub spectrul diversiunilor .Cu comunistii astia nu-i de glumit.