Vladescu discuta marti, la Bruxelles, despre taxa de prima inmatriculare

de Bogdan Asaftei     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2007, 0:00


Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu, va discuta marti la Bruxelles cu reprezentantii Comisiei Europene despre taxa de prima inmatriculare auto. Potrivit Sulfinei Barbu, Vladescu va discuta despre nivelul taxei si nu despre eliminarea acesteia. Taxa de prima inmatriculare a atras pana acum critici constante din partea Comisiei, care a cerut eliminarea sa.

Critici vehemente au fost formulate si de cititorii HotNews.ro, care au denuntat ilegalitatea acestei taxe. Mai mult, cititorii au semnat o petitie online pentru eliminarea taxei incriminate.

Ministrul Mediului a precizat ca la Bruxelles se vorbeste deja despre o taxa de prima inmatriculare care sa fie valabila in toate statele din Uniunea Europeana.


















89 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Contribuabilul roman (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:20)

    gedeus [anonim]

    Vladescu si cei din minister sfideaza contribuabilii romani
    piata second hand de masini e blocata si lor nu le pasa
    piata de capital este bulversata cu modul incorect de impunere si lor nu le pasa
  • 0 (0 voturi)    
    Da. (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:24)

    mc [anonim]

    "Mai mult chiar, ministrul mediului a precizat ca la Bruxelles se vorbeste deja despre o taxa de prima inmatriculare care sa fie valabila in toate statele din Uniunea Europeana."

    Da, dar masinile la mana a doua sunt la a doua inmatriculare in EU nu la prima. Ce e atat de complicat!!??
  • 0 (0 voturi)    
    sulfinita si vladescianu - 2 incompetenti!!! (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:49)

    meteogogu [anonim]

    Abia astept sa-l vad cum se intoarce de la bruxelles!!! Baietii de acolo sunt oameni destepti si lucreaza in interesul cetateanului european, deci al nostru. Imi pare rau ca nu au chemat-o si pe sulfina, dar au renuntat de mult in cazul ei, e foarte greu sa rationezi cu cineva care are IQ-ul din doua cifre (sau litere, in cazul ei - TB). In momentul de fata vladi face flotari pe la comisia europeana, sa-i intre mintile in cap sa nu asculte de avertismentele diplomatice ale comisarilor. Tineti minte cu Slabiceanu cum spunea ca dupa ce vine de la bruxelles isi da demisia???
  • 0 (0 voturi)    
    Hee, heee (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:02)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Daca oficialii de la Bruxelles se gandesc la o taxa unica, europeana, asta nu ar fi rau, de ce sa moara doar capra noastra? Problema este daca marile tari producatoare sau importatoare de masini, socitatea civila sau chiar autoritatile vor fi de acord. Pentru ca si chiar daca exista acolo o taxa de prima inmatriculare, ea nu are un plafon maxim extrem ca al nostru si poate oamenii aia se gandesc si la poporul lor, sa-l ajute, sa-l stimuleze sa-si achizitioneze o masina. Oricare ar avea de castigat. In ceea ce priveste situatia noastra, chiar ministrul mediului spunea ca o asemenea taxa nu ar trebui sa depaseasca valoarea reziduala a autovehiculului. Din punct de vedere al protejarii mediului, unde noi stam foarte post sau nu stam deloc, daca nu ar fi existat o asemnea taxa, un posibil cumparator al unei masini de pe o piata second-hand vestica, isi aloca probabil un buget limitat pentru o asemnea achizitie, si-ar permite o masina mai scumpa si implicit mai noua si nu la fel de poluanta ca una mai veche. Interesele din spatele acestei taxe, sunt dupa cum am vazut, meschine si rau intentionate, ascunse sub un pretext pueril.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu Sulfina? (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:14)

    Julia [anonim]

    Daca este o taxa pentru protectia mediului, atunci Sulfina Barbu ar fi trebuit sa mearga la Bruxelles sa discute cu Comisarul pentru mediu. Reiese foarte clar ca, de la inceput, era vorba de o noua taxa fiscala. Ma mira insa faptul ca inca se mai da importanta declaratiilor Sulfinei. In nici un document al Comisiei Europene sau al Comisarului pentru mediu nu s-a vorbit despre vreo taxa de prima inmatriculare. Asta minte asa cum respira...
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:19)

    Andrei [anonim]

    In Irlanda exista o taxa de prima inmatriculare (VRT - Vehicle Registration Tax) de 30% din pretul masinii. Desi Comisia Europeana zice ca este ilegala de ani de zile, guvernul de aici merge mai departe fara sa clipeasca. Asa ca se intimpla si la case mai mari, nu numai in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    P-ta Revolutiei (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:35)

    Marian [anonim]

    Era vorba ca va adunati sambata in P-ta Revolutiei sa protestati impotriva taxei. Nu am auzit la stiri nimic de genul asta. Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    prima ecologie (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:42)

    marius [anonim]

    Legat de ultima idee cu capra vecinului, sunt de parere ca viitorul comunitatii europene va face ca prima inmatriculare sa se refere la masinile importate din afara comunitatii, nu din interiorul ei( situatia de acum e similara cu cazul in care daca ai cumpara o masina cu numere de Salaj ar trebui o taxa de prima inmatriculare in Buzau). In concluzie cel mai loviti ar fi producatorii, deoarece doar masinile noi vor fi inmatriculate prima oara, cele vechi fiind fie deja inmatriculate, fie greu de adus din afara comunitatii.
    Taxa de prima inmatriculare nu are nimic in comun nici cu ecologia, nici cu protectia productiei interne, ci doar cu veniturile la buget. De fapt unicul rezultat al maretei clarviziuni fiscale este injumatatirea vanzarilor de masini, deci in loc sa incaseze o taxa in plus, au incasat TVA pe jumatate.
    In concluzie, in loc sa faca drumuri aferente nenumaratelor taxe din benzina, vigneta, inmatriculare, ei incerca astfel sa diminueze numarul masinilor, iar cu absurditatile codului rutier, numarul soferilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa aberanta (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:43)

    Adrian Sandu [anonim]

    Taxa n-ar trebui sa existe pentru autoturismele noi, iar pentru cele second-hand valoarea ei ar trebui sa fie mult mai mica...
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia noastra si efectul in lant (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:57)

    vladone [anonim]

    mai tineti minte ce ne-am mai bucurat la alegerile din 2004 de cota unica de impozitare de 16%? Si vai ce i-am mai votat pe cei din Alianta! Asa ne trebuie... pai da voi ce credeati, ca s-a umplut vistieria statului de ne face Guvernul cadou asa ceva? S-a vazut reversul medaliei...au crescut impozitele la bunurile de lux, la pamant, la masini, la case. la tot. Ar putea creste si TVA-ul in curand... Tare, nu? Ca sa nu mai zic de impozitul crescut pe mai multe proprietati...adica daca are omu 2-3 case hai sa-l jumulimm ca are de unde... Sunt de acord sa platesti in plus, normal, dar poate la o limita normala...si poate sa ii dai si un discount. ca tot plateste mai mult ca altii cu o singura proprietate...
  • 0 (0 voturi)    
    irlanda (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:00)

    marius [anonim]

    da.e o taxa acolo dar se plateste la valoarea masinii.la una de 5000 de euro platesi 1500.dar cat sunt acolo salariile?ne putem compara cu ei din punctul asta de vedere?ca la nivelul taxei sunt mici copii pe langa noi
    acuma e acuma.vladi e in joc de glezne.mai ales dupa ce a comis-o si cu bursa.de ce nu merge si sulfinica?ca parca se numeste taxa de mediu.si parac ea e ministra mediului sau numai se face?
    treptat ies la iveala toate dedesupturile afacerii
    chiar,de ce nu ati iesit in bucuresti?eu sunt din arad dar as fi mers daca eram din buc.ca aici degeaba iesim in strada ca tot voi sunteti la cutit si furculita
  • 0 (0 voturi)    
    Cum de merge betivul ala acolo.Ametila trebuie cancelat imediat. (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:26)

    adi [anonim]

    Cum de merge betivul ala acolo.
    Sa nu uite totusi sa se rada flocosenia aia de barbuta.Sui sa nu uite sa stea in pozitia aia : rastignit pe spate si picior peste picior .Ametila trebuie cancelat imediat.
  • 0 (0 voturi)    
    Irlanda (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:43)

    Andrei [anonim]

    Nivelul taxei nu are nici o legatura cu salariile, aceeasi taxa procentuala o platesti unul cu 5,000/luna si unul cu 1,000/luna salariu. Se ajunge la aberatia de a plati cu 20%+ mai mult pe o masina decit in orice tara europeana. Nnoua sau second-hand, din moment ce fiecare vinzator incearca sa recupereze ceva din taxa aia.

    Plus, la nivelul taxelor in general nu sint mici copiii, pentru ca platesti sute de euro anual taxa de drum, pretul benzinei include o taxa piperata, daca vrei sa folosesti anumite drumuri platesti o taxa. Pina sa apuci sa-ti conduci masina cea noua esti deja taxat cam 50% din pretul original (daca pui si TVA).

    Ca ideea generala, taxele sint o metoda legala de furt din buzunarul cetateanului, si de cele mai multe ori banii nu se duc acolo unde ar trebui sa se foloseasca - de exemplu taxa pe tigari nu se duce la sanatate, nu toate taxele de drum se duc la constructii/reparatii de drumuri, etc.

    Problema este generalizata la nivelul EU, nu e in Romania mult mai prost decit in alte tari. Intr-un sistem de tip "nanny state" (ca mai toate tarile EU), este loc destul de mare pentru abuzuri de genul asta pentru ca in general cetatenii in cauza sint obisnuiti sa li se dea de la stat, in loc sa fie nevoiti sa plateasca pentru servicii asa cum ar fi normal. Asa se ajunge ca taxele sa fie marite si colectate pe diverse motive, iar apoi sa fie deturnate in alte scopuri care folosesc intereselor de moment ale guvernului temporar la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    pt #6. taxa irlanda (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:56)

    dataxta [anonim]

    In Irlanda taxa e valabila pentru toate masinile nu doar pentru cele de import(cum ar fi citroen:p)
  • 0 (0 voturi)    
    pt 11 marius (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:01)

    referendum [anonim]

    oricum mitingul nu era autorizat. mai multa valoare ar avea niste petitii oficiale semnate de cetateni. Cum a ramas cu refendumul pentru votul uninominal??!! Unde se strang semnaturile?! Vreau sa semnez!
    Cred ca ar fi dusul rece cu care i-am trezi pe astia la viata!
    Presa este clar ca nu are NICI UN INTERES. Trebuie sa ne "coagulam" cumva cu totii. Pe toate forumurile citesc de oameni interesati sa semneze pentru asa ceva numai ca nu exista liantul.
    Daca ar fi fost macar un ziar mare sau o televiziune de partea cetatenilor!! :((
  • 0 (0 voturi)    
    pt. #14dataxta (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:07)

    Andrei [anonim]

    Intr-adevar, in Irlanda taxa este colectata pentru toate masinile la prima inmatriculare in Irlanda. valabil pentru masinile noi la prima impatriculare, sau second-hand aduse din alte tari si inmatriculate pt. prima data in Irlanda
  • 0 (0 voturi)    
    alte taxe (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:10)

    un om [anonim]

    din ciclu "alte taxe gandite" propun

    - taxa pe primul salariu de parlamentar
    - taxa pe shpaga
    - taxa pe frana
    - taxa pe minciuni debitate la tv
    - taxa pe chelie
    - taxa pe stat degeaba
    - taxa pe carii
    - si taxa de prima deflorare

    parlamentul romaniei va invita cu propuneri si idei noi de taxe

    ps: dece nu a iesit nimeni in piatza revolutiei?
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie impotriva taxei de inmatriculare la auto (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:25)

    Ion I. [anonim]

    Petita poate fi semnata online aici:
    http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html

    Au semnat un numar mare de romani (peste 1250 in 29 ianuarie 2007, 14:00 )
  • 0 (0 voturi)    
    irlandaaa (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:10)

    marius [anonim]

    in fine.nu sunt irlandez si nici nu imi doresc.ideea era ca intradevar au taxe mari dar si salariile cum sunt?ne comparam cu ei?nu prea cred.si oricum nu sunt atatea aberatii ca la noi
    asa ca sa o lasam moarta si sa ne ocupam mai bine de stupizii astia de ministrii
  • 0 (0 voturi)    
    Semnati fratilor... (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:15)

    nobody [anonim]

    Semnati fratilor, poate ne aude careva!!!

    1284 semnatari la 29 Ian 2007, 15.15

    Petita poate fi semnata online la adresa de mai jos:
    http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-as mai vrea sa fiu de fata .... (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:55)

    MLZ [anonim]

    ... cand le-o zice Sebi ca taxa nu e fiscala si ca ratiunea protejarii mediului il obliga sa o instituie iar el o face cu amaraciune, cu imaginea contribuabilului roman in suflet. :o)))

    Sunt curios ce-o sa le toarne alora, care nu sunt vreo specie de bizoni, stiu exact despre ce vorbesc!

    Nu poti sa le torni prostii in fatza, pt ca e ca si cand te-ai duce in lumea academica la o reuniune de istorici si le-ai spune ca Unirea romanilor s-a facut ca asa au vrut romanii, insufletiti de spiritul national, ... n-are treaba cu Congresu' de la Paris si ca ne-au lasat marile puteri: iti dau un mop si-o galeata si te trimit pe hol, sa te mai gandesti !!! :o)))

    Dar viata ofera tot felu' de surprize, ....
  • 0 (0 voturi)    
    scrieti comisarului CE pt taxe si vami (Luni, 29 ianuarie 2007, 22:33)

    resp [anonim]

    Articolul e mediu, nu spune clar cu cine se intilneste Vladescu.
    Probabil ca principalul interlocutor este comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs.
    Ca sa nu fim perceputi iarasi ca niste cirpe si sa fie nevoie sa ne apere altii, scrieti comisarului Kovacs si reclamati taxa la UE.
    Iata adresele mail (se poate scrie si in limba romana):
    1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
    Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
    2) Comisia Europeana
    Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
    3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
    4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia europeana, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
    5) Presedintele Parlamentului European, dl Hans-Gert Poettering, e-mail: hpoettering@europarl.eu.int
    6) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
    Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
    fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/
  • 0 (0 voturi)    
    Sebi merge la Bruxelles (Luni, 29 ianuarie 2007, 23:48)

    Alin Neculai [anonim]

    Ma intristeaza ca toata lumea se vaita dar doar vreo 1300 de oamneni au semnat petitia aia online, cea mai comoda forma de prostest. Oameni buni maine poimaine dobitocii din guvern or sa dea o lege sa ne omoram unul dintre copii si noi tot ca vitele o sa ramanem inerti sa ne imbratisam soarta cu resemnare mioritica. Eu macar mi-am pus toti prietenii, cunoscutii sa semneze petitia aia nenorocita. Trebuie sa aratam magarilor astia nesimtiti din guvern ca nu vrem sa acceptam. Trebuie sa inteleaga asta cumva. Faceti ceva si voi!
  • 0 (0 voturi)    
    se misca... (Marţi, 30 ianuarie 2007, 8:30)

    Catelu [anonim]

    Sper ca saptamana viitoare sa-l vedem pe Tudor Gheorghe Vladescu cum se intoarce pe Dambovita tuns chel, cum isi cere scuze si isi prezinta spasit demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    guvern de kk (Marţi, 30 ianuarie 2007, 10:41)

    luzeru [anonim]

    Bulgarii nu au aceasta taxa. Sa vedetzi cum car astia masini din EU , soseaua bucuresti-giurgiu este foarte aglomerata de bulgarii care aduc masini din EU.
  • 0 (0 voturi)    
    next (Marţi, 30 ianuarie 2007, 11:18)

    eugen [anonim]

    Am semnat. Urmatorul...

    http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html

    Dati-i cu copy&paste, cu curaj!
  • 0 (0 voturi)    
    CE este de facut? (Luni, 12 februarie 2007, 22:29)

    Costache Remus [anonim]

    Visez, poate ca multi altii sa-mi cumpar o masina buna,( prima mea masina,)pe care sa-mi fie drag sa o conduc.Neavand masina mea am fost obligat sa circul cu taxiul.Cu gandul ca odata imi voi putea permite sa-mi cumpar o masina, am cautat sa circul cu cat mai multe marci de masini. Va spun cu mana pe inima,(parerea unui om care nu stie f. multe despre masini) ca prefer sa circul cu orice alta marca de masina decat cu Logan. Chiar daca sunt mult mai vechi, nu se compara confortul dintr-un Mercedes Benz sau un VW cu Loganul, de care nici taximetristii nu sunt multumiti.
    Ce pot face??? Taxa pentru prima inmatriculare e f. mare.Sunt din Sibiu dar daca se organizeaza vreo forma de protest in Bucuresti voi fi prezent, si voi incerca sa aduc cati mai multi prieteni cu mine. Parerea mea e ca numai noi putem schimba ceva.Haideti sa iesim toti.Europa asteapta asta de la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa de KKt (Vineri, 16 februarie 2007, 13:22)

    Muabdib [anonim]

    Adresa urmatoare e buna,, http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html " dar ce folos ? Cum semneaza badea Gheorghe din Cucuietii din vale daca nu are PC ? hai sa zicem ca are dar ii mai tre si net si mail! are mail are net are tot ce vrea dar cum afla el adresa ? Haideti sa initiem ceva scris in presa locala ! Ceva ce e la indemina tuturor! pe baza de cnp si semnatura apoi pus la posta?
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Marţi, 20 februarie 2007, 13:35)

    rares [anonim]

    parerea mea este ca mai e nevoie de o mica revolta pe la guvern ca sa le mai dea un refresh la toti boshorogii aia cu coaiele la genunchi.....e inadmisibil ce se intimpla ....incredibil ce poate face un imbecil ; e incredibil cum o idee=o persoana poate sa revolte atitia oameni fara ca cineva (din tara) sa ia masuri. bine-n-teles ,aceasta taxa este pentru a acoperii cheltuieliile pe care le face guvernu si sa ajute dacia (care se agata disperata sa ramina pe piata auto) care nu a auzit niciodata de "produs competitiv".
    am lucrat in proiectare pt renault si stiu mentalitatea lor;pe linga politica lor de preturi mai shiantajeaza statul romin ca un sfert din angajatii dacia vor fi concediati dak taxa se va scoate sau micsora. Asta e normal sa se intimple de indata ce o data cu scoaterea taxei o gramada de autovehicole din clasa lui logan vor patrunde pe piata romina si evident dacia va pierde .
    Se stie si industrie modul de lucru al franceziilor in ciuda faptului ca au vehicole cu o calitate sporita.
    Cu alte cuvinte dacia nu e capabila sa faca fata unei concurente """""""LOIALE""""""" constituita nici macar din masini second.
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA DE HOTIEI (Joi, 22 martie 2007, 13:34)

    ANGHELE CONSTANTIN [anonim]

    HAIDETI ODATA SA FACEM CEVA aveti cu totii dreptate eu numai zic nimic trebue si facut bceva .hai la semnat