Amenzi usturatoare pentru localurile care nu protejeaza nefumatorii

de C.N.A.     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2007, 0:00


Barurile si restaurantele vor fi drastic amendate daca nu vor avea locuri delimitate special pentru fumatori, conform legislatiei europene, avertizeaza Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC).

Operatorii economici care nu vor respecta legislatia in vigoare pentru fumatul in spatii inchise risca amenzi cuprinse intre 1000 si 5000 de lei sau dispunerea unor masuri complementare, respectiv inchidererea temporara pana la remedierea deficientelor, intr-o perioada de pana la 30 de zile.

Reglementarile sunt prevazute in Legea 349 / 2002, intrata in vigoare, cu modificari, de la 1 ianuarie 2007, cand Romania a devenit membra UE.

Acestea prevad ca in restaurante, baruri, sau alte localuri, sa nu se fumeze decat daca operatorii economici, amenajeaza, asigura, locuri delimitate special pentru fumatori.

Au inceput amenzile

ANPC desfasoara o vasta campanie cu privire la verificarea respectarii acestor norme.

Potrivit unui comunicat al institutiei, in perioada 22 ianuarie - 27 ianuarie 2007, inspectorii Autoritatii, au controlat la nivel national peste 1000 de operatori economici si au aplicat amenzi in valoare de 1.132.000 lei.

In Bucuresti, au fost controlati in aceasta perioada, un numar de peste 20 de operatori economici.

ANPC acorda consultanta de specialitate tuturor operatorilor economici privind legislatia in vigoare in domeniul protectiei consumatorilor la 0800 888 881, numar cu tarif normal



















167 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 29 ianuarie 2007, 11:42)

    cristi [anonim]

    amenzile respective sunt o gluma

    nefiind fumator am doua variante: ori nu calc prin baruri/cluburi ori fumez (pasiv ce e drept) de-mi sar plamanii
  • 0 (0 voturi)    
    E bine si pentru fumatori ! (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:07)

    Jeanvaljean [anonim]

    Paradoxal masura e buna si pentru fumatori !!

    Fumatorul suporta fumul lui dar ii displace sa inhaleze fumul altuia, de la alte tipuri de tigari. In plus o tigara o fumezi in cateva minute pe cand norul de fum din local il inhalezi in tot timpul cat stai acolo, iesi cu ochii rosii, dureri de cap si cu miros de fum in haine.

    Deci cine vrea sa fumeze sa o faca pe hol, afara sau in locuri speciale in localuri.
  • 0 (0 voturi)    
    o alta stire pentru ca ue sa ne aplaude (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:11)

    astrud [anonim]

    Variantele amintite de mai sus sunt cele blande. Mai exista si altele. De exemplu, cand vrei sa faci rezervare si spui ca esti nefumator ti se va spune ca nu mai sunt locuri sau daca mergi pur si simplu intr-un restaurant si te plangi de fum te vei vedea deodata tratat diferentiat, in functie de placerea celui care te serveste (care de obicei e fumator). Problema de fapt e ca fumatorul nu va intelege in general ca daca tot scoate fumul din plamani... va deranja pe cineva (asta ca sa nu mai zic de mirosul hainelor si al respiratiei)
  • 0 (0 voturi)    
    fum (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:44)

    Stefan [anonim]

    Se fumeaza puternic in toate barurile si restaurantele. Nu exista nici un respect fata de nefumatori, asa cum am vazut in tarile UE sau SUA si Canada. E foarte greu sa gasesti iarna un loc unde poti manca linistit fara sa inhalezi mahoarca altora. Chiar si atunci cand gasesti locuri asa zise de nefumatori, tot miroase a fum....
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:56)

    bogdan [anonim]

    sunt singurul nefumator din birou, iar ceilalti fumeaza de le sar capacele. ii pot obliga cumva sa nu mai fumeze in birou? in afara de faptul ca le deschid geamul si stau in frig?

    oricum, mai avem mult pana la adevarata civilizatie
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit gata cu putoarea din localuri!!! (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:14)

    Ovidius [anonim]

    De ani de zile locuiesc in Italia (unde de cativa ani exista aceeasi lege cu cea intrata recent in vigoare in Romania) si de fiecare data cand ma intorc in tara mi-e groaza sa intru intr-un local (bar, restaurant, etc.) caci ies de-acolo cu hainele imbacsite de fum de tzigara si trebuie sa suport putoarea dinauntru. De ani de zile tot speram sa intre in vigoare si in Romania o asemenea lege. Ma bucur ca exista, sper doar sa nu fie nula din cauza nepasarii autoritatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca fumatul (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:14)

    rdu [anonim]

    Amenzile sunt o gluma proasta, la fel ca si stirea asta. Nu e fiabil sa ai localuri mixte. Ar trebui localuri fie pentru fumatori fie pentru nefumatori, iar cele pentru fumatori ar trebui sa plateasca o taxa de anuala de viciu pentru fiecare scaun. Daca taxa ar fi destul de mare ar veni si bani la bugetul sanatatii (mai multe medicamente gratuite pentru pensionari) si ar asigura si destule localuri pentru nefumatori. In felul asta localurile care "incurajeaza" fumatul ar trebui sa plateasca iar asta ar duce la cresterea preturilor, deci in final cel care plateste este fumatorul -> ceea ce trebuie sa se si intample.
  • 0 (0 voturi)    
    are rost? (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:16)

    a [anonim]

    Draga hotnews,

    Urmaresc de la un timp articolele cu fumatul, gen:
    http://www.hotnews.ro/articol_57000-Multinationalele-incalca-legislatia-privind-publicitatea-la-tigari.htm
    http://www.hotnews.ro/articol_57846-Multinationalele-din-industria-tutunului-continua-sa-sfideze-legea.htm
    sau
    http://www.hotnews.ro/articol_59543-Alcool-si-tutun-pentru-toti-copiii.htm
    dar permanent cu alti redactori. Am "clic"-at pe Articole de acelasi autor (C.N.A., haha, Consiliul National al Antifumatului?) dar are o tematica mai larga ca Marea Neagra. DE CE NU SPECIALIZATI REDACTORII? Aceiasi sa se ocupe de aceleasi tematici. Ca, apropo, in http://www.hotnews.ro/articol_59543-Alcool-si-tutun-pentru-toti-copiii.htm la nr. 18 am cerut sa se faca reclamatie si la nr. 24 mi-ati confirmat ca ati facut reclamatia/plangere, ce rezultat a avut? Ati urmarit traseul plangerii, L.A. si R.S.? Asteptam un raspuns tot la aceeasi adresa http, sau ati scris in alt articol?

    Iar referitor la articolul de fata, haha, pai, fara sa stiu ca intrat in vigoare o noua(aceeasi?) lege, acum doua saptamani am intrat intr-o carciuma si m-am crucit vazand tronand atarnat la bar un afis pe care scria "IN ACEST LOCAL SE FUMEAZA". Faina rezolvare. Cum ziceati? Ca trebuie sa se organizeze saptii pentru fumatori? Pai era organizat! Spatiul pentru nefumatori ramas tindea spre multimea vida! E?

    Are rost?
  • 0 (0 voturi)    
    La McDonald\'s cu voi! (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:35)

    Fumatoru\' [anonim]

    Nu va obliga nimeni stimabililor sa mergeti in localuri in care se fumeaza. Mancati acasa, la McDonald's, pe strada sau, si mai bine, trageti o fuga la munte si mancati un mititel in aer liber. N-avem nevoie de voi in localuri, ba chiar ne simtim foarte bine cand intr-un local plin de fumatori nu apare cate unul care cere sa nu mai fumeze nimeni pentru ca il ustura ochii. Stati in pat si dormiti-va viata, oricum s-ar putea sa va calce o masina la 30 de ani dar macar o sa aveti plamanii albi ca neaua (daca o sa va mai foloseasca la ceva! La fel cum eu evit localurile cu manele, puteti si voi sa faceti un efort si sa nu mai mergeti sa va imbatati prin locuri pentru fumatori. Si daca va put hainele, mai spalati-le si voi ca de aia exista detergent!

    O sa ne obligati pana la urma sa fumam in punga ca sa nu mai trageti voi nici un fir de fum pe nas.

    Va pup (sau nu, pentru ca oricum imi miroase respiratia a tutun si nu vreau sa mai aud comentarii).
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatie (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:03)

    Doru Petrican [anonim]

    Oare e chiar asa cum spun stimabilii de mai sus?unu zice..baruri pentru nefumatori, altu sa se delimiteze locurile intr-un bar...bun, perfect de acord cu delimitarea..dar cu ce va incalzeste stimati nefumatori ca intrati intr-un bar imaprtit pe jumatate cu o perdea cel mult si intr-o parte scrie "fumatori" si in alta "nefumatori"?Aveti senzatia ca nu veti mai simti mirosul de tutun?va inselati amarnic..in foarte multe din tarile europene in localuri se pune cel mult un paravan pentru a delimita cele doua spatii...si apoi daca aveti norocul ca "aspiratoarele de tutun" sa fie noi si bune poate poate nu va vor mirosi hainele a tutun...dar credeti-ma ca de cele mai multe ori nu se intampla asa?
    Oare stiti ce costuri implica o delimitare de genul acesta intr-un local?in primul rand trebuiesc 2 incaperi despartite clar prin usi pereti si ce mai este nevoie..daca exista si un hol intre ele si intrari separate si mai bine..in al doilea rand ventiloare extrem de bune..si in al treilea rand..bunavointa..pai sa fim seriosi, cine naiba credeti ca are atata spatiu sa faca acest lucru ca la carte?nu mai zic de bani?poate o sa ziceti.."nu ma intereseaza, sa se lase toti de fumat"...haida de..traim intr-o lume libera si asa cum nefumatorii au mereu de comentat, asa putem sa o facem si noi...pana la urma desi 99% din localuri sunt pline de fum nu va obliga chiar nimeni sa le frecventati, se poate merge foarte frumos si la picnic, la munte, la mare, sau doar la o plimbare pe magheru fara sa deranjati pe nimeni..si daca aveti senzatia ca numeric sunteti mai multi va inselati...sau ma rog, daca punem la socoteala sugarii si copii pana in 14 ani poate ca ne depasiti..cu toate acestea nimic nu va indreptateste mai mult decat pe noi sa faceti atata scandal..mai rarut ca-i mai dragut..aveti bani?construiti-va singuri barurile pentru nefumatori sau asteptati vara ca sa mergeti la terasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Fumatoru' (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:05)

    ionut [anonim]

    Eu nu fumez si astept cu real interes sa vad in ce mod vor rezolva restaurantele problema spatiului pentru nefumatori. Am auzit ca in localuri care respecta fumatul este total interzis. Care vrea sa fumeze este invitat politicos afara la usa. Eu am fost fumator, cunosc senzatia, incerc sa-i inteleg pe fumatori dar sunt total impotriva fumatului.
  • 0 (0 voturi)    
    Definitie atotcuprinzatoare (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:28)

    Justy [anonim]

    Fumator = Nesimtit
  • 0 (0 voturi)    
    E disperant fumul din baruri (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:40)

    clicu [anonim]

    La ora asta situatia e sub orice critica la capitolul conditii de respirat in baruri si aceasta lege este binevenita si de bun simt.

    Exista baruri in care fumul e atat de gros incat te ustura ochii. "Fumatoru" (postul 9), tre sa accepti ca nici pentru un fumator nu e usor sa respire in conditiile astea. De asemenea, tre sa accepti ca nefumatorii au aceleasi drepturi sa se distreze si sa iasa in oras ca si nefumatorii, insa de multe ori sunt obligati sa evite anumite localuri sau sa isi scurteze sederea in ele din cauza fumului in exces.

    Ca nefumator, nu imi este greu sa merg intr-un bar cu un sistem de ventilatie mai bun, insa ii compatimesc pe tinerii care lucreaza in barurile imbacsite si care respira 8 ore pe zi otrava aia. In Irlanda (natiunea cea mai cheflie din Europa) s-a interzis in 2004 fumatul in baruri si restaurante exact pe considerentul asta. Legea este considerata un succes, fiind sustinuta de 90% din populatie si 82% dintre fumatori; barurile si restaurantele nu au pierdut clienti, dimpotriva, raporteaza cresteri. De asemenea, aceasta interdictie vine in sprijinul unei mari parti din fumatori care vor sa se lase de fumat. In Irlanda, procentul celor care fumeaza regulat a scazut de la 33% in 1998 la 25% in 2004.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. Fumatoru': RESEMNEAZA-TE! (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:15)

    Ovidius [anonim]

    Costul crearii unui spatiu delimitat este considerabil deci -asa cum s-a intamplat si in alte tari- in marea majoritate a localurilor pur si simplu nu se mai poate fuma! Atat! Deci fumatorii sa se resemneze la gandul asta, oricum mai devreme sau mai tarziu se ajungea la solutia asta! De ce n-o luati ca pe o ocazie in plus ptr a inceta sa fumatzi?! Daca vreti, n-aveti decat, dar cu conditiile puse de lege. Va convine sau nu, asta e! Asa cum sugerezi sa nu intram in localurile unde se fumeaza, asa de acu' inainte iti sugerez si eu sa nu mai intri in localurile nedotate cu spatiu delimitat ptr. fumatori. Daca tot vine vorba sa ne obisnuim cu ideea, mi se pare ca vei fi tu cel care va trebui sa te resemnezi!
    PS. Hainele mi le spal des, dar nu scrie nicaieri ca tre' sa mi le spal de fiecare data cand ies dintr-un bar ca unii imput atmosfera! Fa ce vrei cu plamanii tai, cu ai mei fac ce vreau!
  • 0 (0 voturi)    
    JOS DICTATURA FUMATORILOR! (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:22)

    Catalin [anonim]

    In sfarsit, se va putea respira si prin baruri si restaurante! A inceput (mai este ceva treaba) sa se poata respira in trenuri! Lesin de ras cand ii vad pe stimabilii fumatori agitandu-se sa coboare din tren ca sa fumeze o jumatate de tigara!!!!! Nesimtirea lor se vede si in momentul in care-i imbrancesc pe ceilalti in goana spre "peronul salvator". De acceasi nesimtire dau dovada atunci cand nu au rabdare sa iasa din statia de metrou si aprind tigarile obligandu-i pe ceilalti sa respire smogul lor! Sper din tot sufletul ca legea sa se aplice si sa putem respira aer curat, nu "fumuri"...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe dracu'! (Luni, 29 ianuarie 2007, 17:29)

    naspa [anonim]

    Era nevoie de legea asta ca sa nu mai fie fum in baruri? Eu unul nu cred.
    Cati din cei care arunca cojile de seminte pe jos sunt amenadati? Cati carutasi care circula fara semnalizare pe intuneric sunt amendati pentru asta? Cate masini circula cu faruri reglate aiurea, polueaza intens etc. etc si nu primesc amenzi pentru asta?
    Treziti-va! Legi avem dar n-are cine sa le aplice.
  • 0 (0 voturi)    
    fum (Luni, 29 ianuarie 2007, 17:32)

    Dragomir [anonim]

    Daca fumatorii si-ar putea tine fumul 'in buzunare' n-as avea nici o problema, din partea mea sa fumeze pana scuipa smoala. Dar precum nici eu nu ma usurez (in ambele feluri) pe masa intr-un bar sau restaurant nu doar pentru ca ar strica pofta de mancare, dar pentru ca pute, ci ma duc la toaleta, asa pot sa mearga si fumatorii altundeva sa strice aerul.
  • 0 (0 voturi)    
    GATA (Luni, 29 ianuarie 2007, 17:35)

    Istetzu [anonim]

    Poate cel mai important lucru pe care un fumator nesimtit nu e in stare sa il gandeasca e ca FUMATUL PASIV UCIDE.
    Nu se pot face baruri de fumatori sau alte concesii de genul asta fiindca nu poti sa obligi pe cineva care lucreaza in aceste baruri sa se expuna unui pericol de MOARTE. De asemenea, nu poti sa pui conditii la angajare de genul: "Angajam doar fumatori!" sau "Angajam doar oameni care sunt dipusi pentru niste bani sa isi puna in pericol sanatatea".

    Bineinteles ca e mai plictisitoare viata cand nu poti sa omori pe nimeni, dar asta e.
  • 0 (0 voturi)    
    Si m-am intors (Luni, 29 ianuarie 2007, 21:58)

    Fumatoru' [anonim]

    Tocmai m-am intors dintr-un bar unde am baut o bere, am fumat vre-o 5 tigari, am ascultat un recital demential si m-am simtit extraordinar. Am avut timp sa ma gandesc la ceea ce am postat si la ce-au postat si altii dupa mine. Daca am jignit pe cineva, vreau sa stiti ca nu a fost cu intentie, dar ma bucur.
    In curand ne vor obliga nazistii de nefumatori sa iesim din barurile noastre, care au devenit parte din fiinta si din felul nostru de a fi, ca sa vina ei, cu figurile si mutrele lor non-tabagice. E ca si cum ai desfiinta jocurile de noroc dintr-un cazinou. Ne vor inchide in spatii speciale de fumat, in cartiere speciale, in lagare de concentrare fumegande si in tabere de exterminare. Vreti sa faceti campanii antifumat? Faceti-o inteligent, nu cu aberatii si puerilitati de genul fumator=nesimiti. Nesimtiti sunteti cei care scuipati seminte pe asfalt si pe stadion sau care trageti flegme in vazul tuturor, nesimiti sunteti toti cei care ascultati manele in tramvai si in autobuz, nesimtiti sunteti cei care nu va spalati cu lunile desi sapunul s-a inventat de mult. Fumatul este un viciu e drept, si ca orice viciu este rau. Dar nu va oblig eu sa-mi inspirati fumul. Nu vrei sa te calce masina? Atunci nu sta in mijlocul strazii.
    As vrea sa se legalizeze marijuana si sa-mi deschid un cofee shop trendy in mijlocul Bucurestiului. Sa vad cum se drogheaza activ jumate din nefumatori si pasiv cealalta jumatate. Dupa care sa-i dau afara...

    Now heel you wolves, ma duc sa mai fumez o tigara.
  • 0 (0 voturi)    
    Gata cu "fumurile" fumatorilor (Luni, 29 ianuarie 2007, 23:43)

    Andreea [anonim]

    Este o masura extraordinara,care trebuia luata mai demult .
    Ramane de vazut daca se va aplica... si unde ar trebui sa se adreseze nefumatorii in cazul in care nu se va pune in aplicare?
  • 0 (0 voturi)    
    Hehe (Marţi, 30 ianuarie 2007, 5:41)

    tapirul [anonim]

    las' ca vad ca sa discuta legea nefumatului in spatii publice, sa vedeti ce o luati in mana toti fumatorii.

    Fumatoru' , "barurile noastre"?? Da' de cand fratie, l-ai cumparat matale, l-ai primit mostenire de la unchiul? Auzi magarie la el (si la ceilalti).
    Da, ecuatia fumator = nesimtit nu e neaparat adevarata (daca fumezi fara sa deranjezi pe altii esti simtit), dar ecuatia fumator-care-pretinde-ca-barurile-sunt-ale-lui = nesimtit e tare adevarata. Si da, nesimtit e si ala care imi sufla fum in nas, nu numai ala care scuipa seminte pe jos.
  • 0 (0 voturi)    
    tot io (Marţi, 30 ianuarie 2007, 7:00)

    tapirul [anonim]

    Pai fumatoru', dupa logica ta nu ai decat sa ocolesti flegmele de pe asfalt, sa nu te uiti la aia care scuipa seminte, sa nu stai langa aia care nu se spala si sa nu mai mergi cu tramvaiul pentru ca asculta unii manele. Sau sa iti iei o pereche de dopuri de ceara.
    Auzi la el, vrea sa ma dea afara de pe strada mea unde imi place mie sa trag flegme. Nu iti plac flegmele mele: Du-te tata pe alta strada.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar in institutiile publice? (Marţi, 30 ianuarie 2007, 7:46)

    cobra [anonim]

    Toti controlorii se dau cocosi la societatile comerciale, dar cine se ia la tranta si cu cei care nu respecta legea in institutiile publice. Pe cei din Administratia Nationala a Penitenciarelor, de exemplu, ii doare undeva de aceste reguli. Si asta, nu intr-un penitenciar pierdut intr-un colt de tara, ci chiar la sediul lor. Ca de spitalele din acest sistem nu mai vorbim...
  • 0 (0 voturi)    
    S.O.S Institutiile publice (Marţi, 30 ianuarie 2007, 9:45)

    S.O.S Institutiile publice [anonim]

    Incepeti cu institutiile statului si apoi cu firmele private! Restul va veni de la sine... E adevarat ca de la institutiile publice nu iese spaga, dar ar fi normal sa incepeti cu ele. Pentru ca in toate institutiile publice se fumeaza mai rau ca in baruri. Si, in general, la servici te duci de nevoie, in timp ce la bar...
  • 0 (0 voturi)    
    pe vremuri (Marţi, 30 ianuarie 2007, 9:45)

    tot am sa fumez [anonim]

    pe vremuri era ok sa fumezi si nu era ok sa fii gay, acum e invers ...
  • 0 (0 voturi)    
    Fumatoru\' (Marţi, 30 ianuarie 2007, 10:17)

    Djbryan [anonim]

    Scurt pentru fumatoru' : du-te intr-un local si fumeaza-ti viata, si lasa-ne pe noi sa ne-o traim intr-un mod civilizat si fara obligatii... Nu cred ca ai nici cel nici cel mai indepartat drept sa-mi dai mie sfaturi.
    Cat despre respiratia ta... nici nu vreau sa ma gandesc.
  • 0 (0 voturi)    
    TapiruL si alti ne-fumatori (Marţi, 30 ianuarie 2007, 10:26)

    Fumatoru\' [anonim]

    Desi sunt fumator, cu greu as putea fi catalogat drept nesimtit. Nu fumez in tramvai, nici pe strada, nici in firma in care lucrez. Prefer balconul meu de acasa (si da, este balconul meu), sau barurile in care ma duc sa ma relaxez si sa ma simt bine. Din pacate, exista si fumatori nesimtiti. Asa cum exista si nefumatori nesimtiti precum Tapirul care recunoaste ca trage flegme pe strada lui, pe care nu stiam ca si-a cumparat-o (dar il cred pe cuvant).
    Si domnule Tapirul, multumesc pentru sfat dar deja ocolesc toti nesimtitii, tot ce sper este sa nu calc intr-un moment de neatentie in flegmele care vor persista o vreme in urma ta.
    Daca prin locuri speciale pentru fumatori intelegeti holuri aglomerate si nearisite unde se vor aglomera 50% din clientii unui bar pentru a fuma o tigara, inseamna ca voi, nefumatorii, sunteti la fel de insensibili ca si unii fumatori nesimtiti (care sufla fumul spre voi, etc.). In schimb ati putea propune ca proprietarii de baruri in care se fumeaza sa isi doteze localurile cu sisteme de ventilatie corespunzatoare. Nici mie nu imi place fumul din baruri insa cred ca problema trebuie rezolvata, nu ocolita.
    In ceea ce ma priveste, voi fuma in continuare, daca nu in barurile voastre, in mod sigur la mine acasa, si la fel cred ca vor face si altii care nu vor sa se inece in propriul fum intr-un spatiu de 2m patrati "amenajat" special pentru fumatori. As vrea sa-l vad si pe Tapirul tragand flegme la el in casa cand va fi interzis scuipatul pe strada.

    Sa traiti voi bine, dragii mei!
  • 0 (0 voturi)    
    Si pentru Djbryan (Marţi, 30 ianuarie 2007, 10:37)

    Fumatoru' [anonim]

    Nu am nici cea mai mica intentie sa-ti dau sfaturi.

    Imi e absolut indiferent daca vii in baruri in care se fumeaza sau nu, daca te uiti la filme gory sau daca schimbi canalul pe telenovele, daca asculti jazz sau DJ Bobo.

    E viata ta si poti sa faci absolut ce vrei cu ea.

    Choose life.
  • 0 (0 voturi)    
    @ Fumatoru\' (Marţi, 30 ianuarie 2007, 11:44)

    Giulietta [anonim]

    Draga fumatorule, nu stiu de ce te-ai ambalat asa. Legea chiar spune ca restaurantele sunt obligate sa amenajeze spatii separate pentru fumatori si nefumatori, clar marcate si foarte bine ventilate, nu spatii de 50mp in care sa va "inghesuiti" k sa trageti o tigara. Unde e nedrepatatea... sau insensibilitatea? Indiferent de motivul pentru care unii oameni nu fumeaza, fie pt plamanii lor, fie k pur si simplu nu le place, e dreptul lor, si este normal sa si-l exercite oriunde merg: la serviciu, pe strada, intr-un restaurant sau intr-un bar. Optiunea ta de a fuma te priveste pe tine, si esti liber sa o faci ... atata timp cat prin asta nu incalci drepturile altora; parca asta e principiul libertatii in care "cica" traim...?
    Mi se poare stupid sa spui k fumatorii in general sunt niste nesimtiti ...doar pentru ca fumeaza (k in fond e treaba lor ce fac cu plamanii si banii lor), dar imi rezerv dreptul de a-i considera nesimtiti atunci cand au impresia ca dreptul lor de a fuma este mai presus decat al meu de a NU fuma (activ sau pasiv), si imi sugereaza sa stau acasa sau sa merg la McDonalds daca nu imi convine. In definitiv... m-am saturat si eu sa ma deranjeze fumul din tigarile LOR in plamanii si pe hainele MELE la fiecare iesire in oras :D.
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:00)

    Arya [anonim]

    In primul rand e vorba de discriminare si ipocrizie. Din moment ce fabricarea si comercializarea tigarilor nu este interzisa, de ce sa fie interzis fumatul?????
    Nu s-ar rezolva mai simplu problema prin inchiderea tuturor fabricilor de tigari? Sau nu este chiar asa simplu, pentru ca se pierd sumele considerabile ce ajung in buzunarul statului de pe urma acestor companii?? Si de pe urma tuturor taxelor impuse pe fumat????
    vorba aia "raul se taie de la radacina" .... daca nu, "autoritatile" ar tb sa taca si sa termine cu discriminarea unora. atat timp cat tigarile sunt legale si fumatul trebuie sa fie legal ... oriunde. Cui nu-i place .... ata ete .. :)))))))))))
    se pare ca norul de fum al vrajelii ieftine este mai nociv decat fumul tigarilor .. ..
  • 0 (0 voturi)    
    @ Arya (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:36)

    Giulietta [anonim]

    Pai cine zice k e interzis fumatul??? Legea spune ca e interzis FUMATUL IN SPATII PUBLICE. Adica, acasica la tine sau in spatii special amenajate, poti sa fumezi pana nu mai poti.
    Teoretic, si avand in vedere pericolele la care se expun fumatorii, fumatul ar putea fi interzis, procedandu-se la fel ca si cu drogurile. Aplicarea unei astfel de masuri e imposibila dintr-o singura cauza: companiile producatoare de tzigari sunt printre cele mai influente grupuri de lobby la nivel mondial, dar mai ales in SUA, asa ca un proiect de genul asta nu ar trece de nici un legislativ din lume.
    Intentii au existat, dar datorita intereselor $$$$$$, s-au soldat DOAR cu celebrele mentiuni pv riscurile pentru sanatate tiparite pe pachetele de tzigari si pe reclame.
    Legea de acum nu e o ipocrizie, e o solutie de compromis, si ar trebui sa o apreciati ca atare :D.
  • 0 (0 voturi)    
    Back @ Giulietta (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:39)

    Fumatoru\' [anonim]

    Multumesc Giulietta.

    Poate cel mai pertinent si mai de bun simt comentariu de pana acum si pe care, incredibil, nu pot sa-l mai contracarez.

    Am sa ma retrag acum pentru ca mi-am dat seama ca, exact ca-n povestile cu Fat Frumos si Zmeul, binele invinge intotdeauna.

    Inca o data, va multumesc pentru atentia acordata (poate prea mult pe alocuri).
  • 0 (0 voturi)    
    ptr fumatorul si cei care gandesc ca el (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:43)

    Stefan [anonim]

    Un asemenea individ nu intelege ca sunt multi oameni care au tot felul de afectiuni, unele femei sunt gravide si unii chiar nu suport fumul si totusi au si ei dreptul sa manace undeva o supa sau o pizza. Ei pot fuma oriunde in afara cladirilor, dar nefumatorii nu au unde sa manace decat acasa daca vor fara fum. Dar ce facem, ca uneori ajungem acasa si la ora 22.00 din cauza serviciului, nu avem dreptul sa mai mancam decat la pachet. Dar el si toti cei ca el nu inteleg problema asta. Ei nu stiu ce inseamna sa ii respecti pe ceilalti. Multumesc ca ne trimite la McDonalds. Il rog sa manance el zilnic de acolo, pentru ca si acolo se fumeaza. Probabil ca se refera la McDonalds-urile din USA sau Canada. Cu stima, pentru 'fumatorul'.
    PS Daca traiesc numai 30 ani, asta nu inseamna ca trebuie sa-i fumez. In plus eu am incercat sa fumez pe la 20 de ani si nu mi-a placut senzatia. Unii sunt nefumatori ptr ca chiar nu le place, probabil cei mai multi.
  • 0 (0 voturi)    
    Cui nu-i place .... ata ete (Marţi, 30 ianuarie 2007, 12:47)

    FumGros [anonim]

    Am vazut postat mai jos...

    Cui nu-i place .... ata ete

    La fel ca si manelele la maxim, ca si friptura facuta in fata blocului, scuipatul pe jos pe strada. Stim cu totii ce este: NESIMTIRE.

    Sugera respectivul sa se inchida fabricile de tutun. Pai poti sa fumezi linistit in casa ta cat vrei sau in locurile special amenajate. Ce nu inteleg UNII fumatori este ca este normal sa nu deranjezi pe nimeni..
  • 0 (0 voturi)    
    Este o masura binevenita (Marţi, 30 ianuarie 2007, 13:39)

    Dan [anonim]

    Nu am nimic cu fumatorii, fiecare cu viciile sale, ce am e cu fumul. Ce face omul cu plamanii lui e problema lui, dar cand fumul tigarii lui imi poate provoca cancer si o serie lunga de boli si implicit imi va scoate bani din buzunar sa ma vindec de acele boli, atunci e o problema. In orice bar sau spatiu public avem aceleasi drepturi. Atunci de ce nu ne-am bucura amandoi de conditii asemanatoare: fumatori si nefumatori? Si vad ca in tari mai civilizate, Irlanda sau UK, fumatul e interzis in baruri. Si nu le-au scazut vanzarile si nici nu au dat faliment. Cred ca fumatorii de acolo au inteles ce inseamna sa traiesti intr-o societate civilizata si sa respecti pe celalalt. Stim ca faza cu industria tutunului si ipocrizia guvernantilor. Poate ar fi normal ca toate aceste firme de tutun sa plateasca spitalizarea si medicamentele tututor celor care sufera de boli cauzate de fumat. Stiu, ar fi prea greu de dovedit ca doar fumatul a cauzat acele boli, dar poate s-ar gandi la o reprofilare. Nu stiu cum se face, dar nu prea am intalnit fumatori fericiti ca fumeaza si ca le face rau. Majoritatea stiu ca le poate provoca boli, dar nu pot sa se lase. Daca nu vor mai fi tigari, poate vor reusi... Dar va mai trece multa apa pe Dambovita pana se va intampla asta...
  • 0 (0 voturi)    
    un pas mic, dar... fara orizont (Marţi, 30 ianuarie 2007, 14:01)

    donitz [anonim]

    solutia nu este cea din lege, ci cea radicala de interzicere a fumatului in spatiile publice aici fiind incluse si barurile, pub-urile, cluburiel si restaurantele. majoritatea celor din bucuresti nici NU POT fi "sectionate", pentru ca dimensiunile lor sunt mai degraba reduse, iar investitii in ventilatie...in Romania? cu patroni romani... :))) sa fim seriosi.
    v-ati inchipui un pub irlandez fara fum? nici eu. dar iata ca se poate. pare o masura radicala, inumana dpdv al fumatorilor, dar din pacate cale de mijloc nu exista.
    nu se pot face judecati de genul "sunt mai multi fumatori deci ciocu mic cu restrictiile". in probleme care greveaza sanatatea celorlalti nu functioneaza principii democratice.

    eu am fumat 7ani si m-am lasat de 2. cand ies pe undeva, la un pahar mai fur si eu o tigara sau un trabuc, dar atat. prin asta vreau sa spun ca inteleg ambele tabere, dar solutia finala va fi una singura. fumatul va fi interzis.

    fumatorule si eu ies in cluburi, nici eu nu suport manelele, scuipatii, semintele. nu am nici o problema cu cei ca tine, de altfel nu suntem 2 categorii sociale. ci avem obiceiuri diferite. insa daca amandurora ne place acelasi bar - de exemplu, nu cred ca imi poti vreodata indica sa ma reorientez doar pentru faptul ca nu (mai) am acelasi obicei self distructive ca al tau.
  • 0 (0 voturi)    
    Cui ii plac? (Marţi, 30 ianuarie 2007, 15:55)

    mishu [anonim]

    Fost fumator da' asta n-are importantza, mai este pana va fi democratie in romania, se vor respecta drepturile omului si vor fi baruri/restaurant/ce-o fi cu fumatul interzis. Intrebarea mea e alta: cui ii plac frate manelele in tara asta? Ca vad ca din lista asta nimanui :))
  • 0 (0 voturi)    
    Spatii publice (Marţi, 30 ianuarie 2007, 17:07)

    R [anonim]

    Corect ... se interzice fumatul DOAR in spatiile publice ... dar, spatiul public nu apartine in aceeasi masura si fumatorilor si nefumatorilor????
    Printr-o lege romaneasca se spune ca "toti cetatenii sunt egali in fata legii" ... acum, in spatiul public romanesc exista cetateni "mai egali" decat altii, cu mai multe drepturi decat altii???
    Iar principiul "libertatea mea se termina unde incepe libertatea ta" nu se aplica both ways?? ... Liberatea fumatorului se termina unde incepe libertatea nefumatorului ... dar invers nu???
    Sau, in orice situatie data ... decide majoritatea sau minoritatea? Spre exemplu, daca in locul X majoritatea este formata din fumatori, nu este aplicabil punctul lor de vedere, adica sa fumeze? si invers, daca in locul Y majoritatea este formata din nefumatori ... nu rezulta ca in acel loc nu se fumeaza??
    Corect, localurile din rom. ar tb mai bine dotate, dar nu numai din punctul de vedere al ventilatiei .. :))))
    in acesta lege, si alte asemenea, stupida este incercarea de uniformizare ... hail stim cine .. :D
  • 0 (0 voturi)    
    fumator (Marţi, 30 ianuarie 2007, 17:26)

    danny [anonim]

    majoritatea posturilor au venit din partea unor nefumatori . sa va zic cum sta treaba si din prisma unuia cu comportament "self-distructive" cum am vazut mai sus scris. Fumatul in bar este cat se poate de normal.Oameni buni pt asta s-au facut barurile, sa bei sa fumezi si sa te simti bine !!! e chiar asa de greu de inteles ? totusi nu am nimic impotriva delimitarilor de spatii fumatori/nefumatori. am fost acum cateva zile intr-un bar si locatia era plina la fumatori ... la nefumatori nu era nimeni. ..ce sa inteleg din asta ? ca nefumatorii nu sunt deranjati de fum sau ca nefumatorii nu stau in baruri ?. daca ies cu prietena mea in oras si ea nu fumeaza ce fac stam la mese diferite ? ...Aberatii fratilor. Vedeti-va de alte lucruri mai IMPORTANTE . De coca-cola si alte companii care baga zahar cu nemiluita in produsele lor nu se ia nimeni , de fast fooduri cu mancare cancerigena si de produse care conti E-uri la fel, in schimb fumatul Dauneaza grav sanatatii tale si celor din jur... !
  • 0 (0 voturi)    
    logica ta e grav afectata (Marţi, 30 ianuarie 2007, 17:38)

    marius [anonim]

    amice nu ai nici o libertate in a dauna altuia...
    ori esti mai greu de cap? sa fie de la fum?
    fumatul dauneaza sanatatii. parca era clar asta.
    in iulie in UK fumatul se va interzice definitiv in spatiile publice...in curand si in alte tari europene va fi la fel

    banuiesc ca esti oripilat, dar vei supravietui banuiesc...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns fumatorului (Marţi, 30 ianuarie 2007, 18:02)

    tapirul [anonim]

    Fumatorule, constat ca fumul de tutun ti-a afectat si judecata si ca ai deficit de atentia acum. Sau poate am fost prea subtil pentru tine. Eu incercam sa demosntrez ca logica ta e stramba (logica lui "daca nu iti place fumul nu de duce in bar"), si am aplicat aceeasi logica propriilor tale definitii de nesimtire, chestii pe care am dedus ca nu le placi (flegme, seminte scuipate, manele). Daca am folosit persoana intai am folosit-o pentru scopul demonstratiei, nu pentru ca eu chiar asa fac (nu fac, crede-ma pe cuvant).

    Apropo de fumat in "balconul tau", balconul o fi al tau, dar ala de deasupra ta u este al tau, poate ca este al meu si am un copil astmatic care vrea sa stea pe balcon sa admire vrabiile si nu poate din cauza fumului tau (care, al naibii, nu sta pe balconul tau, are tendinta de a o lua in sus). Intr-o tara civilizata nu ai voie sa fumezi intr-un bloc de locuinte chiar daca apartamentul respectiv e al tau cu acte. Pentru simplul motiv explicat mai sus.

    Da, baurile si restaurantele ar trebui dotate cu sisteme de ventilatie eficiente pentru zonele desemnate fumatorilor, dar nu despre asta vorbeam eu, ci despre nesimtirea ta de a declara ca "in barul meu fumez cat vreau"

    Si apropo, am fumat si eu la viata mea, vreo zece ani si mai bine (m-am lasat de opt ani), dar niciodata nu am avut idei d'astea nesimtite ("nu iti pace fumul nu veni la bar")
  • 0 (0 voturi)    
    danny (Marţi, 30 ianuarie 2007, 18:26)

    tapirul [anonim]

    pai danny, daca iesi in oras cu prietena ta si ea e nefumatoare nu fumezi nici tu, daca ai o bruma de bun simt si respect pentru ea.

    Cat despre coca cola si zahar da, dauneaza sanatatii, dar ele dauneaza doar sanatatii consumatorului, nu si acelor din jur.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 30 ianuarie 2007, 22:09)

    nosmoking [anonim]

    Excelenta stire, chiar asteptam momentul asta cand se va intampla asa ceva si la noi in tara. Sa speram ca se va si respecta. Eram dezgustat de mirosul hainelor cand ajungeam acasa dupa o vizita la mall, bar sau carciuma. A 2-a zi imi mirosea chiar si parul din cap. Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    Ma vad nevoit sa raspund la acuzatii (Marţi, 30 ianuarie 2007, 22:47)

    Fumatoru\' [anonim]

    Domnule Tapir,
    Oricat de nesimtit as parea, nu sunt. In cazul in care copilul tau ar fi astmatic si ai locui deasupra mea, as cobori in strada sa fumez o tigara. Sunt genul de boyscout care ofera locul in autobuz unei femei gravide, chiar daca sunt fumator, dar oricum nu ai cum sa stii asta. Barurile intr-adevar sunt locuri vicioase prin excelenta si de aceea consider ca sunt locuri in care nu ar avea ce cauta niste oameni bine crescuti ca domnia ta. Pe de alta parte nu cred ca am spus vreodata "barul meu" ci barurile noastre de suflet, si permite-mi sa vorbesc aici in numele tuturor celor ce fumeaza in baruri, unde ne-am obisnuit sa mergem ca niste persoane boeme ce suntem. Nu ma deranjeaza daca se creeaza spatii pentru fumat in restaurante, este chiar neplacut sa mananci cu fum de tigara in nas. Dar in barurile si cluburile unde petrec pana la 5 dimineata cateodata, mi se pare la fel de inutil interzisul fumatului ca si interzisul mersului pe strada.
    Domnule Tapir, ma bucur ca ai scapat de viciul acesta morbid. Lasa-ma sa ma bucur si eu de el si poate peste catva timp voi putea spune si eu ca "am fumat vreo zece ani" dar m-am lasat. Sunt sigur ca majoritatea celor care au postat aici, au viciile lor, mai mici sau mai mari, mai mult sau mai putin evidente, care intr-o oarecare masura dauneaza si celorlalti din jur. Asta nu va da dreptul sa fiti atat de ipocriti incat sa va legati de niste oameni care au un viciu pe care voi nu il aveti sau de care ati scapat. Shoppingul afecteaza oamenii din jur prin simplul fapt ca reduce bugetul familiei, ca sa nu mai vorbesc de oameni cazuti in patima alcoolului care jignesc, sau si mai rau, lovesc oamenii din jurul lor, pentru ca a doua zi sa le para rau. Toate viciile fac rau persoanelor din jurul nostru, faptul ca va legati doar doar fumul nostru, care se vede, e de-a dreptul evident si nu prea subtil cum sustineai mai devreme ca ai fost.
    ....
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare pentru Domnul Tapir (Marţi, 30 ianuarie 2007, 22:49)

    Fumatoru' [anonim]

    .....
    Dar ignori un lucru, si la acesta ma refeream cand am spus sa nu frecventati barurile in care se fumeaza daca nu va place fumul, pentru ca este evident din punct de vedere vizual, fumul poate fi ocolit, nefiind astfel nevoit sa "contactezi" un cancer ocazional.
    Cat despre scuipatul pe strada ta (care in nici un caz nu e a ta, fiind vorba probabil de o exprimare pripita), te cred pe cuvant ca nu practici acest obicei barbar si sper din tot sufletul ca nu esti nici manelist, si ca nici nu scuipi seminte pe stadion.

    Iti doresc tot binele din lume si sper sa nu te intersectezi vreodata cu fumul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    si, ca o placere personala, pentru nosmoking (Marţi, 30 ianuarie 2007, 22:51)

    Fumatoru\' [anonim]

    Daca-ti pute parul din cap, spala-l. De preferinta cu sampon.
    "Tu ce culoare esti?"
  • 0 (0 voturi)    
    EXCELENT ! (Marţi, 30 ianuarie 2007, 23:04)

    someone [anonim]

    De multa vreme asteptam o asemenea masura. Cei mai multi fumatori (nu Generalizez) trateaza foarte gresit problema,crezand ca totul li se cuvine doar lor.

    Si noi ceilalti ne dorim sa bem o bere linistiti in ORICE bar fara sa ne croim drum printre rotocoale de fum. Sistemele de ventilatie ef iciente cred ca ar multumi ambele categorii de clienti ai barurilor sau cluburilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Suupeerr! (Marţi, 30 ianuarie 2007, 23:52)

    OZ [anonim]

    Pai era si timpul pentru asa o lege! Cat despre cei care o s-o aplice, nici o grija se vor gasi, oricum cei de la ANPC si-au luat rolul destul de in serios pana acum, sper ca de acum incolo sa fie si mai fermi pentru ca asta e o chestiune de sanatate publica.

    Si inca un comentariu pentru fumatori: daca iti pui streangul de gat e treaba ta, dar daca imi pui streangul de gat, e treaba politiei! Cam asa vine treaba si cu fumatul, asa ca din partea mea sinucideti-va leeeeent dragi fumatori , dar lasati-ma sa traiesc!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Fumatoru\' (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 0:21)

    tapirul [anonim]

    Fumatoru', imi pare rau ca m-ai inteles gresit si ai luat-o personal. Eu nu te cunosc, asa ca nu pot sa zic (si nu zic) ca tu personal ai fi nesimtit ori altceva. Ma refer strict la atitudinea exprimata aici, si anume atitudinea "La McDonalds cu voi" si restul (vezi "daca v-am jignit cumva, ma bucur"), in esenta atitudinea "daca nu va place fumul nu veniti acolo unde fumez eu". ASTA este atitudine nesimtita, indiferent cat de boyscout ai fi tu in rest
    Referirea la ipocrizia nefumatorilor, care ar avea alte vicii dar se leaga de fumatori, este total pe dinafara. Viciile mele nu te deranjeaza cu nimic pe tine, iar daca te deranjeaza spune-o in gura mare. Nu o sa protestez cu argumente absurde "e strada mea"
    In ceea ce proveste balconul tau, nu e suficient ca tu te duci in fata blocului DACA am eu copil astmatic (parca mi-ai face un favor). Ar trebui sa fie un pricipiu strict si foarte simplu, IN BLOC NU SE FUMEAZA, si nu "de la caz la caz"
    Cat priveste fumatul in baruri, nu vad de ce s-ar face distinctii d'astea. Si barul si restaurantul si spitalul si tramvaiul sunt spatii publice in care toti avem DREPTUL sa ne ducem fFARA A FI DERANJATI, indiferent de ora si de situatie. Eu poate vreau sa vin cu prietena mea nefumatoare la ora 2 sa ma destind dupa o saptamana de lucru, nu am nevoie de fumul tau de "bar de suflet". Argumentul "nu iti place nu veni" este, din nou o spun, nesimtit
    Solutia s-a aplicat cu succes si in alte parti si fumatorii s-au adaptat cu succes. Au inteles ca "a fuma" nu este un DREPT pe care l-ar avea. Asta e ceea ce nu pricepi tu si ceilalti care sustin idei ca tine, a fuma NU este un drept, INDIFERENT unde o faci. Poate doar daca o faci intr-un club privat ca alea din Anglia, unde platesti taxa de membru si faci ce vrei (sau, ma rog, in limita regulilor)
    PS nu cred ca or sa ni se intersecteze caile, dar daca as putea te-as urmari o vreme in orice bar te-ai duce, cu un casetofon pe umar dat la maxim cu manele. Nu's manelist, da' e dreptu' meu.
  • 0 (0 voturi)    
    tot io iar (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 0:26)

    tapirul [anonim]

    Fumatorule, vad ca nici dupa ce ti-am explicat nu ai inteles.
    Ce am spus eu, "Auzi la el, vrea sa ma dea afara de pe strada mea unde imi place mie sa trag flegme. Nu iti plac flegmele mele: Du-te tata pe alta strada." nu e ceva pripit, pentru ca nu AFIRM ca e strada mea. Dimpotriva, vreau sa scot in evidenta enormitatea spuselor tale, cu "barurile noastre de suflet" In alte cuvinte, foloseam o figura de stil.

    Data viitoare o sa fac un desen.
  • 0 (0 voturi)    
    fumatorii (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 7:52)

    satanic [anonim]

    "De coca-cola si alte companii care baga zahar cu nemiluita in produsele lor nu se ia nimeni , de fast fooduri cu mancare cancerigena si de produse care conti E-uri la fel, in schimb fumatul Dauneaza grav sanatatii tale si celor din jur... !"

    bre, gindeste inainte de a scrie ineptii. de acord ca sunt companii care fac mincaruri nocive dar daca eu beu o cola nu inseamna ca iti umplu stomcaul tau cu chimicale asa cum faci tu cu plaminii mei. ..... asa ca traditionalul... MORI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nefumatori (Vineri, 13 iulie 2007, 15:50)

    CRISTINUTA [anonim]

    Ii sustin pe fumatori desii nu fumez. Am un bar si acum ni sa cerut sa avem spatiu pentru nefumatori. E absurd, pentruca cei care intra in bar 98 sunt fumatori. Daca am fi fost anuntati din timp ca e necesar de doua incaperi pentru si nefumatori am fi avut timp sa ne apucam de construit, dar cum ne-am trezit de pe o zi pe alta cu aceasta lege , mi se pare anormal sa respect aceasta lege. La inceput am pus afis ca nu se fumeaza si o saptamana vanzare nu am avut. Dace nefumatori sunt atat de multi de ce nu frecventeaza ei barurile unde nu se fumeaza? Cum am zis , in loc sa se respecte dorinta celor multi, sa respectat dorinta celor putini.Asa e in Romania. Cnd se apuca romanii de o treaba va dati seama ce grozavi sunt ei.