Directorul CURS spune ca PSD pierde la capitolul imagine, dar nu face public sondajul care contine dovada

de B. Blagu     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2007, 0:00


Directorul CURS, Sebastian Lazaroiu, sustine ca a afectuat o cercetare sociologica din care reiese ca PSD a pierdut din imagine dupa ce liderii acestuia au declarat ca demareaza procedura de suspendare a presedintelui. Lazaroiu a afirmat, insa, la Realitatea TV, ca nu poate face publica nici cercetarea si nici identitatea celui care a comandat-o.

Directorul CURS sustine si ca imaginea social-democratilor a suferit cea mai mare depreciere, considerand ca printre cauze sunt simpatia de care se bucura Traian Basescu si distragerea atentiei de la scandalul "biletelelor".

Despre cercetarea in sine, Lazaroiu a afirmat doar ca aceasta a fost realizata la trei zile dupa ce Basescu a facut public "biletelul galben".



















26 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i tare .. (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:07)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Ce mi-a fost dat sa vad .. Cat de mincinos suna! Asta e comanda politica pe fata si rezultatele-concluzii au fost stabilite inainte sa se "comande" un asemnea sondaj! E si asta o forma de manipulare subversiva, folosita si de PSD inainte. Oricum, e de ras. Parca sunt copii la joaca: "Tanti, da' si el mi-a rupt jucaria!"
  • 0 (0 voturi)    
    hai, lasa-ne! (Luni, 29 ianuarie 2007, 12:10)

    xxx [anonim]

    domnu lazaroiu ar trebui sa isi cumpere un institut de manipulare a opiniei publice. ce institut onorabil iese cu informatii in presa, fara a se prezenta cifre? manipulare a la cotroceni se cheama chestia asta. m-as bucura sa piarda psd, insa totusi elocvent ar fi sa vedem cifrele!
  • 0 (0 voturi)    
    Direcutorul CURS este un profesionit (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:05)

    Ina [anonim]

    Directorul CURS este un profesionist si consider ca declaratia sa de astazi si informatiile sunt corecte. La inceputul acestei crize politice este posibil ca populatia sa fi avut aceasta optiune politica, dar, cum a afirmat si Sebastian Lazaroiu, aceasta atitudine se poate schimba in timp. Sebastian Lazaroiu este directorul unei institutii care de fiecare data a confirmat declaratiile sale prin prezentarea sondajelor de opinie. Daca a afirmat ca nu poate arata aceste sondaje in mod cert nu depinde de vointa sa.
  • 0 (0 voturi)    
    nu este normal (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:18)

    miguel [anonim]

    sa faci niste afirmatii fara sa aduci probe scrise. din cate stiu eu sondajele inseamna CIFRE!
  • 0 (0 voturi)    
    :))) Wake up ! (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:19)

    PAPAGALUL ROSU [anonim]

    daca vroia sa va manipuleze cineva va spunea ca PSD-ul a scazut cu 100% si Traian basescu a crescut la 110% :)))

    Nu va dati seama ca acum exista o piata si companiile de sondare a opiniei publice comunica intre ele si STIU foarte bine realitatea, deci nu mai pot publica gogosi care sa se bata cap in cap unele pe altele, ca-si prierd iar credibilitatea ca pe vremea lui Nastase.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce declaratia lui Lazaroiu nu manipuleaz! (Luni, 29 ianuarie 2007, 13:21)

    Florina [anonim]

    Daca directorul CURS ar fi vrut sa manipuleze opinia publica, ar fi facut altfel!! Ar fi publicat niste date falsificate, ar fi prezentat niste grafice....manipularea nu inseamna sa iesi in fata si sa spui ca ai efectuat un studiu dar ca din motive de confidentialitate, nu iti este permis sa dai mai multe detalii despre studiiu.
    Dimpotriva, comentariile domnului Lazaroiu sunt veridice..acesta v-a dat optiunea sa-l credeti sau NU! Daca v-ar fi manipulat, nu ati fi avut aceasta optiune! Problema noastra este k ne-am obisnuit atat de mutl sa gandeasca niste cifre pentru noi, incat acum ne vine greu sa acceptam k nu ne-a fost dat un adevar gata fabricat, imbracta frumos in forma unui sondaj!
  • 0 (0 voturi)    
    Sondajul lui peste... (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:09)

    Harnicutzu [anonim]

    Mare profesionist dom' Lazaroiu, cum le citeste el ca un om mare :)
  • 0 (0 voturi)    
    sa vedeti ce manipuali pregatesc Gallup si IMAS (Luni, 29 ianuarie 2007, 14:22)

    cristi troaca [anonim]

    stati un pic, sa sunt pe punctul de a fi lansate catre natiune doua sondaje cu niste manipulari fantastice, pe care le-a antamat un liberal, pe nume B.O., la institutul de casa Gallup si la noul entry in familia liberala - IMAS-ul domnului secu Alin Teodorescu. asteptati cateva zile si o sa vedeti...s-a dat securitatea cu liberalii....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce penibil! (Luni, 29 ianuarie 2007, 15:16)

    Aurel Lazar [anonim]

    cred ca marele rau in politica mioritica il reprezinta acesti "baeti de baeti" care controleaza sondajele de opinie,

    e ridicol personajul de mai sus cand afirma ca in urma dezvaluirilor legate de grupurile de afaceristi din jurul marinarului si motocicleanului a pierdut PSD

    e penibil! cat a costat aceasta manipulare?

    A Lazar
  • 0 (0 voturi)    
    va doare, nu? (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:14)

    dan [anonim]

    parerea mea e ca in orice scandal se va implica
    PSD, va iesi din ce in ce mai sifonat... stiti de ce? pt
    ca dinozaurii au murit de mult. cred ca e timpul sa
    moara si la noi. Si sa fim seriosi: "Nici nu stiu cati
    ofiteri de informatii suntem"..??? sunt penibili oameni
    buni.

    Si pt Iliescu personal. Frate fiecare, cand simte ca i se
    apropie sfarsitul, mai sta pe acasa, mai leagana
    nepotii, mai pliveste in gradina. Te-ai ramolit, gata, nu
    trebuie sa te mai huiduiesc. Pa pa ne vedem la final.
  • 0 (0 voturi)    
    Sebastian Lazaroiu este un sociolog serios (Luni, 29 ianuarie 2007, 16:18)

    Octav [anonim]

    Nu stiu in ce context a ajuns dansul sa faca acele afirmatii, dar de vreme ce a semnat un contract prin care se obliga sa tine rezultatele confidentiale, nu poate sa faca decat acest lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca vreti? (Luni, 29 ianuarie 2007, 17:02)

    vali.d [anonim]

    Daca vreti sa stiti cine a facut sondajul uitati-va la cine era ptr suspendare si acu vreo zi doua au dat-o la intors.Nu e greu de ghicit cum de s-au razgindit asa dintr-o data.Doar fraierii de la Psd o mai tin asa ca inca nu au o varianta onorabila de a depune armele.Sint tare curios ce vor inventa pina la sfirsit.