MAE: Cei doi romani au fost retinuti de fortele Coalitiei din Irak dupa ce au filmat cu o camera video intr-o unitate americana

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2007, 0:00


Reprezentantii Ministerului Afacerilor Externe au dat miercuri primele detalii legate de cei doi cetateni romani despre care presa a scris ca ar fi arestati in Irak. Potrivit purtatorului de cuvant al MAE, cei doi au fost retinuti de fortele coalitiei in luna octombrie, dar faptele lor sunt inca in curs de cercetare, nefiind formulate nici un fel de acuzatii.

Ministerul de Externe stia de situatia celor doi din 7 noiembrie, dar nu a facut public acest caz la cererea lor.

Corina Vintan, purtatorul de cuvant al MAE, a precizat ca Ilie Nelu si Adrian Gancea au fost angajati ai unei societati care imbutelia apa plata in incinta unei unitati militare americane. Ei au fost retinuti in luna octombrie 2006, in timp ce se plimbau prin unitatea militara facand inregistrari cu o camera video, in conditiile in care acest lucru este interzis in zona oricarei unitati militare.

Vintan a declarat ca autoritatile au retinut caseta video drept proba, dar ca inca nu i-au pus pe romani sub acuzare. Ea mai mai afirmat ca, deocamdata, nu se pune problema asigurarii asistentei legale si ca exista posibilitatea ca demersul sa nu se incheie cu un proces.

Reprezentantii MAE spun ca cei doi barbati nu sunt prizonieri de razboi, nefiind sub incidenta Conventiei a treia de la Geneva. Potrivit acestora, cea de-a patra Conventie nu obliga autoritatile decat sa permita accesul Crucii Rosii la cei doi retinuti, insa nu sa ofere acestora posibilitatea de a lua legatura cu familia sau cu autoritatile din tara natala.

"Avand in vedere ca reprezentantilor Ambasadei Romaniei li s-a permis o intalnire cu cei doi, nu putem sa ne asteptam la surprize neplacute", a mai declarat Vintan.

Ilie Nelu si Adrian Gancea au fost retinuti pe 31 octombrie 2006 si au recunoscut ca au incalcat regulamentele interne ale bazei militare. Cei doi au avut o intrevedere cu un reprezentant al Ambasadei Romaniei pe 24 noiembrie.

O luna mai tarziu, pe 24 ianuarie, romanii au primit vizita Crucii Rosii si au primit invoire sa-si contacteze familiile.


















43 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    seamana cu Guantanamo (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:00)

    ion [anonim]

    Pe scurt, 2 romani retinuti de aproape 4 luni de zile, fara a li se aduce vreo acuzatie, nu li se permite sa ia legatura cu familia sau autoritatile romane. Seamana a terorism cumva? Dupa 4 luni se afla in presa, sa vedem ce mai fac acum serviciile si seful lor, Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Ion (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:37)

    Lucian [anonim]

    nea' Ion, vezi ca scrie mai sus ca au recunoscut si ei ca au incalcat regulamentele si ca au beneficiat de asistenta ambasadei si vizita Crucii Rosii ...
    e adevarat ca e vina lui Basescu ca aia 2 sunt dobitoci dar ai putea sa faci abstractie de asta macar pentru 5 minute ...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr lucian (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 18:38)

    otonel [anonim]

    bai nea' Luciane,
    da' cum fuse bre cu americanu' care a busit taxiu' pe Dacia colt cu Polona, de muri basistu' de la Compact? La tinut cineva in Romaina 4 luni? Ca serviciile lor au actionat inainte sa actioneze ale noastre! aud?
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 18:45)

    otonel [anonim]

    l-a tinut in loc de la tinut si Romania in loc de Romaina.
    Asta ca sa nu se trezeasca unii sa comenteze forma si nu continutu'. aferim.
  • 0 (0 voturi)    
    pt ion (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 19:41)

    Lucian [anonim]

    n-auzi pentru ca nu vad care-i legatura ...
    discutia era despre cei doi, care filmau o baza militara din interior, intr-o zona de razboi, desi stiau ca n-au voie s-o faca ....
    de unde stii tu ca n-au luat bani de la teroristi arabi pentru un film din interiorul bazei ?
  • 0 (0 voturi)    
    tare interesant (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 21:04)

    lucid [anonim]

    Un tamplar care lucra la o fabrica de incaltzaminte cu 150 de lei lunar pleaca in vara lui 2006 (cine l-a trimis-angajat, stie cineva?) sa care apa plata la puscasii marini. In trei luni are camera video si laptop, stie sa le foloseasca bine si se apuca sa filmeze O BAZA MILITARA IN PLIN RAZBOI DIN INTERIORUL SAU. Aud ca celalalt avea pasiunea filmarii de scorpioni, asa zice tatal lui. Imbecili? In misiune comandata pentru un pumn de euroi (ca rubla nu e convertibila)?
  • 0 (0 voturi)    
    Popor de ratati (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 23:06)

    Roman ratat [anonim]

    Popor de ratati si fraieri
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-i de vina! (Joi, 1 februarie 2007, 8:51)

    Vaporul esuat(nema flota roman [anonim]

    Da,se pare ca de vina nu este basescu(prin serviciile) si nici MAE (prin ungureanu) ca nu am fost informati de aceasta situatie. Se pare ca e de vina tatamare de acest lucru,eventual presa ca a descoperit tarasenia.Pupati-l la (opt orizontal) in continuare pe bisnitar
  • 0 (0 voturi)    
    ptr lucidu' (Joi, 1 februarie 2007, 13:47)

    otonel [anonim]

    mare magar poti sa fii. adica daca cineva castiga 150 ron pe luna e un prost. nu e in stare sa foloseasca un aparat foto sau o camera sau un laptop. ca tu oi fi facut o facultate ptr asta. bai idiotule si un copil stie sa faca asta, ca sa nu mai vorbim de "coloratii" nostri care oricum n-au nici o scoala. dupa teoria ta ar trebui ca doar tu si prietenii tai care castigati 700 ron pe luna sa folositi tel mobile cu camera. asa-i?
  • 0 (0 voturi)    
    din nou ptr lucian (Joi, 1 februarie 2007, 13:52)

    otonel [anonim]

    tata, cred ca nici nu vezi, nici nu auzi bine. eu zic sa te cauti la mansarda. si lasa-l pe ion in pace.
    pe de alta parte am vazut si noi la televizor ca si americanii obisnuiesc sa faca poze in cazarma, sa arate la gagici ce tari sunt. si pe ei nu i-a arestat nimeni, nici macar cand isi bateau joc de prizonieri si filmau chestiile astea. mai avem si noi televizoare nu numai tu.
  • 0 (0 voturi)    
    romanul s-a nascut cineast... (Vineri, 2 februarie 2007, 0:44)

    europeanul mirat [anonim]

    Intr-adevar, Basescu este de vina! Ar fi trebuit sa stea mai mult prin Irak, sa-i prinda pe cei care filmeaza in locuri nepermise, ca sa vaza gagicile lor di la Mures ce tari in muschi sunt ei. Domunule Presedinte, va adresez rugamintea solemna, sa stati la panda in toate locurile in care se afla romani si sa-i prindeti de guler atunci cand incalca regulile tarilor sau locatiilor respective. sau puneti cate un om al serviciilor secrete sa stea de paza in fiecare loc in care se afla stimatii nostri concetateni, sa-i supravegheze, iar in cazul in care incalca vreo conventie, sa-i traga de urechi si sa le spuna pe un ton cat ed cat parintesc "dragii mei, nu faceti bine ceea ce faceti, hai, va rog eu, nu mai incalcati conventile ca nu e bine, uite, va dau 3 bomboane si-o ciocolatica daca sunteti cuminti, o?" Si sa sa nu uite sa precizeze "ok", la final. Totusi, nu cumva Petre Tutea avea dreptate ca suntem un popor de idioti? Pai manca-v-as ochii, daca nea Geoana are informatii despre tot ce misca prin dedesupturile PD si PNL, in mod sigur ar fi trebuit sa stie despre acesti 2 romani retinuti. Si atunci de ce s-a abtinut sa vorbeasca? Trebuia sa atraga atentia presedintelui demult, sa-i spuna la ureche: "nea Basescule, vezi ca pasarica care-mi sopteste triluri despre Tariceanu si despre Patriciu, m-a informat ca avem o cantitate de 2 romani retinuri pentru nu-sh ce treburi prin Irak, ia vezi de mergi la ei si explica-le americanilor ca sunt cetateni de-ai nostri care, iarta-i Doamne, n-au stiut ce fac...
    Si totusi, eu n-am sa parasesc aceasta tara suprarealista, nici daca voi avea un presedinte ca Becali si un prim ministru ca Vadim. Fiindca totusi, eu cred ca asa ceva meritam.