Romancele s-au oprit in sferturile de finala ale competitiei de simplu feminin, fiind la un pas de obtinerea medaliilor de bronz.

Elizabeta Samara, 18 ani, nu a mai reusit sa repete rezultatul senzational din optimi, unde o elimina pe croata Tamara Boros, scor 4-1, cea mai bine clasata jucatoare nascuta in Europa, ocupand pozitia a 17-a in topul mondial.

In sferturi, Samara a pierdut cu 4-0 intalnirea cu Viktoria Pavlovici, din Belarus, locul 36 mondial. In aceasta ierarhie, romanca ocupa locul 106 inaintea acestei competitii.

Daniela Dodean a fost invinsa in sferturile de finala de olandeza de origine chineza Li Jiao, cu 4-1. Olandeza ocupa locul 17 in clasamentul mondial (la egalitate cu Boros), in timp ce romanca se afla doar pe pozitia a 76-a.

In optimile de finala, Dodean, 19 ani, a eliminat-o fara a ceda vreun set pe Krisztina Toth, din Ungaria, locul 35 in ierarhia lumii si componenta a nationalei Ungariei care a castigat titlul european la actuala editie a competitiei.

"Sunt niste performante foarte frumoase si ma bucur mult pentru ele. Victoria Danielei Dodean a fost foarte clara, in fata unei jucatoare valoroase. Si Samara a reusit o performanta rasunatoare, chiar daca Tamara Boros a revenit dupa o boala cauzata de un virus, care ii provoca ameteli", a comentat Otilia Badescu, fosta componenta a nationalei Romaniei, performantele celor doua tinere.