Corespondenta din New York

America sub soc: masacru intr-un campus universitar

Luni, 16 aprilie 2007, 0:00

Foto: Rompres

Atentatorul e mort

Potrivit informatiilor furnizate pana in acest moment, suspectul este un student de origine asiatica. Acesta s-a sinucis dupa ce fortele de ordine au impanzit zona.

Ofiteri de la trupele SWAT au incercuit campusul, fiind ajutati de agenti ai Biroului Federal de Investigatii (FBI). Elicopterele care au fost trimise la fata locului au avut dificultati in a recupera ranitii din cauza vantului putenic.

Filmul tragediei

Focurile de arma au fost trase in doua cladiri ale campusului. "Au fost mai multe focuri de arma si mai multe victime", a anuntat universitatea, unde invata peste 25.000 de studenti.

[c:1:s]Primul atac a avut loc in West Hambler Johnston Hall, un camin locuit de 895 de studenti, situat in apropiere de un teren de sport. O persoana a fost ucisa si altele au fost ranite.

Doua ore mai tarziu, alte impuscaturi au avut loc la Norris Hall, o cladire cu destinatii tehnice, acestea soldandu-se cu mai multe victime, a anuntat conducerea universitatii.

"Unele victime au fost ucise intr-o sala de curs", a declarat seful politiei locale, Wendell Flinchum. Acesta a confirmat ca atacatorul de la Norris Hall a murit.

Administratia universitatii din Blacksburg (statul american Virginia) a cerut studentilor sa ramana in sali si sa evite sa se apropie de ferestre. Toate intrarile in campus au fost inchise si toate cursurile au fost anulate.

Bush e "ingrozit"

Presedintele american George W. Bush a declarat ca este "ingrozit" de incidentul produs in campusul universitatii Virginia Tech. Acesta a prezentat condoleante familiilor victimelor, in timpul unei conferinte transmisa in direct de televiziunea CNN.

Bush a precizat ca „scolile ar trebui sa fie locuri ale sigurantei si ale invataturii; cand aceste institutii sunt atacate, impactul se rasfrange asupra intregii comunitati americane. Astazi, natiunea noastra este in doliu pentru cei pe care i-am pierdut la Virginia Tech”, a incheiat liderul de la Casa Alba.

In capitala federala, senatorii americani au pastrat un moment de reculegere in memoria victimelor, oferind condoleante familiilor care au avut de suferit. De asemenea, guvernatorul statului Virginia, Tim Kaine, si-a anulat o vizita in capitala japoneza Tokio pentru a se deplasa la locul tragediei.

Masuri de urgenta

Posturile de televiziune americane si-au interupt programele obisnuite pentru a transmite in direct evenimentele in desfasurare la Universitatea Virginia Tech. Zgomote de impuscaturi au putut fi auzite pe o inregistrare facuta cu un telefon mobil de unul dintre studentii aflati in campus, in timp ce alte imagini au aratat politisti evacuand victime ale atacului.

Oficialii Universitatii au anuntat ca zeci de consilieri psihologici si pshiatrii au fost trimisi sa ofere asistenta studentilor si familiilor victimelor. Un motel din interiorul campusului este folosit in acest moment ca si loc de intalnire intre studenti si familiile lor, multi parinti care locuiesc in zona grabindu-se sa ajunga la locul tragediei.

Pagina de internet a facultatii a fost suspendata temporar pentru a oferi doar informatii despre masacru, iar la cateva ore de la tragedie fusese blocata din cauza miilor de accesari ale utilizatorilor.

  • Galerie cu imagini de la masacrul din SUA





  • Citeste pe Stirile ProTV

    VIDEO Cum a ajuns painea neagra sa fie cel mai falsificat produs din Romania. Consumam carmin, cacao, caramel sau cenusa de vatra

    Painea neagra ramane cel mai falsificat produs din Romania. Asa ca cei care tin dieta sau vor sa traiasca sanatos trebuie sa fie foarte atenti ce cumpara. Si asta pentru ca exista mari sanse sa ajunga acasa cu pita colorata cu praf de carmin, cacao, caramel sau cenusa de vatra.



    875 vizualizari
    • 0 (0 voturi)    
      pui grau, rasare grau (Luni, 16 aprilie 2007, 23:39)

      sandu [anonim]

      de ce sa ne miram? e groaznic, adevarat. dar sa nu uitam ca americanii au fost primii care l-au scos pe Dumnezeu din universitati si campusuri. europenii acum o fac. romania incepe si ea. nu ca Dumnezeu se razbuna, ci consecintele sunt din partea oamenilor, care, fara valorile morale absolute ale lui Dumnezeu, fac ceea ce-i invata natura pacatoasa.

      deschideti odata ochii si vedeti!
    • 0 (0 voturi)    
      Irak? (Luni, 16 aprilie 2007, 23:57)

      Ciprian [anonim]

      In Irak sunt astfel de masacre in fiecare zi, care nu mai emotioneaza pe nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e de mirare (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:13)

      Dan [anonim]

      Nu e de mirare, dar asta nu are nici o treaba cu dumnezeu. Ba din contra fara dumnezeu oamenii ajung sa aprecieze valoarea vietii pentru ca stiu ca asta e tot ce au si nu mai urmeaza nimic dupa. Problema cu America este controlul armelor. Si nu sunt sperante sa se inaspreasca acest control pentru ca au o istorie bazata pe arme.
    • 0 (0 voturi)    
      Foto rompres?? (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:42)

      topo [anonim]

      uau!
      foto Rompres?
      tare, frate!
      • 0 (0 voturi)    
        corean bha (Sâmbătă, 26 ianuarie 2008, 15:04)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui topo

        Atacatorul a fost un corean, nu american, WAKE UP man....
    • 0 (0 voturi)    
      Virginia Tech (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:47)

      Mircea [anonim]

      Nu are de-a face nimica cu D-zeu. Americanii sunt mult mai credinciosi (in special cei din sud) decat multe alte popoare. Europenii nu sunt credinciosi dar nu am auzit de atentate de genul asta in Europa. Traiesc de 2 ani in US (foarte aproape de Virginia - North Carolina), si dupa 2 ani incep sa inteleg cultura lor-desi mai sunt lucruri care ma socheaza si astazi.
      Controlul armelor in mod sigur are un cuvant greu de spus in cazul de fata. As mai adauga sistemul de tip puritan si viata mult mai stresanta decat in restul lumii. Restul lumii munceste, statistic vorbind, 14 saptamani mai putin pe ani decat Aamerica. Astfel de evenimente s-au intamplat mereu aicea atunci cand economia a intrat in recesiune..ceea ce se intampla acuma. Sa nu uitam ca vorbim de un sistem politic care nu asigura nici un fel de ajutor social sau material. Fiecare prin propriile forte; si atuncea, uneori rabufneste cate o nebunie de genul asta. A, sis a nu uitam ca America se mia considera inca o tara foarte individualista, separate complet de restul lumii. Poate toate astrea au un cuvant de spus in cultura si educatia lor.
      Curios ca atentatorul era de origine asiatica. Din pacate CNN inca nu ofera informatii daca era student international sau Chinese American.
    • 0 (0 voturi)    
      No1 - ai mare dreptate - aceasta este revelatie! (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:50)

      Daniel [anonim]

      Sunt sigur ca ai aflat Adevarul!

      GBY!

      Tocmai vizionez

      http://youtube.com/watch?v=uuabITeO4l8#
    • 0 (0 voturi)    
      Bush ingrozit? (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:51)

      john [anonim]

      E doar rezultatul politicii pro-guns a republicanilor. Virginia e un stat "rosu", nu in sens de comunist, ci de republican. Am prieteni care au terminat Virginia Tech si e pacat de studentii nevinovati.

      Michael Moore are un subiect pt un nou documentar, din pacate Columbine High School a fost doar inceputul.

      Poate cu Congress-ul controlat de democrati sa reuseasca sa schimbe ceva, dar putin probabil.

      E dreptul oricui sa detina arme.
      2nd Amendment
      A well-regulated militia being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms shall not be infringed.
    • 0 (0 voturi)    
      No#3 - BA DA! Are direct legatura cu Dumnezeu!!! (Marţi, 17 aprilie 2007, 0:51)

      Daniel [anonim]

      Asta se intampla cu cei care il scot pe Dumnezeu din societate!
    • 0 (0 voturi)    
      bunica (Marţi, 17 aprilie 2007, 1:03)

      Marius Muscalu [anonim]

      sunt de acord cu Dan....lipsa icoanelor din biserici n-au nici o legatura....daca e iiiiiiiiiiiiisus pe pereti si altcieva crede in altcineva nu cred ca il ajuta foate mult......nu il mai bagati pe Dumnezeu in toate prostiile...oamenii sunt prosti si rai, asta e....
    • 0 (0 voturi)    
      dezaprecierea valorii umane (Marţi, 17 aprilie 2007, 1:42)

      Liviu [anonim]

      Din pacate doar o persoana cu mintea bolnava si lipsita de morala poate face ceea ce acel student a facut, si normal ca aceasta treaba nu are legatura cu DUMNEZEU ce doar cu NOI care suntem lasati in nebunia mintilor noastre si de multe ori alegem sa facem raul pentru ca e mai usor de facut decat binele. Acestea vor continua pentru ca unde DUMNEZEU nu e, NIMIC nu e, Si sa nu ne miram de ce ii in Iraq zilnic, cand cei deacolo nu au auzit in viata lor de Dumnezeu si de morala crestina.
      In concluzie ... cercetati SCRIPTURILE... nu le tineti doar in raft suport pentru praf, iar in biserici ca bagaj material.
    • 0 (0 voturi)    
      Profesor roman, posibila victima (Marţi, 17 aprilie 2007, 2:05)

      Marius [anonim]

      Pe la ora 2 pm EST am vazut live pe ABC News un interviu cu unul dintre studenti care a reusit sa scape sarind pe geam de la etajul 2. Respectivul spunea ca trei colegi ai lui au fost impuscati impreuna cu profesorul lor, Liviu ****escu. Cum numele suna a nume romanesc am cautat pe site-ul universitatii si am gasit pagina profesorului respectiv, il cheama Liviu Librescu, si are office-ul chiar in Norris Hall unde s-a intamplat incidentul.

      Sper sa ma insel, dar e prea mare coincidenta :( mai ales ca studentul zicea ca era la cursul de "Solid Mechanics" predat de profesorul respectiv. (http://www.esm.vt.edu/php/person.php?id=10023)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu are legatura cu Dumnezeu? (Marţi, 17 aprilie 2007, 5:21)

      George [anonim]

      America a fost fondata de oameni cu o puternica convingere crestina. Comunistii atei ne-au spus ca America a fost fondata de 'criminalii' Europei. In realitate acei criminali erau crestini adevarati, asa numitii reformati, care s-au opus dictaturii si crimelor bisericii catolice. Foarte multi au fugit in Lumea Noua unde au fondat o natiune in care fiecare este liber sa creada ce vrea si sa spuna ce vrea. Daca America a ajuns o natiune puternica si prospera asta s-a intamplat pentru ca oamenii l-au onorat pe Dumenzeu in viata lor personala si sociala.
      In scolile americane pana acum 10 ani se preda Biblia iar orele incepeau cu rugaciune.
      Din pacate vremurile asteaau apus. Astazi marea majoritate a 'intelectualilor' din univeristatile americane sunt comunisti atei. Ei au venit cu aceasta idee: sa eliminal crestinismul din scoli, sa-i 'descatusam' pe copii si sa-i lasam sa gandeasca liber. Mai mult, unii din asa numitii intelectuali, foarte populari in randul studentilor spun ca trebuie in materie de sex trebuie sa experimentam tot, inclusiv sexul cu animalele. Asa ca va imaginati ca relatiile homosexuale sunt pentru ei ceva normal.
      Din pacate roadele acetei filozofii de viata se vad astazi.
      Cu 15 ani in urma, cand copii erau invatati sa-si iubeasca aproapele asa cum scrie in Biblie, nu puteam sa ne imaginam ca un tanar poate sa-si impuste colegii. Astaze a devenit ceva normal.
      L-au scos pe Dumenzeu din scoli , din societate, chiar si din biserici unde este mai mult entertainement decat slujba religioasa iar acum culeg roadele.
      Crestinismul e invechit? Asa vor spune cu siguranta multi. Dar fara valorile crestine vom ajunge sa ne omoram precum animalele salbatice
    • 0 (0 voturi)    
      ^^ propaganda (Marţi, 17 aprilie 2007, 7:29)

      blu [anonim]

      "Cei din Iraq n-au auzit in viata lor de de Dumnezeu? Big fucking LOL. Urmeaza sa-mi zici ca si Palestinienii sunt ateisti.

      America este una dintre cele incuiate si mai puritane natiuni occidentale.
      Compara te rog rata criminalitatii din US cu cea a popoarelor din nordul europei, care au cea mai mare rata de ateisti/agnostici si dupaia sa-mi vii cu bullshitul asta moralist. Ca sa nu mai zic de numarul crimelor in de-a lungul istoriei si in prezent, in numele unei religii sau a alteia.

      Problema e alta, si anume ca orice idiot are acces la o arma.
    • 0 (0 voturi)    
      hahahaha (Marţi, 17 aprilie 2007, 7:33)

      satanic [anonim]

      poate asa isi vor da seama ca treaba cu controlul armelor nu e impotriva lor. cum in canada unde armele sunt interzise, rata criminalitatii este redusa la minim iar in SUA sunt la un nivel ce intrece intreaga Europa?? btw. nu mai aberati cu lipsa icoanelor din scoli.......... cu ce avantajeaza un musulman, un evreu sau orice alt credincios prezenta unei incoane crestine ??
    • 0 (0 voturi)    
      bravo evlaviosilor (Marţi, 17 aprilie 2007, 7:37)

      fara evlavie [anonim]

      N-aveti nici cea mai vaga idee ce sta in spatele povestii da' ii trageti cu spamul religios.
      E bine - ati mai pus un semn pe rabojul cu "indepliniri" care va asigura mintuirea. Dar si mai bine ar fi sa va spamuiti intre voi.
      Comentariile #5 si #7 sint la obiect. Despre asta e vorba aici.
      Biblii, ore de religie si iubirea aproapelui (cu cit mai multa alifie) isi au locul pe forumurile de profil.
      Vreti sa faceti bine aproapelui? Lasati-l in pace. O stire e o stire iar propaganda religioasa e cu totul altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre atentat (Marţi, 17 aprilie 2007, 7:55)

      Bila Neagra [anonim]

      Si in Irak au loc zilnic atentate si mor oameni nevinovati si asta nu mai socheaza pe nimeni, a devenit ceva "normal..."
    • 0 (0 voturi)    
      Ptr cei ce au murit, nu mai e durere, dar ptr cei ce raman? (Marţi, 17 aprilie 2007, 8:21)

      Lucian [anonim]

      Pacat ca au murit oameni nevinovati, mare pacat ca acest fel de maniaci intra in institutii in care oamenii nu au nici o vina.
      Dar nu o sa auzim niciodata de un incident asemanator intr-un parlament, congres sau ce-o fi. De ce sa faca cineva bucurie unei natiuni?
    • 0 (0 voturi)    
      ...??? (Marţi, 17 aprilie 2007, 8:30)

      lucian [anonim]

      salut pe toti cei (si vad ca sunt destul de multi) care cred ca daca nu exista Dumnezeu nu exista nici moralitate, se pare ca aveti o mare incredere in oameni si in voi insiva de altfel, sunteti din cei ce nu-si asuma nicio responsabilitate...pt ca pentru voi in spatele tuturor actiunilor si inactiunilor se afla Dumnezeu; sunteti prin asta foarte obtuzi iar prin afirmatii de genul "Si sa nu ne miram de ce ii in Iraq zilnic, cand cei deacolo nu au auzit in viata lor de Dumnezeu si de morala crestina" cel putin retardati intelectual si atat de aroganti incat daca "morala voastra crestina" s-ar aplica cuvant cu cuvant probabil ati fi biciuiti. Zilnic. O zi faina
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Mircea (Marţi, 17 aprilie 2007, 8:49)

      cibi [anonim]

      Mircea, baiete
      americanii fac lucru manual de la Pearl Harbour incoace, sa fii jandarm mondial e o treab acare nu a inteles o cowboy ul d ela casa alba, e grav ca sufera civili nevinovati pentru imbecilitatea celor care ii conduc, e grav ca la noi intara au baricadat starzi ca sa se apare.de cine se aprara cacanarii de americani ? de propria lor prostie si incosntienta de spiritul lor lasciv si necurat in a starni conflicte si apoi se afla in imposibilitatea de a le gestiona, este axa raului si a lipsei de credinta !!!Micea un popor, pardon o natiune condusa de pagani, pan ala urma este o natiune pagana, bolnava si mai ales pacatoasa
      AMIN
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Marţi, 17 aprilie 2007, 8:50)

      mental [anonim]

      incep cu "Dumnezeu" care are grija sa ajungi unde e mai bine. dupa cum vedem, vrei nu vrei esti impuscat daca nu ai noroc("liberul arbitru"). Cum spune cineva mai sus, mor irakieni mult mai urat de cat americanii, dar socul tot la americani este. Dar violurile din minut in minut? Sinucideri? Vreti morti? protv...
    • 0 (0 voturi)    
      Este posibil ca un profesor de origine romana (Marţi, 17 aprilie 2007, 8:54)

      Adrian [anonim]

      sa fie ranit sau mort in urma masacrului. Librescu este numele profesorului de origine romana si cu cetatenie US. Am gasit aici un articol: http://www.baltimoresun.com/news/nationworld/bal-students0416,0,803874 .story?coll=bal-nationworld-headlines
    • 0 (0 voturi)    
      aceste evenimente nu au de a face cu morala impusa de Dumnezeu?!!! (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:13)

      omul de rand [anonim]

      Sunt de acord cu cele spuse de George!
      Si ma surprinde parerea celor care spun, ca aceste evenimente nu au de a face cu morala impusa de Dumnezeu!!!
      ...
      Daca ati citi Biblia de 3 - 4 ori si ati intelege ce cititi, ati avea alta parere.
    • 0 (0 voturi)    
      Bigotism, rautate, frustrare? (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:19)

      Andu [anonim]

      Ma surprinde atitudinea "bine le-a facut" care reiese din atat de multe comentarii care mai adopta pe deasupra shi o pozitzie ce se vrea evlavioasa shi moralizatoare.

      In primul shi in primul rand, au murit multzi oameni, majoritatea foarte tineri (nu ash greshi mult daca ash spune copii). Oamenii nevinovatzi, neimplicatzi in niciun conflict militar sau de de orice alta natura. Nici macar nu puteau fi incarcatzi inca cu vina de a contribui la mashinaria imperialist-corporatzionista americana. (Nici terorishtii nu ataca shcoli) Erau oameni care se treziseara dimineatza shi venisera in campus pentru a studia!

      Prima reactizie a unui bun creshtin ar trebui sa fie una de compasiune, un "Domnul sa-i odihneasca in pace", nu "bine ca i-a invatzat minte pe atei".
      Shi apoi, cine spune ca sunt atei? Statele Unite sunt, intr-adevar, printre cele mai credincioase natziuni de pe glob, dar asta nu e relevant.

      Discutzia cu "scosul lui Dumnezeu din shcoli" este cu totul lipsita de sens. Asasinul putea fi dintr-o familie budista sau shintoista sau nativ-americana. Victimele puteau fi budiste sau shintoiste sau nativ-americane.

      Orice om normal se cutremura de un asemenea masacru, nu rade ca smintitul ca au fost pedepsitzi necredincioshii.
      Nu sunt psiholog, dar presupun ca o asemenea reactzie ishi are origina in ura shi in frustrare, la fel ca shi odiosul atac.
    • 0 (0 voturi)    
      Un act de nebunie (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:39)

      siegfried [anonim]

      De fiecare data cand se intampla ceva aberant, shocant, de fiecare data cand suntem incapabili in primul moment sa intelegem de ce s-a intamplat asa ceva, hop! il punem pe Dumnezeu in fata. Ba ca l-am scos de pe te miri unde, ba ca l-am bagat prea in fata; ba ca suntem bigoti, ba ca suntem atei, homosexuali, amorali si mai stiu eu ce.
      OMUL ESTE LA FEL DINTODEAUNA! Nu s-a schimbat cu nimic de-a lungul timpului. Are acleasi instincte: cele necesare vietii, cele bune, cele nedorite. Depinde de sanatatea mentala a fiecarui individ daca cele rele ies la suprafata sau nu. Problema reala in SUA este controlul armelor. Cel raspunzator pentru ce s-a intamplat, asiaticul cica, o lua razna oricum. Daca nu avea arma de foc, nebunia lui ar fi fost mai putin devastatoare. Asta-i tot. Si da, oricat ar parea de putin crdibil, SUA incumba mai multa religiozitate decat o Europa vestica aproape secularizata. Si da, in Europa se intampla rar asa ceva; dar doar pentru ca aici controlul armelor are traditie. Asta este. Controlul armelor si securitate sporita. Se vor mai intampla di pacate...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Andu (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:49)

      Geroge [anonim]

      Vorbesti de studentii nevinovati. Cel care a ucis 33 de studenti nevinovati a fost tot un studentii 'nevinovat' , nu a fost nici un terorist din afara Americii.
      Pana acum 10 ani copii din scolile publice din America erau educati in valorile crestine care te invata sa-ti respecti aproapele si nu sa-l impusti. Nici prin cele mai negre vise nu-ti puteai imagina ca un adolescent de 14 ani sa-si impuste colegii.
      Ca au aruncat peste bord valorice crestine si l-au scos pe Dumezeu din scolile publice nu ar fi asa de grav daca ar pune altceva mai valoros in loc.
      Cu ce sunt 'hraniti' copii in ziua de azi? Cu filme violente, pornografie, sex, jocuri pe computer extrem de violete. Toate astea afecteaza judecata normala asa ca nu e de mirare ca acum cativa ani un pusti de 14 ani si-a impuscat colegii. Este o consecinta fireasca a noului sistem 'modern' de educatie.
      Din pacate America nu mai este o tara libera. Cu cativa ani in urma un preot din New Orleans a fost arestat pentru ca a avut curajul sa protesteze public in fata dezmatului total de la parada homosexualilor. Homosexualii aveau dreptul sa se manifeste in orice fel , chiar si sa umble complet goi pe strada si sa faca sex in public dar cand preotul asta a protestat, a fost tinut in arest cateva luni. In urmatorul an a fost potopul de la New Orleans.
    • 0 (0 voturi)    
      Care e amestecul lui Dumnezeu aici??? (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:50)

      Realist [anonim]

      Sincer nu inteleg legatura; Dumnezeu este atat de abstract incat nu cred ca mai mult de 5-10 oameni din toate miliardele astea pot realiza cu adevarat ce inseamna (iar eu NU ma numar printre ei). Referitor la morala crestina, islamica, hindusa, etc...you named it...sunt strict lucruri agreate de oameni in cadrul unei comunitati delimitate in special dpdv al moralei (aia e bine aia e rau). => toate religiile omenirii au una fata de cealalta o relativitate (vezi teoria pacat vs virtute)...Dumnezeu in schimb este absolut, nu e nici crestin nici budist nici islamic ci Universal.
      Evident a ucide este un lucru rau, dar alti colegi de pe forum au expus niste lucruri mult mai reale decat lipsa icoanelor, statuetelor buda, scrierilor din coran etc...si anume controlul armelor si frustrarea unei parti a societatii americane care inca are amintitrea programelor sociale de pe vremea guvernarii democrate. Acel om care a facut acest lucru evident avea grave probleme psihice; ar fi interesant de stiut istoria psihiatrica a acelui individ...daca presa va publica vreodata acest lucru...
    • 0 (0 voturi)    
      cine seamana vant culege furtuna! (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:50)

      ionica [anonim]

      Adica cum s-a fondat America? Din crestini! Ti se face jena sa auzi o asemenea ineptie.
      Si atunci cine a exterminat, fara mila pe localnici?
      Cine a instaurat puterea armelor si a ridicat la nivel de moralitate CRIMA?
      Actualii locuitori ai Americii, care omaoare cu nemiluita zeci si zeci de milioane de oameni nevinovati in toata lumea!
      Cititi in presa americana si ve-ti gasi cati au fost omorati in Vietnam, Cambogea, Coreea, Iugoslavia, Etiopia, Irak, Afganistan si alte locuri ale lumii si cati au murit din cauze colaterale!
      Si atunci nu este normal ca samanta violente sa rasara si acolo de unde este litera de ... evanghelie.
      Mi se face jena sa recunosc ca acei care propovaduesc credinta sunt cei care o incalca cel mai flagrant!

      Cine este bin Laden? Ofiter CIA!
      Cine a fost Sadam? Ofiter CIA!
      Si atunci? Nu este normal ca un descreierat sa deschida focul si sa mai omoare niste oameni nevinovati?

      Daca asta reprezinta credinta in Dumnezeu, ma declar ATEU!
    • 0 (0 voturi)    
      PT 1, 8, 22 si alti fanatici (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:51)

      arrtemis [anonim]

      Ce prostii spuneti! Din cauza unora ca voi am ajuns sa ne uram pentru lucruri fara importanta. Au murit oameni draga fanaticule. Nu e nevoie sa mai dai si tu cu bata in balta. Poate ca acum era momentul sa aratai respect pentru viata si sa nu incercati sa castigati capital de pe urma nenorocirilor. Pentru cine vrea sa vada un videoclip care spune multe despre oameni atei dar cu adevarat oameni:
      http://www.youtube.com/watch?v=fdVucvo-kDU
      moralitatea si umanitatea nu tin de religie.
    • 0 (0 voturi)    
      Armele si constitutia (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:54)

      Tommy [anonim]

      Dreptul la a purta arme este prevazut de Constitutia SUA... Inutil sa spun ca o prevedere constitutionala in America (spre deosebire de tara noastra) NU se poate modifica... Cred ca este marea eroare a Constitutiei SUA. Au murit multi oameni ca urmare a acestei prevederi...
    • 0 (0 voturi)    
      ne tulbura, dar intelegem ceva? (Marţi, 17 aprilie 2007, 9:56)

      Lucian [anonim]

      Ma bucur sa vad la Andu 23. idei in care ma regasesc. Dar Andu, nu sunt nici primii nici ultimii oameni care flutura crucea si care nu au inteles nimic din spiritul crestin!
      A privi America de azi ca pe o unitate de monolit formata din WASP-i este doar un stereotip bazat pe ignoranta.
      A incerca sa intelegi ce se intampla, sau sa intelegi mai mult decat acum poate sa insemne sa dai pe google sau pe wikipedia macar si sa cauti cateva fraza cheie: spiritul de frontiera, supravietuirea celui mai potrivit, individualism si colectivism in America etc Mai poti sa te uiti la unele westernuri inca o data si sa intelegi mai mult decat impuscaturile.
      In opinia mea controlul armelor e numai unul din factorii care ajuta astfle de incidente sa creasca in proportii. A scoate armele din America profunda e ca si cum ai spune unui roman sa nu in cuie iala la usa seara, sa o lase deschisa. De ce ? pai poti sa incerci sa cauti si sa intelegi.
      Motivele care fac astfel de incidente sa se produca, altele decat controlul armelor ma depasesc si imi declar aici limita competentei.
      Mai exista un stereotip care cred ca trebuie demontat: asa ceva se intampla numai in America. Intr-adevar incidenta e mai mare, dar daca mai cercetezi gasesti incidente similare in Canada, Japonia, Germania, UK.
      Multumesc celor care au citit pana aici si mi-au satisfacut dorinta de a ma face si eu auzit. :)
    • 0 (0 voturi)    
      despre universitatile americane (Marţi, 17 aprilie 2007, 10:09)

      Adrian [anonim]

      In marile universitati americane , marea majoritate a profesorilor sunt de stanga, atei. Discriminarea a ajuns asa de mare ca daca vrei sa te angajezi ca profesor si faci greseala sa spui ca esti de dreata sau ca esti crestin sau orice alta religie, nu te mai angajeaza nimeni.
      Unul dintre 'intelectualii' foarte populari in universitatile americane, care este un obsedat sexual in realitate, a scris intr-una din cartile lui ca trebuie sa aruncam orice 'jug' pe care ni-l pune religia si sa experimentam totul inclusiv sexul cu mortii si cu animalele. In conferintele lui nu are curajul sa spuna in fata lucrul asta dar in cartile lui da. Paradoxal e ca astfel de 'intelectuali' sunt adulati de catre studenti, la fel ca pe vremea lui Hitler. Este un proces de spalare a creerelor fantantastic. Din pacate astia sunt oamenii care formeaza 'intelectual' generatia de maine a Americii asa ca nu ar trebui sa ne mai mire ca vedem masacre in scoli. Sunt consecinta fireasca a spalarii creerelor care are loc in scolile americane.

      In Canada este nebunia cu homosexualii. Stiu pe cineva care a vrut sa se angajeze la Universitatea din Toronto si una din intrebarile de la interviu a fost daca este de acord cu gay-ii si cand a raspuns ca nu i s-a spus direct in fata ca ei angajeaza asistenti cu orientare pro-gay.
    • 0 (0 voturi)    
      remember columbine? (Marţi, 17 aprilie 2007, 10:37)

      aha [anonim]

      sunt de acord ca deoarece america devine din ce in ce mai straina de Dumnezeu se intampla catastrofe de acest gen... asemenea atacuri au fost si in germania in 2002... deci cei care zic ca se intampla doar natiunii "crestine" americane se inseala amarnic

      daca un copil il educi de mic ca e un animal care a evoluat dintr-o maimuta de-alungul a milioane de ani de selectie naturala "care pe care" si moarte, ca nu exista absolute si ca totul e relativ, ca viata e un accident cosmic si nu exista Dumnezeu... ca nu exista cineva care o sa te traga la raspundere pentru tot ceea ce faci in viata... pai atunci ce semeni in oameni aia vei culege...
      din pacate america si natiunile secularizate asemenea lucruri vor culege.. doar crestinismul corect inteles si aplicat ofera o baza morala solida unei societati... nu evolutionismul&ateismul&co care acapareaza lumea de la an la an

      How to build a bomb in the public school system
      http://www.answersingenesis.org/creation/v22/i1/bomb.asp
      Trag ic massacre at school in Germany
      http://www.answersingenesis.org/news/020426student_massacre.a sp

      http://thetruth.uv.ro/_books/_ref_evolution_1/Cap_01.html
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 17 aprilie 2007, 10:48)

      blu [anonim]

      offtopic:

      Cat de ridicoli puteti fi cu povestile astea cu homosexualii, parca il aud pe profesorul meu de religie din clasa a 5-a.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Haggard
    • 0 (0 voturi)    
      Despre controlul armelor (Marţi, 17 aprilie 2007, 10:51)

      Sabian [anonim]

      Daca orice prost are o arma de ce atacatorul n-a fost oprit ?Pentru ca la intrare e semn cu "No guns allowed" foarte eficace vine sinucigasul vede semnul si zice "oh shit there's a sign better go back home" .Adica nici profesorul nu poate sa poarte arma la el si trebuie sa devina scut uman daca vrea sa-si protejeze elevii.

      Daca as fi cetatean american si mi-asi lua arma sa ma apar d nebuni dar ar fi degeaba , din cauza legii idioate care a costat o cunostinta americana viata parintilor cand un nebun a intrat intru-n restaurant cu o mitraliera ,desi nu e voie cu arme in restaurantele din acel stat dar ce surpriza asta nu a oprit nebunul ce putea sa fie oprit macar de amenintarea unui pistol sau un glont bine tintit .Aceasi lege care protejeaza de fapt omoara oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      remember columbine? (Marţi, 17 aprilie 2007, 10:54)

      ada [anonim]

      sunt de acord ca deoarece america devine din ce in ce mai straina de Dumnezeu se intampla catastrofe de acest gen... asemenea atacuri au fost si in germania in 2002... deci cei care zic ca se intampla doar natiunii "crestine" americane se inseala amarnic

      daca un copil il educi de mic ca e un animal care a evoluat dintr-o maimuta de-alungul a milioane de ani de selectie naturala "care pe care" si moarte, ca nu exista absolute si ca totul e relativ, ca viata e un accident cosmic si nu exista Dumnezeu... ca nu exista cineva care o sa te traga la raspundere pentru tot ceea ce faci in viata... pai atunci ce semeni in oameni aia vei culege...
      din pacate america si natiunile secularizate asemenea lucruri vor culege.. doar crestinismul corect inteles si aplicat ofera o baza morala solida unei societati... nu evolutionismul&ateismul&co care acapareaza lumea de la an la an

      How to build a bomb in the public school system
      http://www.answersingenesis.org/creation/v22/i1/bomb.asp
      Trag ic massacre at school in Germany
      http://www.answersingenesis.org/news/020426student_massacre.a sp

      http://thetruth.uv.ro/_books/_ref_evolution_1/Cap_01.html
      Why America is Losing its Christian Heritage
      http://www.nwcreation.net/videos/WhyAmericaisLosingHeritage.html
    • 0 (0 voturi)    
      De ce il citeaza pe Bush mereu? Ala e un oligofren.. (Marţi, 17 aprilie 2007, 11:30)

      Barba [anonim]

      Pai a intrat in recesiune economia lor... logic la cati bani s au bagat in razboiul din Irak.
      Si.. am inteles ca s a scumpit benzina. Asa ca or sa atace si Iranul :).
      Bine spunea cineva inainte:... in Irak au loc atentate mult mai grave aproape zilnic, deci nu ar trebui sa ne dam cu kuru de pamant doar pt ca acum avem de'a face cu americani morti/raniti.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 17 aprilie 2007, 11:41)

      Miles Teg [anonim]

      Doua elemente se pare ca se repeta in dezastrele de acest gen. 1. folosirea armelor de foc; 2. se intampla in scoli. Cei care savarsesc astfel de fapte sunt sub influenta unei frustrari majore - ca "mobil" - si, probabil, in majoritatea cazurilor, ar putea intra in categoria persoanelor bolnave psihic. Bolnavi psihic sunt de cand lumea (o boala psihica este o boala ca oricare alta) si nu este nimic de facut pentru a preveni iesiri violente ocazionale ale unor persoane bolnave (n.b.nu toti bolnavii psihic sunt violenti). Problema este aceea de a inlatura factorii favorizanti. Si ne intoarcem la pct. 1 si 2 de mai sus. Cum s-a mai spus, prezenta armelor in societatea americana este o problema care necesita solutie. Si solutia ar fi eliminarea dreptului de a purta arme de foc. Daca e adevarat ca e imposibila modificarea Constitutiei (desi eu nu cred asta) atunci americanii sunt intr-un mare impas si ca probabil nu exista pe lumea asta o natiune mai conservatoare, cu exceptia Chinei sau statelor islamice (ceea ce este extrem de rau). Apoi, sistemul lor social, lipsa suportului pentru cei mai putin norocosi (someri, saraci samd) cred ca se rasfrange, cumva, in faptul ca atacatorii "se razbuna", simbolic poate, pe comunitate (in acest caz, scoala). S-a sus acest lucru mai inainte si agreez acest punct de vedere. Pe de alta parte, citind istoricul acestor evenimente, am tras concluzia ca eliminarea religiei crestine din scoli nu are legatura cu aceste tragedii (atentate de acest gen au loc inca de la inceputul sec. XX). Sunt crestin dar nu vad in asta un motiv pentru a manifesta lipsa de respect pentru oamenii care au alte credinte (si aceasta lipsa de respect se manifesta prin arborarea insemnelor religioase ale unei religii in institutiile publice unde sunt si oameni de confesiuni diferite). Credinta in Dumnezeu este in sufletul omului iar locul insemnelor religioase este in Biserica. In concluzie, in opinia mea, problemele lor cele de politica.
    • 0 (0 voturi)    
      benluci75@yahoo.com (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:07)

      ANDROID [anonim]

      poti face asa ceva doar daca nu ai anumite simturi, de fapt cred ca nimeni nu-si da seama ca am intrat intro noua evolutie (era) si mai pe scurt acest atacator este de fapt un experiment (android) facut de unele organizatii si comandat pentru a fi testata performanta acestuia intrun mediu extern (public). au mai fost folositi androizi si in alte conflicte retrase si vor mai fi folositi acesti soldati androizi in public tot mai des.
    • 0 (0 voturi)    
      cam pe langa subiect, da'... (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:32)

      nosferatu [anonim]

      Foarte multzi pro-iraqieni p-aci... Admiratori ai dl Bin Laden (ofitzer CIA, a citit domnu' in Romania Mare) Probabil & ceva aplaudaci ale crimelor comise de sarbi... Etc etc etc... Anti-americani sadea. Korekt! La bombe domnilor martiri! Sustzinetzi-va aberatziile cu sunet & lumina! Ce bine ca suntetzi nishte buni ortodocshi & buni europeni... Halal! (vorba dl-ui mai sus amintit)
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:53)

      ionut [anonim]

      in priul rand Dumnezeu sa-i ierte pe cei morti si sa le aline famiile.

      nu ii inteleg pe cei care ii dau cu America l-a uitat pe Dumnezeu si etc etc, daca or fi mai multi sau unul singur sub mai multe nume. in orice caz, ca sa intelegi ce se intampla acolo trebuie sa fii putin deschis la minte, ceea ce nu cred despre unii din cei ce scriu mai sus. numai cineva care a trait acolo poate intelege individualismul si duritatea societatii americane.

      Europa e insa muuult mai atee, in America atei sunt numai cei mai educati. din contra, in ultimii ani a inceput in USA sa prinda puteri - si a prins chiar bine - curentul neoconservator, "crestin", bush vrea sa interzica avorturile si al de astea... si totusi acuma au inceput sa ia amploare atentatele astae... este asadar "destul de" invers de ceea ce sustineti.

      Pentru cel care spunea de gay in Toronto, mi se pare normal, si il anunt ca nu are habar ce e in Europa. in Olanda ca sa iti dea permis de rezidenta, urmaresti un film in care iti prezinta homosexuali si alte de astea, si nu iti dau permisul decat daca esti de acord cu asta. Macar in Canada se intampla numai la universitati (nici eu nu as angaja intr.o universitate pe cineva care nu intelege societatea in care traim).
    • 0 (0 voturi)    
      despre "crestinitatea" americana - pentru George de la 12 (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:59)

      BD [anonim]

      1. America a fost colonizata intr-un stil barbar (ca o comparatie - ca si cum ai incerca azi sa impui crestinismul in irak si sa si reusesti). Nu cred ca asanumitul crestinism adevarat presupune goana dupa aur, cultivarea de tutun, dezradacinarea bastinasilor, etc... Daca au fugit din Europa din cauza prigoanei bisericii catolice, ceea ce au facut ei acolo a fost inzecit mai rau (zic eu).
      2. America moderna, asa cum o stim noi, e fondata de oameni cunoscuti sau banuiti de a avea legaturi cu lojele masonice sau de a fi chiar ei insisi masoni de frunte...
      3. Era normal sa il scoata pe Dumnezeu din scoli... nu stiu daca a mai citit cineva in ultimul timp studiile demografice sa vada care este proportia de asiatici din america. Este o tara cosmopolita, trebuie sa accepte atunci ca si Dumnezeu are chipuri multiple.
      4. Intr-o cultura a violentei, e absolut normal sa se intample ce s-a intamplat... |V-ati gandit vreodata ca toata generatia tanara a aamericii a crescut cu cultura razboiului? (vietnam, primul razboi din irak, iugoslavia, al doilea razboi din irak - s-au succedat la scurte perioade de timp). Mentalitatea care se propaga foarte usor pentru o minte necoapta este: sunt american - rezolv orice problema cu un pistol...
      ... si ar mai fii...
    • 0 (0 voturi)    
      Liviu Librescu (Marţi, 17 aprilie 2007, 13:02)

      Marius Bancila [anonim]

      Dintr-un articol de pe yahoo:

      Among the dead were professors Liviu Librescu and Kevin Granata, said Ishwar K. Puri, the head of the engineering science and mechanics department.

      Librescu, was born in Romania and was known internationally for his research in aeronautical engineering, Puri wrote in an e-mail to The Associated Press.

      "His research has enabled better aircraft, superior composite materials, and more robust aerospace structures," Puri said.
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant (Marţi, 17 aprilie 2007, 13:43)

      azrael [anonim]

      O stire frumoasa. Dupa 2001 nu prea am mai auzit stiri interesante despre america. Un singur atacator si 33 de morti si 28 de raniti e un raport destul de bun.
      Teroristii ar trebui sa ia exemplu de la el. E nevoie de vointa si eficienta. Mai auzi de cate o bomba umana cu doar 2-3 morti. Patetic.... 33 de tovarasi catre rai/iad e altceva. Keep up the good work!

      PS: Prima data nu a mers sa postez. Poate merge a doua oara
    • 0 (0 voturi)    
      Fanaticii religiosi (Marţi, 17 aprilie 2007, 13:59)

      Paul [anonim]

      sa-si tina gura. Crestinii sunt cei mai mari ignoranti. Puneti mana pe o carte de istorie, multe dintre cele mai mari masacre din istoria omenirii au fost facute in numele religiei (mai ales crestine). Bine a comentat cineva mai sus, irakienii sau oameni de alte religii ce vina au, nu sunt tot creatia lui Dumnezeu (vorbesc in termeni crestini, sa inteleaga si ei despre ce e vorba), poate nu, i-o fi creat diavolul, nu? Ce ignoranti... Cotizati mai departe $$$ la pastorul vostru, si ascultati ce va spune el, creierul ala din capul vostru sa nu-l folositi deloc pt ca doare. Nici nu se stie exact cine a tras, si mai ales DE CE, enoriasii au si sarit sa dea cu parul.
    • 0 (0 voturi)    
      arme (Marţi, 17 aprilie 2007, 14:27)

      Dack [anonim]

      Vina apartine administratiei americane 1000%, pentru ca lasa tutoror dreptul la arme. Au patit o gramada de asemenea incidente in ultimii ani si nu au invatat nimic - continua sa "deplanga" soarta acestor copii.. SA ANULEZE DREPTUL DE LIBERA POSESIE DE ARME, daca vor sa evite asemenea tragedii. Uneori democratia este dusa pana la absurd. Am dreptul sa imi cumpar ce arma doresc, dar daca imi smucesc copilul mai tare in public, ajung la inchisoare... O tara de doi bani. Niste handicapati.
    • 0 (0 voturi)    
      cauze, motive (Marţi, 17 aprilie 2007, 14:58)

      mbasa [anonim]

      Mare dreptate a avut unu' dastept cand a zis ashe: "Nenorocirea pe lumea asta e ca toata lumea are motivele ei". Degeaba vrei sa afli cauzele pt care astfel de evenimente tragice au loc. Fiecare vine cu explicatia lui, cu 'dreptatea' lui. Mai rau e ca sunt si convinsi de ceea ce spun. Cand vorbesc de Dumnezeu o fac ca si cand ei l-au verificat deja pe Dumnezeu (ca exista; 'si ce daca?' isi spun; l-au redus la un model controlabil, dirijat). Materia si antimateria pt ei e un fleac. Se aminteste de nefolosirea creierului... Veti fi shocati insa sa aflati ca mari descoperiri stiintifice au fost facute de oameni care, culmea, mai si gandeau (si se temeau de Dumnezeu). Asta e.

      'Valorile' societatii de azi sunt: rautatea si egoismul! Orice ti s-ar intampla pe strada rar gasesti pe cineva sa te ajute, ba mai mult, nu de putine ori te simti in nesiguranta chiar in plina zi!
      Ei bine, in acest aer imbacsit suntem siliti sa traim zilnic, si nu de putine ori au fost multi care au urat de bine acestei filosofii 'de viata' (as zice pacatoase, dar ziceti ca sar calul).
      Nu e de mirare.
      Lumea merge in directia pe care si-o merita. Crestinii stiu de ce!
    • 0 (0 voturi)    
      pt Paul #44 &comp (Marţi, 17 aprilie 2007, 15:18)

      mbasa [anonim]

      Cu tot respectul, insa faci mari greseli! In orice domeniu intalnesti fanatici (e adevarat, e folosit mai des cu referire la convingerile religioase). A-i cataloga insa pe toti crestinii ca fiind fanatici e o eroare ce nu merita comentata (cred ca-ti dai seama de ea). Ceea ce eventual putea sa spui e ca, intadevar, in numele 'credintei' din capul fanaticilor (in fond o forma de control a puterii 'pamantesti') s-au produs cele mai mari nenorociri. Asa cum vedem si azi: tradarea electoratului in politica e mai de apreciat atunci cand vine vb de ramanearea la putere, pe scaun, decat asumarea unui 'cleening' in coruptie (evident, ma refer la cel mai catastrofal politician actual: Tradiceanu).
    • 0 (0 voturi)    
      pentru nosferatu (Marţi, 17 aprilie 2007, 15:45)

      cibi [anonim]

      Specii ca Nosferatu vand gogoshi si hamburgeri tratati genetic, e bine sau rau ? vom afla in timp.Te rog Nosferatu baga capu la cutie ca inca nu a venit noaptea si aberezi de doare pe toata lumea capu
      merci de intelegere
      p.s ai aplicat pentru rezidenta in SUA ? nu cred ca ai shanse nu ai pupat suficiente dos.uri,
    • 0 (0 voturi)    
      portul de arma (Marţi, 17 aprilie 2007, 16:04)

      Lucian* [anonim]

      Statele Unite si-au castigat independenta datorita utilizarii armelor de catre civili care au creat militii si prima armata regulata a SUA ce a luptat impotriva Imperiului Englez.
      Este cam greu sa interzici detinerea armelor intr-un stat care-si datoreaza existenta acestui fapt.
      Cum am mai zis si intr-un alt post, in Romania legea detinerii armelor de foc este cu mult mai aiurea deoarece devine un fel de privilegiu pt cei care lucreaza in anumite structuri guvernamentale si pt cei care fac dovada ca poseda multi bani asupra lor (inclusiv bisnitari). La ei ar trebui sa faca ceva restrictii referitoare la cine are voie sa posede o arma. Nu prea cred ca asta tine pt ca si la noi (DA! In Romania!) am avut nu o data cazuri de dezertori care au plecat cu arma din dotare lasand in urma morti si raniti.
      Asa zisii moralisti biblici care tot o dau inainte cu "o merita, ca nu-l au pe Dumnezeu" si ca l-au scos pe Dumnezeu din scoli, sunteti doar niste habotnici obtuzi.
      Crime de genul acesta au mai fost si in anii '60 si '70 si asta este motivul pt care s-a infiintat SWAT. Pe atunci religia era la mare pret in scolile americane. Sunt curios ce motive mai gasiti acum.
      Pana una alta va anunt ca nu prea sunteti atat de cuviosi si cucernici si v-as recomanda ca inainte sa aruncati cu noroi in morti sa va aduceti aminte de ce a spus Isus: sa dea cu piatra cel care este fara de pacat. Daca nu pricepeti inca ce vrea sa spuna, atunci mai cititi si pilda samariteanului cel milos care nu prea era crestin si pe atunci nici nu exista crestinism.
      Pana una alta domnilor moralisti, ar fi bine sa va aduceti aminte de mamele si tatii care sunt distrusi de moartea copiilor si pe care nu-i mai poti consola cu nimic acum. Copii lor au murit chiar inainte de a incepe calatoria vietii.
      Eventual domnilor moralisti, ganditi-va cum sa le aratati celor vii ca va pasa de durerea lor.
      O lege nescrisa a bunului simt spune: De morti se vorbeste numai de bine! Mai ales ca nu-i cunosti.
    • 0 (0 voturi)    
      pacat (Marţi, 17 aprilie 2007, 16:13)

      victor [anonim]

      Nicolae Iorga spunea ca "...istoria isi bate joc de oameni repetandu-se." Pacat de oamenii nevinovati care au murit din cauza unui sistem de gestionare a armelor de foc nu numai falimentar ci si, iata, dezastruos. Invataturile trebuiesc trase nu in urma unor judecati viciate de razboiul din Irak, criza musulmana sau incalzirea globala. Invataturile trebuie sa porneasca de la fiecare american care isi va imagina inmormantarea propriului copil ucis de un descreierat cu o arma.
    • 0 (0 voturi)    
      Detinere arme (Marţi, 17 aprilie 2007, 16:16)

      SEB HANES [anonim]

      Ucigasul a actionat din motive necunoscute.
      Din comentarii rezulta prea des invocarea lui Dumnezeu.In multe aspecte ale vietii Creatorul ne-a lasat liberul arbitru.Morala absoluta nu exista, dar cele 10 porunci din Torah pot fi un bun inceput.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Lucian (Marţi, 17 aprilie 2007, 16:20)

      cibi [anonim]

      Lucian dixit
      corect, lupii moralisti s anu mai latre la luna, e o concluzie sanatoasa pentru aceasta zi insa cu CAUZA ce facem ? EFECTUL l am vazut. In agricultura nu se tine cont de frumusetea buruienilor, se tine cont de eficienta culturii care da "tonul" vietii pe pamant, ar trebui ca Europa sa condammne public actiunile jandarmului mondial, sa legimizeze o atitudine nu antiamericana ci o atitudine impotriva celor care sustin EFECTUL antiamerican.Sarbii au pus flori la ambasada sua din Belgrad, politicienii Europeni ar face bine sa trimita flori la blestemata de casa alba si la congres, si sau ce cotetze mai au aia pe acolo
    • 0 (0 voturi)    
      Crestinism vs. Ateism (Marţi, 17 aprilie 2007, 17:20)

      Eugen [anonim]

      Citesc aici pe forum cum unii atei se declara mai luminati la creier si ii numesc pe crestini incuiati la minte. Trebuie sa fii prost si neinformt sa spui asta.
      Nu vreau sa fac apologia nici unei parti dar vreau sa mentionez un lucru foarte clar. Atat crestinismul cat si ateismul sunt in esenta niste religii. Crestinismul sustune ca exista Dumnezeu, ateismul sustine ca nu exista. Crestinismul mai afirma ca omul, spre deosebire de animale are nu numai un trup material ci si un spirit care este imaterial, 'dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu'. Omul poate sa-l perceapa pa Dumenezeu la nivelul spiritului. Ateismul este anticrestinism.
      Un lucru trebuie sa fie clar. Dumnezeul pe care crestinismul ni-l prezinta este in afara universului deci nu poate fi dovedit stiintific. Stiinta nu are instrumente sa-l 'dovedeasca' pe Dumenezeu pentru ca este limitata de timp si spatiu.
      A spune: eu nu cred ca exista Dumenezeu sau mai corect spus eu cred ca nu exista Dumnezeu este un lucru normal pentru ca e normal sa ai indoieli cu privire la ceva pe care nu-l poti percepe cu simturile tale. A spune insa: Nu exista Dumnezeu mi se pare o dovada de prostie extrema. Daca ceva iti scapa simturilor tale nu inseamna neaparat ca nu exista. Ganditi-va la un orb din nastere care nu a vazut niciodata lumina. Daca el iti spune ca nu crede ca exista lumina, te uiti la el cu indulgenta si ii spui simplu: lumina exsita dar tu nu ai simtul corespunzator ca sa o vezi. Daca insa iti spune: nu exista lumina atunci nu poti sa-i spui decat ca e prost. Mai este un lucru. Existenta unui lucru poate fi dovedita. Inexistenta unui lucru insa nu poate fi dovedita. Poti sa spui doar ca lucrul ala nu exista aici si acum. Stiinta poate doar sa spuna ca Dumnezeu nu exista in universul nostru limitat de spatiu si de timp, ceea ce crestinismul o spune de la inceput.
      A spune ca un crestin este intunecat la minte iar un ateu este luminat este o dovada de prostie si ignoranta.
    • 0 (0 voturi)    
      asteptam provincia (Marţi, 17 aprilie 2007, 18:02)

      unuzero [anonim]

      Am citit toate mesajele. Trist. Foarte trist.
      1. Dumnezeu are de a face cu multe pentru cineva care il accepta. Este usor sa nu crezi decat sa gasesti puterea sa crezi in ceva.
      2. America este produsul tuturor natiilor existente pe pamant. Un turn al lui Babel care nu poate fi controlat asa cum se intampla in Europa, Asia.
      3. Oare de cate astfel de cazuri o sa aibe nevoie omenirea sa inteleaga ceva din ele si sa faca ceva sa le indeparteze.
      4. Sa le fie tarana usoara tuturor celor care au murit.
      5. Tragediile se creaza, nu se intampla. Si asta datorita manipularii la care este supusa populatia pamantului prin tot felul de canale.
    • 0 (0 voturi)    
      Eugene (Marţi, 17 aprilie 2007, 19:51)

      ionut [anonim]

      "Existenta unui lucru poate fi dovedita. Inexistenta unui lucru insa nu poate fi dovedita."
      te inseli amarnic. cred ai vrut sa spui altceva. nu apela la formulari de genul asta ca nu iti merg daca un stii logica. pot sa dovedesc inexistenta multor lucruri, la fel cum nu pot sa dovedesc existenta multor altora. si viceversa.
      cat despre "timpul si spatiul de care e limitata stiinta", afla ca, confirm unor modele stiintifice consacrate de multisor timp, "stiinta" are deja modele mult mai complexe pentru Univers.

      nu comentez convingerile tale legate de Dumnezeu, ci pe cele legate de stiinta - fa-ti un update, te rog (nu o lua in nume de rau), si cugeta la asupra manualului de logica de a noua.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 18 aprilie 2007, 11:09)

      . [anonim]

      nu mai dati vina pe religie, homosexuali, arme si asa mai departe.. singurul vinovat era asiaticul ala si noi nu avem de unde sa visam la motivele care l-au impins sa faca ce a facut.
      daca nu are acces la arme de foc o persoana care e determinata poate gasi nenumarate alte metode prin care sa faca rau.. e plin internetul de "tutoriale" gen "anarchist book"
      parerea mea
    • 0 (0 voturi)    
      Cum de s-a ajuns sa se vorbeasca despre Dumnezeu? (Miercuri, 18 aprilie 2007, 19:44)

      Florina [anonim]

      Din articolul pe care l-am citit,nu am vazut nici o referire la Dumnezeu.Atunci de unde comentariile astea?Povestea in linii mari:un dezaxat trage focuri de arma in stanga si in dreapta intr-o universitate americana,in urma raman familii distruse de durere.Unde incape Dumnezeu in ecuatia asta?Sau altfel spus,de ce isi aminteste mereu toata lumea de Dumnezeu abia atunci cand se intampla ceva tragic si mai ales,atunci cand li se intampla americanilor?Ciudat,nu am auzit de comentarii despre Dumnezeu in legatura cu revolutia din "89...