Studentii de la Virginia - reporteri care au filmat cu telefoanele

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2007, 0:00


Jamal Albarghouti, un student palestinian din Fasia Gaza care invata la Universitatea Tehnica din Virginia, a avut curajul sa filmeze de afara, cu un telefon mobil, tragicele incidente de la Universitate. El se afla in apropierea cladirii si indata ce a auzit puternicele impuscaturi si-a scos telefonul mobil si s-a apropiat, scrie publicatia Washington Post, in editia online de marti. Nu a putut sa mearga foarte aproape pentru ca a fost oprit de politie.

Iata imaginile surprinse de el in momentul in care atacatorul a deschis focul asupra universitatii.


El povesteste, la CNN, cum a reusit sa filmeze incidentele. Jamal Albarghouti se indrepta spre Universitate si a auzit impuscaturi foarte puternice si si-a dat seama ca acestea au loc foarte aproape, in cladirea de invatamant si a inceput sa filmeze.

"Nu mi-am dat seama ca sunt in pericol atunci", spune Albarghouti. "E razboi in tara mea si, probabil, sunt obisnuit sa se intample astfel de lucruri".






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.



38 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Parca era din Pakistan (Marţi, 17 aprilie 2007, 11:25)

    Orioane [anonim]

    Nu sunteti coerenti de loc. La inceput ziceti ca Jamal Albarghouti este de origine pakistaneza si apoi ziceti ca e obisnuit cu razboiul ca e originar din Fasia Gaza (asta este langa Israel si Egipt, la cateva mii bune de km spre vestul Pakistanului).
  • 0 (0 voturi)    
    vrem arme ! (Marţi, 17 aprilie 2007, 11:39)

    Ionut Burtea [anonim]

    Legea armelor de foc in SUA face ca oameni nevinovati sa platesca. Si pentru ce, pentru ca multimiliardarii din domeniu sa poata sa se mai imbogateasca si mai mult. Si ca sa poata sa alimenteze raboaiele din diverse zone ale globului... Pacat de cei care au murit si de cei raniti...

    off topic: "impuscaturi foarte puternice" :)
  • 0 (0 voturi)    
    Origine student (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:21)

    Laur [anonim]

    "Jamal Albarghouti, un student de origine pakistaneza..."
    "Albarghouti, de origine din Fasia Gaza"

    Cred ca vroiati sa spuneti de origine palestiniana, nu de alta dar Pakistan si cu Fasia Gaza au in comun doar continentul...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara sa doreasca, poate, a facut jocul unor teroristi islamici (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:23)

    pop.emil [anonim]

    Doar mintile bolnavicioase se delecteaza cu imagini ale crimelor. Chiar si pentru jurnalisti e un elementar act de decenta sa nu difuzezi imagini violente, fiindca asta poate stimula violenta. Cum de s-a nimerit acest student acolo, si de ce s-a indreptat sa fimeze e desigur un joc al Providentei. Dar daca acest carnagiu a fost provocat de terorismul international islamic, atunci e altceva. Atunci filmul acesta "inofensiv" serveste ca mijloc de "dovada" a unei actiuni ordonate, si de "diseminare" in lumea intreaga a rezultatelor operatiunii de teroare. Si mai este ceva de spus aici.
    Ideologii si teoreticienii Jihadului au analizat profund toate procedeele si metodele prin care pot fi distruse SUA. Acestea sunt inscrise in 3 mari operatiuni si pot fi aplicabile de oricine care poseda suficienta forta. In ordine de succesiune, operatiunile sunt:
    - op. de producere a haosului in interiorul unui stat;
    - op. de gestionare a haosului in favoarea celui care l-a creat;
    - op. de instaurare a unei noi puteri politice.
    Ce mi se pare interesant este faptul ca toata povestea asta de la noi cu suspendarea presedintelui, cu schimbarea guvernului, seamana teribil cu o ultramoderna operatiune de producere a haosului in interiorul Romaniei. Oare in folosul cui ?
  • 0 (0 voturi)    
    Palestinian nu Pakistanez din fisia Gaza (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:24)

    ccalpcr [anonim]

    Fisia Gaza nu e in Pakistan, e in Palestina.
    In Pakistan nu este nici un razboi.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. cei care ne-au atentionat (Marţi, 17 aprilie 2007, 12:56)

    redactia [anonim]

    multumim, am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    nu prea au iesit filmuletele (Marţi, 17 aprilie 2007, 13:56)

    margel [anonim]

    nu prea au iesit filmuletele.. se aud niste pocnituri si atat. trebuie sa asteptam filmul de la hollywood pentru niste imagini mai clare.

    Felicitari atacatorului pentru realizarile sale: 33 de morti si 28 de morti de unul singur e ceva deosebit, comparativ cu 1-2morti in urma unui atentat cu o bomba umana. Reusita operatiunii lui trebuie sa atraga regizorii si producatorii, iar filmele acestora vor inspira zeci de tineri.
  • 0 (0 voturi)    
    bai pop.emil... (Marţi, 17 aprilie 2007, 15:06)

    ar [anonim]

    ...tu de la ce partid esti? ca vad ca tii mortis sa faci asocieri aiurea. Ati primit ordin sa spamati forumurile? Cine ti-a scris tirada asta de doi lei? Parca CSL facea din astea....
  • 0 (0 voturi)    
    oameni! (Marţi, 17 aprilie 2007, 15:18)

    Lucian* [anonim]

    Domnule Ionut Burtea, ce cunosti tu despre leagea armelor din SUA? Care din multele lor legi le stii?
    Leagile lor sunt ceva mai echidistante fata de a noastra care face ca posesia unei arme.sa devina un privilegiu pt anumiti demnitari si numai anumiti bogatani mai mult sau mai putin dubiosi.
    Chiar are asa de mare importanta daca tipul este palestinian sau pakistanez?
    Domnule Pop Emil, esti un caz de tip care sufera da conspiratie. Al Qaeda a fost invatata de un american ce sa faca si cum sa lupte. Parca asa era la Discovery...
    Pana la urma se va dovedi ca o fi fost cine stie ce tip cu probleme psihice.
    M-as abtine sa aduc felicitari unui ucigas pt eficienta cu care ucide. Este o dovada de lipsa de respect pt victime.
    Oricum deja se aplica principiul ca daca sunt prea multe victime atunci se pierde imaginea suferintei umane si omul este inlocuit de un numar.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Marţi, 17 aprilie 2007, 16:18)

    victor [anonim]

    Foarte corect apreciat, dle. Lucian. (no. 9)
    Pacat de cei care au murit nevinovati.