Cind Rapidul a avut nevoie de noi, am batut Steaua. Cind a avut nevoie Steaua, am batut pe Rapid. Suntem pacifisti! - Claudiu Niculescu, 4 goluri!

Seara lui Claudiu Niculescu

A deschis scorul in minutul 2 (reluare perfecta dintr-o centrare a lui C Munteanu). A majorat in minutul 17 cind portarul Edel s-a comportat ca un incepator si nu a putut opri o minge simpla, venita pe coltul scurt.

Al treilea gol l-a reusit in minutul 50, cind - tot dintr-o lovitura libera - a avut o executie sanatoasa, iar Edel a vazut mingea prea tirziu pentru a o mai putea deturna.

Al patrulea punct marca Niculescu in minutul 71: a plecat pe contraatac, a rezistat atacului exercitat de fundas, a driblat portarul si a inscris.

Rapid - naucit

Echipa lui Lucescu jr a acuzat socul primului gol. Rapidul a inceput practic de la 0-1. Cind a crezut ca echilibreaza, formatia giulesteana a fost tradata de portarul Edel. Ca si cind nu ar fi fost de ajuns, in minutul 27, la 0-2, Rapidul a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Marius Constantin.

Giulestenii au continuat sa spere totusi - au redus prin Zicu (minutul 42), insa prestatia lui Niculescu a facut din nou diferenta dupa pauza.

Oficialii Giulestiului au acuzat maniera de arbitraj - Sebastian Coltescu a fost criticat pentru usurinta cu care a acordat al doilea cartonas galben lui M Constantin, pentru faptul ca "a mutat" o lovitura de la 11 metri in afara careului si pentru ca nu a validat golul lui Mazilu din minutul 85.

"Imi pare rau ca la 2-0 ne-am relaxat si am primit acel gol. Am fi putut sa cistigam mai clar, pentru ca Rapidul mi s-a parut obosit dupa jocul de Cupa de la Timisoara" - Mircea Rednic, antrenor Dinamo.