Gaurile care este, verdeata care nu mai este

de Catalin Sturza     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2007, 0:00


Locul unde erau copaci
Foto: HotNews.ro

Iar m-am enervat. Cred ca in ultima vreme ma enervez tare usor. Sunt unele chestii care ma fac sa ma imaginez, din ce in ce des, in locul functionarului cu ochelarii si cravata lui Michael Douglass, din „Falling Down”. De exemplu, pe calea „13 septembrie” cineva a defrisat toata vegetatia.

A taiat tot ce se ridica la mai mult de 2 cm de la pamant - copaci, boscheti, tot ce era verde si putea sa obtureze vederea spectatorilor. Spectatori la ce?

  • Vezi o galerie foto din zona

    La niste curse de Formula 3 sponsorizate de o mare companie de telefonie mobila, care vor avea loc, in Bucuresti, pe la sfarsitul lunii mai. Invartelile (in gol) se cheama Vodafone Bucharest Challenge 2007, iar primarul care a aprobat defrisarea se numeste, mult mai simplu, Vanghelie.

    Acesta ar fi promis ca va replanta, dupa curse, copacii. Mai trainici si mai frumosi decat inainte. Nu bag mana in foc ca s-a exprimat chiar asa - insa pare un mod de a actiona care ilustreaza perfect logica dlui Vanghelie. Sa vedem de ce. Cursele fac parte dintr-un circuit competitional - FIA GT - care se va relua si anul urmator, si peste doi ani, si tot asa.

    Si nu doar FIA GT - nu ca ar conta foarte tare, insa in pachet mai sunt patru competitii care se vor relua, foarte probabil, si la anul: Grand Prix Masters, Campionatul European FIA GT3, Formula 3 Internationala Marea Britanie si Cupa Dacia. Daca ar replanta vegetatia la terminarea curselor, peste un an ar trebui s-o taie din nou.

    Cat despre trotuarele din zona, inainte de minunatul proiect ele nu aratau prea bine. Acum, pun pariu ca vor visa mult si bine, impreuna cu pietonii, sa se intoarca acele vremuri de glorie, cand gaurile masurau doar cativa cm. Printre doua cratere, se mai gaseste cate-o limba de asfalt, caruia-i face umbra un fir tenace de iarba.

    De cati ani are nevoie un copac sa creasca, e o problema de aritmetica pe care o las in seama dlui Vanghelie. De cati ani are nevoie un trotuar sa se refaca - asta e ceva mai complicat. E o problema pe care n-a rezolvat-o, deocamdata, nici una dintre aritmeticile edilitare postdecembriste.

    Spectatorii vor plati bani pentru a se catara deasupra circuitului, pe tribune de 70.000 de locuri, „Gold” si „Platinium”, made in Germany, cu garduri de protectie de otel, aduse din Bilbao. Si pentru a vedea niste masini sport invartindu-se, de nenumarate ori, pe 3 km de sosea (3.180 m, pentru carcotasi).

    Copacii de pe marginea drumului ar fi fost, desigur, niste impedimente majore, care ar fi jenat privirile „Gold”, „Platinium” si „VIP”.

    Ca sa fiu corect, si ca sa uit de fruntea incruntata a lui Michael Douglas, am incercat sa obtin informatii atat de la Primarie, cat si de la organizatorii challenge-ului. La Primarie, tacere. In partea cealalta, am dat peste un ofiter de presa care mi-a explicat, politicos, ca „organizatorii se vor ocupa, la sfarsit, de toate reparatiile”.

    „Si de copaci?” „Si de copaci!” „Dar la anul competitiile se vor tine, din nou?” „Bineinteles!” „Si, atunci, cand vor avea timp copacii sa creasca?” „Nu vor creste, vor fi pusi in recipiente ecologice si replantati, la fel ca la Monte Carlo!”.

    Despre restul vegetatiei, n-am mai intrebat. In minte mi-au venit palmierii din Mamaia, plantati si replantati de un alt primar „care este”. In primul an au rezistat jumatate, in al doilea numarul supravietuitorilor s-a redus la o treime, si de fiecare data s-au cumparat palmieri noi.

    Ideea recipientelor ecologice pare, desigur, plauzibila pentru cineva care locuieste nu in Bucuresti, ci la Monte Carlo. Si care nu s-a plimbat niciodata pe 13 septembrie. Unde, pentru trei zile (pe an) de distractie automobilistica, soarele, vantul si gropile din asfalt isi vor face de cap, cu capetele trecatorilor, mult si bine.

    Articolul a aparut si in revista Cultura






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    319 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      noroc ca n-avem incalzire globala (Luni, 7 mai 2007, 23:37)

      tufa de venexia [anonim]

      Cred ca cineva chiar are interes sa devenim tara bananiera la propriu !
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea... (Luni, 7 mai 2007, 23:49)

      Alex [anonim]

      articol idiot:) doar pt a-l ataca pe "care este". jenant de-a dreptul:) s-au terminat subiectele? chiar nu se intampla nimic pe scena politica? sau...e nevoie de oameni competenti pt asta?:)
    • 0 (0 voturi)    
      p.s (Luni, 7 mai 2007, 23:52)

      Alex [anonim]

      and by the way...cum zice englezu`..."gropile" si "gaurile" nu sunt pe trotuar:) in acceptiunea publica...comuna...trotuarul fiind portiunea aia lata mai mult sau mai putin care margineste carosabilul pe ambele parti...speciale pentru trecerea pietonilor. definitia nu e valabila in cazul portiunilor turnate din ciment de comunisti perpendicular pe directia carosabilului, cu intentii necunoscute astazi.
    • 0 (0 voturi)    
      parerea ta (Marţi, 8 mai 2007, 0:25)

      theMask [anonim]

      Mai Alex, desi incerc sa-mi pastrez calmul, ca si autorul articolului, nu reusesc... Tu esti chiar picat in cap? Idiot nu e articolul in cauza, daca nu reusesti sa intelegi ca sunt lucruri mult mai importante pe lumea asta decat politica, lucruri cum ar acesti copaci, care iti dau tie oxigen, care absorb zgomotele si praful din orasul asta extrem de murdar si poluat! In ultimii ani s-au redus cu peste 40% spatiile verzi din orasul asta si semianalfabetul de Vanghelie continua sa taie copaci!
    • 0 (0 voturi)    
      defrisarea copacilor din zona Palatului Parlamentului (Marţi, 8 mai 2007, 0:47)

      Tudor Condeescu [anonim]

      Cand se construia Casa Poporului am participat la pregatirea gropilor pentru copacii plantati in acea perioada. Sa va fie rusine tuturor celor care ati contribuit la taierea acestor copaci!
      Sa-ti fie rusine Taricene, sa-ti fie rusine Vanghelie etc.!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 8 mai 2007, 1:23)

      Copacul [anonim]

      Hm, dupa ce ca suntem singura tara din estul Europei care nu are un circuit, ne-am gasit sa ne legam de PRIMUL eveniment cu-adevarat important de motorsport. Dar autorul probabil habar nu are ce inseamna motorsport dincolo de F1 la TV cu Micky Aberescu si stirile ProTV cu liniute legale sau ilegale. E doar un alt capitol la care suntem o tara de ignoranti, care dupa parerea mea nici nu merita privilegiul de "a vedea niste masini sport invartindu-se, de nenumarate ori". Oricum "stimate" domn va informez ca Monte Carlo e doar unul dintre sutele de circuite stradale aflate in orase mari, orase care se lupta pentru privilegiul asta. Nu conteaza ca n-avem nici un pilot cu rezultate intr-o competitie serioasa de motorsport, nici un circuit dincolo de cele 3 de karting, nici un prospect real de a contrui unul in urmatorii 10 ani, si ca in absenta unei culturi motorsport autentice o multime de imbecili de dau pe drumul public ca pe circuit. Importanti sunt copacii.
    • 0 (0 voturi)    
      tara lu' papura voda (Marţi, 8 mai 2007, 1:55)

      Schumi 3 [anonim]

      Si cu pomii ce-au avut, pana la urma?
      Intr-o tara in care exista multe alte probleme, care nu vor avea o rezolvare prea rapida (urmatorii 25 ani) din lipsa de bani, evident, si care sunt MUUUUULT mai stringente, noi ne miram cum sa ne facem de lucru. Pai noi nu meritam nici circuite, dar nici pomi...si sa planteze cine o vrea pomi ecologici (ce penibil suna...parca ar fi toalete ecologice, mutate dintr-un loc in altul), dar Romania nu are "stofa" de asa ceva. Cine compara Monte Carlo cu Bucurestiul,fie doar si la plantat copaci, inseamna ca habar n-are! In orice caz, eu nu inteleg ce au avut cu pomii....iar despre circuite...sa mai crestem, sa mai taiem pomi, si poate-poate, ne ridicam si noi la standardele visate....
    • 0 (0 voturi)    
      mai Copacule :) (Marţi, 8 mai 2007, 2:02)

      Capello [anonim]

      Cu ce ma incalzeste pe mine ca o sa avem un eveniment important de motorsport? imi aduce mie un castig? da de unde...imi aduce un gol in buzunar :) (vreau sa precizez ca sunt fan de motorsport). Monte Carlo si celelalte orase au deja rezolvate restul problemelor financiare, adminstrative, au primari cu mai mult de 4-5 clase :))) si isi permit sa aiba un asemenea privilegiu, noi vrem sa vedem un F3 dar dupa aceea sa nu mai mancam 1 sapt? :)
    • 0 (0 voturi)    
      explicatii (Marţi, 8 mai 2007, 2:23)

      observator [anonim]

      Raliul de formula 3 este organizat cu aprobarea lui Videanu si nu alui Vanghelie. Printre organizatori se afla si apropiatul lui Basescu, "cunoscutul" Costel Casuneanu
    • 0 (0 voturi)    
      Daca e vorba de d-nul Videanu (Marţi, 8 mai 2007, 6:36)

      rasputin [anonim]

      e bine. Ma gandeam eu ca chelului tichie de margaritar ii trebuie.
      Stiti ce face olteanu cand nu are ce face: se dazbraca si-si pazeste hainele.
    • 0 (0 voturi)    
      Arbeit macht frei (Marţi, 8 mai 2007, 7:33)

      Copacul [anonim]

      Cum adica ce-au avut cu copacii? Nu e destul de clara poza care insoteste articolul? Nu e destul de clar textul articolului?

      "A taiat tot ce se ridica la mai mult de 2 cm de la pamant - copaci, boscheti, tot ce era verde si putea sa obtureze vederea spectatorilor."

      Capello si Schumi,
      Asa este, la ce ne trebuie noua curse auto? Sau de ce naiba s-au construit recent atatea sali de sport, de asta ne arde noua? Astea sunt problemele reale? Si in fond ce ne trebuie noua fandoseala asta cu Sibiu - Capitala Culturala?! Alti bani aruncati zau. Noua ne trebuie fabrici si uzine, seceri si ciocane, nu prostioare de-astea care sa ne aduca in randul tarilor mai civilizate, si care - Doamne fereste - sa contribuie pozitiv la imaginea unei tari de care n-a auzit aproape nimeni. La munca tovarasi, nu la distractie!
    • 0 (0 voturi)    
      Balcania (Marţi, 8 mai 2007, 7:38)

      Copacul [anonim]

      Cat despre cheltuieli va informez ca majoritatea sunt suportate de organizatori, asa ca va mananca grija degeaba. Important e insa sa aveti o opinie, nu conteaza ca niste oameni se chinuie sa faca ceva si vor iesi in pierdere, importanta e bascalia. Cum ar fi glumitele cu Monte Carlo, se pare ca replica omului respectiv a fost suficienta pentru a declansa familiara bascalie balcanica. Dealtfel chiar felul in care e scris articolul o recomanda:

      "Invartelile (in gol)"
      Traducere: ce mie nu-mi place, e cu siguranta inutil.

      "Si nu doar FIA GT - nu ca ar conta foarte tare"
      Traducere: nu ca ar conta daca ar fi 100 de curse atata timp cat eu le gasesc oricum inutile.

      "Copacii de pe marginea drumului ar fi fost, desigur, niste impedimente majore, care ar fi jenat privirile „Gold”, „Platinium” si „VIP”."
      Nu dar vai, cum sa fie copacii un impediment, stim cu totii ca de fapt copacii sunt niste entitati translucide ce aduc savoare spectacolelor, si sunt plantati in fata tribunelor la curse, concerte, meciuri de fotbal, etc. Cat despre cei ce merg la tribunele Gold, Platinum si VIP, sa le fie rusine, niste burghezi nerusinati! Cei de la Bronz sunt scuzati, copacii taiati pentru ei nu au fost sacrificati pe altarul luptei de clasa.

      "Ideea recipientelor ecologice pare, desigur, plauzibila pentru cineva care locuieste nu in Bucuresti, ci la Monte Carlo"
      Asa este, logica functioneaza doar la Monte Carlo. In schimb putem arunca o paralela "funny ha ha" la palmierii lui Mazare, pentru ca situatia este IDENTICA... sau poate nu?

      Asta e vocatia poporului roman, sa se priceapa la toate dintr-o scurta privire dezaprobatoare aruncata in graba. Incepand de la Constitutie, trecand prin circuite, si terminand in copaci.
    • 0 (0 voturi)    
      Omul bun si copacul... de mai sus (Marţi, 8 mai 2007, 8:45)

      Zippo [anonim]

      Draga copacule, ce ar fii sa iesi la picninc sub minunatele tribune si sa bei o bere la umbra masinilor de.... orice formula... Nu cred ca ti-ar placea, asa ca te rog sa faci diferenta intre un circuit construit special pt un asemenea event in alte tari si o carpeala demna de tara in care traim!!! Hai totusi sa nu uitam care sunt interesele intr-o astfel de competitie si si buzunarele cui se umplu! Copacule, vorbesti de cultura de parca ai vorbii despre semintele scuipate la colt de strada... oare la ce ne trbuie copaci cand te avem pe tine... ai grija sa nu stai in zona circuitului sa nu te taie si pe tine de la radacina!
    • 0 (0 voturi)    
      Aprobarea ca aprobarea, cursa ca cursa da'... (Marţi, 8 mai 2007, 8:48)

      nashu_mare [anonim]

      Nu e grav ca se tine cursa (aduce bani, publicitate, alea-alea), e grav ca s-au taiat copacii, adica organizarea e defectuasa, poate strigatoare la cer.
    • 0 (0 voturi)    
      Tichie de margaritar (Marţi, 8 mai 2007, 9:00)

      Justy [anonim]

      Zau, Vanghelie e vinovatul? Si eu, care il injuram pe Tariceanu, crezand ca a vrut sa-si traga si el o cursa cat mai aproape de casa... sa nu mai oboseasca batand drumurile prin strainataturi, sa-si astampere pasiunea pentru motoare.
      Oameni buni, oare in traficul asta infernal din Bucuresti, era nevoie de spart, gaurit, frezat si ingustat una dintre arterele care la orele diminetii sunt sufocate de masini? Cine merge la serviciu cu masina personala, dimineata, in Bucuresti stie foarte bine ce spun. Si probabil injura ca si mine. Nu mai conteaza pe cine, ca toti merita. Huooo! Claxonati-i cand ii intalniti si e nevoie sa asteptati dupa ei, la semafoare!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Opinie (Marţi, 8 mai 2007, 9:38)

      AdrianB [anonim]

      Nu este grav ca se tine cursa, este admirabil ca s-a reusit organizarea unui astfel de eveniment. Grav este ca, in momentul in care s-a pus problema taierii copacilor, primaria nu a cerut in compensare organizatorilor sa planteze alti 5 copaci in zona pentru fiecare copac taiat. Astfel nimeni nu avea de suferit. Domnilor organizatori, credeti ca ar merita efortul? Sau depasiti bugetul?
    • 0 (0 voturi)    
      chelul si tichia de margaritar (Marţi, 8 mai 2007, 9:41)

      wiseguy [anonim]

      Din pacate geniul romanesc a ramas doar la nivelul de proverbe si zicatori. Acum se potriveste cea cu: ce-i trebuia chelului ? "tichie de margaritar"
      Se munceste intens, scump, si pe banii nostrii, pentru un eveniment ce va dura 3 zile (apocaliptice). In nerusinarea noastra avem mandria proletara de a crede ca suntem parte din lumea civilizata si incercam sa ne acoperim cu o tichie de margaritar neputinta si prostia.
      Respect placerile iubitorilor de automobilism (cei vreo 500 din toata Capitala) dar respect si parerea celorlalti locuitori ai aceleiasi Capitale care ar fi dorit ca eforturile sa fie indreptate in ala parte. Cam asta se intampla cand analfabetismul ne conduce si...noi il lasam.
      Va doresc poluare linistita si zgomot placut bucuresteni !
    • 0 (0 voturi)    
      Tichie de margaritar (Marţi, 8 mai 2007, 10:09)

      Justy [anonim]

      Zau, Vanghelie e vinovatul? Si eu, care il injuram pe Tariceanu, crezand ca a vrut sa-si traga si el o cursa cat mai aproape de casa... sa nu mai oboseasca batand drumurile prin strainataturi, sa-si astampere pasiunea pentru motoare.
      Oameni buni, oare in traficul asta infernal din Bucuresti, era nevoie de spart, gaurit, frezat si ingustat una dintre arterele care la orele diminetii sunt sufocate de masini? Cine merge la serviciu cu masina personala, dimineata, in Bucuresti stie foarte bine ce spun. Si probabil injura ca si mine. Nu mai conteaza pe cine, ca toti merita. Huooo! Claxonati-i cand ii intalniti si e nevoie sa asteptati dupa ei, la semafoare!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 8 mai 2007, 10:12)

      Nautilus [anonim]

      Pe latura Academiei s-au taiat doar vreo 2-3 copaci, mai grav e ca au scos o parte din copacii de pe scuarul central, unde au eliminat spatiul verde pe 30-40 m pentru a construi o banda de virat stanga (spre Casa Poporului) pentru traficul obisnuit (cred ca vor monta si un semafor dupa cursa), si mai la vale unde iar au mai taiat din spatiul verde pentru a mari intersectia. Nu sunt multi copaci taiati, vreo 20 cu totii si nu prea mari.

      Pe latura cu Hotel Parlament (la vale de Marriott) au scos trotuarul de langa gardul Casei Poporului si au latit soseaua la 3 benzi in loc de 2. Cursa trece, soselele raman :)

      La intersectia dinainte de Marriott au mai luat o bucata din spatiul verde tot pentru a construi o banda in plus pentru cei care se apropie de sensul giratoriu, si au replantat restul cu flori.

      Aici nu e mana lui "Care este" alias Almanahe, nu s-a gandit asta la imbunatatirea traficului in 2 mandate de primar, de ce l-ar duce capul acum?

      ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 8 mai 2007, 10:13)

      Alex [anonim]

      Corect...circuitul e proiectul lui Videanu nu al lui Vanghelie. Sau poate Videanu l-a angajat pe Vanghelie sa taie copacii:)) Va luati aiurea de copacii aia. Mai bine va ganditi la Parcul Bordei unde Costica Costanda o sa construiasca un hotel si vile. Ala e spatiul verde. Nu cei 10 copaci taiati de Videanu sau Vanghelie. Daca sunt atat de smecheri astia de la Primaria Generala, de ce nu planteaza copaci in zona aia virana vis-a-vis de Palatul Parlamentului??
    • 0 (0 voturi)    
      pt TheMask (Marţi, 8 mai 2007, 10:17)

      Alex [anonim]

      In primul rand...eu nu am facut pe nimeni "picat in cap". In al doilea rand, repet, nu cei 10 copaci de pe 13 septembrie iti absorbeau tie praful si zgomotul din Bucuresti. Daca te intereseaza asa mult spatiile verzi, incearca sa cercetezi aprobarile date de Primaria Generala a Municipiului Bucuresti pentru defrisari efective in padurea Baseasa. Ai fost recent in Baneasa? Nu cred. Cred ca ai fi plans;)
    • 0 (0 voturi)    
      Greu la minte si la stat (Marţi, 8 mai 2007, 10:17)

      unuzero [anonim]

      Citesc cateva dintre aceste opinii pro si contra ale concursului de
      "ce o fi el" din jurul Casei Poporului.
      Stupoare.
      Este cineva care da exemplu Monte Carlo.
      1. In cazul in care nu sti domnule de ce se intampla acolo iti sugerez sa cauti niste poze ale circuitului si ai sa vezi ca nu sunt copacii taiati. Asta o garantez pentru ca am fost acolo.
      2. Mi se pare o proasta organizare daca nu au gasit o alta metoda mai putin distructiva decat aceea de a taia copacii cu nemiluita precum se intampla in muntii "retrocedati"
      3. Trebuie sa fi de a dreptul idiot, acum cand toata planeta lupta impotriva distrugerii naturii noi sa aplaudam niste oamenii care au o pasiune pentru masinii si vin sa se joace la noi acasa.

      Asa ca daca v-ati gandi un pic la viitorul aproiat o sa va dati seama ca o sa ajungem ca un stat african in care copacii sunt pretuiti la fel de mult ca si apa.
    • 0 (0 voturi)    
      pt Capello (Marţi, 8 mai 2007, 10:23)

      Alex [anonim]

      :)) italianule...am citit de 2 ori ce ai scris...si tot nu-mi vine sa cred:) se presupune ca oamenii care citesc presa de acest gen (probleme administrative ale Capitalei) ar avea un anumit grad de cultura, insa nu reusesc sa imi dau seama decat ca esti rau intentionat (mai departe nu vreau sa gandesc;) ). In concluzie, nu te forteaza nimeni sa-ti iei bilet la "eveniment" ca sa mori de foame dupa aia. Poti sa te uiti si la TV. Eu nu merg, pentru ca nu imi permit. Dar daca as merge, nu as murii de foame o saptamana. Si inca ceva. Ratia ta saptamanala de mancare e intre 700 de mii si 3 milioane 2 sute?:) Daca ar fi 700 de mii, as intelege. Dar asa, mai bine nu platesti abonamentul la net, si manaci mai bine;)
    • 0 (0 voturi)    
      lacebuncopacii... (Marţi, 8 mai 2007, 10:23)

      monica L [anonim]

      Perimetrul casei Poporului era demult , oricum, prima gaura desertificata a Bucurestiului... cu tot si toti inclusi in ea... i.e parlamentari.... credeti ca mai are importanta ca niste almanahe taie copacii? la ei de copac se leaga calu' (furat)!!!
    • 0 (0 voturi)    
      CURSELE CUI? (Marţi, 8 mai 2007, 10:54)

      DRAGOS [anonim]

      Alex, ////////.. la fel ca si cei care guverneaza fara cap.. pt cateva zile de curse stupide aratam ca suntem tara de mana a 3a.. sa ne mai miram de ce renume avem in Europa?
    • 0 (0 voturi)    
      Avem bani, nu ne pasa de trafic. (Marţi, 8 mai 2007, 11:07)

      Misu [anonim]

      Zau, Vanghelie e vinovatul? Si eu, care il injuram pe Tariceanu, crezand ca a vrut sa-si traga si el o cursa cat mai aproape de casa... sa nu mai oboseasca batand drumurile prin strainataturi, sa-si astampere pasiunea pentru motoare.
      Oameni buni, oare in traficul asta infernal din Bucuresti, era nevoie de spart, gaurit, frezat si ingustat una dintre arterele care la orele diminetii sunt sufocate de masini? Cine merge la serviciu cu masina personala, dimineata, in Bucuresti stie foarte bine ce spun. Si probabil injura ca si mine. Nu mai conteaza pe cine, ca toti merita. Huooo! Claxonati-i cand ii intalniti si e nevoie sa asteptati dupa ei, la semafoare!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Bucurestiul moare sub ochii bucurestenilor (Marţi, 8 mai 2007, 11:30)

      bebe [anonim]

      Nulitatea absoluta, papitoiul pomadat pe numele sau Videanu, Primar General, i s-a nazarit lui ca ar fi “trendy” sa organizeze o cursa de F3 in jurul Casei Poporului intre 18-20 mai. In orasul cel mai poluat din Europa.

      Atentat incalificabil asupra mediului! Dar nu numai. Vai de oamenii ce locuiesc in blocurile de pe traseu si care vor fi terorizati zile la rand de vuietul infernal de motoare ale bolizilor ce vor zburda cu 250 km/ora prin fata geamurilor lor!

      Atitudine civica? Proteste ale societatii civile, ale organizatiilor ecologiste? Pichetarea Primariei? Spiritul comunitar mobilizat? Dezbateri pro si contra la televiziuni, in mass-media, pe forumuri?

      NIMIC! NADA! NIENTE! ZILCH! ZERO!

      Bucurestenii sunt apatici si indiferenti la ce se petrece (catastrofal!) in jurul lor! Gloata lacoma se aduna doar la mirosul de fum si seu al fleicilor si mititeilor dati moca la zaiafeturi de tot felul - exact ce s-a petrecut in parcul Izvor in urma cu cateva zile.

      Poate doar atunci cand acesti mitici inconstienti vor incepe sa dea ortu’ popii ca pestii pe uscat in vara asta ce s-a prognozat ca cea mai torida din toate timpurile vom mai face o constatare savanta: adunatura de insi de pe malurile Dambovitei este lipsita pana si de elementarul instinct de autoconservare!
    • 0 (0 voturi)    
      groapa universala numita romania (Marţi, 8 mai 2007, 11:47)

      eu [anonim]

      Ceea ce se intampa la noi ar trebui sa inceteze sa mai fie o lupta intre tine si mine. In momentul in care o sa ne trezim si o sa constientizam ca nu e permis sa tai copaci,, ca nu e permis sa circuli zi de zi prin gropi cot la cot cu camioane sinistre, ca nu e permis sa dai bani tiganilor pentru parcari iar politistii sa fie prietenii lor. Cand o sa incetam sa mai fim atat de servili si de amortiti poate ca o sa intample ceva. Pana atunci ne meritam soarta cu varf si indesat.
    • 0 (0 voturi)    
      si de trafic ce ziceti (Marţi, 8 mai 2007, 12:13)

      tudor [anonim]

      Si pt o porcarie de cursa sufera sute de mii de insi care nu mai pot sa conduca pe acolo sau fac cu orele pina la joburi.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Marţi, 8 mai 2007, 12:17)

      Capello [anonim]

      Alex> nu ai facut pe nimeni picat in cap, dar vad ca imi ataci gradul meu de cultura; nu sunt deloc rau intentionat, doar am subliniat (si daca citesti si alte comentarii) observi ca nu sunt singurul care considera ca merita un asemenea eveniment mai ales daca pentru asta sufera si natura.
      faza cu nemancatul o sapt era clar o gluma (vezi smile)
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 8 mai 2007, 12:19)

      Alex [anonim]

      ai dreptate tudor cu asta. dar...pe de alta parte...acest tip de evenimente sunt bune pentru ca asa mai iesim si noi in lume. mai aude lumea despre Romania si altceva decat tigani si aurolaci si crime in Italia.
    • 0 (0 voturi)    
      cine suporta costurile (Marţi, 8 mai 2007, 12:56)

      ionel [anonim]

      Eu am o intrebare naiva: cine aloca fondurile pt organizare? Inteleg ca anumite costuri legate de ridicarea tribunelor etc sunt suportate de Vodafone. Daca apare pe undeva "cu spirijinul Primariei..." imi bag picioarele in el de oras. Dupa ce traficul este cum este, transportul in comun este cum este....ei ne folosesc banii pt curse.

      Iar cu "iesitul Romaniei in lume"....pe ce lume traiti baieti?
    • 0 (0 voturi)    
      tembelismul cu "iesitul in lume" (Marţi, 8 mai 2007, 13:13)

      bebe [anonim]

      iesitul in lume? cu ce?

      cu raliu de bolizi dotati cu motoare cu vuiet de avion in centrul unui oras (hei, CAPITALA de tara) de 2,5 milioane de suflete?

      care oras este DEJA e sufocat de trafic, de praf, de poluare, de lipsa spatiilor verzi (care sunt macelarite SISTEMATIC!)?

      DIMPOTRIVA!

      va rade toata lumea civilizata de PROSTIA FUNCIARA a acestui oras si a locuitorilor sai mamaligari!
    • 0 (0 voturi)    
      Biata noastra tara (Marţi, 8 mai 2007, 13:17)

      Mili M [anonim]

      Pe mine nu ma mai mira nimic legat de ce se intampla in Romania. In alte tari europene nu numai ca se ingrijeste si se protejeaza orice cotisor verde existent, dar se incearca sa se si extinda pe cat posibil aceste spatii. Exista un sistem, exista legi. In Romania face fiecare ce vrea: nu conteaza ca distrugi si putina sursa de oxigen pe care o mai avem, ca strici aspectul orasului tot construind fel de fel de cladiri care mai de care, ca le distrugi copiilor putinele locuri de joaca sau le iei unor oameni simpli si ultima raza de soare, trantind o ditamai vila in dreptul geamurilor lor. Cine are bani si pentru bani poate face orice in aceasta tara. Legile sunt oricum facute pentru cei cu bani.
      Ce conteaza cativa copaci taiati, pe langa sumele fabuloase care vor iesi de pe urma acelor curse?! Si pentru cine vor fi acesti bani? Pentru oamenii simpli? Nu, normal ca tot pentru cei cu bani. Ce avantaje sa aiba omul normal de pe urma unui asemenea eveniment? Nici macar faima Romaniei in strainatate nu o putem castiga prin asa ceva, pentru ca in strainatate cursele de genul asta sunt incomparabil mai bine organizate decat improvizatia care se face in Romania. Degeaba incercam sa ne comparam cu Monte Carlo sau alte orase prin astfel de evenimente. Daca comparam nivelurile de trai din Romania si Monaco e o diferenta de la cer la pamant. Este normal ca acolo oamenii sa isi permita si asa ceva. Dar noi? Am ajuns sa o ducem asa de bine incat sa ne permitem sa taiem copacii, ca sa organizam concursuri de Formula 3? Cred ca raspunsul e clar, dar unora se pare ca nu le pasa decat de buzunarul propriu, iar altii, care ar putea salva aceasta tara nu pot decat sa taca.
    • 0 (0 voturi)    
      dezastru (Marţi, 8 mai 2007, 13:36)

      bozo [anonim]

      un dezastru ecologic. nu numai in jurul casei poporului, ci si in parcul izvor. mai mult de jumatate din suprafata parcului este distrusa.unde se monteaza tribunele (chiar ma intreb cum si cu cine or sa reuseasca sa le umple) si acolo unde au fost corturile pentru micii lui vanghelie si mitingul haitei lui. iarba arsa. tarina... si asa sectorul 5 e deficitar la spatii verzi. vanghelie si gashca puteau sa-si vinda sufletul, pardon, sa astupe gurile cu mici si in piatsa, pe asflat. parcul este intr-o stare deplorabila, si nu numai el...
    • 0 (0 voturi)    
      ...problema parcarilor (Marţi, 8 mai 2007, 14:42)

      un sofer [anonim]

      cei care lucreaza in zona stiu foarte bine ca in mod normal, isi pot gasi loc de parcare linistiti in piata constitutiei... in urma cu cca doua saptamani cei care au parcat in zona, au gasit in parbriz un biletel cu o instiintare: in perioada 12-20 mai firma x oraganizeaza... {etc} cu scuzele pt neplareile pricinuite... in fine... ceva civilizat am zis eu. nu imi convine, dar cum nu am ce face, e bine si asa... macar au fost civilizat.
      dar nu a durat decat cateva zile... pe zi ce trecea saptiul alocat parcarii in zona era din ce in ce mai restrans. azi dimineata surpriza: toata zona ingradita... circulatia ingreunata, parcare fiecare pe unde gaseste... etc. si suntem doar in 08.05.2007.
      acum, ma intrebi si eu: ce rost a mai avut acel biletel frumos formulat si bine intentionat (la prima vedere)???
    • 0 (0 voturi)    
      Romania si progresul (Marţi, 8 mai 2007, 15:18)

      M [anonim]

      PROSTI, DAR MULTI.....
    • 0 (0 voturi)    
      Pandurul (Marţi, 8 mai 2007, 15:36)

      de serviciu [anonim]

      Cu aceeasi dorinta macabra de a distruge spatiul verde ne-am luptat si noi, locuitorii cartierului Panduri. Marea oaste a primariilor dorea sa ne infiga, pe post de teapa basesciana, o linie de tramvai nou nouta. Si unde daca nu in locul teilor dintre benzile de circulatie? Reatebisti de soi, basesti traiti bine, vanghelii picante au tot incercat sa ne convinga de oxigenul creat de vehiculele pe sine. Uite ca NU, am spus noi.
      Dar dorinta defrisarilor se satisface cu ocazia oricarui eveniment.
      Utilitatea circuitului? O sa fie un castig financiar pentru unii iar pentru majoritatea o mandrie sora cu volanul: uite ca si in Romania se poate manca asfalt de F3, ne stie lumea bai, straini tepuiti la schimbul valutar cu ocazia F3, etc...
      Dar cu pomii ce ati avut? Sa va manance inelul verde al orasului!!!
    • 0 (0 voturi)    
      1 (Marţi, 8 mai 2007, 15:40)

      Copacul [anonim]

      Zippo,
      Faptul ca vorbesti de iesit la picnic langa Casa Poporului imi confirma faptul ca nu ai fost niciodata in zona aia sa stii despre ce vorbesti. Iti sugerez ca data viitoare cand vrei sa dai impresia ca esti in cunostinta de cauza sa faci minimul efort de a cauta niste poze pe net. In al doilea rand tribunele nu sunt permanente, au fost montate inainte de cursa si vor fi demontate dupa. In al 3-lea rand cursa se face in jurul Casei Poporului pentru ca habar nu ai cat costa sa faci un circuit de la zero. Deci nu e atat "carpeala" cat o chestie pragmatica ce se practica si-n alte tari, dar la cat esti de in tema nu ma mir ca n-ai auzit. Cat despre "interese" din nou esti pe langa, mai urmeaza doar sa spui ca "oligarhii" de mana cu "agenturili straine" organizeaza cursa si tabloul ignorantei va fi complet. Tipul care a investit banii e german si iese in pierdere, da un ochi la http://www.grandprix.com/ns/ns19007.html . Dar nu lasa sa te opreasca aceste detalii ce invalideaza tot ce-ai spus, baga mare in continuare.

      wiseguy,
      "Se munceste intens, scump, si pe banii nostrii"
      Gresit, se munceste pe banii nemtilor. Dar e un prilej bun ca sa protestezi vehement pornind de la o ipoteza falsa.
    • 0 (0 voturi)    
      2 (Marţi, 8 mai 2007, 15:41)

      Copacul [anonim]

      unuzero,
      1) Fa efortul de a citi inainte de a te revolta, ca macar sa stii de ce te revolti. Copacii taiati vor fi inlocuiti cu altii, care de-acum inainte vor fi scosi cand va fi nevoie, la fel ca si chestia implementata la Monte Carlo. Cei existenti au fost taiati pentru ca probabil aveau alt tip de radacina ce nu permitea operatia asta. Daca ai fost la F1 la Monte Carlo, copacii in cauza (care blocheaza vederea dinspre tribuna) erau deja scosi! Deci poti garanta eventual faptul ca n-ai inteles.
      2) Ti se pare proasta pentru ca esti expert in probleme de urbanism probabil. Urbanism utopic in care odata plantat un copac e absolut interzis sa fie taiat sau mutat, si tot planul de urbanism trebuie sa se faca ocolind copacul ala. Am vazut chestii asemanatoare in desene animate.
      3) Eu zic sa inchizi calculatorul, nu stiu daca iti dai seama ca producerea electricitatii de care ai nevoie ca sa postezi pe HotNews se polueaza mediul. Despre problema ecologica a celor 20 de copaci si poluarea cursei, citeste mai jos.

      bebe,
      Chestia asta cu "atentat incalificabil asupra mediului!" este cea mai mare petarda posibila. Pe perioada cat a fost inchis traficul, poluarea a fost infima tinzand catre zero fata de cota obisnuita a zonei! Pe perioada desfasurarii curselor, o mana de masini vor produce infinit mai putina poluare decat traficul obisnuit din zona! Asa ca te poti duce cu aceste argumente stralucite la OTV sa declansezi Jihadul Ecologic, acolo se accepta o astfel de rationamente absurde.
    • 0 (0 voturi)    
      3 (Marţi, 8 mai 2007, 15:41)

      Copacul [anonim]

      Cat despre copaci, e vorba de vreo 20 de copaci de pe marginea drumului oameni buni! Daca era vorba de Herastrau intelegeam si eram de-acord, dar asa s-a taiat o mana de copaci dintr-o zona dominata de sinistra Casa a Poporului, copaci ce vor fi replantati, nu credeti ca exagerati?! Dealtfel autorul articolului e principalul responsabil pentru modul tiribombistic in care a expus problema. Ce sa-i faci, e moda asta a tinerilor jurnalisti pentru care orice tema e prilej de revolta interioara, trebuie sa se faca si ei remarcati cumva.

      Singurele argumente valabile sunt:

      1) Inchiderea traficului. De-acord, e neplacut. Dar faptul ca s-au facut 3 benzi si asta va ajuta la fluidizarea traficului nu conteaza? Dar faptul ca vor disparea gropile cu ocazia cursei? Hai sa punem totusi in balanta.

      2) Poluarea fonica. De-acord, nu e tocmai placut. Insa eu as zice sa nu va isterizati in numele locatarilor, veti avea surprinderea sa constatati ca majoritatea se vor bucura ca pot privi pentru prima oara niste curse de la balcon, pe gratis spre deosebire de cei din tribune. Proteste se pot face la anul daca e cazul, deocamdata insa e vorba de supozitii si de specificul balcanic de a carcoti inainte de a vedea sau intelege despre ce e vorba.

      De un singur lucru imi pare rau, ca o parte din carcotasi vor fi suficient de ipocriti incat sa se uite la cursa cu pricina la TV, dupa ce-au hulit-o. Pacat, nu ar merita.

      PS. Vad ca intre timp au aparut si alte comentarii pe langa, si n-are sens sa incerc sa tin pasul cu cei ce vorbesc inainte sa gandeasca sau sa afle despre ce e vorba. Spor.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru "copacul" (Marţi, 8 mai 2007, 16:08)

      aristide [anonim]

      Draga copacule,

      Mi-as dori foarte mult sa-ti tai picioarele cu drujba si apoi sa te replantez in tribuna ca sa savurezi cursa in linishte!
      Vizionare placuta ! ! !
    • 0 (0 voturi)    
      Inca una si ma duc (Marţi, 8 mai 2007, 16:09)

      Copacul [anonim]

      Ati cazut in capcana autorului articolului in legatura cu Monte Carlo. E vorba doar de un exemplu dat de omul respectiv in legatura cu metoda de scoatere si repunere a copacilor! Nu a fost inventata in Monaco, si n-are nici o legatura. Iar circuite stradale sunt in toata lumea, si in orase mult mult mai sarace decat Bucurestiul dar si in orase mult mai bogate. Sunt si in orase din Africa apropo, si pana si comunistii din China s-au prins de valoarea unui astfel de circuit si si-au tras si ei.

      Dar da-i frate cu nivelul de trai din Monaco, si toate aberatiile posibile...incredibil.
    • 0 (0 voturi)    
      casapirea sistematica a arborilor (Marţi, 8 mai 2007, 17:07)

      Arborele casapit [anonim]

      zice Copacul:
      "Urbanism utopic in care odata plantat un copac e absolut interzis sa fie taiat sau mutat, si tot planul de urbanism trebuie sa se faca ocolind copacul ala. Am vazut chestii asemanatoare in desene animate."

      Va cred ca ati vazut in desene animate, pt ca doar acolo se poate intampla asa ceva. In Bucuresti e tocmai invers: pentru orice proiect imobiliar sau edilitar planurile de urbanism trec ca un tavalug peste zona verde. Contrargumentul? Se planteaza cate 4 noi arbori pt fiecare copac sacrificat. O mare gogorita! Daca chiar s-ar fi procedat asa, vegetatia ar fi trebuit sa sporeasca de 4 ori in atatia ani, nu sa se injumatateasca! Nu mai vorbesc ca daca plantezi un puiet amarat in locul unui arbore falnic de 30 de ani, va curge multa apa pe Dambovita pana ce acesta va avea acelasi aport de oxigen. Ce mai conteaza 20 de copaci taiati in zona Casei Poporului? Saptamanal, primariile (cea generala si cele de sector) impreuna cu agentia de mediu isi dau mana pentru casapirea sistematica a Bucurestiului, fie ca e vorba de padurile din jurul orasului, de parcuri, de pomii dintre blocuri sau de pe marginea arterelor. Si pe urma tot edilii nostri dau din umeri neputinciosi, cand in verile caniculare orasul se transforma intr-un cazan fierbinte, poluarea cauzata si de lipsa arborilor sporind disconfortul termic...
    • 0 (0 voturi)    
      basme, copacule, basme! (Marţi, 8 mai 2007, 17:16)

      procurorul [anonim]

      Vad ca esti pe felie, Copacule. Ai participat la negocieri cu jigodiile alea de "nemti", eh? Ti-au platit si tie deplasarea la Monaco, sa-ti arate minunea de acolo, ca sa-ti suceasca gatul? Te-au lasat sa stai 1 saptamana la hotel de 4 stele la Monaco sa te "convingi"?
      Intrebari:
      1. Cine sunt "nemtii" aia? Hai, spune, nu te sfii! Da si un link pe site-ul lor, sa vedem marea firma! Hai sa te ajut eu:
      http://www.icbeyer.com/
      2. De unde stii ca "investesc" atata cat zic ei ca investesc? (15 milioane de coco or something). Nicolae-Nick Serbu si Hartmuth Beyer si Scott Poulter, cumva? De castigat iti spun eu cat castiga: 80-100 milioane coco! Vrei sa-ti arat ce moaca au "investorii"? Ete ici:
      http://img443.imageshack.us/img443/286/hartmutbeyer7em.jpg

      3. Cine are drepturile de televiziune? Hai, zi, gaga, ca aici e malaiu'!
      4. Ce incaseaza Primaria din toata treaba asta? (in afara de taxa pe closetele ecologice). SPUNE!
      Mai am si altele, amice, da' pe alea ai sa le auzi cand vei fi chemat cu mandat la Parchet. Cu toata clica din primarie!
      Acuma, pe forum public, te intreb de la obraz, cetateneste: Nu sufli o vorba despre cu ce se alege Bucurestiul din toata treaba asta la urma urmei (in afara de firmiturile cu "inchirierea domeniul public"). Adica: intorc orasul pe dos, blochez circulatia cel putin 1 luna, dobor copacii stradali ca sa pun parapeti, devalizez un parc ca sa fac parcari si tribune, cimentez(?!) gurile de canal, atentez la sanatatea sufletelor ce locuiesc in zona (copii, batrani, oameni suferinzi) ca sa ce? Sa fim cobai, asa cum zice handralaul ala de neamt "cursa de la Bucuresti este prima pe un circuit stradal"! Iar voi astia de la Primarie va udati de emotie ca o sa vada bucurestenii Formula whatever pe Dambovita? Tre'sa stie, bietii de ei, ca biletul la tribuna de unde se vede ceva costa 800 de euroi! Altfel, la bilet de 2-3 milioane rol pentru muritori de rand, vezi o laie!
    • 0 (0 voturi)    
      O parere (Marţi, 8 mai 2007, 17:25)

      Sebi [anonim]

      Copacule,
      chestia cu nivelul de trai din Monaco nu e deloc aberatie si cred ca ar trebui sa ne intereseze mai mult nivelul nostru de trai si de civilizatie decat atata circ in jurul unei curse F3.
      Dar cred ca dumneata nu ai altceva mai bun de facut decat sa stai in fata calculatorului si sa critici replicile unora care au totusi ceva minte in cap. Se vede treaba ca cei care au avut ceva de spus nu au mai revenit cu comentarii si critici la adresa altora
      Ma alatur si eu celor care gasesc stupid tot circul asta cu cursa F3...
    • 0 (0 voturi)    
      mandra capitala! bine ca e multi \ (Marţi, 8 mai 2007, 17:54)

      Cristian T. [anonim]

      1. In cate capitale din Europa se ma intampla asa ceva?
      2. In cate capitale din Europa cu 1/x din gropile din Bucuresti se mai intampla asa ceva? (cu x >= 10)
      3. In cate capitale cu pretentii/aere de civilizati(e) se mai tolereaza asa ceva? (inafara de pretentii...nu avem altceva)

      Zero.
      Nimic nu am invatat si nu stiu daca vom invata vreodata.
      Am imprumutat doar popcorn, hamburgeri, fite, hair-stylisti, hip hop, droguri. Suntem buni consumatori de superficialitate si aparente veniti din lumea pseudo-civilizata.
      Si da, tichia e tot ce ne lipsea. Sunt fan motosport si eu. Inainte de asta insa, as prefera sa rezolv multe, multe, multe alte probleme, care ma intereseaza.
      Si nu, nu intelegem ceea ce altii incep usor usor sa inteleaga. Tardiv, dar o fac. Ca in loc sa distrugem natura, ar trebui sa o pretuim. Ca un copac creste in zeci de ani. Ca respiram ceea ce el produce. Imi imaginez cum ar fi Bucurestiul fara copaci. Ar fi "cool" dar nu cool. Ar fi mai cald si ati respira bucurosi dioxidul scos pe teava bolizilor condusi de bravi piloti second hand, spre deliciul tribunelor in mijlocul carora Becali, Base si mai ales Tariceanu isi vor face campanie. Sau unde Vanghelie va promite sa va scape de gropi sau sa planteze "pomi ecologici". Ar fi o sintagma buna. Care este.
    • 0 (0 voturi)    
      Copacilor (Marţi, 8 mai 2007, 18:10)

      radu [anonim]

      Priceputilor in ale F3 stiti voi cum se obtine un singur copac de dimensiunea celor taiati acolo?
      Tara de manelisti!
    • 0 (0 voturi)    
      bine ca e multi "Copaci" (Marţi, 8 mai 2007, 18:12)

      Cristian T. [anonim]

      .
    • 0 (0 voturi)    
      SOS zona verde BUCURESTI (Marţi, 8 mai 2007, 21:45)

      Asociatia ECO-EUROPA [anonim]

      ZONA VERDE Bucuresti
      Stare de fapt
      In ultimii 17 ani au disparut peste 2/3 din spatiile verzi EXISTENTE in Bucuresti( aveam 37 milioane mp si acum mai avem aproximativ 13 milioane mp.....
      Unui bucurestean sufocat de praf, de poluarea automobilelor si a cosurilor industriale ii revine in medie mai putin de un sfert din spatiul verde acceptat de normele internationale ale lumii civilizate. Norma de spatiu verde in zona urbana este de 12 mp/locuitor (dar 82mp/loc Stockholm, 70 mp/loc in Viena, 31 mp/loc in Varsovia), comparativ cu 2,5 mp/locuitor in Bucuresti.
      Sectorul 1 - zona rezidentiala este singura care se apropie de normele europene de spatiu verde (11 metri patrati per locuitor), in schimb, tot restul bucurestenilor se "bucura" de procente incredibil de mici, minimul fiind inregistrat in sectorul 6 - doar 0,6 metri patrati de spatiu verde per locuitor (de 20 ori mai putin decat necesarul).
      Reducerea suprafetei spatiilor verzi din Bucuresti ar fi fost si mai mare daca in totalul acestor suprafete nu s-ar include si cele 14 cimitire ale orasului care insumeaza 131,3 ha si care nu au putut fi folosite (inca) pentru amplasarea de garaje si tarabe, hoteluri sau cladiri de birouri.
      Studiile de urbanism au indicat cu exactitate existentul si necesarul de spatiu verde din Bucuresti: 2794,5 hectare, cifra propusa spre realizare inainte de 2025. Exista, intravilan, la ultima masuratoare, doar 1.044 de hectare;
      Asociatia ECO-EUROPA
      ecoeuropa01@gmail.com
    • 0 (0 voturi)    
      Ecologisti de carton (Miercuri, 9 mai 2007, 9:14)

      Nautilus [anonim]

      Cand ati plantat ultima data un puiet, pe banii vostri, oriunde, chiar si in curtea proprie?

      ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      despre zona verde (Miercuri, 9 mai 2007, 10:29)

      eugen [anonim]

      Oameni buni, mai luati o gura de aer (din acela poluat) si calmati-va. Faptul ca mai aveti in bucuresti 1/3 din spatiul verde, nu e o urmare a curselor de-un weekend. Aici nu e locul sa va plangeti pentru "cei 17 ani de defrisari samd". In cazul in care, dupa cursa, lucrurile nu revin la normal, aveti tot dreptul sa dati din gura, si eventual sa dati primaria in judecata. Nici n-au ajuns masinile in Romania, si toata lumea sho-pe-ei. Jeeeeez, nici fata mare nu sare asa pe primul care o priveste. Asa cum nici voi nu gresiti in totalitate cu ce ziceti, are si "copacul" dreptatea lui.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei care nu stiu inca (Miercuri, 9 mai 2007, 11:04)

      vasile [anonim]

      cursa este aprobata de Videanu pe 19 mai, in ziua referendumului, si il va avea ca oaspete de onoare pe Basescu
    • 0 (0 voturi)    
      :P (Joi, 10 mai 2007, 15:25)

      Nautilus [anonim]

      Acum a iesit primarul "Care este" pe sticla, sa-si dea in petec cum desfiinteaza el circuitul, construit in baza unor legi interpretabile :))))

      ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      13 sept (Vineri, 18 mai 2007, 14:17)

      Criveteanu [anonim]

      oricum lu` Tariceanu ii plac cursele... mai putin cand o sa se accidenteze(iar).....dar la ce zambet infloritor are cred ca e capabil sa transforme o inmormantare inr-o petrecere de majorat