Guvernul a trimis CE grila de calcul a taxei auto

de C.N.A.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2007, 0:00


Autoritatilor romane au prezentat, saptamana trecuta, oficialilor Comisiei Europene propunerile privind taxa de prima inmatriculare a masinilor din import.

Noua grila pentru aceasta taxa are la baza principiul potrivit caruia cuantumul taxei scade pe masura ce varsta masinii creste.

De exemplu, valoarea taxei scade la aproape jumatate fata de cea actuala pentru masinile Euro 4 cu vechime de 1-2 ani. Niveluri mai ridicate ale taxelor vor ramane la masinile non euro, iar pentru autoturismele cu motor Euro 5 nu se plateste taxa de prima inmatriculare.

Comisia Europeana a solicitat Romaniei modificarea sistemul de taxare a autovehiculelor, consiedrand ca reglementarile actuale sunt discriminatorii in cazul autoturismelor second-hand importate din alte tari ale Uniunii Europene.

Decizia Ministerului Economiei de a trimite la Bruxelles noile prevederi referitoare la taxa auto i-a iritat pe Parlamentarii din Comisia pentru Afaceri Europene, acestia considerand ca ar fi trebuit consultati in prealabil de MEF, au declarat pentru HotNews.ro surse parlamentare.















214 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    da? (Luni, 28 mai 2007, 14:48)

    marius [anonim]

    de 2 saptam tot de asta se discuta.dar sa vedem o grila clara,unde?ca asa numai discutii aiurea.
    oricum vor primi un sut in fund desteptii astia
  • 0 (0 voturi)    
    NU inteleg nimica (Luni, 28 mai 2007, 15:01)

    john [anonim]

    Fara suparare dar prezentati stirea asta de vreo citeva zile ,fara sa dati nici un exemplu concret,"De exemplu, valoarea taxei scade la aproape jumatate fata de cea actuala pentru masinile Euro 4 cu vechime de 1-2 ani. Niveluri mai ridicate ale taxelor vor ramane la masinile non euro, iar pentru autoturismele cu motor Euro 5 nu se plateste taxa de prima inmatriculare"bla bla bla.Ce ne intereseaza pe noi este cu cit se va reduce taxa la masinile euro 3 an de fabricatie din 97-2000 ,ca aici e buba.Si nu vad cohorte de romanasi cautind cu infrigurare vw jetta sau opel vectra din 89,sau bmw din 85.
  • 0 (0 voturi)    
    Scoateti taxa!!!!!!!!!! (Luni, 28 mai 2007, 15:21)

    cri [anonim]

    De ce va bateti joc de noi in halul asta? De ce atita asuprire pe poporul roman? PIna cand? de ce nu putem trai in tara noastra si trebuie sa plecam in tari normale? De ce? De ce? de ce domnule Tariceanu???? De ce Domnule Vosganian? de ce domnilor parlamentari?
  • 0 (0 voturi)    
    (Luni, 28 mai 2007, 15:38)

    MLZ [anonim]

    Astia ii dau inainte cu cuantumul, cand UE le zice ca-i discriminatorie.... Dar are si boala asta un remediu: votul. :o)
  • 0 (0 voturi)    
    NU GUNOAIELOR DIN GUVERN SI DIN ITALIA (Luni, 28 mai 2007, 15:41)

    The - Analyst [anonim]

    GUVERNUL TRADICEANU COCOSEZA ROMANII CU TAXA DE PRIMA INMATRICULARE,PENTRU NISTE AUTOMOBILE CARE ORICUM SUNT SI RECICLABILE LA FIER VECHI SI FACE MARE.......CAZ DE MEDIU. GUNOIUL ITALIENILOR ESTE DE UN MILION DE ORI MAI NOCIV PENTRU ROMANI DAR ESTE RENTABIL PENTRU BUZUNARELE PNL-UDMR.Sunt indignat numai ca sa luat in calcul o asemenea idee si jignit ca cetatean care traiesc in Romania ,pe care actualii guvernanti vor sa o transforme in groapa de gunoi a Italiei.
    GUVERN IPOCRIT , DEMAGOG SI TRADATOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o taxa idioata... (Luni, 28 mai 2007, 16:00)

    klaus [anonim]

    cat de intoleranti ar trebui sa fim,incat sa acceptam nesimtirea guvernantilor nostri care nu dau 2 bani pt. prostul care strange cu chiu cu vai 4-5000 de euro pt o masina s-h.si sa mai plateasca cel putin jumatate din suma sa o inmatriculeze, ca apoi sa o faca varza pe drumurile astea de tot rahatu'.Astept de 2 luni o fraza coerenta si inteligibila de la parlamentari, si in schimb...!
  • 0 (0 voturi)    
    negocieri (Luni, 28 mai 2007, 16:01)

    Dan [anonim]

    actuala taxa este "in principiu" ilegala, adica discriminatorie.
    ce se poate face??
    1. ori se scoate, ceea ce este o utopie.
    2. ori se negociaza un anumit nivel cu UE, ceea ce se va intampla.
    scaparea lor (tertipul la care vor apela), in vederea pastrarii taxei, este faptul ca se va preconiza recuperarea unei anumite sume la vanzarea masinii inapoi in alte state membre ale UE.
    cam atat. asa ca aveti grija ce masini cumparati de-afara!
  • 0 (0 voturi)    
    Scoateti taxa o data! (Luni, 28 mai 2007, 16:44)

    silviu [anonim]

    Imi vand si eu acum masina si vreau sa ma duc prin iulie dupa alta in germania. De ce va bati joc de noi in halul asta? Nu de asta am aderat si noi la spatiul comuniar? Nu ca sa fim toata uniunea o piata libera de desfacere? Imi aduc si eu o masina euro 3 cu motor de 1.9 si la asta trebuie sa platesc o taxa de 1700 EURO???? Nu-i bataie de joc asta? Sa va fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Dan (Luni, 28 mai 2007, 18:35)

    G [anonim]

    1. De ce este o utopie sa se scoata taxa? Ai tu vreun interes sa nu se scoata?
    2. Crezi ca se va negocia discriminarea cu UE? Eu nu cred. Si daca o fac de 1 euro tot nu e ok. Recuperarea unei anumite sume la revanzare? Nu are nici o importanta, daca imi cumpar masina s.h. din Romania nu imprumut statul roman, deci e tot discriminare. Ceea ce fac acum ai nostri nu se cheama negocieri, ci tragere de timp. UE semnaleaza discriminarea, ei ii dau cu cuantumul.
    Eu cred ca pana la urma o vor scoate, dar asteptarea asta cine o plateste, ca timpul costa bani!?
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi ... (Luni, 28 mai 2007, 19:20)

    mister.K [anonim]

    Sunt foarte deacord cu ceea ce se discuta aici , insa intrebarea mea este , oare noi - "poporul" nu am putea face ceva pentru a ne apara drepturile ?? inafara de a ne plange ... Un miting de protest , doua ... Oare nu ne-am putea organiza ... ?
  • 0 (0 voturi)    
    groapa de gunoi (Luni, 28 mai 2007, 19:58)

    catalin [anonim]

    italia ne trimite gunoiul, si d-nl tarcaceanu nu vrea ca romania sa devina groapa de gunoi a europei, cu harburi, foarte bine nea caisa ca esti prost gramada, cel mai prost om din guvern, daca te vad pe strada iti rup nasul ala care il tii sus, nenorocitule, parvenitule, ai uitat complet de unde ai plecat
  • 0 (0 voturi)    
    asa cataline (Luni, 28 mai 2007, 20:27)

    marius [anonim]

    da-i in bot la desteptul asta.si eu daca il prind in arad o sa-l afum cu harbul meu din 86 pe care nu ma lasa sa-l schimb decat platind niste taxe aberante.si eu nu vreau sa-mi iau masina noua pt ca e cea mai proasta investitie.iar de una de cativa ani nu te poti apropia ca platesti aiurea in plus.ca asa vrea motociclila
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi unde este grila de calcul (Luni, 28 mai 2007, 20:32)

    popescu [anonim]

    Incetati sa mai publicati astfel de stiri fara subiect! Unde este grila de calcul? Intrebarea se adreseaza nu numai massmedia ci si duoului Tariceanu/Vozganian! Cum indraznesc sa trimita asa ceva la Bruxelles fara ca inainte sa o publice in RO? Unde se cred astia? Noi ce suntem aici? Sa va fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Nici un cuvintel (Marţi, 29 mai 2007, 11:02)

    Flaviu [anonim]

    ... despre EURO 3 pentru ca acesta este segmentul discriminat de fapt.
    Vom avea surpriza ca aici taxa va fi la fel de mare ca sa fim obligati sa cumparam tot Dacii stiind ca astea sunt masinile ce se pot lua pe la 5000-7000 euro.
    Cata vreme taxa va fi doar pentru cele cumparate dinafara tarii tot discriminare se numeste indiferent care este suma.
  • 0 (0 voturi)    
    cam cat dureaza pana la aplicare? (Marţi, 29 mai 2007, 11:23)

    cezar [anonim]

    Sa-l intrebe vre-un ziarist pe Vozganian...cam cat dureaza pana sa fie pusa in aplicare noua grila? Ca asa stam si asteptam pana in 2010.....sa ne dea un termen limita macar
  • 0 (0 voturi)    
    Posibila GRILA de calcul a TAXEI - CITESTE!!!! (Marţi, 29 mai 2007, 11:49)

    IONUT [anonim]

    Retineti: se impart motorizarile in doua categorii A si B. Cele din categ A sunt cu max 2000 cm3, firesc pt B depasesc acest prag.
    Functie de catalizator avem 6 categorii (euro 5, euro 4.. 3...2...1.. non euro sau 0).
    Taxare:
    A5 - 100 eur
    A4 - 200 eur
    A3 - 300 eur
    A2 - 400 eur
    A1 - 500 eur
    A0 - 600 eur (non euro)

    B5
    B4
    B3 toate DUBLU
    B2
    B1
    B0

    si atunci... domnul Vozganian nu se mai incurca.
    Si va spune simplu A apartine multimii de la 1 la 2000, B este peste acest prag si intotdeauna B are valoare dublul lui A.
    Acest model se apropie de cel polonez si nu trebuie sa uitam ca si acolo exista productie interna de autoturisme, slariati si mediu. Dar exista si piata libera. Cum, de altfel, va exista si la noi. Stima.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru Cezar (Marţi, 29 mai 2007, 12:25)

    AntiTaxa [anonim]

    "Noua formula de calcul a taxei de prima inmatriculare transmisa luni de autoritatile romane Comisiei Europene prevede niveluri de pana la trei ori mai mici pentru unele masini vechi, dar mai mari la cele noi, data propusa pentru intrarea in vigoare a modificarilor legislative fiind 1 ianuarie 2008" *(Sursa: Mediafax)

    Deci, cam asta ar fi data intrarii in vigoare a noilor reglementari. Vosganian nu a vrut sa anunte public aceasta data pentru ca stia cata iritare va produce. Dar, finalmente, va fi nevoit sa motiveze alegerea asta. Este incredibil acest om! Doamne, sper sa pice guvernu` asta in saptamanile ce urmeaza. Am jurat ca voi sustine si PRM-ul :) la alegeri, daca scoate taxa asta inepta
  • 0 (0 voturi)    
    jos guvernul (Marţi, 29 mai 2007, 12:36)

    mitica [anonim]

    suntem o tara de prosti ptr ca altfel nu acceptam sa ne conduca nenorocitii de acum care se uita doar la interesele lor .am intrata in ue ptr. a-si rotunji ei conturile nu ca sa o ducem noi mai bine.mai bine aderam la africa america centrala.bulgarii au taxa 100 euro,iar de noi isi bat joc nenorocitii astia,ne duc cupresul mereu.ne meritam soarta.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e! (Marţi, 29 mai 2007, 23:03)

    G [anonim]

    Multumim d-le VOsganian. Esti ''cainele''cel mai credincios al lui Tariceanu. Drept recunostinta voi vota PNL peste 25 ani. Sper sa dispara in acest timp din viata politica. Mi s-a facut lehamite de toata balacaleara lor politica.
    Acum chiar regret dupa PSD-isti.
  • 0 (0 voturi)    
    jos taxa (Miercuri, 30 mai 2007, 0:10)

    george [anonim]

    sunt sigur ca o sa scada taxa si la fel de sigur ca va cadea si guvernul odata cu ea sau chiar mai inainte.
    e timpul pentru schimbari. adio intereselor personale.
    o masina de 20 de ani din germania e mai buna decat un logan nou.
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA ADEVARATILOR GEAMBASI (Joi, 31 mai 2007, 11:25)

    anghele constantin [anonim]

    ADEVARATII GEAMBASI AU PUS TAXA LA FRAERI HAHAHAH ASTA NUI COMEDIE? EU SI PRIETENII MEI , NU MAI VOTAM PE NIMENI NICI DACA NE BAT.
  • 0 (0 voturi)    
    PETITIE TAXA INMATRICULARE (Vineri, 1 iunie 2007, 15:02)

    Petronel MALUTAN [anonim]

    Tocmai am semnat petitia de la adresa : http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html VOI ATI SEMNAT ? E de rasul lumii cum batem si noi campii pe diverse forumuiri avand impresia ca cineva ne va baga in seam ! E fals domnilor ! Suntem ca niste babe la coltul strazii ! TREBUIE SA NE ASUMAM RASPUNDEREA SA SEMNAM ! SA DEPUNEM PLANGERI SCRISE ! SA PIERDEM TIMPUL PENTRU A IMBUNATATI TARA ASTA ! Tot ce nu e scris si semnat e praf in vant ! ROMANI ! Reveniti-va !
  • 0 (0 voturi)    
    O noua forma de parsivism (Vineri, 1 iunie 2007, 15:45)

    ioan [anonim]

    Ticalosilor, (citeste Tariceanule) v-ati imbogatit de la Revolutie peste masura si acum incercati sa acoperiti gaurile de la buget pe care le-ati facut si sa va protejati propriile afaceri.
    Veti sfarsi asa cum traiti.
  • 0 (0 voturi)    
    sintem niste fraieri (Duminică, 3 iunie 2007, 0:09)

    gabi [anonim]

    sintem o tara de imbecili care suportam sa-si bata joc de noi niste cretini. liberalii nu vor mai vedea parlamentul la fel ca si taranistii. bulgarii pot inmatricula orice masina si le merge bine la noi trebuie sa fie ceva sa nu mearga treaba. asa ne trebuie noi i-am pus acolo ca niste idioti ce sintem si acum isi bat joc de noi ne rid in fata.cica reduc taxa de la 1 ian.2008 chiar ca sintem cretini daca ii mai suportam. trebuie sa trimitem mesje la toate forurile posibile si imposibile pina se rezolva ceva sau pleaca astia de la guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    taricene,nu ai minte!!! (Luni, 4 iunie 2007, 22:30)

    getodac [anonim]

    stie ,cumva d-l prim-ministru...,care e salariul exact in romania???Ma indoiesc ca stii ??nene taricene??!Asculta la mine....,sa te invat ceva!!!! In lumea asta ,totul s-a facut progresiv,intai focul...,apoi roata....si tot asa.Tu vrei sa sari de la ??masina dacia??...,direct la masini noi???Ai ??omorat?? sansele oamenilor cu cativa lei....,sa-si cumpere o masina mai de soi...,impunand taxa asta idioata!!!!Si vreti sa scadeti taxa....,ca adika sa para ??conforma??..,la masinile de 20 de ani...,adika ,exact pe cele ce nu le cumpara nimeni!!Pacat ca ai ??nefroni??...,in lok de ??neuroni??....,sper sa intelegi ...,draga taricene!!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Vineri, 15 iunie 2007, 11:38)

    george [anonim]

    A spus ca nu va accepta ca Romania sa devina groapa de gunoi a Europei dar cind pui in fruntea unui minister de o asemenea importanta un "gunoi" (daca a fost aruncat de UE, cum se numeste?).Sunte-ti fara demnitate,raminind acolo unde nu sunte-ti doriti,va UMILITI numai ca sa ramineti acolo cit mai mult.RUSINE............