Petrom: Suspendarea autorizatiei de mediu este disproportionata si nejustificata

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2007, 0:00


Masura de suspendare a autorizatiei de mediu a Rafinariei Arpechim este disproportionata si nejustificata fata de nerealizarea unui punct din programul de conformare, a declarat intr-un comunicat de presa Dan Pazara, director de comunicare al Petrom.

“Rafinaria Arpechim are un program de conformare negociat cu Agentia de Mediu, care cuprinde masuri specifice, ce vor fi indeplinite pana in 2012, termen care reprezinta si sfarsitul perioadei de tranzitie negociat cu Uniunea Europeana”, a mai spus Dan Pazara.

Potrivit comunicatului, in ceea ce priveste masurile de modernizare a rezervoarelor de benzine, reprezentantii rafinariei intentionau implementarea unor modificari mai ample decat cele cerute prin programul de conformare, ceea ce necesita extinderea termenului de conformare.

Intrucat reprezentantii rafinariei au constant imposibilitatea indeplinirii la termen, care era 31.12.2006, a acestor masuri, au fost demarate o serie de discutii cu reprezentantii autoritatilor de mediu in vederea identificarii solutiilor optime.

„Suntem surprinsi de aceasta decizie, avand in vedere atat discutiile constructive pe care le purtam cu reprezentantii autoritatilor de mediu, cat si faptul ca situatia de la Arpechim nu presupune riscuri majore pentru mediul inconjurator sau pentru sanatatea angajatilor si a locuitorilor din zona”, a adaugat oficialul companiei.

“Inchiderea rafinariei este o masura drastica, care are un impact negativ asupra economiei romanesti si, mai ales, asupra industriei petrochimice din Romania, care depinde de materia prima furnizata de Arpechim”, se mai arata in comunicatul Petrom.

De asemenea, Petrom considera ca inchiderea haldei de deseuri de acrilonitril si a haldei noi de namol biologic este realizata integral, iar documentatia in acest sens a fost inaintata Agentiei de Mediu.

Agentia Nationala pentru Protectia Mediului Pitesti a suspendat luni, 28 mai, Autorizatia Integrata de Mediu a Rafinariei Arpechim, in baza careia se desfasoara activitatea rafinaria si a impus Petrom oprirea activitatii acesteia.

Agentia justifica aceasta decizie prin nerealizarea a doua masuri din Planul de Actiune al Autorizatiei Integrate de Mediu, emisa pentru activitatea desfasurata de Arpechim Pitesti, respectiv modernizarea rezervoarelor cu capac fix si flotant pentru benzine si inchiderea haldei de deseuri de acrilonitril si a haldei noi de namol biologic.















115 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bineinteles ca e exagerat (Marţi, 29 mai 2007, 11:55)

    Fane [anonim]

    Si daca bubuie, daca ar avea autorizatia nu ar fi vina Petrom, asa-i?
    Unde se trezesc astia, in Vietnam, ca sa dea cu napalm?
  • 0 (0 voturi)    
    benzina (Marţi, 29 mai 2007, 12:39)

    bec [anonim]

    poate patriciu-rompetrol si amicii sai sovietici au de cistigat din asta?Dincolo de scenarita si conspirationism,e o pista interesanta,cu posibilitati clare de realitate.Mai ales tinind cont de cine este prim-ministru,n-ar fi nici o mirare.....
  • 0 (0 voturi)    
    benzina (Marţi, 29 mai 2007, 12:40)

    bec [anonim]

    poate patriciu-rompetrol si amicii sai sovietici au de cistigat din asta?Dincolo de scenarita si conspirationism,e o pista interesanta,cu posibilitati clare de realitate.Mai ales tinind cont de cine este prim-ministru,n-ar fi nici o mirare.....
  • 0 (0 voturi)    
    CEI DE LA MEDIU sunt niste pilosi (Marţi, 29 mai 2007, 14:32)

    Popescu [anonim]

    Bai slugi nemernice si piloase.Neveste de semecheri proaste si cu minijupe.Cocote cu decolteuri ce sunteti.Stati si ginditi si voi.Va erijati in deparazitatori ai economiei nationale!Stiti voi cite eforturi se depun pentru modernizarea economiei Romaniei?Cum pueteti sa fiti asa de aspri mai nesanatosilor?De cind dictati voi distrugerea unui sector al economiei nationale?Bai , ginditi-va , societatile romanesti nu se pot schimba asa de repede, au nevaoie de BANI.Stiti voi ce sunt aia bani?Adica salriile acelea mari si nemeritate pe care le luati voi!

    Lasati societatile sa mearga, ca doar nu produc chiar in ultimul hal de poluare!
    Dati o sansa Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Economie distrusa de functionari pe care noi ii platim (Marţi, 29 mai 2007, 14:47)

    Alin [anonim]

    Am intrat acum curios pe site-ul agentiei nationale pt protectia mediului.. (anpm) sa vad unde se duc impozitele mele.
    La pagina cu conducerea.. in constructie.. in constructie ce? conducerea? Declaratii de avere? doar un vicepresedinte..
    In restul site-ul este dovada clara a tunurilor care se dau de cateva firme de webdesgin.. in cazul asta asesoft, cu micul ei actionar milionar sub 30 de ani.. ore cum o fi reusit? >:(
    Evident ca nu scrie acolo ce, cand, cum si dc trebuia sa faca arpechim. Doar niste termene vagi (2006-2009) care sa lase loc de spagi pentru inspectori.. in cazult de fata se pare ca Rompetrol a dat spaga mai mare si s-a inchis rafinaria concurentei..
    Trecand peste batalia evidenta dintre 2 companii petroliere nu pot sa nu remarc faptul ca platesc impozit pentru o agentie de la care astept rezultate constructive, nu inchiderea subita a unor giganti industriali cu efecte in lant (vezi Oltchim) care dauneaza per ansamblu economiei nationale. In asemenea cazuri nu ar trebui sa se sesizeze din oficiu niscavai procurori? vorbim practic de subminarea economiei nationale!.. asta n-ar trebui sa fie pe undeva prin legile noastre?
  • 0 (0 voturi)    
    @2 si 3 (Marţi, 29 mai 2007, 15:03)

    misu [anonim]

    Ba bec (boc) ...poate ca nu te-ai prins!
    Patriciu si Tariceanu au inventat benzina si masinile Citroen, ca sa poata ei, oligarhi fiind, sa se imbuibe din banu tau.

    N-ar fi nici o mirare...
  • 0 (0 voturi)    
    #6 (Marţi, 29 mai 2007, 16:11)

    bec [anonim]

    nu ba misule,nu m-am prins.Dar tu,dupa cum scrii cu respect numele lor,te-ai prins,ba,te-ai prins.Ca esti si tu smeker ca ei,de aia te-ai prins,nu esti prost ca restul lumii.Si-ti spun io,astia nu sint in stare sa inventeze nimic,nici macar un mod de fura,copiaza cuvint cu cuvint dupa pedeserache.
    Asta-i tot ce stiti sa faceti ba mis(el)ule,ba!
  • 0 (0 voturi)    
    Misu (Marţi, 29 mai 2007, 20:08)

    sicarime [anonim]

    Ce faci ba? Mai misti? Tu esti ala cu telefoanele care-l deranjeaza ca-i ascultat? Ai afaceri gheboase pesemne, ca terminatii de tariceanu si patriciu... Sau esti doar un pupincurist marunt si tu?
  • 0 (0 voturi)    
    guvernul rompetrol (Marţi, 29 mai 2007, 20:29)

    mecs98 [anonim]

    se vede din avion cine castiga din aceasta manevra!
    In momentul in care o institutie guvernamentala ia o masura prin care se injumatateste capacitatea de productie a Petrom, au de castigat principalii concurenti: Rompetrolul lui Patriciu si LukOil-ul rusesc.
    Din spatele ambelor companii se vede ranjetul Moscovei. Apropo, s-a uitat cam usor intalnirea pe sest dintre premierul lui Patriciu si rusul acela ciudat...