Presa italiana: Romania inchide usa in fata deseurilor din Napoli

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2007, 0:00

Foto: repubblica.it

Presa italiana de marti comenteaza pe larg problema deseurilor din Napoli, despre care cotidianul Il Giornale scrisese, duminica aceasta, ca vor fi expediate in Romania.

Dupa ce ministrul Mediului, Attila Korodi, a anuntat ca nu va accepta importul deseurilor, ziarele din Peninsula scriu, la unison, ca Romania inchide usa in fata deseurilor italiene.

Il Giornale, ziarul care a declansat controversa, scrie ca Romania nu accepta deseurile italiene, citandu-l pe ministrul Mediului, care a declarat ca “nu avem capacitatea de a colecta deseurile noastre, nicidecum pe ale altora”.

  • Articolul din Il Giornale

    Corriere della Sera scrie ca Romania nu vrea gunoaiele din Napoli. Citandu-l tot pe Korodi, cotidianul italian anunta ca deseurile menajere din sudul Italiei vor ramane pe loc.

  • Articolul din Corriere della Sera

    Acelasi lucru il noteaza si La Repubblica, care mai anunta ca o delegatie de oficiali italieni va purta discutii lamuritoare cu partea romana. La Repubblica mai spune ca Romania are dreptul, pana in 2015, sa refuze depozitarea pe teritoriul sau a deseurilor provenite din alte state membre ale Uniunii Europene.

  • Articolul din La Repubblica

    Si RAI ia in discutie propunerea unor oficiali ai Ministerului Mediului din Italia, anuntand ca omologii lor romani au refuzat categoric solutia importului de deseuri din Italia.

  • Articolul din pagina de internet a RAI















  • 171 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      deseuri (Marţi, 29 mai 2007, 12:53)

      silvan [anonim]

      depozitati-va gunoaiele la voi acasa !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Deseurile din Napoli (Marţi, 29 mai 2007, 12:56)

      Aurel [anonim]

      dar chiar asa am ajuns, "cosul de gunoi al altora?"!!! Nu le este rusine?, sa-si stringa gunoaiele lor si sa ne lase in pace.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce sanse sint.... (Marţi, 29 mai 2007, 13:03)

      Sar Castic [anonim]

      .... ca deseurile ajung in Romania pe sustache?....

      Cu destula spaga totul e posibil.

      Cine sta sa verifice ce si unde ajunge vaporul cu deseuri?
    • 0 (0 voturi)    
      cergeg (Marţi, 29 mai 2007, 13:11)

      bfdrg [anonim]

      cu niste martafoi ca tariceanu cu siguranta vor ajunge pe sest deseurile...

      doar de banii lui ii pasa - ca daca avea onoare isi dadea demisia macar in semn de grija pt sentimentele acelor milioane de oameni ce i-au dat votul de neicredere lui si celorlalti.
    • 0 (0 voturi)    
      Deseuri italiene (Marţi, 29 mai 2007, 13:18)

      Conciliant [anonim]

      Eu zic sa le acceptam si sa le depozitam pe Valea Prahovei sau pe Litoral. Totusi sunt deseuri italiene, ce naiba!
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptul???!!! (Marţi, 29 mai 2007, 13:22)

      anca [anonim]

      Cum adica Romania ARE DREPTUL, pana in 2015, sa refuze depozitarea deseurilor provenite din alte state UE ???? Pai dupa 2015 ce o sa se intample? N-o sa mai aibe dreptul sa refuze? Adica o sa fie obligata sa primeasca deseuri? Lamuriti-ma si pe mine....
    • 0 (0 voturi)    
      Afacerea Guvernului (Marţi, 29 mai 2007, 13:32)

      Gregor [anonim]

      A iesit la suprafata aceasta poveste si hop nu mai vrem deseurile.Dar cele aduse,cum spun unii,cu vapoarele,cum au fost acceptate?
      Nu le-au adus italienii,asa cum ne-am duce noi la tomberoanele noastre din fata casei,cineva le-a permis aceasta afacere.Cine?
      Nr.1,nu italienii sunt de vina,ci guvernul,care a permis aceasta afacere.Cum il cunoastem pe Tariceanu,va fi altcineva de vina.
      Ministrii fara stiinta sa (vezi Ungureanu)nu au voie sa faca vreo miscare.Concluzia?
    • 0 (0 voturi)    
      gunoaie (Marţi, 29 mai 2007, 13:35)

      italianu' [anonim]

      pai ei nu au primit atatea gunoaie romanesti?!?! mi se pare destul de echitabil schimbul!
    • 0 (0 voturi)    
      eu as face ceva totusi... (Marţi, 29 mai 2007, 13:40)

      gogu [anonim]

      as lua deseurile italienilor si as construi o insula artificiala
      asa ca japonezii in largul marii, pe langa insula serpilor!
      sau pe langa locul unde vor sa foreze smecherii aia ai lor!...
      sau sa le infund intrarea pe bastroe hehehe.
      sa ne intelegem bine: daca il livreaza triat, sterilizat nu vad o problema in asta, este materie prima si daca e moka...
    • 0 (0 voturi)    
      oare (Marţi, 29 mai 2007, 13:57)

      ffff [anonim]

      ia ganditi-va, oare ce cantitate de deseuri din acelea care vor sa le aduca la noi sunt produse de romanii de acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      @ Anca 6. (Marţi, 29 mai 2007, 14:08)

      Endre [anonim]

      Draga Anca,

      dupa jurisprudenta CEJ, deseurile sunt considerate si ele "marfuri", adica obiecte ce au valoare comerciala. Avand in vedere ca libertatea de miscare a marfurilor este un obiectiv fundamental al Tratatul CE si a Pietii Unice, deseurile au si ele libertate de circulatie in UE. Asa ca eu consider totusi un castig pt noi ca am obtinut o derogare pana la 2015, ca avem doar destule gunoie la noi in tara, ce sa mai facem si cu deseurile altora!
    • 0 (0 voturi)    
      re: Are dreptul (Marţi, 29 mai 2007, 14:12)

      Adi [anonim]

      Da are dreptul pana in 2015. Apoi nu mai ai dreptul si restul UE poate depozita deseuri la gropi din RO, asa cum RO are dreptul de a depozita in restul UE; evident toata lumea suportand costurile. Ce e absurd?
    • 0 (0 voturi)    
      Spre Soare (Marţi, 29 mai 2007, 14:22)

      Vasile [anonim]

      Oare n-ar fi mai bine sa le faca ei pachetele, bine presate si impachetate, sa negocieze cu NASA si ESA, investind intr-un sistem-parteneriat de creare a unor navete spatiale "kamikaze", fara pilot, cu biletul platit numai dus spre Soare? Astfel ii alimentam regulat cu "carburanti" reactiile nucleare, scapand si planeta de aceste deseuri, gunoaie, etc. Think about !
    • 0 (0 voturi)    
      @13, Vasile (Marţi, 29 mai 2007, 14:57)

      Radu [anonim]

      Desi ideea e buna, costurile implicate de o asemenea investitie nu se justifica.
    • 0 (0 voturi)    
      gunoaie de napolitani (Marţi, 29 mai 2007, 15:17)

      Asepticus [anonim]

      De ce nu le trimit in Elvetia? De ce nu le trimit in Austria? De ce nu le trimit in Marea Britanie, Suedia sau Germania? De ce tziganii napolitani imputzitzi ne-au gasit tocmai pe noi? Tupeu ordinar!
    • 0 (0 voturi)    
      15 (Marţi, 29 mai 2007, 15:48)

      Gregor [anonim]

      Ptr.ca celelalte tari nu sunt corupte ca Romania.Intreaba guvernul cati bani a incasat de la firmele italiene ptr.acest contra serviciu.
    • 0 (0 voturi)    
      Aici e vorba de mafia italiana... (Marţi, 29 mai 2007, 17:08)

      somewhere in time [anonim]

      In zona respectiva se comit crime pentru ca oamenii sa taca si sa suporte toate deseurile.

      Gunoaiele lor contin azbest (100% cancerigen), metan si alte substante toxice care fermenteaza in baloturi de plastic lasate in aer liber de 3 ani de zile! Mafia napolitana detine toate companiile raspunzatoare si nu ridica gunoaiele pentru ca autoritatile locale sa ajunga la disperarea de a fii gata sa le plateasca sume enorme, pentru a scapa de situatia catastrofala.

      Daca mafia lor e legata de mafia din Romania... situatia pute, cancerul se propaga si pestii mari isi umfla buzunarele!
    • 0 (0 voturi)    
      presa romana va spala creierii (Marţi, 29 mai 2007, 17:11)

      somewhere in time [anonim]

      cei care stiu limbi straine sa citeasca presa engleza si franceza referitoare la subiect! Deseurile lor sunt periculoase!
    • 0 (0 voturi)    
      o solutie dupa 2015 (Marţi, 29 mai 2007, 17:35)

      Lucian* [anonim]

      cred ca ar trebui ca pana in 2015 sa schimbam legislatia referitoare la gunoaie in conformitate cu cele mai dure regulamente din tarile UE.
      Astfel incat fie ca importatorii nostri de gunoi chiar vor fi in stare sa proceseze gunoiul, fie pretul va fi atat de mare incat vor renunta sa le mai importe.
      Iar idea ca sa fie in conformitate cu alte tari UE este ca sa ii fortam sa accepte decizia noastra.
      Daca comenteaza careva ii urlam tare in fata ca: este legea voastra!
      Daca reusesc sa proceseze gunoiul atunci ideea cu insulele sau niste baraje artificiale ar fi interesante. Oricum litoralul se erodeaza in fiecare an si pierdem teritoriu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ipocrizie (Miercuri, 30 mai 2007, 10:20)

      liviut [anonim]

      Dar ce ziceti de faptul ca primul ministru impiedica importul de masini second hand deoarece NU vrea ca Romania sa devina groapa de gunoi a Europei dar in schimb accepta importul de gunoi din Italia si din cine mai stie cite alte tari din UE.
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Joi, 31 mai 2007, 10:37)

      circe [anonim]

      eu propun ca Romania sa exporte gunoaie in Italia ca sigur avem mai multe decat ei.
    • 0 (0 voturi)    
      gunoaie Napoli -> Romania (Joi, 31 mai 2007, 13:42)

      radu [anonim]

      Repubblica, editia locala de Napoli, pagina 1, 30.05.2007

      Ecosud Srl, judetul Ilfov, are o groapa de gunoi certificata unde se pot DEPOZITA 2.500.000 tone de gunoi din Napoli. Administrator, domna Angela MARCU ( MERCU)

      Francesco Migliarotti, avocat din Napoli, nemultumit : "clientii mei nu au fost contactati de nimeni: Ce or sa faca in Romania ? E o nebunie ! "

      pe 20 aprilie 2007, avocatul a primit mandat de la Luigi Orlandi intreprinzator care traieste la Modena, fost membru in consiliul de administratie de la Rai, actualmente interesat de constructia de incineratoare in Nordul Italei si in strainatate, reprezentat al societatii romanesti ECOSUD SRL, sa propuna proiectul societatii romane pe langa autoritatile napoletane.

      Pentru ca banuia ca Bertolaso nu l-ar fi primit, avocatul s-a dus la primarul Iervolino, primarita a prezentat proiectul intr-o sedinta dar lucrurile s-au incurcat, stirea a rasuflat in ziare, s-a ajuns la cotidianele nationale si apoi in Romania sub forma "Romania, groapa de gunoi a Europei". O figura de prost gust. KORODI S-A INFURIAT FOARTE TARE Asa de tare ca intalnirea s-a amanat pentru joi. Proprietarii afacerii sunt contrariati, risca sa piarda foarte mult. ( pretul depozitarii e de 50-70 de euro pe tona + transportul pe mare aprope 80 de euro pe tona ). Se vorbeste de o afacere de 170 milioane de Euro, numai depozitarea.

      http://www.emergenzarifiuticampania.it/smartFiles_Data/cd9a763d-51 39-42ac-818f-9e572d0690ee_rep_na_Giallo.pdf?searchText=romania
      http:/ /www.napolionline.org/rassegna-stampa/salute-e-ambiente/rifiuti-giallo -mai-contatta-lazienda-che-dovrebbe-ricev.html#jreactions
      S.C. ECOSUD S.R.L.- Sat Sintesti, Comuna Vidra , Judetul ilfov
    • 0 (0 voturi)    
      o afacere pierduta... (Duminică, 3 iunie 2007, 3:53)

      poesia [anonim]

      la brescia -italia gunoaiele sunt arse in termocentrala si
      transformate in ... bani ... ptr ca firma care gestioneaza
      serviciile de curatenie in oras incaseaza 10 euro pe luna ptr
      ca-ti ia gunoiul din fata casei, plus banii pe care ti-i incaseaza
      ptr factura de apa calda si caldura furnizata, obtinuta din
      gunoaie...

      aceasta activitate nu polueaza mai mult decat altele si mai
      ales de cat polueaza masinile...

      in plus castiga bani si din gunoaiele provenite din judetele
      alaturate...

      in romania sunt termocentrale uriase care ar putea functiona
      cu aceste resturi si in acest fel caldura si apa calda nu ar mai
      costa sume fantastic de mari...