Voiculescu: Alegerile anticipate - solutia morala pentru politica romaneasca in acest moment

de D. Mihai     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2007, 0:00


Presedintele PC, Dan Voiculescu a reluat, marti, la o conferinta de presa, criticile la adresa presedintelui Traian Basescu. In opinia sa, seful statului trebuie sa fie judecat "dupa fapte, nu doar dupa vorbe". Voiculescu i-a cerut presedintelui Basescu sa isi sa-si asume guvernarea si sa colaboreze cu orice premier.

Liderul conservatorilor a mai precizat ca "alegerile anticipate ar fi solutia corecta pentru politica romaneasca".

Fragmente din declaratia presedintelui PC, Dan Voiculescu:

  • Traian Basescu trebuie sa fie judecat dupa fapte, nu doar dupa vorbe
  • PC nu va face parte dintr-un guvern pe care Traian Basescu si-l asuma, dar e obligatoriu ca seful statului sa isi asume Guvernul, sa fie in acord cu acesta
  • Basescu trebuie sa colaboreze cu primul ministru, indiferent cine este acesta
  • Nu mai putem accepta ideea ca intre presedinte si prim-ministru exista o disputa
  • Cum presedintele nu poate fi schimbat, conform Constitutiei si referendumului, probabil ca trebuie schimbat primul ministru
  • Partidul Conservator a hotarat sa-i solicite lui Traian Basescu asumarea guvernarii in mod transparent, sa participe cat mai des la sedintele de guvern, sa fie solidar cu Guvernul, astfel incat sa nu mai dea vina pe nimeni
  • Din punctul nostru de vedere, cea mai corecta si morala solutie in acest moment - alegerile anticipate
  • Sunt ingrijorat deoarece bisericile sunt folosite in scopuri electorale
  • Partidul Conservator nu si-a schimbat parerea despre PD
  • PC nu a spus ca isi doreste revenirea la rezultatul alegerilor din 2004
  • Traian Basescu sa vina in fata poporului si sa spuna ca a gresit cand a deturnat rezultatul alegerilor din 2004 si sa dea PSD sa faca guvernul















  • 43 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Am ales anticipat (Marţi, 29 mai 2007, 14:02)

      Mogulu' [anonim]

      Am ales anticipat! Ma uit la ProTv, deoarece judec oamenii dupa fapte, nu dupa... note informative:) Interesant e ca bisericile sunt folosite electoral, pe cand Antenele nu! Felix Moralu'!
    • 0 (0 voturi)    
      toti sa fie judecati dupa fapte (Marţi, 29 mai 2007, 14:26)

      mar [anonim]

      inclusiv pc cu sefi lor
    • 0 (0 voturi)    
      calitate (Marţi, 29 mai 2007, 14:44)

      laur [anonim]

      voiculescu = un lache
    • 0 (0 voturi)    
      Felix cuvantatorul! (Marţi, 29 mai 2007, 17:51)

      Dragos [anonim]

      Cine isi mai bate capul cu ce zice acest individ? Acest tupeist, n-are ce sa caute pe ecranele televizoarelor si nici in presa!! Ti se face greata doar cand deschide gura, dara cand mai auzi si ce graieste?!
      Dati-l uitarii, sau - si mai bine - justitiei!
      Ne e lehamite de el!!
    • 0 (0 voturi)    
      in sfarsit... (Marţi, 29 mai 2007, 20:26)

      +zamolxis [anonim]

      In sfarsit are dreptate si e INTELEPT d-nul Voiculescu. Asa este-trebuie neaparat ANTICIPATE si uninominal-caci altfel nu vad cum sa faci alt guvern-care e ...musai- caci cu asta ajungem la...vorbe si nu FAPTE.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Marţi, 29 mai 2007, 20:26)

      Max [anonim]

      De ce vi se pare mai interesanta parerea acestui securist primitiv decit parerea femeii de servici de pe scara blocului meu? Va asigur ca e o femeie cu mult bun simt.
      Ramineti pe receptie. Ma duc sa o intreb ce crede despre alegerile anticipate.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine se aseamana se aduna... (Marţi, 29 mai 2007, 21:14)

      Anonim [anonim]

      De ce a ales Basescu solutia imorala?
      Pentru ca este imoral, evident.
    • 0 (0 voturi)    
      adevar grait-a nr.7 (Miercuri, 30 mai 2007, 8:15)

      clujean [anonim]

      fireste ca basescu nu are cum sa fie mai moral decat voiculescu! de ce? 1. amandoi au fost securisti si 2. amandoi se tin cu disperare de putere
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu (Miercuri, 30 mai 2007, 8:29)

      nitu [anonim]

      ,,Unde-i minte multa e si prostie cu carul,, Zicala din pop.care se potriveste unor asa zisi politicieni precum Voiculescu ,Vadim etc.Acest fenomen nu este atit de grav .Grav este ca nu-si dau , sau sau nu vor sa-si dea seama de acest lucru.Tot grav este ca nu reusim sa-i inlaturam pt .totdeauna din viata politica si cit mai repede posibil .Sa curatam fata pilitica de aceste gunoaie care continuia sa ne reprezinte ,fara voia noastra.