Parlamentul a avizat favorabil organizarea referendumului pentru vot uninominal

Basescu vrea demisia guvernului Tariceanu si anticipate

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2007, 0:00

Foto: DGP /HotNews.ro




Documente:
Discursul lui Traian Basescu in fata Parlamentului
(30.05.2007) DOC

Fragmente din discursul lui Traian Basescu

  • Imediat dupa integrarea in UE, s-a format in Parlament o majoritate de conjunctura a carei cifra, 322, a facut inconjurul Romaniei si al lumii
  • Pe 19 mai poporul a reconfirmat sprijinul pentru presedinte si democratie.
  • Comportamentul coalitiei antiprezidentiale dupa comunicarea rezultatelor referendumului demonstreaza ca multi dintre dumneavoastra au ramas prizonierii asa-zisei democratii originale.
  • Intre parlament si popor s-a creat o mare prapastie care trebuie corectata
  • In calitate de mediator intre stat si societate am datoria de a va semnala contradictia aparuta in urma votului la referendum, intre vointa unui popor suveran si cea a parlamentului.
  • Cei care au generat criza politica negociaza acum pentru guvernare
  • Este inadmisibil ca decizia poporului sa ramana captiva intre interesele politicienilor.
  • Exista o singura solutie: demisia guvernului si organizarea de alegeri anticipate
  • Dupa consultarile de la Palatul Cotroceni inteleg cu regret faptul ca alegerile anticipate nu reprezinta pentru majoritatea partidelor o solutie acceptabila
  • O asemenea pozitie antielectorala corespunde exclusiv unor interese pe termen foarte scurt
  • Trebuie sa va intoarceti la electorat, altfel nu aveti dreptul legitim de a guverna
  • Respectand votul din 19 mai, partidele arata respect pentru poporul roman
  • Voi ramane atasat principiilor democratice si voi respinge aranjamentele de culise
  • Cer reformarea clasei politice
  • Romania va avea un viitor prosper numai daca vom construi un sistem de educatie competitiv
  • Avem nevoie de o viziune pe termen lung asupra Romaniei
  • Sistemul de sanatate trebuie regandit si descentralizat
  • Numeroase decizii politice sunt luate fara o consultare prealabila a societatii civile.
  • Firmele romanesti performante trebuie stimulate pentru a ramane competitive.
  • Criteriile pentru desemnarea unui guvern trebuie cautate in rezultatul referendumului
  • Politicienii se afla acum in fata unei alternative radicale
  • va indemn sa facem politica pentru viitorul tuturor si al fiecaruia
  • Respectul meu, in calitate de presedinte, fata de institutia Parlamentului, este unul real.
  • Exista riscul ca romanii sa isi piarda increderea in institutiile democratice.
  • Trebuie sa dovedim impreuna ca democratia nu ofera numai parghii.
  • Romanii au votat pentru ca Romania sa fie mai bine guvernata.

    Sedinta plenului reunit

    Parlamentarii au stabilit ca nu vor fi dezbateri in urma mesajului prezidential, ci Legislativul va lua doar act de acesta.

    Partidul Romania Mare a anuntat ca nu va participa la sedinta, considerand ca seful statului vine in fata parlamentarilor "pentru a sfida partidele care l-au suspendat din functie".

    Si premierul Calin Popescu-Tariceanu a anuntat ca va avea, saptamana viitoare, consultari comune cu partidele parlamentare pe tema majoritatii in Parlament si a datei alegerilor europene.















  • 143 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      (lol) (Miercuri, 30 mai 2007, 9:59)

      Alois [anonim]

      PRM&CVT fac bine.
      E un exercitiu democratic.

      Incep sa se obisnuiasca cu statutul de "viitor-fost" partid parlamentar.

      Invata din timp cu e sa fie pe dinafara. Ar trebui sa-i invete si pe colegii pnl-isti, ca si ei sunt in aceiasi oala.

      Apropos, a mai auzit cineva ceva de domnisoara Crinuta Antonescu, de domnu' Norica Nicolai ?

      Miera dor de ai sa-i vad iar prostituandu-se moral.
      ================================================
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea (Miercuri, 30 mai 2007, 10:10)

      laur [anonim]

      domnisoara crinuta antonescu e la vopsit parul in culorile vesnicei opozitii extraparlamentare, iar domnul norica nicolai ia lectii despre viata de dincolo de viata parlamentara.
    • 0 (0 voturi)    
      va scapat ceva pe jos... (Miercuri, 30 mai 2007, 10:11)

      zizi [anonim]

      presedintele ii sfideaza pe cei 322 sau sau astia trebuie sa-si scoata palaria si sa-si ceara scuze in ceasul al 12-lea.
      parlamentul ar trebui sa adune sub acoperisul sau oameni intelepti si nu dezaxati mintali ce nu inteleg mesajul transmis printr-un exercitiu democratic ca cel de la 19 mai 2007 si pe care cei 322 l-au cerut...
      tradatorii nu stiau ce cer si acum bat campii din nou, cred ca o s-o luati in freza din nou...
    • 0 (0 voturi)    
      copiutze (Miercuri, 30 mai 2007, 10:18)

      x1 [anonim]

      ati observat cum tariceanu il copiaza pe prezidel?
      face ceva basescu, face si tariceanu.
      cheama basescu partidele, le convoaca si tariceanu.
      etc.

      acelasi lucru am observat si la geoana, inclusiv la discurs, uneori chiar si in stil (desi nu i se potriveste), ba chiar si la camasa in carouri (l-a copiat geoana pe basescu).

      nu au imaginatie, nu au simt politic.
      altii la rind si cit mai repede!
    • 0 (0 voturi)    
      Unde sint trompetele lui Patriciu? (Miercuri, 30 mai 2007, 10:25)

      Ciufulici [anonim]

      Intr-adevar, unde e madam Nicolai, aia cu tranca mare? care ne explica ce bine e cu Patriciu? Unde e Antonescu, Crin? cel cu gura urit mirositoare? ah, putina prostitutie morala, ca ne plictisim doar cu motanul Felix...
    • 0 (0 voturi)    
      Iar se umple de penibilism Vadim Tudor (Miercuri, 30 mai 2007, 10:27)

      geo [anonim]

      ca intotdeauna dealtfel
    • 0 (0 voturi)    
      OARE ! (Miercuri, 30 mai 2007, 10:28)

      Nicolae [anonim]

      Oare isi revine ?
      Te injur si dupa aceia vin la tine in casa sa-ti dau lectii de moralitate ! Curat murdar !
    • 0 (0 voturi)    
      PRM sau PCR? (Miercuri, 30 mai 2007, 10:29)

      lica [anonim]

      Cu PRM sau fara toto acolo suntem, avand in vedere electoratul slab de care au dat dovada de cativa ani incoace. Un bolnav psihic ca si Vadim nu are cum sa participe in faze decizionale pentru tara, atata vreme cat el insusi este contra tarii ,una prin atitudinea avuta la condamnarea comunismului si doua la mana prin tot ce face isi face bine lui insusi si grupului de lingai pe care i-a adunat in jurul lui. PRM oricum si nici UDMR nu ar mai trebui sa-si aiba locul intr-o societate integrata in UE, fiindca in UE nu se mai cuvin extremisti si pseudopatrioti.
    • 0 (0 voturi)    
      pt belgieni si nu numai... (Miercuri, 30 mai 2007, 10:47)

      vasile [anonim]

      nu am inteles (pana acum!) ce i se reproseaza lui Crin Antonescu...nu face afaceri, este sarac, liberal, monarhist...pacate grele pentru fostul-viitor FSN....

      votul uninominal (initiativa a PNL) o sa vina, dar nu o sa-l scoata pe Vadim afara din parlament...legea lustratiei (alta initiativa a PNL), confiscata de Basescu, este tardiva...in rest, basescu cere ce vrea boborul, iar el afla ce vrea boborul din sondaje...

      sa traiti bine, fie si in Belgia...
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Miercuri, 30 mai 2007, 11:05)

      judex [anonim]

      Cred ca Vadim a fost muscat de un caine turbat pentru ca face spume la gura, la propriu si la figurat, cand vorbeste.
      Romanii s-au desteptat si scaderea PRM in sondaje nu este intamplatoare. PRM-istii sunt mincinosi, inchipuiti, scanadalagii si bat campii, iar spectacolele date de ei sunt jalnice si desuete.
    • 0 (0 voturi)    
      scaderi in sondaje (Miercuri, 30 mai 2007, 11:20)

      vasile [anonim]

      voturile lui Vadim se duc la Basescu (cel care acum lupta impotriva ungurilor, hotilor, etc, unde mai inainte lupta numai vadim), voturile lui Becali se duc tot acolo (Base tine discursuri din fata altarului, deoarece si el este trimisul lui D-zeu pe pamant), si tot asa...

      Basescu face ORICE pentru voturi, dar doar atat.... cine se astepta sa faca ceva concret, se inseala...
    • 0 (0 voturi)    
      Mai informati-va inainte de a scrie aberatii.. (Miercuri, 30 mai 2007, 11:22)

      andreea [anonim]

      Crin Antonescu nu este sarac, are afaceri, a facut bani grei pe parcursul timpului tot din afaceri dubioase. Si in afara de a-l injura pe Basescu nu-mi amintesc de alta contributie prin Parlament. Si ar mai fi multe de spus...
    • 0 (0 voturi)    
      PRM ARE "INTERZIS" in fata lui Basescu (Miercuri, 30 mai 2007, 11:36)

      ilinca [anonim]

      cred ca acest partid PRM nu v a ajunge niciodata la guvernare lui Vadim i se casuneaza pe oricine toti au pacate numai el nu cred ca a stat intr un butoi cu detergent de si le a sters pe toate cate le a facut pe vremea comunistilor sau ii lipseste ideea ca nu are cui sa faca o poezie in care sa cante "bravul conductator" CIRCUL DIN PARLAMNET CARE L A FACUT IN COMPLICITATE CU VACA-ROIU S AR PUTEA SA NU MAI TINA
    • 0 (0 voturi)    
      Cantecul lebedei PRM-iste (Miercuri, 30 mai 2007, 11:38)

      traian [anonim]

      Cu astfel de indivizi si individe de sorginte- rosu-nostalgie-bolsevica care in numele unui asa zis romanism au format un pseudo-partid cred ca se rasucesc in mormant toti inaintasii...
      De la Traian&Decebal pana la soldatii din cimitirele Eroilor Necunoscuti !
    • 0 (0 voturi)    
      asa e, copiutze (Miercuri, 30 mai 2007, 11:50)

      @4 [anonim]

      hmm, dar tu ce ai face in situatia lui Tariceanu, cred ca trebuie sa dai tare cu capu de usa sa iti vina vreo idee..

      Tariceanu imbraca o haina care nu e a lui si ia o atitudine care nu i se potriveste. Matrod, la loc comanda, jidovii aia te-au invatat prost.

      Parerea mea, singura ta varianta e sa fii tu insuti, macar demnitatea ti-o mai salvezi.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. vasile no.9 (Miercuri, 30 mai 2007, 11:57)

      m.s. [anonim]

      Ce ii reprosez eu d-lui Antonescu, Crin:
      1. Trompeta. Discursul d-lui mai sus mentionat a ajuns sa fie artagos, strident, obraznic, aidoma discursurilor trompetelor PSD (dl. Nica, spre ex.).
      2. Faptul ca, desi este lider de grup parlamentar, lipseste din greu la sedintele Camerei Deputatilor. Probabil ca are alte treburi mai importante de rezolvat.
      3. Desi PNL+UDMR formeaza un guvern minoritar (ultraminoritar am putea spune) si acest gurvern ar fi avut nevoie de ministrii "grei", a refuzat sa preia un minister, lasand loc la tot felul de caricaturi (stiti care...). De ce? Vrea sa-l afunde si mai tare pe dl. Tariceanu? Vrea sa ramana el "curat si uscat" pentru a prelua sefia PNL? Doamne, fereste-ne de asa ceva (spre binele PNL).
      4. Sarac? Nu stiu... Da' monarhist, de cand? Inteleg doar ca s-a fript cu presedintle si acu' vrea monarhie...
      5. Liberal? nu cred. Nici asupra lui nu s-a pogorat duhul Bratienilor...
      In ceea ce priveste initiativele PNL pe care le evocati, trebuie remarcat faptul ca nu e suficient sa fie enuntate, mai trebuie sa se si bata pentru ele. S-a batut? Nu! deci...
      In rest, numai de bine pentru PNL. Dar obligatoriu cu alta conducere.
    • 0 (0 voturi)    
      Sfidare, cica ? (Miercuri, 30 mai 2007, 12:16)

      Xerxes [anonim]

      ...Basescu merge in fata parlamentului pentru "pentru a sfida partidele care l-au suspendat din functie" ? ... Vadim asta chiar a luat-o razna rau de tot ... Probabil si-a intrerupt medicatia (deh, unele antipsihotice au efecte adverse mai greu de suportat ), si astfel i s-a decompensat boala :) ... Vezi, Vadime, ce patesti daca nu te tii serios de tratament ?

      ... pai chiar daca ar vrea, Basescu mai e nevoie sa sfideze partidele respective , ca deja le-a sfidat electoratul , de le-au zburat fulgii ... Ca sa nu mai spun ca au fost sfidate inclusiv de o parte a propriului electorat ( parte care a depasit 50 % in cazul electoratului PNL si UDMR )... Iar vointa electoratului, exprimata la referendum, nu trebuie respectata si de PRM , ci numai de celelalte partide, nu ? ... Vai, am uitat, in realitate referendumul a fost fraudat , si deci nu trebuie luat in considerare ... Vadim stie sigur ... Vreo 70 % din romani voteaza de fapt cu PRM-ul, dar vesnic se fraudeaza alegerile ... :)

      ... oricum, paguba-n ciuperci ca nu participa si PRM-ul la sedinta de azi ... Mai putin circ in Parlament ... Si, cum spunea cineva de mai sus , bine fac ca se antreneaza pentru momentul cand nu vor mai fi in Parlament ... Se se obisnuiasca de pe acuma, sa nu fie prea mare socul in 2008...
    • 0 (0 voturi)    
      pt. vasile no.9 (Miercuri, 30 mai 2007, 12:21)

      S.M. [anonim]

      Ce ii reprosez eu d-lui Antonescu, Crin:
      1. Trompeta. Discursul d-lui mai sus mentionat a ajuns sa fie artagos, strident, obraznic, aidoma discursurilor trompetelor PSD (dl. Nica, spre ex.).
      2. Faptul ca, desi este lider de grup parlamentar, lipseste din greu la sedintele Camerei Deputatilor. Probabil ca are alte treburi mai importante de rezolvat.
      3. Desi PNL+UDMR formeaza un guvern minoritar (ultraminoritar am putea spune) si acest gurvern ar fi avut nevoie de ministrii "grei", a refuzat sa preia un minister, lasand loc la tot felul de caricaturi (stiti care...). De ce? Vrea sa-l afunde si mai tare pe dl. Tariceanu? Vrea sa ramana el "curat si uscat" pentru a prelua sefia PNL? Doamne, fereste-ne de asa ceva (spre binele PNL).
      4. Sarac? Nu stiu... Da' monarhist, de cand? Inteleg doar ca s-a fript cu presedintle si acu' vrea monarhie...
      5. Liberal? nu cred. Nici asupra lui nu s-a pogorat duhul Bratienilor...
      In ceea ce priveste initiativele PNL pe care le evocati, trebuie remarcat faptul ca nu e suficient sa fie enuntate, mai trebuie sa se si bata pentru ele. S-a batut? Nu! deci...
      In rest, numai de bine pentru PNL. Dar obligatoriu cu alta conducere.
    • 0 (0 voturi)    
      pe cine ati vota? (Miercuri, 30 mai 2007, 12:46)

      Rica [anonim]

      Daca tot batem campii cu gratie, si vorbim aiurea, pe langa subiectele propuse in articole, ce ar fi sa facem o analiza politica: deoarece tot se dezbate legea votului uninominal, ce ar fi sa introducem intre functiile alese prin vot universal si functia de Prim Ministru; asta ar da aceeasi legitimitate executivului [putere in stat] ca si Presedintelui [putere in stat] si am termina cu dezbaterile filozofice.

      Primul Ministru si-ar face campanie in legatura cu programul de guvernare, iar Presedintele si-ar face campanie cu atributiile ce ii revin.

      Noi votam Presedintele, noi votam Primul Ministru si apoi ne spalam cu ei pe cap... cum zice o vorba romaneasca.

      Daca ar fi sa votati maine Primul Ministru, PE CINE ati vota si mai ales DE CE L-ATI VOTA? Ce program politic va atrage cel mai mult? Oricum, toti candidatii va vor spune exact ceea ce vreti sa auziti, nici unul nu este nebun sa nu promita ceea ce vreti sa vi se promita.

      Retineti: Basescu este presedinte si nu puteti sa-l votati pe el ca Prim Ministru.

      Deci?!?
    • 0 (0 voturi)    
      pt andreea@12 (Miercuri, 30 mai 2007, 12:50)

      vasile [anonim]

      compara declaratia de avere a lui crin antonescu cu oricare alta, de exemplu vasile blaga (le gasesti simplu cu google) si o sa vezi diferenta ENORMA
    • 0 (0 voturi)    
      Halal Democratie! (Miercuri, 30 mai 2007, 12:52)

      Taj [anonim]

      Mie scarba de bolnavii irecuperabili ai puterii, de curvaraseala politica, de lupta profunda pt. ciolan, de "somnul" usor oferit in parlament, de emisiuni comandate politic, de toti cocotieri ce se mai tin agatati de arborele coruptiei.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru vasile de la 20 (Miercuri, 30 mai 2007, 13:11)

      andreea [anonim]

      M-am uitat de curiozitate pe declaratia de avere a lui Crin Antonescu si nu m-a convins sa imi schimb parerea. In cazul in care nu stiti exista o sumedenie de modalitati de a-ti ascunde adevarata avere (conturi instrainatate, firme fantoma etc). Dimpotriva, m-a facut sa cred chiar mai puternic in ce am auzit despre averea acestui liberal cinstit si sarac.
    • 0 (0 voturi)    
      @Vasile: Da, cu belgienii ce-ai avut? (Miercuri, 30 mai 2007, 13:15)

      Pink Panther [anonim]

      Inteleg ce nu intelegi tu in politichia romaneasca, da am o nedumerire: Ce ai cu belgienii?
      Ai fost vreodata in Belgia? Eu am fost.
      Si...as mai merge!
      Ne sponsorizezi tu? ....de la Patriciu?!
    • 0 (0 voturi)    
      despre WCul comunist (Miercuri, 30 mai 2007, 13:16)

      Sebi [anonim]

      Nu vom scapa de bolnav, dar cu siguranta votul uninuminal il va lasa in parlament cu doar 2-3 acoliti -ceea ce va insemna si sfarsitul povestii Romania Mare!!- si atunci va plezni de ciuda in direct!!!Asa se scapa de el!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ptr 9,11,20 (Miercuri, 30 mai 2007, 13:22)

      sile [anonim]

      vasile, tu esti si prm-ist si pnl-ist in acelasi timp?
      Vad ca ii aperi si pe unii si pe altii !
      Sau ai suferit un soc la Referendum si acum nu te mai regasesti?

      Ar fi cazul sa iei o mica pauza de reflectie poate iti revii,desi ma cam indoiesc ca acest lucru e posibil in cazul tau.
    • 0 (0 voturi)    
      @19 (Miercuri, 30 mai 2007, 13:43)

      eva [anonim]

      Pe tipul ala care a vandut antivirusul la Microsoft l-as pune prim-ministru. Dar probabil nu vrea el sa se bage.
      Oricum o persoana care este acum manager de top ar fi foarte potrivita pentru PM.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine este acest candidat? (Miercuri, 30 mai 2007, 15:00)

      Rica [anonim]

      Greu cu desemnarea unui Prim Ministru favorit, nu-i asa?

      E mai usor sa ne balacarim intre noi, cum de altfel se procedeaza si in Parlament, si apoi sa ne lamentam ca nimic nu merge in tara. Va este clar ca Parlamentul ne reprezinta?

      Lasandu-l pe Basescu cu atributiile lui, brusc constatam ca nu avem idei.

      Asteptam un Mesia?
      Partinele nu-l vor scoate in fata la urmatoarele alegeri.

      Basescu este Presedinte, incontestabil!
      Fascinatia lui Basescu va impiedica sa priviti in viitor?

      In cine avem incredere sa-l asezam langa el pentru a realiza ceea ce ne dorim, fara a fi calcat in picioare, capabil sa ne reprezinte, capabil de a fi o purtere in stat care sa stie a zice NU oricaror excese ale celorlalte puteri din stat.

      Cine este acest candidat?
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare si propunere (Miercuri, 30 mai 2007, 16:19)

      pensionar [anonim]

      Catre Parlamentarii din cauza cui s-au cheltuit bani multi la Referendum,le sugeram sa imparta suma ce s-a cheltuit, pentru a sti cate milioane trebuie sa inapoieze ,bugetului ca apoi, acesti bani sa fie dati pensionarilor pentru care sa spus in nenumarate randuri ca Statul nu are bani la buget destui . Se stie ca daca un om de rand greseste, plateste imediat dar domnii Parlamentari nu sant inclusi tot in lege?S-au sant acoperitide legile aprobate tot de ei? Vrem sa stim cum si cand inapoiati banii,in folosul pensionarilor, daca tot s-au gasit urgent pentru d-voastra.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare si propunere (Miercuri, 30 mai 2007, 16:24)

      pensionar [anonim]

      Catre Parlamentarii din cauza cui s-au cheltuit bani multi la Referendum,le sugeram sa imparta suma ce s-a cheltuit, pentru a sti cate milioane trebuie sa inapoieze ,bugetului ca apoi, acesti bani sa fie dati pensionarilor pentru care sa spus in nenumarate randuri ca Statul nu are bani la buget destui . Se stie ca daca un om de rand greseste, plateste imediat dar domnii Parlamentari nu sant inclusi tot in lege?S-au sant acoperitide legile aprobate tot de ei? Vrem sa stim cum si cand inapoiati banii,in folosul pensionarilor, daca tot s-au gasit urgent pentru d-voastra.
    • 0 (0 voturi)    
      asta stiam... (Miercuri, 30 mai 2007, 16:32)

      vasile [anonim]

      sa ne spune si ceva nou, de exemplu ca iarna nu-i ca vara.....
    • 0 (0 voturi)    
      Viitorul prim-ministru = Vasile Blaga (Miercuri, 30 mai 2007, 16:37)

      Nicolae [anonim]

      Vasile Blaga este unul din cei car enu se lasa calcat in picioare si este un excelent administrator.

      O a doua solutie ar putea fi Flutur. Si a treia, de ce nu, chiar Stolojan. Exista multe variante.
    • 0 (0 voturi)    
      Incepe circul nesimtirii originale: Noi de-aicea nu placam, suntem ca acasa. (Miercuri, 30 mai 2007, 16:42)

      Bascaliosul [anonim]

      Presedintele a demonstrat ca se tine de promisiunile facute, ca nu are intentia sa acopere impostura parlamentara de dupa referendum si nici sa sfideze electoratul care si-a exprimata vointa in sensul respingerii demersurilor si propunerii parlamenentului, cu un rezultat covarsitor, fara echivoc.

      Nu are de gand s-o dea la pace cu parlamentul abuzului original, iar eu ca cetatean cu drept de vot exact asta mi-am dorit si in acest sens mi-am exprimat votul.

      Astept raspunsul NESIMTIRII ORIGINALE, dar ma astept ca v-a continua sa sfideze semnificatia votul majoritatii electorale care a decis in mod suveran si democratic.
      Orice alta gargara este inutila, nu ar face altceva decat sa oglindeasca adevaratele caractere ale asa-zisilor alesi si sa adanceasca prapastiile intre parlament si electorat, precum intre parlament si presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic ca e simplu, Rica ... (Miercuri, 30 mai 2007, 16:43)

      Marse [anonim]

      ... daca se recunoaste faptul ca presedintele are dreptul sa fixeze obiectivele politice, iar primul ministru le implementeaza impreuna cu Guvernul, reiese ca ar fi potrivit un pm de profilul Isarescu/Stolojan . prepunerea cu alegerea de catre popor atat a presedintelui cat si a pm-ului, o consider simpla bazaconie.
    • 0 (0 voturi)    
      Declaratii de avere (Miercuri, 30 mai 2007, 16:46)

      nane [anonim]

      Sa fim seriosi!Chiar credeti ca afacerile politicienilor sunt trecute pe numele lor?Se ascund in spatele altora care aparent nu au nici o legatura cu politicul de unde traseaza strategii sau primesc regulat "cotizatia pentru ajutor" ( pentru OU, HG ect).Iar noi prostii stam cu mainile in buzunar uitand ca sunt alesi de noi.Serviciile Secrete au toate aceste informatii dar nu le fac publice.
    • 0 (0 voturi)    
      premier ales (Miercuri, 30 mai 2007, 16:50)

      John Doe [anonim]

      Stati putin. S-a votat legea referitoare la votul uninominal si noi nu stim? Cata rapiditate la parlamentarii nostri!
      Atat timp ca nu stim exact care va fi sistemul vorbim aiurea. De unde stim ca premierul va fi ales de electorat si nu de parlament? Si chiar asa de ar fi de unde stim ca nu se va alege o pereche presedinte-premier?
      Cum poti sa alegi un candidat cat timp nu sti care sunt regulile jocului?
    • 0 (0 voturi)    
      Pt domnsoara laurica (Miercuri, 30 mai 2007, 16:54)

      gica [anonim]

      Cred ca ai uitat sa intrebi de colegele tale, boculita si frunzulita, membre de vaza ale feminismului pd-pld. Ele raspund direct la madam udrea deci daca ai dubii poti sa te interesezi la secretara pd gainusa.

      tovaraselul presedinte le-a facut pe donsoarele in cauza sa tipe mai ceva ca fanele de la concertele lui Michael. oaaa bassseeeee, apaca alea alea.

      tovarasul basica zis si suspendatul uita ca votul contra suspendarii nu e totuna cu votul pt parlament. Ca si el uita si laurica mica pasarica a lui base de pe hot news. Mai mult considera ca mediaza dupa ce doi ani de zile nu a facut decat sa puna talpi tuturor celor care nu faceau parte din propriul sau loby.

      arivederci laurica si sa te pupe base
    • 0 (0 voturi)    
      (Miercuri, 30 mai 2007, 17:06)

      George [anonim]

      Chiar a spus ca 322 e o cifra? Textual?
    • 0 (0 voturi)    
      mai e un pic... (Miercuri, 30 mai 2007, 17:08)

      vasile [anonim]

      pana saptamana viitoare, cand motiunea PD sustinuta si de PSD va fi depusa in parlament, guvernul pica, prim-ministru PSD (probabil de la Cluj), guvern 'democrat' (psD+pD+plD)....

      --asa se reface noul FSN, votat de 75% din bobor...

      acum liber la injuraturi, mai vorbim...facem pariu? (apropo, cand am zis ca Basescu nu o sa faca nici un referendum pentru VU, numai injuraturi am primit...)
    • 0 (0 voturi)    
      lol de lol (Miercuri, 30 mai 2007, 17:13)

      keepyousanity [anonim]

      presedintele cica a convocat consultari...pai de pe urma consultarilor ar fi vazut ca numai 17-20% din parlament sustin alegerile anticipate. deci, implicit, consultarile n-au avut nici un scop, deoarece basescu n-a tinut cont de discutiile avute cu ceilelalte partide.

      drept dovada, consultarile n-au fost decat o formalitate pentru a-si justifica prezenta in parlament.

      halal consultari...halal presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul (Miercuri, 30 mai 2007, 17:15)

      milli [anonim]

      Cel mai potrivit discurs, care arata vointa poporului.Adevarul a fost restabilit, ca prea se tineau tantose partidele perdante la referendum, de parca ele cistigasera.Credeti ca vor exista parlamentari care sa-si asume esecul si sa demisioneze?Daca nu, atunci ar tebui sa se puna presiune de catre societate.Nu se poate sa se inchida intre zidurile palatului si sa ne sfideze pina in 2008.
      P.s. De cite ori trebuie sa postez?
    • 0 (0 voturi)    
      incoerenta politica (Miercuri, 30 mai 2007, 17:22)

      elena [anonim]

      Intai avem nevoie urgenta de anticipate si cerem demisia premierului. Pe urma cei 322 parlamentari trebuie sa isi dea demisia, iar azi atacam Guvernul din nou. Ce nevoie mai avem de institutii, daca stabilim agenda in Piata Universitatii sau la Golden Blitz? Dar dna Udrea, de o moralitate extrem de indoielnica, care a intrat pe scena politica prin PNL, iar acum este pedista declarata?
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele, reconfirmat prin respingerea propunerii abuzive si degradante facuta de cei 322 din forul zvapaiatilor, nu poate fi obligat sa mai suporte atitidinea sfidatoare a aceluiasi parlament. (Miercuri, 30 mai 2007, 17:27)

      OARE CINE [anonim]

      Dupa infrangerea catastrofala suferita de parlament, prin vointa electorala care nu poate fi ignorata decat in mod vadit iresponsabil, presedintele Traian Basescu nu poate accepta, nu-si mai poate permite, sa ramana SUB ACEEEASI AMENINTARE a abuzului parlamentar dovedit, neautorizat si inlaturat democratic de electorat, provocat fara discernamat de un grup periculos, CAPABIL SA RECIDIVEZE ORICAND prin aceleasi practici sau chiar prin acuzare de inalta tradare.

      Chiar daca in Codul penal nu exista o asfel de infractiune, acesti parlamentari s-au dovedit in stare si pot fi oricand in stare sa experimeteze si o astfel de acuzatie, pentru a fortza o suspendare identica, dar care nu-si mai poate gasi salvarea in electorat (art. 96 din constitutie).

      Cele mai elocvente probe ale acestor "capacitati" parlamentare, in afara de cele recent transata prin referendum, sunt :

      -continuarea amenintarilor si a criticilor excesive, fara rezerve,fortzate, si INDUCEREA IDEII, prin declaratii sfidatoare din partea acelorasi autori, cum ca in viitor totul depinde EXCLUSIV de comportamentul presedintelui, ca si cum tot el ramane vinovat, condamnat, iar FAPTASII sunt- bine merci- e pozitia sa o ia de la capat, entru ca ei nu au nicio disponibilitate sa-si recunoasca abuzurile.

      -campania constanta si fara acoperire, ca intregul demers a fost perfest sau absolut democratic denota acelasi tupeu si nesimtire a acelorasi indispusi sa-si reevalueze atitudinea si sa dea un pas inapoi;

      -autorul principal, PSD, pastreaza pozitia duplicitara si tendinta de complicitatea cu PNL, coabitare prin care au pus bazele atat in demersul antiprezidential cat si pt inlaturarea reprezentantilor PD din guvern; ambele atacuri miselesti, concepute prin tradarea liberala, incepute prin motiunea anti-Macovei si continuate in aceeasi nota abuziva, nejustificata, in forta, SE VAD SI ACUM ABOTDATE in forma continuata, ceea ce denota tendinta pastrarii conflictelor ce nu mai pot fi tolerate nicicum.
    • 0 (0 voturi)    
      Dragi AntiBase hotaratziva (Miercuri, 30 mai 2007, 17:34)

      Bocancu [anonim]

      AntiBase sau patrulateru rosu ca nu stiu cum sa va zic , ar fi bine sa va gasitzi un nume si voi , hotaratziva :
      - Ori Basescu nu face nimic si doar cauta voturi si atunci nu poate fi dictator si sa incalce constitutia ca doar daca nu faci nimic nu incalci nimic
      - Ori e dictator se implica prea mult si incalca constitutia.

      Va rog sa va hotarati , n-ar strica niste consultari cu prostanacu, sa va de-a sfaturi , sau poate cu echipa de dansuri si imagine de la liberali ?
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptate! (Miercuri, 30 mai 2007, 17:35)

      Cristina [anonim]

      Bravo domnule presedinte Traian Basescu! Nu ne-ati dezamagit prin discursul de azi. Aveti dreptate in toate, dar din pacate invinsii si cei care opresc modernizarea Romaniei nu vor sub nicio forma sa plece. As mai dori sa protestez impotriva nesimtirii parlamentarilor care nu au asistat la discurs si impotriva celor, care desi au fost, vorbeau la telefon sau citeau ziare.
    • 0 (0 voturi)    
      gaia matzu (Miercuri, 30 mai 2007, 17:47)

      wow [anonim]

      asa o tine prezidelu din prima zi de presedinte: alegeri anticipate. daca pd ar obtine 51% la alegeri, a doua zi basescu - alegeri anticipate. dupa 2009 cand va ajunge doar presedinte de bloc, prima decizie luata va fi, ati ghicit, alegeri anticipate la bloc.
      in rest, acelasi populism cumplit, aceasi demagogie de campanie electorala perena. am ajuns ca in 2007 sa avem un dinozaur iliescian ca presedinte, adorat cum era pe vremuri ultimul-de-pe-lista-cu-voia-dumneavoastra.
      iar perechea ideala ca pm pentru basescu-farfuridi este, ati ghicit, boc-branzovenescu, un boc de un mimetism politic ce frizeaza idiotenia luata in cel mai pur termen medical.
    • 0 (0 voturi)    
      parlamentarii (Miercuri, 30 mai 2007, 17:51)

      iulian [anonim]

      S-a vazut inca o dat ca" baietii" aia din parlament ,cu p mic, nu fac altceva decat sa tina de scaune. Daca pleaca din parlament nu le mai merg magariile si escrocheriile.
      Afara cu ei , referendum pt. vot uninominal. Sa se dea o lege prin care sa-i schimbam cand nu dau randament.
      Vadim e dus cu pluta nu trebuie luat in seama.
    • 0 (0 voturi)    
      Campania de CUMPANIRE de tip iliescian a PERDANTILOR ...hotarati doar sa ignore electoratul, trebuie sa inceteze. (Miercuri, 30 mai 2007, 17:54)

      psd-os-ul [anonim]

      Pretextele sfidatoare ale aprlamentarilor invinsi care emit pretentii de castigatori infailibili, cu tupeul de a ignora vointa exprimata de elecorat, nu-si mai au locul decat intr-o strategie provocatioare.
      PERDANTII trebuie sa se comporte ca atare, sa accepte sacrifiicii si nu sa-si etaleze aura penibila de continuatori ai strategiilor lor falimentare.
      Crin Anronescu si Mircea Geana si-au declarat dezorientarea si dorinta "cumpanitoare" de a primi "indicatii precise" datorita dilemei privin prioritatea intre alegeri anticipate si VU.

      1. E clar, anticipate imediate inseamna fara VU. Tot se pune la cale un sistem mixt, fara modificari esentiale. Ne descurcam si fara asta, daca tot castigam un an si jumatate.

      2. Cu un nou parlament putem vorbi de revizuire a constitutiei ...fara aceeasi cumpanire care ne-ar mai manca un alt an si-o vara.

      3. PSD, cat mai continua sa mentina aceeasi "cumpanire" si in privinta trantirii guvernului Tradatorului, prin neimplicarea in trecerea motiunii de cenzura a PD-ului, nu va face altceva decat sa-si confirme dorinta de a mentine conflictul si criza pe care le-a produs, necesitatea demersurilor prezidentiale si existenta motivelor ireconciliabile dintre presedintie si parlamentul celor 322 din 5 partide din acceasi partida.

      Toate astea vor costa cat nu face. Putina luciditate in extremis nu strica.
    • 0 (0 voturi)    
      Crin (Miercuri, 30 mai 2007, 17:55)

      Radu Nicolae [anonim]

      Cum adica nu face afaceri Crin Antonescu? Mai intrebati tulcenii si va vor lamuri.
    • 0 (0 voturi)    
      PE CINE REPREZINTA PARLAMENTUL (Miercuri, 30 mai 2007, 18:05)

      THE-ANALYST [anonim]

      O CLICA DE HOTI, CATEII OLIGARHILOR, ODRASLELE CELOR CARE L-AU SUSTINUT PE CEAUSESCU,FOSTII TOVARASII DE LA SCANTEIA, SCANTEIA TINERETULUI, SI ALTE ORGANE ALE OLIGARHIEI COMUNISTE.TOTI ACESTIA SE AUTODENUMESC EMANATII TRANZITIEI.NU AU NICI O LEGATURA CU ASPIRATIILE ROMANILOR.
    • 0 (0 voturi)    
      www.ciutacu.ro (Miercuri, 30 mai 2007, 18:05)

      vasile [anonim]

      'E reconfortant cand vezi atata solidaritate intre prosti. Asta-mi da linistea ca intotdeauna noi, ceilalti, vom putea trai linistiti; pe spinarea prostilor, bineinteles...'
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari Domnule Presedinte (Miercuri, 30 mai 2007, 18:31)

      Romeo Lugovoiu [anonim]

      Mesajul Domnului Presedinte,este,daca mai era nevoie,un al doilea vot de blam la adresa "parlamentarilor" care ignora vointa poporului roman ai carui repeprezentanti nu mai sunt de mult. Mesajul Domnului Presedinte este cu atat mai vehement,cu cat acesti "alesi ai poporului" nu vor sa renunte la fotolii pentru ca au platit cu bani grei locul din parlament si trebuie sa-si recupereze banii. Mesajul Domnului Presedinte este admirabil,direct,concis si fara echivoc la adresa mizeriei parlamentare,a coruptiei parlamentare,la adresa ignorantei "parlamentarilor" fata de poporul roman ai caror reprezentanti nu mai sunt demult sau nu au fost niciodata,caci parlamentul roman este ilegitim,nefiind ales de popor,ci de partide. Incisivitatea Domnului Presedinte este nu numai justificata ci si necesara la adresa clasei politice,clasa care se crede "trimisul lui Alah pe pamant". Faptul ca Domnul Presedinte prin discursul sau echilibrat dar agresiv,a creat confuzie psihica in randul clasei politice,dar si faptul ca la sfarsit a cules aplauzele la scena deschisa in sala Parlamentului,denota ca multi dintre "parlamentari" ii impartasesc dorintele,iar raul care mistuie aceasta tara trebuie cautat in "liderii" politici din aceasta vreme,care au interese personale de care tin cu dintii. Inca odata il felicit pe Domnul Presedinte si trebuie sa persevereze.
    • 0 (0 voturi)    
      (Miercuri, 30 mai 2007, 18:35)

      milli [anonim]

      EXACT! Astia gen crin antonescu ne cred pe noi idioti. Ce rastalmacela, ce fraze imbirligate, nici ei nu stiu ce sa mai argumenteze de ce se tin asa tare de scaune. Presedintele exact asta a spus: votul din 19.05 nu a fost pt. el, ci impotriva sistemului vechi. In orice tara democratica se recurge la alegeri anticipate cind situatia politica este incurcata. Daramite dupa un referendum cu asa rezultat!
      Cel mai potrivit discurs, care arata vointa poporului.Adevarul a fost restabilit, ca prea se tineau tantose partidele perdante la referendum, de parca ele cistigasera.Credeti ca vor exista parlamentari care sa-si asume esecul si sa demisioneze?Daca nu, atunci ar tebui sa se puna presiune de catre societate.Nu se poate sa se inchida intre zidurile palatului si sa ne sfideze pina in 2008. Deja vad ca iar apar cei 322 pe la talkshow-uri si tin zilnic conferinte de presa fara nici un pic de jena. Macar daca mai stateau o vreme tacuti si tot era un cistig pntru democratie
    • 0 (0 voturi)    
      322 (Miercuri, 30 mai 2007, 18:36)

      liviu chilian [anonim]

      3 luni, 2 saptamani si 2 zile pana la demiterea guvernului
    • 0 (0 voturi)    
      www.ciutacu.ro (Miercuri, 30 mai 2007, 18:41)

      Romeo [anonim]

      daca esti ciutacu de la antena 1,3.................ai dreptate. Este reconfortant cand vezi un "jurnalist" de mana X plin de mizerie,la televizor si iata mai si scrie pe forul. Esti penibil,dar figura mostenita de la bunul Dumnezeu este ca o oglinda,reflecta caracterul. Asa cu uita-te in oglinda. Este jalnic,in locul tau nici n-as indrazni sa apar la televizor. Tu daca asa cum am spus esti prost,poporul roman nu este prost ,tu si ceilalti ca tine traiesc pe spinarea poporului roman.
    • 0 (0 voturi)    
      Greul abia acum urmeaza! (Miercuri, 30 mai 2007, 18:48)

      misul [anonim]

      Excelent discurs al Presedintelui!
      Acum Guvernul si cei 322 ar trebui sa faca pasul inapoi, dar la cita nesimtire exista in ei sa nu va asteptati!
      Vor tine cu ghearele si unghiile de putere!
      Trebuie sa insistam in continuare sa punem presiune pe ei, sa plece! asta este vointa noastra, sa ne-o exprimam mereu si tot mai intens pe toate forumurile, pe YM, sa le transmitem mereu la partide si autoritati ce vrem si cum vrem; trebuie ca in final sa se miste si ei in directia cea buna!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru #38 (Miercuri, 30 mai 2007, 18:49)

      Anonim [anonim]

      Nu te bucura inca, solutia PD + PSD practic NU exista, din doua motive:
      1. PD-ul stie cat ar pierde in sontaje
      2. PSD-ul stie cu cine ar avea de-a face (Baselu alias "ma folosesc de tine cat am nevoie si dupa aia ma *** in capul tau")

      PNL + PSD iarasi NU, pentru ca liberalii sunt prea destepti pentru asa ceva -- stiu bine ca PSD nu-si doreste anticipate si oricum celor de la PSD le vor da o parte din administratia locala care e detinuta de PD.

      O lovitura DE MAESTRU pe care ar putea-o face PSD-ul (nu prea cred totusi ca sunt in stare) ar fi sa para ca au cazut in plasa lui Basescu (sa para ca au pus botu' la promisunea ca va fi numit Geoana presedinte) si sa voteze motiunea.
      Apoi, cand Basescu se va razgandi, si-o va numi pe Monica Macovei Prim Ministru (pentru a primi votul negativ al parlamentului si a declansa alegeri anticipate) parlamentul ar vota DA.
      Astfel ar ajunge Monica Macovei Prim Ministru, cu un suport slab in parlament. Pana la alegeri PD-ul se va eroda in mod cert (pentru ca oamenii vor vedea ca nu s-a facut nimic).
    • 0 (0 voturi)    
      pt Vasile-cel -platitul (Miercuri, 30 mai 2007, 18:53)

      misul [anonim]

      Nene Vasile...te stim de om platit...o sa mergi in liniste la lada de gunoi a istoriei impreuna cu stapanii tai; dar tu spre deosebire de ei nu vei avea din ce trai; vei ramine doar cu propria otrava din gura sa ti-o plimbi printre dinti si sa-ti arati acea cuta cumplita dintre sprincene si rictusul spasmodic al unei guri strimbe...adio mortaciune(esti plecat dintre cei vii de pe acum..)
    • 0 (0 voturi)    
      Originala noastra masa cu trei picioare austriece si frectia la un picior de lemn. (Miercuri, 30 mai 2007, 18:58)

      OARE CINE [anonim]

      Ne confruntam cu doua EXPERIMENTE romanesti, originale :
      1. Preluarea modelului de constitutie austriaca, cu forma initiala de guvernamant semiprezidentiala, transarea la macelaria romaneasca, unde "merge si-asa" si transformarea intr-o masa amorfa, cu trei picioare , reprezentand puterile separate ale statului in democratia constitutionala originala, intr-un echilibru cat de cat stabil.

      Originalitatea transarii a conceput modelul fara prevederea initilala de dizolvare a parlamentului in cazul cand electoratul respinge propunerea parlamentului de demitere, dupa suspendarea presedintelui. (plus acordarea unui nou mandat presedintelui castigator, integral, compensator )

      2. Prezentarea pentru solutionare prin referendum, in fata electoratului, a conflictului dintre presedinte si parlament, este echivalenta cu SCOATEREA A DOUA DIN CELE TREI PICIOARE ale mesei, pe perioada disputei referendale (se putea foarte bine ca in constitutie sa se fi prevazut direct propunerea de demitere, fara supsendare).

      La loc se intoarce INTREG numai „piciorul” castigator, pentru ca celelat ramane „rupt, cel putin in doua” si nu mai poate restabili echilibrul, prin pierderea legitimarii din partea electoratului, care a intervenit direct tocfmai pentru a transa prin arbitraj acesta disputa in afara mandatelor acordate initial prin votul anterior, atat parlamentarilor cat si presedintelui.
      Orice incercare de a pastra echilibrul prin repunerea "organului" rupt, ramas fara putere, are efect cat o frectie la un picior de lemn, adica avem un nou EXPERIMENT ORIGINAL de „echilibru” al unei mese cu numai DOUA PICIOARE, deoarece perdantul e compromis.

      Incercam sa suplinim iluzoriu si original RATIUNEA pt care austriecii au prevazut necesitatea unei masuri radicale prin incompatibilitatea componentelor initiale, indiferent care ramane intreg. Asta in cazul cand ar si EXISTA un MOTIV constitutional de demitere. Or la noi deja e mult mai grav conflictul , fara un asemenea motiv.
    • 0 (0 voturi)    
      Alegeri anticipate (Miercuri, 30 mai 2007, 19:06)

      Catalin [anonim]

      Intr-adevar, alegerile anticipate sunt singura solutie, iar parlamentarii actuali trebuie zguduiti rau de tot. Prea ne-au sfidat pe toti, crezandu-se stapanii Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      reactiile parlamentarilor...asta oare meritam? (Miercuri, 30 mai 2007, 19:09)

      radu [anonim]

      oameni buni, alegeri anticipate se pot declansa si printr-o petitie semnata de cel putin 500.000 persoane. Cred ca se pot usor stringe 6 milioane. Nu avem nevoie de niste pramatii care sa se scobeasca in nas in timpul programului, in sedinta parlamentului. Cei care au lipsit- sa li se taie ziua de lucru.
      Revin la reactiile parlamen...bleah Verestoy il acuza pe presedinte ca nu s-a adresat si minoritatilor. Basescu a spus- dragi romani- si din cite stiu, cetatenii Romaniei sunt romani- indiferent de nationalitate. A uitat Attila ca este membru al parlamentului ROMANIEI? pina una alta au facut parte din TOATE guvernele Romaniei.
      despre pnl-isti- jalnice reactii. S-au descalificat singuri si continua sa o faca cu fiecare iesire.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. Vasile@50 (Miercuri, 30 mai 2007, 19:22)

      ictin [anonim]

      Da ciutacu, un om de o prostie fara egal.
      El insusi afirma "Stiu ca-s arogant si genial". Dar marele filozof chinez Lao Tze(care fata de ciutacu chiar stie ce spune) afirma "Cu cat stiu mai mult, cu atat mai mult imi dau seama cat de putin stiu". Rezulta prin logica ca a doua caracterizare "arogant" este absolut falsa. Deci pana la urma ori se consideri genial(adica e prost facut gramada si nici macar nu stie, ca doar nu exista prost sa stie ca e prost) ori este arogant (adica un om care stie ceva, dar isi semnalizeaza doar prostia)! Plus ca pe latura aia de site a lui aplica cenzura la greu si publica doar comentariile de genul "Vai domnul Ciutacu de destept sunteti!", chestie care dovedeste ca mai e si complexat pe deasupra. Asa ca numai cita din Ciutacu ca dovedesti ca ai acelasi intelect ca al lui
    • 0 (0 voturi)    
      Hasta Siempre Comandante (Miercuri, 30 mai 2007, 19:35)

      Isidor [anonim]

      Cei ... da' multi i-au dat puterea si acum incepe sa ceara. Atat timp cat cei ... da' multi il sustin el simte ca e momentul sa concetreze puterea in mana lui. Mi-a placut dicursul: Ce inseamna spararea puterilo? Ce e aia parlament? Ce e aia guvern? Este evident ca singura solutie pentru "tarisoara noastra" este EL, cel luminat de IDEE. Am vazut si auzit discursul lui Chavez in lima romana. Sa luam ce au realizat altii si sa nationalizam totul. De ce sa existe si oameni bogati? Nu mai e mult si cerem iesirea din UE si integrarea in Mercosur. Doar EL & membrii PD au dreptul la afaceri, ei le fac pentru propasirea "tarisoarei", nu ca spurcatii ceilalti. Ramaneti ... si multi si votati Comandantul.
    • 0 (0 voturi)    
      citeva idei (Miercuri, 30 mai 2007, 19:50)

      x1 [anonim]

      1. fiecare din cei 322 parlamentari sa achite 62.111 Euro
      (cota lor parte la acest referendum). Pot sa ii cheme si pe cei care sint in spatele lor (pentru care elaboreaza legi clientelare), astfel ca efortul financiar sa le fie cit mai mic.

      2. am vazut la tv ca parlamentul - azi - a votat cu sute de voturi PENTRU un nou referendum, prin care se va stabili daca bizonul vrea sau nu vrea vot uninominal. Asta ce inseamna?
      Inseamna inca o aminare de citeva luni.

      Toata lumea stia (mai putin cei 322 cu ilici in frunte) ca la referendumul din 19 mai ideea basescu va cistiga.

      Toata lumea cu bun simt stie ca electoratul vrea vot uninominal.

      Si atunci de ce mai aruncam pe fereastra inca vreo 20 milioane euro pentru un nou referendum COMPLET INUTIL, numai ca sa ajungam la alegeri abia in 2008 sau chiar 2009?!

      Parlamentarii inca nu realizeaza ca toate aceste gesturi impotriva alegerilor anticipate, impotriva legii V.U., impotriva bunului simt si a onestitatii sint tot atitea voturi minus pentru ei.

      Daca erau seriosi si responsabili pina la data de 1 iunie 2007 intregul parlament discuta si vota legea V.U. cf. propunerii Pro Democratia sau alta ONG.

      dar nu vor, scaunul este lipit cu lipici si bani !
      fiecare zi petrecuta in parlament pe bani multi si nemunciti este un cistig pentru aceste javre parlamentare.
    • 0 (0 voturi)    
      despre plata (Miercuri, 30 mai 2007, 19:55)

      vasile [anonim]

      misule&co, nu sunt platit, nu am idei putine si fixe, nu inghit 'adevaruri' rumegate de altii, doar simt manipularea foarte usor (adica mai am inca memoria comunismului), doar ma indoiesc...sta scris ca pomul se judeca dupa roade...si apropo, cunosc si PD-isti...monumente de platitidine profesionala si lipsa completa de moralitate...

      oricum, multi bat campii pe aici (vezi radu- care ne spune ca alegeri anticipate se pot declansa printr-o petitie semnata de 500000 de oameni...Basescu vrea asta de 2 ani si nu poate...), altii sunt doar anesteziati (vise placute!), iar unii sunt doar parte din boborul-sluga, de unde nu vor iesi niciodata...
    • 0 (0 voturi)    
      anticipate (Miercuri, 30 mai 2007, 19:56)

      TG [anonim]

      Oricate partipriuri am avea .orcat s-ar personaliza la excesiv tot felul de combinatii ,oricate deturnari se propaga in media toti ne dorim sa traim intr-o Romanie europeana cu accesul egal al tuturor la sansa.Nu stiu cati vor vedea in acest discurs un semnal de alarma in sensul de mai sus dar cu siguranta numai anticipatele cat mai rapide ne-ar mai da o speranta !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Incredibil...cititi TOT!!! (Miercuri, 30 mai 2007, 22:06)

      misul [anonim]

      cititi si vedeti pericolul....e cumplit!:

      http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=250562
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Pres. Basescu a mai ramas latratul (Miercuri, 30 mai 2007, 22:15)

      Mihnea Apostol [anonim]

      Presedintele Traian Basescu este degradat de ***, a devenit *** care sare la gitul tuturor: ziaristi, politicieni, institutii ale statului,etc.
      *** este folosit de cercuri de interese reprezentate de grupuri ca:
      - Elena Udrea - Cocos;
      - Teodor Stolojan = interese obscure straine, cum ar fi: Alro Slatina, Rafo Onesti, etc;
      - regii asfalturilor si bordurilor;
      - dosarele sale grele se gasesc la New-York si este santajat, fiind obligat sa joace dupa cum i se dicteaza;
      - etc.
      Este ridicol in tot ce face si ce spune, iar Parlamentul stie acest lucru si nu il ia in serios. Il lasa sa latre, caci numai atita putere mai are.
      Va latra pina in 2009, cind isi va incheie mandatul. Daca nu se cuminteste va fi din nou suspendat, deoarece justitia nu poate sa-l duca unde ii este locul pentru dosarele grele pe care le are (Flota, Casa Mihaileanu, etc.), alaturi de Ion Ilici Iliescu, VC Tudor, Teodor Stolojan (toti acestia ar trebui de drept sa fie senatori pe viata la Rahova sau Jilava).
      Sper ca populatia va elimina asemenea gunoaie din viata politica.
    • 0 (0 voturi)    
      @62 Mihnea Aprostoul. Latra sfertul electoral in tine ? (Miercuri, 30 mai 2007, 22:58)

      Macane [anonim]

      Iti scapa vreun cioaln printre degete, lucrezi pe langa guvernul tradatorului, esti cumva prostanacul care a cerea sus si tare sa fie scosi ministrii PD-ului din guvern si te temi ca PSD-ul ramane cu tuinicheaua asta de coada sau esti altul dintre cei 322 nesimtiti majoritari din parlament care vor sa fie lasati in pace si liniste, cu sfertul electoral si tupeul ca referendumul nu reprezinta nimic ?
      PSD-ul a pornit scandalul impotriva PD-ului si l-a amplificat prin actiunea de suspendare, de aceea va ramane incapabil sa-si repare prostia si sa mai previna conecintele propriei provocari. In scurt timp se va lovi de un PD pe care l-a suprainaltat chiar prin actiunile sale, de pesedeu orb, lipsit de orice viziune, cu hahalere numai bune de stat pe tusa.
      PNL si PSD se trag unul pe altul dupa forta gravitationala.
      Daca o faci pe Aprostul sau crezi ca mesajele astea ale tale produc mai mult decat scarba antiparlamentara, da-i inainte cu manie ! Nu auzi cum macane prostia de haita disperata?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru misul (Miercuri, 30 mai 2007, 22:58)

      Adrian [anonim]

      Textu e imens, nu il poate citi nimeni care nu are foarte mult timp la dispozitie.

      Nu vrei sa ne rezumi idea cheie.
    • 0 (0 voturi)    
      ***** (Miercuri, 30 mai 2007, 23:50)

      najds [anonim]

      O ****-n *** nu vrea dl presedinte Basescu? Si eu vreau sa nu mai fiu nevoit sa-i vad mecla sau sa-i aud raguseala - se poate, oare?
    • 0 (0 voturi)    
      doamne... (Joi, 31 mai 2007, 0:47)

      miff [anonim]

      Doamne Sfinte, cat de prosti puteti sa fiti, fie pro, fie anti base!!!

      eu, unul, emigrez in congo.
      ca in romanica... doar un debil mintal ar mai sta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      excelent discurs (Joi, 31 mai 2007, 0:51)

      mecs98 [anonim]

      Din pacate toate comentariile se concentreaza pe demisia guvernului si pe anticipate.
      Atentie la restul discursului. El contine cheile modernizarii Romaniei!
    • 0 (0 voturi)    
      @pt mihnea (si nu numai) (Joi, 31 mai 2007, 1:24)

      mecs98 [anonim]

      Mihnea,
      e o eraore sa ramai blocat in cliseele din campania pentrru referendum! Sunt rasuflate si n-au prea convins pe nimeni.
      Constat ca psd n-a invata nimic. Nu-si improspateaza conducerea si nici mesajul expirat. In acest fel urnele vor deveni pe zi ce trece tot mai zgarcite cu psd
    • 0 (0 voturi)    
      Lipiti de putere (Joi, 31 mai 2007, 4:53)

      Florin [anonim]

      ce-i 322 si guvernul care formeaza PNL in frunte cu CP-Tariceanu sau lipit de scaunele puteri, puterea care le-am dat-o noi alegatori.
      Omit ca ei se-au vazut de afacerile lor si noi ne-am hotarat pentru altii care sa ne conduca, sau lipit de scaune, asteapta sa fie aruncati de la balcoane, oare le da puterea si aripi?
      poate trebuie incercat, sa vedem.
    • 0 (0 voturi)    
      Oligarhii nostri cei de toate zilele... (Joi, 31 mai 2007, 6:37)

      APala [anonim]

      Cititi : http://www.armaghedon-oligarhie.8m.net/
    • 0 (0 voturi)    
      ANUNT IMPORTANT (Joi, 31 mai 2007, 7:02)

      mihai 53 [anonim]

      " Sfant serios, curajos, cinstit,
      cu dezvoltat simt al dreptatii,
      caut balaur cu 322 capete in
      vederea unui parteneriat strategic.
      Astept provincia.
      Oferte pe adresa:
      Seminarul de popi Sf. Asteapta
      Calea Fagaduintei nr. 13
      orasul Sf. Gheorghe
      Rog seriozita..... " - Cacat ! Iar a umblat tiganca aia imputita
      la sticla de whisky cand a facut paturile azi-dimineata !
      - Sa traiti bine dom?doctor ! Azi suntem mai bine...?? ..Aaa ... ...nimic... ... o hartiuta ...
    • 0 (0 voturi)    
      un gand curat (Joi, 31 mai 2007, 8:11)

      un intelectual roman [anonim]

      Traiasca mult iubitul si stimatul presedinte, minte luminata, calauzitoare pentru poporul roman. Fie ca dorinta sa sa devina realitate, pentru viitorul luminos al patriei. Multumim hotnews, pentru sprijinul acordat, pentru faptul ca nazuintele presedintelui nostru iubit isi gasesc suport pe acest site.
    • 0 (0 voturi)    
      (pt.#60- radu)... Din pacate.... (Joi, 31 mai 2007, 9:10)

      Nini Popovici [anonim]

      Uiati-va la:

      http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html

      A fost inaugurat de cand cu campania entru Referendum.....

      A crescut rapid pana la vreo 21000..

      Acum creste cam cu cate un semnatar ..... pe zi !

      Din pacate....
    • 0 (0 voturi)    
      opinii (Joi, 31 mai 2007, 9:20)

      liv17 [anonim]

      Nu vor fii anticipate, anul acesta- parlamentarii nu vor inca sa plece, de la "butoiul cu miere".
      Stolo, nu mai este o solutie de Prim Ministru, numai e timpul lui,- acum este nevoie de un om energic, si un bun "orchestrator".
    • 0 (0 voturi)    
      pai normal ca vrea anticipate (Joi, 31 mai 2007, 9:52)

      gabi [anonim]

      ca doar pd are 50%. daca aveau 10% sa vezi ce mielusel era. interesu poarta fesu!
    • 0 (0 voturi)    
      "Cadrele" PeDe-ului = ZERO barat (Joi, 31 mai 2007, 11:50)

      spider [anonim]

      O sleahta de incompetenti lingaii lui BB (Basescu & Boc) care fost ministri PD pana acum 2 luni. Uitati-va la Boagiu Anca. Numita de Basescu la Transporturi inca din vremea CDR, l-a cocolosit pe Necolaiciuc si a facut zob autostrada cu asfaltarile cele "bune" (vezi Umbrarescu-Bucsaru). Apoi Dobre, tot la transporturi a continuat opera (dupa ce Mitrea-Traktor) a facut acelasi lucru!
      Penibilul ala de Flutur, Sulfina.... Hardau , Makavei-Corupta-Mincinoasa ... vai de capul lor!

      D'aia vrea Eu Supremul sa faca alegeri acum ca sa scoata PD-ul (=Partidul Prezidential) cu 50%. Sau, de ce nu, cu 75% ca "boborul" atata stie! Abia atunci o sa-nteleaga "boborul" ca acest blestem pe numele lui Basescu este chiar mai venal decat Ilici (pe care acelasi "bobor" l-a votat de 3 ori din '90 incoace).
      DAR VA FI PREA TARZIU! Romania = Republica Bananiera Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      pt.Mihnea Turcitul (Joi, 31 mai 2007, 11:57)

      oviSB [anonim]

      Tebuie sa fii tare tampit sau sa ai interese foarte mari ca sa fii atat de acerb si sa-ti permiti sa cataloghezi drept prosti cateva milioane de conationali! Am impresia ca simti ca ti se apropie scadenta,Mihneo!Sant sigur ca esti bagat in afaceri murdare pana-n gat si la nivel inalt!Cat credeti ca o sa mai comandati Justitia?Cu toate ca v-ati pus marioneta la Justitie, nu va reusi sa-i ingenuncheze pe KOVESI si pe MORAR.Cand s-or pune cu P...a pe voi o sa vomitati toate afacerile murdare facute pe bani publici, parlamentari nenorociti,de doi bani!Si apropos de CVT,va rog sa-l intelegeti, a uitat sa-si faca doza,idiotul!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru spider (Joi, 31 mai 2007, 13:09)

      mefisto [anonim]

      Intrebare (fara raspuns probabil) pentru tine:

      De ce a ajuns PD la 50% si cine e vinovat de lucrul asta ?
      Si nu ma lua cu "boborul" ca nu bubui nici tu de inteligenta.
    • 0 (0 voturi)    
      care ar putea fi solutia? (Joi, 31 mai 2007, 13:17)

      Reader [anonim]

      Toata lumea face scenarii. daca se intampla asa, daca se intampla invers (sincer nu am citit toate posturile si e posibil sa repet ideea altcuiva, imi cer scuze).
      Singurul interes al lui Base acum este debarcarea guvernului T II, nu neaparat alegeri pentru ca nu s-ar continua reforma, ar fi si mai nasol pt raportul care tocmai urmeaza a fi publicat de UE. Oare nu exista posibilitatea numirii unui om bun ca pm? ma gandesc la blaga, boc sau (de ce nu) chiar mihai razvan ungureanu. ce motiv mai bun de crestere in sondaje ar fi decat dezvoltarea romaniei si inceperea reformelor exact pe placul UE.
      sa fim seriosi, alegeri anticipate inseamna bani cheltuiti, nervi tociti si riscul de a nu iesi nimeni castigator pentru ca multa lume nu s-ar prezenta la vot. ideea e ca trebuie sa se faca urgent ceva pana la finalizarea acelui raport de tara, pentru ca stam cu o cauza de salvgardare deasupra capului.
    • 0 (0 voturi)    
      bASESCU (Joi, 31 mai 2007, 13:20)

      alex [anonim]

      lamuriti-ma va rog: in actualul context, de ce basescu nu a incercat in prima faza sa mai dea o sansa "coruptilor" de liberali? de ce nu alege calea dialogului si a constructiei unui sistem, chiar si bazat pe mici compromisuri? el chiar crede ca lucrurile se rezolva intotdeauna cu sabia? nu stiu de ce continuati sa il sustineti, nu constinetizati ca dupa un razboi chiar si invingatorii ies betegi? el oricum nu constientizeaza...

      e o mare nenorocire pentru romania acest presedinte... nu a inteles nimic din ceea ce i s-a intamplat, insa din fericire nu o sa o termine deloc bine... si gandul asta imi face ziua mult mai frumoasa ...
    • 0 (0 voturi)    
      Miza, atunci si acum (Joi, 31 mai 2007, 14:05)

      Gabriel [anonim]

      Tuturor acelora care se prefac ca n-au inteles care a fost miza referendumului.
      Miza referendumului nu a fost presedintele Basescu, caci putea fi oricare alt presedinte si nici macar intentia celor 322 de al suspenda. Mult mai mult, romanii au amintit si demonstrat ca suveran este singur poporul si nimeni altcineva: nici presedintele, nici parlamentul si nici un partid, chiar daca niscai partide se mai cred inca avantgarda poporului, daca nu a clasei muncitoare. Toti acestia sunt chemati sa indeplineasca aspiratiile poporului si nu sa-i dea indicatii (ca pe vremea raposatului) ce sa vrea si pe cine sa vrea.
      Cei 322 si liderii lor de partid nu au inteles nici atunci si nici acum, ca electoratul nu va admite ca cineva, rastalmacind conceptul de democratie si litera constitutiei, sa schimbe rezultatul alegerii directe a presedintelui de catre popor, sa i-i calce in picioare votul. Acesta este motivul pentru care, desi pentru Basescu au votat atunci 5 milioane, impotriva intentiei celor 322 au votat acum 6 milioane. Iar cei care se abtin, accepta totdeauna rezulatul celor care voteaza.
      Normal ar fi acum, ca dupa diletantesca esuare a acestui adevarat puci parlamentar, organizatorii lui, liderii asa zisi carismatici ai partidelor din coalitia antiprezidentiala sa-si dea demisia sau sa fie schimbati din functie. Si daca ar mai avea o urma de onoare, ar face-o cel putin pentru a salva prestigiul propriilor partide, pe care ei insisi l-au compromis. Ar face-o pentru a nu le vaduvi de viitor. Caci de partide, democratia are nevoie, dar nu conduse diletantesc. Iar daca nu o vor face, demonstreaza ca nici macar soarta propriului partid nu-i intereseaza. Asa ca: schimbatii, caci cu alti lideri se mai poate intra la guvernare. Daca acest lucru nu se va intampla in timp util, atuncea singura solutie morala ramane organizarea alegerilor anticipate.
      P.S.: E adevarat, mai exista si solutii imorale.
    • 0 (0 voturi)    
      linkul articolului... (Joi, 31 mai 2007, 22:27)

      je [anonim]

      http://www.hotnews.ro/articol_74179-avem-absenti-las-ca-tot-isi-iau-sa lariul-da_i-in-plm.htm
      asta e cea mai tare faza...linkul pt articol...:))