Compania farmaceutica Pfizer - acuzata de teste pe copiii nigerieni

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2007, 0:00


Autoritatile din orasul Kano, cel mai mare din Nigeria, pregatesc un proces civil in care solicita daune materiale de 2 miliarde de dolari pentru un experiment desfasurat in 1996, in urma caruia mai multi copii au murit sau au ramas cu sechele grave.

Acuzatiile preliminare au fost formulate pe 17 mai, urmand ca procesul sa demareze luni, 4 iunie.

Oficialii pregatesc de asemenea acuzatiile pentru un numar de opt reprezentanti ai companiei, intr-un proces separat a carui data de incepere nu este cunoscuta.

Compania Pfizer a negat acuzatiile, iar o instanta din Statele Unite a respins procesul intentat de mai multi nigerieni care se presupune ca au fost victime ale experimentului.

In procesul civil din Nigeria, autoritatile din Kano acuza compania Pfizer de desfasurarea unui experiment ilegal pe 200 de copii in timpul unei epidemii de menigita ce a avut loc in 1996. O parte din “subiecti” au murit, restul ramanand cu afectiuni severe ale creierului sau paralizie.

Pfizer a tratat la acea data 100 de copii cu un medicament experimental, Trovan, celorlalti fiindu-le administrat un antibiotic, Ceftriaxone, dar in doze mai mici decat cele recomandate.

In urma testelor, 11 copii ai murit, restul suferind afectiuni iremediabile. Efectele testelor Pfizer merg insa mai departe. Autoritatile sanitare din Nigeria se confrunta cu grave probeleme in incercarea de a declansa o campanie de vaccinare impotriva poliomielitei.

Populatie este reticenta din cauza celor intamplate in urma testelor efectuate de Pfizer, temandu-se ca vaccinul este folosit pentru raspindirea virusului HIV dar mai ales de provocarea infertilitatii.















132 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hotii care striga hotu ? (Joi, 31 mai 2007, 14:47)

    emanuel [anonim]

    Nigeria si de altfel nigerienii sunt faimosi pentru toate excrocheriile pe care le-au inventat si pus la cale in ocident.

    Tot de la ei a inceput si faimoasa escrocherie cu printesa din Africa care vrea sa iti dea 10 milioane de dolari daca o lasi sa isi plaseze banii la tine in cont pentru vro cateva zile.

    Nu stiu, poate e un sambure de adevar, dar in orice caz astept sa fie demonstrat ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Pfizer sint renumiti cu chestii din astea (Joi, 31 mai 2007, 14:57)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    Citeam la un moment dat un studiu referitor la cat de criminali si lipsiti de scrupule sint parte din angajatii unor companii farmaceutice vestice. Pfizer era cap de lista, din pacate.
    Experimenteaza medicamente prototip in tari in curs de dezvoltare pentru a nu putea fi considerati responsabili in patria mama, USA. Dovada ca nu-s ce tribunal din USA ii considera ...nevinovati.
    Din pacate democratia americana este numai in USA, in momentul in care americanii parasesc teritoriul USA, atunci lasa acolo si democratia.
    Au ajuns sa administreze Prozac (care declanseaza depresie suicidala la parte dein adulti) copiilor superctivi. In 6 luni de administrare se putea inregistra semne de retardare la copii datorita efectului negativ asupra serotoninei din creier. Ei sint si cei care au stat in spatele tratamentelor hormonale la menopauza, care au ridicat nivelul persoanelor afectate de cancer de sin la nivele inimaginabile. Sint atit de diabolici incat au ajuns sa “inventeze” boli la persoanele feminine pentru ca apoi sa vina ei cu “medicamente miraculoase”.
    Setea de castig este pur si simplu diabolica pentru Pfizer.
  • 0 (0 voturi)    
    Excrocherii financiare == moartea si mutilarea unor copii? (Joi, 31 mai 2007, 15:04)

    Daniel [anonim]

    Emanuel nu stiu daca ai vrut sa compari excrocheriile financiare cu moartea si mutilarea unor copii. Comparatia asta nu e prea reusita cred ca intelegi si tu.

    -- Daniel
  • 0 (0 voturi)    
    Si in Romania (Joi, 31 mai 2007, 15:19)

    sil [anonim]

    Si in Romania a fost un caz similar acum vreo 25-30 de ani cand se presupune ca s-au testat niste vaccinuri care se fac la copii mici in mod obisnuit, aduse din Franta si experimentate pe copii romani

    Chiar eu am avut un frate bolnav de panencefalita sclerozanta si imi amintesc faptul ca in perioada respectiva erau semnalate un numar neobisnuit de mare de cazuri...

    Nu pot afirma nimic cu certitudine insa va spun ca asemenea cazuri se practica
  • 0 (0 voturi)    
    Insa nu uitati... (Joi, 31 mai 2007, 15:46)

    Cornel [anonim]

    Acest fenoment a aparut odata cu "farmacia clasica", vezi experimentul Coka-Cola, se dorea o bautura miracol insa a devenit altceva. Nu conteaza, sa revin la subiect. Firmele de medicamente detin cheia tuturor tulpinilor de virusi, ele sunt testate si para-testate inainte de a se declansa o maladie la nivel zonal "vezi Africa si Asia" acolo se fac primele bombe biologice controlate, pentru ca populatia globului este in continua crestere, creste populatia, creste si in greutatea pamantului, resurse de hrana pauza. Deci controlul asupra populatiei este evident, de aici si acele firme renumite care fac fel de fel de teste pe oameni.
    ...
  • 0 (0 voturi)    
    daca esti prost, mai bine taci. (Joi, 31 mai 2007, 15:50)

    sorel [anonim]

    Emanuel, "libertate" inseamna ca *poti* sa spui si sa faci ce vrei, nu inseamna ca *trebuie* sa faci asta, cu'atat mai mult cu cat debitezi ineptii.

    Stiu ca e extrem de facil sa ai impresia ca te exprimi, dar mai si gandeste inainte sa apesi "trimite". Daca nu ai nimic de spus, taci.

    Internetul e mare, foloseste'l constructiv, poate o sa te'ajute.
    Cred ca ne'am saturat cu totii (sper ca inclusiv tu) de agramati care isi afiseaza parerile valoroase peste tot, pentru simplul fapt ca se poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Defibrilati-va! (Joi, 31 mai 2007, 15:59)

    Iahim Bey [anonim]

    Trovan a fost lansat in SUA pe la inceputul anului 1998. Dupa un an de zile, in SUA erau fost eliberate cam 2.5 milioane de retete. In acelasi timp s-au inregistrat 8 decese in randul pacientilor tratati cu aceast antibiotic, toti fiind insa prealabil inregistrati cu probleme hepatice.
    Ceftriaxone este o cefalosporina utilizata pe scara larga in intreaga lume incepand cu 1982, pe cand Roche lansa Rocephin in Elvetia.
    Ei, si-acum sa revenim la copilasii din Nigeria.
    a.In cazul primului medicament, acesta nu era inca omologat in SUA in 1996, ce-i drept. Totusi, de retinut este faptul ca in SUA omologarile pentru medicamente dureaza ani de zile. Mai apoi, sa retinem ca Trovan se prescrie cu succes in SUA si EU...
    b.E greu de crezut de asemenea ca Ceftriaxone a ucis multa lume...

    Ca Nigeria este o tara mare dar saraca stie toata lumea. Lasati deoparte tratamentele cu cochilii de melc pissate si cacareze de capra, adoptiile extraterestre si experimentele lui Pfizer. Credeti ca instanta din SUA a respins cauza nigerienilor fara temei? N-as prea crede ...
  • 0 (0 voturi)    
    Profit (Joi, 31 mai 2007, 16:12)

    tra la la [anonim]

    Si ca idee: inside info - rata medie de profit la Pfizer este de 800%!!!
    Amaratii de ei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    profit.... (Joi, 31 mai 2007, 16:43)

    eugen [anonim]

    profit mare pt cercetarii de valoare ,de ultima ora in domeniul farmaciei !sa nu uitam ca sunt cea mai mare companie farmaceutica si ca anual scot cele mai noi medicamente la nivel mondial!e normal sa aiba profituri mari pt ca nu sint producatori de farmaceutice generice!!!iar despre africa neagra doar cei ce nu au vazut ce e si se intimpla pe acolo le pot lua apararea!
  • 0 (0 voturi)    
    The Constant Gardener (Vineri, 1 iunie 2007, 0:08)

    bradut [anonim]

    Daca va mai aduceti aminte filmul (a aparut acum vreo doi ani)...subiectul lui era fix asta: o companie farmaceutica testeaza, sub masca umanitarismului, medicamente pe kenieni amarati. O fi o samanta de adevar in toate astea. Nu ca o fi...sigur este.
  • 0 (0 voturi)    
    @Eugen (Vineri, 1 iunie 2007, 8:54)

    tra la la [anonim]

    Nu-i asa ca locuitorii africii negre sunt third man people?
    Nu de alta, dar aia de second hand suntem noi...
    Ca asa cum noi zicem de ei ca sunt cum sunt asa zic si altii si de noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Un sambure de adevar exista! (Vineri, 1 iunie 2007, 10:39)

    Damian Ionel [anonim]

    A se vedea cazul MONSANTO!Cine cunoaste ,cunoaste!
  • 0 (0 voturi)    
    Urmareste banuu (Vineri, 1 iunie 2007, 14:15)

    kuki [anonim]

    Exista o zicala americana, (pe care acuma cu invaziile curente se fac ca le-au uitat). "Daca vrei sa afli adevarul, urmareste banu!"
  • 0 (0 voturi)    
    SI LA NOI LA FEL!!! (Vineri, 1 iunie 2007, 22:34)

    Oana [anonim]

    La noi se intampla acelasi lucru! Intrebati asistentele din spitale, medicii nu au interes sa dezvaluie asa ceva.. si toate se intampla cu acordul Ministerului Sanatatii!!! De exemplu, sunt "medicamente noi" pentru Parkinson, insuficient testate, se testeaza pe parcurs dragii mei, peste cativa ani se vad rezultatele... in niciun caz fericite... si multe altele...pacat