Suferintele profesoarei Corina (de Catalin Sturza)

de Catalin Sturza     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2007, 0:00



Imi pare rau ca nu am adresa de email a profesoarei Corina Vasile. I-as trimite un mesaj de solidarizare. Iata de ce. Spun, mai intai, din capul locului ca am fost colegi de facultate, la romana-engleza, si ca am apucat, intr-o anumita masura (nu mare, ce-i drept), sa o cunosc. Dar nu acesta este motivul solidarizarii mele.

De doua saptamani, de cand mass-media a inceput sa construiasca, furibund si maniacal, cazul „profa Corina” (mai ceva ca la referendumul din 19 mai, vorba unei comentatoare de pe HotNews.ro), profesoara de la liceul „Lucian Blaga” a fost transformata intr-un adevarat monstru.

Vina care ii e pusa in spate? A fost iubita unui elev de 18 ani, care s-a aruncat de la etaj din dragoste pentru ea.

Cel mai simplu si mai onest lucru care se poate spune despre acest caz este ca el nu exista. Pentru ca „profa Corina” nu era, de fapt, profa lui Bogdan Costache („Ralph”, cum ii spun, cu o falsa simpatie, jurnalistii). Bogdan invata la un alt liceu, „Grivita”, iar Corina fusese, candva, profesoara lui. Ar fi putut, la fel de bine, sa fi fost partenera sa de dans, intr-o discoteca.

Acestea fiind datele problemei, Corina nu e „profa Corina”, ci o tanara de 27 de ani - ce-i drept, maritata, insa adulterul nu se mai pedepseste de mult cu lapidarea -, iar Bogdan nu e „Ralph”, victima profesoarei de romana, ci un tanar de 18 ani care are un site pe Internet si studiaza la un liceu oarecare. O tanara de 27 iubeste un tanar de 18.

Nici macar nu poate fi acuzata de lolitism. Un subiect banal, care nu face nici macar de o stire pe coloana unui tabloid.

Insa tabloidele au inflorit de incantare, in fiecare zi, cu subiectul pe prima pagina. „Libertatea”, „7plus”, „Click”, plus „Evenimentul zilei”, plus „Antena 1”, „Pro TV” si, bineinteles, „OTV”.

Ziare si televiziuni care ar exploata orice jumatate de zvon pentru a inventa un subiect gras si care n-ar da inapoi din fata nici unui derapaj de limbaj, de practica jurnalistica sau de decenta minimala.

Au fost rascolite jurnale personale, a fost calcata in picioare intimitatea tuturor celor implicati in tragedie - incepand chiar cu Bogdan Costache si Corina Vasile - au fost interogati (chiar cu detectorul de minciuni, in direct!) toti martorii posibili, au fost instituite tribunale ad-hoc si au fost lansate condamnari inchizitoriale si insulte de nedescris.

„Talpa iadului” si „vaduva neagra” sunt mangaieri nevinovate, fata de mascarile care au zburat, necontenit, la adresa tinerei profesoare. Cineva, de la OTV, visa chiar s-o prinda pe strada si s-o omoare.

Pentru ce toate astea? Pentru a ajunge, chipurile, la „vinovati”. Capul lui Motoc vrem, si potolirea setei poporului de sange, in schimbul unei audiente garantate. Adevarul, sau sentimentele celor implicati nu valoreaza nimic.

Sunt doar pretexte, puncte de plecare pentru un tavalug al linsajului mediatic ce directioneaza furia cititorilor-spectatori, pentru a o converti in puncte de rating.

Tabloidele mai rasarite, precum „Evenimentul zilei”, au orientat articolele si spre o dezbatere cu bataie mai lunga: criza invatamantului romanesc. Cu variatiuni de genul: „Poate o profesoara sa aiba o relatie cu un elev?”.

Consiliul profesoral din cadrul liceului „Blaga” a gasit-o pe Corina Vasile nevinovata pentru relatia ei cu un tanar de 18 ani, care invata la un alt liceu.

Ba chiar a mai avut si curajul sa se solidarizeze cu ea! Insa acest lucru nu l-a multumit pe ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, care s-a aratat intrigat de decizia consiliului si a recomandat ca „profa” sa fie exclusa din invatamant.

Domnul Adomnitei citeste, si el, probabil, ca tot romanul, ziarele. Si le citeste printre randuri: nici macar nu isi da seama ca povestea de dragoste dintre doi tineri intre care nu exista nici un punct de contact profesional nu intra sub incidenta domniei sale. Si, daca nu-i asta, Corina Vasile trebuie, totusi, data afara.

Macar pentru ca „a organizat vizionarea unui spectacol la Teatrul National, in ultimele doua ore de curs, si nu si-a insotit elevii pana la teatru” (o gaselnita a Inspectoratului Scolar, citata de EvZ). Domnului Adomnitei ii este insa teama, probabil, ca daca nu ofera un cap pe tava, va fi criticat la OTV.

In sfarsit, OTV-ul a fost sanctionat cu 10 minute de suspendare a emisiei, si cu o atentionare din partea Clubului Roman de Presa.

„Nu numai ca sunt incalcate in fiecare ora de emisie principii jurnalistice elementare, dar emisia OTV constituie o batjocura permanenta la adresa demnitatii umane, dreptului la imagine, prezumtiei de nevinovatie, ideii de justitie sau de stat de drept”, se spune intr-un comunicat al CRP.

Cu ce-l deranjeaza, insa, aceste lucruri, pe care le-a mai auzit de mii de ori, pe Dan Diaconescu? El ramane, se pare, in fruntea rating-urilor, pe talk show.

Si nu-l deranjeaza nici faptul ca tanara profesoara vrea, probabil, sa intre in pamant sau sa se vaporizeze in fiecare secunda, multumita dibaciei sale si a confratilor sai autointitulati jurnalisti de a vampiriza existente umane si de a arunca bucatele suculente de „suferinte adevarate” la lei.

O sigura scapare pentru Corina Vasile: tragedia celor doua gemene din Cluj-Napoca, a caror sinucidere este pretextul perfect pentru inventarea unui nou scandal.

(Articol in curs de aparitie si in revista Cultura)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1669 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Total de acord! (Vineri, 8 iunie 2007, 9:58)

    Mihaela Martis [anonim]

    Felicitari pentru articol, sunt perfect de acord cu punctul dvs. de vedere, nu stiu cum as putea ajuta, decat cu solidaritatea, fie ea si in gand.

    Ar trebui sa existe si alte posibilitati de a ne proteja de "gura" presei, mai ales cand o ia razna , ca in acest caz!

    Inca o data felicitari pentru articol.
    Mihaela Martis
  • 0 (0 voturi)    
    presa de scandal (Vineri, 8 iunie 2007, 10:01)

    Alex [anonim]

    Presa de scandal alimenteaza si incurajeaza vulgaritatea si minciuna. Din asta traieste. Cei mai patetici sunt cei doi prezentatori, el si ea, de la PROTV, "Povestiri adevarate". Indiferent de argumentele psihologilor, cei doi prezentatori el si blonda, ca doua tzatze isi arata clar aversesiunea pentru profesoara prin comentarii de mahala. Moderatorul trebuie sa fie impartial. Si nu este vorba de foaia de pe care mai citesc, "ghidul" redactorilor, ci despre interventiile lor. La fel si ziarele. Au existat si exista iubiri intre persoane cu diferenta de varsta, si nu de cativa ani, ca-ntre cei doi, ci mult mai mult. Dar cand e vorba de iubire intervine povestea pacatului Evei. Boborul are nevoie de paine si circ, paine nu prea are dar circul oferit de tv si ziare tine de foame.
  • 0 (0 voturi)    
    OTV penibil (Vineri, 8 iunie 2007, 10:07)

    bogdan [anonim]

    Recunosc ca nu ma uit la OTV. Dar, atunci cand schimb programele, se intampla sa zabovesc o secunda si pe acest post de 2 bani. Si atunci ce vad??? Multa ura!!!
    In tot circul acela nu stiu daca a stat cineva sa observe ce justitiari penibili au devenit Dan Diaconescu si invitatii sai.
    Iar daca vreunul din apropiatii celor implicati isi permit sa refuze, nu se dau inapoi sa-i ameninte pe respectivii ca le vor face viata un calvar, ca vor gasi ei ceva sa le arate ce importanti sunt (ex. o profesoara a fetitei care sustinea ca a fost aruncata de la balcon de doctorul ei, pt ca s-ia permis sa refuze, a fost amenintata in direct de Lazarus !!!!!!!!!!!).
    OTV nu trebuia sa primeasca de la inceput licenta. Sunt niste mafioti care castiga numai din bani negri, din spaga si care n-au notiunile fundamentale de jurnalism ( de deontologie ce sa mai vb...). Cred in libertatea presei, dar nu in astfel de mafioti care folosesc presa sa calce in picioare demnitatea altor oameni si ca sa se imbogateasca. Mi-e scarba de ei!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    La fel s-a intamplat.. (Vineri, 8 iunie 2007, 10:09)

    daniel [anonim]

    daca va amintiti la fel a fost de mediatizat si cazul celor 2 tineri care au dezertat din armata si intamplator au luat si armele cu ei ...si ce au facut din oamenii aia...criminali au ajuns..Asa ca Presa din Romania si Televiziunea sunt de toata cacaua...si multi dintre noi cred totul...Maturizati*va toti si va fi mai bine ...macar ascultati si al doilea punct de vedere...mentionat aici in acest articol...iar otv e 0...
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur.... (Vineri, 8 iunie 2007, 10:13)

    roxy [anonim]

    ....ca mai exista oameni cu cap si suflet pe lumea asta. Sunt convinsa ca aceste vorbe sunt adresate de un om care a gandit la rece, obiectiv, chiar daca vorbeste de fosta lui colega. M-au intrigat si pe mine toate mesajele rau-voitoare la adresa Corinei, din aceleasi motive enumerate mai sus, din care le extrag pe cele mai importante si relevante:

    1. Nu era profesoara lui, ea preda la un alt liceu.
    2. El era major, efectiv se iubeau oamenii, chiar nu vad unde e problema.

    Da, ea e casatorita. Si ce? E viata ei, domnilor, nu e si nu va fi ultimul caz. E problema ei si a sotului ei, nu are nimeni dreptul sa o judece. Nenorocirea a facut ca Bogdan sa fie slab si sa aleaga sa se sinucida (recunosc, miscarea asta nu o inteleg si n-am sa o inteleg niciodata). Imi pare nespus de rau de el si mai ales de familia indurerata, dar el a ales ceea ce a facut. Pacat!

    Rog insistent pe cei ce o acuza sa incerce sa se puna macar pentru o secunda in pielea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    FABRICILE DE CAZURI SENZATIONALE !!!! (Vineri, 8 iunie 2007, 10:33)

    omul de rand [anonim]

    In sfarsit cineva isi ridica vocea impotriva hienelor de la ziare si televiziuni, care distrug viata unor oameni sub pretextul de "dreptul la informatie". Parca jurnalisti ar fi oameni supranaturali, fara greseli!!!

    Cateodata ma gandesc ca oare cand o sa cad si eu in mana lor!? Oare cand se va fabrica un caz senzational si despre mine, despre familia mea!? Oare cand o sa arate oameni cu degetul dupa mine, ca rezultat al unui aricol de ziar sau un reportaj de televiziune. Numai pentru ca un jurnalist trebuia sa predeie neaparat un material in ziua respectiva, cand nu sa intamplat nimic iesit din comun!

    Am citit multe, am vazut multe, dar jurnalisti inca sunt in stare sa ma socheze cu atitudinea lor, care nu are nimic sfant in fata ochilor. Sa citeasca o mama care chiar sia pierdut amandoua fete (cazul gemenelor de la Cluj) niste articole care vorbesc despre virginitatea fetelor etc... Oare acesti parinti nu sufera destul din cauza tragediei!!!!!!!!!!???????????
    Oare mai au nevoie de presiunile jurnalistilor, de articolele care bat joc de intimitatea lor????!!!!

    Ce pacat ca abia au mai ramas din JURNALISTI adevarati! Mie scarba de ziare, de stiri senzationale, cu toate ca mar interesa ce se intampla in jurul meu!
  • 0 (0 voturi)    
    Adormitei (Vineri, 8 iunie 2007, 10:38)

    Un trecator [anonim]

    Da, sunt niste cretini. Iar Adomnitei ala e numai o sluga //////. Ce sa spun, ce-a gasit mititelu' cu creierasii lui obositi? A stors neuronu' si a gasit un motiv sa o dea afara. De ce nu s-a dat pe el afara? Imi aduc aminte un citat: "Apai, doamne sa ne ierti, ca noi suntem prosti". La fel putea sa spuna si el si sa plece, sa invete dreaq cate stele sant pe steagul UE. De la gradinita, de la niste copii mai destepti decat el.

    Da, avem o mare problema in invatamantul romanesc: mascaricii care il conduc. Faceti o lista cu toti ministrii care au fost pe acolo, si spune-ti care nu se incadreaza la categoria maimutoi.

    Bah Adomnitei, ne leshi?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Vineri, 8 iunie 2007, 10:51)

    ERK(don't put any "J" before!!!!) [anonim]

    Iata ca acest articol si comentariile de sub el, imi arata ca mai sunt in tara asta oameni care-si folosesc capul si la altceva decat la a-si feri gatul de ploaie.
    Poate ca "huliganii" mass media vor realiza ca lumea care mai gandeste nu da doi bani pe ei.
    Daca profa va citi acest articol si comments-urile (si sper sa o faca) sa-i spunem cu totii : SA FII TARE

    In ceea ce priveste ZEROTV.....well.....I've got a message for them: JUST F_ _K OFF !!!

    Kiss you all nice people. PEACE !
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a gresit? (Vineri, 8 iunie 2007, 10:53)

    Sven [anonim]

    Parca mai conteaza... Un om e mort, iar viata profei e distrusa. Pana la urma au fost deciziile lor, care, bune sau rele, le apartin. Diferenta de varsta? Dar de Columbeanu si Monica Gabor ce ziceti? Pai acolo e curata pedofilie. Si nu e singurul caz. Mai bine ar lasa mortii in pace, iar pe cei vii sa incerce sa-si refaca viata
  • 0 (0 voturi)    
    Mie imi place Dan Diaconescu (Vineri, 8 iunie 2007, 10:53)

    Tetelu [anonim]

    Cu fata lui de sobolan, cu invitatii lui de 2 lei (vechi), ma desfat o data pe saptamina cite 5 - 10 minute. Reusesc sa vad mahalaua, fara sa ma duc in mahala. Dan Diaconescu aduce mahalaua in casele noastre. :)

    Cit despre profa si labilul Ralph nu prea e nimic de discutat si nici de condamnat. Bine ca s-a sinucis el si nu a omorit-o pe ea mai intii. Uite ce scenariu bun! Nu-i asa ca pentru presa ar fi fost mai interesant ca el s-o omoare pe ea mai intii, si dupa, sa se sinucida? Si presa l-ar fi scos vinovat pe sot! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Total Nevinovata! (Vineri, 8 iunie 2007, 10:54)

    Armando [anonim]

    Nici nu se pune problema ca profesoara ar avea vreo vina.In ceea ce priveste atmosfera creeata, putem constata cu usurinta rapiditatea cu care societatea romaneasca se degradeaza, rautatea enorma care se manifesta in din ce in ce mai multi romani. Finalul va fi trist!
  • 0 (0 voturi)    
    OTV must go on (Vineri, 8 iunie 2007, 10:56)

    alex [anonim]

    E simplu: daca relatia a inceput cand Ralf avea 17 ani, doamna Corina ar trebui sa faca inchisoare (intr-o tara civilizata). Un adult nu are voie sa intre intr-o relatie sexuala cu un minor. Ca profesoara e cu atat mai descalificant, pentru ca profesorii stiu lucru asta.

    OTV must go on. Dan Diaconescu e un fenomen unic in Romania, asa cum e Howard Stern in America. Nu conteaza ca nu ne place ce spune, ca invitatii sunt de multe ori niste idioti sau ca are in majoritate "low end audience". YOU DON'T LIKE IT, SWITCH THE CHANNEL". Why are you still watching???
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine... (Vineri, 8 iunie 2007, 11:13)

    Vali [anonim]

    Mare rusine..a ajuns presa de astazi sa venereze un sinucigas. Oare scopul real al presei este sa bata apa-n piua? Oare acesta e singurul caz de suicid? Doar pentru simplu fapt ca unul din persoaneje e profesor merita o asa mare mediatizare? OTV-ul...e un post de maniaci...si-a format o traditie in a denigra si insulta. Nu gasiti o asemanare intre OTV si o casa de toleranta? In ambele cazuri pentru niste banuti iti poti satisface cele oribile necesitati..
  • 0 (0 voturi)    
    8.3-12 (Vineri, 8 iunie 2007, 11:16)

    John [anonim]

    Joh 8:3 Si au adus la El fariseii si carturarii pe o femeie, prinsa in adulter si, asezand-o in mijloc,
    Joh 8:4 Au zis Lui: Invatatorule, aceasta femeie a fost prinsa asupra faptului de adulter;
    Joh 8:5 Iar Moise ne-a poruncit in Lege ca pe unele ca acestea sa le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici?
    Joh 8:6 Si aceasta ziceau, ispitindu-L, ca sa aiba de ce sa-L invinuiasca. Iar Iisus, plecandu-Se in jos, scria cu degetul pe pamant.
    Joh 8:7 Si staruind sa-L intrebe, El S-a ridicat si le-a zis: Cel fara de pacat dintre voi sa arunce cel dintai piatra asupra ei.
    Joh 8:8 Iarasi plecandu-Se, scria pe pamant.
    Joh 8:9 Iar ei auzind aceasta si mustrati fiind de cuget, ieseau unul cate unul, incepand de la cei mai batrani si pana la cel din urma, si a ramas Iisus singur si femeia, stand in mijloc.
    Joh 8:10 Si ridicandu-Se Iisus si nevazand pe nimeni decat pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt parasii tai? Nu te-a osandit nici unul?
    Joh 8:11 Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Si Iisus i-a zis: Nu te osandesc nici Eu. Mergi; de acum sa nu mai pacatuiesti.
    Joh 8:12 Deci iarasi le-a vorbit Iisus zicand: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.
  • 0 (0 voturi)    
    corect articolul (Vineri, 8 iunie 2007, 11:18)

    mircea [anonim]

    foarte adevarat acest articol !
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva.... (Vineri, 8 iunie 2007, 11:23)

    ERK(don't put any "J" before!!!!!) [anonim]

    ...ma gandeam la "libertatea presei".....si ma intreb:

    Este oare prost inteleasa?
    Este oare prea multa, si fiind excesiva dauneaza?

    ganditi-va si voi.

    Oare cat o sa mai treaca pana cand o sa vedem "jurnalisti" (remarcati ghilimelele va rog) bagati la zdup sau buni de plata pentru calomnie?

    hehe...aici la mine (pe partea ailalta a pamantului) un asa zis jurnalist ca DeeDee (ZEROTV) ar merge cateva luni pe an la munca in folosul comunitatii (mai pe sleau la maturat strazile)
  • 0 (0 voturi)    
    ce mizerie! (Vineri, 8 iunie 2007, 11:27)

    googler [anonim]

    Nu m-a interesat prea tare cazul asta, mi-am zis de la bun inceput ca nu sunt eu in masura sa inteleg ce s-a intamplat acolo. Si nici rabdare sa-mi pierd timpul cu asta n-am avut. Totusi, din crampeie de informatii prinse din titluri de ziare si stiri la radio, mi-am format o pare total eronata despre subiect. Nu stiam nici ca nu-i era de fapt profesoara (fapt ce trebuia mentionat din capul locului, sau exclusa totul profesia Corinei, devenita irelevanta), nu stiam nici ca era casatorita. Practic singurul om care are dreptul moral sa fie suparat pe Corina este sotul ei. Si poate ea, dar asta numai ea stie.
    Sa le fie rusine celor care au creat un asemenea caz din aceasta drama!
  • 0 (0 voturi)    
    punctul pe i (Vineri, 8 iunie 2007, 11:27)

    lisa [anonim]

    bravo pentru articol.scurt si la obiect.ati pus punctul pe i. toate ziaerle au vuit cu acest subiect. toata lumea condamna profsoara...cum ca ar fi imorala, adultera, etc.
    La 18 ani tineri ar trebui sa intelega ca au viata inainte...ar trebui sa-si traiasca aceasta varsta frumos, nu cu ganduri sinucigase pt o dezamagire in dragoste. dar acest aspect tine de educatie si de constructia interioara a fiecaruia. acest tanar era destul de matur sa aiba o relatie asa complicata...cu o fosta profesoara maritata ...dar cand vine vorba despre gestul sau vina cade automat asupra profesoarei....probabil ca in luciditatea lui acest tanar s-a gandit sa-si asume moartea asa cum si-a asumat dragostea....
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Vineri, 8 iunie 2007, 11:31)

    zulu [anonim]

    Un articol EXCELENT care face radiografia mizeriei existente in presa romaneasca. Limitele decentei si ale bunului simt au fost demult trecute de acesti asa-zisi jurnalisti. Astept cu nerabdare ziua cand unul din acesti paduchi de presa (nu vorbesc cu marii rechini care sunt in spatele acestor trusturi media, ci de scribacii astia frustrati care inventeaza orice numai sa fie si ei bagati in seama) va fi mancat de chiar semenii lui, sa vada pe pielea lui ce inseamna sa-ti bage 'reporterii' microfoanele sub nas in timp ce-ti pun intrebari care si unui bebelush i s-ar parea handicapate, cum e sa-ti fie facute mii de poze pe zi (doar-doar s-o nimeri una in care sa arati rau, dar rau de tot), sa se vorbeasca la zeroteve de tine 2- 3 sapt in sir, etc. De-abia astept...
  • 0 (0 voturi)    
    gindire matura (Vineri, 8 iunie 2007, 11:33)

    dan [anonim]

    am placerea in aceasta dimineata,sa citesc......o "judecata" de om integru......fostul coleg al doamnei Corina ;...ce procent din populatia tarii, ...cu capul pe umeri, ...mai gindeste ..normal ? .....tare as fi curios....! s-ar aduna oare 5% ?!?! Pacat ca toti acestia.....stau in umbra,fie ca nu vor sa se bata cu morile de vint, fie ,sunt constienti ca "nivelul de cultura"si "coeficientul de inteligenta"al celorlalti (MAJORITARI-si multi )este ..... sau tinde spre 0....dar cel mai rau,este ca inevitabil,perpetuarea speciei,nu poate modifica acest procent si TUGULANII ii vor domina.....generatii si generatii....chiar daca sunt un optimist , viitorul....e trist !
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine jurnalistilor (Vineri, 8 iunie 2007, 11:39)

    RAzvan [anonim]

    Presa are prea multe libertati. Doamne fereste ca cineva sa nu fie de acord cu unul din jurnalisti. Doamne fereste ca cineva sa aiba parte de un accident, de o nenorocire ca imediat se gaseste un "idiot" de jurnalist sa-i bage microfonul in gura .... si sa-l intrebe cum se simte ca a produs accidentul sau ca i-a murit cineva drag.... Consider ca astfel de jurnalisti care alimenteaza povesti "concepute" de ei ar trebuii pusi un pic la zid si aratati ca nu sunt ei singura putere din stat ... ci doar una dintre ele.

    Rusine jurnalistilor si ceea ce au devenit ei ....
  • 0 (0 voturi)    
    Decenta si respect al intimitatii ?!de unde... (Vineri, 8 iunie 2007, 11:40)

    Leonard [anonim]

    De unde vine si unde ar trebui sa se manifeste?
    Probabil reversul acestora (ca de altfel al tuturor valorilor morale POZITIVE) e reverberatia copitelor si picioarelor mercenarilor huni, tatari, apoi romani, turci si ale altor migratori care nu stiau decat sa calce totul in picioare.
    Probabil istoria moderna, cultura occidentala si germana din cele doua razboaie mondiale au mai schimbat putin, sau ne-au aratat si ne arata mai ales acum ce inseamna alt model : de viata, de civilizatie cu valori pozitive care le domina pe cele negative, insa, doar daca VREI sa se intample asta.Pacatul nostru a fost dintotdeauna ca ne-am vinde ORICE si pe mai nimic.A fost dintotdeauna o norma, o regula care inca nu a devenit lege(in anumite domenii).Din pacate, exceptiile care intaresc regula sunt o picatura in mare zbuciumata in care nu reusesc sa faca nici macar un "mic cerc " daramite sa se propage mai departe.Sunt sufocate si ucise.Din pacate Corina este una din acele putine picaturi, poate frumoase(a fost vorba de dragoste adevarata), care se pierd in involburarea nemerciei unor oameni care nu au nici un Dumnezeu, sau, mai rau care se cred poate in "micimea"lor, autorizati de justitia(care o fi aia) saaruce primii cu piatra.Directia insa e total gresita si pacatul si mai mare trecand peste acest caz este si al celor care fara sa judece catusi de putin, fara sa stie despre ce este vorba in virtutea spiritului strabun de TURMA arunca si ei cu piatra, care sper din totata inima sa se intoarca cat de curand asupra lor ca o ploaie de meteoriti.Daca nu stii si nu respecti pe altii, inseamna ca nu stii sa te respecti nici pe tine si, cu atat mai mult, nu o meriti.
  • 0 (0 voturi)    
    presa si justitia (Vineri, 8 iunie 2007, 11:54)

    luminita [anonim]

    Din pacate presa din Romania a ajuns sa se substituie justitiei, sa dea verdicte de VINOVAT fara ca persoana in cauza sa se poata apara, si ce este cel mai grav nu e faptul ca acea persoana este terorizata din punct de vedere social de magariile unor mascarici ce se cred marii justitiari ci ca o campanie de presa negativa poate duce de cele mai multe ori la influientarea actului de justitie.
    Sunt foarte multe cazuri in care s-au dat sentinte judecatoresti anapoda doar de dragul presei.

    ATENTIE!!!!

    Presa este cel mai mare manipulator.
    Nu cred ca tagma ziaristilor ar trebui sa se bucure de asa mare imunitate. Multi dintre ei sunt niste jigodii care habar nu au de jurnalism si o fac pe vedetele( a se vedea DD si canalia aia cu figura de betiv si drogat de se crede descoperitorul tuturor criminalilor si violatorilor din tata asa).
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, in sfarsit! (Vineri, 8 iunie 2007, 12:03)

    luca [anonim]

    in sfarsit o parere matura. din pacate "specialistii" de la o tv nu s-au gandit sa-i faca un portret psihologic lui bogdan. din moment ce a mai fost indragostit de o profesoara inseamna ca avea o pasiune pentru asa ceva. el nu a avut nici o prietena de varsta lui sau mai mica? acesti "specialisti" nu pot fi dati in judecata pentru calomniile pe care le debiteaza in fiecare seara din moment ce procurorii nu au dispus inceperea urmaririi penale. unde sunt vremurile cand postul era inchis. lumea nu vede ca DD face o avere colosala pe hartuirea oamenilor nevinovati si pe improscarea cu noroi in toate directiile. cineva sa stinga lumina................
  • 0 (0 voturi)    
    sa ramana in invatamant? (Vineri, 8 iunie 2007, 12:18)

    valer [anonim]

    zic ca iese un show fain in liceu; ce autoritate o sa aiba vizavi de baietii de-a doispea?

    ma gandesc cum ar fi fost la noi in clasa; o ora, doua, trei s-ar fi tacut poate, dar pana la urma se gasea unul care sa-i zica "ce zici, ma meditezi si pe mine? vin diseara numa' sa-ti inchizi balconu'"; ne-am fi sufocat de ras si nimeni n-ar mai fi putut s-o ia in serios

    si parintii n-or sa aiba nimic de comentat? din orice parte te uiti ii totusi o proafa care si-a agatat un elev / fost elev si a rezultat un love-story atata de focos ca plodul implicat s-a imprastiat pe trotuar; chiar daca progeniturile lor au psihicul mai solid decat muschii spartanilor din "300", tot n-o vad bine pe tipa la o sedinta cu parintii

    nici criminala si vaduva neagra, dar nici martira cum incearca articolul s-o scoata; mai degraba o nevasta ghinionista
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari. (Vineri, 8 iunie 2007, 12:26)

    Razvan [anonim]

    Ati spus f. bine ce era de spus.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiam (Vineri, 8 iunie 2007, 12:31)

    Adrian [anonim]

    Personal nu am citit nimic despre acest caz, am aflat de el asa cum te loveste in metrou stirea ca o tipa care isi afiseaza sanii pe prima pagina si-a luat nu stiu ce masina. Am citit articolul asta pentru ca in ziare numai titluri cu bietul baiat si l-am auzit la radio pe ministrul invatamantului ca vrea sa o dea afara pe profesoara. Nu stiam insa ca tanarul nu-i era elev, mai mult, ca nu era la acelasi liceu, nu pot decat sa trag concluzia ca romanilor nu le pasa de nimic, numai de tras cu ochiul pe gaura cheii in viata altora. Eu nu stiu ce da OTV-ul pentru ca nu l-am pus, trebuie sa recunosc ca nu mai vad deca tvr-ul cu furculita pentru ca m-am trezit sambata ca nu mai am cablu si vroiam sa vad meciul, nu mai dadusem drumul demult la televizor si mi-am dat seama ca nu platisem cablul. In timpul asta cat nu ma uit la televizor ma simt un om liber.
  • 0 (0 voturi)    
    Corina, nu este ce pare..... (Vineri, 8 iunie 2007, 12:44)

    liv17 [anonim]

    De acord cu autorul - o tanara de 27 ani se iubeste cu un tanar de 18 ani DAR:
    1. Corina i-a fost profesoara (meditatoare) si exista incriminare juridica ( a spus-o av. Andreeei Mocanu).
    2.am inteles-o pe Corina pana la "lepadarea" ei de Bogdan din ziua interviului de la inmormantare ( e problema lui daca....).
    3. unde sunt amprentele din garsoniera, cadrul ferestrei, podea, canapea, calculator, tacamuri, etc..) LIPSA TOTALA.
    4.care este identitatea barbatului care l-a adus pe tatal lui Bogdan, la locul faptei?
    5. care este identitatea barbatului zgariat la gat si aflat in peisaj la locul faptei?
    6.la ce le-a trebuit cheia de la intrarea prin spatele blocului, tocmai in zina tragediei?
    7. de ce a sustras caietul (o proba), scotocind prin camera cand toti erau la priveghi
    8.unde sunt probele biologice de sub unghii( zidarie, tesut uman-adn), din care ar rezulta identitatea potentialului agresor.
    9. exoftalmia si invinetirea ochiului, posibile lovituri preexistente, ancheta?
    10.de ce se ascunde daca nu are nimic pe constiinta?

    Consider, ca aceasta personalitate dubla, experta in disimulare, care se numeste Corina, a premeditat TOTUL, vezi si piesa "Jocul Ielelor"- cred ca relatia devenise sufocanta si fara iesire, dar chiar asa ,pana la moarte?

    Azi, ar fi fost ziua lui Bogdan, in loc de La multi Ani , ii vom spune Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunteti impartiali (Vineri, 8 iunie 2007, 12:51)

    liv17 [anonim]

    Mai toate mesajele sunt pro Corina, ia sa vedem daca dati si un alt punct de vedere cu subiectul "Corina, nu este ce pare".
    Credeam ca Hotnews, e cel mai tare- n-o sa-l mai citesc .
  • 0 (0 voturi)    
    Total de acord cu opiniile exprimate (Vineri, 8 iunie 2007, 12:52)

    bogdan [anonim]

    Da, stiam ca, desi arareori sunt vizibili, din pacate, mai exista si profesionisti de presa, si in primul rand persoane de caracter, inteligente, cu bun simt. Articolul de fata este doar un exemplu. Sa speram ca la un moment dat vocile de acest gen vor fi dominante si in societatea noastra, eliminand sau macar sterilizand tugulanii, mahalaua, prostul gust, indecenta, fariseismul, mizeria umana. Sunt sceptic insa...
  • 0 (0 voturi)    
    to be or not to be (Vineri, 8 iunie 2007, 13:12)

    Laur [anonim]

    @ 25 - interesant punct de vedere. S-ar putea sa ai dreptate, dar omiti exact ce-i mai important: raspunsurile profei, capacitatile ei psihologice si didactice.

    Acest articol este excelent, dar e numai "cealalta parte a medaliei", adica pleaca de la certitudinea ca e vorba de sinucidere. De unde aceasta certitudine? Daca vine din simpatie, compasiune, nu valoreaza absolut nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    DETERMINAREA SUICIDULUI (Vineri, 8 iunie 2007, 13:24)

    avocat [anonim]

    A fost MANIPULAT si INDEMNAT SUBLIMINAL . NU ARE NCI O SCUZA SAU CIRCUMSTANTE. L-A ELIMINAT FIZIC PRIN PSIHIC!!
  • 0 (0 voturi)    
    CAZUL CORINA (Vineri, 8 iunie 2007, 13:28)

    Buduna Nicoleta [anonim]

    Acest subiect a fost mediatizat ca fiind de importanta nationala .
    Doamnule Catalin, nu numai ca aveti dreptate(orice om cu 2 neuroni vede asta), dar ati facut foarte bine ca ati reusit sa postati acest articol. Se deformeaza realitate, se creeaza monstri. O relatie normala intre doi oameni (chiar daca doamna este maritata- este problema ei ) este ceva normal intr-o societate normala. Justitia trebuie sa se sesizeze de asa zisa scurgere de informatii din politie, procuratura, IML. Daca un parinte nu este acasa la ora 20, multi fiind plecati de acasa cu treaba, de unde are puterea dl. Dan Diaconescu sa redea pe post aceste socante imagini, macabre imagini pt. care politia este pregatita ani de zile, sunt consiliati cei de la criminalistica de psihologi si tot nu le este usor sa vada asa ceva. De cand dl.Diaconescu crede ca un copil de 15 ani are voie sa vada? Bulinuta sub 15 ani este pt. filme, la 15 ani stii ce este fictiune si realitate. Realitatea este socanta si pt. oameni.
    In legatura cu cazul Corinei, eu cred ca avem oameni competenti in sistem care judeca pe baza de probe.
    In cazul Ralph (Bogdan)- sa-l ierte Dumnezeu, si sa-i ierte si pe parintii care nu s-au luat de ganduri de la prima ,,Profa", Roxana. Oare doua profesoare in viata unui copil nu spune nimic? Amandoua mai in varsta? Oare daca cineva face o obsesie pt. un anumit gen de femeie, aceasta( nu ne intereseaza motivele) face un pas gresit, trebuie sa ramana cu el ? Pana cand? Pana se plictiseste el? pana cand o omora pe ea?
    In cazul ,,sotul Corinei" nu credeti ca este treaba lui cum reactioneaza cand afla ca il inseala sotia? Eu zic ca este un om inteligent, matur care a reusit sa enerveze multi bolnavi de gelozie, multi oameni instabil psihic. Treaba lui ce ganduri a avut in leg. cu relatia nevestei. Mie mi se pare inteligent cum a procedat ca pt. un pusti nu merita sa-si strice viata. Si ce nu mai erau femei in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    profesoara (Vineri, 8 iunie 2007, 13:29)

    aurelian [anonim]

    Articolul e o.k.! Iubirea nu are varsta si nu tine seama de varsta celor implicati! Pacat ca s-a ajuns la o asa explozie mediatica!
  • 0 (0 voturi)    
    mana lunga a sectelor.... (Vineri, 8 iunie 2007, 13:30)

    liv17 [anonim]

    Va multumesc!
    As vrea sa-i raspund lui John- 8.3-12:

    1. numai dati citate din Biblie, ca nu-i acelasi lucru- Maria Magdalena, a fost adulterina , nu criminala (sau complice).

    2.cultul crestin ortodox are o vechime de 2000 ani, nu ca cel adventist de 150-200 ani, clocit prin America.

    Sigur, nimeni pe pamant nu e perfect, doar Dumnezeu, sigur ca toti gresim si lupta pentru mantuire e grea, trebuie penitenta sincera, dar de aici pana la crima....
    Sigur, Corina e o fata frumoasa si desteapta, dar degeaba daca este distructiva, ca sa fiu eleganta.
    Am sa va spun ce zicea Petre Tutea despre credinta:
    "intre o femeie de la tara, cu calcaile crapate, dar credincioasa si un savant, dar ateu, prima e om, si celalalt, animal".
    Iata deci, dupa ce trebuie sa ne calauzim, nu dupa carcasa, care sa face pamant, ci dupa spiritualitatea noastra.
    E greu de priceput.........
  • 0 (0 voturi)    
    excelent articol (Vineri, 8 iunie 2007, 13:46)

    costin [anonim]

    Presa este asa cum este pentru ca poate. Pentru ca orice ar spune sau scrie un ziarist despre orice sau oricine, nu va putea fi tras la raspundere. Aceasta brambureala totala exista in toate domeniile, nu doar in presa. Si cu cat raul produs e mai mare, raspunderea e mai mica. Daca furi 2 gaini s-ar putea sa faci cativa ani de inchisoare, dar daca distrugi viata cuiva (de ex prin neglijenta sau chiar rea vointa) sau afectezi chiar mii de oameni sau o tara intreaga, ai toate sansele sa scapi nepedepsit.
    Acum la obiect: acest ministru (Adomnitei) s-a facut de ras, deci trebuie sa ne lase. O parte a presei s-a facut de ras, deci trebuie sa nu o mai cumparam/vizionam. Problema de fond in Romania, iresponsabilitatea, nu se va rezolva in timpul vietii noastre. Presa ar putea sa-si faca curat, pt ca in mainile catorva oameni e toata presa romaneasca, dar nu le pasa, pentru ca banii curg deci e totul ok. Asadar continuati sa cumparati...
  • 0 (0 voturi)    
    Societate bolnava (Vineri, 8 iunie 2007, 13:55)

    Marty [anonim]

    Ma mir ca apar si astfel de pozitii. Credam ca sint singurul care dezaproba astfel de comentarii vis-a-vis de un astfel de "caz" . Citi dintre cei care au condamnat-o cunosc fie si numai o particica din ce a fost in sufletul lor?
    Mi se pare doar un pretex bun care vinde o stire, ziar , emisiune tv. Nu uitati ca la OTV se perinda ( din ce am vazut la " Cronica Carcotasilor ) tot felul de bolnavi mintal, personaje care aduc audienta din rindul celor multi. (sintagma "stupid people" e cit se poate de actuala ...nu?)
    Asta este societatea mizera in care ne zbatem sa supravietuim.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent (Vineri, 8 iunie 2007, 14:04)

    Mircea Predut [anonim]

    Excelent articol. De ce oare nu ma mira ca acest individ care conduce invatamantul romanesc nu este singur, ci seamana leit cu toti colegii sai din guvern, si, mai pe larg, din politica?
    Despre OTV ce sa mai spunem? nu exista cuvinte in nicio limba pentru a exprima parerea mea despre cloaca care fosgaie acolo.
    Dupa ce criterii se aduna acesti carcalaci adunati din tubul de dejectii al democratiei?
  • 0 (0 voturi)    
    pt mana lunga a sectelor (Vineri, 8 iunie 2007, 14:11)

    leutzul [anonim]

    Dar citatul e bun pt ca singura vina a profei e adulterul,nu crima nici complicitate la crima, procurorii au stabilit ca a fost sinucidere.Faptul ca ortodoxismul are o asemenea vechime nu inseamna nimic,preotii din timpul lui Isus nu intelegeau nimic din ceea ce vorbea Isus.Nici acum nu respecta Biblia,inchinare la icoane,scimbarea sabatului,si multe alte greseli pe care le fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Suferintele profesoarei Corina (Vineri, 8 iunie 2007, 14:27)

    Ana Stan [anonim]

    Este primul articol citit care are echilibru si logica. Restul jurnalism ieftin, fuga dupa senzational, lipsa de respect pentru mort si pentru viu(pentru oameni, in general). Judecatori strambi si lipsiti de profesionalism. Nu tot ce e adevarat este si drept.
  • 0 (0 voturi)    
    doar intrebari! (Vineri, 8 iunie 2007, 14:36)

    silvian [anonim]

    cati dintre voi nu ati fost indragostiti de profesoara sau de profesor? cati dintre voi i-ati facut ochi dulci domnisoarei sau domnului din fata desi dragut parea mai in varsta? cati aveti o relatie cu o persoana mai mare ca varsta? cati dintre voi aveti probleme psihice? cati dintre voi v-ati aruncat de la geam?

    P.S. daca este cineva curios raspund eu primul la intrebarile astea?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru liv17 (Vineri, 8 iunie 2007, 14:51)

    John [anonim]

    Draga liv17,

    1. Este adevarat ca Maria Magdalena a fost adulterina si nu criminala, insa, in defintiv, care e diferenta? Adulterul nu este tot un pacat, la fel ca si crima? Sau, pentru ca foarte multi oameni comit adulter, am putea gandi ca adulterul este un fel de crima acceptabila?

    2. Sa nu existe oare in sinaxarul Bisericii Ortodoxe nici un sfant care mai inainte de a gasi calea pocaintei, a comis pacate strigatoare la cer? Ce parere ai despre Sf. Ap. Pavel? Ce parere ai despre Sf. Maria Egipteanca?

    3. Imi este greu sa-ti inteleg reactia legata de Ortodoxie si de cultul adventist. Sa fie pentru ca am citat din Biblie? Daca da, ar trebui sa inteleg de aici ca eu, in calitate de crestin ortodox, daca citez din Biblie risc sa fiu etichetat drept adventist? Deci ca ar trebui sa ma feresc sa mai citez din Biblie? Este admirabil ca esti crestina ortodoxa, liv17, insa poate ar trebui sa realizezi ca Biblia este, totusi, cartea noastra de capatai, si ca putem afla in ea multe comori, de care ar trebui sa ne impartasim cu totii, chiar atunci cand judecam astfel de cazuri.

    4. De acord cu necesitatea penitentei sincere. Cum ramane insa cu porunca iubirii? Penitenta este necesara pacatosului, in cazul de fata, Corinei. Cu iubirea pentru ea, ca om pacatos, suntem datori noi, fiecare in parte. Daca eu, crestin, nu o iubesc pe Corina si nu ma rog pentru mantuirea ei, atunci cine? Iar daca nu ma rog pentru mantuirea ei, ma mai pot eu numi crestin?
  • 0 (0 voturi)    
    tot pentru liv 17 (Vineri, 8 iunie 2007, 14:54)

    jonh [anonim]

    Iata, un citat foarte frumos din Avva Dorotei ( este din Filocalia vol IX, in traducerea Pr. Dumitru Staniloae)

    Stiti ce pacat este sa judeci pe aproapele ? Caci ce este mai grav ca acest lucru ? De nimic nu se scirbeste Dumnezeu asa de mult, cum au spus parintii, si nimic nu e mai rau ca a judeca. Caci de la aceste lucruri ce par neinsemnate, vine cineva la un rau foarte mare. Caci de la primirea vreunei mici banuieli impotriva aproapelui, de la a zice: «Ce este daca ascult si eu ce zice acest frate ? Ce e daca spun si eu acest singur cuvint ? Ce e daca vad ce face acest frate, sau vad ce face acest strain ?», mintea incepe sa uite pacatele sale si sa se ocupe cu cele ale aproapelui. Si de aci vine pornirea de a judeca, de a cleveti, de a dispretui. Apoi de aci si caderea in cele ce le judeca. Caci neingrijindu-se de pacatele sale si neplingindu-si moartea sa, cum au zis parintii, omul nu se poate indrepta in ceva pe sine insusi, ci se ocupa intotdeauna cu lucrul aproapelui. Si nimic nu minie asa de mult pe Dumnezeu si nimic nu goleste asa de mult pe om si nu-l duce la parasirea sa (de catre Dumnezeu), ca clevetirea, judecarea, dispretuirea aproapelui.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru liv17 #28 (Vineri, 8 iunie 2007, 14:54)

    Alex [anonim]

    stii ce? io cred ca sunt implicate Masoneria, Legion of Doom si Hitler (care n-a murit de fapt) in toata treaba asta. Trebuie neaparat ca OTV-ul sa mai cerceteze problema, pentru ca asasinul se poate ascunde in faimosul tunel dintre Carpatzi si Piramidele Egiptene si este sponsorizat de CIA.

    Sper sa descoperim odata adevarul, ca ne macina pe toti... si asta inainte sa ne atace extraterestrii.

    Noroc cu teoriile conspiratiei, altfel unii (OTV) nu ar avea de unde manca. Amprente? te bufneste rasul.

    La mai mare...
  • 0 (0 voturi)    
    anti-corina, sic! (Vineri, 8 iunie 2007, 14:56)

    bonyes [anonim]

    1. sigur ca puteau fi multe, din pacate, baza e alta si nu poate fi ignorata. corina nu s-a intilnit cu acest tinar in discoteca ci in sala de clasa, a trecut timp pina sa alunece in aceasta relatie, si ea adulta stia cine este el. ba l-a pftit si la meditatie. oare ii percepea taxa? avea aceasta profesoara si alti elevi-baieti la meditata?

    2. propun ca toti judecatorii sa aiba relatii cu hoti, proxeneti si alte talente gasite fix la tribunal in procese, sa aiba relatii sexuale cu ei, toti sa fie sub 19 ani, sa curga fluvii de jurnale si bineinteles, toti sa se arunce pe geam. de la etajul 9.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot din Avva Dorotei (Vineri, 8 iunie 2007, 14:57)

    John [anonim]

    Nimic nu e mai grav, nici mai rau, cum am spus de multe ori, decit a judeca, sau a dispretui pe aproa¬pele. De ce nu ne judecam mai degraba pe noi insine si nu cunoastem cu de-amanuntul pacatele noastre, despre care vom avea sa dam socoteala lui Dumnezeu ? De ce rapim judecata de la Dumnezeu ? Ce vrem noi de la faptura lui Dumnezeu ? Sa tremuram auzind ce s-a intimplat acelui mare batrin, care a auzit despre un oarecare frate ca a cazut in curvie si a zis: «Rau a facut!» Caci stiti ce lucru infricosator se spune despre el in Gheronticon: Sfintul inger a adus sufletul celui ce a pacatuit la el si i-a zis : «Iata pe cel ce l-ai judecat! A adormit. Unde poruncesti sa-1 duc : in imparatie, sau in iad ?» Este vreo povara mai infricosatoare decit aceasta ? Ce altceva inseamna cuvintul ingerului catre batrin decit aceasta : «Deoarece tu esti judecatorul ce¬lor drepti si pacatosi, spune ce poruncesti cu privire la acest smerit suflet ? Te miluiesti de el ? Sau il tri¬miti la chinuri ?» inspaimintat de aceasta, sfintul batrin a petrecut tot restul timpului in suspine, in la¬crimi si in mii de osteneli, rugindu-se lui Dumnezeu sa-1 ierte pentru pacatul acela. Si aceasta, dupa ce a ca¬zut pe fata lui la picioarele ingerului si a luat iertare. Caci ingerul spunindu-i: «Iata, Dumnezeu ti-a aratat ce povara aduce judecarea altuia; sa nu mai faci!», acest cuvint a fost dovada iertarii. Totusi, sufletul batrinului nu s-a mai putut mingiia din plinsul lui pina la moarte.
  • 0 (0 voturi)    
    Ia gata cu religia pe aici (Vineri, 8 iunie 2007, 14:57)

    Alex [anonim]

    Oamenii care nu au ceva propriu de spus se apuca sa citeze vorbele altora (sau Biblia). Iar Petre Tutea ar fi trebuit sa-si tina cugetarile profunde pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare pentru liv17 (Vineri, 8 iunie 2007, 15:07)

    John [anonim]

    Vorbind despre ... mana lunga a sectelor ... ma intrebam unde o fi mana lunga a ... noastra, a ortodocsilor? Oare jurnalistii care s-au preocupat asa de mult de caz or fi botezati? Ori fi, adica, crestini? Iar daca da, atunci cum se vedea aceasta in felul cum isi fac ei meseria? Sau crestinismul o fi chestie pe care o agatam in cui cand plecam la servici?

    De asemenea, cei care posteaza comentarii la articolele publicate ... adevarul este ca la acest articol am intalnit cele mai de bun simt si mai decente postari, de cand este subiectul acesta in presa. Insa revenind: in cea mai mare parte adevarul este ca se barfeste pe rupte, iar cei care barfesc, ma gadesc eu, or fi si botezati. Iar barfa este un pacat, la fel de grav ca si crima sau ca adulterul. Sau internetul este si el un loc unde pot intre lasandu-mi pelerina de crestin la intrare? Eu personal cred ca nu.

    Chiar ma bucur ca am gasit, aici, postari de bun simt. O gura de aer limpede. Pe bune.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Vineri, 8 iunie 2007, 15:30)

    CT [anonim]

    Si eu am cunscut-o pe Corina in facultate si sincer cred ca aceasta problema ar fi trebuit lasata pe seama justitiei si a persoanelor implicate. S-a ajuns mult prea departe...
    E o problema a familiilor respective si a autoritatilor.

    In plus am o mare curiozitate - oare pana cand o sa inceteze presa sa se uite pe gaura cheii la toate cele si sa barfeasca mai rau decat toate babele la un loc?? Oare nu mai exista nimic altceva demn de a fi aratat unei natiuni ???
  • 0 (0 voturi)    
    pentru: ia gata cu religia pe aici (Vineri, 8 iunie 2007, 15:50)

    john [anonim]

    Imi cer scuze, Alex, daca te-am deranjat asa de tare. Am uitat ca ne aflam intr-o tara unde democratia si libertatea de exprimare sunt rezervate doar acelora care isi intemeiaza stima de sine barfindu-i pe altii si sunt interzise acelora care indraznesc sa se exprime ponderat si cu bun simt sau sa sugereze macar ca a fi crestin nu inseamna doar a manca miel de Paste si porc de Craciun, ci si a cauta sa intelegi suferinta altuia, oricat de pacatos ar fi acela. Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau si sa ma ierti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. John (Vineri, 8 iunie 2007, 16:02)

    Din public! [anonim]

    Felicitari pt. pozitia luata. Este nevoie si de astfel de atitudini in peisajul necrestin care ne inconjoara. Din pacate la romanii ortodocsi credinta s-a transmis prea mult pe cale orala si prea putin din citirea Cartilor Sfinte.
  • 0 (0 voturi)    
    relitatea deformata (Vineri, 8 iunie 2007, 16:07)

    liana [anonim]

    aveti mare dreptate , dar pentru senzatie se practica deformarea realitatii si omitere unor aspecte fff importante in fond. Ne place senzatia si fabulatia .Asta se intampla deoarece suntem superficiali . DACA SE INTAMPLA CU UN PROFESOR BARBAT SI O ELEVA CARE ERAU COMENTARIILE???????? PROBABIL CA FATA ERA CEA VINOVATA CA L-A CORUPT PE PROF!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. John (Vineri, 8 iunie 2007, 16:07)

    Din public! [anonim]

    Felicitari pt. pozitia luata. Este nevoie si de astfel de atitudini in peisajul necrestin care ne inconjoara. Din pacate la romanii ortodocsi credinta s-a transmis prea mult pe cale orala si prea putin din citirea Cartilor Sfinte.
  • 0 (0 voturi)    
    presa! (Vineri, 8 iunie 2007, 16:09)

    ionica [anonim]

    Poate ca epoca in care traim este pacatoasa! Poate ca exista cercuri malefice! Poate ca totul se face impotiva inocentei si sufletelor noastre! Dar, de aici si pana la murdariile care apar in presa este o cale foarte lunga!

    Uitati-va pe televiziunile internationale si pe ale noastre, aceleasi stiri si aceleasi mizerii de nedescris. Oare copii nostri ce pot sa invete, decat sa fie ca si exemplarele vazute si atunci cum sa nu-si ia viata si sa plece in alte lumi?

    Sigur ca putem spune orce si oricand, dar iubirea este iubire si nu ar trebui comentata in nici un fel. Nimeni dintre noi si mai ales acesti mizerabili numiti ziaristi sa se amestece in viata privata a orcui si in orice conditii.

    Sufletele slabe nu au alta alternativa decat ... plecare in ale zari!
  • 0 (0 voturi)    
    mesaj de solidarizare... (Vineri, 8 iunie 2007, 16:16)

    alex_ct [anonim]

    Cataline, iti inteleg subiectivismul colegial si profesional.
    Dar latura penala si cea morala a intamplarii , lasa-i pe altii sa le judece.
    Pacat ca ai nume de domnitor (fanariot).
  • 0 (0 voturi)    
    consiliul profesoral ... a gasit-o nevinovata (Vineri, 8 iunie 2007, 16:27)

    valer [anonim]

    asta se cheama solidaritate de breasla, se intalneste si la politisti, la medicii care n-ar condamna in veci pe unul de-al lor pentru malpraxis, dar mai ales la parlamentari; nu-mi pare relevanta

    "dragostea a doi tineri" - mare amor, iubire pura cum n-au avut nici Tristan si Isolda, Romeo si Julieta, Antoniu si Cleopatra, Base si Stolojan (sau Tariceanu si Patriciu, in functie de orientarea politica); as pleda pentru un pic de acuratete in folosirea termenilor; daca s-ar eticheta ca mare dragoste de fiecare data cand o tipa mai iese in peisaj ca sa compenseze prestatia necorespunzatoare a lui barba'su, atunci Romania ar da pe pe dinafara de iubire, am avea sa exportam si la bulgari

    lucruri de genul asta s-au intamplat si o sa se intample, ghinionul proafei a fost de natura statistica, dintre atatia masculi relativ in ordine la mansarda ea a nimerit un tip dus rau cu pluta; elevul "standard" i-ar fi zis "mersi, iubi, m-am simtit bine, ne mai chat-uim noi"
  • 0 (0 voturi)    
    pentru John (Vineri, 8 iunie 2007, 16:48)

    Sorin [anonim]

    Multumiri din inima pentru citate (@43,@46),
    si pentru comentariul (@48) plin de bun simt.
    Sorin
  • 0 (0 voturi)    
    altceva mi se pare grav in toata povestea asta (Vineri, 8 iunie 2007, 16:49)

    valer [anonim]

    nu atitudinea presei, nici macar penibilul parintilor mortului care incercau sa faca si ei un ban pozand cu zel la OTV

    naspa de tot e atitudinea procuraturii; ori debandada, ori lipsa completa de deontologie, ori amandoua; nu stiu cum s-ar numi altfel cand declaratiile ce ar trebui sa stea bine-mersi la dosar ajung sa fie cumparate de o televiziune de scandal si date pe sticla

    nu vorbesc de cazul de fata, nu mi se pare ca vreuna din partile implicate ar merita cine stie ce menajamente; dar declaratiile de la procuratura pot fi date de martori complet nevinovati, sau chiar de victimele unei infractiuni; si cu o suma oarecare vine OTV-ul si arata tot pe post

    salariatul procuraturii care si-a rotunjit veniturile ar merita concedierea mult mai mult decat profesoara fierbinte
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru articol (Vineri, 8 iunie 2007, 17:28)

    me [anonim]

    Astfel de articole ne fac sa citim in continuare presa...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 8 iunie 2007, 17:33)

    Rara avis [anonim]

    Trebuie sa va felicit pentru ideea pe care ati avut-o de a scrie acest articol!
    Toata lumea o judeca si mi se pare groaznic!
    Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui!
    Toti cei care "presupun" in legatura cu acest caz, ar trebui sa se uite in oglinda si apoi sa citeasca Decalogul!
    Sper sa poata trece peste drama ce s-a abatut asupra ei.Sincer, sper sa poata trece peste asta cat mai curand!
    Viata merge inainte si curand, vor fi alte subiecte de acest gen pe care toata lumea o sa le comenteze pe la colturi........
    Asta e tara in care traim...................din pacate!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Curaj Corina! (Vineri, 8 iunie 2007, 17:51)

    Kitty [anonim]

    Excelent articol!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pt atitudine! (Vineri, 8 iunie 2007, 18:34)

    finel [anonim]

    In sfarsit cineva pune punctul pe i.In ziua de azi numai in gura presei sa nu ajungi,indiferent ca ai gresit cu ceva,mai mult sau mai putin.Apreciez foarte mult pe sotul Corinei care,desi pare ca agresit ca si sotie,o intelege o iarta si este alaturi de ea in cele mai cumplite momente din viata ei! Le doresc sa treaca cu bine peste cele intamplate iar problemele care au fost intre ei sa se transforme intr-o a doua dragoste! Iar ministrul...sa isi regandeasca pozitia...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 8 iunie 2007, 19:06)

    ciprig [anonim]

    Excelent articol! Si un trist adevar...
  • 0 (0 voturi)    
    articolul este o rara avis intro hazna cu laturi! (Vineri, 8 iunie 2007, 20:36)

    radu mircea [anonim]

    In sfarsit cineva care scrie ceva normal. Setea de senzational - inceputa cu basescu beat la volan si continuata zilnic cu violatori, sinucideri, nenonorociri ale unor persoane cat de cat publice - a ajuns la paroxism cu povestea unor indragostiti.
    Toata maculatura asta imi aduce aminte de sulul de hartie igienica oferit de domnul Victor Rebengiuc, atunci, in 1990...
    Dragi ziaristi, stimati confrati, iubiti vampiri energetici, lasati oamenii sa traiasca pana nu se duc de pe lumea asta! Si vedeti-va de sulul vostru de hartie igienica, sa nu fiti si voi murdari pe la colturile gurii!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Liv 17 (Vineri, 8 iunie 2007, 21:26)

    Danciu [anonim]

    Iti multumim creatura superioara ca ne luminezi!
    Majoritatea pamantenilor cand fac o actiune nu o fac in numele religiei lor. Deci daca un sofer merge cu viteza si omoara calatorii ,aceasta actiune nu o faca ca este catolic, adventist sau ortodox o face ca ii place viteza , iar infrctorii romani (hoti ,prostituate)nu fac actiunile lor ca fapte religioase ,ci pur si simplu religia are un plan secundar sau nu exista .Deci nu trebuie sa arunci vina pe gruparea lui religioasa, dar in cazul tau probabil nu poti sa dormi de atata ura religioasa, dupa cate am citit eu profesoara Corina nu mai facea parte din secta adventistilor de 5 ani, de cand trebuie sa se faca responsabila moral biserica ortodoxa de un fost preot? orice grupare religioasa controleaza limitat membrii, nu inseamna ca la ei nu se nasc schizofrenici si tot felul de elemente.
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit !!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:02)

    Radu [anonim]

    Urmaresc de la inceput acest scandal de la distanta, adica din Canada. Deci "vad" totul doar prin ochii presei.
    Nu pot spune ca am fost surprins de reactiile care au aparut. Am invatat sa nu mai astept minuni de la presa romana, care - nu-i asa? - trebuie sa se vanda intr-un spatiu public pe care bine-l cunoastem cu totii. Sac si petic, neamt si lulea, etc..., etc...
    Insa marturisesc ca asteptam mai de multisor o reactie ca a dvs. Asa cum, de exemplu, am asteptat reactii gen "costi Rogozanu" pe blogul Cotidianului, dupa asa-zisa solidarizare a CRP in afacerea "tiganca imputita".
    De altfel, zilele astea, aici in Canada, a inceput sa ruleze un film superb (englez) cu (daca nu ma-nsel) Kate Winslett despre exact acelasi subiect (dar intr-un context un pic diferit, in sensul ca profesoara avea o confidenta "oarecum" lesbiana). Superb filmul, extraordinar subiectul!
    ...si, prin contrast, cat de marunta si pernicioasa reactia politicienilor romani de pana acum...!
    Stiti, va fac o marturisire la final : prin ianuarie 1990, cand participam la toate mitingurile anti-FSN, imi inchipuiam ca PNL ("cand o ajunge la putere"..... - o, si pe atunci credeam ca n-o sa traiesc sa vad PNL la putere!...) - deci la putere fiind, va incerca sa disemineze in populatie idei cat mai noi, moderne, care sa contribuie efectiv la modernizarea tarii !
    Iata ca anii au trecut, eu am ajuns cetateanul altei tari, iar PNL a ajuns la putere cu mult inainte sa mor eu. Ar fi trebuit sa fie OK.
    Felul in care se comporta oamenii PNL-ului din fotolii inalte, insa, ma face sa ma felicit inca o data pentru judecata istorica corecta pe care am avut-o asupra Romaniei debutului de mileniu III.
  • 0 (0 voturi)    
    esti penibil (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:12)

    ana [anonim]

    esti penibil,domnule,aparand o femeie fara scrupule,o hoata si o asa-zisa profesoara,fara urma de demnitate,hai sa ne inhaitam toti dascalii cu elevii,acuma,nu? ce conteaza daca i-a fost sau nu profesoara? daca ii trebuia amant ,dc nu si a luat pe cineva de varsta ei care nu era,cu siguranta asa de influentabil....ufff ce mai ziaristi....halal ,si lasati otv ul in pace,ca asa blamati cum sunt ,datorita lor se mai deschid dosarele si ,macar de ochii lumii ,se mai face dreptate si in tara asta a lui papura voda!!! Draga domnule "ziarist,"cand iti mai vine sa scrii aparand o astfel de femeie,adu-ti aminte ca vei avea copii/daca nu ai deja /si gandeste-te daca ti-ar conveni sa fii in locul acelor parinti ai baiatului,si mai mult,adu-ti aminte ca si daca de justitia umana se scapa,de cea DIVINA niciodata!!!! rusine pt articolu' matale!
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:20)

    Un roman necajit [anonim]

    Ma solidarizez si eu din alte ratiuni !

    Nu sunt partinitor pentru faptele Corinei,dar nu e dreptul meu sa o judec.

    Isus a spus "cine nu are nici o vina sa dea cu piatra"

    Oameni buni, e mai bine sa iubesti,cu inima si cu trupul,decat sa urasti,dar fara sa provoci suferinta cuiva,daca evenimentele s-au petrecut fara premeditare si au urmat un curs,care la un moment dat au scapat de sub control,iar Corina nu a anticipat evenimentele ce au urmat,cred ca fataltatea si-a spus cuvantul.

    Nu,acum nu mi-as dori sa fiu in locul Corinei,nici macar pentru o clipa,dar doresc sa o sustin,inainte cand totul era bine si frumos,placere,extaz si frica poate mi-as fi dorit.
    Cui nui place ce e tanar si frumos?

    Sa fiu sotul Corinei,as fi alaturi de ea,cu nimik nu s-ar schimba situatia dintre noi si mi-ar da de gandit,oare eu nu am o vina?
    Ce a cautat Corina in acel tanar care si-a curmat viata si de ce nu i-am oferi eu?

    Sa fi fost in locul tanarului nu recurgeam la gestul lui,o lasam sa aleaga intre mine si sotul ei si asteptam,daca-si alegea sotul ma resemnam si cautam in alta fata cea ce am gasit in Corina.

    Nu ma pot pronunta sa fiu in locul parintilor care sunt cu inima indurerata si nu doresc la nimeni sa moara copilul inaintea parintilor.

    Sa fiu in locul presei,as incepe sa scriu si articole frumoase,mesajele subliminale strecurate in ziare,reviste si in emisiunile de maxima audienta,creiaza infractorii de maine,se intreaba cineva daca Corina este o vicitma?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine nu are vina sa de acu piatra! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:21)

    Un roman necajit [anonim]

    De mult imi doresc ca presa din romania sa se trezeasca,sa scrie zilnic cum se sadeste un pom,cum se face o casa,cum se intemeiaza o familie,cum se educa copiii liber si fara constrangeri,iar unii ziaristi care scriu cu "defect profesional"
    sa inteleaga ca vina este in alta parte si nu a lui Corina,e a noastra a tuturor,dar in primul rand al lor,ca au lasat ca prin ei invadatorii sa ne slabeasca moralul.

    Sun Tzu,strateg in arta razboiului a scris "Daca inamicul ocupa o pozitie de forta, hartuieste-l, daca e bine hranit, infometeaza-l, daca se odihneste, impinge-l la actiune"
    A murit un tanar,lasand in urma lui parinti indurerati,o profesoara distrusa sufleteste,un sot ranit si la toate astea ne lipsea mediatizarea in fiecare colt de tarisoara,la fel si gemenele de la Cluj.

    Avem de toate,bunastarea da pe afara si suntem fericiti ca mas-media ne delecteaza numai stiri shok,daca continua asa,o boicotam,nu mai cumparam ziare,nu ne mai uitam la TV.iesim in strada,reversibilitatea trebuie sa se produca.
    Daca stam la barfa-n colt si fierbem margica despre cazul lui Corina o sa fim mai saraci decat acum material & spiritual si o sa facem jocul altora.

    "Parerea unui roman necajit de ce se intampla cu semenii lui"
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru, Alex si nu numai! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:31)

    Nadia [anonim]

    Si tu citesti printre randuri!Relatia lor a inceput anul trecut in vara,cand el avea 18 ani,anul acesta ar fi facut 19 ani!Nu o gasesc vinovata pe Corina,si nici pe Bogdan!Carma e Carma!Nu sunt de acord cu OTV-ul!Nu am vazut la nici o alta televiziune pe cineva sa stea cu ochii pe rating ,si sa te anunte din ora in ora,ca vezi d-ne,ce multa lume se uita la ei!Noua romanilor,ne place scandalul,raca,ne uitam in curtea vecinilor,si ne simtim bine!Calcam pe cadavre!Iar despre d-nul Luis Lazarus,nu pot sa spun decat ca este un ingamfat,plin de el,laudaros(desi nu am vazut nici un caz rezolvat de el)si tare l-as intreba de unde are atatia bani de si-a putut permite sa-si faca o vila de un milion de euro,sa-si achizitioneze o masina de 2oo mii de euro!Am sa postez cate ceva despre el...''Consiliul Facultatii de Filosofie a decis sanctionarea presedintelui Asociatiei Studentilor din Universitatea Bucuresti, Luis Lazarus, student in anul IV la aceasta facultate, pentru "abateri disciplinare repetate prin incalcarea articolelor 7, 8 si 9 din Regulamentul privind activitatea si conduita membrilor comunitatii academice". El a fost pus "sub supravegherea Consiliului facultatii, cu precizarea ca, daca vreun membru al Consiliului va sesiza continuarea abaterilor disciplinare, se va propune sanctionarea d-lui Luis Lazarus cu exmatricularea, fara drept de inscriere". Oricum marele ziarist Luis Lazarus este un "geniu" care se pricepe la toate, de la criminalistica, criminologie, terorism, masini ...pina la cine a pus ...Dar sa revenim la articol!Sunt de acord cu cel care l-a scris,si ma bucur ca totusi mai exista si oameni cu coloana vertebrala!Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    mizeria din presa (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:55)

    stela [anonim]

    Pacat ca unii sint platiti sa arate si sa scrie numai despre lucruri mizere, urite, care care ne dezgusta, ne fac sa ne simtim ultimii oameni din lumea asta. Am din ce in ce mai mult senzatia ca presa se vrea prima putere in stat si ca ar trebui cu totii sa facem si sa zicem doar cum doresc ei. Se spun multe prostii pe seama unor evenimente numai ca sa umple timpi de emisie si pagini de ziar. De unde vine toata rautatea asta?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo tie,Catalin ! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 7:58)

    Mihai Dragan [anonim]

    Sustin cu toata inima articolul tau.M-am saturat de marlani si de mitocani .Haideti sa ne vedem fiecare de treburile noastre si sa-i lasam sa arunce cu piatra pe cei care nu au gresit niciodata...dar iar ajungem la marlani si mitocani.
    Orice tanar barbat viseaza la o relatie cu o femeie mai coapta.Bogdan a avut norocul s-o aiba!Iar mai departe a fost decizia lui ,intr-un moment de depresie specifica varstei.De ce sa nu-i lasam in pace?Daca o sa se sinucida si Corina in urma acestor atacuri furibunde si meschine o sa avem tupeul sa ne laudam cu un "Romeo si Julieta" in varianta moderna,mioritica?Cred ca da....
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 8:01)

    Un roman necajit [anonim]

    Am citit tot ce sa scris despre Corina si sa spus mai sus ca a fos Adventista acum 5 ani,oare chiar asa sa fie?
    Daca a fost ,sa fie sanatoasa sau daca va reveni la aceasta orientare religioasa,fiecare este liber sa creada in ce vrea si sa-si decline apartenenta la un cult,dar cum verificam informatia?
    Daca cineva vrea sa faca asociere intre Corina care a infierat-o presa negativ si cultul religios Adventist,iar Corina poate nici nu a auzit de acest cult?
    Suna mai repede a tehnica de manipulare a maselor si a intereselor perfide,daca a fost membra a acestui cult,cu ce e de vina cultul sau Corina?
    Ziua de odihna a Adventistilor este Sambata,a Evreilor la fel,asta inseamna ca Adventistii sunt Mozaisti sau Evreii Adventisti?
    Stirea ne-a afectat pe toti,lovind in invatamant,in tineret ,in noi toti si vrea cu forta sa intre in constinta maselor.
    Corina este o victima si dupa ea........
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru mesajul #12 (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 8:26)

    Leo K [anonim]

    Mai 'nea Caisa....alex....trebuie sa fii inteligent tare ca sa afirmi ca nulitatea aia de Howard Stern e un "fenomen"...
    Eu zic ca si tu faci tot doi bani ca si el.....
    O fi ea vinovata Profa, dar asta nu inseamna ca trebuie distrusa inca o viata omeneasca.....
    Daca pe copil atat l-a dus mintea ce putea ea sa faca?
    Cat despre Media...sa nu mai vorbim...o haita de jigodii flamande pe care nimic nu i-ar opri sa arunce cu noroi in cineva ca sa poata face si ei o letcaie...
  • 0 (0 voturi)    
    Deontologia si hartuirea (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 8:54)

    Gheorghe [anonim]

    Sunt de acord ca acest caz a depasit bunul simt, si ca mass-media a prin exagerare a trecut la hartuire, calcand in picioare viata Corinei, dar sa nu cadem in extrema opusa, si sa o facem victima inocenta.
    Ca profesoara si femeie casatorita este victima propriei slabiciuni, si abia dupa asta a devenit victima mass-media.
    Un cadru didactic are un statut care obliga la o atitudine morala, iar o persoana casatorita obligatia sa respecte casatoria, sau sa renunte la ea daca considera ca a comis o eroare.
    Au fost incalcate ambele obligatii si viata se razbuna cu intensitate mai mare sau mai mica.
    Profesorul este si pedagog nu numai in individ care furnizeaza informatii de specialitate.
    Daca societatea vrea sa-i ia scolii acesta obligatie mai discutam, pana atunci profesoarele si profesorii care intra in idile cu elevii lor sau din alte scoli, isi incalca deontologia profesionala, asa cum a facut si OTV-ul, incalcand profesionalismul si trecand de la informare la speculatii si la hartuire.
    Problema este ca nu avem o lege care sa stableasca limimtele mass-media, unde se termina informarea, si viata privata si de unde incepe hartuirea si incalcarea intimitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    profesoara de romana (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 8:59)

    Dragomir Duiliu-Iancu [anonim]

    Sunt alaturi de autorul art si binenteles alutri de dna prof de limba romana. Va mai curge multa apa pe Dambovita pana cand ziaristii nostri vor invata sa fie OAMENI. Comparati va rog buletinele de stiri de pe toate canalele de TV ale Romaniei cu buletinele de stiri ale CNN, BBC, ori EURONEWS. Nu incape comparatie !
    Cu respect, DDI
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 9:11)

    Ioana Andriesei [anonim]

    Multumesc pentru ca ati spus o parte din ce gandesc, si nu am cui sa spun. Si eu vreau sa spun , poate chiar Corinei, dar nu stiu cum, cateva cuvinte.

    Nu a vazut chiar nimeni, oare, ca de fapt Corina NU II ERA PROFESOARA LUI BOGDAN??? CHIAR ASA???? Ei au fost doi oameni MAJORI care s-au iubit, si sunt convnsa ca s-au iubit, NEBUNESTE. A fost o iubire, zic eu, in forma ei cea mai " pura", dincoo de gandire, dincolo de minte, ei s-au iubit multi si cu sufletul. Nu cu mintea, cum se iubesc oamenii in ziua de azi, care intai se gandesc daca "se merita", d.p.d.v. economico-financiar, sa se iubeasca.. Ce a fost in sufletul lor... numai cineva care a trait si simtit asa ceva poate sa inteleaga.

    si da, Corina si-a inshelat barbatul.. dar ce a avut de castigat??? Nu le vedeti pe toate cele care isi insala si parasesc barbatii numai si numai pentru bani??? si sunt atatea..... Sunt convinsa ca Bogdan i-a oferit Corinei ceea ce ea nu a trait niciodata, si nu avea in nici un caz de la sotul ei - un prieten extrem de bun, cum rar mai intalnesti in ziua de azi, dar totusi NU o mare iubire. Amandoi - Corina si Bogdan - au avut ocazia sa traiasca ceva deosebit... Cine nu stie, nu intelege... Si putini stiu...

    In alta ordine de idei... uitati-va pe strada la tinerii din ziua de azi, la baieti ma refer, de la 16 ani arata ca niste barbati, au atitudini, comportamente, preocupari, de macho men toti... Sa imi fie scuzata exprimarea... sunt foarte "jmekeriti" ... Cat desore Bogdan... era un baiat cu ambitii ( vezi si profesoara de informatica). Si nici macar nu il desparteau atat de multi ani de Corina, d.p.d.v. al varstei!!! Erau doi tineri! El mai matur poate decat intelegem noi, cei trecuti de o anumita varsta, decat ar trebui sa fie dupa mintea noastra - cei care nu avem contact cu generatia tinara - la 18 ani, iar ea, mai tinara decat ii reiese varsta din buletin...
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc! - continuare (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 9:14)

    Ioana Andriesei [anonim]

    De ce si cum a murit Bogdan... asta nu stiu decat cei care au fost acolo.. restu;.. batem campii cu parerile noastre...

    Cred ca ar trebui sa ne abtinem si sa ne vedem barnele din ochii nostrii...

    Felicitari dnei psiholog Maria Pompei, care a fost invitata la Acasa TV zilele trecute, care a incercat sa lumineze putini mintile, dar nu a fost lasata de moderatori....
  • 0 (0 voturi)    
    De ce o aparati voi? (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 9:33)

    Ciprian [anonim]

    In primul rand vreau sa spun ca nu cred treaba asta cu sinuciderea lui Bogdan, sunt prea multe intrebari la care aceasta profesoara nu a raspuns, de ce?? uita ce s a intamplat acolo? nu cred ca e chiar asa proasta sa nu stie ce s a intamplat in acea garsoniera, azi spune ceva maine si a mai amintit altceva, cum a fost cineva aseara ,spunea ca nu a declarat ca e fugarita de presa, toata lumea e tintita spre ea , daca se spune asta de ce politia cand a ajuns la locul respectiv imediat s a dat acest verdict de sinucidere, profesoara e mai credibila decat un elev de liceu, asta inseamna ca orice profesor poate sa aiba relatii intime cu elevi/eleve lor si cand se intampla sa "cada" de la geamul lor, cazul e clasat sinucidere, eu cred ca e vinovata pentru moartea acestui baiat, sunt prea multe detalii pe care anchetatorii nu le au luat in seama iar ea si daca ar mai da declaratii nu ar raspunde la ele. Toate aceste detalii care au fost relatate in emisiunea lui Dan Diaconescu Direct de la OTV sunt incredibile, anchetatorii au pus botul la ce le a zis profesoara??ca a venit la meditatii si era abatut , de aceea a sarit?? inseamna ca le place sa inchida cazurile de acest gen sa scape mai usor, nu atatea anchete,martori, pentru ei timp pierdut si e mai simplu asa sa l clasezi sinucidere, daca e sinucidere cum spun ei sa aibe curajul sa faca o conferinta de presa,sa relateze tot ce s a anchetat, daca ei nu si au facut treaba sa recunoasca si sa ancheteze din nou cu toate detaliile si anchetele facute de Lazarus ,sa se uite la emisiune si era suficient, nu mai trebuia sa ancheteze ei , dar se pare ca sunt prea comozi, cam subtire ancheta asta lor, intrebari puse aiurea si la testul poligraf care de fapt nu se considera o proba, ea spunea ca a fost sinucidere ,parca a auzit numai un fosnet ,de unde a stiut sa se uite pe geam? putea sa iasa pe usa sa plece, ce sa vada pe geam nici nu se vedea de copaci nimic, se contrazice in declaratii si minte de te doare mintea Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 9:47)

    Stefan [anonim]

    Sunt complet de acord cu punctul dumneavoastra de vedere. Consider ca viata privata a doua persoane MAJORE, nu trebuie sa faca subiectul stririlor "fierbinti" cu iz de telenovela din media romaneasca. Stirile "senzationale" de acest fel, calcarea in picioare a intimitatii si suferintei unor persoane, care din pacate pentru dansii au ajuns subiect de articol, nu fac decat sa arunce o umbra asupra imaginii, deja terfelite de setea dupa senzational, a presei romanesti.Felicitari inca o data pentru un articol foarte bun.
  • 0 (0 voturi)    
    sfat (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:07)

    nyk [anonim]

    In locul d-nei profesor Corina Vasile as da in judecata atat OTV-ul cat si ziarele care i-au prejudiciat imaginea publica,fiind un subiect ,,fierbinte" sunt convins ca s-ar gasi destui avocati care sa-si faca reclama,reprezentand interesele d-nei Corina Vasile.
  • 0 (0 voturi)    
    lashitatea lui Bogdan! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:27)

    elena [anonim]

    Nimeni si nimic nu-l scuza pe Bogdan de sinucidere!Daca ar trebui sa se caute vinovati, poate ar trebui sa analizam educatia lui de acasa, mediu in care traia sau chiar societatea per ansamblu! actul de lasitate de care a dat dovada nu reprezinta nicidecum iubire ci mai degraba egoism..Era major si nu e nimeni raspunzator de actele lui.Oricum,nu noi trebuie sa judecam faptele !
  • 0 (0 voturi)    
    lashitatea lui Bogdan! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:31)

    elena [anonim]

    Nimeni si nimic nu-l scuza pe Bogdan de sinucidere!Daca ar trebui sa se caute vinovati, poate ar trebui sa analizam educatia lui de acasa, mediu in care traia sau chiar societatea per ansamblu! actul de lasitate de care a dat dovada nu reprezinta nicidecum iubire ci mai degraba egoism..Era major si nu e nimeni raspunzator de actele lui.Oricum,nu noi trebuie sa judecam faptele !
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:36)

    Miron [anonim]

    Daca si EVZ mai este ziar atunci esti terminat total.Ca a fost colega ta ,nene sanatate si virtute.Dar in toata chestia asta a murit un om.Nu s-a facut nici o investigatie, nimic,ba ea chiar a sustras probe,a mintit in declaratii.Nimeni nu spune acest lucru ,de ce oare? Oricum eu nu inteleg cum a ajuns femeia asta profesoara.O relatie simpla intre oameni simpli terminata tragic.Totusi imi este greu sa cred ca o femeie in toate mintile se poate cobora la nivelul unui pusti care habar nu are ce este cu el.Asta este o alta discutie.In acest caz prostia s-a platit cu viata! Aveti grija ce scrieti sa nu platiti si voi mai tarziu!
  • 0 (0 voturi)    
    Credeam ca sunt singur ! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:48)

    gicutza [anonim]

    Creadeam ca sunt singurul care se simte oripilat de mustele astea verzi !
    Felicitari domnule pt articol !
  • 0 (0 voturi)    
    profa are dubla personalitate! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:07)

    ducman [anonim]

    Domnule jurnalist, in primul rand tre sa iti spun ca esti foarte bun in meserie insa ai prezentat ideile in asa masura incat sa pui la indoiala dovezile care sunt impotriva Corinei. Lucrurile pe care le-a comis in absouluta masura,cu buna stiinta si care tot incearca sa devina in favoarea ei s-au intors impotriva ei ,din cauza ca relatia ei s-a ajuns intr-un punct sufocant fara iesire. DAR la pregatirea si varsta pe care o are d-na profesoara, in primul rand nu ii permitea sa aibe astfel de relatii de natura sa ii afecteze imaginea si cariera . sa nu mai vorbim de faptul ca persoanele cele mai afectate de capriciul profei au ramas parintii si prietenii care daca ar avea puterea sigur ar condamna-o la moarte caci, tot ce s-a intamplat, s-a intamplat numai si numai din vina ei! ce ar insemna ca relatiil identice ale mai multor cupluri (tre sa recunoastem ca nu este un caz iziolat si ca sunt mult mai multe relatii de acest gen) sa se termine la fel?unde am ajunge? la new york? profesoara trebuie sa isi asume responsabilitatea faptelor sale!
  • 0 (0 voturi)    
    ce ipocriti sunteti!!!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:17)

    ana [anonim]

    ce ipocriti sunteti!!!!! nu inteleg cum de o puteti apara? unde vom ajunge cu asa o moralitate? Si daca loviti in OTV credeti ca sunteti domni si doamne?vai,vai...
  • 0 (0 voturi)    
    romanii "e" tampiti! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:20)

    mihai [anonim]

    intr-adevar otv e o mare porcarie. dar nu putem sa-l condamnam pe dan diaconescu, asta e. el face ce stie mai bine cum stie el. ca ii supara pe altii , ca ii jigneste ca aduce acuze nefondate, nimic din toate astea nu conteaza. asta e presa si a ei lege a junglei.
    atata timp cat oamenii se vor uita la tampenii vor exista si tampiti care sa le difuzeze. asa ca dan diaconescu pica din schema.
    in legatura cu profa ce sa mai zici, mare ghinion. s-a cuplat cu un labil pishic (ca nu poti sa-i spui normal la un om care se sinucide). asta e se-ntampla si la case mai mare dar a avut ghinionul sa atraga atentia presei. o sa treaca peste si cu un pic de ambitie se umple de bani si ii da in judecata pe toti cei care au calomniat-o, acuzat-o, spionat-o si altele.

    parerea mea!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari...cam tarziu (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:58)

    peter pan [anonim]

    ceea ce s-a scris in articolul asta e in sfarsit un raspuns decent si inteligent la tot circul national gratuit din presa. am mai citit cateva opinii timide in numar de 3 si prin alte ziare sincer mult prea putine fata de multimea de dejectii aparute. mie mi se pare strigator la cer ca au aparut reactii asa tarzii si nu imediat atunci cand "evenimentul" era in plina desfasurare. observ aici multe comentarii de bun simt si trag concluzia ca exista si o parte a populatiei care vrea sa fie respectata care vrea putina ordine in tot haosul asta dar care nu reuseste sub nici o forma sa ajunga la un numitor comun. eu propun ziarului hotnews sa organizeze o petitie care sa reglementeze un pic lucrurile. ceva trebuie facut pt a opri o duzina de ziaristi de trei lei sa influenteze in halul asta societatea. de undeva trebuie sa inceapa. eu as semna cu drag 10 petitii si m-as implica intr-un protest calm rational si intelectual. pt ca sincer nu inteleg de ce o romanie care a produs atatea personalitati de marca in cultura de-a lungul istoriei sa stea acum la cheremul tuturor incultilor si profitorilor de doi lei. oameni buni a murit Adrian Pintea si nu se strange la fel de multa lume sa isi prezinte omagiile unui om care ne-a daruit atat ,cata s-a strans in doua saptamani sa linseze o biata fiinta care a facut o singura greseala, a fost om,.de ce? am pierdut o valoare!noi stim sa ne strangem numai la circ?la ceva bun si constructiv si moral care ne defineste viata si viata generatiilor mai tinere nu putem ?multumesc pt ca mi-ati oferit sansa de a-mi exprima opinia pe forumul dumneavoastra .
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:31)

    Un roman necajit [anonim]

    Cineva spunea mai sus ca pentru doua gaini furate incasezi ceva puscarie,a fost un caz mediatizat cand sa furat o rata,politia vigilenta a prins imediat infractoru,sa nu fie pusa repede pe varza :)
    Imediat sa si trecut la reconstituirea faptei,dar trebuia sa existe si obiectul furtat,rata intre timp,lipa,lipa sa dus la casa ei,iar judecatorul a impartit dreptatea,a condamnat faptasul la urgenta,prejudiciu cei drept,a recunsocut si el sa autorecuperat,dar fapta-i fapta;)
    Nu inseama sa furam ce nu ne apartine,nu inseamna sa aparam un viciu,dar Corina este si ea om,poate mai mare la suflet ca multi dintre noi,a gresit ? Enorm,trebuie lapidata imediat,"hotul striga hotul"dar cei care va fura viitorul copiilor si nepotilor vostri,ce trebuie facuti cu ei?
    Astazi comunitatea europeana ne da bani,se trambita prin toate ziarele cati de multi sunt ei,dar nu suntem noi capabili sa facem proiecte,personal am vrut sa accesez un fond Sapard,mi-am rupt pingelele si am tras concluzia "ajuta-te singur" un bax de 500 de foi format A4 costa 200.000 de mii,de la inceput trebuia sa-mi cumpar doua baxuri sa le mazgalesc singur si cateva zeci de mii de euro ramaneau in buzunar.
    Pe timpul sovrolemului se plimbau vagoane cu grau romanesc si in gari romanul le astepta cu flori si batand din palme "Stalin si poporul rus,fericirea ne-a adus" astazi aceasi marie dar.... Omorati-o pe Corina ca ea e cel mai mare rau din romania!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru articol. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:43)

    Cristi Vaduva [anonim]

    Felicitari pentru articol, ai pus punctul pe i.

    As vrea daca se poate sa public acest articol pe www.sfantu.ro - te rog sa-mi scri pe email daca imi permiti, si in ce conditii.
  • 0 (0 voturi)    
    O opinie inteligenta (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:28)

    Gregor [anonim]

    Total de acord cu articolul. Zile in sir, am sustinut, pe diferite forumuri, exact ceea ce scrieti dumneavoastra si am fost huiduit, facut idiot si porc si mai stiu eu cate alte epitete josnice.
    M-a deranjat cel mai mult faptul ca ministrul invatamantului se foloseste de aceasta situatie numai ptr.politura imaginei sale.
    In Germania asta mare si educata nu exista o lege prin care asemenea cazuri sa fie sanctionate asa cum se cere de ministru.
    Ptr.prima abatare, prof.poate fi transferat la o scoala mai mediocra, intr-un colt al Landului respectiv(relatia prof.-elev aceasi scoala).
    Dar cum Corina nu i-a fost prof.si el era major, toata povestea probabil ar fi fost comentat o zi, undeva la pag.locala.
    Dar noi traim in Romania, avem nevoie de senzatii, de barfa cu
    care ne umplem paginile de ziare, ore in sir de dezbateri la TV.Suntem o natie flamanda de kitch si talk-showuri de doi bani.
  • 0 (0 voturi)    
    legea presei (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:50)

    ionea [anonim]

    Eu sustin de saptesprezece ani necesitatea unei legi a presei. Va propun sa contribuim cu totii la redactarea unei asemenea legi. Pun la dispozitia celor interesati blogul http://legeapresei.weblog.ro Va multumesc pentru colaborare
  • 0 (0 voturi)    
    OTV=televiziunea primitiva ! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:02)

    marius george [anonim]

    ce aveti cu Otv ?. oamenii de acolo se chinuie cu gramatica lor stalcita sa va arate cum arata televiziunea la inceputurile ei . practic intr-o camera(atat e otv de mare ) cativa semidocti in frunte cu lazarus dau din gura aiurea ,crezandu-se mari descoperitori de adevaruri. mai bine s-ar apuca de cantat manele,ca ar avea mai mult succes !
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:30)

    Un roman necajit [anonim]

    Discutam cu cineva de sex feminin ce trebuie facut ca piramida valorilor sa nu mai stea cu fundul in sus.
    Am avansat ideia preluata de la securitate "omoara unul si bagi spaima in 10.000" dar in varianta Indiana,jupit in public,de viu in, piata revolutiei,cate un deputat din parlament si senator in fiecare zi,iar Sambata si Duminica cate un ministru,sa vedem daca mai dau legi strambe sau mai sustin ca o tara civilizata e o tara amendata.
    A sarit repede ca m-ar ajuta si ea,ba chiar ar avea orgasm.
    Romanul de rand daca nu plateste taxa impusa,plateste amenda si orcum o da trebuie sa plateasca ceva.
    In orce societate,individul trebuie sa participe activ,sa contribuie la dezvoltarea societatii,dar nu cu taxe draconice si administrarea ulterioara a banului public de te apuca mila.
    Statul ne jupoiae de vii,no atunci sa-i jupuim si noi pe reprezentantii lui.
    Sincer nu pot taia un pui,dar de jupuit,mai ca as incerca,numai asa sa le fie bine urmasilor nostri.
    La primii jupuiti,va asigur ca ori isi baga mintile in cap,ori Toyota si ramanem fara guvernanti,anarhie sa fie si tot e mai bine.
    Dar de vina e Corina :) ei,acaru paun.
  • 0 (0 voturi)    
    Orbul gainilor! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 22:09)

    Bogdan [anonim]

    Voi nu ati observat ca avem o presa super comunista?Asta pentru ca e proprietatea comunistilor si securistilor!Pentru un asemenea caz, ei dezbat cateva saptamani, pana apare altul, iar stiri super imporatante, care privesc viitorul nostru si viata noastra, sunt date asa scurt si repede, ca sa nu realizam noi cum ne fura painea din mana in timp ce ne uitam la stirile de scandal.Se spune pe la stiri de sume uimitoare de bani pe care ii jongleaza aiurea guvernul, dar repede si cat mai ambiguu, doar k sa nu ne dam seama!Am auzit la stiri mai demult cum au aprobat stergerea datoriilor a nu stiu cator societati, printre care pun pariu ca sunt multe fantoma!Si erau datorii gigantice, dar romanul nu e atent la d-astea, el se uita la Mircea Radu, la Carcotasi etc.,care pana la urma sunt o apa si un pamant.
    Cat ne mai trebuie oare sa scapam de conceptiile comuniste potrivit carora ne lasam viata in mainile altora de parca nu ar fi a noastra?Cu toate ca stim ca sunt niste hoti, niste parveniti, niste demagogi, niste porci etc.!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania ,tara de talibani ipocriti (Duminică, 10 iunie 2007, 3:17)

    Danciu [anonim]

    Spun asta si nu cred ca gresesc. Daca va informati cum numeste biserica ortodoxa relatia sexuala inainte de casatorie ,veti vedea ca este numita curvie,(sinonimul adulterului) si este interzisa categoric.
    Desi 95% dintre tineri nu se casatoresc virgini,(iar cei 5% sunt virgini din motive de timiditate nu religioase )majoritatea au ridicat mana amenintator condamnand adulterul profesoarei, ei se considerau mai sfinti, in plus majoritatea masculilor din tara asta nu ar rata ocazia sa se culce cu o femeie super-buna daca aceasta ii invita la o partida de sex, chiar daca ea ar fi maritata.
  • 0 (0 voturi)    
    ARTICOL INCORECT (Duminică, 10 iunie 2007, 7:24)

    unul [anonim]

    Am citit cateva relatari din ziare cu acest eveniment si, fara sa-l cunosc f bine, mi s-a parut putin fortat. N-am vazut nici o emisie tv. N-o simpatizez pe "mireasa". Este probabil autoarea morala a tragediei lui Bogdan din cel putin trei motive. 1. Era mult mai matura decat el si ar fi putut sa-si de-a seama pana unde si daca se poate merge. 2. Era o fata cu studii, profa de liceu , desteapta nu orice liceanca, deci avea ceva in creiul ala ca sa-si de-a seama de situatia lor. ( a nu se confunda destept cu matur). 3.Experienta ei ca prof denota si o experienta ca psiholog, un alt factor ce ar fi tb sa tina relatia lor in echilibru.
    Este posibil ca ea chiar sa-l fi tarat pe baiat intr-un joc al carei deznodamant il cunostea, adica acela ca ea o facea doar ca pe o joaca. Nimic serios. Stim f bine cum se mai dau unele prin mai multe barci.
    Cum probabil nici unul dintre noi n-a stat la c.... ei sa vada ce om e si ce face de obicei, nu putem sa ne pronuntam exact insa nici basma curata nu este. Era maritata. Era profesoara. Pai sa zicem ca nu ii tb date sanctiuni profesionale dar ce sa-i spunem ca morala dupa moartea lui Bogdan? .... Du-te la catedra si alege-ti altul.
  • 0 (0 voturi)    
    profa corina (Duminică, 10 iunie 2007, 9:36)

    silvia [anonim]

    O admir pe Corina pentru curajul sau de se indragosti si a iubi cu adevarat. Si acum pentru curajul cu care infrunta societatea si falsele ei valori. A cunoscut vreunul din cei care o blameaza dragostea si puterea ei ? Stie vreunul dintre ei ca sufletul nu are limite ?
  • 0 (0 voturi)    
    Urare (Duminică, 10 iunie 2007, 10:21)

    cineva [anonim]

    va doresc tuturor acestora care o sustineti pe doamna corina sa aveti un copil, bun sau rau, sa-l cresteti pana la 18 ani, si exact in momentul in care psihicul lui abia incepe sa se formeze si abia incepe sa devina barbat, sa dea peste una de 27 de ani, care sa nu dea 2 bani pe el si pe gandurile lui si pe devenirea lui, care sa se joace putin cu mintea lui promitandu-i iubiri vesnice si familie si copii, desi nici prin cap nu-i trece sa aiba asa ceva - ea avand deja pregatita plecarea peste ocean, si dupa ce o sa-i faca capul franjuri, si dupa ce copilul dvs o sa se arunce de la etajul 9 si o sa se faca zob de pamant... va doresc atunci sa o admirati pe acea cucoana cat de impasibila si de impenetrabila si de gatita si de aranjata este si cum nu varsa ea nicio lacrima si nu are nicio parere de rau pe marginea gropii unde copilul dvs este bagat, si atunci o sa va rog sa o iubiti la fel de mult.
  • 0 (0 voturi)    
    in atentia femeilor ne... satisfacute care scriu aici (Duminică, 10 iunie 2007, 10:44)

    clujean [anonim]

    nestimabile doamne, daca acea Corina e frumoasa si a avut parte de iubirea si sexul unuia tanar si viril, iar voi sunteti urate ca porcu' si nu va iubeste decat Mr. Dildo, ce-ar fi sa va resemnati cu viata voastra de cacao si sa nu improscati venin peste tot, din ura fata de orice femeie draguta si iubita de barbati? ma adresez aici babaciunilor liv, ana si altora ca ele! apropo, coana ortodoxa, am cunoscut un popa ortodox care facea swinging cu preoteasa! daca nu stii ce e asta intreaba pe cineva mai in tema! ceea ce inseamna ca toata ortodoxia e de vina, nu? sa rezumam: esti urata, nu ai parte de sex si iubire pe saturate? stai dreac deoparte si lasa-le pe altele sa aiba, nu omori si capra vecinei, romanca ortodoxa ipocrita si veninoasa!
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Duminică, 10 iunie 2007, 10:54)

    Un roman necajit [anonim]

    Nu-mi atribui calitati de nici un fel,nu sustin ca stiu eu ce trebuie facut si cum in romania ca sa fie o bruma de bunastare,sunt un om simplu,sunt cel mai slab roman,dar care vede ca nu e bine si mi-am pus intrebarea fireasca de ce nu e bine?
    Sloganul "perioada de tranzitie" cat o sa mai tina (si cand nu mai tine se inventeaza altele) si daca tine loc de trebuintele romanului?
    Prin piramida trebuintelor ca orce om,nevoile primare ale romanul sunt de hrana si adapost,mai complexe pot fi explicate de sociologi si psihologi.
    Foarte multi romani si etnici din romania nu stiu ca se poate trai mai bine,e greu,e rau,e perioada de tranzitie,scuze si justificari care nu tin loc de trebuinte,avem un mediu de viata creat artificial care nu este modul nostru de viata natural.
    Am facut o asociere intre tata,mama,presedintele si prim-ministru,daca parintii nu stiu cum sa administreze casa copii vor fi flamanzi si dezbracati,pe la scoala mai rar,iar ei la randul lor cand vor ajunge parinti nu vor sti cum sa-si administreze casa.
    Discutam pe forumuri,pe la toate colturile,la o cafea,la o bere dar ramanem cu discutii,iar unii dintre noi isi vad de treaba lor si actioneaza,fac jocul invadatorilor si noi o ducem cum o ducem,oare cand o sa trecem la actiune?
    Pana atunci avem ce face,Corina e de vina :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cata mizerie in presa din Romania! (Duminică, 10 iunie 2007, 10:57)

    Anca [anonim]

    In primul rand, felicitari pentru articol!
    Si ma bucur ca mai exista in Romania oameni cu bun simt si cu capul pe umeri.
    Presa de la noi este total neprofesionista, este incredibil cum pentru un pic de audienta calca in picioare sentimentele unor oameni si fac din tragedia lor subiect de dezbatere in lipsa altor stiri. Este josnic ce se intampla! Rusine jurnalistilor care fac asemenea mizerii!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim la fel!(Pt cine a scris urarea) (Duminică, 10 iunie 2007, 11:44)

    Bogdan [anonim]

    Hai sa fim seriosi!De parca orice adolescent s-ar arunca de la geam!Voi nu realizati ca baiatul acela avea probleme!Mai spui ca il si educi!Pai daca il cresti prost se intampla asa, ca unul sanatos si bine crescut iti spun eu ca are un psihic mai stabil!Eu nu tin cu profesoara, dar avand in vedere ca s-a aruncat el pe geam asta nu inseamna ca e ea de vina!Adica tu te-ai dedica oricui, renuntand la planurile si la persoana ta, pentru a nu rani p cineva?
    Nu poti sti ce e in sufletul ei!Nu poti sti ce a fost intre ei doi!Asa ca nu face presupuneri legate de ce simte sau nu ea!
    Si daca tot faci urari ai putea avea curajul sa ti le si asumi, nu sub anonimat!Macar scrie-ti prenumele!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cineva #100 (Duminică, 10 iunie 2007, 11:59)

    Altcineva [anonim]

    Pentru sinuciderea lui Bogdan sint mai multi vinovati:

    - parintii lui pentru ca au incurajat pur si simplu idila dintre fiul lor si profesoara (probabil ca se simteau onorati, ca o profesoara iubeste odrasla lor, probabil ca stiau ca nu ii pot frine lui Bogdan si aveau incredere in stabilitatea lui psihica, Bogdan nefiind la prima iubire de profe)

    - Corina, pentru ca nu pus stop flirtului initial, cind era inca momentul sa opreasca orice relatie intre ei doi, pentru ca nu a apelat la psiholog/psihiatru si la parintii lui bogdan, cind a simtit ca acesta deraieaza, pentru ca nu l-a intuit pe bogdan,

    - anumite gene inscrise in Bogdan, care l-au predispus mai mult ca pe altii (si ei dezamagiti, tradati, batjocoriti in iubire) spre suicid, la care se adauga cultura si educatia primite,

    - mass media pentru ca a facut ca tinerii sa creada ca orice zboara se poate si minca, ca libertatea inseamna sa faci tot ce vrei, fara sa tii seama de cel de linga tine, pentru ca mass-media a promovat non-valori de aproape doua decenii (vezi mediatizarea excesiva a asa ziselor non-vipuri de la familia columbeanu pina la artisti de doi bani, care isi expun viata in toata splendoarea lor murdara.)

    - soarta
  • 0 (0 voturi)    
    Nr.100 (Duminică, 10 iunie 2007, 12:04)

    Gregor [anonim]

    Eu personal am si sunt de 27 si 19 ani.Vorbesc din experientele mele de parinte.
    Noi ca parinti am investit mult timp si ne-am implicat in educatia baietilor nostri(fie ea si sexuala) si din aceasta cauza pot sa spun ca psihicul lor este (in perioada pubertatii a fost)stabila.
    Dar ce au facut parintii acestui tanar?De ce nu s-au ocupat de el?
    Ba din contra, au acceptat-o pe Corina si au sustinut aceasta relatie.Sau din punctul tau de vedere parinti sunt exclusi din implicitati? Care-i scopul acestei "Urarare"?
    O cunosti pe Corina asa de bine,de scrii ultima fraza?
    Nu crezi ca ea sufera?De ce s-o blestemam noi?
    Noi romanii avem talentul de-a cauta vinovatii mereu in alta parte,fara sa reflectam un pic asupra greseliolor noastre.
    Ocupa-te de educatia copiilor tai si te asigur ca nu vei trece prin asemenea faze triste!
  • 0 (0 voturi)    
    CINE NU ARE NICI O VINA SA DEA CU PIATRA!!!! (Duminică, 10 iunie 2007, 12:09)

    Un roman necajit [anonim]

    Pentru "cineva" de la nr.100

    Vorbiti bine,asa este,cam asa stau lucrurile si cu manipularea,ne vor binele dar nici prin cap nu le trece asa ceva,doar sa ne mai lungeasca lantul cand explodeaza mamaliga romaneasca,daca stiti ca avea pregatita plecarea peste ocean,e treaba ei,dar de unde stiti? Din barfa targului?
    A murit un baiat,manipulat psihic de o profesoara,care noi nu avem altceva de facut decat sa o judecam pe ea,fiecare dupa puterea lui de intelegere si miscati de evenimentul puternic mediatizat ca sa ne distraga noua atentia de la ce se intampla in alta parte,de la realitatea in care traim si esenta existentei noastre,dar de fetele racolate,tot prin manipulari psihice,promisiuni mincinoase si fara acoperire,
    obtinand profituri uriase de pe urma vanzarii lor,ca pe un obiect neinsufletit,iar cele care refuza sa se prostituieze,sunt batute pana la sange,legate de copac si sfasiate de vii in fata altor fete ca exemplu de nesupunere,de catre caini de lupta,ce aveti de spus?
    Ce va spun nu este din presa sau din barfa targului,sunt fapte reale,am cunoscut o fata care a murit astfel.
    Nu sunt fetele noastre? Indiferent al cui copil este,ma doare pentru ca e romancuta noastra,sa va urez si eu sa-i admirati pe acestia?
    Sau pe cei care ne-au croit soarta noastra a romanilor de dupa 89?
    Pana la trezire,cand o sa vedeti monstrul adevarat,omorati-o pe Corina,mergeti pe mana manipulatorilor si sigur ajungeti unde trebuie :)
  • 0 (0 voturi)    
    tot nr 100 (Duminică, 10 iunie 2007, 13:04)

    cineva [anonim]

    evident ca si parintii au o vina ca prea l-au lasat de capul lui si nu au intervenit macar sa il sfatuiasca si sa ii tempereze putin pornirile catre o relatie care nu prea avea finalizare pozitiva.

    evident ca si bogdan a avut ceva in gene care l-a impins sa faca ceea ce a facut.

    dar astea nu scuza ce a facut corina. nu are importanta ca e profesoara sau nu. are importanta ca are 27 de ani si o anumita maturitate psihica si nu ar fi trebuit sa se joace cu mintea unui copil de 18 ani. a facut un lucru gratuit. iar acest lucru a condus in final la moartea unui om, oameni buni.

    copilul ala s-a sinucis din disperare. disperare ca se termina o relatie in care el credea cu tot sufletul. disperare ca femeia vietii lui urmeaza sa il paraseasca si sa plece din tara. ori femeia aia a stiut tot timpul ce o sa se intample. a stiut ca nu se va marita niciodata cu el. a stiut ca nu va fi niciodata mama copiilor lui. a stiut ca va pleca. si totusi l-a incurajat sa creada toate astea. deci l-a mintit. nu exista nicio indoiala. iar la intrebarea daca l-a iubit... sa va raspundeti singuri. un om care iubeste si ii moare partenerul, nu mai mananca, nu mai bea, nu mai are niciun gand luni de zile. se vede pe fata lui suferinta. voi ati vazut vreodata cum arata un om caruia i-a murit cineva drag?? voua vi s-a parut ca femeia aia plange sau a plans dupa bogdan???

    eu am 27 de ani si sunt barbat. daca maine mi-as gasi o pustoaica de 17-18 ani si as avea o aventura cu ea si as vedea-o ca se indragosteste la nebunie de mine si ca incepe sa bata campii si sa viseze copii si familie, desi eu as sti ca nu e decat o aventura, oare as incuraja-o in atitudinea ei si as aduce-o pe marginea prapastiei psihice, stiind ca intr-o buna zi as parasi-o? ar insemna sa imi bat joc de ea cu buna stiinta. si nu as face asta cu un om.
  • 0 (0 voturi)    
    tot eu - despre presa (Duminică, 10 iunie 2007, 13:37)

    cineva [anonim]

    aprpopos de presa... clar ca OTV-ul e o televiziune ieftina, clar ca diaconescu are un talent indoielnic de om de televiziune si de presa. eu ma indoiesc chiar si de intelectul lui... clar si ca lazarus e un pseudo anchetator si cam arogant si nici pe el nu il da inteligenta pe dinafara si ca e din cale afara de plictisitor cand exprima un lucru simplu in 5 minute de propozitii intortocheate. clar ca amandoi scormonesc in rahat dupa senzational si audienta.

    totusi, daca nu erau ei, acest caz si multe altele treceau neobservate si multe intrebari ramaneau nepuse. nicio alta televiziune nu ar fi facut investigatii. deci, moral sau nu, cu intentii bune sau nu, emisiunea lor de tip "investigatie" este binevenita, intr-un mediu in care nimeni nu se implica. deci pana una alta sunt singurii care au curaj sa faca asta, desi toata lumea ii ataca.

    si datorita lor cazul a fost redeschis. pt ca este extrem de dubios si anormal felul cum a tratat politia acest caz. niciun caz in care exista suspiciuni de crima sau sinucidere nu se inchide in doar cateva zile, dupa o simpla analiza superficiala, fara sa fie nimeni anchetat, fara sa se faca investigatii. adica gasesti un om zdrobit in strada, intrebi ce s-a intamplat, "s-a aruncat pe geam" zice cucoana in al carei apartament era. "ok" zic politistii si scriu in raport si inchid cazul. dubios.
  • 0 (0 voturi)    
    pt autorul articolului (Duminică, 10 iunie 2007, 15:35)

    pt ultima data eu [anonim]

    prietene catalin sturza... esti penibil.

    un om a murit zdrobit pe caldaram, cu sangele galgaindu-i pe nas si pe urechi, iar cucoana de la al carei geam s-a aruncat si care a mintit in declaratii, si care a mintit pe parintii mortului - la care a fost de zeci de ori in casa si a stat cu ei la masa, si care a mintit pe toata lumea cum ca abia il cunoaste pe bogdan, desi era iubita lui de un an de zile, si care nu a varsat o lacrima la inmormantarea lui, si care nu poarta doliu si care nu a avut o vorba de compasiune pentru cel mort si pentru familia lui, si pe care o doare fix la basca de ce s-a intmplat pt ca oricum pleaca in america...

    pe o astfel de persoana o aperi tu? ba chiar mai scrii si un articol imbecil despre "suferintele" ei??? sufera ca se scrie in presa despre ea?? asta e suferinta?? stai matale sa-ti gasesti sotia, fratele sau copilul storcit pe asfalt de un camion condus de un sofer beat, si atunci o sa scriu si eu un articol despre "suferinta soferului beat".
  • 0 (0 voturi)    
    tot eu - pt ca nu ma pot abtine (Duminică, 10 iunie 2007, 16:02)

    cineva [anonim]

    deci dragilor care o aparati pe corina...

    titlul problemei nu este "o-profesoara-care-a-avut-o-aventura-cu-un-elev-major"

    titlul este:

    "o-profesoara-care-a-avut-o-aventura-cu-un-elev-major-iar-acesta- s-a-aruncat-in-cap-de-la-balconul-ei-si-a-murit"

    deci sunt niste elemente in plus in caz ca ati uitat.

    iar daca a fost pedepsita disciplinar este pentru ca merita din plin. este pentru ca ea in calitate de pedagog trebuie sa aiba o anumita atitudinde fata de elevi, chiar daca sunt actuali sau fosti, chiar daca are o relatie sau nu cu ei. iar aceasta atitudine pedagogica trebuie sa fie una de formare si modelare si construire a psihicului acestora, nu de determinare-aruncare-pe-geam. ori in momentul in care un pedagog are o astfel de influenta asupra unui tanar, incat acesta se sinucide aruncandu-se chiar de la balconul lui, nu stiu cati dintre voi v-ati da copilul pe mana unui astfel de pedagog...

    aceasta femeie, dragilor, nu are un psihic legitim pt a desfasura o activitate pedagogica asupra unor tineri cu creierul necopt si influentabili. aceasta femeie nu trebuie sa mai aiba oameni sub influenta ei. este foarte simplu, nu? daca nu sunteti de acord, va rog sa va inscrieti copii la clasa ei sa le fie diriginte. banuiesc ca nu aveti nicio problema. nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sustinere D-nei Corina (Duminică, 10 iunie 2007, 21:44)

    Cezar [anonim]

    D-na Corina
    Sunt de acord cu articolul de mai sus si va sustin, cel putin la nivel declarativ.
    Singura vina a Dvstra este ca genul acesta de povesti nu fac decat sa inmulteasca hormonii (si asa destul de multi) in corpul uman si de aici tot tavalugul, pentru ca oamenii nu judeca cu bunul simt ci cu organele pe care le detin si chiar cred ca va invidiaza .... (din pacate).
    Personal va inteleg ...
    evident .. in aceasta poveste este si vorba despre un adolescent care nu mai este ... dar cati astfel de .. copii ... chiar si peste 20 de ani ... nu si-au decis singuri sorta ... din nenumarate motive .. puerile ...
    NU VA CONSIDER VINOVATA de aceasta relatie .. capul sus !
    Pentru toti ceilalti ... care va acuza .... "sa ridice piatra cel ce este fara de pacat" (furt, minciuna, inselatorie, talharie ,, etc)
    Tot pentru ceilalti .. aveti grija ce ganditi, PENTRU CA LEGEA DIVINA NU IARTA PE NIMENI, deci NU MAI JUDECATI PENTRU CA NU AVETI ACEST DREPT.
    NUMAI DUMNEZEU ARE ACEST DREPT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Pentru toate acuzele, calomniile proliferate la adresa oricarui "copil al LUI DUMNEZEU" platim, pentru ca facem RAU!!!!!
    Va rog sa va vedeti barna din ochi si sa-i lasati dreptul LUI DUMNEZEU de a judeca atat adulterul cat si moartea adolescentului.
    Va multumesc pentru atentie.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Duminică, 10 iunie 2007, 21:54)

    Razvan [anonim]

    Sunt perfect de acord cu cele scrise de autorul articolului,presa e o adevarata hiena care isi linseaza prada indiferent de argumente!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru articol (Luni, 11 iunie 2007, 4:54)

    Iulia L. [anonim]

    Va felicit pentru acest articol!
    Imi pare rau pentru Corina ca trebuie sa treca prin acest circ al presei care se baga cu picioarele in sufletul ei. Eu nu contest iubirea lor, mi se pare un lucru perfect normal. Pacat ca s-a terminat tragic. Bogdan cred ca nu a gandit in momentul in care a decis sa se arunce, nu stiu ce credea ca rezolva, dar cred ca nu se gandea ca o sa moara.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa aiba grija de Corina!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti cei care ati scris (Luni, 18 iunie 2007, 17:59)

    x [anonim]

    Informatiile despre acest subiect sunt pentru cei interesati de el nu pentru cei carora le place sa critice pe diferite site-uri, sa apere sau sa incrimineze. Rolul publicului e sa asculte si sa comenteze cu familia si prietenii nu aici. Cu asta se ocupa jurnalistii. Vreti sa comentati? Faceti-va jurnalisti! Numai vorbiti in necunostinta de cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    rhalf (Duminică, 15 iulie 2007, 21:35)

    Ela [anonim]

    Corina avand varsta pe care o avea,statutul social si familial si mai ales pregatirea de petagog, era obligata sa cunoasca si sa respecte anumite norme de bun simt social si de efect moral.Toti dintre sustinatorii ei au avut varsta fragila,extra sensibila de 17-18 ani,este cea mai dertutanta perioada,greu ,enorm de greu este sa constientizezi un tanar in aceasta perioada de adevaratele sau importantele valori.Sunt sentimentali,visatori,idealisti si ma repet....Corina sau,ma rog,dragostea ei pentru Rhalf a fost pentru el un drog care odata ce nu si la mai administrat ia provocat delirul care la omorit. VINOVAT?Trebuia orientat,ajutat sa se maturizeze ,nu corupt.Daca va fi vreodata mama va intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Sâmbătă, 11 august 2007, 21:42)

    Mona [anonim]

    Ela, cine Dumnezeu este "Rhalf" ? Daca te referi la tanarul care si-a luat viata aiurea ptr. ca a trait intr-o fantezie departe de realitate atunci macar spune-i pe numele si prenumele primit de la parintii lui ... iti dai cu parerea despre acest subiect dar nici macar nu te obosesti sa-i mentionezi in post numele lui de botez.
    Probabil daca si-ar fi luat viata prof. respectiva, mass-media ar fi procedat la fel cu tanarul elev ...
    E doar stire de senzatie demult iesita din limitele realitatii si menita sa imbogateasca jurnalistii si ceea ce ori cei pe care ei ii reprezinta. TRIST!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    corina (Duminică, 7 octombrie 2007, 13:18)

    sirbu cristina [anonim]

    ba da nu o mai acuzati atata p corina....voi credeti k un om poate sa se prefaca in halu asta??????d ce crdeti k o iubea bogdan atata,ca se intalegeau aiurea sau ce??credeti k ea nu sa gandit la consecintele crime-i dak chiar ar fi facut-o ea?ce naiba.....ganditi-va inainte sa spuneti ceva!!!!!!!!!!!!asa a vrut D-ZEU si trebe sa ne conformam.....sincer si mie imi pare rau k doar e un suflet de om..dar asta e viata:(