Bucurestiul, sub semnul paradei gay si al contra-manifestatiei

Marsul anti-homosexualitate, tulburat de incidente minore

de L. Anghelescu, D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iunie 2007, 0:00

Manifestanti anti-gay
Foto: L. Anghelescu

Sambata este o zi fierbinte pentru Bucuresti, cu doua manifestatii controversate: parada GayFest si contra-manifestatia "Marsul pentru Normalitate". Ziua a inceput cu marsul anti-homosexualitate.

  • Galerie foto: Mitingul anti-homosexualitate

    Mitingul impotriva homosexualitatii a fost marcat de incidente

    Marsul pentru Normalitate s-a desfasurat pe traseul: Dealul Mitropoliei - Piata Universitatii - Piata Revolutiei - Calea Victoriei - Splaiul Independentei - Dealul Mitropoliei. Au participat aproximativ 300 de persoane, potrivit reporterului Hotnews.ro.

    Manifestantii s-au adunat sambata dimineata la poalele Dealului Mitropoliei, pentru a plimba pancartele anti-homosexualitate in “Marsul Normalitatii”. Cei mai multi dintre manifestanti, barbati in tricouri negre, inscriptionate cu "Noua dreapta", au strigat in cor "Romania nu e neam de poponari!".

    Un tip solid, intre primii sositi “la chemarea la lupta”, ridica bratele uriase in aer dand indicatii baietilor in tricouri negre. “El sta acolo, pancartele aici, tu tine steagul, el ia icoana”.

    Doi barbati tineau steagul cu portretul lui Corneliu Zelea Codreanu. Alaturi - pancarte cu mesaje elocvente: “Nu aduceti pedeapsa Sodomei asupra noastra!”, "Homosexuali din toata tara, lasati-ne!", "Nu casatoriilor si adoptiilor homosexuale!"

    In multime se distingeau mai multe grupuri. Alaturi de un cuplu heterosexual imbracat in port national, crrestinii preotului Nicolae Popescu conduceau intregul sir de manifestanti.

    La coada grupului - juniorii, abia trecuti de majorat, se inrolasera deja in armata ce purta chipul lui Codreanu-Zelea, si ascultau cuminti de indicatiile de la cei mai mari. Din cand in cand strigau la unison cu ceilalti: „Romania nu este Sodomia!”.

    Manifestantii nu au intampinat probleme, cu exceptia unui incident in Piata Universitatii, unde cativa oameni au acuzat Noua Dreapta de fascism, fiind imediat saltati de jandarmi.

    Aici, un grup de 14 persoane, imbracate in negru si cu fetele acoperite de baticuri si fulare, i-a acuzat pe demonstranti ca sunt fascisti si intoleranti. Intrebati de ce nu isi descopera fetele, acestia au dat raspunsuri evazive si ironice: "Nu suntem fotogenici!"

    Ei au fost dusi de fortele de ordine la Sectia 1 de Politie, pentru a fi identificati. Acestia risca sa fie sanctiunonati, potrivit Legii 60/1991 privind organizarea si desfasurarea manifestarilor publice. Fundatia Accept - organizatorul paradei homosexualilor si lesbienelor - a anuntat ca nu are nicio legatura cu acest grup.

    Marsul s-a incheiat in jurul orei 13.00, cu o declaratie impotriva homosexualitatii.


















  • 594 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      dealul mitropoliei (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:19)

      treba lor [anonim]

      ce traseu au papitoii
    • +1 (1 vot)    
      gay (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:32)

      adrian [anonim]

      Sunt heterosexual, imi plac femeile si tot ceea ce pot face impreuna un barbat si o femeie. Daca altii au alte placeri e treaba lor. Dar nu pot fi de acord ca niste talibani fascistoizi, inregimentati sub steagul unei asa zise "noi drepte" sa provoace violente doar pentru ca ei pretind a fi altfel. Daca as avea atatia bani cati homosexuali de dreapta exista, as fi bogat. Mesajul meu pentru ei este urmatorul: Azi voi asculta cu boxele date tare doar Queen si Elton John.
    • -1 (1 vot)    
      drepturi egale la nerusinare? (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:35)

      judex [anonim]

      Nu inteleg de ce acesti indivizi, demni de mila si compasiune pentru anormalitatea lor, trebuie neaparat sa-si faca reclama prin astfel de actiuni absolut nerusinate.
    • 0 (0 voturi)    
      actiune si reactiune (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:58)

      Marius Oprea [anonim]

      Chiar daca cele doua manifestari par a se supune cunoscutului principiu al actiunii si reactiunii, eu personal le consider egal de ostentative, exhibitioniste si deplasate. Le-as inlocui pe amandoua cu un mars al bautorilor de bere. Alcoolul nu dauneaza intotdeauna grav sanatatii, mai ales in cazul in speta.
    • -1 (1 vot)    
      parada gay (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 10:59)

      ispas alexandru [anonim]

      nu cred ca este normal ca in Rominia sa se organizeze parade de genul acesta , dar daca presedintelui fundatiei ACCEPT se crede in OLANDA tin sa il anunt ca in OLanda manifestarile de genul acesta sint acceptate dar la noi in Rominia nu sint acceptate nu vreau sa fac discriminari si nu cred ca ar trebui sa se afiseze in lumea aceasta din care facem parte noi acesti oameni cu comportament deviat . Cred ca acesti oameni ar trebui sa fie trimisi intr- un centru de reeducare in care sa se trateze si sa devina oameni normali .Pentru ca traim in libertate si nici din puctul biserici nu este acceptat pacatul impotriva firi.
      • +1 (1 vot)    
        pfff (Duminică, 6 ianuarie 2008, 4:52)

        alx [anonim] i-a raspuns lui ispas alexandru

        dl alex ispas, daca spui ca "traim in libertate" (si esti constient de ceea ce afirmi) inseamna ca ti-a mai ramas doar sa si accepti ideea ca suntem cu totii LIBERI! libertatea nu e doar pt cei exact ca tine ;) pana la urma suntem cu totii diferiti si diversitatea face lumea mai interesanta ;) cat despre punctul de vedere al bisericii..biserica este o institutie care considera imoral ca o femeie sa aiba aproape ORICE drept in comparatie cu barbatul, o institutie care a dus cruciade si a ars femei pe rug acuzandu-le ca sunt vrajitoare..biserica e cam ultima care ar putea vorbi dspre moralitate ;)
    • +1 (1 vot)    
      pentru ispas (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:09)

      adrian [anonim]

      Oare ce este mai grav, sa fi homosexual sau sa nu cunosti gramatica limbii materne. Daca vrei ca opinia ta sa fie luata in consideratie, incearca sa te exprimi corect, pentru ca limba romana pe care o folosesti nu exista, si este de preferat un homosexual cultivat unui marlan agramat.
    • -1 (1 vot)    
      Pe cand? (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:12)

      Vasilescu [anonim]

      Pe cand o parada a celor care sunt normali din acelasi punct de vedere? Ca vad ca au unii asa o placere de a arata ca is altfel sexual decat majoritatea ceva de speriat...as putea spune chiar ca provoaca majoritatea sa se exprime numai ca sa poata spune ca is discriminati...
    • 0 (0 voturi)    
      sunt curios (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:39)

      oricalchis [anonim]

      Pentru domnul Alexandru ISPAS:

      Sunt curios la ce anume va referiti cand spuneti "nu vreau sa fac discriminari"...

      In alta ordine de idei consider ca nimeni nu are drept exclusiv asupra idei de normalitate pe care o arborati cu atata mandrie, nici crestinii, nici neonazistii, nici Ku Klux Klan-ul, nimeni. Si mai stiu ca discriminarea pe orice temei, fie el legat de culoarea pielii, orientare sexuala, religie, etc. nu provine decat din ura si din ignoranta si este fundamental un lucru imoral.
    • 0 (0 voturi)    
      Romani fara cultura (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 11:58)

      Hirsch [anonim]

      Romanii sunt fara cultura care nu accepta pe homoxeuali !
      Imtoleranta romaneasca este cunoscuta peste tot in lume !
      • -1 (1 vot)    
        Homosexualitatea si cultura romaneasca (Duminică, 27 ianuarie 2008, 12:18)

        Mihai Sebastian [anonim] i-a raspuns lui Hirsch

        Din punctul meu de vedere , Romania reprezinta o tara crestina , si crezand in Dumnezeu si in valorile morale promovate de catre Iisus si nu de catre biserica as considera ca:
        1.Homosexualitatea este un pacat
        2.Homosexualitatea este o boala , o tumoare sa societatii care trebuie cu orice pret extirpata.
        Nu imi pasa de toleranta sau de alte prostii si sunt clar de parere ca ar trebui eutanasiati si ca ar trebui puse in vigoare legi stricte impotriva homosexualitatii.Pentru prea mult timp aceasta ciuma ne-a macinat omenirea.Este timpul sa fie pus punct acestei idiotenii ce se numeste toleranta si sa deschidem capitolul executiilor acestor nemernici , acestor abominatii a societatii si umanitatii.Daca are vreunul ceva de comentat adresa de e-mail este afisata si sunt mai mult decat fericit sa vorbesc cu oricine este de acord sau vrea sa ma contrazica.Asa ca va rog lasati prostiile cu cultura si toleranta fiindca nu reinviem Sodoma
    • -1 (1 vot)    
      @6 (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:03)

      serban [anonim]

      adi tata, nu mai vorbi de gramatica, risti sa devii penibil; nu este punctul tau forte
    • -1 (1 vot)    
      De ce? (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:09)

      Lucian [anonim]

      Hm... Parada GayFest...
      "Prostul daca nu e si fudul,parca nu e prost destul".
      Pur si simplu nu-nteleg de ce trebuie sa se organizeze astfel de parade,atat la noi cat si aiurea.
      Daca sunt altfel,de ce fac publicitate acestui lucru? Poate chiar sunt mandri ca sunt diferiti,poate cauta noi adepti,poate au ceva dureri,dar pe noi de ce nu ne lasa in pace?
      De ce trebuie sa-i vedem,noi,copiii nostri,parintii nostri,copiii lor,parintii lor?
      Macar ai lui guru Bivolaru se duc pe la Herculane, pe la Costinesti si nu te obliga sa te uiti la ei,dar astia...
    • +1 (1 vot)    
      pt ispas (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:25)

      orwell [anonim]

      Sunt curios din ce lume credeti ca faceti parte. Fiecare are dreptul sa se exprime asa cum isi doreste,fiecare are dreptul sa fie "normal" asa cum isi doreste. Toleranta si diversitatea sunt lucruri la fel de normale, de ce am fi toti la fel,de ce sa stabilim etaloane si clisee ca acum 300 de ani...?!
    • +1 (1 vot)    
      dorinta de normalitate (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:26)

      Adriana [anonim]

      domnilor, nu e vorba de prozelitism sau mandrie. e vorba de dorinta de a merge pe strada tinand-o de mana pe femeia pe care o iubesc si care ma iubeste, fara ca tot soiul de indivizi ,pe care altminteri n-as da doi bani, sa se simta indreptatiti sa ma judece si sa ma condamne. de ce sunt ei mai buni decat mine? de ce sa ne arate cu degetul si sa huiduie,vi se pare normal? sau e doar o manifestare de frustrare cat se poate de primitiva?
      iar in ceea ce priveste barbatii gay, daca va imaginati ca fiecare din ei abia asteapta sa va violeze, inseamna ca aveti o parere muuult prea buna despre propria persoana si e cazul sa v-o revizuiti. nici ei nu se uita dupa orice mascul care le trece pe sub nas, dupa cum nici dvs. dupa orice femela. iar daca o faceti, atunci anormalitatea va apartine cu brio.
    • -1 (1 vot)    
      pentru adrian (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:36)

      George [anonim]

      E mai grav sa fii bolnav (gay) si sa nu te tratezi. Citeste Biblia, Daca esti ateu atunci Dumnezeu sa aiba grija de sufletul tau.
    • -1 (1 vot)    
      REGRET CA NU SUNT POLONEZ (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:39)

      kosmin [anonim]

      cand vom din punct de vedere moral asa cum sunt polonezii, o tara foarte apropiata de noi , ca istorie,etc. atunci sa deschidem gura. Pt ei princiipiile ca si credinta, familia, sunt mult mai importante decat orice legi ale UE. Toleranta e cuvaantul care trebuie sa domneasca , dar inainte de toate , toleranta pt anormal este o prostie.
    • 0 (0 voturi)    
      ...despre libertate si normalitate (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:41)

      George [anonim]

      "fiecare are dreptul sa fie "normal" asa cum isi doreste" - da asa este - in intimitatea lui... nu facand din acest lucru ceva public.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Hirsch (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:47)

      Joe [anonim]

      Dear Hirsch,


      Nu, romanii nu sunt fara cultura...suntem doar un neam mai inapoiat care a trait foarte mult timp sub regimuri represive, totalitare. De aceea nu stim inca sa respectam individualitatea altora. Ne sperie lucrurile pe care nu le intelegem - dar asa sunt toate neamurile; nici in vest nu era gloata mai "cu cultura" cand era vorba despre inclinatii sexuale diferite de cele ale majoritatii.

      Ignoranta si intoleranta nu sunt trasaturi exclusiv romanesti - intoleranta chiar ca nu ne caracterizeaza de loc, din potriva. In schimb, ignoranta si intoleranta sunt intretinute de Biserica - institutia in care in romanii au cea mai mare incredere. Biserica este insa ipocrita si nereformata - nu iubeste adevarul, nu isi recunoaste crimele pe care le-a consfintit in perioada comunista, nu ii pasa de saraci de nepastuiti, in schimb bani au destui sa construiasca biserici si locuinte luxoase - farisei, cum ar zice Iisus...in loc sa se complaca in ipocrizie si fariseism, rugandu-se pentru "sufletele pacatosilor", ar trebui sa puna mana sa ii ajute pe copiii care traiesc in canale, cersesc pe strada, n-au ghete sa mearga la scoala.

      Dar ei, in loc sa aduca iubire si lumina, aduc intuneric si intoleranta...ar fi bine sa mai citeasca Scriptura din cand in cand...cat despre extremistii "de dreapta" - nu are rost sa ma vorbim...din astia sunt peste toti, din pacate...
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi o solutie (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 12:52)

      lm [anonim]

      "Marsul pentru Normalitate"nu are nici pe departe puterea de a rezolva problemele pe care le au cei de la Gay Fest.
      Mass media e de vina ca le face cunoscuta parada.
      Lasati-i sa se mandreasca de unii singuri,nu le acordati nici un minut de atentie si asta e...
      Domnul Adriana sa stea linistit.
      Fiind ignoranti,inculti,agramati acel soi soiul de indivizi ,pe care altminteri n-ar da doi bani nu cred ca stiu ce sa le explice copiiilor lor ce e aia normalitate,atunci cand aia mici se uita la dansele plimbandu-se pe strada de manute...
    • 0 (0 voturi)    
      Despre gay si nu numai (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:03)

      ALex [anonim]

      Fiecare om este unic. Asa cum exista heterosexuali care au facut mult rau omenirii (Hitler, Stalin, etc) exista homosexuali care au contribuit semnificativ la progresul acesteia (Michelangelo - posibil, Leonardo si multi altii). Daca vor sa faca parada, sa faca parada, insa moral este - din respect pentru noi ceilalti, simplii heterosexuali - sa se abtina de la astfel de manifestari. Dpdv uman (nu religios), a fi homosexual nu este un pacat (este o optiune), insa sa afle ca nu este nici o virtute.

      S-ar putea insa ca homosexualitatea sa fie o solutie la incalzirea globala. Si asa suntem cam cu 2,5 miliarde mai multi decat planeta poate sa sustina intr-un regim constant. Cat mai multi homosexuali inseamna o mai mare sansa de reusita pentru urmasii heterosexualilor. Pe aceasta cale va multumesc ca ne ajutati ca pe viitor sa nu concuram pe aceleasi resurse pentru supravietuire.
    • +1 (1 vot)    
      cine se considera "normal".. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:09)

      elena [anonim]

      cine se considera "normal", sa arunce primul piatra!nu trebuie sa-i intelegem, trebuie sa-i acceptam sau nu.Ei vor continua sa existe indiferent ce credem noi despre ei.Am prieteni gay si ma consider norocoasa ca i-am cunoscut: bun simt, inteligenta, sensibilitate si profunzime..lucruri care le lipsesc multora ce se considera"barbati normali"!
    • 0 (0 voturi)    
      Homosexualitatea - o boala? (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:18)

      petrica [anonim]

      Este homosexualitatea o "boala"? Da, precum este o boala sa fi stangaci, sa ai parul roscat, sa crezi in Dumnezeu, sa iti placa jazzul...nimic mai mult. Homosexualitatea nu este o boala fizica si nici mintala. Nu ai de ce te trata, fiindca nu ai ce trata...Numai sovieticii ii obligau pe stangaci sa scrie cu dreapta, fiindca "nu e normal sa scrii cu stanga"...nu mai tineti minte ca si la noi era la moda sa ii obligi pe copii sa scrie cu dreapta, chiar daca erau stangaci...? Moda asta a tinut chiar pana in anii '80...!

      De ce nu ii indemnati pe crestini sa se trateze, sa le vina mintea la cap, si sa nu mai creada in povestile alea de adormit copiii? Este vreun motiv rational pentru care ar trebui sa creada in Dumnezeu? Nu. Si totusi cred...si in plus, incearca sa ii convinga pe altii sa o faca...Daca crestinii nu sunt bolnavi, atunci de ce sunt bolnavi homosexualii?
    • 0 (0 voturi)    
      OPRITI DISCRIMINAREA (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:25)

      doru pop [anonim]

      Ca si cetatean al Europie, nu pot fi de acord ca in conditiile in care avem mii de bolnavo de tbc, hiv si alte boli, oamenii sa organizeze festivitati unde isi promoveaza gravitatea bolii in care se afla.
      Nu-i condamna, pentru ca o vorba inteleapta spune pe cei bolnavi nu trebuie sa te superi ci sa le dai o mana de ajutor.
      sper sa postati acest mesaj, altfel consider ca limitati libertatea de exprimare pentru care mor anual oameni.

      multumesc.
      un cetatean discriminat pentru ca nu sunt protejat de aceste actiuni cel putin "exotice".
    • 0 (0 voturi)    
      Replica Dura (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 13:39)

      Casual [anonim]

      atacatorii sunt anarhisti, militanti de extrema stanga care sprijina minoritatile sexuale... cu siguranta va exista si o replica din partea nationalistilor in aceasta dupa-amiaza.... RAMANETI APROAPE!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Im (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:01)

      Adriana [anonim]

      Stimate domnule Im, va asigur ca nu sunt un domn, ci o domnisoara. Cu care daca v-ati intalni la metrou, la hipermarket sau la birou, nu ati avea habar ca apartine unei minoritati sexuale. Si nu cei mici se uita stramb pe strada sa intrebe "mami,mami,de ce se tin fetele alea de mana". Cei mici au inca privirea inocenta si libera de prejudecati. Cei mari o fac.
      Sa va spun de cati masculi au dorit sa-mi explice ca sunt doar derutata pentru ca nu am intalnit barbatul ala adevarat care sa-mi arate ce e iubirea asa cum scrie in carti? Vi se pare normal si asta, poate?
    • 0 (0 voturi)    
      tratament (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:26)

      eclairista [anonim]

      Imi pare rau de oamenii "normali" care, desi individual nu valoreaza nici aerul pe care il respira, impreuna formeaza "forta"(prosti, da' multi). Mai mult, de cand cei cu 2 clase mai mult ca trenul sunt dintr-o data experti in psihopatologie si recunosc simptomele "bolii" si anormalitatii.
      Fara malitiozitate, dar cred ca ar trebui sa reflectati la faptul ca normalitatea aceasta pe care o propovaduiti este pana la urma o chestiune de perceptie si de majoritate. " Ce ar fi daca dvs., domnilor, nu ati avea voie sa va tineti iubita de mana fara oprobiu public, cand majoritatea ar fi inversata?"
      Cu stima,
      Eu, un gay anormal
    • 0 (0 voturi)    
      homosexuali (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:38)

      Catalin [anonim]

      daca in urma cu ceva ani te bagau la parnaie, acu te lasa sa o faci linistit, in curand or sa ne oblige
    • 0 (0 voturi)    
      Asociati "Accept sa mai facem un Canal" (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:40)

      Nicolae [anonim]

      Domnilor, comunistii au construit un mare Canal, Dunarea Marea Neagra, au folosi oameni cu forta. Ma intreb de ce autoritatile nu se gandesc sa construiasca un nou Canal. Debilii astia daca i-ar duce ca "voluntari" cred ca dupa cateva luni si-ar reveni si cred ca noi suntem in masura sa le zicem "Accept sa mai facem un Canal"
    • 0 (0 voturi)    
      bucurati-va ! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:46)

      vali [anonim]

      ...deocamdata (homosexualitatea) nu e obligatorie !

      "...nu sunt un domn, ci o domnisoara. Cu care daca v-ati intalni la metrou, la hipermarket sau la birou, nu ati avea habar ca apartine unei minoritati sexuale..."
      Si, nu e mai bine sa nu stim ?
    • 0 (0 voturi)    
      Parada homosexualilor (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:52)

      Bogdan [anonim]

      Sunt heterosexual, dar accept orientarea sexuala de tip homosexual a celor din jurul meu. Nu sunt insa de acord cu afisarea in public, afisare ostentativa, a unei astfel de orientari. Cred ca exista mijloace mai eficiente de promovare a drepturilor minoritatilor sexuale decat afisarea in public in cadrul unor astfel manifestatii, uneori asistand la un spectacol grotesc din partea participantilor. Mi s-ar parea normal ca manifestatiile pentru solicitarea unor drepturi sa isi pastreze un caracter de decenta. Nu consider benefic pentru comunitatea homosexualilor din Romania si pentru eventuala promovare a drepturilor acestora afisarea unor gesturi lascive si a unei conduite nepotrivite. Consider ca se poate efectua un astfel de mars si fara prezentarea unui astfel de spectacol.
      Intr-o tara inca supusa unor mentalitati invechite, o mainfestare care ofenseaza in mod vadit aceste conceptii face mai mult rau decat bine celor care o organizeaza si nu face decat sa alimenteze mai departe un sentiment homofob bine impamantenit in Romania.
      De aceea sunt pentru o manifestatie cu caracter decent, fara eventualele maimutareli si elemente de exchibitionism a unei parti a participantilor.
    • 0 (0 voturi)    
      chestii intime (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:52)

      viox [anonim]

      Tot aud de "drepturile homosexualilor". Drepturile Omului nu sunt de ajuns ? Ca doar nu stim ce faceti la voi acasa !
    • 0 (0 voturi)    
      cine stie... (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:55)

      bibi de dupa blocurile negre [anonim]

      cine sunt acei 14 si cum pot da de ei.

      ha! ha! antifa!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cei ce nu cunosc... (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:56)

      Alexandru [anonim]

      Voi aminti doua principii esentiale ale umanitatii: perpetuarea speciei si autoconservarea.
      Primul nu poate exista intr-o relatie binara de acelasi sex, precum nu poti avea sursa de energie decat combinanand + cu - .
      Homosexualitatea nu este o boala, este o degenerare a valorilor umane, a principiilor etice ale acesteia, indusa meschin prin semnale subliminale ca tablou al libertatii.
      Am putea preciza ca si zoofilia trebuie supusa libertatii sexuale, astfel propun si un mars al celor ce iubesc animalele la propriu.Cer ca si acestia sa aiba libertate de a se casatorii ( ex: femeie-cal, barbat-capra, barbat-oaie, etc ) doar traim intr-o societate libera.
      Al doilea principiu ne ajuta si mai mult si anume ca pe trendul evolutiei umanitatii ce iese din context ramane marginalizat, astfel religia din punctul meu de vedere are si ceva bun: mentinerea anumitor valori si principii etice in randul maselor de oameni.
      In concluzie: atat timp cat vom avea o diversitate culturala bogata vom avea si extreme doar ca umanitatea va culege samanta si va lasa buruienile.Va trece...!
    • 0 (0 voturi)    
      neonazisti (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 14:57)

      Apollinaire [anonim]

      Eu altceva nu inteleg: cum e posibil ca neonazisti sa defileze in voie si sa fie si inregistrati legal intr-o tara care condamna prin lege iesirile extremiste? Am fost acolo si-am facut niste poze, le puteti vedea aici: http://apollinaireonline.com/14-88-la-noua-dreapta/

      tot aici gasiti si pe ce ma bazez cind spun ca sint neonazisti. Ma surprinde faptul ca oameni de presa (care erau pe acolo nu s-au intrebat ce dracu inseamna cifrele de pe spatele unora. Sau s-or fi intrebat, nu stiu.

      Si ca sa nu aud comentarii: sint tip si-mi plac femeile al dracu' de mult. Dar ma ingrijoreaza faptul ca o sa-mi creasca copilul intr-o tara in care neonazismul pare sa ia amploare. Pentru ca o doctrina poate fi raspindita mult mai usor decit homosexualitatea, care nu "se ia"; decit poate in niste minti inguste.
    • 0 (0 voturi)    
      Stop joc (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:14)

      Petre [anonim]

      Homosexualitatea e o boala.
      Homosexualitatea e o porcarie.
      Homosexualitatea e un dezastru abatut asupra omeniri.
      Homosexualitatea e o crima contra perpetuari speciei.

      M-am saturat de toate pseudo- argumentele astea idioate.

      Care e problema voastra ce fac adulti constienti si nesiliti in dormitorul lor ?

      Voi nu va traiti viata cum vreti ? Atunci lasatii si pe alti sa o faca.
    • 0 (0 voturi)    
      prostul moare de grija altuia (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:24)

      mihai [anonim]

      sunt heterosexual, dar nu ma deranjeaza cu nimic ideea de gay parade. la cate ciudatzenii vad pe strada in fiecare zi, n-o sa ma oripileze niste cetatzeni travestiti. nu inteleg de ce atatia "oameni de bine" se dau de ceasul mortii sa interzica un mars care, una peste alta, nu face rau nimanui. poate le e teama sa nu-si descopere si ei insisi niscaiva porniri homosexuale... cat despre ideea ca o asemenea manifestare ar fi indecenta, imorala si mai stiu eu ce, cred ca intr-o singura sedinta a Parlamentului vezi mai multe mostre de indecentza si de comportament impotriva firii decat in 10 parade ale homosexualilor.

      P.S. sa nu-mi spuneti idiotenii de genul "vede copilu' doi poponari pe strada si vrea sa faca si el la fel". orientarea sexuala nu e o girueta care sa se intoarca incotro bate vantul.
    • 0 (0 voturi)    
      iata de ce trebuie astfel de mitinguri (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:31)

      Mircea [anonim]

      Pentru cei care nu inteleg de ce astfel de manifestari sunt necesare.

      Este vorba de informarea si constientizarea publicului. Preferati sa va treziti asa de o data ca vedeti pe strada doi care se tin de mana si nu aveti idee ce naiba fac aia?

      Ei vor sa arata ca exista pentru ca noi, sa stim asta si sa nu reactionam ca niste salbatici cand ii vedem. A fi gay nu e optiune personala...nu poti alege si nici nu poti schimba optiunea. Trebuie sa traiesti cu ea si cum poti trai cand cei din jur te stigmatizeaza.

      Ca mentiunea ca eu sunt straight si o cu prietena frumoasa :)
      Mircea
    • 0 (0 voturi)    
      @ Apollinaire (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:35)

      C.A. [anonim]

      Prin lege or fi condamnate iesirile extremiste in Romania, dar, dupa cum bine vedem cu totii, societatea romaneasca nu le condamna... Un mars pasnic al unei minoritati sexuale provoaca isterii in randul opiniei pubice. Faptul ca Noua Dreapta marsaluiete pe strazile unei capitale europene (??) nu isterizeaza pe nimeni. De ce? Traiasca intoleranta si ignoranta care nasc monstri si holocausturi! Noapte buna, Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa dea Dumnezeu!!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:35)

      Theo [anonim]

      Sa dea Dumnezeu sa nu ii inteleg niciodata pe homosexuali!!! Pentru ca daca voi ajunge sa ii inteleg va trebui sa fac un alt lucru ne-crestinesc: sa ma sinucid.
    • 0 (0 voturi)    
      parada gay (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:42)

      sarpe [anonim]

      Intr-o tara ca si romania astfel de lucruri (parada gay) sunt lucruri anormale pentru unii.Dar sa nu uitam ca si pana si presedintele este homofob de ce sa ne mai mire ceva. Respect pentru toti oamenii, nu de alta dar in 89 am luptata si pentru asa ceva
    • 0 (0 voturi)    
      Marsul anti-homosexualitate, tulburat de... (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:44)

      wasile [anonim]

      de un grup de 14 homosexuali si lesbiene ! spuneti adevarul !
    • 0 (0 voturi)    
      SCRIE O CARTE ! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:52)

      luci [anonim]

      CINE ARE DREPTATE? cine are puterea sa decida ce este normal sa nu ? spuneti-mi va rog frumos!
      eu fac parte din tabara celor "inculti" ," ingusti la minte ".
      faptul ca nu accepti homosexualitate nu cred ca inseamna ..incultura si privire scurta ...
      din contra ..un plus de logica ....poate credinta)
      daca vrei sa-ti promovezi felul in care iti place tie sa iubesti ...sau pe cine iubeste ..SCRIE O CARTE!
      de ce ? pentru ca daca cineva il intereseaza cu siguranta va cumpara cartea si se va documenta ,dar te rog nu ma obliga pe mine sa suport asfel de manifestatii, daca tot sunt atat de inteligenti homosexualii (si noi restul atati de "ingusti" la minte ) atunci ar trebui sa inteleaga ca in general majoritatea impune o idee iar la noi in romania majoritate nu vor asa ceva printre ei, de ce ? nu stiu.. cred ca are legatura cu +-ul de logica si ...poate credinta
      discrimiare? daca tu vrei dreptul sa vorbesti atunci accepta-ma si pe mine ..cel care nu vrea pe tine sa te auda.
      homosexualitatea exista pe acest pamant asa cum si razboiul, prostitutia ..de la incepuri si pana azi (si inca Dumnezeu stie cat timp de acum incolo)
      .e normal ?e ceva normal ? poate ca nu poate ca da ..
      CINE AR PUTEA SA DECIDA?totul se reduce la un compromis din partea mea si din partea ta :PE MINE NU MA INTERESEAZA CUM SI PE CINE IUBESTI
      TU NU ITI MANIFESTI IUBIREA IN FATA COPIILOR MEI
    • 0 (0 voturi)    
      @C.A. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 15:59)

      Apollinaire [anonim]

      nu societatea trebuie sa condamne, ci trebuie aplicate legile in vigoare. Alea care spun ca afisarea sau propagarea simbolurilor extremiste si propaganda extremista (14 88 si crucea celtica in cazul de fata) se pdepepsesc cu inchisoare. La noi, in loc sa se pedepseasca cu inchisoarea infivizii astia si-au inregitrat LEGAL organizatia si executa marsuri inpotriva unei categorii de oameni scandind sloganuri pline de ura paziti de o politie care ar trebui sa-i duca la loc intunecos si rece. si cu Bisercia Ortodoxa in frunte. E trist.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 16:00)

      C.A. [anonim]

      Hotnews, consider ca nu era necesar sa imi cenzurati comentariul, mai ales ca ma cenzurasem singura in prealabil. Am vazut posturi mult mai dure aici, necenzurate sau cenzurate insuficient (vezi comentariul 30, mult mai explicit decat al meu). Sau va deranjeaza doar parerile anti-extremiste?...
    • 0 (0 voturi)    
      @petre (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 16:02)

      public [anonim]

      Problema nu e ce se intampla in dormitor. Problema e cand vor sa se manifeste public, cand, mai mult, vor drepturi oficiale, acceptarea manifestarilor in public.

      Pentru a-ti sugera faptul ca si tu poti avea intoleranta fata de manifestari publice ale unor minoritati sexuale, te-as intreba ce parere ai avea despre o parada a zoofililor? Desigur, parada pasnica, colorata unde animalele nu numai ca nu sufera dar se si bucura de placeri nebanuite. Hm?
    • 0 (0 voturi)    
      @ public (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 16:17)

      C.A. [anonim]

      De ce nu vrei sa faci diferenta intre relatiile dintre doi adulti responsabili care isi dau consimtamantul si relatiile abuzive dintre un adult si o fiinta care nici macar nu isi poate da consimtamantul? Nu exista comparatie intre aceste doua situatii! Tu chiar crezi ca violatorii, fie ei de animale, copii, femei, isi vor cere vreodata drepturile, sau ca cererile lor vor fi luate vreodata in serios?
    • 0 (0 voturi)    
      @ Apollinaire (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 16:32)

      C.A. [anonim]

      Ca organizatia lor este legala, asta e, nu ai ce face, si in Germania exista partide de extrema dreapta, care functioneaza legal. Cu arborarea de simboluri extremiste e cu totul alta treaba... In Germania chiar se face puscarie pentru asa ceva...
      Foarte trista asocierea Bisericii Ortodoxe cu aceasta organizatie extremista. Desi nu sunt ortodoxa practicanta, sper totusi ca Mitropolia pur si simplu nu isi da seama de gravitatea si implicatiile acestei asocieri, ca e pur si simplu un accident....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru adrian (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:01)

      stefan [anonim]

      Domnule, daca crezi ca asta e manifestare violenta te inseli - de asemenea si eu sunt heterosexual si ma simt jignit de existenta homosexualilor si lesbienelor si consider ca e prea mult deja ca sa ii vad si la parade-ca dumneata crezi ca esti democrat, ca ai vederi largi sau altceva te inseli!
    • 0 (0 voturi)    
      Gay Parade (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:05)

      Radu [anonim]

      Imi e teama sa nu inceapa si pedofilii si necrofilii sa isi cea drepturile, si nu e "european" sa ii discriminam pentru preferintele lor sexuale.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii trebuie sa respinga aceste manifestari (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:20)

      george [anonim]

      Nu e vorba aici de incultura asa cum spun unii prosti pe aici. Nu e vorba sa nu fii modern ca asa este peste tot. Dar in Romania nu trebuie sa se ajunga la stupizenia care este in Canada si USA.
      In numele acelui 'Politically corectness' s-a ajuns practic la o dictatura a minoritatii. In America, daca nu accepti homosexualitatea ca ceva normal si iti expui convingerea asta in public, risti sa fii acuzat si sa platesti amenzi sau chiar mai rau. Unde mai este atunci libertatea de constiinta si de exprimare? Adica homosexualul are drept sa defileze si sa faca sex in public (asa se intampla la festivalul gay de la New Orleans- nu degeaba i-a nenorocit Dumnezeu) dar un om normal daca isi exprima opinia lui contrara homosexualitatii in public este arestat sau plateste amenzi.
      In Canada, un preot a fost amendat cu 5000 dolari pentru simplu fapt ca a publicat intr-un ziar locat cateva versete din Biblie care se refereau la homosexualitate. Deci aici nu e vorba de normal/anormal ci de faptul ca prin manifestarile lor agresive si publice homosexuali vor sa ne impuna noua heterosexualilor sa-i acceptam si pe ei ca normali.
      Daca eu cred ca homosexualitatea este ceva aberant e dreptul meu sa cred lucrul asta si sa-l spun si public ( libertatea de exprimare ) . Homosexuali vor ca sa ne puna pumnul in gura ca sa nu avem curajul sa ne spunem opinia in public. Asta au reusit sa faca. Cat despre casatoria homosexualilor asta iarasi e o mare minciuna. Se urmareste defapt distrugerea conceptului de casatorie normala. In Canada din 400.000 s-au casatorit doar 10.000 de la aplicarea legii dar dupa un an 5000 au divortat
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Gay Parade (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:36)

      Bogdan [anonim]

      Maestre ai o mica problema de gandire... Pedofilia si necrofilia sunt deviatii sexuale care aduc lezare drepturilor celor care sunt supusi unui astfel de tratament, si deci condamnata de catre legile in vigoare...homosexualitatea implica acordul celor doi parteneri...cu conditia ca acestia sa se afle in palierul de varsta si sanatatea mentala care sa le permita exprimarea unui acord valid...altfel se incadreaza in alt tip de deviatie sexuala condamnata de lege.
    • 0 (0 voturi)    
      to all (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:42)

      Adriana [anonim]

      domnilor
      1-daca homosexualitatea e o boala, atunci cu siguranta nu se ia prin contact vizual, de ce va feriti copiii?
      2-daca va temeti ca totusi se ia, atunci e o lista enorma de boli de care ar trebui sa-i feriti, incepand cu prostia si nesimtirea semenilor, care sunt cu siguranta mult mai raspandite
      3-ce legatura are asta cu revolutia din 89? nici una. cum nu are nici cu zoofilia sau necrofilia. De ce nu va grabiti sa condamnati sodomia si atunci cand se practita in dormitoarele hetero? sau acolo e voie, prin dispensa speciala? de sexul oral ce parere aveti, e abominabil si el deci trebuie interzis? unde sunteti dispusi sa trageti linia?
      4-si de ce dublul standard, in care cea mai raspandita fantezie masculina este cea care implica doua femei, dar in schimb homosexualitatea masculina e afurisita pe la colt de strada?
    • 0 (0 voturi)    
      Ghei Paraid! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 17:46)

      Unu [anonim]

      Ba, pe mine ma enerveaza ca blocheaza traficu' prin oras...
    • 0 (0 voturi)    
      adrianei si celorlalti iubitori de acelasi sex (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 18:01)

      piktor [anonim]

      adriana, homosexualii sunt persoane aparent incapabile sa sustina o relatie heterosexuala.... e mult mai usor sa te uiti in oglinda si sa te raportezi la celalalt ca la tine in loc sa cauti diferentierea
      ca heterosexual, nu ma deranjeaza diversitatea ci exhibitionisumul vostru si discriminarea pozitiva pe care o cereti; nu inteleg de ce voi trebuie sa aveti drepturi in plus, cum nu inteleg de ce un tigan de exemplu intra la facultate cu 5 in timp ce un roman pica cu 9 - aceeasi facultate, acelasi examen!
      si acum ce vrei? sa fiu incantat cand te vad pe strada tinandu-te de mana cu alta tipa? nu pot fi, e o pierdere...
      vrei ca vreo baba sa nu te fugareasca? aia poate fugari si un cuplu normal....
      vrei sa schimbi mentalitati cu marsuri? acuzi biserica ca e incuiata? biserica are anumite norme de pastrat, norme care ne-au facut sa existam pana acum si ne dau stabilitate in viitor
      daca v-am lasa singuri, izolati in sistem inchis, ati disparea in 50 de ani... cu marsurile voastre si toata publicitatea pe care o cereti voi faceti de fapt recrutare
      si acum draga adriana, recunoaste ca o data ai fost hetero si tipul te-a dezamagit intr-un fel sau altul si acum nu mai risti...
      zicea cineva -tot o tipa - ca homosexualii sunt sensibili si in timp ce altii sunt marlani
      de fapt, voi fetele intre voi sunteti foarte sensibile, nu-i asa?
      incapabili sa va exprimati fata de o persoana de sex opus va ascundeti frustrarile in discutii si vieti homosexuale
      nu sunt de acord cu voi, dar nu v-as baga in seama dc ati face totul in intimitate...si dc nu v-ati scalambai in parade
    • 0 (0 voturi)    
      @C.A. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 18:19)

      public [anonim]

      In primul rand sa observ ca ai o atitudine intoleranta fata de zoofili. Intr-adevar, faci apel la niste principii, dar in baza lor atitudinea este intoleranta. Ok.

      Acum, in ceea ce priveste zoofilii, ei nu ar fi de acord cu tine. Tu ii acuzi ca abuzeaza, ca sunt violatori, dar ei nu ar spune asta. Ei ar spune ca doar propun animalului o placere sexuala si animalul consimte. Nici nu ar putea de altfel sa ii obtina gratiile daca nu ar fi de acord. Totodata, ei niciodata nu propun actul sexual decat unui animal adult. Ei considera ca sunt neintelesi si discriminati si ca atare doresc sa se manifeste public, sa aiba dreptul la parade prin care sa isi pledeze cauza pentru a fi acceptati in societate.

      Ar trebui deci sa le dam sansa sa isi pledeze cauza in public? Ai ingadui, deci, o parada a zoofililor? Daca o fi ceva genetic? In caz ca te incearca o repulsie profunda, ai putea fi oare acuzat de ignoranta si intoleranta?

      Daca exista alternativa, putem oare adopta o atitudine ceva mai critica si asupra altor deviatii care se promoveaza mediatic agresiv si o reevaluare a principiilor care ne definesc normalitatea spatiului public?
    • 0 (0 voturi)    
      Homosexualii - abominatii!! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 18:42)

      Normal [anonim]

      In primul rand, fac parte din "majoritatea" orientarilor sexuale. Si totusi sustin drepturile comunitatii LGBT.
      Ce tara de toata jena in care defileaza pustii fascisti (care au incercat sa ma racoleze si pe mine acum cativa ani, si ii stiu - sunt niste fanatici care nu gandesc pentru ei insisi si isi insusesc si repeta precum niste oi ce le spun superiorii), si romanii ii aplauda pe tot pe ei. Ei urla ca Biblia zice ca homosexualii sunt o "abominatie". Ei bine, Biblia sustine ca si a te rade e o abominatie. Si ca si femeile in port barbatesc sunt o abominatie. Si, de asemenea, si crevetii sunt o abominatie. Ca sa nu mai vorbim de alte chestii, abominabile in sine, pe care le sustine Biblia.
      Ce vreau eu e ca romanul sa gandeasca singur si sa nu repete ca un patefon stricat ce a auzit de la altii, fara sa-si argumenteze opiniile, asa cum fac toti cei care isi simt "normalitatea" in pericol.
      Suntem in Evul Mediu si ne mandrim cu asta.
      Mi-e jena ca sunt de aceeasi natie cu homofobii asta fara minte.
    • 0 (0 voturi)    
      In legatura cu pedofilii si zoofilii si altele...:-) (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 18:44)

      Entangled [anonim]

      Nu cred ca e cazul sa fie adusi in discutie necrofilii, pedofilii si alti -fili. In cazul homosexualilor si lesbienelor sunt implicate persoane cu ratiune, care pot decide pentru ele insele.
      Mi s-ar parea interesant ca pentru un an de zile toate persoanele care "urasc" homosexualitatea sa nu mai aiba voie sa aiba relatii de orice fel cu partenerii lor.
      Imagineaza-ti ca nu ai voie sa dai dovada de cele mai simple semne de afectiune- tinutul de mana, sarutul, imbratisatul etc.
      Ar fi un exercitiu de vointa, putere de spirit si putere de a-si suprima una din cele mai importante parti ale omului- nevoia de a iubi. Apoi sa iesim in strada si noi sa aruncam cu pietre in voi atunci cand veti face Parada heterosexualilor- poate singurul moment din an in care puteti sa va tineti prietenii si prietenele de mana pe strada. Sa va stricam si aceasta "placere".
      Si pentru cei ce citesc sau NU citesc Biblia dar tot vorbesc de ea din auzite sau citite pe bucatele. Iisus ce predica? Normalitatea, ura pentru anormal sau Iubirea pentru tot ce exista? Iisus nu a facut niciodata rau nimanui, oricine ar fi fost acela. Tu care urmezi asa-zisa "dreapta credinta", de ce ai face asta? Vezi ca pana la urma nu urmezi calea lui Dumnezeu ci urmezi calea unei simple carti?
    • 0 (0 voturi)    
      entengled, ce nume predestinat (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:00)

      piktor [anonim]

      entangled cred ca aberezi! homosexualitatea nu e interzisa deci puteti sa face tot ce vreti in INITMITATE, nu PE STRADA
      strada e locul tuturor si trebuie sa te porti in asa fel incat sa nu-l PROVOCI pe celalalt
      nu stiu dc ai observat, dar sunt cupluri normale care se opresc din sarutat pentru ca cineva se simte ofensat; asta e o dovada de bun simt, in cele din urma
      ei tin cont de celalalt chiar dc nu sunt de acord cu el
      cat priveste Biblia si pe Iisus... offff, de ce-i pronunti numele? E capul Bisericii si Biserica va considera faptele pacate grele... crezi ca Iisus e de acord cu tine?
      da, a oprit multimea s-o pedepseasca cu moartea pe desfranata pentru ca fiecare poate gresi, dar desfranata a renuntat la pacat si a mers pe drumul pe care Iisus i l-a aratat
      asa ca taci, ca nu stii ce vorbesti
    • 0 (0 voturi)    
      NOua Dreapta- o "normalitate" infricosatoare (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:05)

      alban [anonim]

      ... de care sa ne pazeasca bunul dumnezue, de-o exista. Prefer sa fie tot al doilea homosexual in lumea asta, decit un idiot fascist ca cei din nOua dreapta. Pacat ca biserica ortodoxa se implica in asemnea "normalitati", confundindu-se in cele din urma cu o gasca de descreierati fascisti - care traiesc inca in secolul al 12-lea. Rusine lor. Ei nu ar trebui tolerati! Mi-e teama , ca om intr-adevar - cel putin sexual vorbind, de asemenea apucaturi tolerate de justitia romana, de cetateanul de rind - ca cele ale fascisitolor din Romania. D-ne pazeste-ne! si i-as ruga pe toti esuatii astia sa nu mai faca abuiz de numele lui Dzeu. Dzeu ne-a facut pe toti si ne tine pe toti, iar eu nu au de ce sa se creada mai buni decit Dezu insusi, judecind cu mintile lor marunte si incetosate.
    • 0 (0 voturi)    
      @Entangled (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:22)

      public [anonim]

      Era vorba de zoofili, nu de pedofili. Dar sa inteleg deci ca nici nu doresti sa le asculti pledoaria, d-apoi sa ii accepti?

      Cat priveste cuvintele lui Iisus, eu n-as face in locul dumneavoastra apel la ele. Dragostea lui Iisus se manifesta de exemplu fata de femeia adultera in felul urmator: "Mergi, si sa nu mai pacatuiesti". Dansul, iubeste omul dar in nici un caz pacatul. Femeia nu a mai pacatuit si L-a urmat. Se pare ca nu e imposibil...
    • 0 (0 voturi)    
      Gaylor (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:24)

      Fascismo [anonim]

      Ce va ascundeati fetele la incident!! SE STIE CA VOI ERATI!! CEI MAI CURAJOSI DINTRE CIUDATI!

      NU MAI INDUCETI IN ERAORE OPINIA PUBLICA!!! SUNTETI SI VETI FI BLAMATI DE SOCIETATE!
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Piktor- as mai fi vrut sa scriu parerea mea despre parada dar nu mai am spatiu. :-| (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 19:47)

      Entangled [anonim]

      Sa stii ca eu de obicei nu vorbesc fara sa stiu ce spun. Deci nu imi spune sa tac.
      Poate ca tu ai crezut ca ma refer direct la tine dar daca vei citi alte post-uri, nu neaparat pe pagina asta, vei vedea ca sunt multi care vor "moarte" si "bataie" si tot felul de tampenii de genul asta.
      Si ar fi bine sa fie cum zici tu, ca toti trebuie sa se comporte civilizat pe strada. Intradevar sunt oameni care cand sunt pe strada nu se saruta. Mi se pare normal si apreciez acest lucru, deci sunt de acord cutine. Dar sunt si altii care nu au bariere. Asta este, nu ma voi apuca sa dau cu batele in ei. Prin asta invat sa ii apreciez mai mult pe cei care se abtin. :-)
      Nu inteleg partea cu "de ce-i pronunti numele?". Nu mi se pare ca am facut ceva gresit :-s. Si Dumnezeu nu e capul bisericii. Capul Bisericii e un simplu om care are greselile lui si pacatele lui, ca toti ceilalti de altfel.
      Da, Dumnezeu e de acord cu mine pentru ca nu mi-a dat de inteles altceva. Sunt un om fericit si cu siguranta ii datorez Lui tot ce mi-a dat si tot ce am devenit pana acum.
      "da, a oprit multimea s-o pedepseasca cu moartea pe desfranata pentru ca fiecare poate gresi, dar desfranata a renuntat la pacat si a mers pe drumul pe care Iisus i l-a aratat"
      Mda, acum iei cuvant cu cuvant Biblia. Stii... Dumnezeu in a saptea zi nu s-a odihnit la propriu. Asa cum nici la propriu nu a omorat pe nimeni. Dupa cum spui si tu, desfranata a renuntat la pacat. Dumnezeu nu ne pedepseste, ci ne ajuta.
      Oricum, nimeni din lumea asta nu e in masura sa spuna exact ce "vrea" Dumnezeu. Sincer sa fiu nu cred ca "vrea" nimic pentru ca "vrutul" e un lucru prea pamantesc .:-) Tot ce stiu e ca trebuie sa ne iubim semenii pentru ca doar asa va exista pace.
      Ah, si ceva putin iesit din subiect. Vorbeam cu mama mea despre atei si ajunsesem la concluzia ca daca un ateu isi traieste viata in pace, nu face rau nimanui si are grija de el, atunci de ce sa ajunga in Iad? Cu ce a gresit?
      Pa!
    • 0 (0 voturi)    
      huliganii nu sunt noua dreapta! (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 20:05)

      liv17 [anonim]

      Se considera emancipati, moderni, cool, dar de fapt sunt niste perversi care cauta noi moduri de satisfacere a instinctelor sexuale, de aici au aparut pedofilii, zoofilii, necrofilii.
      Persoane cu vibratii joase, aproape de animalitate.

      Vor mai multe drepturi- sa se duca in Olanda, nu cred ca va suferi stiinta si cultura romanesca fara ei.
      Nu dau cu piatra, ca da Dumnezeu cu Parul!
    • 0 (0 voturi)    
      Evidenta nu trebuie demonstrata (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 20:21)

      Petra [anonim]

      Acum vreo 20 de ani in guvernul si parlamentul britanic s-a produs un mare scandal legat de homosexuali, care , se pare ca infestasera institutiile si se votau intre ei , paralizand libertatea de exprimare politica si prin urmare demararea unor proiecte legislative importante in favoarea unor "ordonante" suspecte.Homosexualii sunt mari tradatori, nu sunt capabili de iubire, ci dezvolta pasiuni sexuale patologice, e binecunoscuta criminalitatea in mediul lor deoarece relatiile lor se bazeaza exclusiv pe componenta sexuala, componenta identificata cu o deprindere, nu cu boala.Iubirea este spiritualitate nu dorinta exacerbata si egoism.Egoismul se refera la faptul de satisface placerea , nu de a ocroti partenerul, de a-l percepe ca pe un ego reflectat in celalalt.Homo cauta doar placerea sexuala, narav care are dezvat.Imaginati-va ca astia ar conduce imperii si guverne...cand ei nu pot sa-si stavileasca pornirile!De ce nu candideaza la funciile supreme? Din cauza prejudecatilor restului omenirii? Este evident ca sunt niste pericole!Dumnezeu a zis "Cresteti si inmultiti-va si umpleti fata pamantului!"Satana i-a dus pe oameni in extreme: cum sa se mai perpetueze specia in felul acesta?De aceea sunt ei un pericol la adresa omenirii si a existentei umane. Puteti spune ca sunt genii si talente extraordinare in mediul lor, dar ei au experimentat sexualitatea nu au promovat-o ostentativ.Stiau ca este greseala.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Public (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 20:29)

      Entangled [anonim]

      Scrisesem un mesaj lung dar mi s-a inchis IE. O sa incerc sa il reproduc.
      Ziceam ca mesajul meu se referea la mai multe post-uri de pe pagina aceasta, nu la un mesaj anume. De aceea am vorbit despre zoofili, pedofili si necrofili, pentru ca am intalnit mesaje in care se vorbea despre toti acestia.
      De ascultat pledoaria, as asculta pentru ca fiecare trebuie sa poata sa "se explice", ca sa spun asa. Dar de acceptat, spre exemplu, un prieten pedofil ar fi mai greu. Dupa cum am spus in alt mesaj, copiii nu au capacitatea de a face alegeri bazate pe ce inseamna bine si rau pentru ca acestea nu sunt clare in mintea lor. Eu simt toata problema ca este ca si cand un adult ar profita de pe urma unui copil si nu sunt de acord cu acest lucru. Dar asta nu inseamna ca ma duc sa ii bat sau sa ii omor sau sa ii injur. Asta e... Si legat de prietenul pedofil, pana la urma toti avem dreptul sa ne alegem prietenii.
      Dansul iubeste omul cu plusurile si minusurile lui. Pentru ca El ne-a facut si stie ca nici unul din noi nu este perfect, dar fiecare avem potentialul de a deveni.(asta e credinta mea).
      Despre imposibilitatea asta... posibilitatea ca eu sa devin din homosexual, heterosexual e ca si posibilitatea ca dumneavoastra sa deveniti din heterosexual, homosexual. Vi se pare posibil? Mie nu chiar. Cei care cred ca a fi homosexual este o alegere sunt cei care probabil nici nu se chinuie sa afle ce e in mintile si in inimile noastre. Si asta mi se pare cel mai trist.
      Oricum, pana la urma nu avem noi puterea sa decidem ce e pacat si ce nu e. Sau poate ca in final pacatul este in functie de etica si mentalitatea noastra personala. Ma refer la faptul ca daca dumneavoastra vedeti pacat in homosexualitate, eu NU vad, si asta tocmai pentru ca suntem diferiti.
      Imi pare rau ca mi s-a sters mesajul dinainte. Il scrisesem mai detaliat.
      O seara buna!
    • 0 (0 voturi)    
      @Entangled (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 21:14)

      Public [anonim]

      > Eu simt toata problema ca este ca si cand un adult ar profita de pe urma unui copil si nu sunt de acord cu acest lucru.

      In primul rand deduc ca nu esti de acord cu pedofilii deci nu i-ai tolera. Desigur, cautand un principiu, dar nu i-ai tolera.

      Totusi, argumentul meu a fost referitor numai la zoofili. Ei spun ca nu profita de animale ci le ingrijesc si propun actul sexual iar animalul consimte. De fapt daca nu ar consimti nici nu s-ar reusi actul. Ei spun ca placerea e de ambele parti.

      Crezi ca ar trebui sa le fie tolerate manifestarile publice?

      Intr-un fel, despre asta e vorba de fapt si in cazul vostru. Nu e vorba in cazul problemei paradei despre ce se intampla in dormitor ci despre cum definim normalitatea in spatiul public. Voi tineti mortis sa va afisati public. Atunci ar exista si zoofilii care sa vrea la fel.

      >Ma refer la faptul ca daca dumneavoastra vedeti pacat in homosexualitate, eu NU vad, si asta tocmai pentru ca suntem diferiti.

      Totusi, nu eu definesc pacatele.
    • 0 (0 voturi)    
      @61, Entangled (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 21:20)

      piktor [anonim]

      Hristos ESTE capul Bisericii, Patriarhul e doar slujitorul Lui; asta ca sa clarificam problemele de dogma
      cat priveste faptul ca ti-a aratat sau nu ceva Dumnezeu, eu cred ca fie ti-a aratat dar ca n-ai vrut sa vezi...fie o sa-ti arate, asa ca tine ochii deschisi
      si din cate imi amintesc, a ras de pe fata pamantului Sodoma; tu crezi ca s-a convertit la valorile diversitatii si la drepturile omului de atunci si pana acum?
      sau iar iau Biblia cuvant dupa cuvant?
      ori vad ca tu extragi exact ce-ti convine de-acolo; Hristos a salvat-o pe desfranta si STOP; mai departe e simbolism sau ce?
      mai departe i-a zis: mergi si nu mai pacatui!!!
      asa cum zicea cineva mai sus, Dumnezeu iubeste omul dar nu iubeste pacatul... problema e ca tu nici nu constientizezi ca homosexualitatea e un pacat
      la fel ca ateismul... da, a trait frumos si in pace ateul tau, dar a trait ca om trupesc si atat... asa ca de ce i-ar pasa lui Dumnezeu de el dupa ce trupul i se termina?
      homosexualitatea nu e o boala -desi sunt unii care sustin asta; e o optiune; la fel cum pedofilia e o optiune si la baza ei sta, cred eu, si o anume inacapacitate emotionala de a sustine o relatie completa cu o persoana de sex opus
      am mai zis asta intr-un post anterior
      deci, nu va mai plangeti ca suferiti ca sunteti homosexuali, daca e o suferinta si altceva nu puteti fi, atunci alegeti abstinenta... eu nu va plang de mila si nimeni altcineva decat cei ca voi n-o sa va planga de mila
      eu vreau doar sa va vedeti de ale voastre intre ale voastre, nu mi le aduceti mie in fata... pentru ca mie imi repugna si pentru ca in momentul ala nu va mai pot tolera
      si asa cum eu va las in pace, asa sa ma lasati si voi pe mine si sa nu ma provocati prin marsuri si alte prostii
    • 0 (0 voturi)    
      Intai pentru Public si apoi pt Piktor (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 21:53)

      Entangled [anonim]

      -Am prezentat cum ar sta situatia cu pedofilii. E un lucru sa nu tolerezi si alt lucru e sa te duci sa bati, sa injuri sau sa discriminezi. Eu nu as face asa ceva.
      -Despre zoofili zici ca ei le propun animalelor. Dar animalele cum "accepta"? Poate nu isi dau seama ce se intampla. Nici cu placerea care e de ambele parti nu avem de unde sa stim cum sta treaba, asa ca nu prea se poate comenta din lipsa de...informatii.
      -"voi tineti mortis". Nu, NOI nu tinem mortis. Doar unii dintre noi tin. Eu nu am fost la parada, nu am fost in nici un club de profil. Imi vad de viata mea care nu e influentata momentan nici daca lumea ma accepta, nici daca nu.
      -Sincer nu sunt chiar de acord cu parada. Pentru ca ea, ca si instrument prin care poti sa "deschizi ochii" lumii sau sa aduci la cunostina probleme cu care se confrunta unii oameni, parada asta e prea socanta si venita prea dintr-o data. Cred ca s-a trecut peste anumiti pasi cum ar fi, de ex, conferinte deschise pe tema asta in care sa fie explicate clar problemele. Si de asemenea cred ca modul in care se deruleaza parada este ostentativ. Sunt curios daca in cazul in care participantii ar fi imbracati in hainele de strada obisnuite lumea ar avea aceeasi reactie. Poate ca unii nici nu si-ar da seama ca este vorba de homosexuali pentru ca totul ar parea prea "normal".
      -Pentru Piktor... chiar nu am ce sa iti zic. Modurile noastre de a vedea religia sunt diferite. Si unele lucruri pe care le zici despre homosexuali le spui ca si cand ai fi expert dar de fapt nu ai habar de viata noastra. Ca exemplu, ai zis ca nu avem capacitatea de a iubi. Iti spun eu cu mana pe inima ca am iubit... si au fost momente in care nu mi-am dorit ceva fizic pentru ca am simtit ca este ceva prea pamantesc pentru sentimentele pe care le aveam fata de persoana aceea.
      -Cam atat. Nu o sa mai continui cu comentariile pe tema asta pentru ca nu cred ca mai am ceva foarte consistent de spus si deja cred ca devine un mod de a-mi pierde energia.
      Noapte buna!
    • 0 (0 voturi)    
      @piktor (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 22:48)

      Adriana [anonim]

      imi pare rau ca pici in acest cliesu..ca odata am fost hetero, dar m-au dezamagit barbatii samd. Nu am fost hetero, imi pare rau. Nu am absolut nimic cu barbatii, doar ca nu ma atrag. Se intampla ca ma indragostesc de femei. Ce e asa abominabil in asta?
      Daca ne-ati lasa izolati am disparea in 50 de ani..spui asta ca si cum ar fi o problema transmisa genetic. Inseamna ca mama si tata sunt si ei, doar ca se reprima? Come on..sa fim seriosi.
      Nu argumentez vizavi de pozitia bisericii, pana una-alta insa suntem in stat laic si nu unul fundamentalist. Macar in teorie..
    • 0 (0 voturi)    
      My opinion... (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 23:09)

      Xerxes [anonim]

      ...nu credeam ca voi posta ceva pe marginea acestui subiect ,dar dupa ce am citit unele mesaje, nu ma pot abtine...Nu sunt simpatizant al acestor manifestari,dar, dintre cei care se bat cu pumnu-n piept cu religiozitatea Romaniei, poate-mi explica si mie careva cum se face ca acest popor "drept-credincios" , "profund religios", etc, este totusi unul dintre cele mai corupte, mai hoatze si mai lenese neamuri de pe Pamant ?... Incepand cu muncitorii de la drumuri care stau cu burta la soare in orele de lucru , si terminand cu marii politicieni... Cum se impaca toate astea cu porunca VII ("Sa nu furi"), VIII ("Sa nu marturisesti stramb..."), II ("Sa nu iei numele lui D-zeu in zadar"; limba romana e foarte bogata in injuraturi cu acest subiect ), IV ("Cinsteste-ti tatal si mama"; vezi stirile de la ora 5 ) , s.a.m.d. ??? Asa ca lasati fariseismul la o parte... Fireste, nu generalizez, dar o persoana cu adevarat religioasa il are pe D-zeu in vedere in fiecare secunda a vietii sale, nu numai la anumite ocazii, cand prinde bine...

      ...Iar dupa parerea mea, sunt la fel de condamnabile si actele celor care au aruncat (cel putin in 2006) cu pietre si alte alea in semenii lor...

      ...Iar pt. aia care considera homosexualitatea o boala, vedeti ca psihiatria a scos-o prin anii `70 de pe lista bolilor psihice... Iar dupa parerea unor autori (medici psihiatri) o homosexualitate tranzitorie, mai ales la varsta adolescentei, ar fi uneori necesara, in mod paradoxal, pentru atingerea heterosexualitatii... Iar homosexualitatea apare si la alte specii: era intr-o vreme un documentar pe National Geographic ("Wild Sex"), si sa vedeti acolo prostitutie (pt. hrana, evident), homosexualitate sau masturbare, chestii care si eu le credeam specifice omului. Sexualitatea e ceva mai complex decat pare, nu e numai in alb si negru.

      Nu pot fi de acord cu casatoria intre persoane de acelasi sex sau adoptia, chiar daca asa e "trendy" si "european". In rest, nu imi iau dreptul de a-i judeca pe altii...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Public iar apoi pt Piktor. (Sâmbătă, 9 iunie 2007, 23:26)

      Entangled [anonim]

      -Am prezentat cum ar sta situatia cu pedofilii. E un lucru sa nu tolerezi si alt lucru e sa te duci sa bati, sa injuri sau sa discriminezi. Eu nu as face asa ceva.
      -Despre zoofili zici ca ei le propun animalelor. Dar animalele cum "accepta"? Poate nu isi dau seama ce se intampla. Nici cu placerea care e de ambele parti nu avem de unde sa stim cum sta treaba, asa ca nu prea se poate comenta din lipsa de...informatii.
      -"voi tineti mortis". Nu, NOI nu tinem mortis. Doar unii dintre noi tin. Eu nu am fost la parada, nu am fost in nici un club de profil. Imi vad de viata mea care nu e influentata momentan nici daca lumea ma accepta, nici daca nu.
      -Sincer nu sunt chiar de acord cu parada. Pentru ca ea, ca si instrument prin care poti sa "deschizi ochii" lumii sau sa aduci la cunostina probleme cu care se confrunta unii oameni, parada asta e prea socanta si venita prea dintr-o data. Cred ca s-a trecut peste anumiti pasi cum ar fi, de ex, conferinte deschise pe tema asta in care sa fie explicate clar problemele. Si de asemenea cred ca modul in care se deruleaza parada este ostentativ. Sunt curios daca in cazul in care participantii ar fi imbracati in hainele de strada obisnuite lumea ar avea aceeasi reactie. Poate ca unii nici nu si-ar da seama ca este vorba de homosexuali pentru ca totul ar parea prea "normal".
      -Pentru Piktor... chiar nu am ce sa iti zic. Modurile noastre de a vedea religia sunt diferite. Si unele lucruri pe care le zici despre homosexuali le spui ca si cand ai fi expert dar de fapt nu ai habar de viata noastra. Ca exemplu, ai zis ca nu avem capacitatea de a iubi. Iti spun eu cu mana pe inima ca am iubit... si au fost momente in care nu mi-am dorit ceva fizic pentru ca am simtit ca este ceva prea pamantesc pentru sentimentele pe care le aveam fata de persoana aceea.
      -Cam atat. Nu o sa mai continui cu comentariile pe tema asta pentru ca nu cred ca mai am ceva foarte consistent de spus si deja cred ca devine un mod de a-mi pierde energia.
      Noapte buna!
    • 0 (0 voturi)    
      Noua Stanga! (Duminică, 10 iunie 2007, 3:57)

      uncle sam [anonim]

      E vina statului roman ca nu a scos inafara legii toate organizatiile legionare si extremist nationaliste.
      E vina primariei si a jandarmeriei ca au acceptat un miting anti-gay in acelasi timp, trebuie sa fi putin dus cu pluta sa faci asta, e ca si cum ii lasi pe aia de la Steaua si Dinamo in aceiasi peluza...
      E vina societatii civile ca isi ridica nivelul de cultura si de maturitate, tot la stadiul de 1900 toamna sunt majoritatea.
      E cazul ca si Romania sa evolueze, sa adopte un limbaj mai civilizat, mai emancipat, biserica trebuie trecuta in plan secundar, de cand intr-un stat de drept se primesc ordine de la popi?
      Libertatea de exprimare trebuie garantata, sunt diferiti homesexualii si lezbiene, OK nici o problema, sa aiba acces nestingherit in armata in organigrama de stat, sa fie tratati ca orice alt OM.
      Daca vor un gay fest pana la urma care e problema, daca au putina minte romanii il transforma in cea mai mare afacere, gay festurile de la Berlin, Amsterdam, Londra, Sidney, San Francisco, Montreal sunt prilej de facut bani mai oameni buni, nu de spart capete si bataie colectiva, trezirea bah ciobanilor!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Despre ce inseamna a fi "normal" (Duminică, 10 iunie 2007, 6:27)

      Michaela [anonim]

      Locuiesc in Australia de Sud, dar sunt romanca.
      Hm...ce pot sa zic din ce nu s-a spus deja...mai bine zic ceva ce au spus altii - "Opinions are like as_sholes; we all have one" :-) ( Larry Flynt )
      Aici ( in Australia ) exista discoteci in care se aduna homosexualii - am fost si eu in una ( eu sunt heterosexuala ) si muzica de acolo a fost cea mai dansabila comparativ cu playlisturile din restul discotecilor. Numai hituri, numai melodii cunoscute, frumoase ( nu ca ar avea vreo relevanta, dar ca fapt divers )
      Nici eu nu sunt o admiratoare a nonsalantei homosexuale si a manifestarilor publice pe aceasta tema. Daca as avea un copil despre care as afla ca are inclinari homosexuale, as suferi cumplit - pana la urma, o viata normala, asa cum ne-au invatat tiparele clasice, inseamna un barbat si o femeie care intemeiaza o familie, iar o familie inseamna copii si mai tarziu nepoti. Dar, pana la urma, as face eforturi sa ma impac cu situatia - suntem oameni si suntem atat de diferiti, ce inseamna normalitate pentru mine nu inseamna normalitate pentru cel de langa mine. Cred ca o viata echilibrata pana la urma inseamna ideea de acceptare.
      Cam atat...
    • 0 (0 voturi)    
      @68 Adriana (Duminică, 10 iunie 2007, 10:08)

      piktor [anonim]

      nu, inseamna doar ca dc parintii tai erau gay tu nu mai erai acum
      ceea ce cred ca ar fi o pierdere.... si nu pentru diversitate
      cam atat
    • 0 (0 voturi)    
      hepatita (Duminică, 10 iunie 2007, 10:59)

      doru [anonim]

      oameni buni,cind vad travestiti mi se face rau si e posibil sa ma imbolnavesc de hepatita;imi plateste cineva spitalizarea sau inmormintarea?in rest,ma cam sperii de cita ura si ignoranta vad pe blogurile astea si s-ar putea sa fac infarct,asa ca va las sa va ginditi la asta.
    • 0 (0 voturi)    
      mars (Duminică, 10 iunie 2007, 11:41)

      theo [anonim]

      Homosexualii si cei care ii simpatizeaza AU PREJUDECATI ca ca noi crestinii majoritatari avem prejudecati. Aveti tupeu sa cereti sa va acceptam, e ca si cum ati cere sa nu mai credem in valorile divine. Legea in care traieste spiritul uman e universala si facuta de Dumnezeu pentru oricine indiferent de credinta, puteti sa va duceti si la budhisti ca tot veti fi judecati pentru patimile voastre contra legilor universale. Ce om e ala care nu are spirit de conservare si perpetuare pt specia lui? Daca ati ajuns sa va injurati tara, stramosii si religia inseamna ca va injurati bunicii si strabunicii fara de care astazi nu ati fi existat. De ce nu plecati din tara toti daca nu mai suportati sa aveti o problema de identitate? Luati-va pasapoartele si mergeti acolo unde sunteti primiti cu pantalonii in vine, puneti-va guvern care sa va taxeze-n sezut, inmultiti-va in eprubeta...nu va oprim, doar sunteti "cetateni universali". In tara asta traieste un popor crestin care se defineste prin unitatea in limba si religie si care nu e dispus sa-si lepede credinta doar pentru ca un grup insistent de maniaci e deranjat ca nu vrem sa ne "modernizam si sa renuntam la anumite percepte rasuflate, cum ar fi familia formata din barbat si femeie". Dupa voi si uniunea cu un purcel, capra sau catel ar trebui acceptata daca e facuta cu consimtamantul partilor! Miine, poimaine, o sa vreti sa faceti educatie moderna copiilor nostrii, o sa vreti adoptii si sa-i concepeti in vitro pentru ca va simtiti prea singuri si vreti carne de tun. Stati in banca voastra ca nu va taie nimeni capul si nu mai excrocati sentimental opinia publica cu cuvinte goale si jumatati de adevar din biblie cum ar fi "toleranta crestina", prejudecati, discriminare...Luati Biblia si cititi-o si nu mai postati declaratii lasati-ne pe noi "necivilizatii" sa ne crestem copiii asa cum ii place lui Dumnezeu pentru ca de la EL vine mantuirea nu de la satana care v-a ofera muuulta "diversitate" si drepturi sa va piedeti mintile.
    • 0 (0 voturi)    
      mars! (Duminică, 10 iunie 2007, 11:45)

      theo [anonim]

      \Homosexualii si cei care ii simpatizeaza AU PREJUDECATI ca ca noi crestinii majoritatari avem prejudecati. Daca ati ajuns sa va injurati tara, stramosii si religia inseamna ca va injurati bunicii si strabunicii fara de care astazi nu ati fi existat. De ce nu plecati din tara toti daca nu mai suportati sa aveti o problema de identitate? . In tara asta traieste un popor crestin care se defineste prin unitatea in limba si religie si care nu e dispus sa-si lepede credinta doar pentru ca un grup insistent de maniaci e deranjat ca nu vrem sa ne "modernizam si sa renuntam la anumite percepte rasuflate, cum ar fi familia formata din barbat si femeie". Miine, poimaine, o sa vreti sa faceti educatie moderna copiilor nostrii, o sa vreti adoptii si sa-i concepeti in vitro pentru ca va simtiti prea singuri si vreti carne de tun. Stati in banca voastra ca nu va taie nimeni capul si nu mai excrocati sentimental opinia publica cu cuvinte goale fi "toleranta crestina", mila, discriminare...
    • 0 (0 voturi)    
      mars (Duminică, 10 iunie 2007, 11:47)

      nume [anonim]

      Homosexualii si cei care ii simpatizeaza AU PREJUDECATI ca ca noi crestinii majoritatari avem prejudecati. Daca ati ajuns sa va injurati tara, stramosii si religia inseamna ca va injurati bunicii si strabunicii fara de care astazi nu ati fi existat. De ce nu plecati din tara toti daca nu mai suportati sa aveti o problema de identitate? si nu mai excrocati sentimental opinia publica cu cuvinte goale si jumatati de adevar din biblie cum ar fi "toleranta crestina, mila..."
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru homosexuali! (Duminică, 10 iunie 2007, 17:48)

      roman-ortodox [anonim]

      Daca mamele si tatii vostrii erau si ei ca voi(lesbi si homo) nu mai existati voi astazi! Cred ca parintii vostrii sunt mandrii de voi! Duceti-va in Europa si unde veti mai vrea voi si lasati-ne in pace cu aberatiile voastre sa traim dupa randuielile pe care le stim de la mosii si stramosii nostrii!
    • 0 (0 voturi)    
      Amintiri din copilarie! (Duminică, 10 iunie 2007, 19:35)

      Alexandru [anonim]

      Deoarece nimeni nu a inteles ce am scris la nr. 32 va aduc o completare :
      Am citit zilele trecute un articol intr-un ziar care imi sugera urmatoarele : homosexualiatea este o viziune noua si e normal ca sa ne intrebam copiii de mici ce orientari sexuale au....Doamne!!!!!
      Ce ratiune are copilul, ce detaliul despre adevarata semnificatie a sexualitatii poate concepe?.....mai nimic.Eu stiam pana prin scoala generala ca prin fata ma urinez iar cu ajutorul anusului elimin ce trebuie.Auzisem de la parinti ca barbatul si femeia pot face copii, la fel ca mine, ca partea din fata e folosita pentru asa ceva iar partea din spate e pentru a face c...a.
      Daca vor sa faca homosexualitate sa faca in dormitorul lor ascunsi de lume, nu sa imi scoata in strada propaganda asta pentru ca puii nostrii nu prea stiu ce sa aleaga si nu doresc sa-mi vina baiatul acasa intr-o zi sa-mi spuna :
      " Tata, mami , un nene mi-a zis : rahat pe p...a mea caci asta e noua civilizatie, altfel nu pleci" sau sa vina pe la 18 ani si sa zica : " Tata vezi ca mi-am gasit un iubit! "

      Toti vorbesc aici despre ce e bine si ce nu, dar pentru ca nu-i afecteaza pe ei direct.Nu-i nimic va spun eu , va afecteaza indirect !
    • 0 (0 voturi)    
      Oare ce s-ar intampla daca ne-am folosi creierele? Naah! (Duminică, 10 iunie 2007, 20:34)

      nemesis [anonim]

      >Luati Biblia si cititi-o si nu mai postati declaratii lasati-ne pe noi "necivilizatii" sa ne crestem copiii asa cum ii place lui Dumnezeu pentru ca de la EL vine mantuirea nu de la satana care v-a ofera muuulta "diversitate" si drepturi sa va piedeti mintile.

      De ce Biblia si nu scufita rosie? Doar au acelasi nivel de realitate. Stim ca exista paduri si mai stim ca exista si lupi si fetite. Inseamna ca ceea ce e scris in poveste e adevarul absolut. In plus nici una dintre cele doua povesti nu poate prezenta surse contemporane independente care sa ateste veridicitatea tuturor celor descrise.
      Asa ca eu zic ca trebuie sa ne crestem copiii asa cum ii place Bunicutei (nu aia cu moftul proprietatii private). Nu-mi dau seama de ce nimeni nu a creat inca institutii de indoctrinare in aceasta minunata poveste. Poate ca e din cauza potentialului scazut de a o folosi ca si justificare pentru ura, omor si genocid.

      >Cred ca parintii vostrii sunt mandrii de voi! Duceti-va in Europa si unde veti mai vrea voi si lasati-ne in pace cu aberatiile voastre sa traim dupa randuielile pe care le stim de la mosii si stramosii nostrii!

      Exact! Mama lor de animale! Daca nu le convine viata de pestera si mentalitatea Neanderthal, sa plece dracului din tara!

      De fapt e chiar interesant ca unii dintre cei mai inversunati oponenti ai homosexualitatii (chiar lideri religiosi) sunt ei insisi homosexuali (Ted Haggard). De aceea nu m-ar mira sa aflu ca majoritatea autorilor de mai sus care urasc homosexualii si se bat in piept cu Biblia, in clipele lor de slabiciune in care si-au uitat sus mentionatele Biblii si crucifixuri in masina, se mira ce bine arata blugii pe tipul care tocmai a trecut prin fata lor. "Hmmmmm! In viata mea nu am vazut asa blugi albastri! Si ce buzunare misto avea in spaaate!"
    • 0 (0 voturi)    
      Oare ce s-ar intampla daca ne-am folosi creierele? Naah! (Duminică, 10 iunie 2007, 20:35)

      nemesis [anonim]

      Apropo! Ar putea sa-mi explice cineva care e faza cu "homosexualitatea distruge casatoria normala"? Ce, daca se casatoresc doi homosexuali eu nu voi mai vrea sa ma casatoresc cu femeia care iimi place? Eu unul sunt casatorit (cuplu hetero, daca se intreaba cineva) si sincer nu imi vine sa divortez doar pentru ca in America s-au casatorit niste homosexuali.
      Iar in legatura cu statisticile citate mai sus (din 10.000 de homosexuali casatoriti au divortat 5000), deoarece autorul nu a prezentat referinte, cred ca sunt dubioase. Chiar daca ar fi adevarate, de cand existenta casatoriei depinde de o norma anuala a cuplurilor casatorite?
      Urmatorul articol sugereaza chiar ca rata divorturilor in randul "crestinilor" ar fi cea mai ridicata in comparatie cu celelalte religii in America.

      http://www.religioustolerance.org/chr_dira.htm
    • 0 (0 voturi)    
      @80, nemesis, acreieratul (Duminică, 10 iunie 2007, 23:53)

      piktor [anonim]

      nemesis, cu atitudini de genul asta o sa iei o bata in spate de la cineva si o sa urli apoi ca esti discriminat si ca uite ce fac nenorocitii de crestini
      dar ti se pare normal ca tu sa ai voie sa terfelesti lucrurile sfinte, nu-i asa?
      vezi ca crestinismul va tolereaza (in spiritul libertatii pe care omul a primit-o de la Dumnezeu) dar nu va accepta... si la fel si eu... dar ai grija ca sunt om supus pacatului... si daca ma mai injuri mult, s-ar putea sa iti dau eu bata aia in spate
    • 0 (0 voturi)    
      bita piktoreasca (Luni, 11 iunie 2007, 13:59)

      v [anonim]

      @piktor: bita aia o sa i-o arzi lui nemesis asa, in spiritul crestinismului?
    • 0 (0 voturi)    
      curcubeul???? (Luni, 11 iunie 2007, 16:16)

      snowflower [anonim]

      Oameni buni, curcubeul a fost creatia lui Dumnezeu, ca o legatura intre El si tot ce vietuieste pe pamant.Cum a ajuns un simbol biblic-simbolul homosexualilor...?!Rusine!Pentru nedocumentati; Vechiul Testament_Facerea-Cap 9.
    • 0 (0 voturi)    
      Your honor, I rest my case (Luni, 11 iunie 2007, 20:25)

      nemesis [anonim]

      piktore

      Multumesc ca imi demonstrezi punctul de vedere.

      Mai intai in legatura cu injuratul: Nu te-am injurat. Am stat ore intregi editiand comentariul ca sa fie cat mai general si fara atacuri ad hominem. Daca te simti cu musca pe caciula asta nu e problema mea.

      Doi: terfelitul lucrurilor sfinte.
      De nici aceasta "crima" nu ma simt vinovat. Am ridicat doar un punct (valid de altfel) de discutie referitor la credinta oarba intr-o carte scrisa cu mii de ani in urma, de niste indivizi, multi din ei necunoscuti, care auzeau voci. Daca ar trai in ziua de azi, sa fim sinceri, ar fi trimisi la psihiatrie cat ai zice peste. Cred in dumnezeul din Biblie? Nu. Exista o entitate asemenetoare acestui dumnezeu? Nu stiu. Nimeni nu stie.Chiar daca exista, nu avem dovezi fizice cu care sa verificam acest lucru. Tot ce pot face e sa ma gandesc critic si sa-mi traiesc viata cat pot eu de bine, incercand sa-mi ajut semenii indiferent de cine sunt ei. Stim cu totii ce e bine si ce e rau.
      In acelasi timp, unii oameni au nevoie de un sprijin, o credinta in cineva acolo sus care are grija de ei. Nici o problema. Marea lor majoritate este formata din indivizi extrem de cumsecade care traiesc in adevaratul spirit al Bibliei. Din pacate tu, piktore, nu faci parte dintre ei. Tu si cei ca si tine reprezentati o minoritate galagioasa si violenta, care se ascund dupa Biblie si o foloseasc doar pentru justificarea raului pe care il fac celor din jur. Daca apare cineva cu un argument care contravine preconceptiilor voastre, de obicei optati pentru una din doua metode de aparare: scoateti un citat la intamplare din Biblie si o stergeti sau luati bata. Sunteti incapabili sa dati un argument rational si justificati violenta cu propozitii de genul: "sunt om supus pacatului... ". Putem sa batem/omoram pe cine vrem. Mergem frumos la spovedanie, resetam si intram in turul doi. Citeste-ti comentariile si pe cele ale lui Theo printre altele. Duhnesc a ura si prostie!
    • 0 (0 voturi)    
      Curcubeul! (Luni, 11 iunie 2007, 21:21)

      nemesis [anonim]

      >curcubeul a fost creatia lui Dumnezeu, ca o legatura intre El si tot ce vietuieste pe pamant.

      Ca sa scrii asa ceva dupa (presupun) cel putin 12 ani de scoala e absolut uimitor. Deci, pe scurt, curcubeul nu este altceva decat refractia luminii in picaturile de apa aflate in atmosfera. Nu are nici o legatura cu fenomene sau entitati supranaturale.

      Detalii precum si raspunsul la intrebarea lui snow flower gasiti aici:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow
    • 0 (0 voturi)    
      Cool down, people... Ce-i tot dati atata cu curcubeul ala ? (Luni, 11 iunie 2007, 22:43)

      Xerxes [anonim]

      ... daca acceptam existenta lui D-zeu, atunci si curcubeul este (indirect) creatia sa, la fel ca si gaurile negre, quasarii sau alte chestii mult mai intrigante decat curcubeul...

      ... m-am documentat in prealabil, sa nu scriu prostii ... In Vechiul Testament scrie ca dupa ce a incetat potopul lui Noe, pe cer a aparut curcubeul (logic), iar D-zeu a spus ca acesta reprezinta semnul legamantului incheiat cu urmasii lui Noe, ca nu va mai exista un al doilea potop ... Asta e exprimarea exacta, nu spune ca ar reprezenta vreun mijloc de legatura intre El si oameni... Daca gresesc imi cer scuze, dar asa reiese ... Iar eu unul nu am auzit /citit ca, virgula, curcubeul face parte din simbolistica crestinismului, asa ca nu mai tot creati conflicte artificiale... Si Konika parca are ca simbol culorile curcubeului, doar nu are nimeni copyright pe curcubeu ... Inclusiv crucea nu este un simbol exclusiv religios...

      ... si din cate ma duce pe mine mintea, probabil ca respectiva comunitate si-a ales curcubeul drept simbol datorita faptului ca acesta reuneste toate culorile care formeaza spectrul vizibil al radiatiilor electromagnetice ... Presupun ca ar avea sens explicatia, merge cu motto-ul lor ("reuniti in diversitate")... Oricum, nu am de unde sa stiu exact...
    • 0 (0 voturi)    
      curcubeul! @86 (Luni, 11 iunie 2007, 22:50)

      snowflower [anonim]

      Curcubeul este un simbol biblic inteligentule!Asta am scris, dar tu , care te-ai scolit probabil la "Stefan Gheorghiu" n-ai auzit despre Biblie.Nu vorbi despre lucruri pe care nu le cunosti si nu insulta credinciosii caci si asta tot discriminare este. Numarul crestinilor (de diferite confesiuni) este infinit mai mare decat al complexatilor vostri care au manifestat pe strada.Tine-ti pliscul inchis daca esti ateu, ca risti sa-ti pui in cap toate bisericile cu tot cu enoriasii lor.In privinta educatiei mele, sa fii sigur ca am mai multi ani de scoala decat au ca varsta multi dintre "diversii" vostri.Religia nu-i un lucru perimat, voi sunteti prea retarded s-o intelegeti.
    • 0 (0 voturi)    
      sugestie (Marţi, 12 iunie 2007, 0:04)

      zuzu [anonim]

      Mai potrivit era un morcov, obanana sau un castravete
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru bogdan (Joi, 14 iunie 2007, 13:16)

      Eva [anonim]

      Spui ca intoleranta si ignoranta nasc holocausturi.De acord. Unde ati fost voi ieri cand s-a facut mars pentru victimele mineriadelor? Stiati macar ca ieri s-au implinit 17 ani de la mineriada din '90?Au existat unii oameni care au murit pentru libertate. Nu stiu daca au murit pentru a avea homosexualii drept de a face parada. Insa datorita lor, orori ca GayFest pot avea loc. Unde sunt homosexualii atunci cand se comemoreaza acei oameni?! Unde sunt cei care fac parada folosind cuvantul 'libertate' insa nu au nici cea mai mica urma de respect pentru cei care si-au dat viata aparand principiul voltairian 'je ne partage pas votre opinion, mais je donnerais ma vie pour defendre votre droit de l'exprimer'. Libertatea voastra este inteleasa ca drept la dezmat, la obscenitate publica, la aparare a nefirescului.
    • 0 (0 voturi)    
      Pardon... (Joi, 14 iunie 2007, 13:34)

      Eva [anonim]

      Comentariul era pentru Apollinaire, nu pentru Bogdan, asta pentru a nu se crea confuzii.
    • 0 (0 voturi)    
      celor interesati.... (Vineri, 15 iunie 2007, 10:49)

      ciprian [anonim]

      Putem continua discutiile pe http://johnnytm.weblog.ro/
    • 0 (0 voturi)    
      Ajutor pentru homosexualitate (Duminică, 24 august 2008, 19:17)

      Victor Ionescu [anonim]

      Contra Curentului intelege durerea si lupta interioara a celor care se lupta cu atractii fata de acelasi sex si doreste sa le ofere speranta promovand mesajul ca schimbarea este posibila.

      Daca te lupti cu homosexualitatea si nu rezisti singur, nu ezita niciun moment sa ne contactezi. www.contracurentului.com exista pentru tine, pentru a te ajuta. Dumnezeu te iubeste, schimbarea este posibila.