Salarii reduse si fara plati compensatorii

Ministrul Pacuraru vrea sa dea afara 10% din bugetari

de Ionut Baias     HotNews.ro
Duminică, 5 august 2007, 0:00

Foto: Rompres

Ministrul Muncii, Paul Pacuraru, a declarat ca numarul de bugetari depaseste cu 10% numarul necesar si prin urmare spune ca se impune fie reducerea acestora, fie plafonarea salariilor. Liderii sindicali contesta declaratiile ministrului si spun ca sunt nerealiste.

In urma reducerii cu 10% (circa 100 de mii de oameni) a personalului bugetar, ministrul Pacuraru spera sa obtina la bugetul de stat peste 700 de milioane de euro.

Reducerea ii vizeaza doar pe bugetarii din administratia centrala si locala, insa nu si functionarii publici. Ministrul Muncii a declarat ca va incerca si eliminarea platilor compensatorii deoarece acestea "incurajeaza nemunca". Persoanele disponibilizate dintr-un domeniu ar urma sa fie distribuite in alte domenii.

















46 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    doar atat? (Luni, 6 august 2007, 8:06)

    Florin [anonim]

    Cifra include si parlamentarii?? Parca ar trebui sa creasca la 20 - 25%.
    Oricum, o sa le infiinteze vreo 2, 3 agentii si se rezolva!
  • 0 (0 voturi)    
    Vine restructurarea in 2008... (Luni, 6 august 2007, 9:02)

    corectu' [anonim]

    Nicio problema, dom' ministru. O sa fiti concediati si dvs impreuna cu partidul in 2008, o sa aveti aceeasi soarta pe care a avut-o PNTCD-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    administratia centrala (Luni, 6 august 2007, 9:06)

    Toma N [anonim]

    si chiar si cea locala este mult prea stufoasa si toaca bani degeaba, in plus este si sediul coruptiei si traficului de influenta.
    Daca la acestia se refera masura este f binevenita. Numai de am vedea-o aplicata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 6 august 2007, 9:20)

    Nautilus [anonim]

    Speram ca "distribuirea in alte domenii" nu inseamna "la capsuni" :)

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    un pic lipsit de logica (Luni, 6 august 2007, 11:33)

    a [anonim]

    daca sunt 10% in plus de ce este plafonarea salariilor o optiune? E absurd. Singura optiune logica ar fi reducerea personalului pe motive de performanta. Plafonarea salariilor nu are nici un rost, decat obtinerea unor bani la minister. Atunci, revin si intreb, sigur sunt 10% in plus sau dl. ministru doar vrea niste bani in plus. Si ca veni vorba, ce vrea sa faca cu ei, a spus?
  • 0 (0 voturi)    
    un pic fara logica (Luni, 6 august 2007, 11:34)

    a [anonim]

    daca sunt 10% in plus de ce este plafonarea salariilor o optiune? E absurd. Singura optiune logica ar fi reducerea personalului pe motive de performanta. Plafonarea salariilor nu are nici un rost, decat obtinerea unor bani la minister. Atunci, revin si intreb, sigur sunt 10% in plus sau dl. ministru doar vrea niste bani in plus. Si ca veni vorba, ce vrea sa faca cu ei, a spus?
  • 0 (0 voturi)    
    Daca doar vor fi mutati este inutil (Luni, 6 august 2007, 12:36)

    raduxo [anonim]

    Daca vor fi disponibilizati shi se vor crea alte pozitii, manevra este inutila. Nu trebuie sa se supere cei disponibilizati fiindca este un lucru normal, noi cei care lucram in sistemul privat, adica cei care le platim salariile, nu beneficiem de nici o distribuire.
  • 0 (0 voturi)    
    banii de pensii (Luni, 6 august 2007, 14:49)

    SAM [anonim]

    Vezi si articolul despre demisia dlui Vladescu si intelegi ca acum, dupa ce au promis si au dat asigurari ferme ca au bani pentru marirea pensiilor, cauta disperati surse. Tot noi vom fi cei care vor plati promisiunile electorale ale PNL-PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    jknerrf (Luni, 6 august 2007, 18:20)

    ckmwefo [anonim]

    oare de ce toti imbecilii seamana cu Tariceanu si sleahta lui ?

    ai zice ca sunt frati !

    uita-te in ochii lor limpezi si o sa pricepi.

    cu ochii lui Base nu am probleme ca macar asta in ultima vreme si-a riscat cota electorala la pensionari punanand intrebari clare despre sursa anumitor fonduri.

    oricum am lua-o suntem condusi de niste inapoiati.

    Hai Congo !
  • 0 (0 voturi)    
    Lasaneeeeee (Marţi, 7 august 2007, 0:04)

    Marcel Pavel [anonim]

    Nenea pacuraru,
    Lasa-ne tataie si taio in Congo cum spune si cel de mai sus.
    Ba ia-te de mana cu toti cei din partid si dute la cules portocale in Kuweit si nu mai fa restructurari si tot felul de manarii.