Bani pentru marirea pensiilor: L-au razgandit pe Vladescu!

de Dan Tapalaga, Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2007, 0:00

Foto: Rompres

Secretarul de stat de la Finante, Sebastian Vladescu isi retrage criticile referitoare la majorarea pensiilor, acuzand o agentie de stiri ca a difuzat informatii false. Vladescu face aceste precizari la trei zile, dupa ce declaratiile sale au pus pe jar Guvernul si PNL, partidul din care face parte.

“Asa-zisele declaratii care mi-au fost atribuite nu sunt decat diversiuni, menite sa genereze zvonuri, si nu au niciun sambure de adevar”, spune Vladescu intr-un comunicat.

Reprezentantii agentiei NewsIn nu au dorit sa comenteze acuzatiile lui Sebastian Vladescu. Secretarul de stat afirma ca “nu am facut niciun comentariu cu privire la constructia bugetara pe anul 2008 si nici la efectele deciziei de majorare a pensiilor asupra bugetului pe anul viitor”.

Sa mai spunem ca Sebastian Vladescu nu a putut fi contactat.

Razgandirea pas cu pas

La sfarsitul saptamanii trecute, Sebastian Vladescu, declara pentru NewsIn ca intentioneaza sa-si dea demisia deoarece nu cunoaste sursele necesare pentru marirea pensiilor si nu crede ca acest proiect este viabil.

"Avem viziuni diferite. Cresterea pensiilor este nesustenabila. Nu stiu care sunt sursele de finantare, iar alegerea salariului mediu brut ca parametru de majorare este o mare capcana. Voi pleca pentru ca nu mai am ce face aici", declarase Sebastian Vladescu, citat de NewsIn in 5 august.

A doua zi dupa declaratiile lui Vladescu, presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, il ataca dur pe fostul ministru de finante sugerand ca ar face jocurile Partidului Democrat.

"Sebastian Vladescu nu are de unde sa stie daca exista sau nu bani pentru majorarea pensiilor, intrucat acesta este plecat de trei luni in concediu, cel mai probabil cu Adrian Videanu", afirma liberalul Bogdan Olteanu.

"Ceea ce ma uimeste este bucuria reprezentantilor PD si PLD la declaratia lui Sebastian Vladescu, bucurie care are o singura explicatie: PD si PLD nu doresc marirea pensiilor", mai declara liderul PNL.

Nici luni, cand declaratiile sale au starnit valuri de reactii in PNL si in randul opozitiei, Vladescu nu si-a retras afirmatiile critice referitoare la majorarea pensiilor. La insistentele jurnalistilor, secretarul de stat de la finante s-a limitat doar sa spuna ca nu demisioneaza si ca nu a vorbit niciodata despre asa ceva. Despre critica majorarii pensiilor, nici un cuvant.

Premierul Calin Popescu Tariceanu afirmase, marti, ca va discuta cu secretarul de stat in Ministerul Economiei si Finantelor Sebastian Vladescu pentru a stabili daca informatiile privind o eventuala demisie a acestuia, pe fondul majorarii pensiilor, sunt reale sau au fost interpretate gresit.

"Nu am discutat cu el (cu Vladescu - n.r.), trebuie sa avem o discutie si pe urma voi vedea exact care este situatia", declarase Tariceanu.

Astazi, fostul ministru de finante pare sa se fi razgandit dupa modelul sefuluil sau de partid, afirmand ca n-a criticat niciodata majorarea pensiilor.

Vladescu declara de altfel la sfarsitul lunii iunie, dupa ce Parlamentul a aprobat proiectul legii de majorare a pensiilor, ca aceasta reprezinta un pericol pentru stabiliatea macroeconomica, intrucat inseamna un efort bugetar de circa doua miliarde de euro, bani care vor fi taiati de la investitii si se vor regasi direct in consum.

















51 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ha , ha ! (Miercuri, 8 august 2007, 13:43)

    Cezy [anonim]

    si iar Ha , ha , ha ! Bre frate , da' tampiti ne cred !
  • 0 (0 voturi)    
    he-he (Miercuri, 8 august 2007, 13:46)

    george paun [anonim]

    Foarte bun titlul articolului.
    In rest, doar circul cotidian si nimic altceva .
  • 0 (0 voturi)    
    offff (Miercuri, 8 august 2007, 14:08)

    claudiu [anonim]

    Foarte obiectiv articolul!
    Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce frumos ar fi... (Miercuri, 8 august 2007, 14:35)

    Id [anonim]

    sa apara cei de la Newsin cu "dovada"(caseta audio,video,transcrierea interviului etc);ar fi un nou caz tip "biletelul negat cu vehementa de Tariceanu",nu???
  • 0 (0 voturi)    
    obiectivitate (Miercuri, 8 august 2007, 14:53)

    stefan [anonim]

    Mie nu mi se pare ca autorul a fost obiectiv. Mai ales spunind ca "Vladescu s-a razgindit dupa modelul sefului sau Tariceanu".
    Oricum e clar penibil gestul lui Vladescu.
    Marirea pensiilor va duce la sporirea consumului, asadar veniturilor vanzatorilor care mai departe vor investi banii. Asadar banii nu dispar prin consum, se transforma.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vorbeshti frantz (Miercuri, 8 august 2007, 15:00)

    Un Roman [anonim]

    Stefane, tu chiar ai inghitit prostia aia cu pensionarii or sa genereze consum? Pensionarii or sa consume cumpatat cum au facut-o dintotdeauna, ce-or sa faca or sa plateasca curentul, apa, gazele si-or sa-si ia cu un kil de carne mai mult pe luna. In rest or sa puna la saltea un pic pentru zile negre sau pentru inmormintare.
  • 0 (0 voturi)    
    @ #5 Stefan (Miercuri, 8 august 2007, 15:06)

    ionel dinu [anonim]

    "Marirea pensiilor va duce la sporirea consumului, asadar veniturilor vanzatorilor care mai departe vor investi banii"

    Problema este ca marfa se importa in 80% din cazuri, iar acesti bani pe linga inflatie impovareaza balanta de plati externa.
  • 0 (0 voturi)    
    @#5 Stefan (Miercuri, 8 august 2007, 15:17)

    bigradu [anonim]

    Stefan, ar fi bine sa te iei de mana cu dl. Olteanu. Amandoi nu vedeti decat la "1 m" in fata. Exista viata si dupa incetarea madatului actualului Guvern. Doar ca pe ei nu-i intereseaza. "Dupa noi, potopul!"
  • 0 (0 voturi)    
    obiectivitate (Miercuri, 8 august 2007, 15:32)

    apolitic [anonim]

    Cred ca se pot ghici clar simpatiile politice ale autorului ceea ce nu ar trebui sa apara intr-un articol de calitate.
    Chiar daca comportamentul "acuzatului Vladescu" urmeaza linia lipsei de demnitate din politica romaneasca, nu se justifica abaterea de la jurnalismul profesionist.
    Eventual articolul isi are locul in sectiunea "Opinii". In rest....relatati si atat!
  • 0 (0 voturi)    
    nu esti politician..daca (Miercuri, 8 august 2007, 15:38)

    rasgandacul [anonim]

    Nu esti politician cu staif daca nu negi maine ce ai spus azi.. in functie de cum iti dicteaza partidul care are grija ca tu sa o duci bine..
    Nici macar nu mai e amuzant sa urmarim negarile. afirmatiile.. diatribele si prefacatoria...
  • 0 (0 voturi)    
    greu mai trece (Miercuri, 8 august 2007, 15:59)

    judex [anonim]

    Greu mai trece perioada asta pana la noile alegeri....
  • 0 (0 voturi)    
    escu (Miercuri, 8 august 2007, 16:17)

    corvus coraX [anonim]

    tipic pentru cei carora numel de tarani (Ion, Pop, Gheorghe, Vasile), li s-a atashat la coada un escu. Deshi trebuia "nescu". Regateni cu coloana de guma
  • 0 (0 voturi)    
    Pai nu a invatat de la dl. Tariceanu ? (Miercuri, 8 august 2007, 16:34)

    strazi [anonim]

    Mi se pare normal gestul domnului Vladescu de a retracta afirmatiile facute.

    Pai nu are un model in partid, pe dl. Tariceanu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat... (Miercuri, 8 august 2007, 16:37)

    maria [anonim]

    ...sa-l traga de maneca moliceanu si sa-i aduca aminte ca sunt in aceeasi barca de HOTII!!! si s-a razgandit!!!
  • 0 (0 voturi)    
    What's next? (Miercuri, 8 august 2007, 16:55)

    wesley [anonim]

    Urmatorul pas este sa ia banii de pensii si sa fuga cu ei....
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce o fi santajabil? (Miercuri, 8 august 2007, 17:20)

    cristina [anonim]

    ca altfel nu se explica!
  • 0 (0 voturi)    
    Care-o fi adevarul? (Miercuri, 8 august 2007, 18:14)

    johnny [anonim]

    O gramada de adulatori ai marinarului au sarit la Vladescu, neacordand atentie unui amanunt foarte interesant: agentia NewsIn (care numai de simpatii liberale nu poate fi acuzata!) n-a dorit sa comenteze acuzatiile lui Vladescu! De ce oare? Si, fiind vor de razgandiri sau de promisiuni, chiorul nu poate fi dat prea mult drept exemplu pozitiv. Daca nu ma credeti, haideti sa verificam: a promis ca in 3 luni de la referendum va iesi in fata multimii, in Piata Universitatii pentru a cere socoteala guvernului si parlamentului despre nu-stiu-ce chestii. Punem pariu ca nu se tine de cuvant? 19 august e aproape dar stie si el foarte bine ca numai gura-i de el si, in plus, ce-ar putea cere? Sa nu se mareasca pensiile? Vot uninominal perdant pentru necunoscutii din PD? Inchisoare pentru "regii asfaltului"? Demiterea lui Videanu? Sau poate cercetarea escocheriei facute de el insusi in legatura cu Parcul Bordei? Tineti minte:19 august!
  • 0 (0 voturi)    
    @#17 johnny (Miercuri, 8 august 2007, 18:31)

    LC [anonim]

    Cam ai dreptate cu NewsIn, ma gandesc ca sareau cu ceva dovezi pana acum.
    Dar ce treaba are Basescu cu asta?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu ma mira?! (Miercuri, 8 august 2007, 19:27)

    nana1929 [anonim]

    Ce te poti astepta de la un fals liberal?
  • 0 (0 voturi)    
    Of Johnny ... (Miercuri, 8 august 2007, 19:37)

    Terente [anonim]

    .. cel decerebrat. Ca definitie: fara creier.

    Hai ne mai citim.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne cred ca suntem prostii lor (Miercuri, 8 august 2007, 19:37)

    luci [anonim]

    Tampitii aistia ne cred fraierii lor. Daca ar fi fost adevarat ca agentia de stiri a difuzat informatii false, trebuia ATUNCI sa le infirme. Nu acum cand l-a luat de urechi moliceanu.

    Mai e un pic si va duceti langa PNTCD. Uraaaaa
  • 0 (0 voturi)    
    pt LC (Miercuri, 8 august 2007, 19:47)

    johnny [anonim]

    Si eu recunosc ca, in mod normal, stirea despre Vladescu n-ar trebui sa aiba nimic in comun cu marinarul insa, citind articolul si comentariile, nu poti sa nu observi ca fac parte din obisnuitul de-acum razboi personal al marinarului cu premierul. Legatura este in primul rand data de faptul ca articolul apare pe acest site unde va fi aproape imposibil sa gasesti opinii anti-Basescu, exceptie facand unele comentarii, si ele cenzurate de foarte multe ori (eu putand fi martor in acest sens)!
    Vehementa mea impotriva betivului vine din faptul ca am fost un sustinator foarte infocat al acestuia pana in momentul in care am inteles ca pentru el nu exista nimic altceva decat interesul personal! Sunt vehement pentru ca, rusinat, as vrea sa-mi cer iertare celor pe care-i condamnam ca incercau sa ne deschida ochii ca sa vedem cine-i cu-adevarat cel ce s-a catarat in pozitia de presedinte al romanilor. Citind multe comentarii, uneori mai mult decat mizerabile, ale unor sustinatori ai marinarului nu pot sa nu-mi amintesc ca si eu am fost pentru o vreme la fel de orb ca ei! Faptul c-am fost atat de multi orbi in 2004 ne-a ajutat sa scapam de nenorocirea "Nastase si PSD" dar asta nu-nseamna ca trebuie sa ramanem orbi!
  • 0 (0 voturi)    
    @22 (Miercuri, 8 august 2007, 20:48)

    LC [anonim]

    Nu a pomenit nimeni de marinar inainte sa-l aduci tu in discutie. A fi anti-PNL nu inseamna neaparat pro-Basescu. Cu site-ul ai dreptate dar cred ca esti constient ca nu exista in ziua de azi site de stiri/post de televiziune fara simpatii politice. O seara placuta
  • 0 (0 voturi)    
    Energie consumata inutil, pentru o cauza gresita (Miercuri, 8 august 2007, 22:30)

    RazvanM [anonim]

    Ceea ce se-ntampla cu legea mitei electorale de marire a pensiilor este nu doar dubios, ci de-a dreptul scandalos. Guvernantii nostri parca sunt tigani in piata care se targuiesc pe pretul la kilul de seminte. Din cate stiu, exista deja o lege care permite indexarea periodica a pensiilor. Legea electorala a lui Tariceanu n-o sa-i ajute cu nimic pe pensionarii amarati, ci o sa-i bucure cu adevarat doar pe cei care au deja pensii foarte mari. Deci scopul social al legii nu va fi atins, ba chiar s-ar putea sa se ajunga la inflatie care poate anula cresterea de pensii. Ce mai ramane? O mare gaura in bugetul de investitii! Cred ca o sa fim un exemplu de tara care cheltuie bani pentru a o duce mai prost.
  • 0 (0 voturi)    
    Subscriu (Miercuri, 8 august 2007, 23:12)

    Cristian [anonim]

    Nu ma intereseaza soarta lui Basescu. Sau ... sa guverneze PSD 20 de ani. Un lucru vreau : sa dispara gunoiul de partid PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva (Miercuri, 8 august 2007, 23:18)

    Cristian [anonim]

    Nu uitati : Ionut Popescu si Razvan Ungureanu. Tot ce e de Champions League in PNL e scos din guvern. Numai gunoaiele sunt bune. In curand va face dizidenta si Remes :))) . Ce dreq de chestiune tenebroasa il tine in chingi pe Taricelu? O fi ceva de cand era manechin sau biznisu de la Portile de Fier?
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Joi, 9 august 2007, 8:51)

    ionut [anonim]

    pai daca nu a fost ales Tariceanu ce sa faca si el.... DA O BONBOANA POPULATIEI. Poate ii mai cresc si lui sansele la presedentie. Oricum tot razboiul acesta intre partide ne aduce si noua ceva bun:pensii mai mari intr-o lume mai scumpa.
  • 0 (0 voturi)    
    pensiile care va roade! (Joi, 9 august 2007, 9:52)

    gicasarpeploiesteanu [anonim]

    ba copii,voi a-ti bolunzit cu totii,ce dracu aveti ma? nu mai aveti nici un dumnezeu,profitati ca amaratii de pensionari,cei care au rupt dela gura sa va dea la scoala,sa va cumpere calculatoare,sa aveti pe ce intra pe NET,ei saracii nu au avut posibilitatile voastre si nu pot sa se apere de rautatile voastre ca nu stiu daca 2% dintre ei stiu sa deschida un calculator!!!!!!!!............... Voi tineti-o tot asa si mergeti cu Base al vostru pana va veti convinge ca cine se ia dupa muste ajunge la c...t!
  • 0 (0 voturi)    
    pensiile care va roade! (Joi, 9 august 2007, 11:21)

    a [anonim]

    Cresterea pensiilor nu este un lucru rau, chiar din contra. Nici un mic si o bere gratis nu sunt un lucru rau, nici chiar inainte de alegeri. Dar faptul ca pentru un mic si o bere, alegem sa punem hoti unde sunt saci cu bani, nu e tocmai sanatos. La fel si cu pensiile. E ok sa se dubleze, dar daca in 2-3 ani asta o sa duca la cresterea pretului painii si a medicamentelor de 10 ori, nu e sanatos decat pentru pensionarii care mai traiesc doar 2-3 ani. E simplu, e ca si cu buzunarul propriu. Daca cheltuiesti mai mult decat castigi, ajungi sa traiesti sub pod. La fel si cu economia. Daca se cheltuie, nu se mai investeste si nu se mai castiga. Pe deoparte primim paine si circ, dar ramanem needucati si sclavi
  • 0 (0 voturi)    
    newsin (Joi, 9 august 2007, 11:49)

    aha [anonim]

    nu e primul caz de manipulare din partea newsin. minciuni si numai minciuni la newsin si realitatea tv.
  • 0 (0 voturi)    
    naspa rau (Joi, 9 august 2007, 14:46)

    ionut [anonim]

    este foarte enervant ca politicienii acestia se ocupa de populatie si dau cu praf in ochi doar atunci cand se apropie alegerile.daca numai in perioadele astea se poate face cate un bine atuci eu zic sa organizam in fiecare an alegeri iar atuci o sa se gandeasca mai des la oamenii din aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Vladescu vroia sa ingroape si Fondul Proprietatea (Joi, 9 august 2007, 21:00)

    forumul civic [anonim]

    Vladescu mai responsabil ca Vosganian? OK, dar sa vina si cu solutii alernative.
    Noi, adica asociatiile de proprietari deposedati de regimul comunist, intzelegem temerile dlui ministru Vladescu fatza de sustenabilitatea indoielnica a solutziei de despagubire prin Fondul Proprietatea; la fel de incerta precum majrarile pensiilor.
    Insa daca in cazul pensiilor a avut macar barbatia (ori riguarea profesionistului) de a spune lucrurilor pe nume, in povestea cu Fondul Proprietatea a tacut milc si doar a boicotat proiectul din interior, nepromovind ordonanta de guv. necesara ptr modificarile in vederea aprobarii listarii la bursa a fondului. Astfel a blocat practic intregul proiect mai bine de un an de zile, lasindu-i pe proprietari cu ochii in soare laolalta cu "expertii " sai din conducerea fondului. Insa in timp ce primii asteptau disperati cu buzunarele jefuite de statul comunist in tandem cu politicienii tranzitiei ca poate poate iese ceva din povestea asta de despagubire, tinerii liberali postati la conducerea fondului de insusi Vladescu, taiau frunze la caini pe solde lunare de expati.

    Asa ca respect maxim la povestea cu pensiile si rusinica la povestea cu fondul unde l-a lasat curajul. Oare de ce? Probabil fiindca sunt multi colegi liberali ce asteapta fondul ca sa-si traga BANUL si Vladescu a preferat sa nu intre-n conflict diect cu ei ci sa-i boicoteze mai bine englezeste, tergiversind ordonanta salvatoare ptr fond.

    FORUMUL CIVIC