Noul Patriarh al BOR va fi ales pe 12 septembrie

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2007, 0:00


Noul Patriarh al Bisericii ortodoxe Romane va fi ales pe data de 12 septembrie, au decis miercuri ierarhii BOR in cadrul sedintei Permanentei Administratiei Patriarhale.

Potrivit Statului pentru functionarea BOR, Patriarh poate fi ales oricare dintre Mitropolitii, Arhiepiscopii si Episcopii eparhioti in functiune, cetateni romani, care s-au impus in constiinta Bisericii si a oamenilor prin viata curata, ravna in cunoasterea, apararea si raspandirii invataturii ortodoxe.

Candidatul propus de Sfantul Sinod al BOR care va obtine, la votul din Colegiul Electoral Bisericesc, majoritatea absoluta, va deveni noul Patriarh.

Forumul Civic Romanesc a cerut Consiliului National pentru Studierea Arhivelor fostei Securitati ca pana la alegerea noului patriarh sa dea publicitatii dosarele ierarhilor Bisericii Ortodoxe Romane, informeaza Rador. Mai mult, organizatia a acuzat intr-o conferinta de presa ca CNSAS ascunde dosarele ierarhilor bisericii.

Colegiul CNSAS a decis in sedinta de marti sa solicite institutiilor care mai detin dosare sa verifice din nou daca exista dosare ale prelatilor BOR. CNSAS a depus cereri la SRI si SIE pentru verificarea posibililor candidatilor pentru scaunul patriarhal.

Este vorba despre o reverificare care vizeaza aproximativ 12 persoane, mitropoliti si arhiepiscopi. Surse din CNSAS sustin ca s-a cerut in special verificara celor despre care SRI si SIE sustinea pana acum ca nu ii are in arhive, dar asupra carora exista suspiciuni. Este si cazul mitropolitului Moldovei, Daniel, care a stat 6 ani in Elevetia, in regimul comunist.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei a declarat ca Sfantul Sinod isi mentine pozitia anterioara legata de deschiderea dosarelor clericilor, aflate in arhiva fostei Securitati. Mai precis, Sfantul Sinod nu este impotriva deschiderii dosarelor clericilor, dar vrea ca acest proces sa se desfasoare "in spiritul adevarului si al dreptatii".

CNSAS: Dosarele ierarhilor vor fi verificate pana la alegerea noului patriarh

















39 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    wow.. (Joi, 9 august 2007, 9:54)

    claudel_irlanda [anonim]

    NOUL PATRIARH VA FI ALES CHIAR DE ZIUA MEA!!!! :-O CE SUPER, OR SA SARBATOREASCA MAI MULTI ZIUA AIA :-) NU DOAR EU!!!! YUPIIII
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica? (Joi, 9 august 2007, 10:06)

    Radu [anonim]

    "CNSAS a depus cereri la SRI si SIE pentru verificarea posibililor candidatilor pentru scaunul patriarhal."

    Pai nu se predasera toate dosarele la CNSAS?
    Nu CNSAS verifica dosare?
    Nu e limpede ca asta cu cerutul la "organe" e o diversiune?
  • 0 (0 voturi)    
    Figure in black (Joi, 9 august 2007, 10:11)

    wesley [anonim]

    ''What is this that stands before me?
    Figure in black which points at me
    Turn around quick, and start to run
    Find out I'm the chosen one''
  • 0 (0 voturi)    
    nelamuriri (Joi, 9 august 2007, 13:22)

    Catalin I. [anonim]

    "Interimatul la conducerea BOR ar urma sa fie asigurat de Mitropolitul Banatului, Nicolae Corneanu, ierarhul cu cea mai mare vechime in scaun. Daca acesta va refuza, interimatul ar urma sa fie asigurat de Mitropolitul Clujului, Vadului si Feleacului, Bartolomeu Anania. Mitropolitul care va asigura interimatul nu va mai putea sa-si depuna candidatura pentru a fi ales Patriarh."-de pe pagin web: http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles%7CdisplayArticle/art icleID_11000/Moldova-si-Ardealul-intra-in-lupta-pentru-Patriarhie.html Poate ma lamurestte si pe mine cineva cum a ajuns IPS Daniel interimar si, in acest caz, daca are dreptul sa candideze la scaunul de patriarh. (in caz ca publicati acest mesaj...).As vrea sa citesc si eu undeva statutul de functionare al BOR.Stie cineva, exista o versiune pe web?
  • 0 (0 voturi)    
    ancheta (Joi, 9 august 2007, 13:35)

    mihai teodorescu [anonim]

    Ziua" alansat un atac dur la adresa publicatiilor"catavencu" si "flacara", responsabile de manipularea opiniei publice, prin lansarea unor calomnii privind o pretinsa colaborare dintre patriarhul Teoctist si regimul ceausist. Normal ar fi, ca acestei pozitii luate de " Ziua" sa i se acorde atentia cuvenita si sa se deschida o ancheta pentru restabilirea adevarului. Nu este vorba numai de repararea post-mortem a demnitatii inaltului prelat , ci si de restituirea credintei milioanelor de credinciosi derutati de zvonuri si calomnii.
  • 0 (0 voturi)    
    exemplu (Joi, 9 august 2007, 16:09)

    Catalin I. [anonim]

    Desigur patriarhul Teoctist a avut greselile sale, pe care singurul care le poate judeca corect si are acest drept e Hristos.Am retinut insa un lucru, pe langa altele:in fiecare zi, la 5:30, se scula si-si facea rugaciunile de dimineata.Cine are ceva de comentat sa faca la fel cel putin cativa ani incontinuu si apoi sa comenteze...
  • 0 (0 voturi)    
    @catalin (Joi, 9 august 2007, 17:10)

    Hombre [anonim]

    Mi-e frica ca izi batzi gura degeaba!
    Este greu de inteles pentru prea multi. Nu ar intelege, ce "iese" din asta.
  • 0 (0 voturi)    
    calomniile lui Dinescu (Joi, 9 august 2007, 21:13)

    george apostol [anonim]

    Sa fie vorba de un atac concertat asupra capilor Bisericii? Patrirhia vrea sa-l dea in judecata pe Dinescu pentru o serie de afirmatii privind mitropoiltul Antonie Plamadeala. Acesta ar fi scris lui Ceuasescu cerandu-i sa-l faca general, ca si-ar fi depasit stagiul de colonel. La prima impresie, s-ar parea ca a inebunit Dinescu, ca l-au inebunit fosnetul banilor primiti pomana de la Patriciu si Vantu, ca l-au inebunit mosiile stranse cu mana de smecher, dupa ce furase la inceputul anilor '90 tipografia primita cadou de Uniunea Scriitorilor din Germania. Dincolo de orice ironie, comportamentul lui este nu numai scandalos, ci reprezinta un pericol social grav.c Este inadmisibil ca unui slujbas la CNSAS sa i se permita sa sfideze opinia publica, sa colporteze zvonuri denigratoare, sa-si bata joc de autoritatile romane, numai si numai pentru ca are tupeu. Primenirea societatii romanesti presupune si tragerea la raspundere a unor escroci de teapa lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. # 8 (Joi, 9 august 2007, 22:11)

    C [anonim]

    Dinescu a fost printre putinii romani cu adevarat curajosi, iar pentru asta ii port respect. Nu a fost ca mine si ca atatea milioane de cacaciosi.

    Cred in Bunul Dumnezeu, insa n-am nici un respect pentru preotimea romana.
    N-am auzit de vre-un Jerzy Popieluszko al bisericii ortodoxe romane. In timpul regimului ceausist, cand aveam mai multa nevoie de alinare, au tacut malc, unii "au dormit sub stele", iar dupa revolutie, au simtit ca a venit si vremea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    iurascu (Luni, 13 august 2007, 23:42)

    Eu [anonim]

    domn'le duceti-va si va culcati: care forum civic,care site? lasati oamenii sa vorbeasca...habar n-aveti de BOR; ati aparut la otv probabil doar pentru a mediatiza"binecunoscutele"dumneavoastra reviste si fapte... inainte sa abordati anumite subiecte documentati-va{despre BOR spre exemplu}. pacat
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ma mira (Miercuri, 22 august 2007, 22:10)

    Maramu [anonim]

    De ce va mirati ca Biserica Ortodoxa e atat de lovita, de tot aceasi lume care azi incepe sa ceara scoaterea Sf.Icoane din scolii sau cu impunerea ,, civilizatiei,, occidentale in Romania.
    ,,Cine este fara vina ,sa arunce primul piatra!,, Eu cred ca si concluzie, ca cine vor fi candidatii , cat si vrednicia lor, e o problema care pe marea majoritatea ne depaseste.