Mircea Dinescu, reclamat de Biserica la CNSAS

de C.N.A.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2007, 0:00


Biserica Ortodoxa Romana a depus, vineri, o plangere la Consiliul National de Studiere a Arhivelor Securitatii (CNSAS), care il vizeaza pe Mircea Dinescu, membru al Colegiului director. Reprezentantii BOR il acuza pe Dinescu de dezvaluirea unor informatii referitoare la fostul Mitropolit al Ardealului, Antonie Plamadeala, obtinute in calitatea sa de membru al CNSAS.

In replica, intr-o interventie la Realitatea TV, Mircea Dinescu a declarat ca unul dintre cei aflati pe lista Comisiei Electorale Bisericesti, care va alege viitorul Patriarh, are "o scrisoare semnata cu nume de turnator la CNSAS". Mai mult, Mircea Dinescu s-a intrebat in ce calitate a sesizat Biserica Ortodoxa CNSAS-ul in legatura cu Antonie Plamadeala.

"Patriarhia nu e nici mama, nici tata lui Plamadeala", a mai spus Mircea Dinescu.

Dinescu declarase ziarului "Cotidianul" ca ar exista o scrisoare prin care fostul Mitropolit al Ardealului, Antonie Plamadeala, decedat in 2005, i-ar fi cerut lui Nicolae Ceausescu sa il inainteze la gradul de general.

Reprezentantii BOR citeaza legea de organizare a CNSAS, care prevede ca prezentare unor informatii neadevarate sau denaturate se pedepseste cu inchisoare.

In replica, Dinescu a declarat joi ca informatia nu o are din dosarele de la CNSAS.

Prevederi stipulate de Legea 187 si de Regulamentul CNSAS:

  • sustragerea, tainuirea, falsificarea, contrafacerea, deteriorarea sau distrugerea dosarelor, registrelor si a oricaror documente ale Securitatii se pedepsesc potrivit legii penale, maximul pedepsei majorandu-se cu 2 ani si ca eliberarea de informatii din dosare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

  • darea spre publicitate a unor date sau informatii din dosare, necorespunzatoare adevarului, de natura sa lezeze viata, demnitatea, onoarea sau reputatia unei persoane constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani, iar prezentarea denaturata a datelor din dosarul de Securitate, in scopul discreditarii sau al nedeconspirarii, constituie infractiune si se

    pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea dreptului de a mai lucra in domeniul arhivelor.

    "Exista o scrisoare a lui Plamadeala catre Ceausescu in care, pe 23 august, cerea sa fie avansat general, pentru ca a stat suficient timp colonel“, a declarat Dinescu pentru Cotidianul.

    Antonie Plamadeala a facut studii la Oxford si, potrivit mitropolitului Banatului, Nicolae Corneanu, a semnat, impreuna cu acesta, un text de infierare a preotului-disident Calciu, la cererea sefului Departamentului Culte, pe vremea regimului comunist. Antonie Plamadeala a decedat in 2005.

    "Mi se pare straniu. Nu pot sa inteleg cum mergeau unii preoti la seminarii si conferinte in strainatate, cum stateau cu lunile acolo, cum mergeau si discutau cu comunitatile romanesti si nu ii intreba nimeni nimic", si-a explicat Dinescu suspiciunile cu privire la colaborarea ierahilor ortodocsi cu fosta Securitate.

    Dinescu a revenit, joi, si a declarat pentru NewsIn ca informatiile despre scrisoarea lui Antonie Plamadeala nu le are din dosarele CNSAS: "De unde stiu cei ce de la Patriarhie ce exista in dosare? De unde stiu ei ca eu as fi distorsionat vreun dosar?".

    Afirmatiile lui Dinescu vin in contextul in care Consiliul a anuntat ca vor fi verificate dosarele ierarhilor, candidati la functia de patriarh al Romaniei.

















  • 305 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      mosierul... (Vineri, 10 august 2007, 15:04)

      morocanosul [anonim]

      Destul si-a facut de cap si ne-a luat( a crezut) de fraieri mascariciul national!Daca se ia si de cele sfinte...de mult il banuiam ca fiind ateu, cred ca este cazul sa iasa din viata publica sa se duca la mosiile lui si sa scrie cai verzi pe pereti, sau sa plece in Cuba unde revolutia ...continua!
      Mon cher, iesi din istorie esti EXPIRAT!
    • 0 (0 voturi)    
      La puscarie cu Mircea Dinescu! (Vineri, 10 august 2007, 15:09)

      Virgil [anonim]

      Penibil!
      Se da mare scuipind pe orice este romanesc!
      Poet fata opera, om fara meserie si-a gasit dupa revolutie menirea si rostul in viata: sluga.
      E platit ca sa distruga Romania!
      E platit bine($$$) si isi face meseria cu devotament, iar voi il ajutati...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-au facut toti acesti prelati cand s-a distrus Biserica Sf. Vineri, intr-o singura noapte si atatea alte biserici vechi de sute de ani? (Vineri, 10 august 2007, 15:10)

      C [anonim]

      Pentru Dinescu, tot respectul.
      A fost printre putinii romani curajosi in timpul lui Ceausescu.
      Cati preoti s-au ridicat impotriva regimului nenorocit care ne-a mancat tineretea. A fost vre-un Jerzy Popielusko in cadrul BOR, gata sa se sacrifice pentru idealurile sale si pt. a mai alina suferinta poporului?
      Au tacut malc, unii "au dormit sub stele", iar acum vor sa ne propovaduiasca pacea sufleteasca, asa cum o talmacesc ei.
      Cred in Bunul Dumnezeu, insa n-am nici un pic de respect pentru protime si conducatorii acesteia.
    • 0 (0 voturi)    
      frica (Vineri, 10 august 2007, 16:17)

      alex [anonim]

      s-a speriat preotimea :)) daca da necuratu (sau mai degraba cel de sus) sa scoata astia dosarele popilor pana la data alegerilor, cu siguranta o sa avem un patriarh din linia a 2-a a popimii romane, adios teofan si daniel
    • 0 (0 voturi)    
      bravo, hotnews, ati sarit cu sectiunea de "Comentarii" (Vineri, 10 august 2007, 16:52)

      daniel [anonim]

      Dupa ce ati stat ore in sir bine-mersi fara comentarii, acum ati mirosit ca subiectul e inflamant si ca se poate face trafic la greu.

      Ce-ar fi, mai oameni buni, macar o data sa nu ne lasam pacaliti si sa nu postam nimic aici?
    • 0 (0 voturi)    
      ba pe-a matii (Vineri, 10 august 2007, 17:34)

      DorinD [anonim]

      Nici acum in ceasul al 12-lea popii rosii nu renunta la agresivitatea ce nu da bine unei fete bisericesti. Chiar dac-ar fi o cacialma iesirea lui Dinescu tonul BOR e nepotrivit. Poate e timpul sa-l schimbe. Sau poate nu.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru morocanosu (Vineri, 10 august 2007, 17:42)

      antimorocanosu [anonim]

      Daca Plamadeala este un sfint, dute si tu dupa el mai repede si lasa-ne.
      Geme tara de destepti si de credinciosi. Orice analfabet cu Internet trebuie sa-si dea cu parerea despre orice.
    • 0 (0 voturi)    
      pe Dinescu nu-l verifica nimeni? (Vineri, 10 august 2007, 17:52)

      judex [anonim]

      Cu soacra KGB-ista si "Mircea, fa-te ca lucrezi" acest personaj este foarte dubios. Cum a ajuns el la informatiile senzitive si cine l-a propulsat in acea functie? Este foarte interesant sa aflam cine continua sa actioneze impotriva Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Hopa... securistii de serviciu au iesit la atac! (Vineri, 10 august 2007, 20:22)

      ultimul [anonim]

      Pentru #1, #2 si #8 baieti v-ati demascat singuri, lasati metodele securistice de-o parte ca nu mai tine.
      Diversiunile si minciunile pe care le lansati va descalifica.

      Este timpul unei primeniri a fetelor bisericesti, iar Mircea Dinescu are dreptate. Daca nu au nimic de ascuns 'fetele' bisericesti trebuie sa fie primii care sa-si doreasca adevarul!

      Atata timp cat din clasa politica actuala, fac parte tot fostii nomenclaturisti si securisti care au servit cu 'cinste' idealurile marete ale comunismului din Romania, nu este nici o speranta pentru ca romanilor sa le fie mai bine.

      Sper ca la viitoarele alegeri romanii sa stie sa-si identifice cu adevarat politicienii care le vor binele.

      Amin.

      PS - Disperarea este mare... degeaba va mai agitati tovarasi ca va vine oricum sfarsitul.
    • 0 (0 voturi)    
      Biserica - institutie romaneasca (Vineri, 10 august 2007, 20:46)

      RazvanM [anonim]

      De ce Biserica refuza de 17 ani sa-si faca curatenie in propria curte? De ce dupa 17 ani se opun prin tot felul de manevre oculte deconspirarii turnatorilor cu sutana?

      90% din romani au incredere in Biserica. Slujitorii Bisericii de ce nu au incredere in romani?
    • 0 (0 voturi)    
      pt. antimorocanosul (Vineri, 10 august 2007, 22:10)

      Morocanosul [anonim]

      Aici ai dreptate! Daca scrii "dute" asa...chiar ca esti ...cum ai spus analfabet?Nu sunt habotnic, am fost botezat , sunt crestin, dar ma apuca mila !Bye sweet prince!
    • 0 (0 voturi)    
      22 Decembrie '89 (Vineri, 10 august 2007, 22:16)

      Ma Numeau Parintele [anonim]

      In timp ce DInescu, numit mai sus "mascariciul national", incerca sa scoata lumea in strada, sa scapam de Ceausescu, prietenii de la BOR dadeau mesaje impotriva huliganilor care incearca sa dea jos "regimul comunist multilateral dezvoltat". Acum se gasesc oameni care sa ia apararea aparatorilor comunismului si sa ii acuze pe cei care au luptat impotriva comunismului. Cred ca acestia se pot duce in Cuba sa strige "Hasta la Revolucia Siempre". Atentie! In Cuba religia predominanta este cea catolica. Ese posibil ca preotii din Cuba sa nu pupe'n ... conducerea de partid si de stat. Mi se pare una din cele mai mari ticalosii sa "sifonezi" ce ai ascultat la spovedanie. Ticalosii pot fi preotii care, in loc sa fie o alinare pentru pacatosi, se duceau si parau "cu elan patriotic" la Securitate. Isus spune ca nu poti sa ai doi stapani. Ticalosii au ales sistemul comunist si au parasit Biserica. Acum incearca sa puna mana inapoi pe Biserica, prin slugoi comunisti din Sfantul Sinod.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. Morocanosul (Vineri, 10 august 2007, 23:32)

      C [anonim]

      1. Zici ca esti crestin, ca ai fost botezat. Ei si? Pe Ceausescu crezi ca nu l-a botezat ma-sa?
      Morocanosule, nu cumva te crezi mai crestin decat altii, mai aproape de Dumnezeu?
      V-ati c..at pe voi de frica in vremurile acelea si-acum va dati mari credinciosi care apara cele sfinte. Ce vezi tu atat de sfant in niste popi care nu mai stiu cum sa-si ascunda trecutul.
      2. "Mon cher", "bye sweet price", hai, te rog, scrie ceva la urmatorul mesaj si in germana, ca sa arati cat de cult esti.
      3. Apropo, iti lipseste o virgula inainte de "analfabet". Si inca ceva: "Nu sunt habotnic, ...... , dar ma apuca mila". Crezi cumva ca pe habotnici nu-i apuca mila? In plus, "am fost botezat, sunt crestin" nu au ce cauta in propozitia respectiva, pentru ca aceasta sa aiba cat de cat un sens.
      N-am nici o legatura cu Antimorocanosul, insa pur si simplu nu-mi plac prostii care mai sunt si fuduli pe deasupra.
    • 0 (0 voturi)    
      ..... (Sâmbătă, 11 august 2007, 0:34)

      C_C [anonim]

      Se pare ca un domn a spus ca ar fi frumos ca nu comentam nimic la acest articol. Daniel, lumea nu cunoaste limitele respectului.
      Eu nu am vrut sa dau nici un comentariu la acest articol, dar dupa ce am citit comentariile nu am putut sa ma abtin.

      Un fiu il intreaba pe tatal sau:
      "Tata omul e facut de Dumnezeu sau se trage din maimuta?". Iar tatal raspunde:
      "Fiule, omul a fost creat de Dumnezeu, dar mai sunt si unii care se trag din mainuta; o sa mergem maine la teatru sa ii vedem".

      Maimutele de la teatru sunt asemanatoare cu Dinescu si cu toti tartorii ce s-au instalat in varf.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebari (Sâmbătă, 11 august 2007, 8:02)

      ciampas [anonim]

      este foartedificil de a acuza pe cineva sau ceva petrecut inainte de 89.Dar era nevoie ca dupa 89 sa fie spus cat de cat adevarul. Se prea poate ca si unii din oamenii bisericii ( sunt si ei oameni) sa fi fost cu securitatea . Dealtfel pa Plamadeala l-am auzit eu cum a spus intr-un interviu acordat inainte de 89 nu stiu carui post de radio strain ca in Romania n-a fost demolata nicio biserca. Asta in timp ce in Bucuresti buldozerele comuniste demolau zeci de biserici. Am fost foarte dezamagit. Dealtfel e specific poporului roman sa fie duplicitar si fara coloana vertebrala. Si cei care o au sunt exceptii. Si atuci nu e posibil ca Plamadeala( si ca el altii) sa nu fi fost ofiter de securitate?
    • 0 (0 voturi)    
      ultimul...dar nu cel din urma, sper (Sâmbătă, 11 august 2007, 8:50)

      judex [anonim]

      Ti se pare ca CNSAS face ceea ce trebuie? Ti se pare ca cei pusi acolo sa produca deconspirarea securitatii o fac? Desteapta-te si nu te mai lasa manipulat, sau macar ai bun simt si nu incerca sa-i manipulezi pe altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Antiteza (Sâmbătă, 11 august 2007, 10:16)

      Adrian [anonim]

      Inainte de '89 de Dinescu am auzit la Europa Libera care isi risca libertatea si painea dar nu am auzit de nici un popa riscandu-si cozonacul opunandu-se demolarii bisericilor. In timp ce Dinescu era sub arest la domiciliu pentru cele scrise, Teoctist si suita trimeteau lui Ceausescu telegrame de infierare a eroilor de la Timisoara. In decembrie '89 Dinescu a fost intre cei de bunacredinta, Teoctist a fost ascuns de Voican la Manastirea Sinaia. Dupa '90, tot timpul Dinescu a dat dovada de luciditate si nu s-a lasat momit cu functii si onoruri tocmai pentru ca o minte lucida este periculoasa intre tovarasi, BOR si-a oplosit informatorii si ofiterii tocmai pentru ca ei erau "in paine".
      Sondajele arata ca romanii au incredere in Biserica. S-a facut vreun sondaj cu intrebarea "aveti incredere in slujitorii Bisericii?" Rezultatul ar fi identic cu al politicienilor - mizerabil.
      Din comentariile postate se vede clar si cine gandeste cu propriul cap si cine scrie la comanda sau de teama.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 11 august 2007, 11:35)

      Xerxes [anonim]

      ... mda, la cum se prezinta lucrurile nu m-ar mira ca (totusi) Dinescu sa spuna adevarul ... M-am uitat si pe articolul http://hotnews.ro/articol_80725-IPS-Antonie-i-a-cerut-lui-Ceausescu-sa -l-faca-general.htm , unde scria ca ,virgula, "Colaborarea cu Securitatea a fost, pina in vara anului trecut cind CSAT a dispus desecretizarea dosarelor preotimii, un subiect tabu pentru majoritatea inaltilor ierarhi ai BOR. [...] Imediat insa dupa decizia CSAT, alte trei nume sonore ale BOR au marturisit ca au semnat un angajament de colaborare sau ca au dat mai multe note informative. Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, si-a prezentat angajamentul pe care l-a semnat cu Securitatea in anul 1987, declarind ca gestul sau a fost unul patriotic. Arhiepiscopul de Alba-Iulia, Andrei Andreicut, facea imediat aceeasi marturisire."
      ... Ce "induiosator", nu ? ... Deci intre 1990 si 2006, cand nu era nici un pericol sa li se afle trecutul, respectivii faceau bine-mersi pe ingerasii, dar in 2006, cand au vazut ca se apropie cutitul de os, au recunoscut "de buna-voie" ca au dat cu subsemnatul pe la Secu (si inca in scop "patriotic") ... Ca tot e mai onorabil asa, sa recunoasca ei singuri, decat sa fie dati de gol de CNSAS , nu ? ... Gestul asta de sinceritate ar fi fost foarte bine-venit si apreciat daca ar fi fost facut imediat dupa Revolutie, asa cum a procedat Mitropolitul Banatului, si nu dupa 16 ani, constransi de imprejurari ...
      ... sunt curios ce se va intampla in continuare, cati dintre "Inaltipreasfintitii" momentului de fata vor fi dati de gol sau se vor da singuri ... Ca pana la urma tot se va afla ce si cum , chiar daca asta se va intampla peste 50 ani ...
    • 0 (0 voturi)    
      si ce daca? (Sâmbătă, 11 august 2007, 12:10)

      alin [anonim]

      Si ce daca Dinescu a spus ca nu stiu care preot a fost securist? Problema principala este daca au fost securisti sau nu in B.O.R. si asta ar trebui sa fie preocuparea conducerii biserici si nu astuparea gurii lui Mircea Dinescu cu tot felul de chichite juridice.Oricum din ce am citit eu in presa pina acum se pare ca au fost multi colaboratori ai securitatii in Biserica.
    • 0 (0 voturi)    
      Detaliu (Sâmbătă, 11 august 2007, 13:28)

      sile [anonim]

      De observat ca biserica nu zice ca Plamadeala n-ar fi cerut sa fie facut general de securitate. Ce ii deranjeaza pe ei e ca Dinescu a facut afirmatiile astea inainte de vreme (in opinia lor).

      Cat despre preoti, e de ajuns sa te duci intr-un sat oarecare sa constati ca sunt agenti de influenta in continuare, nimic nou sub soare.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu sunt Adevarul si Viata (Sâmbătă, 11 august 2007, 22:29)

      Luminita Ratacita [anonim]

      Curios cat de mult urasc preotii Adevarul. Mai intii Adevarul si pe urma noi.
      Eu unul iubesc Adevarul si Viata chiar cu riscul sa fiu demascat intru nesfarsite pacate,
      Doamne, daca gresesc iarta-ma. Dar Tu esti Adevarul si Viata !?
      Intru Tine toate !!!
    • 0 (0 voturi)    
      BOR a fost mereu cu puterea (Duminică, 12 august 2007, 1:50)

      clujean [anonim]

      de ce va mirati ca preotimea ortodoxa (cu exceptii care-i fac cinste dar n-o scuza) este demna de analiza, blam si chiar un pic de compasiune? prea mult lumesc in viata si activitatea acestui cler ortodox si prea putina spiritualitate! ma lasa paf agresivitatea si chiar ura cu care BOR raspunde unor afirmatii care, chiar de n-ar fi adevarate, genereaza o dezbatere din care BOR (daca ar fi curata) ar avea de castigat! daca nuuuu, ei, asta e alta poveste, tov. colonel-preot!
    • 0 (0 voturi)    
      Preoti cu crucea-n frunte (Duminică, 12 august 2007, 10:15)

      RazvanM [anonim]

      "Patriarhia vrea ca Dinescu sa fie trimis in judecata". Dragii mei, daca popimea noastra preacurata vroia sa-l dea in judecata pe Mircea Dinescu, va asigur ca o facea: are si banii si puterea necesare. Dar pentru ei, ca si pentru alte caste din Romania (avocati, judecatori, militari, militieni, evaluatori, notari etc.) este mult mai potrivit sa ameninti public, conform practicilor staliniste, pentru ca nimeni sa nu mai indrazneasca...
      Dilema mea, ca si credincios ortodox este alta: cum sa merg eu sa ma spovedesc la un preot care a fost colaborator (patriot) al Securitatii?
    • 0 (0 voturi)    
      mircea dinescu si biserica (Duminică, 12 august 2007, 14:40)

      muller florin [anonim]

      Mircea Dinescu, folosind informatii din interior, a inceput sa deconspire relatia de subordonare si complicitate existenta intre regimul comunist (recte Securitatea) si BOR. Aceasta din urma este preocupata de mentinerea inalterata a imaginii ei neprihanite in fata credinciosilor, pentru ai controla si excroca financiar mai bine. Cum a facut dintotdeauna, chiar inainte de instaurarea comunismului. Cand a fost vorba de rezistenta BOR s/a grabit sa aprobe tacit politica dementa a ateismului ceausist.
    • 0 (0 voturi)    
      EVUL MEDIU (Joi, 27 septembrie 2007, 18:55)

      BABARLES [anonim]

      Da reactionarii vor s? tirasc? Romania in evul mediu sau mai bine zis s-? o fac? un stat feudal, ca in Texas, sau in Talibanism. Supunere si "crede si nu cerceta". Trist.